Hf MIDDELBURGSCHE COURANT lEGEIMtlTELS S. WIENER Co. binnenland. buitenland. (&GOESCHE COURANT) Nederland, geeft acht. De politieke crisis in Tsjechoslovakije- Onze voedselvoorziening in oorlogstijd. Porto voor binnenlandsche briefkaarten wederom 3 cent. Stichting „Nederlands volkskracht". STATEH-GENERAAL. Tewaterlating M.S. Beatrix". Prinses Ongeregeldheden te Bra tislava. Wat zal Duitschland doen? De Slovaken doen een beroep op Hitier. FALCON Hitier confereert over de gebeurtenissen in Slova kije. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 2ó9, Administratie 139; te GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg er> Goes 18 ct. NUMMER 60. DRIE BLADEN. ZATERDAG l 11 MAART 1939. EERSTE BLAD. 183e JAARG. Adverfentiën 30 ct per regel, ingezonden» mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. vBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 c4 Het nationaal jongeren verbond organi geerde gisteravond te 's-Gravenhage een bij eenkomst: „Nederland, geeft acht", gewijd aan de militaire, economische en moreeie weerbaarheid van het Nederlandsehe volk pe belangstelling voor dezen avond was zeer groot; tal van militaire en burgerlijke .autoriteiten woonden de vergadering bij. „Onze militaire weerbaarheid" Generaal-majoor jhr. J. Th. Alting von ■Geusau, commandant der eerste divisie sprak over het onderwerp: „onze militaire weerbaarheid". Na eenigszins uitvoerig de gevolgen van een oorlog voor ons land ge schetst te hebben, betoogde spr. dat geluk kig thans de wil tot weerbaarheid in ons volk teruggekeerd is. Spr. constateerde met vreugde, dat de kracht van onze weer macht toeneemt. Voorts vroeg spr. uit een oogpunt van moreeie weerbaarheid in de zen spannenden tijd een groote eensgezind heid op defensiegebied. Toespraak vice-admiraal Ferwerda Van Batavia uit sprak de commandant der marine in Indië, vice-admiraal H. Fer werda, welke rede door de N.I.R.O.M. werd uitgezonden en door luidsprekers werd ten gehoore gebracht. Spr. zeide verheugd te zijn, dat men hier te lande de toekomst van Nederland niet ziet als die van het kleine stukske land in Europa, maar van het groote we reldrijk. Spr. verzekerde, dat ook in Indië hard aan den opbouw van de marine wordt gewerkt. Ir. S. L. Louwes, leider van het rijksbu reau van voorbereiding voedselvoorziening in oorlogstijd, nam vervolgens het woord. De grondslag van onze politiek is „zelf- standigheidspolitiek", dit sluit in, aldus spr., dat wij ons, ook in de moeilijke omstandig heden die kunnen komen, zelf als het even kan, zullen moeten kunnen redden. Nederland verkeert, wat de voedselvoor ziening betreft, uit den aard der zaak niet in gunstige omstandigheden. Nederland is één der dichtst bevolkte landen der wereld en hoewel een deel van zijn bodem zeer productief is, bestaat deze toch allerminst voor 100 uit vette klei. Het probleem is, hoe uit de bodemproductie en den moge lijken import genoeg te verkrijgen om niet alleen de menschelijke voeding op een rede lijke basis in stand te houden, maar ook te zorgen, dat een veestapel die voor een Ne- derlandsch boerenbedrijf nu eenmaal noo- dig is en die voor de noodige ruil-artikelen kan zorgen, in stand blijft. Op velerlei gebied zullen aanpassingen moeten plaats hebben en de uiterste zuinig heid moeten worden betracht. Het hoofdgraan voor de menschelijke voeding is tarwe. Onze productie bedraagt plm. 400.000 ton, onze consumptie plm. 900.000 ton. Wij zullen dus bij belemmering van den aanvoer een ander brood moeten eten. Dit is niet erg en ik kan U wel zeggen aldus spr. dat wij nu reeds in overleg met bak kers, molenaars en gistfabrikanten gerui- men tijd bezig zijn om een goed oorlogs brood te bereiden en dat is gelukt. Het distributiesysteem, uit de mobilisatie wel bekend zal dan weer zijn intrede doen. Voor de voorbereiding is, naast de aan het rijksbureau voorbereiding voedselvoor ziening in oorlogstijd verbonden ambtena ren en de daarmede samenwerkende crisis organisaties, reeds op het oogenblik onder leiding van dit bureau voor iedere provin cie een voedselcommissaris bezig, tot wiens taak het o.a. zal behooren om te zorgen, dat de granen voor menschelijke en dierlij ke voeding in Nederland verbouwd, wer kelijk him bestemming bereiken. Het is voor Nederland een noodzaak om onzen landbouw in stand te houden op het peil dat deze nu heeft bereikt, want zou onze landbouw achteruit gaan, zou de land bouw in Nederland niet meer in staat blijken den strijd om het bestaan vol te hou den, dan zouden wij hem in de komende moeilijkheden misschien ook missen. Het is noodzakelijk voor ieder onderdeel van de voeding, en dat zijn er vele, een plan op te maken. Daarmede is men nu bezig. Daarna is noodzakelijk, dat wij houden een krachtig levenden, in ontwikkeling en kennis vooruitgaanden boerenstand. Daar bij zal ook noodzakelijk zijn op het critieke moment, dat ieder Nederlander beseffe, dat iedere dag voor hem zal beteekenen een strijd voor Nederland's zelfstandigheid, d.w. z. medewerken en genoegen nemen met dat gene, wat er is, en dat er dan geen grootere misdaad kan zijn tegenover de volksgemeen schap dan niet mede te werken aan het slagen der voedselvoorziening van ons volk en dat hamsteren, ontduiking der voor schriften op vervoer, gebruik en prijzen, wat zich er ook maar kan voordoen, iets is, dat gelijk staat met landverraad, aldus ein digde spr. Onze maritieme weerbaarheid. Na de pauze sprak vice-admiraal J. Th. Furstner, chef van den marinestaf over „onze maritieme weerbaarheid". Spr. wilde een enkelen maatregel bespreken als voor beeld hoe het werk van den marinestaf vèr uitgaat boven de bemoeienis met oor logsschepen en met zuiver militaire maat regelen in de wateren, die ons rijk in de vier werelddeelen bespoelen. Hij deelde op de pas tot stand gekomen cursussen in een achttal plaatsen in Nederland, waar het leiding gevend personeel van onze koop vaardijvloot zich zal kunnen op de hoogte stellen van de maatregelen, die op elk koop vaardijschip genomen kunnen worden te gen de gevaren door mijnen, onderzeeboo ten, vliegtuigen, enz. in tijd van oorlog. Hierna werd het allegorische spei van M Beversluis „Neerlant, were di" opgevoerd. De P.T.T. verlaagt opnieuw diverse tarieven. In 1937 is, door invoering van het stui- versport weder het vooroorlogsche tarief bereikt voor een binnenlandschen brief, Sedertdien is het staatsbedrijf der P.T.T. er op bedacht gebleven de terugkeer ook van andere postale tarieven tot dit tariefpeil te bevorderen. De algemeene bedrijfstoe' stand maakt het mogelijk hiertoe thans over te gaan in verband waarmede tot wijziging van de navolgende tarieven is besloten, zulks met ingang van 1 April 1939. Ie. Het tarief voor een briefkaart in het binnenlandsch verkeer wordt gebracht van 4 op 3 cent, welk tarief tevens van toepas sing wordt in het grensverkeer met België en Duitschland en in het verkeer met de overzeesche gewesten per landmail c.q. zeepost. 2e. Het nieuwsbladtarief bij abonnement in het binnenlandsch verkeer en in dat met de overzeesche gewesten bij verzending per zeepost, wordt: Voor een gewicht van niet meer dan 55 gram cent; van 55 t|m 85 gram cent van 85 t|m 115 gram 1 cent; van 115 tjm 150 gram 1% cent; van 150 t|m 180 gram 1% cent; van 180 t[m 210 gram 1% cent en van 210 t|m 250 gram 2 cent; verder voor elke 50 gram of restend gedeelte daarvan cent meer. 3e. Het aanteekenrecht wordt verlaagd van 15 tot 10 cent, alsook het vaste recht voor postpakketten met aangegeven waarde 4e. Het busrecht wordt verlaagd van 3.75 tot 2.50 per kalender-kwartaal voor de grootste kantoren en van 2 tot 1.50 voor de overige hoofdkantoren. 5e. Het recht van afhalen van couranten en tijdschriften op de grootste kantoren wordt verlaagd van 2.50 tot 2 per ka lenderkwartaal. De voor deze tariefsverlagingen noodige wijziging .an het postbesluit biedt tevens gelegenheid daarin nog eenige verandernv gen van ondergeschikten aard aan te bren gen. Zoo zal daarin duidelijk tot uiting worden gebracht, dat bestelkaarten voor den boekhandel voortaan ook gegevens mogen bevatten omtrent den duur van een besteld abonnement op een nieuwsblad of tijdschrift en dat de kaarten houdende mededeeling van de gegevens omtrent het telefoonnum mer, welke door aangeslotenen op een tele foonnet voor inlichting van hun correspon denten kunnen worden gebezigd, als druk werk kunnen worden verzonden en tevens dat in gedrukte stukken nu ook de tele foonnummers kunnen worden gewijzigd, zonder dat deze daardoor hun karakter als zoodanig verliezen. Ook vermelding van het kengetal en het telefoonnet van aansluiting is hierbij geoorloofd. In overleg met den Engelschen P.T.T.- dienst wordt voorts het telegramtarief in het verkeer met Engeland met ingang van 1 April a.s. verlaagd van 11% cent tot 10 cent per woord, waarmede ook hier tot het tariefspeil van 1914 is teruggekeerd. In overeenstemming hiermede, wordt het ta rief voor pers- en brieftelegrammen van 6 tot 5 cent per woord teruggebracht (mini mum 25 woorden)'. Verlaging telefoontarieven in onderzoek. Tenslotte kan worden medegedeeld, dat de mogelijkheid van verlaging der interlO' cale telefoontarieven in onderzoek is. Wan neer daartoe zal worden overgegaan staat thans nog niet vast, in elk geval zal dit niet vóór het volgend jaar kunnen zijn. Opleiding van toekomstige kampleiders. Men schrijft ons uit Den Haag: Binnen kort wordt het kampwerk voor de werk- looze jongeren aanmerkelijk uitgebreid, doordat de stichting „Nederlandsch Volks kracht" zal aanvangen met de verwezen lijking van de onlangs gepubliceerde plan nen. Naarmate deze stichting over de daartoe benoodigde middelen beschikt, zul len kampen verrijzen, om tenslotte te ko men tot vier kampcentra, ieder van tien kampeenheden, tezamen jaarlijks plaats biedend aan zestien duizend werklooze jon geren, die hierdoor wederom aan arbeid zullen kunnen wennen, scholig of herscho ling ondergaan en zich geestelijk wapenen tegen de moeilijkheden, welke zij in dezen tijd ondervinden. Om haar taak op de goede wijze te ver vullen, dient de stichting op den duur te kunnen beschikken over een bekwame staf medewerkers. Voor de leiding van een kampeenheid van honderd deelnemers zul len in het algemeen noodig zijn: een hoofdleider, drie hulpleiders, tevens les- krachten voor voortgezet lager onderwijs, lichamelijke ontwikkeling en algemeene (subs, technische) vorming. Voorts leiders voor de centrale werkplaats en voor de landarbeidersschool, een administrateur en enkele voorwerkers. Voor deze functie zal, naast goede vak kennis en levenservaring, een zekere roe ping tot het vervullen van hun moeilijke taak bij deze leiders vereischt zijn. Het zijn factoren, welke niet uit diploma's kunnen blijken en niet door lessen, colleges of studieboeken verkregen worden, welke bij de benoemingen den doorslag zullen moeten geven. Teneinde goede leiders te vormen en de sollicitanten naar de verschillende functies op hun waarde voor het kampwerk te be- oordeelen, zullen zij, die daarvoor in aan merking komen, deelnemen aan de ka derkampen, welke de stichting op de ter- Het kind te houden in het gezins verband is onzq, plicht. reinen van de Volkshoogeschool te Bak keveen zal organiseeren. Uiteraard geeft de deelneming aan deze kampen, juist omdat zij ter selectie in het leven geroe pen zijn, geen zekerheid voor een aanstel ling in eenige leidende functie in de kam pen. Doch wel zullen in het algemeen geen benoemingen buiten de deelnemers aan deze kampen geschieden. De ervaringen, opgedaan in de kaderkampen, zullen ove rigens ook voor andere betrekkingen in het jeugdwerkloozenwerk van groote waarde zijn. De deelnemers aan het kaderkamp zul len allereerst eenigen tijd deel uitmaken van een normaal jeugdwerkloozenkamp. op volkomen gelijken voet staande met alle andere deelnemers, wat betreft de huisvesting, dagindeeling, practisch werk, zakgeld, enz. Gedurende den tijd echter welke voor de jeugdige werkloozen besteed wordt aan ontwikkelingscursussen, ontvangen de kader-deelnemers een bijzondere prac tische en theoretische opleiding voor kamp leider. Na deze periode begeven de deel nemers zich voor korten tijd naar Amster dam, waar de verschillende bijzondere as pecten, welke de jeugdwerkloosheid in de groote steden heeft, met hen nagegaan zul len worden. De opleiding in groepsverband wordt hiermede beëindigd. Tenslotte zullen de daartoe geschikt be vonden deelnemers als hulpleider indivi dueel aan een werkloozenkamp mede kun nen werken, hetzij deelnemen aan een volkshoogeschoolkamp, tezamen met stu denten, onderwijzers, enz., waarna defini tieve plaatsing zal worden overwogen. Het eerste kaderkamp zal waarschijn lijk 17 April a.s. aanvangen en tot 10 Juni 1939 duren. Deelnemerskosten zijn er niet" aan verbonden, terwijl de reiskosten voor de heen- en terugreis, alsmede voor een tusschentijdsche reis vergoed worden. In het algemeen zal voor de deelnemers als leeftijdsgrenzen in acht genomen worden 21 en 35 jaar. Allen, die voor deelname aan een kader kamp in aanmerking wenschen te komen kunnen zich daartoe wenden tot den se cretaris der stichting mr. ir. B. W. Have man, Suezkade 180, 's-Gravenhage. DE WIJZIGING VAN DE MOTORRIJTUIGEN-BELASTINGWET. Verscheidene Eerste-Kainerleden tegen de voorgestelde belasting inzake dieselauto's. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijzi ging van de motorrijtuigenbelastingwet wordt o.m. ontleend: Verscheidene leden verklaarden, voor de voorgestelde regeling weinig waardeering te hebben. Schijnbaar billijk, zal ze noch tans, naar de meening van deze leden, in dien toegepast, tot gevolg hebben, dat op nieuw lasten worden gelegd op een speciaal vervoermiddel, namelijk den voor goedkoop personen- en goederentransport bij uitstek gesehikten dieselautomobiel. De leden, hier aan het woord, betoogden, dat met name de dieselautomobielen al zwaar zijn belast door de, ten behoeve van het verkeersfonds als bestemmingsheffing geheven, motorrijtuigenbelasting. De aan slag er in geschiedt volgens gewichtsscha len, hetgeen, gelet op het zware gewicht van de dieselauto's op deze een extra zwa- ren last legt, zoodat bij voorbeeld de diesel automobiel een niet gering deel zal bijdra gen in de 23.750.000, waarop de regeering de opbrengst van de motorrijtuigenbelas ting voor 1939 heeft geraamd. Van deze belasting moet geheel worden afgescheiden de benzinebelasting,waarvan de opbrengst aan de algemeene middelen ten goede komt. Deze belasting treft hoofd zakelijk de motorrijtuigen, die met benzine worden gedreven, doch daarnevens alle an der gebruik van benzine, o.m. bij kleinere scheepsmotoren, motoren voor de klein-in- dustrie e.d. Op den dieselautomobiel drukt zij derhalve niet en dit houdt, dus werd er kend ,een onbillijkheid in, welke evenwel niet moet worden overschat, aangezien im mers de dieselauto bijzonder hoog is aan geslagen in de motorrijtuigenbelasting. De leden nu, hier aan het woord, namen te dien aanzien het volgende standpunt in: Of de heffing op de dieselolie is raad zaam dan voere men haar in voor alle mo toren, door die olie gedreven en belaste men niet alleen den dieselautomobiel, óf een algemeene heffing van een recht op dieselolie is niet gewenscht, dan voere men het niet in met betrekking tot een speciale groep van dieselmotoren, namelijk die, wel ke in automobielen aanwezig zijn, doch stelle evenmin in de plaats er van een hef fing, die op andere wijze die groep van motoren extra belast en daarmede onver mijdelijk de gebruikers van dieselmotoren voor andere doeleinden in een bevoorrechte positie brengt. Eenige leden waren van oordeel, dat het streven van de regeering, de onbillijkheid weg te nemen, welke is ontstaan doordat tot dusverre de auto's met benzine-motor wel en die met dieselmotor niet aan een speciale heffing zijn onderworpen, in begin sel toejuiching verdient. De gekozen modus quo had echter niet hunne instemming. De ze leden zouden aan een algemeene belas ting van de dieselolie de voorkeur hebben gegeven boven de door de regeering voor gestelde oplossing. Vele leden verklaarden zich met de voor stellen der regeering te kunnen vereenigen. 99 Doopplechtigheid door Prins Bernhard. Naar wij 'van den heer Commissaris der Koningin in Zeeland vernemen heeft Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden zich in be ginsel bereid verklaard de doopplechtigheid van het tweede nieuwe motormailschip der S. M. „Zeeland", de „Prinses Beatrix", op 25 Maart a.s. te Vlissingen, te verrichten. [Hieruit schijnt dus te moeten worden af geleid, dat H.K.H. Prinses Juliana niet zal komen gelijk aanvankelijk was gemeld. Red.] Het is gisteren den geheelen dag in ver schillende steden van Slovakije zeer ru moerig geweest, als een gevolg van de afzetting der Slovaaksche regeering door de centrale Tsjechoslovaaksche regeering te Praag. Vooral in Bratislava, de Slovaak sche hoofdstad, is het onrustig geweest. Gistermiddag werden daar betoogingen op touw gezet door de Hlinka-garde, een roomsche nationalistische jeugdorganisatie De betoogers werden echter voortdurend door Tsjechische gendarmerie uiteenge dreven. Tegen vijf uur verzamelde zich een groote menigte voor het gebouw van de Duitsche partij. Luide door de aanwezigen toegejuicht verscheen staatssecretaris Mar- masin op het balkon en hield een korte toespraak, waarin hij o.m. zeide, dat de oude toestanden van de Tsjechische voog dij niet opnieuw mogen worden ingevoerd Door de Slovaken werden anti-Tsjechische vlugschriften verspreid, waarin Praag van „machtswillekeur" werd beschuldigd. De politieke chef van den staf der Hlin- kagarde, Murgas, die men wilde arrestee ren, kon zich tijdig verbergen. Hij heeft een oproep tot de Hlinka-garde gericht, waarin hij om. verklaarde: „Vannacht is jegens het Slovaaksche volk het grootste verraad gepleegd. Tep- lanski en Sivak zijn verraders, die het po litieke testament van Hlinka hebben ge schonden. Zij en hun lakeien hebben on der bescherming van Tsjechische bajonet ten, het standrecht over het eigen volk afgekondigd. Het geheele Slovaaksche volk verzet zich als een'man tegen de Tsjechi sche overweldiging". Schietpartijen. Het D.N.B. meldt, dat te Bratislava ver scheidene groote afdeelingen van de Hlin ka-garde zich op verschillende punten der stad konden verschansen, waarvan een in het vakvereenigingshuis. Het kwam hier bij tot een hevige schietpartij met de Tsjechische politie. Hierbij zouden vier personen zijn gewond. Slovaaksche „stormtroepen" hebben gis teravond het zenderstation van Bratislava bezet. Zij trokken zich later echter terug De Duitschers in Slovakije op do hand der opstandige Slovaken. Volgens te Boedapest ontvangen berich ten heeft Marmasin, de leider der Duit sche minderheid in Slovakije, die gister naar Weenen vertrok, een rede uitgespro ken tot de Duitschers, die bijeengekomen waren voor zijn bureau te Bratislava. Hij zou o.m. gezegd hebben: „Onze Duitsche volksgroep staat onder bescherming van den Führer, Hitier. Zij zal gemeene zaak maken met de Slovaken, teneinde den vrede en de orde in het land te herstel len. De Duitschers en de Slovaken hebben tezamen geleefd in Slovakije en zullen zij aan zij staan". Na een drievoudig Sieg Heil zoo wordt gemeld, keerden de Duitsche betoogers, die ongeveer 400 tot 500 personen zouden hebben omvat, naar huis terug. Vier Tsjechische gendarmes gedood. Uit Ruzomberok de geboortestad van pater Hlinka, wordt een ernstig incident gemeld. Bij een schietpartij aldaar zouden vier Tsjechische gendarmes gedood rijn. Volgens berichten uit Bratislava hebben de Slovaken aan Hitier verzocht bij de re geering te Praag tusschenbeide te komen. Duitschland kan een machtigen invloed uit oefenen en de meening hier is, dat de re geering te Praag nauwelijks haar toevlucht had kunnen nemen tot een zoo strengen maatregel als de afzetting van den Slovaakschen minister-president, indien Duitschland niet tenminste stilzwijgend zou hebben toegestemd. Men gelooft verder, dat het thans moeilijk zal zijn de federale sa menwerking tusschen de regeeringen van Bratislava en Praag te herstellen. Leden der Slovaaksche regeering naar Duitschland gevlucht. Havas meldt uit Brelijn: Het schijnt, dat verscheidene leden der Slovaaksche regee ring naar Duitschland zijn gevlucht De aanwezigheid dezer vroegere regeeringsle- den maakt het gerucht geloofwaardig, vol gens hetwelk zij zich tot de Duitsche regee ring zouden hebben gewend om haar hulp en bescherming te vragen. Te Berlijn verklaart men te dien aan zien geenerlei nadere bijzonderheden te kunnen geven. Toch verheelt men in wei- Wij hebben een zeer groote sorteering in de nieuwste modellen en stollen. MIDDELBURG (Ingez. Med.) WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BSLT: meest zwakke veranderlijke wind, later uit Z. richtingen, afwisselend bewolkt, later toenemende bewolking; aan vankelijk droog weer, later wellicht eeni ge kans op regen, des nachts temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst, overdag weinig verandering in temperatuur UKKEL: zwakke veranderlijke wind, over het algemeen vrij schoon weer, plaatselijk bewolkt, mist op het einde van den nacht, hier en daar regen, matige temperatuur plaatselijk nachtvorst. Zo 12 Mrt. Zon op: 6 h 20; onder: 17 h 56. Licht op: 18 h 26. Maan op: 1 h 15; onder 9 h 47. Ma 13 Mrt. Zon op: 6 h 23; onder: 17 h 58. Licht op: 18 h 28. Maan op: 2 h 07; onder 10 h 37. N M 21 Mrt. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Hoogwater. i.aagwater. Zondag 12 5.45 18.16 12.19 Maandag 13 6.39 19.17 0.33 13.04 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Hoogwater. Laagwater. Zondag 12 7.32 20.02 0:55 13.20 Maandag 13 8.20 20.57 1.40 14.07 ingelichte Duitsche kringen niet, dat het optreden van de Tsjechen tegen Bratisla va, Duitschland niet onverschillig kan la ten. Men doet uitkomen, dat Tisso, die als minister-president is afgezet, onder handelingen gevoerd heeft tijdens de arbi trage van Weenen. Men beschuldigt Praag er van, de aan de andere nationaliteiten gegeven concessies te willen intrekken en wijst er op, dat de accoordén van Oc'l - ber de belofte met zich mee brachten van zelfbeschikking, niet alleen Voor de Duit schers, maar ook voor de Hongaren, Slo vaken en Oekraïners. Bovendien, zoo voegt men hieraan toe, kan Duitschland niet met een onverschillig oog onlusten aan zijn grenzen bezien. Reuter meldt uit Berlijn: Men meent gisteravond te weten, dat Hitier zijn naas te medewerkers bijeengeroepen had voor een middernachtelijke conferentie in de rijkskanselarij ter bespreking van de\ nieuwe Tsjecho-Slovaaksche crisis. De opvatting te Londen, Reuter meldt uit Londen: De mislukte putsch der Slovaken, gericht tegen de fe derale regeering vgn Tsjechoslovakije, heeft getoond, dat dit land nog niet tot rust is gekomen na zijn gedeeltelijke ver minking te Miinchen, aldus heeft gister een diplomatiek waarnemer alhier ver klaard. De onderstroomingen van deze rebellie zijn raadselachtig voor de Euro- peesche staatslieden, aangezien de meeste deskundigen aarzelen te gelooven, dat de putsch een zuiver spontane beweging was, die voorviel in een deel van Europa, waar spontane bewegingen, niet langer in de mode zijn. Ofschoon de Duitsche bladen de krachtige onderdrukking der Slovaak sche rebellen afkeuren, moet toch niet worden aangenomen, dat de Duitsche re geering hen noodzakelijkerwijze steunt. Het is opmerkelijk dat Tiso een beroep gedaan heeft op de Duitsche regeering ten gunste van de Slovaaksche onafhankelijk heidsbeweging. De wereld vraagt zich thans af, wat het antwoord zijn zal. Op het oogenblik is het moeilj/'. na te gaan, wat Duitschland zou kunnen hopen te winnen door een afscheiding der Slovaken van Tsjechoslovakije,-^ondanks het feit, dat Tsjechoslovakije zich onlangs niet zoo dienstbaar getoond heeft als tot dusverre aan de aanduidingen van Berlijn. Het is mogelijk, dat de oplossing van de Slovaak sche beweging van invloed kan zijn op het tot dusverre niet geregelde lot van Roe- thenië, dat Hongarije en Polen met den zegen van Italië gaarne zouden verdeelen. DUITSCHLAND EN DE OPTIMISTISCHE ENGELSCHE BESCHOUWINGEN. Havas meldt uit Berlijn: De Britsche be schouwingen over een verbetering in den internationalen toestand (zie 3e blad) en de mogelijkheden van een accoord ter be perking van de wapeningen worden in wel ingelichte Duitsche politieke kringen met scepticisme beoordeeld. Men zegt, dat het geen nut heeft van ontwapening te spre ken, zoolang Engeland en de Vereenigde Staten niet tot een moreeie en geestelijke ontwapening" ten aanzien van Duitschland en de andere totalitaire staten zouden zijn gekomen. De Duitsche pers komt opnieuw met het argument, dat het feit, dat aan het hoofd van democratische regeeringen ver zoeningsgezinde personen staan, voor Duitschland geen voldoende waarborg is, omdat het kan vreezen, dat zij elk oogen blik door „ophitsers tot oorlog" vervangen kunnen worden.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1