pr&trittcï&le £eetitxr0cb>e LBURGSCHE COURANT C GOESCHE COURANT Scherpe Wind VICKS ,n+ -j t BINNENLAND. Minister Van Boeyen over de passieve luchtbescherming. DE SAMENSTELLING VAN G.S. Het s.s. „Aurora" in de Middellandsche zee aangevallen. Ruim twee millioen voor den tuinbouw. Ook het volk heeft een belangrijke taak. Communistisch verzet te Madrid. Generaal Miaja wil vrede. p. 15; da- K. Delft prwerpen rvan ter- Politie. M. SO. 11.00 lO VPRO. p0 Gram, a wij ding. Itinubedr. [Voor de L5 Ber.l. ralda en I Voor de Iers. 6.28 Ider. 7.05 Jiijbelver- Isterdam- )e Stem blist. 9.20 pte. 10.00 (opn.l. bel. 11.30 /ysfonds |l5 Ber., 10.30 tig met a. 12.30 |n gram. 00 Voor Jtz. voor Ier. 6.30 I uz. cau- 1.15 Uitz. 15 Eem- Ihalfuur. les. 11.00 I Schrift- |0 Viool. Piano- 100—2,20 lern-Ire- Irk. 4,00 ler. 5,20 len. 6,20 |20 Ray letueele bnieork. bewater 1,35 Joe |ek (gr. 10,00 1,05 I Gram. I.u.3 Vi lt toel. EO Va- |nische enten- Pop. I Vo- J'inter- pstert- 11,20 onduo. Ork. artet. Ihonie- 1'istisch |i. 1,30 |Gram. Or- jGram. pram.) 7,30 9,20 10,20 59, des ig van .1938. voor mature. lOUt. 1939. ster, nhout. nit en Witte Ver- lgaar- no. 21 Mu- beid"; -18.00 .00 h. richt, spr. van wsche 14 h. Dagblad. Uitg. N.V. De Middetburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURG: St. Pietersfr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.3Q, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg er> Goes 18 ct. NUMMER 87. TWEE BLADEN. WOENSDAG 8 MAART 1939. EERSTE DEAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct, Men schrijft ons: De naderende verkiezingen voor de Pro vinciale Staten brengen een drietal vraag punten naar voren, die wellicht beter nu dan straks ter sprake kunnen worden ge bracht, nu het nog niet gaat om personen, zelfs nog niet om partijverhoudingen en zij derhalve in algemeen-politieken zin be handeld kunnen worden. Ten deele kwa men zij trouwens reeds in de laatste zitting der Staten ter tafel. Daar is dan in de eerste plaats de vraag, of het Gedeputeerd College in zijn samen stelling een getrouwe afspiegeling behoort te ztjn van de Staten zelve, voor wat de onderlinge verhouding der partijen aan gaat? Bij de beantwoording dezer vraag dient men eenerzijds in het oog te houden, dat aan de Provinciale Staten o.m. een taak met een zeer uitgesproken politiek ka rakter is opgedragen, n.i. het verkiezen van de leden der Eerste Kamer van de Staten- Generaal, welke opdracht onvermijdelijk tengevolge moet hebben, dat de politieke scheidslijnen scherper worden getrokken dan anders wellicht het geval zou zijn. Met deze verkiezing hebben evenwel Gedeputeerde Staten als college geenerlei bemoeienis. Daartegenover staat, dat Gedeputeerde Sta ten op velerlei gebied een taak hebben, niet als vertegenwoordigers der Provinciale Sta ten en als uitvoerders hunner besluiten, doch zuiver ais administratief-rechtelijk col lege, een taak, die zich als 't ware bij den dag uitbreidt en welker belang allerminst mag worden onderschat. Nu kan men zoowel het een, als het an dere betreuren: men kan de Provinciale Staten niet het meest aangewezen lichaam oordeelen om als kiescollege voor een deel der Volksvertegenwoordiging te function- neeren, zoo goed, als men van oordeel kan zijn, dat Gedeputeerde Staten in vele ge vallen niet het allereerst aangewezen col lege zijn voor het uitoefenen van admini stratieve rechtspraak, doch men dient den toestand, gelijk hij feitelijk is, te aanvaar den. Juist echter op grond van beide om standigheden zou ik geneigd zijn, de gestelde vraag ontkennend te beantwoorden: de Provinciale Staten hebben nu eenmaal, als gevolg van de genoemde opdracht, een meer uitgesproken politiek karakter dan overigens wellicht noodig zou zijn; Gedepu teerde Staten hebben met die politieke taak der Staten niets te maken, doch het veld hunner werkzaamheid omvat, behalve het uitvoeren van de besluiten der Staten, nog een zoo uitgebreid gebied, waarbinnen in verreweg de meeste gevallen de politiek geen rol speelt, dat het allerminst geboden schijnt, bij de samenstelling van het Gede puteerd College enkel of althans in hoofd zaak rekening te houden met de politieke in zichten, gelijk die leven in de Provinciale Staten. Hier den een voorbij te gaan en den ander naar voren te schuiven, enkel op grond van de plaats, die de groep, waartoe hij behoort, in het volle college inneemt, ware inderdaad de dwaasheid gekroond en zeker niet ten nutte van het algemeen. De tweede vraag is deze, of ten aanzien van de verkiezing van de leden van Gede puteerde Staten van te voren overleg tus- schen de verschillende partijen dient te worden gepleegd? Uit praktische overwe gingen zou ik meenen, dat tegen zoodanig overleg niet alleen geen bezwaar behoeft te worden gemaakt, doch dat het^ zelfs toejui ching verdient. In feite zal dit" overleg im mers toch steeds plaats vinden, al was het eerst op den dag der verkiezing en tijdens het houden daarvan, omdat anders een re delijke uitkomst bezwaarlijk te verwachten is. Slechts wil het mij voorkomen, dat daar bij de eisch gesteld moet worden, dat tot dit overleg worden uitgenoodigd alle par tijen die, blijkens hunne programma's, be reid zijn aan het bestuur mede te werken op den grondslag van onze bestaande staats instellingen. Overleg met subversieve ele menten heeft geen zin, overleg met enkele groepen, met voorbij gaan van anderen, sluit de mogelijkheid uit om alle bestaande stroo mingen en beschikbare krachten zoo volle dig mogelijk tot hun recht te doen komen. •J; Een derde' vraag, die zich nauw bij de vorige aansluit, is tenslotte deze: wanneer overleg gepleegd is en men in beginsel tot overeenstemming is gekomen, zijn de over leg plegende partijen alsdan gehouden over en weer zonder meer te aanvaarden de per sonen, die door ieder hunner worden voor gedragen? Deze vraag kan m.i. niet anders dan ontkennend beantwoord worden. Het plegen van overleg ontheft de overleggen de partijen niet van hare individueele ver antwoordelijkheid met betrekking tot de vorming van het uitvoerend college, inte gendeel, verantwoordelijkheid blijft bestaan, ook voor de resultaten van dat overleg. Overeenstemming moet derhalve ten volle en in allen deele aanwezig zijn. Doch dit geldt evenzeer voor de verdeeling der ze tels, als voor de bezetting dier zetels. Men kan in beginsel het recht van één bepaalde groep op één of meer zetels erkennen, doch daarnaast bezwaren koesteren, om welke redenen dan ook, tegen de personen, die door die groep voor de bezetting dier zetels worden voorgedragen. Alsdan gebiedt de plicht, dit bezwaar kenbaar te maken, het verdient m.i. zelfs aanbeveling om, wanneer tot het plegen van overleg wordt besloten, van te voren vast te leggen, dat beoogd wordt niet enkel het bereiken van over eenstemming over de verdeeling der zetels, doch ook ten aanzien van de b e- zetting dier zetels. Wie anders handelt, tracht zich, bewust of onbewust, te onttrek ken aan een verantwoordelijkheid, die uit eindelijk toch op hem terug valt en door hem zal moeten worden gedragen. Het kie zen van een persoon is nu eenmaal een persoonlijke daad, waarvan ieder voor zich de consequenties heeft te aanvaarden. Gelijk ik begon te zeggen, heb ik ge meend, deze punten thans ter tafel te moe ten brengen, nu zij nog in de sfeer der ab stracte politiek behandeld kunnen worden. Politiek, de kunst van het bereikbaar moge lijke, is, niemand zal dit kunnen ontkennen, in laatsten aanleg een zaak van overleg, doch er is geen enkele reden om dit over leg niet enkel zoo doelmatig en vruchtdra gend mogelijk te maken, doch ook zoo prin cipieel mogelijk te houden. De mogelijkheid hiertoe blijft geopend, zoolang men nog bij zijn overwegingen en bij het bepalen van zijn standpunt, motieven van persoonlijken aard buiten spel kan la ten. Door zes vliegtuigen. Bij de Kon. Nederlandsche Stoomboot Mij. is gisteravond omstreeks kwart voor tien, via Scheveningen-Haven een telegram van den kapitein van de „Aurora" ontvangen, waarin deze meldt, dat zijn schip in de Mid dellandsche zee werd „aangevallen door zes vliegtuigen rood". De positie, waar deze aanval geschiedde werd niet genoemd. Boven- en ondebrug werden door bom- splinters beschadigd. Niemand werd ge wond. Het schip zet zijn reis naar Genua voort. De „Aurora", een schip van 1697 ton, toebehoorende aan de K.N.S.M., was op weg naar Genua en Maandag Gibraltar gepas seerd. Het zou geen Spaansche havens aan doen. Reuter verneemt nog van het Britsche ministerie van marine, dat de „Aurora" s.o.s.-seinen had uitgezonden, waarin ge meld werd, dat het schip werd aangevallen. De Britsche torpedobootjager „Ivanhoe" die op weg was van Palma de Majorca naar Gibraltar, heeft toen opdracht gekregen een onderzoek in te stellen, doch voor deze bodem ter plaatse aankwam, bevond hij, dat de „Jupiter", een mijnenlegger van de vloot van Franco, de „Aurora" had ge praaid. Later werd vernomen, dat men het Ne derlandsche schip had toegestaan zijn reis naar Genua te vervolgen. De aanval was op een Spaansch schip gemunt. Bij de K.N.S.M. is hedenochtend een tweede telegram ontvangen van. den gezag voerder van het Nederlandsche s.s. „Auro ra", dat in de Middellandsche zae gisteren door vliegtuigbommen werd beschadigd, lui dende als volgt: „De Jupiter van Franco hield ons aan, vandaar betrokken in aan val". Hieruit blijkt dus, dat de vliegtuigen het gemunt hadden op den reeds in het Keuter-bericht van gisteren genoemden mijnenlegger, waarbij het niet kon uitblij ven dat ook het Nederlandsche schip getrof fen werd. Omtrent de aanhouding van de „Aurora" door de „Jupiter" heeft de kapi tein verder niets geseind, zoodat aangeno men mag worden, dat de „Aurora" de reis naar Genua heeft voortgezet. Het gebeur de geschiedde op 26 mijl Z.Z.O. van Palos. NIEUWE VESTIGINGSVERBODEN. Voor rijwielhedrijf, brandstoffen- handel en schildersbedrijf. De minister van economische zaken heeft op grond van de vestigingswet kleinbedrijf bepaald, dat het zonder vergunning van dezen minister verboden is inrichtingen te vestigen in het rijwielbedrijf, den brand- stoffenhandel en het schildersbedrijf. Hoe minder wij spreken over onze voornemens, hoe meer kans er bestaat ze ten uitvoer te brengen. HR. MS. „GELDERLAND" IN DEN HELDER TERUGGEKEERD. Om negen uur vanmorgen is het artille rie-instructieschip Hr. Ms. „Gelderland", na een verblijf van ongeveer een half jaar in Curacao, onder commando van kapitein luitenant ter zeê P. B. M. van Straelen in de haven van Nieuwediep teruggekeerd. Reeds gistermiddag was het schip op de reede aangekomen, waarna de maririecom- mandant, de schout-bij-nacht H. Jolles, zich met een motorsloep naar de „Gelderland" begaf voor de inspectie. Voorts nam de „Gelderland" gistermid dag nog deel aan marine-manoeuvres, wel ke op de reede werden gehouden. Gister avond mocht het gedeelte van de beman ning, dat geen wachtdienst had, naar den wal. Veel belangstellenden waren van de binnenkomst in de haven getuige. Aan den vlaggestok op den voorsteven werd ais trophee de staart van een groote haai meegevoerd welke in de West-Indische wateren was gevangen. Terwijl de stafmuziek een pittige marsch ten gehoore bracht, stormden de honder den belangstellenden naar de werf, waar de „Gelderland" ligplaats kreeg. Spoedig mochten de familieleden van de uit drie honderd koppen bestaande bemanning aan boord komen om hun bloedverwanten wel kom te heeten. Wij vernamen nog, dat twee leden van de bemanning gedurende deze reis zijn overleden. Tijdens de heenreis overleed een stoker tengevolge van longontsteking en tijdens het verblijf in Curagao is een ma troos verdronken. De staatscourant van gisteravond bevat een beschikking van den minister van eco nomische zaken, waarin bepaald wordt, dat uit het landbouwcrisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuin bouw zijn aangesloten bij de stichting Ne derlandsche groenten- en fruitcentrale en op den dag der uitkeering hun bedrijf nog uitoefenen, steun, zal worden verleend tot een bedrag van ten hoogste 2.100.000. De steun zal worden verleend per hoe veelheid producten, welke in een telkens voor elk product aangegeven tijdvak in 1937 of 1938 zijn geveild. De steuntoeslag wordt niet verleend op producten, welke administratief zijn ge veild, op contract zijn verkocht, afwijkend van qualiteit waren of op een andere dan de verplichte veiling geveild. MINISTER STEENBERG 11E NAAR DUITSCHLAND VERTROKKEN. De minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, is gisteravond om eenige minuten voor zeven uur van het Sta tion Staatsspoor uit Den Haag met den nachttrein naar Duitschland vertrokken om een bezoek te brengen aan de Leipziger Messe en aan Berlijn. Met den minister maken de reis mede dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van handel en nijverheid van het departement van economische zaken, en dr. F. L. Rut gers, lid en plaatsvervangend voorzitter van de commissie van contact voor econo mische aangelegenheden aan het departe ment van koloniën. Zooals gemeld zal minister Steenberghe tijdens zijn bezoek aan Berlijn een bezoek brengen aan zijn Duitschen ambtgenoot, mi nister dr. Funk. Vermoedelijk zal de minis ter cok den Duitschen minister van land bouw, Darré bezoeken, naar hij mededeelde. Gok is het niet uitgesloten, dat hij een on derhoud zal hebben met den heer Von Rib- bentiop, maar zekerheid hieromtrent hal de minister nog niet, aangezien onze gezant te Berlijn, jhr. mr. H. M. van Haersma de With, nog bezig is het bezoek aan Berlijn te regelen. DE LANDBOUW-CRISISPOLHTEK. Bij de overneming der crisismaat regelen krijgen de organisaties de bevoegdheid zelf teelt- en produc tie-regelingen te treffen. Blijkens de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp van wet tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het landbouw crisisfonds voor 1939 geeft de minister ten aanzien van het doen overnemen der landbouw-crisismaatregelen door ;de be- drijfsgenooten gaarne de verzekering, dat hij toepassing van het beginsel, dat allen, die aan een bedrijfsregeling rechten of verplichtingen ontleenen, bij overname van zulk een regeling zullen worden be trokken, zal bevorderen. De minister is het niet eens met die le den, die betoogden, dat in welken vorm de uitvoering ook zal worden gegoten, het ten slotte toch steeds de regeering zal zijn, die zal hebben in te grijpen, teneinde zorg te dragen, dat de boeren een betere be staansmogelijkheid naast meer bedrijfs- vrijheid krijgen. Het doel der overneming is juist deze taak in handen te leggen van het georganiseerde bedrijfsleven zelf, zij het dan onder toezicht eri met hulp en financieelen steun van de regeering, zoo lang deze laatste nog onontbeerlijk wordt geacht. Het ligt zeer zeker in de bedoeling, dat bij de overneming der crisismaatregelen de organisaties de bevoegdheid krijgen zelf teelt- en productieregelen te treffen, ten einde de productie zooveel mogelijk aan de afzetmogelijkheden aan te passen. Op de vragen omtrent de door hem te voeren graanpolitiek, kan de minister ant woorden, dat hij voornemens is de huidige politiek in het algemeen te blijven volgen, zoolang althans de economische omstan digheden niet tot wijziging nopen. Hij mo ge hierbij echter een reserve maken, nl. dat deze mededeeling slechts van kracht is, zoolang hem door de commissie, wel ke op het oogenblik de geheelë graanpoli tiek in onderzoek heeft, nog geen rapport is uitgebracht. Immers de mógelijkheid be staat, dat de minister na kennisneming van dat rapport het noodzakelijk zou achten in de huidige maatregelen ten aanzien van de granen wijziging te brengen. Tot zijn leedwezen ziet de minister nog ipimer geen vrijheid maatregelen te tref fen, welke doelbewust op verhooging van het levenspeil der agrarische bevolking en op verbetering van de belooning voor den landarbeider gericht zijn. Dat ook hij van oordeel is, dat de economische maat regelen voor den landbouw nog van langen duur zullen zijn en dat de huidige wijze, waarop deze maatregelen tot stand ko men en worden uitgevoerd, niet steeds zal kunnen worden gehandhaafd, blijkt uit zijn voornemen het bedrijfsleven in den land bouw de mogelijkheid te bieden de regelin gen over te nemen en verder op te bouwen en voort te zetten, waarmdede de land bouw in de gelegenheid wordt gesteld maatregelen te treffen, welke op den duur tot een betere belooning voor zijn arbeid zouden kunnen leiden. De Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming organiseert enkele radio redevoeringen over het vraagstuk der pas sieve luchtbescherming. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Van Boey en, heeft gisteravond, ter inleiding van deze redevoeringen, voor de microfoon ge sproken. De passieve luchtbescherming valt in twee stukken uiteen, de overheidsbescher ming en de zelfbescherming. De overheids bescherming is in handen gelegd van de centrale overheid en de locale besturen. De zelfbescherming is de zaak van een ieder onzer. Uit die gegevens volgt reeds, dat onderscheidene instanties haar kracht in dienst van het belang hebben te stellen Ook volgt er de noodzakelijkheid uit, dat tijdig een scherpe taakverdeeling plaats vindt en verband gelegd wordt tusschen den arbeid, welken de krachten, aan wie de taakvervulling is opgedragen, zullen hebben te verrichten De wetgevér en de regeering hebben meer dan eens duidelijk uitgesproken, dat passieve luchtbescherming een zaak is van overheid en volk tezamen. Een goed deel van ons volk begint zijn verantwoordelijk heid reeds te verstaan. Het leger vrijwil ligers, dat in tal van gemeenten zich heeft aangeboden om de overheid bii de verzor ging van dit belang bij te staan, is zoo groot, dat verwacht mag worden, dat de burgemeester nauwelijks een beroep op art. 12 van de wet betreffende de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen zal behoeven te doen, waarin dezen de be voegdheid is gegeven, een ieder te ver plichten, die medewerking te geven, wel ke hij noodig acht. Niettemin is het noodig, breede kringen van ons volk er van te doordringen, dat een ieder een taak heeft te verrichten. Overheid en volk hebben beide een roeping. Dat de overheid een belangrijke roeping heeft te vervullen, is duidelijk. Zij zal, op grond van wettelijke voorschriften, wan neer luchtaanvallen dreigen, o.m zorg hebben te dragen voor de waarschuwing en alarmeering van de bevolking. De taak, welke politie, brandweer, geneeskundige en reinigingsdienst hebben te verrichten, dienen van te voren behoorlijk geregeld te zijn. De organisatie van de hulpdien- ten, als reddings- en ontsmettingsploegen, moet tevoren onherroepelijk vaststaan. De verduisteringsmaatregelen dienen in een oogwenk genomen te kunnen worden. De opleiding van personeel is noodig. De ma teriaal-voorziening eischt groote zorgen. Doch ook hgt volk heeft een taak. Wie meent, dat de overheid over het vermogen beschikt om de veiligheid van personen 'en goed volledig te waarborgen, zal be drogen uitkomen. Het Nederlandsche volk dient ervan doordrongen te worden, en dit is ook de bedoeling van de radioredevoe ringen, dat de zelfbescherming, de bescher ming van eigen huis en haard, niet alleen een moreele plicht is, doch ook uit een oogpunt van zelfbehoud volstrekt noodig. Menig luisteraar zal de vraag stellen, zoo vervolgde de minister, is zelfbescher ming werkelijk mogelijk? Op welke wijze kan deze zelfbescherming gevonden wor den? Het antwoord op deze vraag is: zelfbescherming is inder daad in vele opzichten m o g e 1 ij k. De Nederlandsche vereeni ging voor luchtbescherming is het orgaan, dat u den weg wijst, maar ook den weg orient, waarlangs zulks kan geschieden Zij geeft de noodige voorlichting, zij on derricht u over de gevaren, welke uit luchtaanvallen voortvloeien, en de gevol gen daarvan. Zij geeft u wenken, hoe een ieder de gevolgen van deze gevaren kan en moet bestrijden. Zoo biedt ook de hel pende hand bij de organisatie van de zelf bescherming. Zij is een door de overheid erkende organisatie, waarin zich de be langstelling van dadendrang van de burge rij ten aanzien van de zelfbescherming dient te kanaliseeren. Gelukt het, aller belangstelling voor deze organisatie te wekken, gelukt het ook, dat de locale over heid volstrekt haar roeping met betrek king tot het vraagstuk van de passieve luchtbescherming verstaat, staat het ook vast, dat de centrale overheid de verplich tingen, welke haar door de wet zijn opge legd, vervult, en zij zal dat doen, dan zijn alle krachten mobiel gemaakt, die, mits er harmonische samenwerking bestaat', tot veel in staat zijn. Over al deze punten zal in volgende redevoeringen worden gesproken. De mi nister zeide daarom niet verder over het onderwerp te zullen uitweiden. Voor één vraagstuk vroeg hij intusschen nog de aandacht. Bijzondere aandacht is de laatste maan den gewijd aan de vraag betreffende de taakafbakening tusschen de verschillende instanties, maar ook al het antwoord op de vraag, op welke wijze bevorderd dient te worden, dat het geheele land, in den kortst mogelijken tijd, van het belangrijk ste werk van de Nederlandsche vereeni ging voor luchtbescherming kan profitee- ren. Aan geen enkel gebied van ons land mogen de vruchten van haar arbeid wor den onthouden. Als resultaat van dezen overwegingen werd besloten, dat spoedig in de wettelijke voorschriften zal worden neergelegd de plicht van de burgemeesters om in alle gemeenten een plaatselijke or ganisatie van particulieren tot stand te brengen, die een onderdeel zal zijn van de groote organisatie der Nederlandsche ver eeniging. Het uitgesproken doel van de plaatselijke organisaties zal niet anders zijn dan die van de landelijke vereeniging De plaatselijke afdeelingen zullen de be volking voorlichting dienen te geven om trent de luchtbescherming. Zij zullen voor lichting en instructies op het gebied der zelfbescherming verstrekken. Zij zullen medewerken tot het leggen van het zoo noodzakelijke verband tusschen de werk zaamheden van de burgerij en de over heidsdiensten. Zoo zullen de krachten, die in moeilijke omstandigheden met elkander samen zullen moeten werken, nu reeds met elkander in verbinding worden ge bracht, en zullen de belangen en de taak, welke een ieder onzer in te nemen heeft of heeft te vervullen, worden aangewezen. Pas als dat is geschied is een sluitend ge heel verkregen en zijn wij verantwoord. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest krachtige in het N. wellicht tijdelijk stormachtige W. tot N.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, tijde lijk regen, vooral in het Noorden, iets zach ter des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. UKKEL: vrij sterke wind uit Z. W. tot N. W. richtingen, stormgevaar, afwisselend bewolkte hemel en opklaringen, tijdelijk regen, vrij koel, plaatselijk nachtvorst. Do. 9 Maart. Zon op6 h. 32onder17 h 51. Licht op: 18 h 21. Maan op: 23 h 09; onder: 7 h 51. L. K.: 12 Maart. Boog- en Laagwater te Vlissingen: Maart. Hoogwater. Laagwa<~~ Woensdag 8 2.43 15.09 9.29 21.36 Donderdag 9 3.27 15.55 10.15 22.21 Vrijdag 10 4.13 16.41 10.57 23.02 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater Woensdag 8 4.50 17:13 10.24 22.42 Donderdag 9 5.30 17.54 11.11 23.31 Vrijdag 10 6.12 18.37 11.56 •maakt Uw keel droog en effent den weg voor verkoudheden .s Verzacht en maak Uw keel vochtig met (Ingez. Med.) De Spaansche burgeroorlog. Het werd spoedig neergeslagen. Gisterochtend bij het aanbreken van den dag werd de bevolking van Madrid opge schrikt door het geknetter van geweren, dat afkomstig scheen te zijn uit de voorste den. Drie uur lang werden de knallen soms zeer krachtig gehoord. Weldra werd vernomen, dat zekere communistische elementen geprobeerd hadden te reageeren tegen het aan het bewind komen van den verdedigingsraad. Bovendien hebben, over de geheele stad verspreid, elementen op huizen gevuurd. Het verkeer werd stilge legd. Sedert Maandagavond verzette zich een groep communisten met de wapenen in de hand; zij hadden zich vFfSfchanst in een blok in aanbouw zijnde huizen. Gedurende den nacht en een gedeelte van den Dinsdag zijn gevechten geleverd, waarbij de verdedi gingsraad ook van tanks gebruik maakte. Reeds spoedig bleek, dat de in verzet ge komen elementen te weinig taltijk waren om het hoofd te kunnen bieden aan de troe pen van het garnizoen, die zich ter beschik king van den verdedigingsraad stelden. Be gin van den middag werd medegedeeld, dat de beweging volkomen onderdrukt was. Vliegtuigen hadden de haarden van verzet waar zich de communisten hebben ver schanst, gebombardeerd. Union Radio deelde mede, dat de lucht macht zich geheel ter beschikking van den verdedigingsraad heeft gesteld, op enkele toestellen na, waarmede de communistische leiders Uribe, Modesto, La Pasionaria en anderen zich in veiligheid hebben gesteld. Gisteravond zond het radiostation van Madrid normaal uit. De woordvoerder van den defensieraad deelde mede, dat het overal in de stad rustig was. Hij zeide, dat Miaja voortdurend uit vele republikeinsche sectoren telegrammen met loyaliteitsbetui gingen ontvangt. „Het motief, dat achter de vorming van den nationalen verdedigingsraad zit, is de wensch geweest om een einde te maken aan den oorlog op een humane en eervolle wij ze, aldus heeft generaal Miaja gisteren in een nieuwe radiotoespraak verklaard. Wij willen geen nutteloos bloedvergieten meer en alles wat ik, die met U gestreden heeft, wensch is U den vrede te geven. Wanneer het gezonde verstand tot ons allen terug keert, verzeker ik U, dat het alles spoedig ten einde zal zijn." Franco heeft geen overgave noodig. Franco slaat de ontwikkeling van den toestand te Madrid van uur tot uur gade. Het legercommando heeft zijn maatregelen getroffen. Er worden uitgebreide troepen bewegingen waargenomen: Franco wil, als de toestand het noodig maakt, plotseling met zijn legermacht ingrijpen. Ofschoon on getwijfeld een onbloedige bezetting van Ma drid verwacht wordt, neemt Franco geen risico. De rechtschen concentreeren het machtigste leger, dat Spanje ooit gezien heeft, langs het vijandelijke front, klaar blijkelijk in het geloof, dat de bedreiging van zoo'n overweldigende strijdkracht vol doende zal zijn om een einde te maken aan de vijandelijkheden met een minimum van strijd. Franco heeft reeds een nieuwen bur gemeester en raadsleden voor Madrid aan gesteld. In een radiorede heeft de officieele woordvoerder van het rechtsche Spanje ver klaard, dat Franco geen verdrag en geen overgave noodig heeft om Madrid binnen te rukken, zooals hij Barcelona is binnen gerukt. Franco zal de Middellandsche zee bereiken, zooals hij de Fransche grens heeft bereikt. „Wij nationalisten, aldus voegde de woordvoerder hieraan toe, zien de dingen helder. De rooden hebben een reeks op merkelijke redevoeringen afgestoken. De beleedigingen aan het adres van Negrin en zijn communistische trawanten verhullen een verraderlijke bedoeling, welke wij, dank

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1