VOOR DE JEUGD. De oudste boomreuzen OM EN OP DE CURLINGBAAN IN AROSA Zelf geen Yoghurt maken. UIT DE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VOOR VIJFTIG JAAR. )e eerste papiermaker gevaar en antwoordde met 1014, waarop zjjn linkervleugel door 3025 in bedwang werd gehouden. In dezelfde partij werd na 31 zetten on- derstaanden diagramstand bereikt: Zwart: W. VAN DER KRAAN. 1 2 3 4 46 47 48 49 il Wit: J. DRUIJF. Wit speelde 3731 met vele dreigingen. Zwart liet zich verleiden tot 914, waarna wit de partij uitmaakte door 2721 (16x47 dam); 43—39! (47x33); 39x17 (11x22) en 34x12. Deze stand kenmerkt zich door de vele slagdreigingen, die deze soort ket tingstellingen nu eenmaal met zich mee brengen. o Oplossing probleem Raman. In onze voorlaatste rubriek boden wij het volgend fraaie probleem ter oplossing aan Zwart 12 schijven op 6, 11, 14, 16, 18, 19, 23, 24, 28—30 en 33. Wit 12 schijven op 17, 26, 27, 31, 37, 39—42, 44, 48 en 50. De winst komt in een 11-zetten diepe combinatie op keurige maar uiterst verbor gen wijze als volgt tot stand: 2621! 11X22; 21—17 22X11; 39—34 30x39; 42—38 33x42; 44x13 19x8; 40—34 29X40; 50—44 40x49 dam; 41—36! 49x21; 31—26 42x31; 26x17 11x22 en 36x9!! Iedere schijf verricht in deze bijzonder mooie constructie een taak en dit nu juist kenmerkt de meesterhand. Goede oplossingen ontvangen van de heeren A. C. te Goes en H. te Middelburg. Men schrijft ons: De „ontdekk'ng" van de yoghurt heeft nog niet zoo lang geleden plaats gevonden. De Russische bacterioloog en physioloog Metchnikoff betrok dit zure melkproduct in zijn theorie, dat het leven van menschen en dieren in hooge mate beheerscht wordt door de processen, welke optreden bij de spijsvertering. Dieren met een zeer kort darmkanaal, zooals de papegaai, bereiken een hoogen ouderdom; de mensch daaren tegen zou de nadeelen van een lang darm kanaal ondervinden in den vorm van een soort vergiftiging, welke het leven zou ver korten. Met één uitzondering: de Bulgaren zouden door het gebruik van een merkwaar dig gerecht deze schadelijke invloeden kun nen neutraliseeren en daaraan schreef Met chnikoff het feit toe, dat dit volk een hoo gen "ouderdom bereikt. De daar te lande ge bruikte spijs heette „Yoghurt", en de mi croben, welke den heilzamen invloed uit oefenen, werden door dezen geleerde met den naam bacillus bulgaricus aangeduid. De leer van Metchnikoff is in het licht van latere ontdekkingen op den achter grond geraakt*), wat niet behoeft mee te brengen dat daarom de Yoghurt, die sedert dien ook in West-Europa bekend werd, uit de aandacht mag verdwijnen. Integendeel, evenals andere frisch-zure melkproducten men denke aan de van ouds bekende karnemelk oefent zij een weldadige wer king uit op de spijsvertering, en aangezien het tevens een zeer smakelijk product is, kan men nog heden den Russischen geleerde dankbaar zijn voor de bekendheid, door hem aan Yoghurt gegeven. Ook in ons land begon men gaandeweg aandacht te schenken aan dit aromatisch product, dat vrij snel bij het publiek be kend is geraakt. Maar van het ontstaan en de specifieke werking van yoghurt was men echter onvoldoende op de hoogte. In die periode is de meening verbreid dat men yoghurt gemakkelijk zelf thuis zou kunnen bereiden door een zgn. yoghurt-plantje en kele uren in ongekookte melk anderen zeggen juist gekookte melk te leggen en dat de allengs dik geworden massa, na te zjjn gezeefd, het gevraagde Bulgaarsche product zou opleveren. De „plantjes" die men dan gebruikt dra gen echter ten onrechte den naam yoghurt; het zjjn in werkelijkheid Kefirkorrels en men kan er dus niet anders dan Kefirmelk van maken: zuur, gistachtig en vaak licht alcoholisch van smaak." In yoghurt daaren tegen treedt geen gisting onder koolzuur- of alcoholvorming op; ook de bereidings-tijd en temperatuur vertoonen groote verschil len. Voor het maken van yoghurt gaan goed ingerichte bedrijven uit van door reincul tuur gekweekte bacteriën, waarbij men er op toeziet, dat uitsluitend de gewenschte bacteriën, zich goed kunnen ontwikkelen. Hiervoor is meer inzicht en apparatuur noo- dig dan waarover een huisvrouw kan be schikken. Wie dus dit licht verteerbare pro duct, dat, zooals reeds gezegd werd, op de spijsvertering zulk een gunstlgen invloed uitoefent, en dat b.v. in combinatie met vruchten zulke heerlijke gerechten ople vert, bij de gezinsvoeding wil inschakelen, doet verstandig af te zien van het zélf ma ken van Kefirmelk (waartegen trouwens ook uit bacteriologisch oogpunt Bezwaren bestaan). Slechts bedrijven, die daarvoor zijn ingericht, kunnen yoghurt leveren, welke alle goede eigenschappen bezit, en waarvan men onbevreesd het gezin, óók de kinde ren, kan laten profiteeren. Prof. V. H. Mottram in The frustra tion of Science. 9e week 188». De toestand van Z. M. blijft minder gun stig en verandert weinig. De krachten ko men niet bij. Benoemd tot boekhouder-agent van de Middelburgsche Maatschappij van Stoom vaart te Middelburg de heer P. Minder- houd. Benoemd tot hoofd der openbare schooi te Sint-Laurens de heer P. de Hullu te Goes met 4 stemmen; de heer C. Hack te Mid delburg verkreeg 3 stemmen. Te Breda slaagde voor het examen fraaie handwerken o.a. Mejuffrouw J. P. W. Schmidt te Middelburg. De gemeenteraad van Middelburg be sloot het handelsterrein aan het kanaal af te staan aan de firma wed. J. H. C. Kake- beeke Gz. te Goes voor het stichten eener meelfabriek. Met de waarneming van het vacante kan toor der directe belastingen te Oud-Pekela is belast de heer P. Lucieer, surnumerair uit de inspectie Middelburg. door Jan van Leeuwen. Wat had Japik ernaar verlangd om zijn eerste reis als matroos te mogen maken. Maandenlang had hij gewacht tot hij be richt zou krijgen en nu was het dan ein delijk zover. Over tien dagen moest hij al weg. Er was dan ook nog veel te doen, voor hij helemaal reisvaardig was en moeder naaide de hele dag, want hjj moest genoeg kleren bij zich hebben aan boord. Je kunt nu eenmaal niet elke dag wassen en kou sen stoppen!! Japik stelde zich erg veel van deze reis voor. Wat zou het heerlijk zijn om met al die andere jonge mensen over zee te va ren, verre landen te zien, plaatsen te be zoeken, waar je alleen op de aardrijkskun deles wel eens van had gehoord en andere mensen 'en volkeren te ontmoeten. Het zee mansleven leek hem het fijnste wat er be stond! Al van kleine jongen af had Japik geweten, dat hij later naar zee wilde. Uren lang kon hij bij het lossen en laden van de schepen in de grote haven kijken en het liefst had hij den zeelieden gevraagd waar ze vandaan kwamen en waar ze weer naar toe gingen. Hij kon niet genoeg krij gen van de lucht van teer en olie en van het drukke, levendige gedoe in de haven. En zo had hij zich nu laten aanmonsteren. Hij was nu 16 jaar en werd over twee maanden 17. Hij was een lange jongen en werd meestal voor ouder aangezien dan hij was. Wat had hij ernaar verlangd om zelfstandig te zijn en echt aan het werk te gaan. Hij kon dan ook bijna niet wachten tot de tien dagen om waren en hij aan boord kon gaan. Toch kreeg hij wel even een gek gevoel in zijn keel, toen hij afscheid moest nemen van zijn moeder en de broers en zusjes. Ze brachten hem allemaal weg en zo lang hij nog maar een klein puntje van hen kon zien op de kade, bleef hij op het dek staan en zwaaide* met een grote, rode zakdoek. Die prop in zijn keel leek wel steeds groter te worden. Hij slikte eens een paar maal en knipperde met zijn ogen Maar toen schaamde hij zich toch, dat hij bijna was gaan huilen. Stel je voor! Hij was toch blij, dat hij eindelijk kon varen! En toen er niets meer van de mensen op de kade te zien was, draaide hij zich om en liep naar de andere matrozen toe. En nu was er heus geen tijd om eens gezel lig een praatje te beginnen, want ze moes ten allemaal aan het werk. Wat was er veel te doen, als zo'n boot eenmaal weg was. Hij had zich eigenlijk nooit precies voorgesteld wat je dan deed aan boord. Een beetje werken natuurlijk en praten over de landen waar ze heen gingen en plezier maken met elkaar. Maar hij kwam er al gauw achter, dat er in de allereerste plaats gewerkt moest wor den aan boord, 's Morgens stonden ze heel vroeg op en dan begon het lieve leven al gingen ze allemaal van boord en bekeken de stad. Japik schreef opgewekte brieven naar huis en hij zei, dat hij nog lang geen zin had om terug te komen. Toen zijn moeder hem eens vroeg of hij nog geen heimwee kreeg schreef hij terug: „Nee, heimwee heb ik niet. Ik heb alleen heimwee naar de zee, als we aan land zijn!" En zo ging de tijd verder, Japik had al zoveel nieuwe en vreemde dingen gezien, dat hij zelf niet meer precies wist waar hij geweest was en waar niet. Soms schreef hij wel eens een paar dingen op in een dik schrift, dat moeder hem voor de reis gege ven had. Dikwijls dacht hij, hoe leuk het zou zijn om nu eens even thuis te zijn en hun alles te kunnen vertellen. Ze zouden het niet kunnen geloven, dat hij al zoveel van de wereld had gezien en. dat het alle maal zo interessant was. Over een paar dagen was hij jarig. Dat was toch wel een gek idee om zo ver van huis jarig te zijn, maar misschien liepen ze dan juist de volgende haven binnen en lag er post voor hem. Hij vond het altijd fijn om post te krijgen en alles van huis weer te horen. Maar ze kwamen niet meer op tijd in de haven. Hij moest zijn verjaardag op zee vieren. Dat was nu wel helemaal niet erg, dat hoorde bij een zeeman maar het was jammer, dat er geen post voor hem was. Ze zouden thuis wel aan hem denken die dag. Japik werd heus een beetje sentimen teel. Hij schaamde zich er erg voor, maar hij kon er niets aan doen. Hij had nog nooit zoveel aan huis gedacht als juist op deze dag. Hij was de hele morgen erg stil en zong niet als anders onder het werk. De andere matrozen wisten wel, dat hij jarig was en ze hadden allemaal grappen voor hem be dacht, maar hjj ging nergens op in. Japik had voor het eerst in zijn zeemansleven heimwee. Maar 's avonds toen Japik in zijn eentje op het dek stond en naar de horizon keek hoorde hij plotseling een gelach en lawaai achter zich en daar stonden de andere ma trozen, Ze hadden de harmonica bij zich en ze lachten allemaal hartelijk: „Zo Japikje, sta je een beetje te peinzen!" plaagden ze hem. „Kom mee, jö, je bent niet voor niets jarig. We gaan plezier maken vanavond, je weet nog niet hoe dat hier toegaat!" Ze pakten hem mee en trokken hem naar het midden van het dek. Daar gingen ze toen in een-kring staan en zongen „Lang zal hij leven!" en nog veel meer vrolijke liedjes En toen dacht Japik niet meer aan de post toen zong hij vrolijk mee en maakte de hele avond plezier. Toen hij de volgende avond in de ha ven kwam lag daar een groot pak op hem te wachten en hij stuurde zelf een brief weg, waarin hij schreef dat hij zijn verjaar dag op zee had gevierd en dat het heel erg leuk was geweest! Elke dag gebruiken wjj papier, op school, in huis en overal en we vinden papier het gewoonste, wat er bestaat. Eeuwen en eeuwen voordat de mens op het idee kwam om papier te maken uit hout, deed de wesp het al om zijn nest te bouwen. Dat maak te zij uit een papierachtige stof, die zij uit hout met speeksel maakte. Pas veel later kwam de mens op het idee om uit houtslijpsel papier te maken. In de spleten en scheuren van de bast van eike bomen kan je wel eens kale blekken zien, die de wespen daar door krabben en scha ven uit hebben gehaald om de kleine stuk jes hout te halen, die ze, na ze flink ge kauwd te hebben, voor hun nest gebrui ken. In deze nesten brengen ze ook de lar ven van insecten, die ze door een steek verlamd hebben en die als eten moeten die nen. Allerlei soorten vliegen, en vooral ook bladluizen zijn het hoofdmaal van een wesp. Maar ook kleine spinnen eten ze graag. Met grote spinnen hebben ze meer moei te. Dikwijls ontstaan er grote gevechten tussen een wesp en een grote spin en heel vaak wint de spin die strijd. De spin pasi allerlei listen toe om de wesp in de val te lokken en in de eerste plaats moet ze zor gen een beetje uit de buurt van de wesp te blijven, zodat zij niet kan steken. Een zoöloog schreef eens in een Londens blad, hoe hij een strijd tussen een spin en een wesp bijwoonde. De wesp was in een spinneweb gekomen, vertelde hij en zat daar vast. Zij deed erg haar best om uit het web los te komen en het leek er werkelijk even op, dat het zou lukken. Maar op dat ogenblik kwam de spin vlug uit het midden van het web en begon een stevig weefsel van draden om de plaats te spinnen, waar de wesp zat. Driemaal ging ze om de wesp heen en iedere keer werd het moeilijker voor de gevangene om vrij te komen. Toen ging de spin tot de aanval over en bond draden om de vleugels van het insect. Intussen deed de wesp, alle moeite om de spin te steken maar het hielp allemaal niets en na een paar minuten leek de wesD meer op een mummie dan op een wesp. Zij was helemaal ingeweven in zilveren dra den en er was bijna niets meer van het lichaam te zien. Toen durfde de spin dich terbij te komen en even later zoog ze de wesp uit, waarna ze hem weer liet hangen en zo als lekker boutje in haar voorraads kamer bewaarde!" v» -v--• mmmmsmm'wW: M De curlingbaan in de Zwitsersche winter sportplaatsen trekt steeds veel publiek en dat is heel goed te begrijpen, want het is werkelijk een aardig spel om te zien. De kunst is om een heel zware schijf met grote kracht over het ijs te duwen en de kegels, die aan het eind van de baan staan te raken. Maar omdat de schijf zo zwaar is, mag je een beetje helpen om de snelheid te vergroten en moet vlug met een bezem naast de schijf voorthollen en het ijs hele maal glad vegen voor de schijf eroverheen glijdt. Want over heel glad ijs krijgt de schijf natuurlijk een grotere snelheid. Je mag ook tegen schijven van je tegenpartij aangooien en ze zo een eind weg stoten en schijven, die door je eigen partij al eerder zijn gegooid, mag je proberen op een be- betere plaats te krijgen. De ijsbanen, die voor het curlingspe! ge bruikt worden, moeten bijzonder goed on derhouden worden. Een baan, die voor ijs hockey gebruikt wordt is ongeschikt voor het eurlingspel. Hier zouden de schijven teveel weerstand ondervinden van de kran sen en scheuren, die er bij het sneUe ijs hockey in de baan gekomen zijn. Een van de prachtigste natuurparken van Noord-Amerika is wel het „Reckwood-Em- pire", d.w.z. het „Rijk van de Rode Bo men". In dit gebied staan de oudste bomen van de aarde. Waar de golven van de Stil le Oceaan tegen de woeste en steile rot sen op de kust van Californië slaan, begint het bos met de reuzenbomen. Het natuur park heeft een oppervlakte van 600 vier kante kilometer en 97 van alle reuzen- bomen, die op de aarde voorkomen, staan daarin. Deze bomen zijn een altijd groene Het is heus niet helemaal ongevaarlijk: om door zo'n bos te lopen, want soms val len de grote appels af. Deze vruchten lij ken op onze denneappels, ze zijn alleen veel groter en zwaarder en als je er een op je hoofd krijgt, kan je er zeker van zijn, dat je wel een beetje hoofdpijn zal krijgen. Deze appels worden veel voor de kachels gebruikt, vooral voor open haarden. Om zoveel mogelijk bezoekers te trekken worden er steeds nieuwe bezienswaardig heden in het park gemaakt. Er zijn nu al OPLOSSINGEN RAADSELS. De oplossingen van de raadsels der vorige week zijn: 1. mist, kist, list. 2. Elk vogeltje zingt zoals het gebekt is. RAADSELS. 1. Iedereen kent me en sommige mensen houden veel van me. Maar wie mijn naam noemt, breekt me. 2. In de onderstaande zinnen is een be kend spreekwoord verborgen. In elke zin komen de woorden van het spreekwoord voor en die woorden staan achter elkaar in de goede volgorde. Het is toch de vorige week gebeurd? Waarom neem je nu niet alles tege lijk? Was dat van goud, wat je me liet zien? Ik heb gekeken, wat er blinkt in de tuin, het was een glasscherf. 3. Wat is het, dat was morgen en zal zijn gisteren Wat komt voor in één moment, in één minuut en toch niet in duizend jaar? Welk getal wordt een tijdsbepaling, als men zijn hoedje afzet? Schrobben en boenen, wassen en plassen, het leek wel of het schip nooit schoon werd De hele dag waren ze aan het werk. Maar dat vond Japik niet erg. Hij vond alles fijn en hij zong het hoogste lied, terwijl hij werkte. Dat was echt zoals hij het zich voorgesteld had, dat ze allemaal zouden zingen onder het werk. Japik zette zijn stem zo hard uit als hij maar kon. Fijn was het om te kunnen zingen, als de wind de touwen tegen het schip deed klapperen en als je zo'n groot vrij gevoel in je borst kreeg. En de avonden waren ook altijd prettig. Dan zaten ze bij elkaar in de kajuit en zon gen bij de harmonica. Of ze lazen of schre ven een brief. Altijd was er wel iets te doen. Als het mooi weer was bleven ze aan dek en als ze in een haven aanlegden, Oplossing van de legpuzzle: EEN MOOIE SPRONG. aennensoort. Sequoia's heten ze en er zjjn nog verschillende soorten sequoia's. Het hout is rood en wordt veel voor timmer werk gebruikt. Sommige bomen zjjn 120 meter hoog en hun dikte vrschilt tussen 10 en 35 meter, waarbjj de oast alleen al een dikte heeft van 1 tot 1.5 meter. Men schat de bomen 4000 tot 50C0 jaar oud en het staat dus wel vast, dat dit de oudste levende wezens van de aarde zjjn. De schors van de bomen kan niet bran den en dat is iets heel bijzonders. Het is namelijk al vrij dikwijls gebeurd, dat de bliksem in zo'n boom sloeg en dat het hout van binnen verbrandde, maar dat de bast ongedeerd en onverschroeid bleef staan. De boom bljjft voortbestaan, hoewel hjj helemaal hol is, de dikke schors is voldoen de om het vocht uit de wortels naar boven te brengen naar de takken en bladeren. Je kunt door een kleine ingang in de stam kruipen en als je dan naar boven kjjkt, krijg je het gevoel of je door een grote kijker de hemel ziet. Er zijn natuurlijk wegen in dit park aan gelegd en soms stond een boom in de weg. Maar men dacht er niet over om die prach tige boom om te hakken en hakte daarom alleen maar een doorgang in de stam, zo dat de weg eenvoudig door de boom heen loopt. Flinke grote auto's kunnen door die grot rijden, zoals je ook op dit plaatje ziet afgebeeld. dansvloeren op omgehakte stammer, ge maakt en het is werkelijk een heel bijzon der gevoel om op een afgeknotte boomstam te dansen. Elk jaar komen er duizenden bezoekers naar het park. Maar ze komen niet alléén om de reuzenbomen te zien. Er zjjn ook hete bronnen in het park en druipsteengrotte en het is daarom ook he lemaal niet te verwonderen dat iedereen, die in San Francisco of in het Noord-Wes- teljjk deel van Californië komt, ook een bezoek aan dit gebied brengt. VIER VINGERS. „We hebben maar vier vingers!" Ja, nu lachen jullie natuurlijk, want als je de vin gers van beide handen telt, zie je toch, dat het er samen tien zijn en dat ieder er vijf heeft. Maar die vier vingers zjjn ook maar een grapje. Als je gewoon naar je hand kjjkt en je telt dan je vingers, zijn het er vijf, maar als je je hand op een be paalde manier voor je gezicht houdt, zie je, dat je maar vier vingers hebt! Hoe kan dat nu? Probeer het maar eens, dan zal je zien, dat het waar is! Je moet je linker of je rechterhand zó tegen het puntje van je neus leggen, dat het onderste kootje van je middelvinger er precies tegenaan komt. En dan moet je eens recht voor je uit kijken. Zie je nu wel, dat het waar is, dat éen van je vingers spoorloos verdwenen schijnt te zijn?

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 8