VOOR DE JEUGD. De wraak van den Vissersjongen EEN IJSBEERBABY HOOG IN DE BOMEN Een warmterecord DAEGELIKSE DIENGEN UIT DE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VOOR VIJFTIG JAAR HET ai Cl di Vi d P d v S li d s d s i 1 Stel je waar een beetje op prijs. Ben je mal ook: veins je wijs! Omertje, die weunden an den achter- wegt; en die z'n bienaem was: bomme- zienen bok. 't Is toch vrêed, wat guus toch stout bin en wat duurt het toch lank eer a die d'r oordêel is een bitje Noe mó' je begriepe, is op een aevend, in 't nae- jaer, de lantaerens waere a èn, toen kwaem ik lingst den achterwegt, om naer 'uus te gaen, dus ok verbie Omertje van selft. Die 6 gin vö-'deure, niks as één vertrek, mie een schuurtje der nest, zwart 'etêerd, de wêeg ende deure. Ik en krietje in m'n zak en toen kust ik toch nie' deur naer 'uus, êer a 'k die deure vol geschreven mie: bommezienen bok. Dat was een 'êel werk, mae' toen a 't gebeurd was, waer ik dae' goed over tevree. Toen a 'k tuus kwam vertelden ik dat tegen één van d' are guus. Tegen je Voader of Moe der gae je zó iets nie' zegge, dat spreekt. Mae' dien uul, die begust daarlik: „ö-ó-ó, Voader noe mö' je toch is luustere, die Freek, el-el-el, die Freek, die ei 'êel de deure bie Omertje vol-'eschreve mee: bom mezienen bok". Dae' most ik in 't voorste komme vanselft en ik wier in 't ver-'öor 'enome. „ei jie dat 'edae? Waeröm ei jie dat 'edae? Oe zou je 't vinde je mergenochend de deure uutgieng en die stieng is vol-'eschre ve mee mien bienaem?" 't Gevolg was: ik wier veroordeeld om 't oal netjes uut te gae flakken. Maer ik zegge tegen die klap per: „jie gae' mee, en jie mot 'ellepe, en k' je 't nie' doet, dan zieng ik iedere keer k' je op 't durp durft te kommen: „klapper uut de Stad, mee een briefje op je gat, mee een briefje op je mouwe' 'k za' de klapper omtouwe". En dan bluuf ik oalmae' achter- an löope". Wan' je begriept, onder die bedrieven was 't 'êelegans doenker 'eworre, en ik dust om 't leven nie' meer allêene deur den achterwegt; dichte bie Omer stieng wer een lantaeren, maer eer je dae' was, weet je. In dien tied ik, voe d' éeste kêer van m'n leven, een fulleton in de krante 'eleze. In den Goessen. En dat 'êetten: „de hond van de Baskervilles". Mae' toen most ik het nie' mi' wete in den doenker, 'oor. Noe mö' je nie' dienke, dé' ik een 'ekel an Omer 'öor. Nêe-e, me waere de beste vrienden. Bie Omer gieng ik oltied die fulleton leze, wan' die de krante êe'-der as óns, en ik gin geduld om te wachten. En dan praat ten me di' tegaere over. Je zu' zegge: „voe' wat gieng je dan z'n deure volschrieve?" Ja, dat weet ik zelft ok nie', 'öor. Zö mae' nochteregheid diank ik. Maer afijn, deur a Voader dae' bietieds achter 'erocht was, wier dat oal wee' netjes in orde 'ebrocht. Naeder-'and was ik blie-e toe, dk' oalles zö 'elöope was, wan' anders ik den anderen dag toch nie' mie' een gerust geweten m'n fulleton zitte leze, bie Omer an den taefel. En ten der wat over 'ezeid dan waer ik wè' zö rood 'eschote as een kraele; daer 'k m'n eigen dan meschien wè' mee verraaid. Gelokkeg, dè.' Voader oalles in tieds wist. ïk leze noe de fulleton nog oltied, dat is temissen maer een zeldene keer, da' 'k er één overslae. Dat me noe lest 'ehad over die Marie Vetséra, dat was toch iete wat, En dat kwam noe oal, oal die ellende, deur da' dat kind, zeventien jaer, dat noem ik een kind, d'r eigen moeder nie' eerlik oalles vertelden. Nêe-e, ze zelfst be droog, op een 'öoggaende meniere. Uut dat verhaal voal noe voe' de jonge misjes is vee' te lêeren. Zö gaet het noe, k' je stie kem, achter je Moeders rik, oalder-'ande schandaalderjj uut-'aelt. Die k' noe toch nog een bitje ola eit, kan toch op d'r dumen en viengers uutrekene, dat een persoon van 'öogere stand, maer is bie 'öoge uutzonde- rienge mie' een misje uut de mindere stand trouwt. Dat is wè' uut-'ekomme ok, in dit geval, 'ie wou ze, 's ochens om acht uren, naer 'uus stiere. Eén van bei-e: z' ei 'edocht dat 'n mee d'r trouwe zou, ten weze- luk vee' van d'r 'ehouwen dan zou 'n dat ok 'edaen dat spreekt vanself, of z' ei nie' góed bie d'r diengen 'ewist. Ik voe' mien g'lóove 't leste, wan' een méns, die k ze oallemaele eit doet toch zukke gekke diengen nie' Oe dikkels komt dat nie' voor in 't daegelikse leven, dat er een misje zin eit in een jongen die a ze nie' kriege kan, mae' dan gae die toch zö barlideg nie' te werke. Noe is ter één diengen, daer a ik m'n eigen oltied min of mêer an ergere. Dat is, da' ze in zö 'n geval net as ditte nog durve zegge: „die 'ieuwe vee' van mekare". Ik kan dae' mee m'n boerebitje nie' bie weet je. Voe zó varre a ik wete, dan doe je zö- vee' as dè' in je vermogen is, je besten om iemand, daer a je vee' van oudt, plezier te doen. Mae' dan gae je die nie' döodschiete, of naer 'uus stiere k' ze nog bluve wil. Vol gens mien gedachten dat ollebei ménsen 'ewist, die k nie' toerekenbaer waere. As ie wezeluk eerlik vee' van 'eur 'ehouwen dan zou 'n nae' d'r Moeder 'estapt weze' en 'ezeid „ik wille mee je dochter trouwe, ik zk' m'n eigen laete schei-e, gae julder dan zölank nae' 't butenland, toet k oalles an de kant is, wan' êe-'der wi' 'k ze nie' mi' zie-e. Dat zou meschien d'r naem in op- spraeke brienge en op mien anstaende vrouwe mag niks te verleggen weze". En k zie wezeluk zö 'óoge tegen z'n öp- 'ezien dan zou der niks op de waereld 'ewist dat k ze erger zou 'evonden dan dat 'n 'eur most verachte. Dan zou ze daar lik 'edocht „stilletjes deur doenkere gan gen nae' z'n toegae? Voe' gin geld. Wat zou 'n wè' van me motte dienke?" Ze zou juust 'eprombeerd om zö te worren dat 'n ze most prieze en bewondere. De méns is in sommege diengen nie' be ter as een bêest, en dae' kan 'n ok niks an doe. Ie mot ete en drienke, anders kan 'n nie' bluve bestae'. Mae' noem die diengen dan bie d'r naem en zeit: „dat is dierlik". Maer in één opzicht staet 'n boven een dier: ie kan Liefde voele. Dat ei niks mee dierlike gevoelens uutstaende. Dae' zk' 'k kommede weke is wat van vertelle. Freek Hóógstee. 10e Week 1899. De geneeskund'ge staatscommissie te Amsterdam liet Zaterdag voor het eerste gedeelte van het artsekamen toe den heer L. H. Dominicus van den Bussche. Naar wij vernemen is het kerkgebouw der doopsgezinde gemeente alhier in andere handen overgegaan, die het, zoodra de nieuwe kerk gereed is, voor vier jaren ver huurd hebben aan het Leger des Heils. De toestand des Konings is zeer on gunstig. Mej. S. P. Fokker van Amsterdam ver wierf te Breda akte voor nuttige hand werken. Het Dagblad verneemt dat de be roemde schilder Joh. Bosboom door een ernstig zenuwlijden is aangetast. Z.M. had een rustige nacht, gevoelde zich eenigszins opgewekter en gebruikte dezen ochtend meer voedsel. De jongens hadden de hele middag ge voetbald en zaten nu in het clubhuis nog een beetje met elkaar te praten. Het was weer een fijne middag geweest. Als ze zo door bleven gaan, zouden ze de volgende wedstrijd wel kunnen winnen. „Ja jongens, en dan hebben we daarna nog maar één wedstrijd, dan is het alweer afgelopen met het voetbalseizoen. Jam mer!" Joop keek de anderen eens aan, als of hij wilde zeggen: „Wat moeten we nu uitvoeren, als we niet meer kunnen voet ballen!" Natuurlijk bleven ze nog heeling oefenen en wedstrijden ^cT"ëÏKaar spe- *ei^'. ,,^naar' de echte wedstrijden tegen "'fleemde clubs waren dan toch afgelopen! „Nou, dat is toch niet zo heel erg", zei Klaas nu. „Ik vind het ook wel jammer, als we niet meer kunnen voetballen, maar dan wordt het weer voorjaar en dan weer zomer! Ik wou, dat het al zomer was!" „Vóór die tijd krijgen we nog heel wat gure dagen", zei Piet nu. „Dat duurt heus nog wel een tijdje. En we moeten nog hard werken op school voor de overgang". „Ja en dan wordt het weer vacantie!" zei Klaas. „Misschien gaan we weer naar zee dit jaar!" De andere jongens keken hem benijdend aan. Vorig jaar was Klaas naar zee geweest en hij had daar zulke fijne dingen beleefd! Ze hadden allemaal een prettige vacantie gehad, maar toen ze Klaas hoorden vertellen over het strand en de duinen, over het zwemmen in zee en het duiken in de golven, toen verlangden ze er naar om zelf ook eens naar zee te gaan. Misschien zou het er dit jaar wel eens van komen en konden ze ergens aan zee gaan logeren. „Het fijnste van alles is om kastelen te bouwen", zei Klaas. „Ik heb jullie toch wel eens verteld, van die vissersjongens?" „Nee", zeiden de anderen, „wat was daar mee?" „We hadden een paar aardige jongens aan het strand ontmoet en mijn neefjes en ik maakte altijd kastelen van zand. Dat was een reuze werk, want we moesten het zand heel vast aanstampen en daarna voor zichtig gangen en ramen in het kasteel ma ken. We hadden er al een paar gemaakt en mensen, die langs kwamen, bleven staan en keken ernaar, want iedereen vond het erg mooi. Het leek wel een heel fort, zoals die kastelen daar lagen met grachten er tussen in. Soms deden we water in de grachten, maar dat trok natuurlijk altijd weer in de grond en we durfden ze niet te dicht bij de zee te maken, omdat we bang waren, dat ze dan met de vloed kapot ge slagen zouden worden. Op een morgen gingen we weer naar hel strand om een kasteel, waar we nog niet mee klaar waren, af te maken en toen za gen we opeens, dat het helemaal kapot ge maakt was. We schrokken allemaal erg, maar we hadden geen idee, wie het gedaan had. Niemand had het gezien en kon ons zeggen, hoe het kwam. We vonden het alle maal erg vervelend, maar we gingen meteen weer aan het werk om nieuwe for ten te maken. Maar ook onze nieuwe kastelen werden stuk gemaakt en toen begrepen we, dat het echt gedaan werd om ons te plagen. Daar om spraken we af om weer een nieuw kasteel te maken en goed op te letten, of er iemand bijkwam. Om de beurt zouden we de wacht houden. In plaats van om 10 uur zouden we nu al voor het ontbijt naar het strand gaan, want de vernielers kwamen waarschijnlijk 's morgens vroeg. schoenen ons kasteel kapot. Jaap, zo heet te de jongen, die de wacht hield, vloog op hem af, maar toen kwamen er ineens nog v.'el meer jongens, en hij kon in zijn eentje niet tegen hen op. Jaap vertelde ons precies wat er gebeurd was. We waren natuurlijk allemaal woe dend, maar we konden de jongens toch niet meer vinden. Die_dag b'.bh'v?. geen nieuw kastee.\ gemaakt, we hadden er geen zin n?£%r in. We speelden aan het strand 'en we zwommen, maar we hadden die dag lang niet zoveel plezier als anders. En toen gebeurde er iets geks. Plotse ling kwamen er twee vissersjongens naar ons toe en Jaap zei direct: „Die waren er ook bij!" W§ keken daarom al erg nijdig, maar ze kwamen heel rustig naar ons toe en zei den: „We hebben er spijt van, dat we met ons zeven één jongen hebben aangeval len!" We wisten echt niet, hoe we kijken moes ten. Dat hadden we helemaal niet ver wacht. De vissersjongens keken ons een beetje verlegen aan en zeiden: „Ja, zie je, dat komt omdat een paar stadsjongens het vorig jaar de netten van mijn vader kapot hebben geknipt. Die netten lagen op het strand te drogen. Wij hebben daarvoor op onze kop gekregen en van toen af hebben mijn vrienden en wij ons voorgenomen om wraak te nemen op alle stadsjongens, die hier iets moois maakten of lieten liggen." We keken hen nog steeds stomverbaasd aan. Zoiets hadden we nog nooit meege maakt. We begrepen niet, hoe die jongens ertoe kwamen om ons dat allemaal te zeg gen, maar ze vonden het blijkbaar zelf heel erg, dat ze Jaap zo hadden aangevallen. We hebben nog een tijdje met hen ge praat en tenslotte vriendschap gesloten. Het waren heel aardige jongens en sinds die dag kwamen ze dikwijls aan het strand om ons te helpen met de forten. Toen ik weer wegging moest ik beloven om de volgende zomer, dus over een paar maanden, terug te komen. Ik denk niet, dat ze nog meer dingen van stadskinderen ka pot hebben gemaakt. Ze hadden hun wraak al voldoende gekoeld"! De anderen hadden aandachtig naar het verhaal geluisterd, en nu zei Joop: „Dan moet je heus vragen of je waar bij jë tante en oom mag gaan logeren deze zomerva- cantie! Wat lijkt het me leuk om echte zandkastelen te maken!" Ze praatten er nog een tijdje over door en ze waren met hun gedachten weer zo bij de zomer en de zomervacantie, dat ze het opeens helemaal niet erg meer vonden, dat het voetbalseizoen bijna voorbij was. OPLOSSINGEN RAADSELS. De oplossingen van de raadsels der vori ge week zijn: 1. stilte. 2. Het is niet alles goud, wat er blinkt. 3. vandaag, de letter ni zeven. In de dierentuin in Stockholm is iets heel bijzonders gebeurd. Een van de op zichters vond in de grot van de ijsberen een klein wit, wollen bundeltje liggen en hij zag al gauw, dat het een ijsbeerbaby was. Sneeuwwit was het diertje, de ogen waren nog dicht en het was net zo hulpe loos als een gewone baby. De moeder was niet te zien, dat gebeurt in de vrije na tuur nooit, daar blijft de moeder de eerste maanden dag en nacht bij haar jong. Ook van den vader was niets te bekennen en dat was goed ook, want wasEscWivJijk. bed. hij het Aie^Vje dan doodgemaakt en opgege ten, zoals wel meer dieren in gevangen schap doen. De opzichter was er gauw bij en haalde het kleine diertje uit de grot. Het woog maar 4 pond en een volwassen ijsbeer weegt 500 of 600 kilo. Het bleek on mogelijk te zijn om het dier weer bij de moeder te brengen en daarom besloot men om het maar zelf groot te brengen. Een hondenmoeder nam de taak van de ijsbeer moeder over en zo lukte het werkelijk om het diertje in leven te houden. Het werd „Sneeuwwitje" gedoopt en is op het ogen blik de meest populaire „baby" uit Stock holm. Elke keer als er nieuwe foto's van Sneeuwwitje worden gemaakt worden die ook in de kranten afgedrukt en zo blijft het publiek op de hoogte van het welva ren van het kleine beertje. ook al heel wat groot gebracht in de ver- schillende dierentuinen. De dierentuinen in Berlijn en die in Leip-1 zig hebben zich ook al in het bezit van een jonge ijsbeer mogen verheugen, maar in Berlijn duurde de vreugde maar kort, want het beertje is ook daar in het stro omge- j komen. Sneeuwwitje heeft nu de ogen al open en I heeft al geleerd uit de fles te drinken, zoals je ook op het plaatje kunt zien. Het is een allergrappigst diertje. Zijn beste speelmak kers zijn twee poezen, waar hij mee over de grond stoeit, en die, als ze maar even kans zien, naar hun witte vriendje toegaan 'De bewoners van Stockholm volgen de groei van hun Sneeuwwitje met grote be langstelling en zo gauw het diertje aan het I publiek vertoond mag worden, zal het wel stormlopen in de dierentuin! In het bos, hoog in de bomen, gaat het leven heel ordelijk en geregeld voort. In het voorjaar wordt een nest gebouwd, daar worden de eieren ingelegd en deze wor den uitgebroed. Dan begint de zorg voor de jongen en als de zomer weer voorbij is, trekken velen naar het Zuiden, waar het warm is. Maar niet alle vogels zijn zo voornaam, dat ze naar het Zuiden kunnen trekken. Er zijn er ook veel, die de hele winter in het bos blijven en sommige zijn het reizen al verleerd. Daar had je bijvoorbeeld de boekvink Het vrouwtje wilde in het najaar naar de warmte vliegen, maar het mannetje wilde in het bos blijven en toen was het vrouw tje werkelijk weggevlogen en het manne tje was alleen achtergebleven. Maar in het voorjaar kwam het vrouwtje weer terug om de hele zomer in het bos te blijven. Intussen waren er een paar vreemde gas ten in het bos gekomen, twee vogeltjes, Kruisbek genaamd. Ze zijn van de familie der vinken, maar het wonderlijke aan hen is, dat de punten van hun snavel kruislings We zaten allemaal erg in spanning. Om 6 uur de volgende morgen ging de eerste wacht naar het strand. Hij mocht voor die ene keer zo vroeg op staan, en naar het strand gaan. Hij verborg zich achter een tentje en bleef daar opletten. En wcrkehjk om half 8 kwamen er twee arme vissers- jongens en die schopten met hun grote RAADSELS. 1. De eerste 6 letters zijn een ander woord voor: onmiddellijk, de laatste 3 zijn een deur zonder kop. Het hele woord is iemand, die aan het hoofd van een zaak staat. 2. Met een g is het niet slecht met een h is het een kleedingstuk. met een m is is het vooral góed on der gevaarlijke omstandigheden. 3. Wie kan een ander woord voor „woe de" opnoemen, dat, als het van kop en staart wordt beroofd, nog een lichaamsdeel overlaat? 4. Welke vis is eigenlijk geen vis? Wat is altijd nat en als men het om draait zwart? Welke vijgen groeien niet aan bomen? 5. Jan heeft driemaal zoveel noten als Piet. Jan en Piet hebben er samen tweemaal zoveel als Klaas en Piet en Klaas hebben er samen weer evenveel als Jan. Als ik nu zeg, dat Klaas 30 noten heeft, hoeveel hebben Jan en Piet er dan? Het is voor het eerst, sinds 30 jaar, dat er een ijsbeerjong in leven is gebleven. Ook in de natuur bekommert de jjsbeer- vader zich niet om zijn kinderen. Hij laat zelfs de berin met de jongen alleen en laat een maand lang niets van zich zien, zodat de moeder, die haar jongen geen ogenblik alleen durft te laten, al die tijd honger moet Hjden en letterlijk op haar vet moet teren. De liefde van een jjsbeer- moeder voor haar jongen is zo groot, dat het bij de eskimo's spreekwoordelijk is ge worden. En ook de kinderen „hangen" erg aan hun moeder. De berin laat zich liever doodschieten dan haar kinderen alleen te laten en daarna houden de kleintje zich zo stevig aan het vacht van hun moeder vast, dat ze meestal gemakkelijk gevangen kunnen worden. Het is erg moeilijk om in een dierentuin ijsbeerjongen te kweken en dat komt door het gebrek aan sneeuw. In de vrije natuur graaft de berin een gat in de sneeuw en legt daar haar jongen in. En hoewel de ijs beren meestal in December of Januari jon gen krijgen, is het toch niet mogelijk om een heel sneeuwveld in de kooi te bren gen en daarom moet de beer zich met stro tevreden stellen. Nu zal je misschien denken, dat er in Stockholm geen gebrek aan sneeuw is, maar ook daar is het niet mogelijk om de sneeuw lang goed te hon den, als ze in de ijsbeergrot is gelegd, waar de beren hun jongen krijgen. Het ongeluk is nu, dat de ijsbeermoeder haar jongen meestal in het stro verliest" De dieren zijn zo klein, als ze pas op de wereld zijn gekomen dat, ze al heel gauw door een open plekje in het stro vallen en eronder komen te liggen. De berin zoekt het jong nu overal en krabt met haar poot over het stro, maar op die manier begraaft ze het nog dieper en al piept het beertje nog zo hard, de berin kan het dan niet meer tevoorschijn halen. Daarom zijn jonge ijs beren in een dierentuin zo'n grote zeld zaamheid. Toch is het in de dierentuin van Stock holm al meer voorgekomen, dat er jonge ijsberen werden geboren. Zo werden in de jaren 1895 tot 1906 zeven keer twee jonge ijsbeertjes geboren. Gemakkelijker is het om beertjes in le ven te houden, waarvan de vader een ijs beer en de moeder een gewone bruine beer is, want deze dieren hebben geen sneeuw langs elkaar gebogen zijn. De beide einden van hun snavel passen niet op elkaar, het éne buigt naar boven en het andere naar beneden. Het lijkt ons vreemd toe, hoe deze dieren aan eten kunnen komen, maar toch kunnen ze alles met hun kruisbek pakken. Als klei ne papegaaien klimmen ze langs de boom stammen naar boven en pikken de zaden uit de denneappels en daar is nu juist hun wonderlijke snavel bijzonder geschikt voor, Heel in het begin van het jaar, desnoods midden in sneeuw en ijs, bouwen deze vo «3 We gaan nu alweer naar het voorjaar toe en we hebben al heel wat zachte dagen gehad. Wie van ons verlangt niet weer naar de zon en de warmte, naar de bloemen en de vlinders en al het andere dat bij het voorjaar en de zomer hoort? We vinden het heus wel prettig om het weer eens echt warm te hebben en zonder jas buiten te kunnen lopen! Want dat kunnen we toch heel vaak doen in de zomers in ons land. Het kan flink warm zijn, maar het is niet gauw té warm. Wij zouden ons ook werkelijk niet op ons gemak voelen, als we op érg warme plaatsen waren, zoals bijvoorbeeld het „Doodsdal" in Amerika. Dit is een van de meest verlaten gebieden van Zuid-Oost-Ca- lifornië, dicht bij de grens van de staat Ne vada. Ongeveer twee eeuwen geleden pro beerde een groep avonturiers door het dal de zee te bereiken, maar ze hebben het nooit gehaald, ze stierven van de warmte! Het vreemde is, dat het dal heel laag bij de hoogste plek in Amerika ligt Dat hoogste punt is de Mount Whitney, een berg van bijna 5000 meter hoogte. Nog geen 100 km van deze berg af ligt het Doodsdal, dat 90 meter onder de zeespiegel ligt. Het eerste bericht, dat van een obser vatorium over de temperaturen in dit ge bied kwam stamt uit 1891. Sinds die tijd heeft men dikwijls de tem peratuur daar opgenomen. Zo was het er op de 10 Juli 1913 56.6 graden Celsius boven nul en een chauffeur en een arbeider van het observatorium hebben deze waarne ming met de dood moeten bekopen. Dat was het warmterecord. Maar in 1922 werd dit record geslagen. Toen kwam in Aziza in Tripolis een temperatuur voor van 57,7 graden Celsius. Wij kunnen ons geen voor stelling maken van de ongelofelijke warm te die bij een dergelijke temperatuur heerst. Tot nu toe is nog nergens een hoge re temperatuur aangetroffen. Toch heeft het station in het Doodsdal het recht zich het warmste punt op aarde te noemen, want temperaturen van boven de 50 graden zijn daar heel gewoon. Het station ligt in een dor, droog gebied, zo als te begrijpen is. Gras is er bijna niet, hier en daar staan een paar bruine spriet jes. Daarom hebben de mensen dit obser vatorium „Groenlandfarm" genoemd. Ze dachten zeker, dat ze minder last van de dorheid en de kale omgeving zouden heb ben, als ze het observatorium een naam ga ven, die aan vruchtbare, groene vlakten herinnert. Het is heel goed te begrijpen dat de mensen, die voor hun onderzoekingen steeds enige tijd hier door moeten bren gen, snakken naar een paar flinke kou de dagen, zoals wij ze in het eind van het vorig jaar hebben gehad. En als wij hier zeggen, dat het al zo warm is, zouden de mensen van het weerstation ons uitlachen en zeggen: „Jullie weten niet, hoe koel het nog bij jullie is. Wees maar blij, dat jullie onze temperatuur niet hebben!" En daar moeten we dan wel blij om zijn ook. snavel na, waarvan nodig om zich heen. Daarvan zijn er dan langs elkaar heengaan, gels al hun nest. Dat nest is van onderen wijder dan van boven en is zacht bekleed van binnen, zodat ze een heerlijk warm huisje hebben waar het vrouwtje de eitjes in kan leggen. En als de zon warmer wordt en sneeuw en ijs weg zijn, kijken de kleine kruisbekjes al naar buiten. Deze vogels blij ven niet lang op dezelfde plaats. Ze zijn al tijd op reis. Overal waar dennen en spar ren zijn trekken ze heen, blijven er een tijdje en reizen dan weer verder. Ze vlie gen overal kris-kras door elkaar, zonder be paald doel voor hun reis. Ze vliegen hun de einden krid-kras LAWINES. Als het. hoog in de bergen gesneeuwd heeft en er heeft zich maar een dunne laag sneeuw gevormd, kan dat heel gevaarlijk zijn wanneer er een periode van langaan- houdende kou op volgt. Want dan is deze dunne sneeuwlaag geen goede ondergrond meer voor grote sneeuwmassa's, die daarop volgen en die zich op het dunne laagje op hopen. Als het dooiweer dan inzet, is het gevaar, dat de grote sneeuwmassa's met donderend geweld van hun dunne onder grond afglijden en naar beneden rollen, heel groot. Elk jaar vragen de lawines weer veel mensenoffers in de bergen en hoe warmer het wordt, hoe groter het lawi negevaar wordt. Toch is het mogelijk het lawinegevaar heel klein te maken. Door het aanleggen van dammen worden de lawines langs be paalde wegen gevoerd. Maar dit is meestal niet voldoende. De zekerste manier om een lawine te voorkomen, is de grote sneeuw hopen weg te nemen, voor ze zelf naar be neden komen vallen. En dat wegnemen kan natuurlijk alleen gedaan worden, door mensen, die er verstand van hebben. Ze gaan naar de plek, waar de lawine waar schijnlijk zal beginnen en blazen daar de sneeuwmassa's op. Zo nemen ze het gevaar weg en bestaat er geen kans meer, dat op die plek een lawine zal vallen. Het spreekt vanzelf, dat de mensen in de bergen zich erg gerustgesteld voelen, als ze weten, dat er geen kans op een lawine is. ïDagbl vSureai Telefc ife GC Abonij f 2.3C abonr Na land, mr. in De| Dr. van hl gers DinsdJ Leipzi| Berlijr hoofdi vatter Duitsd De dagqc]| zg. vondel Va door laatst! Om| neel nes" van als ofl alar vluchl laten, heen, t te coJ stond branc brand matei hopelf half gestri Hei de klett<J het bezwc| veis gigar verlol vuur door I slagei Zoi rijks van de deelt] en ee de cR tegei! gevo| en te die wonq nog len de o| bestJ" na sl zijn Tel bestif Amsi wagi een de. in, Dd tienj| voet# naar werd sagii Vi kelel op heer Utre D«J de hr. nabil gen Of gem| tijd in masl mer blik volg ma uit een

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 12