BUITENLAND. De nieuwe regeling der werkverschaffing. Nog een circulaire van den minister van sociale shaken. GEBOORTE EN STERFTE. De roomsch-katholieken heb ben verweg het hoogste ge boortecijfer. Een overeenkomst tusschen Brazilië en de Ver. Staten. De economische en iinancieele banden worden aangehaald. Het nieuwe gruwelsprookje. Een beschouwing van de „Temps". ONVERWACHTE AANKOMST VAN BRITSCHE OORLOGSSCHEPEN TE GIBRALTAR. OPTIMISTISCHE VERKLARING VAN DEN CANADEESCHEN PREMIER. Volgens hem is er opluchting in alle Europeesche kansela rijen. EENIG OPTIMISME TE LONDEN. Men mompelt weer over ontwapening. FRANKRIJK. DUITSCHLAND DE KOSTEN DER LUCHTBESCHERMING. ENGELAND, VER. STATEN LEGER EN VLOOT. WAAR IS WERK? RADIO-PROGRAMMA. De minister van sociale zaken heeft ter aanvulling en verduidelijking, van zijn cir culaire van 3 Februari j.l., handelende over de nieuwe plaatsingsregeling in de werk verschaffing het volgende onder de aan dacht der gemeentebesturen gebracht. 1. Bij de vaststelling van den duur der plaatsing in een 3-maandelyksche periode dient voor de tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid verzekerde arbeiders uit gegaan. te. worden van het steunbedrag (voor uitgetrokkenen, dubbel-uitgetrokke- nen of reglementair-nog-niet-reehthebben- den), zooals dat zou zijn, indien geen brand- stoffenbjjslag toegekend werd, terwijl voor de nietverzekerde arbeiders het steunbe drag zonder korting van 50 cent voor nïet- verzekerden tot grondslag moet dienen. Overeenkomstig de wijze, waarop het steunbedrag dus voor de nietverzekerde arbeiders wordt vastgesteld, dient voor de kleine zelfstandigen, voor zoover zij wor den toegelaten, een theoretisch steunbedrag berekend te worden. Gedeeltelijk werklooze arbeiders, voor zoover zij onder de werkloozenzorg vallen, kunnen geheel ovéreenkomstig hetgeen onder 2e van de circulaire van 3 Februari is aangegeven, geplaatst worden. Daarbij zal vooral van toepassing kunnen zijn het geen onder 5e, 7e, 8e en 9e der zooeven ge noemde circulaire is bepaald. Arbeiders, die woonachtig zijn in gemeen ten, waarvoor een loonnorm van 24 ct. of lager, van 25 t/m 30 ct. of van 31 ct. of meer per uur is vastgesteld, en die in het vrjje bedrjjf geregeld een loon hebben ver diend, dat lager is dan resp. 7, 10 en 12 per week, zullen voorloopig niet langer dan 8 weken in een driemaandelijksche pe riode geplaatst mogen worden. 2. Daar de gemeentebesturen een week voor den aanvang van elke 3-maandelijk sche periode de sub 4 bedoelde lijsten I en II aan de inspecteurs voor de werkverschaf fing toezenden, zullen zij het steunbedrag, waarvan voor een ieder de plaatsingsduur in die periode afhankelijk zal zijn, moeten berekenen uiterlijk in de voorlaatste week der afloopende 3-maandelijksche periode. Het staat den gemeentebesturen vrij, dit steunbedrag over deze zelfde week of over de week, daaraan voorafgaande te bereke nen. Voor het eerst zullen die steunbedra gen dus uiterlijk in de week van 19 tot en met 25 Maart a.s. berekend moeten worden. Ik herinner er in dit verband aan, dat de lijsten I en II voor de eerste maal uiterlijk op 27 Maart a.s. aan de inspecteurs ge zonden moeten worden. 3. Uit hetgeen onder 7e der nieuwe plaat singsregeling is bepaald zou af te leiden zijn, dat de tewerkgestelden voortaan al leen ontheven zouden zijn van de verplich ting, wijziging in de gezinsinkomsten op te geven, doch dat zij bijvoorbeeld met het oog op de levensmiddelendistributie, de z.g spaarregeling, enz. wel wekelijks mededee- ling zouden moeten doen van andere wijzi gingen, zooals veranderingen van gezinssa menstelling enz. Zulks is echter in den loop van een 3-maandelijksche periode niet nöo- dig, behalve wanneer de betrokkene tegen het einde van een 3-maandelijksche periode een aanvrage indient voor plaatsing in de eerst volgende periode. 4. Behoeft met uitkeeringen uit een werk loozenkas, opgenomen door een tewerkge stelde in de z.g. rustweken bij de vaststel ling van de plaatsing in een volgende drie maandelijksche periode geen rekening te worden gehouden, wel dienen daarentegen bij de beoordeeling der herplaatsing en bij eventueele bepaling van een wachttijd uit keeringen, door een lid van het gezin waartoe de tewerkgestelde behoort, ont vangen, in acht genomen te worden. 5. Arbeiders, die niet in de rijkssteun regeling opgenomen kunnen worden, bij voorbeeld omdat zij reeds verscheidene ja ren werkloos zijn, kunnen voor zoover door mij toestemming tot hun plaatsing is ver leend of alsnog verleend wordt, ook in den vervolge tot de werkverschaffing toegela ten worden. Uiteraard zal ook voor hen een theoretisch steunbedrag vastgesteld moeten worden. 6. De in eenige gemeenten nog bij de werkverschaffing bestaande overgangstoe lage (huurbijslag) wordt het ingang van April a.s. afgeschaft. Dezer dagen verschijnt bij de rijksuitgeve- rij te 's Gravenhage de jaargang 1937 van de statistiek van den loop der bevolking. In de paragraaf, gewijd aan de geboor ten, trekken o.a. de cijfers omtrent de meerlinggeboorten meer voor dan in de geboorten waren er 12,9 meerlinggeboor ten. In de plattelandsgemeenten komen meerlingegeboorten meer voor dan in de groote steden. Haar aantal neemt toe met den leeftijd der moeder (tot 40 jaren). Bij de eerste geboorten komen zij het minst voor, bij de hoogere geboortenummers meer. Opmerkelijk zijn ook de cijfers omtrent de eerste geboorten naar den duur van het huwelijk. Binnen 6 maanden werd 19,2 pet der kinderen geboren, van 68 maanden 8,4 pet., 9 maanden 7,4 pet., later 65 pet. De huwelijksvruchtbaarheid is grooter op het platteland dan in de steden. Per 1.000 gehuwde vrouwen beneden 50 jaar daalt het cijfer der wettig levendgeborenen re gelmatig van de groep gemiddeld van 5.000 en minder inwoners tot de groep gemiddeld met meer dan 100.000 inwoners. Het gemid delde cijfer voor het rijk is 143, voor de groep 5.000 inwoners en minder bedraagt dit aantal 181, voor de groepen 5.001 20.000 inwoners, 20.001—50.000 inwoners, 50.001100.000 inwoners en meer dan 100.000 inwoners resp.167, 135, 141 en 100. De provincies Noord-Brabant en Lim burg staan aan de spits met 215 en 189, de provincies Zuid-Holland en Noord-Hol land hebben de laagste cijfers met 124 en 110 wettig levendgeborenen per 1.000 ge huwde vrouwen beneden 50 jaar. Naar de kerkelijke gezindheid der moeder gesplitst waren de aantallen als volgt: roomsch katholiek 206, protestant 129, Israëliet 77, geen kerkelijke gezindte 69. Er worden meer' kinderen 's nachts ge boren dan 's morgens, 's middags of s avonds. Wat de huwelijken betreft, stip pen wij aan, dat de gemiddelde huwelijks leeftijd voor de voor het eerste gehuwde mannen 27,6 en voor de voor het eerst ge huwde vrouwen 25,2 bedroeg. Op het plat teland huwen de mannen later dan in de steden. Wat de sterfte aangaat: de zuigelingen sterfte bedroeg in 1937 3,9 pet. n.l. 4,4 pet, voor jongens en 3,4 pet. voor meisjes. Zij is grooter naarmate de gemeenten kleiner zijn. Bij de roomsch-katholieken is zij het hoogst. Hooge sterftecijfers, zoowel voor zuigelingen als volwassenen vindt men in de eerste maanden des jaars. Per100 gehuwde paren kwamen in 1937 2 echtscheidingen tot stand. Per 1.000 in woners zijn er 51 vein woonplaats veranderd, STERFGEVALLEN TENGEVOLGE VAN HET MOND- EN KLAUWZEER. Tengevolge van het mond- en klauwzeer zijn in de week van 26 Februari t/m 4 Maart 1939 bezweken 4 runderen, 10 kal veren en 1 varken. In totaal zijn bezweken aan mond- en klauwzeer: 6054 runderen, 6816 kalveren, 4876 varkens en biggen, 388 schapen en 85 geiten. Vorig totaal sedert de week 1926 Sep tember 1937: 6050 runderen, 6806 kalveren, 4875 varkens en biggen, 388 schapen en 85 geiten. DE OMZETTEN VAN KOLONIALE WAREN IN 1938. De verbetering zette zich voort. Blijkens de door het centraal bureau voor des tatistiek samengestelde omzet- statistiek van de grossierderij in koloniale waren en aanverwante artikelen, heeft de verbetering in den omzet in dezen tak van bedrijf, welke gedurende de laatste jaren viel waar te nemen, zich in 1938 voortgezet, Naar de waarde gerekend waren de ver- koopen in dit jaar 3,3 pet. liooger dan in 1937. Deze ontwikkeling is in overeenstem ming met die in den detailhandel in krui denierswaren: hier was de omzet in 1938: 2,2 pet." hooger dan in het jaar daarvoor. Gisteren zijn te Washington nota's gewis seld, krachtens welke de Ver. Staten en Brazilië overeenkomen, dat de beperkingen op de Braziliaansche wisselmarkt voor den handel uit de Vereenigde Staten zullen worden opgeheven. Er zal een Braziliaan sche nationale bank worden opgericht en de betaling op de dollarschulden van Bra zilië zal worden hervat. De Amerikaansche Bank voor In- en Uitvoer zal aan de bank van Brazilië credieten verstrekken tot een bedrag dat de 19.200.000 dollar niet te bo ven zal gaan, -teneinde de Braziliaansche re geering in staat te stellen de officieele con trole op de operaties in buitenlandsche va luta te staken. Tezelfder tijd heeft het departement van staat te Washington medegedeeld, dat Ree- sevelt het Congres zou aanbevelen tot een bedrag van 50 millioen dollar aan goud ter beschikking te stellen van Brazilië, om te dienen als activa voor de centrale reserve bank welke Brazilië opricht. Dit opgeno men bedrag zal worden terugbetaald uit de toekomstige goudproductie van Brazilië. Brazilië heeft er in toegestemd de pro ductie te ontwikkelen van aanvullende, niet-concurreerende artikelen, waarvoor, naar het staatsdepartement heeft ver klaard, in de Vereenigde Staten een be langrijke markt schijnt te bestaan. Indien noodig zullen Amerikaansche tech nische deskundigen naar Brazilië worden gezonden. De Braziliaansche minister Aran- ha heeft medegedeeld, dat Brazilië voorne mens is de betalingen te hervatten op zijn dollarschulden. Hiermede zal 1 Juli a.s. een begin worden gemaakt. Tusschen Aranha en den „protective council of bondholders" te New York is vol gens het departement van staat te dien einde een overeenkomst bereikt, welker be palingen na den terugkeer van Aranha naar Rio de Janeiro zullen worden bekend gemaakt. Het Fransche blad „Temps" wijdt een artikel aan het nieuwe „gruwelsprookje" inzake plannen van Hitler ten aanzien van Nederland en Zwitserland. Sensationeele geruchten, aldus het blad, doen soms de ronde in internationale krin gen, die de zenuwachtigheid der geesten en de ongerustheid der naties, die het meest blootgesteld* zijn, tegenover de on zekerheid van morgen tot uitdrukking brengen. Zoo spreekt men reeds sedert eenigen tijd weer over een plan van actie van Duitschland tegen Nederland en zelfs te gen Zwitserland. Wij meenen te weten, dat nauwelijks enkele dagen geleden de Duit- sche staatssecretaris van buitenlandsche zaken Von Weizsaecker, aan onzen am bassadeur te Berlijn, Coulondre, eens te meer de verzekerin heeft gegevien, dat deze geruchten geheel onge grond z ij n. Ook te Londen, waar men uiterst aan dachtig is ten aanzien van de Duitsche voorbereidingen, schijnt men voor het oogenblik te dien aanzien alle geruststel lingen te hebben gekregen. Wanneer de activiteit der totalitaire mo gendheden al de ernstigste aandacht eischt, zou men toch niet den indruk moeten ge ven, dat men alles te vreezen heeft van hun intimidatiemethoden en dat men zich zou kunnen laten verrassen door een ge welddadigen overval, want de beste kansen die er kunnen bestaan op handhaving van de orde in Europa, en voortzetting van een vruchtbare vredespolitiek in den geest van de overeenkomsten van München," liggen er in zeker te zijn van eigen kracht en in de ontwikkeling van die kracht in nor male omstandigheden, ten einde de bewa peningen der mogendheden te brengen op het peil, dat de omstandigheden eischen Want in volledige gelijkheid van krach ten alleen kan men nuttig onderhandelen. De Britsche ooriogsscnepen „Shropshi re", „Ivanhoe", „Ilex" en „Imogen", die aan de gecombineerde manoeuvres van de Atlantische vloot deelnamen, zjjn Donder dag onverwacht te Gibraltar binnenge- loopen. Er werd noch aan de offi cieren, noch aan de bemanning ver gunning gegeven te passagieren. De oorlogsbodems zullen waarschijnlijk spoe dig zee kiezen om naar het Oosten koers te zetten. De bestemming is edhter niet bekend. De marine-autoriteiten te Gibral tar weigeren zich hieromtrent uit te la ten. Welingelichte kringen meenen even wel te weten dat de aanwezigheid dezer oorlogsschepen verband houdt met de door Franco afgekondigde blokkade. Havas meldt uit Ottawa: De premier van Canada, Mackenzie King heeft in het La gerhuis verklaard, dat hij tot zijn genoegen kon zeggen, dat de hemel den laatsten tijd aanzienlijk is opgehelderd. In alle Euro peesche hoofdsteden, zeide hij heeft men groote bezorgdheid getoond ten aanzien van de ontwikkeling vhn den toestand in geheel Europa. Deze toestand is daarna zoo verbeterd, dat men in alle Europeesche kanselarijen een zeer groote opluchting kan constateeren. Reuter meldt uit Londen: In politieke kringen alhier wijdt men aandacht aan de mogelijkheid van besprekingen tusschen de Europeesche naties over ontwapening, zulks op grond van de verbetering in den internationalen toestand. Men heeft den indruk, dat wanneer de geschilpunten tus schen Italië en Frankrijk tot een oplossing kunnen worden gebracht, de sfeer gunstig zou zijn voor zoo'n poging. Men gelooft, dat het tot stand komen van zelfs een beperkte overeenkomst ten aanzien van de ontwapening zou strekken tot een ver dere verbetering van den internationalen toestand, hetgeen gunstig zou zijn voor een herleving van den internationalen han del. Men legt den nadruk op het belang van het a.s. bezoek van Oliver Stanley aan Duitschland en ook aan de besprekin gen, die thans tusschen Britsche en Duit sche industrieëelen gevoerd worden. GETROUWD IN BELGIë, BIGAMIE IN ENGELAND EN TRIGAMIE IN FRANKRIJK. Een merkwaardig geval deed zich deze week voor in 't hof van Assisen van Valen ciennes, waar terecht stond Urbain van Wymeersch, beschuldigd van bigamie. Van Wymeersch, Belg van geboorte, was in zijn vaderland getrouwd in 1913 en had uit dit huwelijk een kind. In den wereldoor log gewond, kwam, hij terecht ie een zie kenhuis in Londen -waar hij kennis maakte met een jonge vrouw. Deze kennismaking had spoedig een huwelijk tot gevolg, waar bij Van Wymeersch echter vergat zich van zijn eerste vrouw te laten scheiden. Uit dit huwelijk kwamen vier kinderen voort. Toen zijn zaken hem naar Frankrijk voerden, aarzelde Van Wymeersch niet on verwijld in het huwelijk te treden met de dochter van den burgemeester van Senti- nelle, waar hij het beroep van masseur uit oefende. Ook dit huwelijk werd met kin deren gezegend, twee dochtertjes kwamen ter wereld, onwetend van het aantal broers en zusters, waar zjj zich in konden verheu gen. Mevrouw Van Wymeersch no. 2 hoor de echter van dit geval en deed aangifte bij Scotland Yard. Op deze wijze is de Belg nu voor het gerecht gekomen. Zijn verdedi ger heeft de volgende theorie opgesteld: Van Wymeersch was reeds gebonden door een anderen huwelijksband, toen hij in Sentinelle in het huwelijk trad. Daar hi; echter reeds in 1913 getrouwd was, is het Londensche huwelijk totaal ongeldig en be staat zelfs niet. Of deze spitsvondigheid den van bigamie beschuldigden masseur uit zijn moeilijkhe den zal helpen moet nader blijken. PRESIDENTSVERKIEZING OP 5 APRIL. De Fransche ministerraad heeft gister be paald, dat op 5 April een nieuwe president der republiek gekozen zal worden. De ambtstermijn van president Lebrun is ver streken. DE REIS VAN SCHACHT. Reuter meldt uit Berlijn: Schacht zou heden uit Berlijn vertrekken, doch hij gaat niet onmiddellijk naar Indië, vermoedelijk zal hij zijn reis in Italië of Egypte onder breken en einde dezer maand verder reizen, De mogelijkheid, dat hij ook een bezoek zal brengen aan Australië is niet uitgesloten, Zoowel in officieele kringen als in de om geving van Schacht wordt verklaard, dat de reis zuiver particulier is en alleen voor ge noegen en gezondheid wordt ondernomen Men ontkent, dat Hitler dr. Schacht een opdracht heeft gegeven, welke verband houdt met de bevordering der Duitsche ex port. zangvoordracht genoteerd, als zestiende com mentaar op tenniswedstrijden, als zeventien pianovoordracht en opera, als negentien vi oolvoordracht, als twintiglezingen,, terwijl de rij werd gesloten door kamermuziek, die dus het minst populair is. De smaak van mannelijke luisteraars ver schilt weinig van dien der vrouwen, maax de leeftijd kan een belangrijk verschil ma ken. De luisteraars beneden de twintig jaar noemden het variétéprogramma in de eerste plaats en kozen daarna bioscoopor gel, dansmuziek, tooneel en musical come dies. De minste belangstelling heeft de jeugd voor lezingen, opera, zang-, viool- en pianovoordrachten en kamermuziek. De luisteraars boven de zeventien jaar hooren het liefst militaire muziek en daar na komen voor deze groep het variétépro gramma, blaasorkesten, praatjes en bios cooporgels. Ook deze groep heeft weinig belangstelling voor lezingen, pianovoor drachten en kamermuziek, maar zjj loopt ook niet warm voor dansmuziek en com mentaar op tenniswedstrijden. Volgens de schatting van de B.B.C. stel len 24 millioen volwassen luisteraars het va riétéprogramma op prjjs, terwijl naar de kamermuziek toch nog door 2 millioen rnenschen wordt geluisterd. Het komende belastingjaar zullen de maatregelen tot bescherming tegen aan vallen uit de lucht Engeland meer dan 42 millioen pond sterling 350 millioen gul den) kosten. Hiervan wordt 37 millioen ge dekt door de defensie-leening derhalve komt ongeveer vijf millioen ten laste van de schatkist, een millioen meer dan het vorige jaar. De grootste uitgave is voor materiaal, nl. 30 millioen, 25 millioen meer dan het vorige jaar. DE SMAAK VAN DEN ENGELSCHEN LUISTERAAR. Lichte programma's genieten de voorkeur. De Britisch broadcasting corporation heeft een onderzoek ingesteld naar de vraag, welke programma's bjj de luisteraars het meest in den smaak vallen, door de meening van personen te vragen, die als representatief voor verschillende groepen beschouwd kunnen worden. De B.B.C. heeft dezen menschen verzocht 21 soorten van uitzendingen naar rangorde van voorkeur onder elkaar te plaatsen. Het resultaat is, dat het variétéprogram ma boven aan de ljjst kwam, gevolgd door bioscooporgel, militaire muziek, musical comedies en op de vijfde plaats dansmuziek en tooneel. Als nummer vijftien werd de Volgens hét tweede ontwerp mogen amb tenaren geen lid zjjn van de communisti sche of fascistische partjjen en het derde ontwerp voorziet in het uitwijzen van buitenlandsche fascisten en communisten. DE STRIJD TEGEN ANTÏ- AM ERIKA ANSCI IE LEERSTELLINGEN Havas meldt uit Washington: De ver tegenwoordiger van den voorzitter van de commissie tot bestudeering van de activi teit van niet-Amerikanen, heeft bij het bureau-van het Huis van Afgevaardigden een drietal wetsontwerpen ingediend, wel ke ten doel hebben de activiteit van orga nisaties, welker leerstellingen vijandig worden geacht jegens de Amerikaansche regeering, te beperken. Volgens het eerste ontwerp zouden de fascistische en communistische organisa ties verplicht worden zich iedere zes maan den te melden bij het ministerie van bin- nenlandsche zaken voor de verstrekking van mededeelingen over leden en actie. Bij Kon. besluit zjjn bevorderd: tot of ficier van den marinestoomvaartdienst le kl., de officier van den marinestoomvaart dienst 2e kl. J. B. P. Haanappel en tot of ficier van gezondheid le kl., de officier van gezondheid 2e kl. F. J. J. Lamboojj. Bjj Kon. besluit is op het daartoe door hen gedaan verzoek, 1 .een eervol ontslag verleend uit den mi litairen dienst aan den reserve-dirigeerend- offieier van gezondheid der derde klasse dr. C. Orbaan (vroeger te Middelburg), den reserve-officier van gezondheid der eerste klasse H. S. C. Hujjsman te Middelburg bei den van den geneeskundigen dienst der landmacht. De Districts-arbeidsbeurs voor alle ge meenten op Walcheren; N.- en Z.-Beveland, SchouwenDuiveland, zendt ons de vol gende aanvragen: Binnenland ZWOLLE: voor kunsthars producten in dustrie, gereedschapmaker, indiensttreding en loon n.o.t.k.; voor vast; vergoeding van reiskosten n.o.t.k. ENSCHEDE: voor woninginrichting, meu belzaak, meubelmaker; teekenaar-ontwer per en kunnende calculeer en; volledig op de hoogte van machinale houtbewerking; moderne en antieke meubelen; dad.; loon 30 per week naar gelang van bekwaam heid, reiskosten en duur van het werk n.o.t.k. UTRECHT: bouwkundig teekenaar-op- zichter met diploma M.T.S.; dad.; 100 tot 125 per mnd.; voorloopig voor een jr. VENLO: voor Nederlandsche instrumen ten cy., teekenaar met opleiding M.T.S. voor het uitwerken van werkplaatsteeke- ningen van fijn mechanische instrumenten als hulpkracht van een constructeur; be trekking is speciaal geschikt voor hen, die juist de M.T.S. doorloopen hebben; loon en reiskosten n.o.t.k.; indiensttreding zoo spoe dig mogelijk; soil, met volledige inlichtin gen. VOOR CAFETARIA-BEDRIJF: piccolo's en spoelers, boven 18 jaar. Alle aanbiedingen uitsluitend aan de PI. Organen der Arbeidsbemiddeling. ZONDAG 12 MAART. HILVERSUM I 1875 EN 301,5 M. 8,55 VARA. 10,00 VPRO. 12,00 AVRO. 5,00 VPRO. 5,30 VARA. 8,00—12,00 AVRO. 8,55 Gram. 9'00 Ber. 9,05 Tuinbouwpraat- je. 9,30 Gram. 9,59 Ber. 10,00 Zondags school. 10,30 Vrijz. Prot. Kerkdienst. 12,00 Filmpraatje. 12,25 Ber. 12,27 AVRO-Amu- sementsork. 1,10 Gram. 2,00 Boekbespr. 2,30 Concertgebouw-ork., koor R.K. Ora toriumver. en solisten. In de pauze: Gram. 4,10Herhaling prijsvraag. 4,25 AVRO- Dance Band. 4,55 Ber. ANP. 5,00 Gesprek ken met luisteraars. 5,30 Kinderuurtje. 6,00 Gram. 6,30 Sportpraatje. 6,45 Ber. ANP, gram. 7,00 VARA-Kalender. 7,05 Schuldig of onschuldig. 7,30 Noviteiten-ork The Novelty Sisters, VARA-Mount-Girls en solisten. 8,00 Ber. ANP, Radiojournaal. 8,20 Omroepork. en soliste. 9,00 Hersen gymnastiek. 9,30 Twilight Serenaders, klein koor en solist. 10,20 Radiotooneel. 11,00 Ber. ANP, gram. 11,40—12,00 Piano. HILVERSUM H 415,5 M. 8,30 NCRV. 9,30 KRO. 5,00 NCRV. 7,45— 11,30 KRO. 8,30 Morgenw-ljding. 9,30 Gram. 10,00 Plechtige H. Mis. 11,45 Gram. 12,15 KRO- ork. (1,00—1,20 Causerie). 2,00 Godsdienst onderricht voor ouderen. 2,30 Schola Can torum Stuodiosorum Noviomagensium van de R.K. Universiteit te Nijmegen. 2,55 Gram. 3,15 Verv. conc. 3,40 £ram. 4,15 Ziekenlof. 4,55 Sportnieuws. 5,00 Geref. Kerkdienst. Hierna Klein Chr. Gem. koor en gram. 7,30 Gew. muz. (gr. pl.) 7,45 Sportnieuws. 7,50 Gram. 8,00 Ber. ANP. 8,15 Progr. ter gelegenheid van de keuze en kroning van Pius XII. 9,20 Reportage 10,30 Ber. «ANP. 10,40 Epiloog. 11,00—11,30 Esperanto. DROITWICH 1500 M. 12,50 Richard Crean-ork. 1,35 Callender's Senior ork. 2,20 Voor tuinliefhebbers. 3,40 Kenneth Sydney Baynes' ork. en solisten. 4,20 Re ligieuze causerie. 4,40 Televisie ork. 5,20 Cyclus. 5,40 Menges-sextet. 6,30 Film praatje. 6,50 Piano. 7,108,10 Theaterork., koor en solisten. 8,15 Kerkdienst. 9,05 Lief- dadigheidsoproep. 9,10 Ber. 9,25 Radiotoo neel. 9,55 Orgelspel. 10,20 Fred Hartley's sextet en solist. 10,50 Epiloog. RADIO PARIS 1648 M. 9,00 en 10,00 Gram. 11,20 Giardino-ork. 12,00 Gram. 12,30 Orgelconc. 1,00 Gram. 1,20 Zang. 1,35 Gras-ork. 2,35 Gram. 3,20 Zang. 3,50 Du etten. 7,20 Visciano-ork. 8,35 Zang. 8,50 Symphonieconc. m.m.v. Noyonkoor. 10,50 Gram. 11,2012,50 Jo Bouillon's ork. KEULEN 456 M. 5,20 Havenconc. 7,35 Koor en ork. Staats-Muziekhoogeschool en solist. 8,50 Orgelspel. 9,25 en 10,3511,05 Gram. 1,20 Hagestedt's ork. 3,20 Ork. en soliste. 5,50 Lutz-kwartet. 6,50 Zang met piano. 7,30 Ork. 9,50 Leo Eysoldt's ork. en solisten. 11,201,20 Nachtconc. BRUSSEL 322 EN 484 M. 322 m: 9,20 Gram. 10,20 Zang en orgel. 11,20 Gram. 11,50 Carillon. 12,20 Brus- selsch Mandoline-ork. 12,50, 1,30 en 2,35 Gram. 3.30 en 4.25 Dubbelmannenkwartet. 5,50 en 6,20 Gram. 7,20 Brusselsch saxo foonkwartet. 8,20 Ork. en solisten. 10,30 Pop. conc. 1,2012,20 Gram. 484 m: 9,20 Gram. 10,20 Harmonie-ork koor en solisten. 11,35 Harmonië-ork. 11,50 Viola. 12,05 Musette-ensemble. 12,20 Gram. 12,35 en 12,55 Choura Kouznetzoff's ork. 1,30 Orgelconc. 2,202,35, 2,50 en 3,10 Gram. 3,20 „Un de la Canebière", operet te. 6,15 en 7,35 Gram. 8,20 Radio-ork. koor en solisten. 10,30 Dansork. en soliste. 11,20 12,20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M 7 Ork. 8,30 Berlijnsch Phïlh. ork., Kittel- koor en solisten. 8,55 Declamatie. 9 20 Ber. 9,50 Piano. 10,05 Ber. 10,20—11,20 Klein- ork. en solisten. MAANDAG 13 MAART. HILVERSUM I 1875 EN 301,5 M. Alg. programma verzorgd door de VARA. 10,00—10,20 vm. VPRO. 8,00 Gram. (Om 8,16 Ber.) 10,00 Mor genwijding. 10,20 Cello en piano. 11,00 Declamatie. 11,20 VARA-ork. 12,00 Gram. (Om 12,15 Ber.) 12,30 Esmeralda. 1,15 1,45 Orgel en zang. 2,00 Residentie-ork. (Opn.) 2,50 Declamatie. 3,20 Gram. 3,30 Hobo en piano. 4,00 Gram. 4,305,00 Voor de kinderen. 5,05 VARA-ork. (Opn.) 5,45 Fantasia. 6,15 Hammon#-orgelspel. 6,28 Ber. 6,30 Muz. causerie met gram. 7,00 VARA-Kalender. 7,05 Causerie. 7,20 Zang en piano. 8,00 Ber. ANP. 8,10 Residentie- ork., met medewerking van koor en so listen. 9,15 Declamatie. 9,30 Cabaret (opn.) 10,00 Ber. ANP. 10,10 VARA-ork. 11,00— 12,00 Dansmuz. (gr. pl.) HILVERSUM H 415,5 M. N CR V-Uitzending. 8,00 Schriftlezing, meditatie. 8,15 Ber., gram. (9,309,45 Gelukwenschen). 10,30 Morgendienst. 11,00 Chr. Lectuur. 11,30 Gram. (12,00—12,15 Ber.) 12,30 Amster- damsch salonork. en gram. 2,00 Voor de scholen, 2,35 Gram. 3,00 Causerie. 3,40 Gram. 3,45 Bijbellezing. 4,45 Gram. 5,15 Kinderuur. 6,15 Gram., ber. 6,30 Vragen uurtje. (7,00—7,15 Ber.) 7,45 Gram. 8,00 Ber. ANP. 8,15 Apollo-ensemble en Chr. Radiokoor. (9,009,30 Lijdensoverdenking). 10,00 Ber. ANP, actueel halfuur. 10,30 Stichtsch Salonork. (10,4511,00 Gymna stiekles). 11,25 Gram. 11,50—12,00 Schrift- ezing. DROITWICH 1500 M. 11,20—11,50 Zang en pfnao. 12,10 Gram. 12,20 Causerie. 12,45 Orgelspel. 1,20 Pianoduetten. 1,35 Decla matie. 1,552,20 Piano en zang. 3,203,50 Gram. 4,15 Viool en piano. 4,50 Gram. 5,20 Cellini-trio. 5.40 Ernest Leggett and the Continental Players. 6,20 Ber. 6,40 Muz. causerie. 7,00 Gram. 7,20 Variété-ork. en solisten. 8,20 Causerie. 8,40 Ben Frankel's ork. en solisten. 9,20 Ber. 9,45 Eddie Car roll's ork. 11,50—12,20 Gram. RADIO PARIS 1648 M. 9,00 Gram. 10,00 Derveaux-ork. 10,20 en 11,20 Gram; 3,35 Zang. 1,05 Marlev-ork. 2,35 Zang. 2,50 Gram. 3,35 Cello 3,50 en 4,40 Zang. 4,55 Gram. 5,05 Piano; 5,25 Gram. 5,35 Piano. 6,35 Felix Raugelkoor (met, toel.) 7,20 Bailly-ork. 8,35 Cello. 8,50 Operette. 10,50 en 11,2011,35 Gram. KEULEN 456 M. 5,50 Gram. 6,30 Or- kestconc. 7,50 Trioconc. 11,20 Orkestconc. 12,35 Ork. Rijksarbeidsdienst en Dres- densch klein-ork. 1,30 Pop. conc. 3,20 Ot to Dobrindt's ork. 5,45 Zang, viool en pi ano. 6,20 Gram. 7,30 Volksliederenconc. 8,20 Gram. 9,35 Gram. 9,50—11,20 Hage stedt's Amusementsork. BRUSSEL 322 EN 484 M. 322 m: 12,20 Gram. 12,35 Zang. 12,45 en 1,30 Gram. 1,50 Zang. 2,00—2,20 en en 5,20 Gram. 6,50 Viool en piano en gram. 7,30 Gram. 8,20 Operette. 10,3011,20 Gram. 484 m: 12,20 Dansork. 12,55 Gram. j>30 Verv. dansmuz. 1,502,20 Gram. 5,20 en 6,05 Dansork. 6,35 Vocale duetten. 7,05 Piano. 7,35 Gram. 8,20 Symphonieork. 9,20 Gram. 9,35 Verv. conc. 10,30 Gram. met toel. 11,00—11,20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER 1571 H. 7,30 Zang met piano. 7,50 Radiotooneel. 8,20 Berljjnsch Philharmonisch ork. mm.v. so list. 9,20 Ber. 9,50 Viool en viola. 10,05 Ber. 10,20 Leipziger Symphonie-ork. e*x so listen (opn.) 11,10—11,20 Gram.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 10