AKKERTJES KRONIEK van den DAG. ZEELAND. No. 56. DE TRAGEDIE VAN MAYERLING. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ïelks- dikke 25 ct. Io ge- Jlees- fi'burg, 5D in U le eens (ersch. Vlis- U- (dellen 6.98, 1.25, by-uit- -eviele >terin- [15 ct. !dkaas ct. p. Slag. ['burg. am IBB"" raagd, Jelling, lelden yrouw 37, >or de lelden ir, L. ar de 5 uur. 7.30— jaar. ig a.s. Huijs- raagd, jon- I. on- Blad. G ge- schen, 2 uur. ie en aat 3, Duitschland's eeonomisehe moeilijkheden en de bewapeming In zijn rede voor den Rijksdag op 30 Ja nuari 3.1. heeft Hitler openlijk erkend, dat het Derde Rijk met economische moeilijk heden worstelt; en bij wijze van variatie op het „pompen of verzuipen" voegde hij daar aan toe, dat Duitschland zijn uitvoer moet en zal uitbreiden, teneinde over de vereisch- te deviezen voor den aankoop van grond stoffen in het buitenland de beschikking te krijgen. Bij de opening van de Leipziger Messe, Zondag j.l., heeft dr. Goebbels een uitge breide paraphrase van dit thema opgele verd. Er is een tekort aan tal van levens middelen en producten, die hij onder de „kleine luxe" rangschikte in het Duitsche rijk. De minister vond het zelfs niet meer noodig deze schaarschte geringer voor te stellen dan ze in werkelijkheid is. Ze betee- kent een ernstige zaak, welke mede schul dig staat aan de tegenwoordige spanningen in Europa. En ze zal opgelost dienen te worden, wil men voorkomen, dat die span ningen nog erger worden. Minister Goeb bels deed in dit verband een beroep op En geland, dat het in de hand heeft (o.a. door teruggave van koloniën aan Duitschland, al zweeg spr. daarover), om te helpen. In de Engelsche pers heeft de rede haar weerslag gevonden in critisch commentaar. Men verwijt den heer Goebbels uiteraard niet, dat hij openhartig den economischen nood van het Derde Rijk besprak; wel ech ter, dat hij hem meende te moeten moti- veeren op een wijs, welke men in Engeland uit den booze vindt. Goebbels stelde het zoo voor, dat de Duitsche bodem niet in staat zou zijn, om een volk van 80 millioen zielen van het noodige te voorzien. Een land als Duitschland moet noodzakelijk de beschik king hebben over groote hoeveelheden kolo niale grondstoffen, om zijn plaats in de we reld te kunnen innemen. Verder zijn de we reldoorlog en het „waanzinnige" democrati sche tijdperk van 19191933, de periode van de grondwet van Weimar, de 14 jaren na den oorlog, welke aan het Hitler-régime vooraf gingen, schuld aan den penibelen toestand. Daartegenover stelt nu de Engelsche pers, dat het nazi-bewind de laatste zes jaren een averechtsche economische politiek heeft gevoerd; aan deze politiek veel meer dan aan de door dr. Goebbels genoemde oorza ken moet men de moeilijkheden wijten. Ze culmineerde in ontzaglijke uitgaven voor herbewapening. Milliarden en milliarden be steedde het Duitschland van Hitier aan de weermacht. Economisch gesproken vormen die milliarden weggegooid geld: immers oorlogsmateriaal is onproductief. Men kan er alleen maar mede vernietigen; opbren gen doet het nooit iets. De heer Goebbels heeft de zaak uit dezen hoofde op zijn minst vreeseljjk eenzijdig voorgesteld. Al kan men niet bestrijden, dat in 1933, toen de nazi's de macht kregen, Duitschland er eco nomisch slecht voorstond, in plaats van ver beterd heeft de economische politiek der nat.-soc. regeering de situatie nog verer gerd. De schaarschte aan levensmiddelen etc. is een onmiddellijk gevolg van haar bewind. Als ze minder voor kanonnen had uitgegeven, zou ze meer boter uit het buitenland hebben kunnen laten invoeren. Hoe juist deze Engelsche redeneering mag zijn, men komt er niet verder mee, als men weigert toe te geven, dat er ook nog psychologische factoren in het spel zijn en dat daarmede de oplossing der moei lijkheden ten nauwste samenhangt. De bui- tenlandsche politiek van Frankrijk en En geland na den wereldoorlog bereidde den bodem in Duitschland voor het nationaal- socialisme en middellijk is deze politiek daarmee ook verantwoordelijk voor de vreeswekkende Duitsche herbewapening. Men heeft het noodig te Parijs en Londen, dit goed te beseffen, om thans niet in soort gelijke fouten te vervallen. Want het staat vast, dat Duitschland economisch inderdaad de helpende hand gereikt moet worden, niet alleen ten bate van Duitschland zelf, maar ten bate van geheel Europa, ja van de geheele wereld. Economisch zijn de in ternationale verstrengelingen zoo innig ge worden, dat de geheele internationale ge meenschap het voelt, wanneer een bepaald lid er van lijdende is. Aan den anderen kant zal het nationaal- socialistisch Duitschland echter moeten be seffen, dat zijn reusachtige herbewapening Uit de memoires van de moeder van Maria Vetséra, over den liefdesroman van Kroonprins Rudolf. 15). „Onmiddellijk stuurde haar broer de ba rones een telegram na, dat haar echter niet bereikte, aangezien zij zich zoo zwak voel de, dat zij de reis in Reifling onderbroken had. Later deelde graaf Stockau de baro nes mede, dat men hem verklaard had het te hebben laten voorkomen alsof de kroon prins door de barones vermoord zou zijn, om op deze wijze tot iederen prijs te ver hinderen, dat zjj naar Mayerling zou' ijlen en het lichaam van haar dochter opeischen en om haar te dwingen Weenen onmiddel lijk te verlaten". Tevergeefs keerde de arme moeder naar Weenen terug. Zij mocht haar overleden kind niet meer zien. Het doode meisje in het rijtuig. Alleen in sensatieromans of grandguig- nolstukken komen scènes voor als het ver haal van de begrafenis van Mary Vetséra. De moeder mocht er niet bij tegenwoordig zijn. Het hof had haar verboden bij de kist v&n haar kind voor het zieleheil van de 3oode te bidden. "Graaf Stockau deelde de barones bi) haar terugkomst uit Reifling mede", zoo luidt het gedenkschrift, „dat er bevel gege ven was, haar dochter te Heiligenkreuz te begraven. Men wilde haar in geen geval naar Weenen transporteeren. „Je moet aar opdracht geven, alles in jouw naam e doen zei hij. De barones liet alles wil loos over zich heen gaan. Graaf Stockau haar verder, dat er bevel gegeven vvas, geen lijkkist in het slot Mayerling tel psychologisch het uitsteken van de helpen de hand van anderen moet remmen, tenzij het zich niet in woord, maar in daad bereid toont, daarmee op te houden. M.a.w. voldoende economische hulp voor het Derde Rijk (tenslotte ook in \Jen vorm van een teruggave der voormalige Duitsche kolo niën) zal gepaard moeten gaan met een overeenkomst tot beperking der bewape ningen. Zoolang het huidige Duitschland zijn soldateske manieren handhaaft, zullen de democratische mogendheden blijven vree zen, dat het laatste doel van het Derde Rijk is, de wereld, thans de Europeesche wereld; te overheerschen met geweld. Duitsche woorden, die het tegendeel betuigen, kun nen deze vrees niet wegnemen. De daad moet hier gesteld worden, evenals Engeland te zelfder tijd metterdaad dient te bewij zen, dat het Duitschland middelen wil schenken, om uit de economische moeilijk heden te geraken. BENZINE-STATIONS IN HET LANDSCHAP. De commissie „de weg in het landschap" (W.I.L.), sub-commissie van den bond Heemschut, heeft een adres gericht tot den minister van waterstaat en tot alle colleges van Ged. Staten betreffende de benzine stations, welke vaak door hun uiterlijk, hun vorm en kleuren, door een verkeerde wjjze van plaatsing, de vaak hinderlijke opschrif ten en reclames, enz. het landschap in ster. ke mate ontsieren. Vooral is dat het geval bij de vele stations, die niet door de groote benzine-concerns, doch door derden worden geëxploiteerd. Adressante verzoekt aan de genoemde overheidsinstanties te bevorderen, dat ten opzichte van de benzine-stations met de verschillende eischen van welstand en met den eisch van een zoo goed mogelijke aan passing aan het omringende landschap ten volle rekening zal worden gehouden. I. K. van der Weele f Te Lunteren is op 55-jarigen leeftijd over leden de heer I. K. van der Weele, die te Middelburg geboren is en die oa. alhier ge- ruimen tijd als commies der P.T.T. werk zaam is geweest. EEN MUZIKALE WANDELING EN EEN SERENADE. Gisteravond trok het Chr. muziekgezel schap „Oefening na den Arbeid" door een deel der stad met zich voerende een doek met opwekking tot bezoek aan den bazaar, die heden, morgen en overmorgen wordt gehouden in de Bogardzaal. Het vrij frissche weder was zeker oor zaak, dat er maar een matige belangstel ling was, althans op straat. Toch was er een uitzondering en dat was toen het gezelschap even van de oorspron kelijke route afweek om enkele nummers ten beste te geven voor de woning van het echtpaar W. Hendrikse in de Singelstraat, dat zijn 25-jarig huwelijksfeest vierde. De feestvierenden kwamen grootendeels naar buiten en maakten een rondedansje bij de muziek. De directeur, de heer J. C. F. van Kamer, complimenteerde het zilveren paar, waarop de heer Hendrikse dank bracht voor deze attentie. VEREENIGING „DE AMBACHTSSCHOOL". In de gisteravond gehouden algemeene jaarvergadering van de Vereeniging „De Ambachtsschool", heeft na opening der vergadering door den voorzitter, den heer J. A. Vertregt, de secretaris, de heer S. Caljouw, zijn jaarverslag uitgebracht. Hieraan ontleenen wij het volgende: Over het afgeloopen jaar kan allereerst melding gemaakt worden van de geregel- den gang van het onderwijs, waarvan de resultaten bevredigend genoemd mogen worden. In 1938 telde de vereeniging 2 eere-leden, 34 leden en belangstellenden. Als tijdelijke leerkracht werd voor den cursus 19381939 voor de eerste klasse bankwerken, de heer R. van der Wielen en voor de eerste klasse electro-techniey, de heer W. J. Braam wederom voor 1 jaar aangesteld. Wegens ongesteldheid van de heeren brengen. Daarmee was het bevel echter nog niet ten einde. Er was verder veror dend, dat, om geen opzien te baren, op den geheelen weg naar Heiligenkreuz noch een lijkkist, noch een lijkwagen gezien mocht worden, zoodat het lichaam zittend in een rijtuig naar Heiligenkreuz vervoerd moest v/orden! Op deze gruwelijke wijze werd het trans port van de doode ook werkelijk voltrokken. Donderdag den 31sten Januari reisden graaf Stockau en de broer van de barones 's avonds om half vijf naar Mayerling. Te vergeefs stonden zij een half uur lang aan de poort te bellen, tot eindelijk een rijtuig met den keizerlijken lijfarts, dr. Auchen- thaler, voor kwam rijden, waarop ook de poortwachter verscheen en hen binnen liet. Een beambte verbrak het zegel en liet hen binnen in de kamer, waar men het lijk vond. Zij had een schotwond aan de linker slaap. Er waren ongeveer acht-en-dertig uur voorbijgegaan sedert den dood en het lijk bevond zich nog in denzelfden toe stand als waarin men het gevonden had, de oogen half geopend, uit den mond was een stroom bloed gevloeid, de armen rust ten licht gebogen in haar schoot, de linker hand omsloot krampachtig een zakdoek, welke slechts met groote moeite uit de ver stijfde vingers verwijderd kon worden. Het lijk was naar een andere kamer overge bracht. Men had het daar op een bed gelegd en het zoo met kleeren toegedekt, dat er niets meer van te zien was. Er is zonderling met het lijk omgespron gen. Men heeft haar de liefdesdiensten ge weigerd, die zelfs bij de heidenen als hei lige gebruiken verricht worden. Niemand van al de menschen, die in het slot ver toefden, had er zelfs maar een oogenblik aan gedacht haar de oogen toe te drukken. Sloover en Kee moesten de lessen dezer leeraren worden waargenomen. De hee ren R. van Miert en D. Beekes waren be reid deze lessen waar te nemen. De opleidingsduur voor scheepwerktuig- kundige is twee-jarig geworden. De nieu we cursus is aangevangen met 248 leerlin gen en wel 132 in de eerste, 110 in de tweede en 6 in de vervolgklasse. Boven dien telde de cursus voor scheepwerktuig- kundige 50 leerling-machinisten. Van deze leerlingen zijn 218 niet in Middelburg woonachtig. Er zijn 12 leerlingen, die vrij stelling van betaling van schoolgeld ge nieten. De rekening die de heer Caljouw als penningmeester uitbracht, heeft een eind cijfer van 70845. Zoowel de rekening als het jaarverslag werden goedgekeurd. De vergadering herkoos tot bestuursle den de heeren J. A. Vertregt en mr. J. H. C. Heijse. ARNEMUIDEN. Onder voorzitterschap van den heer J. J. Huijssen hield de ver eeniging „Het Groene Kruis" haar alge meene vergadering. Aan het jaarverslag van den secretaris J. P. Israël ontleenen we dat het ledental op 31 December 1938 ge stegen was tot 520 leden. Gememoreerd werd het vele werk dat de afgetreden pen ningmeester A. Buijs Jzn. voor de vereeni ging gedaan heeft. Het verplegingsmate- liaal werd voorzoover noodig vernieuwd en aangevuld. Aan 175 gezinnen werden in het afgeloopen jaar 365 stuks verplegings- artikelen uitgereikt. Door de wijkverpleeg ster werd op de haar bekende wijze aan 125 personen hulp verleend, waaronder 19 uit sluitend t.b.c. patiënten, 58 kraamvrouwen en zuigelingen en 48 anderen. Het aantal huisbezoeken beliep 4009 waarvan 301 aan t.b.c. patiënten, 522 bij kraamvrouwen en 3186 voor andere ziektegevallen. De twee ligtenten werden eenigen tijd gebruikt. Van de hoogtezon werd door 23 patiënten ge bruik gemaakt, terwijl 8 personen korter of langer tijd gebruik maakte van de „solluxlamp". Eenmaal vond ontsmetting plaats terwijl ten behoeve van 1 gezin een woningverandering werd uitgevoerd. Aan de vereeniging E.H.B.O. werd een belang rijke financieele steun verleend opdat deze vereeniging haar arbeid ten volle kan ver richten. Bemiddeling werd verleend bij 't uitzenden van 2 zieken naar een sanato rium, 1 naar een ziekenhuis en 1 kind naar het zeehospitium Zonneveld. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten voor de afdeeling t.b.c.-bestrijding bedroegen 826, de uit gaven 842, nadeelig saldo 16. Voor de afdeeling het „Groene Kruis" bedroegen de ontvangsten 1.785, de uitgaven 1.690, ba tig saldo 95. Wegens vertrek naar Driewegen van den secretaris J. P. Israël werd als bestuurslid gekozen de heer J. Langebeeke. Den vertrekkenden secretaris J. P. Israël werd door den voorzitter in welgekozen woorden warmen dank gebracht voor al hetgene dat deze in het belang der vereeni ging gedaan heeft. ARNEMUIDEN. In de zaal van den heer Hameling werd Woensdag en Vrijdag j.l. door de muziekvereeniging „Arne's Ge noegen" onder leiding van den heer F. Buijs een openbare uitvoering gegeven. Bei den avonden werden ingeleid met een wel komstwoord van den voorzitter, dokter P. de Haas. De muziek welke afgewisseld werd door 2 tooneelstukjes werd goed uit gevoerd, terwijl talrijke aanwezigen mede leefden met de tooneelvertolking. De da- mestooneelspeelsters werden verrast met een doos bonbons, terwijl de penningmees ter der vereeniging de heer C. Mulder met eenige woorden dank bracht aan mevr. De Haas—Elfferich en haar een plant aanbood voor haar opoffering en leiding bij het in- studeeren van het tooneel. RAAD VAN ARNEMUIDEN. ARNEMUIDEN, Zaterdagmiddag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester H. G. Horninge, voltallig. Tot onderwijzer aan de Openbare Lagere School (kom) in de vacature J. P. Israël werd benoemd de heer J. G. Smits te Vlis- singen. De zekerheidsstelling van den gemeente ontvanger werd opgeheven, daar de ge meente aangesloten is bij de risicovereeni- ging tegen fraude. Een aanvrage van het bestuur der Vereeniging voor Bijzonder Lager Onderwijs op Geref. Grondslag om toekenning der vergoeding bedoeld bij arti kel 101 der L.O. wet 1920 over het dienst jaar 1938. werd aangehouden tot de ge meenterekening over dat jaar definitief zal zijn vastgesteld. Met de gemeente Nieuw- en Sint-Joosland werd een overeenkomst aangegaan inzake samenwerking voor den luchtbeschermings dienst. De rechten en plichten zijn over en weer in een verordening vastgelegd. Een verzoek van de gezusters Kluijfhout om een bijdrage in de kosten van een te rioleeren sloot werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Aan L. K. J. de Pree zal eenige vierkante meters grond in erfpacht of pacht worden gegeven naar keuze van den aanvrager; de prijs werd vastgesteld op 6 per m2. Voor het stembureau I op het Gemeente huis werden aangewezen de voorzitter, de heeren B. Franse en J. Janse; voor stem bureau II, de Openbare school, de heeren A. Schuit, L. Puijpe en J. Polderdijk, de overige leden en de gemeente-secretaris en ontvanger werden tot plaatsvervangers be noemd. Bij de rondvraag vestigde de heer W. van Belzen de aandacht op de deuren van het nieuwe gedeelte der vischhal, deze zijn van boven wel van traliewerk maar niet van luiken voorzien, zoodat het er erg koud is. De voor z. zeide de noodige luiken toe. De heer J. van Belzen vroeg of de verrekeningsstaten van de garnalenvisschers niet in duplo kunnen worden verstrekt, waardoor er ook een in bezit van den schip per kan blijven. De v o o r z. zeide dat hier aan zal worden tegemoet gekomen. DOMBURG. Maandagavond werd onder voorzitterschap van den heer P. J. Elout de alg. ledenvergadering gehouden van de coöperatieve kolenvereeniging „Domburg" u.a. In zijn openingswoord deelde de voor zitter reeds mede, dat ook dit jaar geen dividend zou worden uitgekeerd, waardoor gezien het winstsaldo dus bewezen is, dat de kolen niet te duur aan de leden waren afgeleverd. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat in 1938 5729 hl brandstof was afgele verd (v.j. 5919 hl). Het financieel verslag liet hooren, dat een winst was behaald van 169, nadat o.a. weder 25 was afge schreven op den aankoop van een partij nieuwe zakken. In kas was buiten het de posito der leden 329. In 1938 was voor 4452 aan brandstoffen omgezet. De bezit tingen der vereeniging staan met inbegrip der aanwezige brandstoffen te boek voor 131. Als bestuursleden werden herkozen mej. de wed. A. Baard en de heeren A. van der Hage Sz. en Joz. de Voogd, terwijl in de commissie van toezicht werd gekozen de heer M. Maas Pzn. inplaats van den heer Jac. Geldof die reglementair niet her kiesbaar was. NIEUW- EN SINT-JOOSLAND. Vrijdag hield de pl. afdeeling van het Groene Kruis de gewone jaarvergadering. Met het bestuur waren 38 leden aanwezig. Wegens verhindering van den voorzitter De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestnit, De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten mei j Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS Per koker ran 13 stuks 12 stuivers. Per doos van 2 stuks 2 stuivers. (Ingez. Meded.) dokter A. J. de Weerd, werd de vergade ring geleid door den heer P. Baurdoux. De rekening over het jaar 1938 werd vastgesteld op 695, in ontvangst en op 235 in uitgaaf. Batig saldo 460. De leden die het aanwezige materiaal heb ben nagezien rapporteerden dat alles in de beste orde aanwezig was. Voorlezing had plaats van de inventarislijst. Op voor stel van enkele leden werd besloten tot den aankoop van een hoogtezon. Het aan tal leden bedraagt thans 260. NIEUW- EN SINT-JOOSLAND. Voor de betrekking van hoofd der openbare lagere school in deze gemeente hebben zich 25 sollicitanten aangemeld. OOSTKAPELLE. Vrijdagavond hield de geref. knapen vereeniging „Obadja" ge combineerd met de geref. meisjesvereeni- ging „Een Mosterdzaadje" hun jaarverga dering in de Chr. School op feestelijke wijze. De leiding berustte bij den heer P. Cornelisse. De jaarverslagen getuigden van een opgewekt en bloeiend vereenigingsle- ven. De rapporten der oudercommissies luidden gunstig. Een viertal inleidingen uit de behandelende vakken werden gehouden. Voor een voordrachten- en memorisatie- wedstrijd waren verschillende prijzen be schikbaar gesteld. Een revue „Langs oude paën" werd opgevoerd. Een samenspraak door twee meisjes en een tableau „Leve de Geuzen" vielen zeer in den smaak. Een zangkoortje onder leiding van den heer H. Lous bracht eenige nummers ten ge- hoore. Tot lid der oudercommissie werd benoemd de heer A. Melse. VROUWENPOLDER. De vereeniging voor I.o. op geref. grondslag alhier hield onder voorzitterschap van den heer W. Maas Az. in een der lokalen dier school, haar goed bezochte jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental der vereeniging stationnair blijft. Het ge tuigde voorts van een gezond en bloeiend vereenigingsleven. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de vereeniging er ook financieel goed voor staat; het jaar 1938 leverde een goed slot op van ruim 506. De aftredende bestuursleden, de hee ren W. Maas Azn., A. van Dis en W. van den Broeke, werden herkozen. Na afhan deling der huishoudelijke zaken, werd door de onderwijzeres der school mej. Vroon een referaat gehouden, getiteld „De Bijbel en het kind". HANSWEERD. De heer J. Blokland, wachtmeester der Kon. marechaussee alhier, is met ingang van gister voor twee maan den te Apeldoorn gedetacheerd. De lading phosphaat van het schip „Marrigje Louise" wordt thans door v. d. Tak's Bergingsbedrijf te Wemeldinge in een ander schip overgeslagen. THEE DOETJE (Jngez. Meded.) Zij lag daar onverzorgd, alsof er wijd en zijd geen menschelijke hulp in de buurt was, of als een lichaam, dat men na een catastrophe maar heeft laten liggen, om dat men geen tijd en gelegenheid had, het op te ruimen. Graaf Stockau voert aan, dat men hem, toen hij zich den vorig en dag op Mayerling vervoegd had, om het lijk af te halen, dit had geweigerd, hetgeen op zichzelf reeds een wreedheid was, aangezien de lijkschou wing toen reeds geschied was. Deze had slechts ten doel kunnen hebben, den dood vast te stellen en daarvan aangifte aan de familie te kunnen doen. Dit had dan echter direct moeten gebeuren en er had niets aan het lichaam meer veranderd mogen worden. In geen geval had men het naar een andere kamer mogen brengen en het daar zoo lang verborgen houden. Het lichaam werd nu door dr. Auchen- thaler gereinigd en aangekleed en daarna aan de familie overgegeven voor het ver voer naar Heiligenkreuz. Vooraf was echter een protocol opgemaakt over het vinden van het lijk en den aard van de schotwond en men had er de opmerking in opgenomen, dat het waarschijnlijk een geval van zelf moord was. Op de vraag aan de familie, of men het hiermee eens was, merkte de broer van de barones vragend op, of men geen last kon krijgen met de kerkelijke autoriteiten, wan neer het een geval van zelfmoord betrof. Er werd hem echter geantwoord, dat dat niet het geval zou zijn. Er moest echter in het protocol wel gesproken worden van zelfmoord, daar anders aangifte bij het ge recht zou moeten volgen en dat zou nog veel meer opzien baren. Mijn pen aarzelt om het te beschrijven", zegt de moeder bij het vertellen van de volgende gebeurtenis sen: „Toen dit alles gebeurd was, werd het lichaam van de barones voorin het rijtuig gezet, in half zittende houding. Op de ach terbank hebben de beide bloedverwanten plaats genomen en zoo moest zij, half zit tend, in den duisteren nacht naar Heiligen kreuz vervoerd worden. Deze manier van vervoeren was een ont- eeren van de nagedachtenis van de doode en een kwelling voor de familie. Bij de aankomst in Heiligenkreuz werd het rijtuig door een man aangehouden, die later bleek een detective te zijn. Hij zette zich naast den koetsier en gaf bevel direct het kerkhof op te rijden. Eerst toen z\j daar waren, werd het ilchaam in de doodenka- mer in een, in allerijl getimmerde ruw ge verfde kist gelegd, hoewel men graaf Stockau uitdrukkelijk beloofd had voor een fatsoenlijke kist te zullen zorgen. Toen het levenlooze lichaam in de kist was gelegd, sloeg de torenklok het middernachtelijk uur. Van het kerkhof reden graaf Stockau en Alexander Baltazzi naar het gemeentehuis, waar een commissie bijeen was, bestaande uit leden van het gemeentebestuur en de politie. Er werden verschillende akten on derteekend, waarbij ook een bewijs, waarin men de verzochte manier van vervoer, die toen reeds geschied was, inwilligde, met de opmerking, dat slechts een eenvoudige kist was toegestaan, hoewel de commissie wist op welke wijze het lichaam vervoerd was, ja zelf alle maatregelen hadden ge troffen. In een tweede bevelschrift werd de gees telijkheid toegestaan het lichaam op het kerkhof van de gemeente te begraven. Den volgenden morgen om negen uur vol trok de prior de begrafenisplechtigheid. Het lichaam van de barones was aan de aarde teruggegeven. De smartelijke troost, het dierbaarste, haar door God toever trouwde kind nog eenmaal te mogen aan- kleeden, werd haar door het „bevel" ge weigerd. Bij nacht en ontij, erger dan het lijk van misdadigers, werd het ontzielde lichaam van de beminde doode het kerkhof opge sleept. Slechts bij misdaden waarop de dood straf stond, had volgens de wet bevel ge- gegeven kunnen worden het lichaam 's nachts zonder eenig opzien te begraven, maar dit slechts voor aartsmisdadigers gel dende voorschrift werd in dermate toege past op het ontzielde lichaam van het jonge meisje, dat men bijna van lijkschennis zou kunnen spreken. Het „bevel" en het escorteeren van het lijk door een detective laten geen twijfel, dat er tegen de wet gehandeld werd, aange zien de rechtbank zelf alle voorbereidende maatregelen voor de begrafenis had geno men en er ook zelf voor zorgde dat het op deze manier uitgevoerd werd. Dat men de familie er nog bij tegenwoordig liet zijn, was slechts comediespel en diende om de verantwoordelijkheid van zich af te schui ven. Men gaf niet om Goddelijke, noch om menschelijke rechten, welke een dergelijke behandeling en transport van het lijk ver bieden. Men vergreep zich aan de rechten van de doode, om voor het ter aarde be stellen op een heilige plaats gezegend te mogen worden. Men heeft de barones ver zwegen, dat in Heiligenkreuz geen kapel, doch slechts een lijkenkamer was en be roofde het lichaam zoodoende van de ziele- rust door zegening waarop het, voordat het ter aarde werd besteld, recht had". (Slot volgt).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5