KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 4 MAART 1939. No. 54. DE TRAGEDIE VAN MAYERLING De koersdaling van den gulden tot staan gekomen. MIDDELBURG. WALCHEREN. wruiEVELAND. NOORD-BEVELANn. Wijziging van het Ameri- kaansche regeeringsprogram. Xii de afgeloopen maanden is weer eens scherp aan het licht getreden, hoezeer in de huidige wereld politiek en economie on ontwarbaar verstrengeld zijn. Hoewel de zuiver economische omstandigheden van dien aard waren, dat er een nieuwe in ternationale opleving van handel en be drijf had kunnen (om niet te zeggen: moe ten) ontstaan, bleven de tendenties over al lusteloos als een gevolg van de poli tieke spanningen, waarvan die tusschen Italië en Frankrijk de voornaamste is. De •laatste dagen, heeft zich intusschen eenig aarzelend herstel geopenbaard, dat zijn grondslag vindt: le in de verwachting, dat de Spaansche burgeroorlog zonder inter nationale ongelukken geliquideerd zal worden, 2e in het uitblijven van Mussolinis eischen aan Frankrijk. De politieke ont wikkeling in de naaste toekomst wordt hierdoor iets rooskleuriger ingezien en „de beurs" wijdt haar aandacht nu weer nauw keuriger aan de zuivere economische fac toren. Daarbij houdt zij in de eerste plaats het oog gevestigd op wat in de Vereenigde Staten geschiedt. Inderdaad is, wat daar gebeurt, buitengewoon belangrijk, niet al leen voor Amerika zelf, maar voornamelijk omdat het kan worden beschouwd als leerzaam voorbeeld voor andere (landen, die geneigd zijn geweest, de economische politiek der Amerikaansche regeering als richtsnoer te nemen voor hun eigen ge dragslijn tegenover het bedrijfsleven. Be halve de dictatoriaal geregeerde staten is er geen land, waar de regeeringsbemoei- ing met het bedrijfsleven zóó ver is gegaan als in Amerika. Het herstel-programma van president Roosevelt was geheel gebaseerd op het ingrijpen der regeering op allerlei gebied, dat tot dusverre ^gan het particuliere ini tiatief was overgelaten, op wettelijke voor schriften, die de vrije ontwikkeling van het bedrijfsleven aan banden legden en op het oefenen van pressie, teneinde de par ticuliere ondernemingen te brengen tot wat de regeering nuttig en noodig achtte. Een en ander geschiedde natuurlijk met de allerbeste bedoelingen voor het wel zijn des lands; het resultaat ervan is even wel omgekeerd evenredig geworden aan de bedoelingen. Het keurslijf van wettelijke bepalingen, waarin het bedrijfsleven werd gewrongen, •dreigde dit tenslotte te doen verstikken; het aan banden gelegde particuliere initia tief had geen speelruimte meer, om zich te ontwikkelen en het ontbreken van re delijke winstmogelijkheden voor het te beleggen kapitaal maakte nieuwe investee- ringen van particuliere zijde zoo goed als onmogelijk. De vrees voor steeds verder gaande regeeringsbemoeiïng en voor nieu we beperkende maatregelen heeft in het Amerikaansche zakenleven een sfeer van wantrouwen geschapen, die de voornaam ste oorzaak is geworden voor de econo mische depressie, waaronder het land ge bukt gaat. Tot voor kort was de Amerikaansche regeering doof gebleven voor de waar schuwingen, die van vele kanten tot haar werden gericht. De eerste aanwijzing van een verandering in haar houding vormde de door haar met de Openbaar Nutsbe drijven gesloten „vrede" in het bekende conflict inzake Tennessee Valleys. Een openlijke erkenning van de mislukking der tot dusverre gevolgde economische poli tiek heeft echter eerst het programma ge bracht, dat de nieuwe minister van han del onlangs ontvouwde in de eerste, sinds zijn ministerschap gehouden rede, die des te grootere aandacht verdient, omdat mi nister Hopkins gedoodverfd wordt als can- didaat voor het presidentschap bij de verkiezingen in 1940. Dit nieuwe program ma is geheel ingericht op het terugwinnen van het vertrouwen van het zakenleven, door aanmoediging van het particuliere initiatief (waarbij men speciaal het oog heeft op investeeringen in openbare nuts bedrijven, spoorwegondernemingen en hui zenbouw), verlichting van belastingdruk en de bevordering van een .gematigde en redelijke houding" van de vertegenwoor digers der arbeiders in de onderhandelin gen met de ondernemers. (Naar men weet, stond de regeering tot dusverre bij loon- Uit de memoires van de moeder van Maria Vetséra, over den liefdesroman van Kroonprins Rudolf. 13). in alle zalen van het Duitsche gezant schap zocht men naar den verloren saffier; tevergeefs. Eerst drie dagen later bracht een bediende hem in de Salesianergasse te rug: men had hem den 30sten Januari 's morgens bjj het opruimen gevonden. In den blauwen salon, onder een schilde rij dat een vroolijk jachtgezelschap uit beeldde. De heeren hierop droegen loden jassen en gemzecocardes op de leuke hoedjes en hadden geweren omgehangen. Voor hen liggen eenige herten en drie groote evers in de sneeuw. De boomen van het Wiener- wald zijn bedekt met rijp. En in het midden van die groep staat met omfloerste, droo- merige oogen, Rudolf, erfgenaam van den troon der Habsburgers. Op den dertigsten Januari, om zes uur s morgens, werd in den blauwen salon van het Duitsche gezantschap te Weenen de saffier uit den armband van Mary Vetséra gevonden. Precies op hetzelfde uur, waarop Rudolf, met hetzelfde wapen, waarmee hjj op het schilderij stond afgebeeld, een plotseling einde aan hun beider leven maakte. De roman van Mayerling in de brieven van Marie Vetséra. in.het gedenkschrift, dat op bevel van de politie in Johann N. Vernay's drukkerij verbrand werd, zijn de brieven van de ze ventienjarige Maria "Vetséra aan haar boe zemvriendin woordelijk opgenomen. De moeder kreeg deze brieven eerst na de tra Finantieel economisch weekoverzicht. Aanhoudende beleggingsvraag Gunstige berichten over Java- s uilier. Wij hebben er reeds eerder op gewezen dat de koersdaling van den gulden in de laatste weken niet te wijten is aan de in nerlijke verzwakking van onze munteen heid, maar aan invloeden van buiten af die zeer vermoedelijk slechts een tijde1.'1!" karakter dragen. De directe aanleiding vormde kapitaalafvloeiing uit ons land op grond van politieke onrust; deze factor zou reeds lang zijn uitgeschakeld en de gulden zou vermoedelijk reeds weer op of nabij zijn vroeger niveau zijn gekomen, indien er geen overwegingen van geheel anderen aard in het geding waren geko men. Het feit, dat het Nederlandsche Ega lisatiefonds vooral- in den aanvang der koersdaling slechts op zeer beperkte schaal heeft ingegrepen, heeft de meening doen" postvatten, dat een lagere guldenkoers de Nederlandsche autoriteiten welgevallig is en wel niet op monetaire, maar op zuiver economische gronden. De koersdaling van het Pond Sterling sinds de Tsjechische crisis van ca. 8,95 tot ca. 8,60 Heeft de Nederlandsche en de Ned. Indische ex port-industrie nieuwe aandeelen gebracht en, aldus redeneerde men, de Nederland sche valuta-instanties zouden er op be dacht zijn, deze nadeelen uit te schakelen door de vroegere verhouding van 8.90 a 8.95 per Pond Sterling te herstellen. Zooals gewoonlijk in dergelijke gevallen, heeft de speculatie, nadat zij deze doel stelling „ontdekt" had (of dit althans meende) van deze wetenschap gebruik ge maakt voor het verkoopen van guldens op latere levering, teneinde ze terug te koo- pen als ze, tegen een goedkooperen prijs in Ponden, konden worden verworven. De speculatie heeft zich in zooverre mis rekend, dat het Nederlandsche Valuta-Ega lisatiefonds op ruimere schaal steun aan den gulden is gaan verleenen, toen deze ten opzichte van het Pond Sterling een stand van ca. 8,83 en tegenover den cfolalr van 1,88% had bereikt. Tot dusverre is de gulden op dit niveau gehandhaafd en de valuta-politiek van het Nederlandsche Egalisatiefonds schijnt er op gericht, al thans voorloopig dit niveau te behouden. Technisch is het hiertoe, dank zij de groo te goud- en deviezenvoorraden van ons land volkomen^ toe in staat. De positie van onze valuta is zelfs van dien aard, dat zij op den duur moeilijker op een betrekkelijk laag dan op een hoog niveau zal kunnen worden gefixeerd. De ervaring sinös de opheffing van den gou den standaard hier te lande heeft geleerd, dat er, wanneer geen speciale politieke factoren hun invloed doen gevoelen, regel matig groote kapitalen naar ons land vloei en en er is geen reden om te veronderstel len, dat in de toekomst niet weer het zelfde zal geschieden. In dat geval zou het Valuta-Egalisatiefonds bij handhaving van conflicten altijd aan den kant der werk nemers, ook als de bedrijven de door de arbeiders verlangde loonen niet konden dragen). Hoe zeer de Amerikaansche re geering er thans op uit is, het vertrouwen van het zakenleven terug te winnen, blijk; ook uit een verklaring van den minister van financiën, dat „de zakenman moet be grijpen, dat de regeering hem noodig heeft, om vooraan te gaan en dat de wetgeving van zoodanigen aard moet zijn, dat zij een behoorlijke winst toelaat." Mocht het niet bij woorden blijven, maar tot daden komen, dan zal het Amerikaan sche bedrijfsleven, bevrijd van de druk kende last der regeeringsinmenging, zich in den komenden tijd weder krachtig kun nen gaan ontplooien. De New Yorkschc beurs heeft reeds een begin gemaakt met de verdisconteering van deze mogelijkheden door een langzame, maar gestadige koers stijging, die stellig verre te verkiezen is boven de excessen van een haussee, waar in zij zoo gemakkelijk vervalt. gedie in handen. Zoowel voor den roman cier als voor den verslaggever bieden zij 'n overvloed van interessante stof. De publicatie van de brieven der doode- lijk verliefde barones wordt in de memoi res met de volgende woorden ingeleid: „In de brieven aan haar vriendin wisse len de uitingen van haar onbegrensde liefde met die van onderworpenheid aan den wil van den kroonprins. Hij was haar geheele levensdoel, het hoogste en mooiste op aar de. Zij schreef aan haar vriendin, dat zij zonder hem niet meer kon leven. Hij was haar afgod en haar alles. Zij stuurde een afschrift van een van zijn brieven, waarin hij haar bezweert toch voorzichtig te zijn, dat ze niet ontdekt wordt, want dat hij zon der haar niet kan leven en dat hij waan zinnig zou worden, als hij haar niet meer terug zou zien. Zij prees zichzelve gelukkig steeds zulke brieven van hem te krijgen en voegde eraan toe, dat gravin Larisch alle brieven direct meenam, zooals zij zeide om de barones geen onvoorzichtigheid te laten begaan. Dan schreef zij weer, dat zij een prach- tigen trouwring van den prins had gekre gen met de initialen „I.L.V.B.A.T.". Zij wist niet wat dit beteekende. Maar in den vol genden brief, nadat ze bij hem geweest was, vertelde ze, dat hij het haar uitgelegd had: „lm Liebe Vereint Bis Am Tode". (In Lief de Vereenigd Tot In Den Dood). Zij was zielsgelukkig. Om haar hals hing een klein medaillon met een stukje linnen, waarop een bloeddruppel, een geschenk, dat-ze nooit afdeed". Neen, zelfs op het kerkhof van Heili- genkreuz mocht Marie Vetséra het medail lon van haar geliefde behouden. Een latere brief luidt: „Hoe gelukkig zou ik zjjn, als we met el kaar in een hutje konden leven! Wij spre-- ien gulden op zijn huidigen lagen stan~ >f nog daar beneden zijn goudvoorraden verder zién aanzwellen, hetgeen stellig liet wenschelijk zou zijn. Uit het koersverloop van de obligatie- markt blijkt wel, dat de kapitaalafvloeiing ijdens de jongste valuta-beweging geer diepgaande wijziging heeft gebracht in dt verhoudingen op de Nederlandsche kapi taalmarkt. Na de tijdelijke inzinking van het koersniveau hebben beleggingswaarder zich wéér krachtig hersteld en het blijf' nog even moeilijk als te voren,' een ren dabele belegging voor vrijkomende gelden te vinden. De herbelegging van de per Maart afgeloste 44 millioen der 33% pet. Nederlandsche staatsleening zal dan. ook weer heel wat hoofdbreken kosten vooral wanneer men het peil van zjjn be leggingsportefeuille niet wil verminderen De eenige mogelijkheid is dan feitelijk her belegging in hetzelfde fonds of in andere Nederlandsche staatsfondsen en de koers- verbetering der 33% pet. leening van de laatste dagen is dan ook zeker toe te schrij ven aan aankoopen voor dit doel. Op de Amsterdamsche aandeelenmarkt is een gunstigere opvatting omtrent de politieke en de economische ontwikkeling in een algemeene koersstijging tot uiting gekomen, al was de stemming in de tweede helft der week minder opgewekt dan in de eerste dagen, zoodat de hoogste notee ringen niet gehandhaafd konden worden In de industrieëele afdeeling bleef de koersstijging niet beperkt tot de leidende fondsen; ook verschillende minder cou rante waarden konden een avans boeken, in verband met het beschermende karak ter der nieuwe verhooging van invoerrech ten. Het bericht betreffende de bestelling van twee kruisers bij Wilton-Fijenoord en de Rotterdamsche Droogdok Mij. leidde tot een vaste stemming speciaal voor laatstgenoemd fonds, terwijl aandeelen Werkspoor gunstig beïnvloed werden door de aankondiging van een dividend van 5 op de aandeelen tegen nihil vorig jaar Aandeelen Aku profiteerden nog van de in de Britsche kunstzijde-industrie geslo ten overeenkomst tot stabilisatie der prij zen. Een reeks van gunstige berichten voor de Java-suikermarkt heeft minder invloed op het koersverloop van suikeraandeelen gehad, dan men had mogen verwachten. Reeds aan het eind der vorige week gaf Aneta een optimistische beschouwing door van den voorzitter der N.I.V.A.S. over de vooruitzichten dér suikermarkt, waar in deze speciaal de aandacht vestigde op de toeneming der behoefte van Britsch-Indië Sindsdien zijn de limites voor dit afzetge bied twee keer verhoogd, telkens met 5 cent, terwijl ook weer een flinke afdoe ning voor export werd gemeld. Sinds 1 Januari heeft de N.I.V.A.S. uit de oogsten 1938 en 1939 de belangrijke hoeveelheid van 194,953 ton verkocht. In de rubberafdeeling heeft de prijsver- hooging van het product tot 8%"d. per 1 tijdelijk tot een lichte koersstijging geleid, maar ook hier bleef de vraag binnen be perkte grenzen. De wetenschap, dat bij den tegenwoordigen omvang der productie belangrijk hoogere prijzen noodig zijn om het bedrijf rendabel te maken, moet de ondernemingslust in den rubberhoek wel temperen. Een licht koersherstel voor scheepvaartaandeelen heeft men meenen te moeten toeschrijven aan het feit, dat de scheepvaartondernemingen hun vracht tarieven hoofdzakelijk in Pond Sterling berekenen, zoodat de koersdaling van den gulden hun een hoogere opbrengst in Ne derlandsche valuta oplevert. Trouwens, ook de Indische cultuurondernemingen, die hun producten grootendeels in Ponden en Dol lars verkoopen, ontvangen hiervoor thans een grooter bedrag in guldens dan toen de Nederlandsche valuta zooveel hooger no teerde. Aandeelen Koninklijke profiteerden van de algemeen betere stemming, hoe wel de gang van zaken in de Amerikaan sche petroleumindustrie minder gunstig is als gevolg van de stijging der benzine voorraden en de lagere verkoopprijzen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop Lever Br. 135%—137 -135% Philips' 20314—208%—206 Kon. Petr. 316—323—319 A.'dam Rubb. 206%—210205% Serbadjadi 103%106104 H.V.A. 426425—432%—425% ken er altijd van en zijn dan gelukkig. Maar het kan helaas nooit. Als ik mijn leven kon geven om hem gelukkig te maken, zou ik het graag doen, want wat heeft men anders aan het leven!" „Alle voorstellen van haar vriendin, al haar smeekbeden waren tevergeefs. Zij vroeg haar toch te verontschuldigen, want haar liefde was sterker dan haar wil en zij kon niet gelooven, dat zij zoo'n slechte vriendin zou zijn, om hun beider geluk te willen verstoren. Maar steeds weer opnieuw bezwoer zij haar vriendin hen niet te ver raden. Zij schreef: „Het is verschrikkelijk als wij elkaar in de opera zien en onverschillig moeten doen, zoodat Mama en Hannah niets bemerken, want dat zou verschrikkelijk zijn... als het ooit uit zou komen, dan zullen we allebei, op een eenzaam plekje, dat niemand weet, na een paar gelukkige uren den dood in gaan. Maar neen", voegt zij eraan toe, „hij mag niet dood gaan. Hij moet blijven leven voor zijn volk. Alles wat hem omringt mag alleen maar schoonheid en roem zijn. Hermine, als je iets schrijft aan Mama of Hannah, loopt de zaak alleen maar vlugger ten einde". Zij schreef verder aan haar vriendin, dat zij zich liet fotografeeren. Twee groote foto's vodr hem. Van de kleinere zou ze wel een sturen. „Hopenlijk zijn dat de laatste foto's van mijn leven" schreef de zeventien jarige. „Op de vraag, hoe ze dat alles deed, gaf ze nooit antwoord. Ze schreef alleen maar, dat ze zooveel van elkander hielden en dat ze slechts eenmaal bij elkaar wilden zijn. „De in de brief aan haar vriendin be doelde, voor den kroonprins bestemde foto's waren de laatste opnamen. Zij gaf haar ka mermeisje opdracht, de platen door den fotograaf in haar tegenwoordigheid te laten Ged. Staten hebben met ingang van 18 Februari j.l. voor den tijd van 4 jaren be noemd tot plaatsvervangende leden van het hoofdstembureau in den kieskring To- len de heeren L. Bal en P. Perestam, zulks in de plaats van de heeren D. W. Klompe en J. Overbeeke, die voor deze benoeming hebben bedankt. Een muzikale wandeling. De Chr. Muziekvereeniging „Oefening na den Arbeid" zal Maandagavond te half ne gen een muzikale wandeling maken als propaganda voor de op 7, 8 en 9 Maart door haar te houden bazaar. De route is als volgt: Stadsschuur, Nieuwe Haven, Kaden, Nieuwe brug, Rotterdam sche Kade, Dam, Kortedelft, St. Pieter straat, Balans, Wagenaarstraat, Hofplein, Lange Noordstraat, Markt, Gortstraat, Hoogstraat, Stadsschuur. Opgepast. De Commissaris van Politie te Nijmegen waarschuwt nogmaals tegen colporteurs en venters, die trachten het medelijden van 't publiek op te wekken, door voor te geven een betrekking bij de N.V. Zeepbabrieken Dobbelman te Nijmegen te zullen krijgen, wanneer zij een bepaalde hoeveelheid zeep per week verkoopen. Deze medèdeeling is onwaar en de zeep wordt meestal boven de waarde verkocht. De minister van justitie heeft met in gang van 1 Maart jl. voor den tijd van zes jaren herbenoemd tot lid van het ambte narengerecht te 's Hertogenbosch: W. A. den Hollander, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden en J. Onderdijk allen te Middelburg. NIEUW- EN SINT-JOOSLAND. Het aan tal kiezers voor 1939|40 is 660. RITTEM. De door B. en W. vastgestelde kiezerslijst telt 380 namen van kiesgerech tigden. RITTEM. In de jaarvergadering van de muziekvereeniging O.N.D.A. was een dank betuiging van den burgemeester ingekomen voor de medewerking der vereeniging tij dens de feesten bij zijn installatie. In het jaarverslag herinnerde de secre taris aan het behalen van den eersten prijs bij het laatste concours, waardoor de ver eeniging naar de eere-afdeeling overging. Aan het onlangs gehouden solistenconcours namen 7 leden deel. Hiervan behaalden 6 een eersten prijs, waarvan een met onder scheiding en met lof. De ontvangsten over 1938 bedroegen 480 en de uitgaven 480.88. De voorzitter H. Barentsen werd herkozen. In de plaats van den secretaris L. van Eenennaam, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer J. Machielse. Om een paar nieuwe instrumenten te kunnen aankoopen zal een .verloting wor den gehouden. De voorzitter en de directeur dankten de leden voor 't geen zij in 't afgeloopen jaar gepresteerd hebben en spoorden hen aan op dien weg voort te gaan. OOSTKAPELLE. Gistermiddag toen de landbouwer L. bezig was met het malen van bieten, stak zijn 3-jarig zoontje een hand Deli Batavia 208—210—208% Deli Mij. 226—229—225% Ned. Scheepv. Unie 109%114110 3%3 Nederland 100%—101%—101 vernietigen, daar niemand anders dan hij, de foto mocht bezitten". Dit alles speelde zich af in de 'tweede helft van Januari. De onafgebroken verzoeken van haar vriendin en haar kamermeisje, om toch met den prins te breken, al was, het dan maar omdat ze rekening met zijn stand en zijn positie mogst houden, hebben haar blijk baar een" oogenblik aan het twijfelen ge bracht; ze wilde er met hem over spreken. Nadat ze dit gedaan had, verklaarde ze ech ter zeer beslist, dat ze hem haar liefde niet mocht onthouden, daar hij anders zeer on gelukkig zou worden; wat er ook zou ge beuren, zij kon niet anders. Zij bezwoer haar vriendin opnieuw, niets aan haar moeder te vertellen, daar zij zich anders beiden van het leven zouden beroo- ven. Al zou men hen ook nog zoo sterk be waken, ze zouden vroeger of later toch bij elkaar komen. „De dertiende Januari is in haar zakka- lender, waarin zij al hun samenkomsten no teerde, extra aangeteekend. Zij had dien dag gevraagd thuis te mogen blijven, daar gravin Larisch haar zou komen bezoeken. Maar inplaats hiervan had zij toch den kroonprins opgezocht, was zeer opgewon den thuisgekomen en had tegen haar ka mermeisje gezegd. „Was ik vandaag toch maar niet naar hem toegegaan, dat was toch beter geweest". Later had zij nog ge zegd, dat zij nu alles moest doen, wat hij verlangde, want dat ze nu zich zelf niet meer toebehoorde maar hem alleen". Na dertien Januari hebben slechts wei nige samenkomsten meer plaats gehad. Op vijftien Januari werd het gouden sigaretten- étui bij Rodeck gekocht. Dien middag moes ten er de woorden: „13 Januari. Dank zij het noodlot" in gegraveerd worden en dien zelfden avond moest het kamermeisje het tusschen de messen van den molen. Zeer ernstig gewond aan de vingers werd het knaapje door dokter Van der Harst verbon den, waarna de jongen naar het Gasthuis te Middelburg werd overgebracht. WESTKAPELLE. Gevonden voorwerpen: Een rijwielplaatje: inlichtingen gemeente veldwachter alhier. BORSELE. Donderdag hield de afdeeling „Borsele" van de vereeniging „Volksonder wijs" een feestelijke bijeenkomst, waartoe ook niet-lieden toegang hadden. De hoofd schotel van den avond was het optreden van „professor" Hassan Ben Ali met zijn gezelschap. Het zag er een oogenblik naar uit, dat men een deel van het opgekomen pubhek zou moeten teleurstellen, doch „er gaan veel makke schapen in een hok" werd ook thans bewaarheid. Sterke staaltjes van goochelkunst wissel den af met zang, muziek, imitatie, buik spreken enz. en de propaganda voor de openbare school werd niet vergeten. Het in alle opzichten beschaafde optreden van den „professor" en „oome Jan" verdient allen lof. De hartelijke lach, die telkens weer op klonk en het zoo nu en dan spontaan mee zingen van het publiek toonden aan, hoe men genoot. Zulk een avond van gezellig samenzijn versterkt de band, die de aanwe zigen vereenigt en wekt hen op, gezamen lijk te blijven streven naar de bereiking van het doel, dat „Volksonderwijs" zich stelt. KLOETINGE. Donderdagavond hield de Vereeniging voor Wijkverpleging voor de gemeenten Kloetinge, 's-Gravenpolder en 's-Heer-Abtskerke haar jaarvergadering in het gemeentehuis te Kloetinge, onder voor zitterschap van dokter Wouda. De voorzitter verwelkomde de afgevaar digden der contribueerende lichamen en prees het werk van zuster Milhous wier taak zich steeds uitbreidt met de werk zaamheden voor de wijkverpleging, de t.b. c. bestrijding, de zuigelingenzorg, de school- artsendienst, het Groene Kruis en de lucht bescherming. Ze heeft haar werk in 1938 weer met groote toewijding en zorg gedaan. Ingekomen was de mededeeling van den Directeur-Generaal van de Volksgezondheid dat de administratie van den penningmees ter in orde was bevonden. Volgens het jaarverslag van de wijkzus ter had zij in 1938 2537 bezoeken afgelegd voor de wijkverpleging, 219 voor de t.b.c.- bestrijding en 157 voor de" zuigelingenbe scherming. In de consultatiebureaux voor zuigelingen te Kloetinge en te 's-Graven polder werd om de veertien dagen spreek uur gehouden. In totaal werden 30 kinde ren ingeschreven. Dokter Wouda werd bij acclamatie tot bestuurslid herkozen. KORTGENE. Het kantoor van den ont vanger der belastingen is verplaatst van den Molenweg naar een kamer in „De Stadswjjnkelder" in de Voorstraat alhier. WISSEKERKE. Donderdagavond hielden de jeugdvereenigingen op Ger. Grondslag hun jaarvergadering in de bijz. lag. school alhier. Deze avond was tevens de 15e jaar vergadering van de Knapenvereeniging, het geen op waardige wijze werd herdacht. De avond werd geopend door ds. Oosten brink die een korte inleiding gaf. Hierop volgden verschillende besprekingen, voor drachten en tableaux, die alle zeer in den smaak der aanwezigen vielen en wel in het bijzonder de declamatie door mej. Slotema, onderwijzeres. De gezellige bijeenkomst werd gesloten met dankgebed door den heer M. de Nooijer. nog afhalen. Zooals zij haar kamermeisje vertelde, had zij den prins den koker ge geven tjjdens een samenkomst in het Pra ter, waarbij ook gravin Larisch tegenwoor dig was. Daarop volgde op 19 Januari een bezoek in de Hofburcht en verder op 24 Januari de genoemde ontmoeting in het Prater, die zij mogelijk had gemaakt, door een uitvlucht, dat zij nog moest repeteeren voor het proefzingen in het koor van de Augustijnerkerk. Bij die gelegenheidhad de kroonprins haar teruggebracht tot in de Marokkanergasse waar Bratfisch haar gewoonlijk afhaalde en terugbracht. Mogelijk hebben voorbijgan gers hen bij die gelegenheid gezien en het praatje rondgestrooid, dat de kroonprins 'n bezoek bij de barones gebracht had. Niets is echter minder waar. Van den beteekenis- vollen dertienden Januari tot den tragischen dag van de catastrofe hebben de gelieven elkaar slechts tweemaal gezien. Des te va ker heeft het verliefde meisje in deze dagen aan den dood gedacht. Met Rudolf heeft zij gedurende dien tijd beslist niet over dood en sterven gesproken. De gedachte, gemeenzaam het leven vaarwel te zeggen, kan slechts bij hen op gekomen zijn, toen ze op dien duisteren Januarimorgen ontwaakten en tot de slot som kwamen, dat er voor hen geen andere oplossing dan de dood was. Het kwam pre cies zoo uit, als Maria Vetséra haar vrien din geschreven had: „Als ons geheim op 'n goeden dag niet langer een geheim is, dan willen wij op een stil plekje, dat niemand kent, nog een paar gelukkige uren beleven. De laatste gelukkige uren van ons leven, voor wij tezamen vrijwillig den dood in gaan (Wordt vervolgd?.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5