prvtrittcïule MIDDELBURGSCHE COU GOESCHE COURANT AF LU K IN Weest Op Uw Hoede! 8MKMJUID. SUIÏËNLAÜÖ. GRIEP dreigt Hondenweer AFLUKIN weer! Jim. Irt- [er- led. 5,05 plus ren. ',50 tht. 9.20 fau- iny ans- lein- (-9,50 1 Ey- ponc. ïang 7,30 11,20 sork. (toel. 8,20 gram, adio- Iram. lotoo- 7,30 Do- 110,05 liz en envei- 96 c., Wit- |Kool- C; toode ei 7— 2,5 C., bos. pen in 37— lieren Mu- |beid"; Do |iezing 3.15 h. |igade; 3teun" h. Ned. Joris Her- |tershof uwsche 111 14 h. Mrt.: acht in iée. ferm op lak dr. hatinée. „Het Vliss. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxj te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES i Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. •Abonnementsprijs yoor Middelburg en Goes •tf 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 58. TWEE BLADEN. DONDERDAG 9 MAART 1989. EERSTE BLAD. 182e JAAKG. Advertentiën 3.0} ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Een van de kurken, waarop het nazisme drijft, is de propaganda. Dat vak verstaat men in dat kamp. Al slaat men de plank er wel eens mis, al vergist men zich wel eens in de geestesgesteldheid van den Ne derlander; het deert hun niet; ze gaan on verdroten voort, leering trekkende uit be- jgane misslagen. Een van de onderdeelen van dit propa- 'gandastelsel is, naast de natuurlijk in de eerste plaats komende eigen pers, het door dringen in, en de beïnvloeding van, de neu trale en andersgezinde dag- en nieuwsblad pers. Hoe kan het nazisme in de niet-nazi pers komen Langs een aantal wegen. B.v. door mid del van advertenties maar die kosten geld, en ze kunnen ook nog om redenen van principieelen aard geweigerd worden. Vervolgens door middel van openlijk of ge- tcamoufleerd uit den nazi-hoek komende persberichten en mededeelingen en, als 't lukt, beschouwingen. Maar de gemiddelde Nederlandsche journalist heeft een vol doende scherp ontwikkeld reukorgaan om, hij moge eens een keer iets door de vingers laten glippen, zich niet een tweeden keer aan dien steen te stooten: al gauw wordt -dan ontdekt, uit welken hoek de wind waait. Een derde middel is: het beleggen van vergaderingen, en dan een verslaggever uitnoodigen daar te verschijnen en verslag van het gesprokene op te nemen. Hier be gint naar twee kanten gevaar te dreigen; eenerzijds kan dit van zoodanig openbaar belang zijn dat de courant, hoe zij zelf ook over deze dingen moge denken, in elk geval vanwege de nieuwswaarde die de zaak heeft verplicht is haren lezers er een en ander van mede te deelen; anderzijds dreigt hier overwoekering van de normale nieuws berichtgeving door bericht-op-bericht en verslag-op-verslag, zoodra de propaganda- dienst merkt, dat „dit er lekker in gaat". Keeds de neutrale d.i. in politiek en godsdienstig opzicht geen partij kiezende of gekozen hebbende nieuwsbladpers moet hier op heur hoede zijn; de wel een rich ting, en dan met name een anti-nazistische richting toegedane, pers kan hier als regel gevoeglijk de verslagen terzijde leggen. Al leen aan de allerbelangrijkste bijeenkomsten waar de voormannen der partij het woord voeren, kan dan eenige aandacht geschon ken worden, tenminste, wanneer het ge sprokene die aandacht verdient. Het spreekt vanzelf, dat eisch van journalistieke be hoorlijkheid altijd is, kort of lang, naar een zoo eerlijk en zuiver zakelijk mogelijk ver slag, c.q. samenvatting van het gesprokene, te streven. Tenslotte is er dan nog het Ingezonden :Stuk en de vragen en klachten. Indien het is om zich te verweren tegen een aanval op de persoonlijke eer en goe den naam, een verdachtmaking van een met name genoemd man, hij zij dan na- tionaal-socialist of niet, dan zal elk be hoorlijk Nederlandsch dagblad, van welke richting dan ook, een behoorlijk gesteld verweer wel opnemen*), ook al bestaat er dan in ons land geen wettelijk geregeld droit de réponse. Gaat het echter om ver dediging der nationaal-socialistische of fas cistische ideologie, dan kan men, dunkt ons, zulke ingezonden stukken gevoeglijk ter zijde leggen en den inzender naar de eigen pers verwijzen: de liberalen schrijven toch ook De Standaard, De Zeeuw en De Maas bode niet vol met ingezonden stukken, zoo min als de anti-revolutionairen en roomsch- katholieken de N.R.C., Het Vaderland of de Middelburgsche Courant? Resten dan nog de vragen en de klachten. Met vragen bedoelen wij de in de volks vertegenwoordiging aan ministers, in Prov. Staten aan Gedeputeerden en in Gemeente raden aan B. en W. gestelde vragen. De handige politici weten dit vragen- recht, hetwelk minder een inlichtingen dienst bewijzen dan een verkorten vorm van interpelleeren is, tot-en-met uit te bui ten; de communisten en nationaal-socialis- ten hanteeren het met de grootste vaardig heid. Zulke parlementaire vragen moeten wel deugdelijk bekeken worden; hebben zij we zenlijke politieke of staatkundige beteeke- nis, dan kan men het betreuren dat ande ren, b.v. de eigen geestverwanten, niet zoo bij de pinken zijn geweest deze vragen te stellen, maar dan zal men er toch de aan dacht aan dienen te schenken, die zij ver dienen; is het daarentegen slechts handig- verholen of zelfs brutaal-openlijke N.S.B.- propaganda zonder wezenlijke waarde, dan heeft men, dunkt ons, alle recht en reden om ook deze gratis-reklame voor die heeren niet in de redactioneele nieuws-kolommen beschikbaar te stellen. Tenslotte de klachten. Het regent tegen woordig „mededeelingen" van den pers dienst der N.S.B., behelzende, dat mr. Van Vessem als rechtskundig raadsman dier po litieke partij namens „die-en-die" een klacht heeft ingediend wegens smaad, laster, be- leediging of wat dan ook van dezen of ge nen persoon of volksgroep, n.l. de N.S.B. Naar ons gevoelen zijn zulke berichten niet bonafide. Ze zullen wel overeenkomstig de feiten zijn, maar naar onze overtuiging is men er, in zulke gevallen, minder op uit door middel van justitie en politie betering „Het Nationale Dagblad" natuurlijk uitgezonderd, gelijk schr. dezes verleden najaar tot zijn leedwezen heeft moeten ondervinden. Leedwezen voor H.N.D. name lijk, hetwelk zelfs dezen elementairen fat soensregel in de journalistiek blijkt niet in acht te nemen. Hoofdred. JUBILEUM STAFMUZIEKCORPS DER KONINKLIJKE MARINE. Op den lsten April van dit jaar zal de stafmuziek der Koninklijke Marine, popu lair in geheel het land als „de Marineka- pel" bekend, het feit herdenken, dai uec 75 jaar geleden opgericht werd- Reeds eenigen tijd geleden werden in Den Helder, de bakermat van het corps, de koppen bij elkaar gestoken en het re sultaat was, dat een huldigings-comité ge vormd werd. Burgemeester G. Ritmeester werd bereid gevonden het eere-voorzitter- schap van dit comité op zich te nemen. Doel van dit comité is gelden te verzame len, teneinde hiervan een blijvend aanden ken aan het jubileerende corps te schen ken; men denkt hierbij aan een instru ment, hetgeen door het corps meegedragen kan worden. HET NEDERLANDSCHE PAVILJOEN OP DE NEW-YORKSCHE TENTOON STELLING. Voor de versiering van de eerehal van 't Nederlandsche paviljoen op de wereldten toonstelling te New York, zijn ingevolge op dracht van de regeering, zes op zijde gebor duurde standaards vervaardigd, ontworpen door prof. H. Rosse te Rijswijk, naar motie ven van in het rijksmuseum aanwezige stukken uit de 16de en 17de eeuw. Gekozen zijn vaandels van lichamen die factorijen in „Nieuw-Amsterdam" hadden, nl. van de West-Indische compagnie, de Vereenigde Nederlanden, de provincie Hol land, de schepenen van Goes en die van Amsterdam en verder de geuzenvlag, die in dien tijd door onze vloot gevoerd werd. Als stokbekroning van de standaards is een spits gemaakt, ontleend aan die van 't admiraalschip van De Ruyter. INCIDENTEN BIJ VOETBAL WEDSTRIJDEN. Zij hebben niet plaats gehad zeg gen de ministers. Op vragen van den heer Van der Zaal in verband met incidenten, welke op Zon dag 5 Februari 1939, bij voetbalwedstrijden zouden Tiebben plaats gehad, hebben de ministers van justitie en van binnenland- sche zaken, geantwoord, dat dergelijke ge beurtenissen niet hebben plaats gehad. In strijd met de werkelijkheid heeft een dag- bladbericht van zoodanige gebeurtenissen melding gemaakt. Van een voetbalincident te Almelo op 5 Februari 1939, ten gevolge waarvan maat regelen tot beveiliging van spelers tegen het publiek zouden zijn getroffen, is geen sprake geweest. De politie is dien dag slechts op de gebruikelijke wijze tot hand having der orde opgetreden. DE KWESTIE VAN EEN CENTRALE LUCHTHAVEN. Een commissie van advies wordt ingesteld. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de waterstaatsbegroo- ting voor 1939 zegt de minister, dat, gelet op de vele stroomingen op het gebied van de ontwikkeling der luchthavens in het Westen des lands, en de wenschelijkheid om bij het doen van verdere stappen te be schikken over een zoo veelzijdig mogelijk in zicht in de verschillende onderdeelen van het vraagstuk, hij in overleg met zijne daarbij betrokken ambtgenooten, zich heeft voorgenomen een commissie in te stellen, welke tot taak zal hebben op korten ter mijn advies over het vraagstuk van een centrale luchthaven uit te brengen. In die commissie zullen de bij deze aangelegen heid betrokken departementen en gemeen ten alsmede de K.L.M. vertegenwoordigd zijn. De minister ontbreekt het voorts niet aan sympathie voor de binnenlandsche luchtvaart, maar het sterk verliesgevend karakter van de meeste lijnen vervult hem met groote zorg. AFSCHAFFING PERSONEELE BELASTING NAAR DEN GRONDSLAG MOTORRIJTUIGEN. Doch verhooging van de be lasting voor autobussen, In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van Waterstaat voor 1939 zegt de minister o. m„ dat de regeering bij het uitwerken van haar belastingplannen zou overwegen, de personeele belasting voor motorrijtuigen aanzienlijk te verminderen of deze heffing af te schaffen met gelijktijdige invoering van een geringe verhooging van de ande re belastingen, welke op het motorrijtui- genverkeer drukken. Die overweging heeft ertoe geleid, dat in de belastingvoorstellen van den minister van financiën zal wor den opgenomen een voorste] tot. afschaffing van e personeele belasting naar den grondslag motorrijtui- g e n, waarbij voor plm 30 pet. van de opbrengst dier belasting compensatie zal worden gezocht in een verhooging met 12% pet. van de motorrijtuigenbelasting voor de voor personenvervoer ingerichte motorrijtuigen. Hierbij wordt er op gere kend, dat afschaffing van de personeele belasting voor motorrijtuigen een niet on- in eer en goeden naam te verkrijgen, dan wel om ook langs dezen weg (bericht over de klacht, rechtbankverslag en bericht met het vonnis) publiciteit te verkrijgen en re- klame te maken. Wij zien ook hierin slechts een poging, politie, justitie en pers voor het nazi-pro- paganda-karretje te spannen. Om deze re den schenken wij, als regel, aan deze be richten geen aandacht. We hebben het ge val door! Indien wij alles wisten van hetgeen onze medemenschen aangaat of hun wedervaren is, hun gansehen levens loop kenden, wij zouden hun oneindig veel vergeven, hunne zonden niet uit meten, hen tot het uiterste verdragen, al het beste van hen hopen en geloo- ven. belangrijke toeneming van het aantal per sonenauto's tot gevolg zal hebben, waar door reeds een aanzienlijk gedeelte van 't verlies door vermeerdering van de op brengst van andere belastingen (motor rijtuigenbelasting, benzinebelasting en in voerrechten) zal worden gedekt. De toestand van 's rijks financiën laat een vermindering van de overige lasten, welke op het motorverkeer drukken, niet toe. HERZIENING VAN HET VOORBEREIDEND HOOGER EN MIDDELBAAR ONDERWIJS. De „vorming van den geest" moet voorop staan, zegt de minister. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot nieuwe regeling van het voorbereidend hooger en algemeen vor mend middelbaar onderwijs (H.B.S. en Gymnasium, lycea en handelsscholen). Het wetsontwerp gaat uit van de gedach te, dat de leerplannen van H.B.S. en gym nasium op het oogenblik overladen zijn en te weinig aandacht besteden aan de vor ming van den geest. Dit laatste acht de mi nister belangrijker dan het inpompen van een groote hoeveelheid feitenkennis. De voorstellen tot herziening van het onder wijs op deze scholen gaat daarom uit van de gedachte, dat meer vrijheid geschonken moet worden. Aan de scholen zelf zal moe ten worden overgelaten het leerplan in te richten, met dien verstande dan echter, dat het wetsontwerp zekere minimum eisehen stelt. De mogelijkheid wordt ge opend op de H.B.S. het latijn als leervak in te voeren. Ten aanzien van het lyceum, dat tot dus ver eigenlijk nog niet een erkende inrich ting was, stelt het ontwerp voor tot de wettelijke erkenning over te gaan, met dien verstande, dat het als een gezamen- lijken onderbouw van H.B.S. en Gymna sium wordt beschouwd. (Wettelijke er kenning beteekent: mogelijkheid van subsi dieer ing.) Ten aanzien van de handelsscholen wordt in het wetsontwerp voorgesteld, om niet alleen de 3- en 4-jarige cursussen wet telijk te erkennen, doch, onder bepaalde omstandigheden ook 5-jarige. Wat de hoogere burgerschool met drie jarigen cursus betreft, heeft de minister ge meend te moeten toegeven aan den op hem uitgeoefenden aandrang om aan dat school type weer een wettelijke basis te geven. Hij achtte zich hiertoe in afwijking van een vroeger inzicht te eerder gerechtigd, omdat de handelsdagscholen met drie- en vierja rigen cursus vermoedelijk niet in die mate de algemeen vormende taak der driejarige hoogere burgerschool zullen kunnen over nemen als aanvankelijk ondersteld is. Ten aanzien van al deze scholen wil de minister eveneens als voor H.B.S. en Gymnasium meer vrijheid van het leer plan bevorderen. Het wetsontwerp schept tevens de mogelijkheid, om al de middelba re openbare scholen bijzondere methoden, als de Dalton- en Montessori-methode toe te passen. Het ontwerp bevat voorts nieuwe bepa lingen ten aanzien van de schoolgeldrege ling, de subsidieering en het toezicht. Wat dit laatste betreft wil de minister voortaan in iedere gemeente niet meer. dan één com missie van toezicht. LIQUIDATIE N.V. VEREENIGD ROTTERDAMSCH-HOFSTAD-TOONEEL. In de dezer dagen gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van bo vengenoemde vennootschap is met alge meene stemmen besloten tot liquidatie over te gaan. De vergadering hechtte haar goedkeu ring er aan, dat na uitkeering van 100 pet. aan aandeelhouders welke uitkeering krachtens de goedgekeurde balans mag worden verwacht het overschot, voor zoover aanwezig, na aftrek van de onkosten en verdere uitgaven ingevolge de genomen besluiten, geschonken zal worden aan het suppletiefonds van het algemeen pensioen fonds van Nederlandsche tooneelisten. HET CENTRALE KAMP VOOR VLUCHTELINGEN. Omtrent de stichting van een centraal kamp voor vluchtelingen op de Veluwe (zie 2e blad) vernemen wij nader, dat dit kamp niet alleen zal dienen tot het opnemen van Joodsche vluchtelingen, doch bestemd zal zijn voor allen, die wegens hun geloofsover tuiging uit Duitschland zijn gevlucht, der halve ook voor hen, die thans den protes- tantschen of roomsch-katholieken gods dienst belijden. WERVELSTORM BOVEN DE GEMEENTE MILL, Gisteravond heeft tijdens een hevig on weer, gepaard gaande met hagelbuien, een wervelwind danig huisgehouden onder de gemeente Mill. De kap van de woning van den landbouwer H. Gijsberts werd gedeelte lijk afgerukt en een binnenmuur van den stal werd omgeworpen. De schuur van den landbouwer W. Feiten werd tegen den grond geslagen en veel "Schade werd aange richt aan de daken van verschilende wonin gen. Van een schoolgebouw werden dak pannen weggeslagen. De kracht van den storm heeft zich gedemonstreerd in het ont zetten van ramen en balken en het scheu ren van muren van de school. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De Spaansche burgeroorlog HET COMMUNISTISCH VERZET TE MADRID, Nog niet geheel onderdrukt. Het is niet mogelijk een juist inzicht te krijgen van den toestand in het republikein- sche Spanje. Wel kan gezegd worden dat de verdedigingsraad over het geheel het ge zag in handen heeft, maar toch schijnt in tal van steden, zooals in Madrid, Cartagena, Murcia, Almeria en Valencia ernstig verzet te worden gepleegd door de communisten. Hoewel de leden van den verdedigingsraad per radio telkens weer mededeelen dat alle verzet gebroken is, blijft volgens te Parijs ontvangen berichten de toestand vooral in Madrid verward. Gisteravond en vannacht leverden de extrimisten nog hardnekkigen tegenstand. Met name in de voorsteden van Madrid bestaan nog haarden van commu- nistischen tegenstand. Gistermiddag probeerden de communis ten een aanslag te plegen op de bank van Spanje, en op het gebouw der posterijen. Na een hevig gevecht werden zij verdre ven .De strijdkrachten van generaal Miaja zijn meester van het centrum der stad, ter wijl de communisten naar de voorsteden werden teruggedrongen, waar zij zich in de hippodroom verschansten. Tegen kwart voor vier werd in zekere stadswijken nog zoo nu en dan geschoten. Tanks reden door de straten. De verdedigingsraad heeft alles gedaan wat in zijn macht was, om de communisten te bewegen zich zonder bloedvergieten over te geven. Mitrailleurs zijn op de strategische punten opgesteld, tanks rijden over de groote boulevards. BLOKKADE DER SPAANSCHE KUST. De admiraliteit van Franco heeft alle schepen gewaarschuwd, dat tussehen den vuurtoren van Torre Lamesa en Kaap Pa los onderzeebooten kruisen, die opdracht hebben, ieder schip tot zinken te brengen, welke vlag het ook voert, dat zou trach ten, binnen de drie-mijlsgrens te komen. Schepen, die lading aan boord hebben voor andere havens aan de republikeinsche kust, welke vlag zij ook voeren, moeten naar een nationalistische haven opstoomen en wor den uitgenoodigd, naar Barcelona, Palma de Majorca of Malaga te varen. Fransch schip met vleesch aan gehouden. Havas meldt uit Barcelona, dat het Fran- sche vrachtschip „La Corse", dat zich met een lading bevroren vleesch naar Valencia begaf, op zee door een Spaansch schip werd aangehouden en gedwongen werd zich naar Barcelona te begeven. De strijd in het Verre Oosten CHINEESCHE NEDERLAAG IN NOORD KIANGSOE. Het Japansche telegraafagentschap Do mei meldt: De Japansche strijdmacht in de provincie Kiangsoe heeft een verplet terende slag toegebracht aan vier divisies Chineesche troepen, die uiteengejaagd zijn. 6117 man werden volgens een van het hoofdkwartier ontvangen mededeeling ge dood, terwijl een groote hoeveelheid oor logsmateriaal werd buitgemaakt. Japansche bombardementen. Naar het Chineesche Telegraafagentschap meldt, hebben dertig Japansche vliegtui gen gistermorgen aanvallen ondernomen op verscheidene steden in de provincies Ktehoe, Ninghsia en Sejsnsi. Zij wierpen 80 bommen op Pingliang in Oost Kansoe, ten gevolge waarvan 600 huizen werden ver nield en zeven burgers werden gedood Tevens wierpen zij vlugschriften neer. Op de.stad Ninghsia werden dertig projectie len neergeworpen. Het is nog niet bekend hoe groot hier de schade is. Voorts wordt gemeld, dat bij een bombardement van Isjang niet minder dan 1500 menschen ge dood zijn. De stad Isjang (300 km ten Wes ten van Harikau) zou vrijwel geheel ver nield zijn. Ziekenhuis door bommen getroffen Tijdens een aanval van veertien Japan sche vliegtuigen op Sian, de hoofdstad van de provincie Sjengsï, is het ziekenhuis van de Britsche baptistenzending door drie bommen getroffen. Een Chineesche ver pleegster werd gedood, doch vreemdelin gen werden niet getroffen. Het gebouw is ernstig beschadigd. Het ziekenhuis droeg duidelijk zichtbaar twee Engelsche vlaggen, welke -uit de lucht zeer goed waar te nemen waren. RUSLAND, POLEN EN ROEMENIë. Een Russische tegenspraak. Havas meldt uit Moskou; In Sovjetkrin gen wordt het bericht tegengesproken, als zou de Sovjet-Unie aan Roemenië en Polen hebben medegedeeld, dat zij al haar hulp bronnen ter beschikking van deze landen zou stellen, in geval zij uit het Westen zou den worden aangevallen. Men verklaart, dat de Sovjet-politiek zich sedert München voortdurend bezig houdt met het vraag stuk van de organisatie der veiligheid in Oost-Europa. Rusland heeft altijd samen werking tussehen de Unie, Roemenië en Polen gepredikt, doch Polen houdt vast aan zijn politïjek van evenwicht tussehen Duitschland en Rusland en de houding van Roemenië is niet anders. Men gelooft dus niet, dat een aanbod, als door het betref fende bericht genoemd, gedaan is. FRANKRIJK. ITALIAANSCHE SPIONNEN TE DZJIBOETI GEARRESTEERD. Te Dzjiboeti (Fransch Somaliland) zijn vijf Italianen, die beschuldigd worden van spionnage gearresteerd. Zij worden naar Frankrijk overgebracht waar zij zullen te> recht staan. Neemt tijdig AFLUKIN. Het voorkomt Griep Verkoudheid - Influenza. Prijs 50 cent per buisje. Bus van 1000 pillen f. 6.50. Eischi den naam AFLUKIN op elk pilletje. (Ingez. Med.j WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: aanvankelijk meest matige, la ter zwakke tot matige N.W. tot N. wind, afwisselende bewolking, weinig of geen regen, koude nacht, weinig verandering in temperatuur overdag. UKKEL: vrij sterke wind uit Noordelijke richtingen, afwisselend heldere en meer bewolkte hemel, tijdelijk regen en zelfs sneeuw, vrij koel met een nachtelijk mini mum van ongeveer 0 gr., plaatselijk nacht vorst. VR 10 Mrt. Zon op: 6 h 30; onder: 17 h 53." Licht op; 18 h 23. Maan onder: 8 h 25. L.K.: 12 Mrt. Hoog- en Laagwater te VHssingen: Maart. Hoogwater. Uaew»to. Donderdag 9 3.27 15.55 10.15 22.21 Vrüdag 10 4.13 16.41 10.57 23.02 Zaterdag 11 4.59 17.29 11.35 23.46 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater. Laagwete^ Donderdag 9 5.30 17.54 11.11 23.31 Vrijdag 10 6.12 18.37 11.56 Zaterdag 11 6.52 19.19 0.13 12.36 BELGIê. ER ZIJN 2.667.000 KIEZERS. Havas~""meldt uit Brussel: Aan de op 2 April te houden verkiezingen zullen 2.667.000 stemgerechtigden deelnemen. In België bestaat stemplicht. ENGELAND. De legerbegrooting in het Lagerhuis. „Het Britsche leger is op het oogenblik de beste strijdmacht ter wereld." Gisteren heeft de Engelsche minister van oorlog, Hore Belisha, in het Lagerhuis de legerbegrooting ingediend. Hij gaf daarbij o.m. een toelichting op de moderniseering van het Engelsche veldle ger, het leger dus, dat in een oorlog naar het buitenland, (zooals in den wereldoorlog naar Frankrijk) gezonden zal worden, om te strijden. De regeering heeft besloten, al dus de minister deze troepen uit te rusten met alle moderne wapenen. Het veldleger zal bestaan uit: vier infan- teriedevisies en twee pantserdivisies van het geregelde leger, negen infanterie, drie gemotoriseerde en een pantserdivisie van het territoriale leger en daarenboven uit twee cavaleriebrigades van het territoriale leger. De sterkte zal op 250.000 man wor den gebracht. Den derden of vierden dag van een mobilisatie zullen in het geheele land 200 recruteeringscentra zijn geopend voor alle wapens en dienstvakken, terwijl intusschen mannen worden gerecruteerd. De gebouwen zijn reeds aangewezen, de re- cruteeringsofficieren zijn benoemd, even als het personeel van den geneeskundigen dienst, terwijl het Britsche legioen zijn me dewerking heeft toegezegd. Hore Belisha herhaalde de op 11 Febru ari door Chamberlain afgelegde verklaring inzake de belangengemeenschap met Frank rijk, waarmede Engeland zoodanig ver- eenigd is, dat iedere bedreiging der vitale belangen van Frankrijk, van welke zijde ook, een onmiddellijke samenwerking van Engeland zal te voorschijn roepen. Hore Belisha voegde hieraan toe, dat deze verklaring van Chamberlain inzake de belangengemeenschap met Frankrijk van grooter beteekenis is dan eenige vooraf gaande verklaring. Zij legt ons den plicht op met het oog op zekere gebeurlijkheden te overwegen hoe ons veldleger moet wor den voorbereid. De besprekingen tussehen ons en de Franschen hebben ons in dit op zicht niet gebonden, doch verstandige gees ten dienen gereed te zijn voor iedere ge- beurtelijkheid. Indien wij in een oorlog be trokken zouden worden, zou onze bijdrage niet halfslachtig zijn, noch gebaseerd op eenige theorie van beperkte verplichting. Hore Belisha legde er den nadruk op, dat de besprekingen steeds betrekking hebben gehad op plannen voor de verdediging en niet voor den aanval. Nederland in het debat betrokken. Bij de reeds begonnen debatten over de legerbegrooting diende de conservatief Ray-

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1