COURANT p prwincïüïê &eetixtr0ck>e 0 COURANT p-"d- Vseiss VA*TJW>noi. I en De Koninklijke Familie in het Berner Oberland, Engeland geeft dit jaar bijna 2 milliard uit voor de luchtmacht. BUITERUND. De regeering van Slovakije afgezet. f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. Een reportage uit Grindelwald en Hondrich. De gemeente-ontvanger van Doornspijk geschorst. „Onze luchtmacht is even geweldig als iedere andere ter wereld". Nog steeds oproer te Madrid. Er zou een staatsgreep zijn voorbereid om Slo vakije los te rukken van Praag. Med.) |Schnei- ente en |g dood. achter. VARA. lO. 9,00 /ARA 10 Mor- leclama- |-Amuse- Gram. tO-Girls Mode- 4,00 /oor de leralda". 10 Ham- jr. 7,05 Ir. 7,35 pn een J Fragm. I". 10.10 Aiding. Jr. pi.) IV. 8.00 gram, lorgen- piano „Quin- Jir. Lec- |m. 3.50 "brk. en 17.15 Li- V ANP ste, en |ir. 10.05 Gram. Gram. |ork. en Johan 145—3.05 1.55 Ra- pph Le- 05 Par- bst. 8.05 |20 Ber. Legion B5 Jack fcz. (Gr. l00 en I's ork. Piano. Chau- blle-ork. Itooneel. en 7.50 /esely's con. Irk. en Inn. 6.20 Jmet so- :;J Fricke's 322 m: I. 1,50— |en 6,50 rk. 8,40 9,50 Radio- 10 Zang. lair ork. luserie). !9. Dagblad. Uitg. N.V. De Middetburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139? te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes wp NUMMER 59. TWEE BLADEN. VRIJDAG i 10 MAAKT 1»3». KKKSTE BLAD. 182e JAAKG. oKVia 10 MAART 1»B9. EERSTE BLAD. 182© JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familiéberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Het „Berner Tageblatt" bevat in zijn nummer van 9 Maart een speciale repor tage uit Grindelwald en Hondrich over het verblijf van Hare Majesteit de Koningin en het Prinselijk gezin, waarin o.a. het vol gende vermeld wordt. Fe geheele Nederlandsche koninklijke fa milie vertoeft op het oogenblik in het Ber ner Oberland. Het zijn grootmoeder, moe der en kind, dus drie generaties: Koningin Wilhelmina, vertoeft in het stille Hondrich ob Spiez, kroonprinses Juliana en haar ge maal Prins Bernhard hebben het gletscher- dorp Grindelwald uitgekozen, en hun doch tertje Prinses Beatrix medegenomen. Het is bekend, dat de vorstelijke gasten uit Nederland gaarne in Zwitserland vertoe ven. Sedert vele jaren keeren deze harte lijke welkome bezoekers steeds weer, om gedurende eenige weken het hof te verwis selen voor het bergland. Zij willen hier wonen als menschen onder menschen, dus zonder hoffelijke buigingen, zonder stijf ceremonieel, zonder bekijk en zonder dat de fotografietoestellen voortdurend op hen gericht worden. Zij willen volop vacantie houden. Een paar minuten van het station Grin delwald verwijderd, staat in de dorpstraat een crême-kleurige kinderwagen. Er staan eenige personen bij, die een oog werpen op de inzittende kleine baby. De kleine, in haar blauwe manteltje en kapje op het hoofd, schijnt behagen te scheppen in alles wat zij om zich heen ziet: Uit haar helderblauwe oogen lacht zij eiken omstander toe, zegt soms „dada" en toont daarbij haar tot dus ver twee eenige tandjes. Op het dek van den kinderwagen liggen een paar mimosa's. Dat is prinses Beatrix, ruim dertien maanden oud. Zij zal, mocht zij geen broertje krij gen, eens als Koningin over de Nederlanden heerschen. Maar Beatrix weet daar allemaal nog niets van af. Haar eerste groote treinreis, de vele sneeuw, het slederijden, de nieuwe pop en Inka van Inka zal later nog ge sproken worden dat zijn de dingen waar voor zij belangstelling toont. Twee manne lijke personen houden zich bij den wagen op. Het zijn rechercheurs die de Prinses en haar dochter op alle schreden moeten vol gen. De een is een Nederlander, de ander een Zwitser, een specialist in het bewaken van vorstelijke personen. Thans wachten zij bij den kinderwagen op Prinses Juliana, die zonder gevolg de winkels binnengaat. Daar komt zij uit een der zaken met een paar stukjes kantwerk in de hand. De stoet zet zich in beweging: Prinses Juliana en de hofdame rijden den kinderwagen en daarachter volgen de beide rechercheurs. In het hart der dorpelingen neemt Prinses Juliana reeds een groote plaats in. Zij vragen elkaar: „Heb je de Prinses al gezien?" en de menschen praten onder elkander over „onze Prin ses", hoe zij is, hoe zij alleen haar in- koopen doet en hoe zij nooit vergeet de menschen vriendelijk terug te groeten. Prinses Juliana houdt veel van den win tersport, maar in Grindelwald moet zij vol- ledige rust nemen wegens de gegronde hoop, dat half Augustus een blijde gebeurtenis te wachten staat, zooals een mededeeling van het hof heeft aangekondigd. Daarom ver maakt de Prinses zich met wandelingen in het dorp en zijn naaste omgeving. Vaak moet Inka hofdiensten verrichten en den kinderwagen op slede van de kleine Beatrix omhoog trekken. Inka is een der bekendste figuren in het gletscherdorp. Hij is n.l. de groote trouwe St. Bernhardshond die het waarschijnlijk nooit heeft durven droomen dat hij op zijn ouden dag nog een Prinses zou mogen voorttrekken. De kleine konings dochter geeft hem af en toe een zacht tik je, en Inka laat dat rustig toe. Hij kent ma nieren. En waar is de Prins-Gemaal Bernhard? Om hem te zien moet men zich naar een ski-terein begeven, want de Prins is een enthousiast skiër, die dagelijks een paar tochten in 't Scheidegg-gebied onderneemt. En naar 't oordeel van de gestrenge ken ners in Grindelwald is de Prins zelfs een goed skiër, die voor geen moeilijkheden te rugdeinst. Een dezer dagen heeft hij de bekende gletschertocht Jungfrau-Hollandia- hütte-Loetschefiluecke-Goppenstein .onder nomen, waarbij de Prins-Gemaal in de Hol- landiahütte heeft overnacht. Bruin gebrand door de zon schijnt de Prins den geheelen dag te lachen en te fotografeeren. Nooit ziet men hem zonder fototoestel. De mooie streek van Grindelwald wil hij op de ge voelige plaat vastleggen en daarmede het familie-album verrijken. Daarom hechten de vorstelijke gasten er geen groote waarde aan om gefotografeerd te worden: zij wil len vacantie hebben en van hun vacantie genieten. De dorpelingen respecteeren de zen wensch: niemand zou het wagen zijn fotografietoestel op hen te richten en nie mand staart het prinselijke paar aan. En het prinselijke gezin voelt zich goed thuis in het gletscherdorp. Voor het verblijf is het geheele hotel „Adler" afgehuurd waar het uit 25 personen bestaande gezelschap uit Nederland logeert. Een roo'd-wit-blauwe vlag wappert in den wind en van 't terras op de eerste verdieping, waar de prinse lijke vertrekken zich bevinden, heeft men een heerlijk uitzicht op den Fischerhorn en J ypassief van den Eiger. Wij verlaten Grindelwald om in Spiez de postauto naar Aeschi te nemen. Wie tot den chauffeur als doel van zijn reis opgeeft ondrich, wordt door zijn medepassagiers angekeken, als wilden zij zeggen: „Die zal toen met de rust van de Koningin willen gaan verstoren?" 5®!^ zün, WÜ in Hondrich. De „Hir- schen is een landelijk hotel van twee ver- diepmgen, geel geschilderd en met groene vensters. Aan den ingang zijn blijkbaar ter eere van de hooge gast twee laurierboomen geplaatst. De vorstin heeft hier in gezel schap van twaalf personen haar intrek ge nomen. Zij heeft het geheele hotel voor drie weken gehuurd. In haar gevolg be vinden zich een hofdame,- een vleugeladju dant, hooge officieren een kamerdienaar, een kamenier, en rechercheurs. Hondrich is stil en eenzaam. Op straat komt men soms geen mensch tegen. Van haar kamer op de eerste verdieping uit heeft de Konin gin een prachtig uitzicht op het meer en het bergland. Stroomend water Is in het hotel niet aanwezig, maar de Koningin houdt juist van eenvoud en heeft haar te vredenheid betuigd. Hoewel zij vacantie heeft, staat de vorstin reeds om zeven uur 's morgens op, om half acht gebruikt zij het ontbijt, daarna maakt zij een wandeling naar Haslerwinde of naar Aeschi, of zij zit aan het open raam te schrijven of te schil deren. Des mdidags maakt zij gewoonlijk in een open auto een uitstapje, waarvan het doel dikwijls Grindelwald is. Met de nauw keurigheid van het hofceremonieel rijden de donker gelakte groote wagens voor de „Hirschen". Op den vastgestelden tijd, geen minuut eerder en geen minuut later, treedt de Koningin der Nederlanden uit den hoofdingang, de chauffeurs staan stram en salueeren. De Koningin neemt achter in den wagen plaats met een hofdame aan haar linkerzijde. De hotelhouder, die aan vankelijk zeer verbouwereerd was, toen hij vernam dat een Koningin bij hem kwam 1 a- geeren, is thans over zijn verbazing heen en zegt: „het heeft zoo moeten zijn". Behal ve het personeel is vrijwel niemand bij zulk een vertrek van de Koningin aanwezig. Zelfs wanneer de hooge gast wandelt, valt er in Hondrich vrijwel niemand op straat te bekennen. Ook hier bewaren de dorpelin gen een voorbeeldige afzijdigheid, ja, zij kijken zelfs niet uit het raam. „Zij is een voudiger dan de eenvoudigste vrouw van Hondrich." plegen de dorpelingen te zeg gen, wanneer zij vertellen van de Koningin, die meer nog dan in het groote Grindel wald, het onderwerp van gesprek vormt in het kleine dorpje. Zoo brengt de Nederlandsche koninklijke familie haar vacantie door in het Berner Oberland, in een voorbeeldige eenvoud en in een evenzeer voorbeeldige gereserveerd heid der bevolking. Zwitserland verheugt zich over de banden van hartelijke vriend schap met het verwante Nederland en voor deze vriendschap zou het het devies van het huis Oranje-Nassau tot het zijne willen maken: „Je maintiendrai". EEN PONY VOOR PRINSES BEATRIX. F.eri heel jonge pony zal aan Prinses Beatrix als geschenk woeden aangeboden door de rijvereeniging te Baarn ter ge legenheid van een concours hippique, dat op 29 April a.s. in samenwerking met de plaatselijke Oranjevereenigingen zal wor den gehouden. Prinses Juliana deed reeds weten, dat zij dit geschenk gaarne voor het Prinsesje zal aanvaarden. Aangezien het aan te bieden dier nog zeer jong zal zijn kan het opgegroeid zijn tegen den tijd, dat het Prinsesje er plezier van zal kunnen hebben. De gemeente voor meer dan een 100.000 benadeeld. Te Doornspijk is aangehouden en naar de marechaussee-kazerne te Wezep overge bracht de 60-jarige gemeente-ontvanger van Doornspijk, de heer R. P. De heer P. wordt ervan verdacht de gemeente voor een bedrag van meer dan 100.000 te hebben benadeeld. De burgemeester, de heer U. de Vries constateerde eenigen tijd geleden, dat er met de boekhouding der gemeente iets niet in den haak was. Op zijn verzoek stelde de provinciale griffie te Arnhem een onder zoek in en daarbij' werd een verschil van ongeveer 50.000 in de boeken van den ontvanger geconstateerd. De boeken van den ontvanger werden voor dien immer gecontroleerd door een raadscommissie, doch deze h-eeft nooit eenige onregelmatig heden kunnen ontdekken. Na vaststelling van het eerste deficit volgde onmiddellijk een uitgebreid onder zoek door den accountantsdienst van de vereeniging voor Nederlandsche gemeenten en daarbij is ook aan het licht gekomen, dat er een tekort was van meer dan 100.000. Waar dit geld gebleven is, weet men niet. De heer P. was ook kassier van de boe renleenbank te Doornspijk, doch de finan ciën van deze instelling en dit is wel merkwaardig werden door hem steeds bijzonder zorgvuldig beheerd. Dat het groote tekort niet eerder is ont dekt, is een volkomen raadsel, doch te Doornspijk wordt het toegeschreven aan gebrek aan controle voor de komst van den tegenwoordigen burgemeester, hetgeen ook fouten in de administratie van de steunver- leening tengevolge had, waardoor eenigen tijd geleden een der wethouders gedwongen werd af te treden. OOK DE GEMEENTESECRETARIS AANGEHOUDEN. Nader wordt gemeld: In verband met de aan het licht gekomen knoeierijen van den gemeente-ontvanger is gisteravond verdacht van medeplichtigheid, ook de gemeentesecretaris van Doornspijk, de heer R. de V. aangehouden, die voor P. de administratie voerde. Hij is eveneens De grootste luchtvaartbegrooting, die ooit in het Lagerhuis werd ingediend en die ruim 205 millioen pond 1.8 millioen gulden) bedraagt, is gisteren ingediend, door Kingsley Wood, die verklaarde, dat de zware uitgaven in hoofdzaak veroorzaakt worden door het groote aantal moderne vliegtuigen, dat thans bq de eskaders komt, de kosten voor het voorzien in aanvullende productiecapaciteit en den bouw van nieu we stations. De stjjging van dit jaar met 74 millioen staat gelijk met het totaal der defensiebe- grooting van 1913. 93 millioen worden uit getrokken voor vliegtuigen en ballons. Er worden 35 compagnieën gevormd van den territorialen hulpdienst voor vrouwen. Het maximumaantal van het personeel wordt verhoogd tot 102,000. Met vliegtuig rompen en vliegtuigmotoren worden groo- tere vorderingen gemaakt dan verwacht werd. Verleden jaar werd begonnen met de werkzaamheden aan 37 nieuwe stations en 20 stations zullen dit jaar noodig zyn. Men heeft uitstekend gevolg gegeven aan den oproep van Juni voor 31.600 piloten, waarnemers en ander personeel. Dit aan tal is reeds overschreden. Er zullen dit jaar nog 20.000 man noodig zijn. Wij hebben, aldus de minister verder, meer luehtwaarnemers en telegrafisten noodig. De recruteering voor de vrijwillige reserve vordert bevredigend, ruim 2500 personen worden opgeleid tot piloten, ter wijl een civiele luchtvaart, die in tijd van nood in staat zal zijn bij de luchtmacht te dienen 1400 geoefende piloten telt, terwijl nog 3800 personen een vliegopleiding hij de burgerlijke luchtvaart krijgen. De minister voegde hieraan toe: Wij bereiken, dat het grootere aantal pi loten, dat thans noodig is, met een langere oefenperiode en een standaardpilotenschap hooger is dan ooit tevoren. De ontwikke ling van groote bommenwerpers met een langere actieradius maakt het noodig te voorzien in luehtwaarnemers en schutters, die een hoogen standaard van doelmatig heid bezitten. Met den groei van de luchtmacht en de ontwikkeling van snelle, machtige machi nes is het onmogelijk ongelukken uit te schakelen. De toeneming van het aantal on gelukken verleden jaar is te wijten aan het toenemen van het aantal vlieguren. Het aantal eerste linietoestellen in het moederland zal tegen 1 April verhoogd zijn tot 1750, terwijl de overzeesche sterkte ver hoogd zal worden tot 500 eerste linietoe stellen. Kingsley Wood volgde zijn uiteenzettin gen aldus: Onze luchtmacht is even geweldig als iedere andere ter wereld. In de laatste ty pen bombardements- en gevechtstoestellen bezitten wij de beste ter wereld. Wij zijn bezig met den bouw van een evenwichtige luchtmacht. Wij hebben ons niet verlaten op het traditioneele vertrou wen in het tegenoffensief als essentieel ele ment in de luchtstrategie. Een machtige aanvalskracht is niet alleen een sterk af schrikwekkend middel voor aanvallen, maar een vitaal onderdeel van ieder gezond de fensiesysteem. Tot dusverre is er een neiging geweest om te veel nadruk te leggen op het argu ment, dat de bommenwerper er altijd door heen zal komen. De recente ontwikkelingen hebben de kracht van het offensief vermin derd en de kracht van het luchtdefensief verhoogd. Ten aanzien van de productie van vlieg tuigen zeide de minister, dat men reeds een uitbreiding met 150 pet. tot stand had gebracht. De uitbreiding van het volgende jaar zal een stijging met 400 pet. toonen, vergeleken met 1938. naar de marechausseekazerne te Wezep overgebracht. Naar wij vernemen heeft P. die een wel gesteld landbouwer is, gisteravond bekend zich aan onregelmatigheden en aan valscb- heid in geschrifte te hebben schuldig ge ms akt. Het is niet uitgesloten, dat in de komende dagen nog meer arrestaties zullen volgen. HET LID DER TWEEDE KAMER W. DROP OVERLEDEN. Na een langdurige ziekte is hedenmorgen vroeg op 58-jarigen leeftijd te Rotterdam overleden het lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, de heer W. Drop. De heer Willem Drop werd op 22 Augustus 1880 te Vlaardingen geboren en was, na het doorloopen van de lagere school, aldaar vele jaren werkzaam als kuiper-haringpakker. De stakingsbeweging van 1903 bracht hem in contact met de op komende vakvereenigingen, waarin hij wel dra een rol van beteekenis vervulde. Hij was o.a. redacteur van de zeeliedenvereeni- ging „Vrede en recht" welke organisatie later samensmolt met de zeeliedenvereeni- ging „De Volharding". Na de oprichting van den centralen bond van transportarbei ders werd de heer Drop secretaris van het hoofdbestuur. Ook bekleedde hij eenigen tijd het voorzitterschap van dezen bond. In den oorlog was hij van 1916 tot 1917 con troleur van het regeeringsdistributiebureau voor den afzet van visscherijproducten. Ver scheidene jaren was hij verbonden aan het bureau voor arbeidsrecht. In 1921 werd hij benoemd tot penningmeester der S.D.A.P. Sedert 1925 had hij zitting in de Tweede Kamer der Staten Generaal en als zoodanig maakte hij deel uit van de vlooteommissie. In het bijzonder heeft de heer Drop ge ijverd voor een goede uitvoering der sociale verzekeringswetten. Ook de gemeenteraad van Rotterdam telde hem onder zijn leden en wel van 1918 tot 1921 en ten tweede ma le van 1935 tot heden. Als lid van de arbeidersgemeenschap der Woodbrookers, waarvoor hij vele cursussen gaf en enkele werkloozeninternaten leidde, was hij ook een vooraanstaande figuur in de religieus socialistische beweging. ONDER LADING KOLENGRUIS GESTIKT. Bij de electrische centrale Noord, aan den overkant van het IJ te Amsterdam, verloor een arbeider, terwijl hij bezig was een van de stortkokers, waarin kipkarren auto matisch kolen storten, door te steken, zijn evenwicht. Hij viel voorover in den koker. Voordat men het aanrijden van de kolen- wagentjes kon stopzetten, had één reeds zijn inhoud in den koker gestort, met het gevolg dat de man werd bedolven. Toen men het slachtoffer had bevrijd, bleek de man te zijn gestikt. Kind door boerenkar overreden en omgekomen. Gisteravond is het vierjarig kind van de famlie A. Snoek te Rijen door een boeren kar overreden. Het was op slag dood. De Spaansche burgeroorlog AFLOOP AANBESTEDINGEN. De directeur van het rijksbureau voor drinkwatervoorziening heeft heden aanbe steed voor de N.V. Waterleidingmaatschap pij „Midden-Zeeland" te Middelburg: het maken van een meterkelder van gewapend beton met bijkomende werken nabij het pompstation der gemeentewaterleiding van Vlissingen te Biggekerke. Laagste inschrijving was van J. Haring man te Kolijnsplaat voor 940 volgens a f en voor 1040 volgens b.f. Bloedige gevechten in de voorsteden. Het verzet der communisten te Madrid tegen den verdedigingsraad is blijven voort duren, de berichten van gisteren over hun overgave etc. ten spijt. Het kost de troe pen, die loyaal zijn gebleven aan de lei ders van den verdedigingsraad groote moei te de haarden van verzet uit te roeien. In fanterie, artillerie en zelfs de luchtmacht zijn tegen de groepen communistische op standelingen opgetreden. De gevechten moe ten fel geweest zijn. Op verscheidene punten der stad werd kanongebulder gehoord, er werd geschoten van daken en uit vensters, zoodat de bevolking zich niet op straat durfde te begeven. De verdedigingsraad heeft gisteren in- fanterie-versterkingen naar Madrid ge zonde. Het corps, dat in normale omstandighe den in de Levantzone ligt en gebruikt wordt op de fronten, wanneer de omstandigheden dit noodig maken werd snel naar de hoofd stad gebracht en viel de muiters, die zich gevestigd hadden op plaatsen, die den weg ValenciaMadrid beheerschen, op 10 km van Madrid, in den rug aan. De oproerlin gen waren er in geslaagd het verkeer op den weg te belemmeren, zoodat het moest worden omgeleid. De eerste resultaten, die verkregen werden door de aankomst der versterkingen, waren, dat belangrijke groe pen soldaten zich overgaven. Deze soldaten hadden op 10 km van Madrid het dorp Barrajas bezet, evenals posities vóór Canillejas, waar de controle bestaat op den toegang tot Madrid voor reizigers en koop waren. Een tweede actie werd gevoerd in de voorstad Chamartin, in het Noorden van Madrid, waar het communistische revolu- I tionaire comité gijzelaars had ingesloten, o.m. verscheidene repuhlikeinsche Spaan sche journalisten en soldaten der guardia de asalto, die de communisten bij verras sing gevangen genomen hadden. Drie esca drilles bommenwerpers hebben de wijk Chamartin met bommen bestookt. Communistische troepen die van El Pardo op 25 km ten Noordwesten van Madrid ver trokken waren, konden oprukken tot de uiterste buitenwijken, zonder tegenstand te ontmoeten van den kant der trouwgebleven troepen, die geen conflict wilden doen ontstaan. Gisteren liepen nog communisti sche troepen in Madrid, doch deze strijd krachten zijn thans afgesneden van den kern der troepen, die gekampeerd liggen in de omgeving van Alamada de Oauna. Om kwart voor negen gisteravond hoor de men plotseling het gebulder van kanon nen, het springen van handgranaten en het geratel van mitrailleurs, blijkbaar afkom stig van een hevig gevecht in het centrum der stad. Na enkele minuten werd het even wel weer rustig en hoorde men een stem de rebellen aansporen, zich over te geven. Men zag later op brancards gewonden ver voeren. Medegedeeld werd, dat het hoofd kwartier der Madrileensche oproerlingen gevallen was. Veertienhonderd communis ten werden gevangen genomen. Ook in andere steden oproerige bewegingen. Volgens inlichtingen, verkregen in krin gen van den nationalen verdedigingsraad zjjn ook oproerige bewegingen uitgebarsten in Ciudad Real en Puerto Llano. Zij wer- WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: zwakke tot matige, later in het Noorden wellicht toenemende Noorde lijke tot N.O. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder. UKKEL: matige wind uit N.W. richtin gen, zwaar bewolkte hemel, met opklarin gen, nu en dan enkele regenbuien, vrij koe le temperatuur. Za 11 Mrt. Zon op: 6 h 27; onder: 17 h 54; licht op: 18 h 24; maan op: 12 h 16; onder: 9 h 03; L.K.: 12 Mrt. Hoog- en Laagwater te VliMlngen: Maart. Hoogwater. Laagwater. 10 4.13 16.41 10.57 23.02 11 4.59 17.29 11.35 23.46 12 5.45 18.16 12.19 Vrijdag Zaterdag Zondag Hoog- Vrijdag Zaterdag Zondag en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater. Laagwater. 10 6.12 18.37 11.56 11 6.52 19.19 0.13 12.36 12 7.32 20.02 0.55 13.20 Ifanneer Uw hoofd verstopt is, doe slechts een paar druppels Vicks Va-tro-nol in de neusgaten. Direct als U het gebruikt, voelt U als het ware de tintelende geneeskracht die zich snel door de neuskanalen verspreidt. Het belemmerende slijm wordt verwijderd, de zwelling der slijmvliezen vermindert en het schoonhouden der neusholte wordt erdoor bevorderd. U jiaalt weer frisch en aange naam adem. Voorkom óók vele verkoudheden! Maar dat is niet alles. U kunt vele ver koudheden geheel voorkomen, wanneer U Va-tro-nol bij het eerste waarschuwende niezen gebruikt! Het is speciaal gemaakt voor de "gevaarzöne" in den neus, waar de verkoudheden ontstaan. Tijdig gebruikt, helpt Va-tro-nol de natuur bij het afweren van infecties, zoodat daardoor menige dreigende verkoudheid in de kiem wordt DE BONDGENOOT VAN VICKS VAPORUB Prijs per flacon 0.90. (Ingez. Med.) den echter onderdrukt na een dag strijden. Bevestigd wordt, dat de beweging geleid wordt door het communistische revolution- naire comité, waartoe o.m. Felix Montiel behoorde, oud gedelegeerde voor pers en propaganda. Te Valencia zijn 19 communistische leger leiders gefusilleerd. De Spaansche repuhlikeinsche vloot. Labonne, de Fransche resident-generaal van Tunis heeft gisteravond de volgende verklaring afgelegd: Wij hebben te Bizerte de Spaansche vloot ontvangen, die in Tunis een toevlucht is komen zoeken. Deze sche pen behooren aan generaal Franco. Wij zijn de bewaarders ervan. Wat betreft de Spaansche republikeinen, die zich aan boord bevinden, dezen zijn vrij om naar Spanje terug te keeren of in Tunis te blijven, al naar zij verkiezen. Zij zullen zoo spoedig mogelijk geraadpleegd worden. Uit Palma wordt gemeld, dat de repuhli keinsche duikboot C 2 gisternacht daar is aangekomen en zich aan de rechtsche auto riteiten heeft overgegeven. TSJECHOSLO V AKI JE. De politieke spanning, welke reeds gerui- men tijd in Tsjechoslovakije heerschte in verband met een zekere afscheidingsactie onder de Slovaken, heeft vannacht tot op zienbarende gebeurtenissen geleid. De au tonome regeering van Slovakije is nl. door dfe centrale regeering te Praag afgezet. Op last van den president der republiek wer den de Slovaaksche minister-president Tis- so, de minister van economische zaken Pruzinsky en de minister van verkeer en openbare werken, D-urcansky, van hun functie ontheven. De vroegere minister-president van Slo vakije, Sivaj, is benoemd tot minister-pre sident van Slovakije, Teplansky de minister van financiën blijft op zijn post, evenals Sidor, de vice-president van de centrale re geering. De nieuwe regeering omvat der halve drie ministers. In officieele kringen te Praag werd er vanmorgen op gewezen, dat deze maatre gelen ztfn genomen omdat het hoofzakeljjk was de eenheid van Tsjechoslovakije te handhaven. De autonomie van Slovakije wordt er niet door aangetast, evenmin als de overeenkomsten welke tusschen Tsje chen en Slovaken zijn gesloten. Volgens nadere berichten, zou in den af- geloopen nacht de centrale regeering te Praag vernomen hebben, dat radicale Slo vaaksche elementen een staatsgrep voor-

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1