Cycloïde rijwiel, 70% minder wrijving ZEELAND. PERSKRONIEK. ITALIË. ALPHONS XIII NOEMT ZICH EEN SOLDAAT VAN FRANCO. MIDDEL-AMERIKA. PALESTINA VER. STATEN. ZUID-BEVELAND. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHLRMOMETER DONDERDAG (Ingëz. Med.) ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. GOES. Bedorven Geuzenbloed. WALCHEREN. De nieuwe openbare U.L.O.- school te Goes. DE BELGISCHE CRISIS. (Jngez. Meded. ner een motie in, waarin „het Lagerhuis, in verband met onze grootere rijksverant woordelijkheden, de regeering dringend ver zoekt, de wenschelijkheid van vergrooting van het landleger te overwegen". De conservatief Wise steunde deze motie. De mogelijke gevaren, zeide hij o.a. zijn een aanval op Frankrijk of een aanval op Ne derland. Wij kunnen niet verwachten, dat Frankrijk troepen naar Nederland zendt, tenzij wij een gelijk aantal divisies waar borgen. Als voor de verdediging van Neder land 30 divisies noodig zijn, zouden wij er 15 moeten leveren. Wise meende, dat het territoriale leger tot een half millioen zou moeten worden vergroot. Het Labourlid Ede verklaarde: een der dingen, waarvoor ik bang ben, is dat het volgende zilverstuk, dat aan de dictators betaald moet worden, de gift van het Ne- derlandsche rijk aan hen zal zijn, opdat zij van onze grenzen zullen afblijven. Nader wordt gemeld, dat Rayner zijn motie heeft teruggetrokken, na een wel sprekend pleidooi van sir Victor Warrender, den financieelen secretaris van het ministe rie van oorlog, die wees op de enorme kos ten welke het zou meebrengen indien men op den grondslag van vrijwilligheid in ge talsterkte zou willen concurreeren met de dienstplichtlegers van het continent, en die betoogde, dat het Britsche leger in weerwil van zijn geringe grootte op het oogenblik de beste strijdmacht ter wereld is. Het algemeene debat werd daarna geslo ten. De legerbegrooting werd in eerste le zing aangenomen. TREILER OMGESLAGEN. Negen personen omgekomen. De treiler „Lady Jeanette" is in de Hum- ber omgeslagen, korten tijd na te zijn te ruggekeerd van de reis. De treiler lag voor anker, in afwachting van het oogenblik, waarop men de haven kon binnenvaren. Een plotselinge windvlaag dreef het schip tegen een onder water liggenden modder- bank, met het gevolg, dat de treiler om sloeg. Sleepbooten kwamen hulp brengen en redden negen leden der bemanning, die zich vastklemden aan den rand van den treiler. Van de overige negen opvarenden werd echter geen spoor meer ontdekt, zoo dat men aanneemt dat zij zijn verdronken. DUITSCHLAND LEGERDAG. Zondag 19 Maart a.s. zal in geheel Duitschland een legerdag worden gevierd, welke in alle garnizoenen gevierd zal wor den met parades en spiegelgevechten. Te Berlijn zullen voor het eerst acht bal lons van de versperring tegen vliegtuigaan- vallen worden opgelaten en zal luchtdoel artillerie worden opgesteld. JODEN MOGEN GEEN LID VAN EVANGELISCHE KERK ZIJN. Het D.N.B. meldt: In Thüringen, Saksen, Mecklenburg en Anhalt heeft de Evangeli sche kerk verordend, dat Joden geen leden der kerk meer mogen worden. Kerkelijke handelingen voor Joden worden ontoelaat baar verklaard. Van Joden die voor de af vaardiging van deze wet lid der Evangeli sche kerk geworden zijn, wordt geen ker kelijke belasting meer geheven. SCHACHT NAAR INDIë. Reuter meldt uit Berlijn: Officieel wordt medegedeeld, dat dr. Schacht einde Maart zal vertrekken om een bezoek aan Indië te brengen. Deze reis zal een zuivere va- cantiereis zijn. (Wat bedoelt men met dit „Indië? Er is een Nederlandsch- en een Britsch-Indië. Red.) De vertegenwoordiger van de „Jour" te Rome heeft ex-koning Alphons XIII van Spanje gevraagd welke houding hij inneemt na de jongste gebeurtenissen in Spanje. De ze antwoordde hierop, dat thans meer dan ooit eenheid van alle Spanjaarden noodig is rond den leider, welke hen ter over wining heeft gevoerd. „Ik wensch beschouwd te worden als een eenvoudig soldaat van Franco, die de be velen afwacht, welke gegeven kunnen worden tot herstel van het land. Indien het woord „soldaat" niet meer ter zake dienende is, dan is mijn verlangen ook ar beider te zijn, die onder de bevelen van den „caudillo" (leider) medewerkt aan hef herstel van het land. De toekomst van Spanje en van alle Spanjaarden is geheel in zijn handen." JOODSCHE VLUCHTELINGEN AAN LAND GEZET. Reuter meldt uit Caracas (Venezuela) Een groep Joodsche vluchtelingen uit Oos tenrijk, welke aan boord van het Duitsche schip „Koenigstein" tien dagen heeft ge wacht, heeft toestemming gekregen zich te La Guaira aan land te begeven. Zij mo gen zich hier vestigen, onder voorwaarde dat zij zich alleen bezig houden met land bouw. De vluchtelingen hadden geen toestem ming gekregen aan land te gaan te Geor getown en Barbados aangezien zij geen visa bezaten en Duitschland hebben veria ten, op voorwaarde, dat zij er nooit zouden terugkeeren. Volgens Duitsche cijfers bedraagt hun aantal 300 en beschikken zij over 6000 pond sterling voor vestiging. 25 TERRORISTEN GEARRESTEERD Britsche troepen hebben 25 terroristen gearresteerd tijdens het doorzoeken van een dorp ten Zuiden van Haifa. Een der ter roristen werd doodgeschoten, toen hij poog de te ontsnappen. Op verschillende plaatsen zijn weer da den van sabotage gepleegd. Bij een aan-| slag op een autobus zijn vier menschen ge dood en vier gewond. Ter wille van een grootere veiligheid hebben honderden Brit- I sche politie-agenten de Joodsche vrijwillige politie op verscheidene plaatsen vervangen. Verstandige journalisten. Het A.N.P. meldt uit Columbus: Drie uur lang waren de leden van het Huis van Afgevaardigden van den staat Ohio bezig ge-1 weest met de debatten over werkloozen- wijzende op de uitstekende verhouding, die tusschen den burgemeester en alle ambte naren bestond, daarbij herinnerende, hoe nimmer eigen eer werd gezocht, maar het streven van den burgemeester er altijd op gericht was, hetwelzijn van anderen te be vorderen, en al zijn handelingen getoetst waren aan 't onfeilbaar woord des Heeren, richtsnoer voor zijn gansche leven. Als blijk van hoogachting en waardeering voor hun oud-chef werd vervolgens na mens alle gemeente-ambtenaren, volontairs ter secretarie, en een 7-tal oud-volontairs, den burgemeester en mevrouw een zeer passend en mooi huldeblijk aangeboden, dat in dankbaarheid werd aanvaard. Een zeer gezellig samenzijn besloot ver der den avond. IERSEKE. In den nacht van Woensdag op Donderdag is er geweldig hoog water geweest dat overal op de steigers nogal schade heeft veroorzaakt. IERSEKE. Woensdagmiddag is van voor de kniploods van den heer B. een rijwiel ontvreemd. De politie stelt een onderzoek steun en aan de rij van sprekers kwam in en heeft het rijwiel reeds gevonden. maar geen einde. Toen stond een der afge- I KAPELLE. Woensdagavond werd door de vaardigden op: „Men heeft mij medege-1 zangvereeniging „Zanglust" in de Ned. deeld dat de heeren van de pers van onze I Herv. Kerk een uitvoering gegeven, die alle redevoeringen geen aanteekening meer ma- I verwachtingen overtrof, alhoewel de op- ken. Daarom stel ik voor de debatten te sluiten." komst beperkt bleef, door het minder gun stige weder. De vereeniging „Zanglust" be- Het voorstel werd onmiddellijk eenstem-| staat uit drie afdeelingen met 80 leden, van het gemengd koor is directeur de heer A. Kousemaker en van het kinder- en meisjes koor mevr. Beenakker-Koning. mig aangenomen! De filmster Errol Flynn zoele. De Warner Brothers Filmmaatschappij heeft medegedeeld dat de Britsche filmster Errol Flynn is verdwenen. Men heeft de laatste veertien dagen niets meer van hem gehoord. De maatschappij heeft een beloo ning uitgeloofd voor het geven van inlich tingen. Amsterdam 1936-3% 100% Zeeuws. Hyp. B-3% 100100 Cities Service Cy. P. 1958 5 56%—56% A Amsterd. Bank 132%—132% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 455454% A De Schelde N.B. 47%—47 C Am. Smelt Ref. 35—36% A Born. Sum. H.M. 167%—170 A Houth. Alberts 101101 C Union Pac. Rr. 80%81% C Int. Nickel Cy. 41—41% Ned. 38 1000-3 100%—100% O. Indië 37 1000-3 98%—98% Engeland 1960-90 4 78%—78% A Koloniale Bnk. 153%—153 A N.I. Hbk. 600 124%—124% C Ned. H. M. 1000 134%—136% A v. Berkels Pat. 5051% C Calvé-Delft 86%—87 A Philips Gem. B. afg. 216217% -18 C Am. Car Foundry 22%—23%-% C Anaconda Cop. 24%25%-% C Bethlehem St. 55%—56%-% C Kennec Copper 29%30%-31% C Rep. Steel 16%—16%-% C U. States St. C. 47%—49-% C North Am. Cy. 19%—19% A Kon. Petr. Mpij. 325%—326-% C Contin. Oil Cy. 20%—20% C Phillips Petr. Comp. 3030% C Shell Union O.C. 10%—11-10% C Tide Water Ass. Oil 10%10% A Ned. Scheepv. U. 113%—113%-14% A H.V. Amsterdam 433%—436-34% A Java Cult. Mij. 184%187% A N.I. Suiker U. 209—212 A Deli Batavia 211%—212% C Deli Mij. 1000 232%—234-% Koninkl. Markt Phili ps - Obl.Markt Suiker (Wettig Amerika - HVA Unilever Tabak Industrie Rubber Schepen gedeponeerd A Senembah 215%—217%-18% C Baltimore Ohio 5%5% C Southern Pac. Cy. 14%15-% A Southern Rlw. 15%—16% A Amst. Rubb. C. 209%—210%-11 A Deli-Bat. Rubb, 147-149-% A 'Hessa Rubber 123% A Serbadjadi S R. 100%102% WISSELKOERSEN. Heden Londen 8.82% Berlijn 75.52% Parijs 4.99% Brussel 31.66% New-York 1.88% Gister 8.82% 75.50 4.99 31.65 1.88% ZEEUWSCH-VLAANDEREN EN DE JAARBEURS. Op 15 en 20 Maart a.s. zal er een goed- koope trein uit Zeeland naar Utrecht loo- I pen, speciaal om de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen in de gelegenheid te stellen, een bezoek aan de jaarbeurs te brengen. De dienstregeling van dezen trein sluit aan bij de dienstregeling van de ve-1 ren der Westerschelde c.a. Door het gemengd koor werden op bi zonder verdienstelijke wijze acht nummers gezongen, vooral Psalm 103 door E. Mo- bach, voor soli, koor en begeleiding en het koor uit de „Schepping" van Haydn wer den op voortreffelijke wijze ten gehoore ge bracht. Ook het kinder- en het meisjeskoor trokken bizonder de aandacht het was een genot om hiernaar te luisteren. Dr. J. D. Schmidt sprak een openingswoord en ook een slot woord. In zijn slotwoord dankte spr. voor al het gegevene. Het was jammer dat de opkomst niet grooter was. Deze zangver eeniging heeft goeden naam, bewees dit reeds eerder bij de concoursen en beschikt over uitnemende krachten. DE ZEEUWSCHE GRONDVERBETE RINGSMAATSCHAPPIJ. In de jongste vergadering der Zeeuwsche grondverbeteringsmaatschappij bleek, dat het bestuur thans als volgt is samengesteld: voorzitter mr. P. Dieleman, voorzitter der Z.L.M.; vice-voorzitter mr. J. M. H. Stieger, Ged. Staten; van Unnink namens den R.K. boerenbond; J. Bosselaar, namens de C. B. T. B. en J. Onderdijk namens de medewer kende gemeenten. De maatschappij is ge machtigd gronden aan te koopen en zoo j een gezeUig verloop, noodig te onteigenen volgens de onteige ningswet. Reeds zijn eenige perceelen tusschen Kat- tendijke en Kapelle aangekocht om verbe terd te worden. KAPELLE. De Ger. Jeugdcentrale heeft onder leiding van den heer J. C. Keim een vergadering gehouden.' Mej. A. de Regt behandelde een onderwerp over Zondags rust en Zondagsheiliging, waarop een goe de bespreking volgde. De vergadering had BRESKENS. De bakkers hebben den broodprijs met 1 cent per 8 ons verlaagd. BRESKENS. Tengevolge van den hevi- gen storm ondervond men gister op de De jeugd en de geestelijke herbewapening. I haven veel last van het tooge water. De Gisteravond werd in Schuttershof de aan gekondigde bijeenkomst gehouden, waarin de jeugd van Goes zich zou uitspreken over de idee der geestelijke herbewapening, naar aanleiding van de rede van H.M. de Konin-1 gin. Ongeveer 300 jongelui uit alle kringen I van Goes hadden aan den oproep gehoor gegeven en vulden de zaal van Schutters hof. Burgemeester Van Dusseldorp opende de bijeenkomst met een kort woord, waarin bij duidelijk maakte, hoe hij de taak der jeugd zag in verband met een betere en| gelukkiger toekomst voor ons volk. De hr. S. Faber uit Den Haag, die meerl soortgelijke bijeenkomsten in verschillende plaatsen van ons land heeft bezocht en ge rijweg bij de haven stond geruimen tijd blank, zoodat het lossen en laden der sche pen vertraging ondervond. Ook de visschersteiger liep geheel onder, waardoor de visschersvloot, die wegens het ruwe weer niet uitgevaren was, niet te be reiken was. IJZENDIJKE. De vereeniging „Gemeen tebelang" hield haar jaarvergadering. Het aantal leden vermeerderde van 91 tot 109. De rekening over 1938 beliep in ontvangst en uitgaaf 1554 met een goed slot van 20. De bestuursleden Bevin, dr. Roze- meyer en H. de Witte werden herkozen. Aan den naam der vereeniging werd toege voegd het woord „Oranjevereeniging". Het bestuur wisselde uitvoerig van gedachten leid, gaf vervolgens, daartoe uitgenoodigdl met de leden over de verschillende punten op initiatief van den burgemeester, eènl die voor dit jaar op het programma staan, overzicht van de wijze waarop door onder-1 Ter gelegenertijd zullen hierover nog na- scheidene bevolkingsgroepen was gerea-1 dere mededeelingen worden gedaan, geerd op de idee der geestelijke herbewape ning. Hij feliciteerde Goes met de primeur, een jeugd-bijeenkomst te hebben tot stand gebracht. De burgemeester, die zich spontaan, te gen zijn aanvankelijke bedoeling in, met de leiding der vergadering belastte, onder streepte telkens de voornaamste gedachten der daarna optredende spreeksters en spre kers. Allereerst was het woord aan ver- Een gedicht uit „De Nationaal-Socialist" van dr. E. van Rappard: Op, op ten strijd Op, op ten strijd, ten strijd! ten strijd zijn wij geboren! schillende jongelui, jongens en meisjes, die I Op, op ten strijd, ten strijd! iets vertelden van hun eigen ideeën en de I voor 't Duitsche Nederland wijze, waarop zij dachten, mede te kunnen I Aan Adolf Hitler hebben wij 't gezworen, werken aan een betere samenleving. Daar-| Aan Adolf Hitler reiken wij de hand na werd door enkele ouderen o.m. de hee ren Dogge en Beekhuis nog eens duidelijk! Nog stroomt ons 't geuzenbloed de kern van het veelomvattende vraagstuk I het geuzenbloed door d'aadren belicht, n.l.: „Verbeter de wereld, begin bijl En weer zal 't geuzenbloed jezelf", daarbij in het oog houdende Gods I de dwingelandij verslaan, geboden, voornamelijk dat der liefde tot I Wij vechten voor de eer van onze vaad'ren Hem en den naaste, en de onderwerping van I Ons volk zal vrij en Duitsch in 't leven eigen neigingen aan Zijn wil en bedoelin-| staan ®e?1' Een grootsche toekomst wenkt Met buitengewone aandacht werd het ge- en doet ons volk ontvlammen, sprokene aangehoord. Mr. Van Dusseldorp! Ai wat ons scheidt en worgt, dankte de sprekers, sprak tenslotte de I dat slaan wij eindelijk neer! wensch uit, dat de jongelui de hier opge-1 De broederhand van alle Duitsche stammen dane idee zullen overwegen en in eigen kring verder uitdragen. Met het enthousiast door allen meege zongen Wilhelmus werd deze mooie avpnd besloten. GRIJPSKERKE. Dinsdagavond vereenig- Brengt eens onz' oude kracht en glorie weer, Op, op ten strijd, ten strijd! Wij zijn des volks soldaten! Op, tot den strijd geschaard Om Hitiers roode vaan! Als vechtend w'ons slechts op elkaar verlaten den zich ten huize van oud-burgemeester! Zal dra het uur van Neerlands vrijheid De Keijzer de ambtenaren van deze ge meente en van de gemeente Meliskerke, om alsnog van hun oud-chef, alsmede van mevrouw De Keijzer, afscheid te nemen, aangezien de omstandigheden niet toelieten bij het ontslag als burgemeester op 1 Maart jl. op meer officieele wijze zulks te doen. Namens alle ambtenaren bracht de ge meente-secretaris den afgetreden burge meester dank voor al datgene, wat hij ge durende al de jaren voor hen is geweest Voor ieder, die weet hoe deze Openbare Uloschool nu gehuisvest is, zal het duidelijk zijn, dat de enorme veranderingen, die op til zijn, door de leerkrachten en leerlingen van dit bloeiend instituut en ook door de ouders met verlangen wordt tegemoet gezien. De gemeente Goes geeft met dit fraaie gebouw de Openbare U.l.o. school met haar meer dan tweehonderd leerlingen, wat zij noodig heeft, nl. voldoende huisves ting voor al haar leerlingen in een aange name en moderne omgeving. Zooals reeds medegedeeld zal deze school gebouwd wor den op den hoek Voorstad-Geraniumstraat. slaan P. v. D (Te zingen op de wijze „Auf, auf zum Kampf"). Het „Handelsblad" vraagt naar aanlei ding hiervan: Wat moet men eigenlijk doen om als on dergraver van Nederlands onafhankelijk heid bij den kraag te worden gepakt? De „N. R. C." (lib.) acht belangrijker dan het besluit tot ontbinding der Belgische Kamer den brief welken Koning Leopold tot den eersten minister gericht heeft. „Het is de aanklacht van een vorst tegen de politieke methoden van een deel zijner onderdanen, een schildering van de verwor ding en de verkrachting van het parlemen taire stelsel, waaronder de belangen der partijen bevoorrecht worden boven de be langen van het algemeen. Daarom is deze brief een waarschuwing welke waarlijk niet alleen voor België van belang is een Vorstelijk protest tegen methoden, wel ke op den duur geen ander resultaat kun nen hebben dan dat zij het geheele regee- ringsstelsel in de war brengen en de positie van het land verzwakken. Wij hebben reeds te veel voorbeelden gezien in de laatste ja ren van parlementaire regeeringen, welke zich door laten wij het kwaliteitsvermin dering noemen onmogelijk gemaakt heb ben en hun eigen ondergang hebben voorbe reid dan dat wij niet volkomen doordrongen zijn van den ernst van het Koninklijke woord. Indien een zoo ernstig vorst als Koning Leopold zich op deze wijze gaat beklagen, dan kan ieder daarvan overtuigd zijn, dat zijn daad er een van rijpe overweging is. Wel heeft hij in den kring zijner vertrouw den reeds lang van zijn ontevredenheid doen blijken, maar van daar tot een openlijken brief is een stap, welke van grooten om vang is. Nochtans moet men getuigen, dat deze stap alleszins gerechtvaardigd is, dat hij getuigt niet slechts van vaderlandsliefde en van vasten wil om de landsbelangen zoo goed mogelijk te dienen, maar daarnevens van een grooten persoonlijken moed. De ernst van de situatie wettigde de daad, wel ke, zoo z|j al niet door de politieke leiders begrepen mocht worden, dan toch in ieder geval tot het volk zal spreken. Wat Koning Leopold in zijn land heeft moeten constateeren, is niets minder dan een ernstige verwording van het parlemen taire stelsel, een miskenning van de daar geldende regelen in een niets ontzienden strijd om de macht, een strijd, welke de sa menwerking en loyauteit, die voor het func- tioneeren van een democratische staatsin stelling van zoo primair belang zijn, uit het oog verliest en beheerscht wordt door de vraag, hoe zijn wil aan anderen op te leg gen. Als waarnemer van dezen strijd heeft Ko ning Leopold moeten constateeren," hoe op den duur de grondwettelijke beginselen wer den miskend, hoe de uitvoerende macht niet meer wordt uitgeoefend overeenkomstig de grondwettelijke regels, hoe de verantwoor delijkhederi worden verplaatst en organen zonder wettelijk mandaat hun invloed uit oefenen op het voortbestaan en de daden van regeeringen, hoe daardoor de verant woordelijkheden worden verplaatst en hoe het staatshoofd gedwongen werd zijn goed keuring te hechten aan beslissingen, welke buiten hem genomen zijn. Het zijn alle symptomen, welke uit andere landen maar al te zeer bekend zijn als een voorspel van den ondergang, welke zich geleidelijk met de afbraak van de autoriteit van de regee ring heeft voltrokken. Hoe kan een regee ring nog autoriteit hehben, indien een ieder kan constateeren, dat zij de rechtsregelen en -instellingen ter zijde schuift, dat zij het recht verkracht en verwringt ten einde het machtsbelangen te doen dienen? Zonder au toriteit, zonder moreel respect kan geen re geering bestaan Want wanneer men ziet, dat slechts bepaalde belangen worden be hartigd, belangen welke niet met het staats belang gelijk staan al wordt het dan zoo voorgesteld, dan zal ook de goedwillende burger op den duur zijn plichtsbesef tot ge hoorzaamheid verliezen. Wie regeeren wil, moet autoriteit heb ben. Maar hoe kan men van autoriteit spreken, indien reeds maandenlang de on mogelijkheid bestaat een duurzame regee ring samen te stellen, indien de regee ring als grootste zorg niet de behartiging van haar toevertrouwde landsbelangen, maar die van haar eigen bestaan kent, dat dag in dag uit bedreigd wordt en waarvoor zij op alle mogelijke manieren moet schip peren, dikwijls met groepen, welke met den parlementairen arbeid niets uitstaande hebben? Dan moet ieder begrip van auto riteit op den duur wel verloren gaan, dan moet een soort ontevredenheid ontstaan, welke verlangt naar een krachtige leiding met alle gevolgen, welke daaraan voor de politieke grondbeginselen verbonden zijn. Dat de Koning zich ten slotte in het publiek moet beklagen over het feit, dat zijn mede werkers hun verantwoordelijkheid trach ten af te schuiven op een valschbegrepen zedelijke verantwoordelijkheid van den Ko ning, bewijst wel hoe ernstig de situatie geworden is. Het oordeel, dat Koning Leopold in zijn brief over zijn naaste medewerkers, over de houding van de politieke partijen en hun activiteit in en buiten de regeering, zoo mede die van anderen, heeft gegeven, is buitengewoon hard. Maar het is daarom niet minder juist. Hoe somber het beeld ook moge zijn, dat de Koning zijn landgenooten geschilderd heeft, hoe gelukkig is aan de andere zijde het land, dat zich mag beroe men een Vorst te bezitten, welke persoonlek ongerept en ver boven het geknoei uit staande den zedelijken moed heeft om, af wijkend van gebruikelijke wegen, zijn on derdanen zijn oordeel bekend te maken en zich niet schuwt daarbij van zeer harde woorden gebruik te maken. Harde woorden zijn nu meer dan ooit noodzakelijk. Dat een Koning op zich neemt voor fouten te willen waarschuwen, is een feit van groote en nauwelijks te onderschatten beteekenis.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2