«ZEELAND» ZEELAND. SPORT. De voorbereiding van de OJympische spelen in Finland. Bij een gevatte koude. STOOM WASSCHER IJ MIDDELBURG. SANEERING VAN EEN OUD STADSDEEL GOES. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND. N00RDBEVELAND. Schaken middelburg i—goes h 5V2—ZVl Gisteravond werd te Middelburg voor de competitie van den Z.S B. een wedstrijd gespeeld tusschen Middelburg I en Goes II. De uitslag luidde: TELEFOON 637 MIDDELBURG Het adres voor beter werk! T (Ingez. Med) GROOTERE VEERBOOTEN EN DE SCHIPPERIJ TE BRESKENS. Een adres van „Schuttevaer' De Kon. Schippersvereniging „Schutte vaer" heeft zich naar aanleiding van het feit, dat er plannen zijn om tusschen Vlis- singen en Breskens een nog grootere veer boot in dienst te stellen dan reeds het ge val is, tot den minister van Waterstaat ge' wend met het verzoek de noodige voorzie ningen te treffen te Breskens daar reeds nu de groote veerboot aan de schipperij last en hinder en vaak schade veroorzaakt. Bij het in de vaart brengen van een nog grootere veerboot is te vreezen dat door het nog aanmerkeiijker opstuwen van het water de kans op schade voor de in de ha ven liggende schepen ernstig zal worden vergroot. A. Loman f Hedennacht is alhier op 54-jarigen 'leef tijd plotseling overleden de heer A. Lo man, secretaris van de Concertvereeniging en eerste violist van de Vereeniging voor Instrumentale muziek. DE WERKLOOSHEID. Bij de Arbeidsbeurs alhier stonden he den ingeschreven: geheel werkloos: 723 mannen en 13 vrouwen; gedeeltelijk werk loos: 8 mannen; niet werkloos: 4 mannen. Algemeen totaal vorige week 769; bij gekomen 56; afgegaan 77; over 748. jesvereen. Uit het verslag van de secretares se Rle Westerweele bleek dat het ledental melt 8 is achteruitgegaan en tfians 24 be draagt. Uit het verslag van de penning- meesteressse Suzan Geelhoed bleek dat de ontvangsten waren 151; de uitgaven 121, zoodat zij haar boeken sloot met een batig saldo van 30. Door mej. Tannetje Filius werd een in leiding geleverd over: „De verheerlijking op den berg" en door Suzan Geelhoed over „De M. V. en het huisgezin". Op beide on derwerpen volgde een geanimeerde bespre king. De vereeniging werd gefeliciteerd na mens den Kerkeraad, de geref. jongelings- veréen. „Pred. 12 la", de knapenvereeni- ging „Obadja", het schoolbestuur, de chr. reciteerclub, de meisjesvereen. van Kolijns- plaat, de chr. meisjesvereen. „Dorcas" en de meisjesvereen. van Wissekerke. Verder werd de avond afgewisseld met het houden van voordrachten, zang en een spreekkoor. De belangstelling was zeer groot. KAMPERLAND. Alhier werd een Geref. Vrouwenvereeniging opgericht die tot naam koos: „Vrouweiiroeping", met aanvankelijk 9 leden. Tot bestuursleden werden gekozen: M. BouterseWesterweele, presidente; J. MarcusseLeendertse, penningmeesteresse N. ZwemerFilius, algem. plaatsvervang ster. Ons ValorizatioaeiiKbeeld reeds eerder geüit. Naar aanleiding van hetgeen wij onlangs schreven over valorizatie van oude wonin gen in. steden van het karakter van Mid delburg, Goes, Vere, Zieriksee e.d., zendt men ons van bevriende zijde de Handelingen van den gemeenteraad van Delft van 22-XII-J.u3O. feij de behandeling der gemeentebegroo- ting heeft ir. Stoffel toen o.a. het vol gende gezegd, hetwelk dermate met onze denkbeelden overeenstemt, dat wij het on zen lezers niet willen onthouden. GRAND THEATER. Kapitein Mollenard We maken met kapitein Mollenard ken nis zonder hem te zien, door middel van zijn vrouw, die ach en wee klaagt als ze verneemt, dat hij voor zes maanden thuis zal komen. Ze heeft twintig jaar „ellende" met den ruwen kerel beleefd, al was hij dan zelden thuis, en al was die ellende dan ook geen gevolg van geldelijke zorgen. Ook zjjn zoon en dochter blijken kapitein Molle nard als een soort boeman te beschouwen en als we daarop kapitein Mollenard zelf ont moeten, kunnen we ons de gevoelens van zijn naaste familieleden wel eenigermate verklaren. Kapitein Mollenard is een groote, zware en brute kerel. Hij is hardhandig, vreest God noch duivel, houdt van vrouwen en van wijn, en is een roekelooze smokke laar. Maar als we hem dan verder meema ken in den strijd op leven en dood met an dere soortgelijke half-bandieten, als be schermer van zijn bemanning, als comman dant van zijn schip, en vooral ook bij het verbranden en vergaan van zijn schip, dan gevoelen we, dat deze man ook groote eigenschappen heeft. En ook ontdekken we tenslotte, dat hij hart heeft voor zijn gezin, al is er dan geen happy ending en blijkt alleen de dochter iets van haar vader te be grijpen. De aantrekkelijke en spannende film trekt geen partij. Het gegeven wordt op realistische wijze uitgewerkt en elk kan de conclusie trekken, die hem ligt. Het spel, met Harry Baur in de hoofdrol, is van bui tengewoon gehalte. Een werkelijk meester lijk geheel. Zoo goed als getrouwd. Het tweede hoofdnummer is van geheel ander gehalte. Hoofdpersonen zijn een ge vierd en rijk architect en zijn secretaresse, Teneinde het geweldige bedrag, dat hij aan belasting betaalt, te halveeren en gedekt te zijn bij zijn galante avonturen, besluit de architect zijn secretaresse te trouwen. Het zal een zuiver zakelijke overeenkomst zijn; beide weten precies waar het om gaat. Maar de secretaresse is werkelijk verliefd op haar patroon en de patroon verliefd tenslotte ook op zijn secretaresse, waardoor een aantal lastige en malle gevallen ont staan. Het is geen nieuw gegeven, maar het wordt wel op nieuwe en geestige wijze in deze film verwerkt, zoodat een aantrek kelijk geheel ontstond waarbij we terloops van fraaie staaltjes van moderne binnen architectuur te genieten krijgen. Inzameling. Naar het Comité „Koninklijke Roepstem" ons mededeelt zal in de periode van 1 tot 14 Maart a.s. een inzameling gehouden worden voor het fonds „dekking en ligging" Een veertigtal dames nam deze taak reeds belangeloos op zich. DOMBURG. In de voor die gelegenheid extra versierde zaal „Wihelmina" gaf de Christelijke Zangvereeniging „Looft den Heere" haar 15-de uitvoering ter herden king van het derde kroonjaar van haar be staan. De zaal was matig bezet. Een lLtal zangstukjes werden ten gehoore gebracht, waarvan 2 door een dubbel kwartet. Een paar samenspraken wisselden de muziek af. Twee leden, die reeds 10 jaar lid van het zangkoor zijn, ontvingen een fraai aanden ken. De leider, de heer L. Francke toonde zich tegen zijn taak volkomen opgewassen. Op de gebruikelijke wijze werd de uitvoe ring geopend en gesloten. KRUININGEN. De dierenarts, de heer De Groof, alhier heeft heden bij de varkens van den molenaar Verschuure een geval van varkenspest gecontsteerd KAMPERLAND. Vrijdagavond hield, de Geref. Meisjesvereeniging „Ruth" haar 17e jaarvergadering op feestelijke wijze in de lokalen der Chr. school onder leiding van haar eere-voorzitter ds. F. J. v. d. Ende. In zijn openingswoord wees de voorzitter op het doel der verschillende jeugdbewegin gen in ons land en in in andere landen en schetste spr. het karakter der Geref. Meis- J. M. Mullié—T. LooyénS H. StroobandH. Oliemans l-i-0; W. de Graaf *-A. J. Vermet '10; J. F. HeemskerkG. Volmer 01; P. D. de Zeeuw—C. A. de Vlieger 10; P. M. de KleijnJ. v. Zwee- den 1—0; H. Kraak—J. Kegge I. DaniëlseW. Hamelij nek Totaal Middelburg I 5% p. en Goes H 2% p. j MIDDELBURG H—GOlÈS I 5%—2%. Eveneens werd een wedstrijd gespeeld tusschen Middelburg II en Goes I met den volgenden uitslag: Dr. A. SnethlageA. J. C. Nordlohne A. BeeftinkJ. Bonnet J. C. LavooyA. Looyens J. v. Nop penL. C. v. Vijven B. Wagenaar C. M. Kegge A. DaniëlseH. Verbeek 10; K. MaartenseC. Ouwer- kerk 10; J. de BaareJ. J. Vermet 10. Totaal: Middelburg II 5% p. en Goes 1 2% P. BILJARTEN. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 45/2. Op den tweeden dag der wereldkampioen schappen 45/2 maakte de titelhouder Rene Gabriels in zijn partij tegen den Zwitser Loeb de 400 in drie beurten vol met een phenomenale slotserie van 288. De resultaten der partijen waren giste ren: brt h.s. gem, Sweering 400 20 127 20. Dommering 321 20 117 16.05 Galmiche 300 19 48 15.78 Van Eymeren 400 19 84 21.05 Gabriels 400 3 288 133.33 Loeb 2 3 2 0.66 Cote 400 17 108 23.52 Cleays 341 17 79 20.05 Sweering 400 27 114 14.81 Van Eymeren 242 27 43 8.96 Claeys 299 29 30 10.31 Galmiche 400 29 104 13.79 Dommering 72 10 23 7.20 Gabriels 400 10 219 40. Loeb 238 13 79 18.30 Cote 400 13 134 30.76 BURGERLIJKE STAND. Goes. Overleden: F. J. Clement 81 j. jm. (D.Z.) Grijpsberke. Over de maand Febr. Getrouwd: C. Hoogerheide 24 j. jm. te Kortgene en L. S. Jobse 22 j. jd. Bevallen: M. Tissink, geb. Pattenier z. Overleden: L. Hugense 80 j. wed. van A. Francke, eerder van P. Looise. Koudekerke. Overleden: L. E. Goossens jm. 55 j. (V.C.) Rilland. Over de maand Febr. Bevallen: A. W. F. Michielsens, geb. Jan sen d. J. Deurloo 75 j. echtgen: P. D. Theuns 91 j. wedn. J. P. Overleden: Prevoost; A. van Opdorp. Getrouwd: Roosendaal N. Z. Dijkhoff 29 j. jm. te c.a. en V. M. van Wijk 32 j. jd, (I.C.) Ierseke. Van 25 Febr.—4 Maart. Getrouwd: J. Dagevos 22 j. jm. te We- meldinge en F. Zuidweg 22 j. jd; A. Kosten 26 j. jm. en P. v, d. Berge 25 j. jd. te Krab- bendijke. Bevallen: J. D. de Rooij, geb, Dijkwel d. Overleden: C. Lauwerens 76 j. echtgen. J. de Wee. (I.C.) Kruiningen. Van 23 Febr.—2 Maart. Bevallen: W. Sinke, geb. Butijn z. (I.C) Wemeldinge. Van 23 Febr.2 Maart. Bevallen: J. van Oosten, geb. Hoogstrate z.; P. van der Maale, geb. Ruissen d. Ondertrouwd: L. Mieras 27 j. jm. en C. J. Slager 25 j. jd. Overleden: H. Hannewijk 53 j. echtgen. H. L. Tazelaar. (I.C.) IJzendijke. Over de maand Febr. Bevallen: R. L. de Smit, geb. De Wever z.; O. M. M. G. Sturm, geb. De Milliano z.; M. Sinack, geb. De Sij d.; C. C. M. de Smit, geb. D'Huyvetter z. Getrouwd: L. P. Risseeuw 23 j. jm. en T. M. de Kramer 24 j. jd. Overleden: C. L. Brakke 82 j. echtgen. A. Janssens. (IJz.) De heer Stoffel dan wees er op, dat in dezen Raad reeds meermalen uiting is ge geven aan de bezorgdheid over het lot van de binnenstad, speciaal van die deelen, wel ke met verval worden bedreigd. Aan den buitenkant van de stad worden overal zeer aantrekkelijke woonwijken gevestigd w&ar men °°k een aantal zeer aangename arbeiderswoningen aantreft, zoodat het be grijpelijk is, dat, indien het hun maar even mogelijk is, velen vanuit de oude stad naar die buitenwijken trekken. Het verschijnsel, dat gedeelten van de binnenstad tot verval geraken, is zeer bedenkelijk, vooral waar de kern van een oude stad niet alleen ka rakter aan de stad geeft, maar bovendien een aantrekkelijkheid voor de bewoners moet zijn. De Delftenaren, die de gezellig heid van de binnenstad weten te waardee- ren, zullen nog beter begrijpen, wat een bewoonbare aantrekkelijke oude binnen stad beteekent, als zij bijv. steden als Eind hoven, Enschedé of Heerlen kennen, die eigenlijk geen kern hebben. Er moet voor worden gewaakt, dat de eigenaardige be koring, welke Delft bezit, niet gaat ver dwijnen...... Het is niet alleen een senti mentsmotief, maar ook een groot stadsbe lang, dat de binnenstad op peil wordt ge houden. Nadat spr. heeft onderzocht, welke deelen van de oude binnenstad z.i. het eerst voor een practische saneering in aanmerking zou den kunnen komen, stelt hij, dat hetgeen te dien aanzien gedaan en verbeterd dient te worden, niet van het particulier initia tief kan worden verwacht. Te Leiden bijv. heeft men een deel van een blok, dat zelfs den naam Paradijslaan draagt, gesaneerd op een wijze, welke spr. ook voor Delft aanbevelenswaardig acht. Een belangrijk gedeelte van de huizen aldaar de bruik bare panden zijn uiteraard gespaard geble- vfn ,is afgebroken en volgens een vast plan zpn de slechte perceelen gekocht of onteigend. De onteigening is te Leiden in het belang van de volkshuisvesting ge schied; met tact en koopmanschap is men er daar in geslaagd de meeste perceelen tot redelijke prijzen in handen te krij- SenAls dan eenmaal een begrooting voor een dergelijk werk is opgesteld, dan is het woord aan den Raad om al dan niet mede te werken aan onteigening van de bewuste perceelen. Een goed stedebouw- kundige zou dan in den arm moeten wor den genomen, teneinde een plan voor den wederopbouw te maken, waarbij dan de straten uiteraard opnieuw dienen te wor den geprojecteerd. De woningbouw zelf kan dsn plaats vinden hetzij door een vereeni' ging ingevolge de Woningwet, hetzij door de gemeente zelf, al acht spr. het eerste het verkieselijkst. Maar ook de gemeente zou den bouw ter hand kunnen nemen. Te Leiden is de nieuwe bouw tot stand geko men door een bouwvereeniging ingevolge de Woningwet. Het is frappant, dat de daar gebouwde woningen zoodanig in trek zjjn, dat men gaarne bereid is er iets meer voor te betalen, dan wanneer men woningen van een dergelijke qualiteit zou betrekken in een van de buitenwijken. Spr. is er van overtuigd, dat, als er in de binnenstad maar goede woningen zjjn met voldoende ruimte er omheen en een behoorlijken straataan- leg, men zeker oog zal hebben voor het gezellige wonen in zoo'n binnenstad. Hoe wel de woningen niet zoo buitengewoon goedkoop zijn, staat te Leiden toch voort- durend een groot aantal sollicitanten op de lijst om de nieuwe woningen, welke na de saneering in de binnenstad zijn ontstaan, te kunnen betrekkan. De vraag geldt natuurlijk de kwestie der kosten. De practijk in verschillende plaat sen heeft geleerd, dat de aanleg van de straten, de rioleering en wat verder aan garnituur noodig is om den grond bouw rijp te maken, zoo ongeveer opweegt tegen de opbrengst van den aldus verkregen grond. De kosten bedragen dus - op de plaatsen, waar spr. het althans heeft on derzocht iets minder dan de koopwaarde van grond en huizen, hetgeen natuurlijk af hangt van de qualiteit van de huizen, wel ke er staan en ook van de ligging van den grond. Evenwel is dat toch zoo ongeveer de practijk. Het Rijk geeft voor dergelijke plannen een annuïteitsleening over 75 ja ren. De annuïteit bedraagt thans iets meer dan 3% maar het mooie is, dat het Rijk tot nog toe bereid is gebleken om de helft van de annuïteit voor zijn rekening te nemen. Indien dus voor den grond van bedoeld blok 200.000 zou moeten worden betaald een bedrag, hetwelk niet heele maal uit de lucht is gegrepen dan zou de annuïteit de gemeente, gerekend over 75 jaar, 3500 per jaar kosten SPr-'s voorstel zou dus zijn, dat Burg. en Weth. aan den dienst van Openbare Wer ken voorloopig opdracht gaven om een der- gel«k plan te ontwerpen, daarvoor de tfoor- bereidende maatregelen te nemen en dan eens na te gaan, hoe het resultaat, ook op financieel gebied, zou zijn." BEURS VAN AMSTERDAM. Amsterdam 1936-3% 100%—^00'% Zeeuws Hyp. B-3 100—100 Citiéè Servicë 'Cy. P. 1958 5 56- 56% A j Amsterd/ Bank 133%—132% A iNèd Gist- en Spiritus f 455-— A De Schelde N.B. 45%—45% C Am. Smelt en Ref. 34%—35% e.d. A Börn. Sum. H.M. 167%—167% A Houth. Albërts 98%—101 C Union Pac. Rr. 79—80% C Int. Nickel Cy. 40%—41% Ned. 38 1000-3 100%—100% O. Indië 37 1000-3 98%—98% Engeland 1960-90 4 78%—78% A Koloniale Bnk. 153—154% A N.I Hbk. 600 124—124% C Ned H. M. 1000 133%—133 A v. Berkels Pat: 46 C Calvé-Delft 85%—87 A Philips Gem. B. afg, 215219-23 C Am Car en Foundry 23%23%-24% C Anaconda Cop. 23%24-% C Bethlehem St. 55%—56%-% C Kennec Copper 28%29%-% C Rep. Steel 16%—17-16% C U. States St. C. 48%49-%, C North Am. Cy. 19%—19%-20 A Kon. Petr. Mpij. 321%—322%-21% C Contin. Oil Cy. 19%—20% C Phillips Petr. Comp. 29%—29% ex div. C Shell Union O.C. 10%—10%-% C Tide Water Ass. Oil 10%—10 A Ned. Scheepv. U. 112%—114-13% A H.V. Amsterdam 430-^433%-37 A Java Cult. Mij. 182—184 A N.I. Suiker U. 208%—210 A Deli Batavia 210211 C Deli Mij. 1000 227%—230%-32% BEURSTHERMOMETER ZATERDAG Philips - Markt Qbl.Mark'f Tabak Suiker - Schepen - Koninkl. - Rubber - (Wettlf - HVA - Amei ika - Unilever ObLMarkt gedeponeer&J. A Senembah 210%212% C Baltimore Ohio 5%—5%-5% C Southern Pac. Cy. 14%—14%-15 A Southern Rlw. 1616% A Amst. Rubb. C. 209%—210%-11 A Deli-Bat. Rubb. 148%—149-50 A Hessa Rubber 124%—124% A Serbadjadi S.R. 101%—99-100 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. 8.83 8.82% 75.57 75.50 4.99% 4.99 31.70 31.68 1.88% 1.88% Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Uit het Hooge Noorden' Een nationale zaak voor het volk van sportmenschen, da de Finnen zijn. Vrouwelij ke landstormers op zoek naa kamers voor de gasten. De nadruk op het sportieve. Een staatsleening van 200 millioen mark. De Spelen zeventien maanden van te voren reeds „uitverkocht"? „Sisu" is een Finsch woord, een zoo Fin sche naam voor een zoo typisch Finsche eigenschap, dat men maar het beste doet, het onvertaald over te nemen inplaats van het te gaan omschrijven met zelfvertrou wen en volharding en uithoudingsvermogen, waarmee men dan toch nog niet precies aan kan geven, wat dat korte, energiek- klinkende woorden „sisu" nu eigenlijk „zeg gen wil. Dat „sisu" was het, wat de Finnen de kracht gaf om na eeuwenlange onafhanke lijkheid en oyerheersching tenslotte hun vrijheid te veroveren en datzelfde „sisu' was ongetwijfeld een uiterst belangrijke factor bij den opbouw van het nieuwe, het jonge, het vrije Finland, dat nu, na twin tig jaren van zelfstandigheid en hard wer ken voor den vreemdeling een openbaring is: een modern land, waar Westersche cul tuur den eens op velerlei gebied sterken Oosterschen inslag weggedrongen heeft, waar de Europeïseering in veel sneller tem po voortgeschreden is dan in een der an dere Randstaten en waar als een uiterlijk teeken van nieuwe kracht, gebouwd wordt als in geen ander land. In dat „sisu" ligt ook het geheim van Nurmi en Jarvinen en Isohollo en al die an dere Finsche sportmenschen, die door hun soms fantastische prestaties hun in politiek opzicht kleinen staat tot een groote mo gendheid in de wereld van de sport hebben gemaakt. En dSt „sisu" geeft ieder, die de Finnen kent, de zekerheid, dat de Olympi sche Spelen, die zij tegen den zomer van 1940 te organiseeren hebben, uitstekend zullen slagen. Niet alleen omdat verschei dene van de opper-organisatoren in de Fin sche recordtabel voorkomen of althans oud kampioenen zijn en dus het mysterieuse „sisu" in hooge mate moeten bezitten maar ook, en men mag misschien wel zeg gen: vooral, omdat heel dit „sisu-volk" ach' ter de organisatoren staat, omdat voor de Finnen de Olympische Spelen een nationale zaak geworden zijn en de zorg voor het sla gen ervan een nationale taak is. Met Mijnhardtjes steeds vlugge resultaten. Doos 30 en 50 cent, (Ingez. Med.) L Loop der bevolking van Koudekerke. Gevestigd: A. T. van der Veen, zon der beroep, E 335 van Amsterdam; L. J. Bolier met gezin, koopman E 317 van Mid delburg; M. S. E. Augustijn met gezin, zon der beroep, E 317 van Middelburg; P. J. de Visser, landbouwersknecht, C 37 van Middelburg; A. J. ter Horst, zonder beroep, B 281 van Rotterdam; N. Vreeke, zonder beroep, E 85 van Soeburg; J. A. van Leer- zem, landbouwersknecht, C 65 van Soeburg; C. L. van Dijk, verpleegster, E 181 van Haarlem. Vertrokken: C. J. Poppe, huishoud ster, B 269, naar Nieuw- en Sint-Joosland; G. Swiers met gezin, sergeant inf., D 44, naar Ede; L. Lampert, zonder beroep, E 349, naar Middelburg. (V.C.) Op het oogenblik draaien de nieuwe per sen van de Bank van Finland speciaal aangeschaft met het oog op de behoefte aan nieuwe bankbiljetten in verband met de Spelen op volle kracht om voor den vijftienden Maart het millioen premie-obli gaties te drukken, dat dan uitgegeven wordt om den Staat de tweehonderd mil lioen Finsche marken te verschaffen, die voor de voorbereiding van de Spelen noo dig zijn. Dat bedrag lijkt grooter dan het in werkelijkheid al is, omdat de Finsche mark slechts een waarde van nog geen vol le vier cent heeft, zoodat een Nederlander met veertigduizend gulden zich in Finland millionnair kan noemen. Maar het is voor een klein land toch aanzienlijk en het zou waarschijnlijk ook niet uitgegeven worden, wanneer men er niet den lang door dit sportieve volk gekoesterde droom, eens zelf Olympische Spelen te kunnen organiseeren, door ging verwerkelijken en wanneer niet een belangrijk deel terug zou komen in den vorm van inkomsten van 't vreemdelingen verkeer óf geinvesteerd zou worden in wer ken van blijvende waarde, in sportterreinen in wegen, in modern spoorwegmateriaal, in een kadettenschool en een tehuis voor ver pleegsters, die nu wat eerder gebouwd wor den dan het plan was en daardoor in den zomer van 1940 uitstekend onderdak zul len verschaffen aan welgeteld duizend bui- tenlandsche officials en persmenschen. En aan den Noordkant van Helsingfors, waar een renbaan en een sportterrein gemakke lijk uitgebreid kunnen worden tot een oefenkamp met een sintelbaan van precies dezelfde hoedanigheid als die in het Sta dion, is een paar weken geleden met eenige plechtigheid de eerste pneiSmatische boor den bevroren grond ingedreven voor een nieuwe stadswijk van een dertigtal lage, doordennenbosch van elkaar gescheiden huizenblokken, die door een coöperatieve woningbouwvereeniging worden gebouwd, maar eerst tot huisvesting van de deelne mers aan de Spelen zullen dienen. Door pro visorische tusschenmuren te plaatsen krijgt men in elk blok comfortabele kamers voor ongeveer honderd sportmenschen en door verschillende gemeenschappelijke ruimtes bijeen te trekken kan er in elk blok een flinke eetzaal met moderne keuken inge richt worden, zoodat elke ploeg zijn eigen koks mee kan brengen om de eigen nati onale gerechten te bereiden. De stichting van dit Olympische „dorp" heeft heel wat zorgen van de heeren van het huisvestings-comité afgewenteld, al houden zij nog genoeg zorgen over om er tegen den volgenden zomer een paar grij ze haren van te hebben. Helsingfors is geen wereldstad ofschoon het in het centrum wél de allures daarvan heeft en wan neer er maar tien procent zou komen van de menschen, die in de tweede helft van Juli 1940 en de eerste week van Augustus verwacht worden, zouden alle hotels reeds stampvol zitten. Maar het is tot een soort nationale plicht verklaard, dat iedereen in Helsingfors en ommelanden, die een slaap kamertje kan missen, dat slaapkamertje ter beschikking van het Olympische inkwar tieringsbureau stelt en bovendien is het zoeken, het keuren, het controleeren van zulke slaapgelegenheden aan de Lotte's, de vrouwelijke landstormers, opgedragen en wie die Finsche Lotte's ook maar eenigszins kent, weet, dat er voor duizenden bezoekers van de Spelen een proper en goedkoop bed- deke bij particulieren gespreid zal staan. En mocht dat beddeke wat ver vein het centrum en van het Stadion verwijderd zijn, welnu dan krijgt de gast kosteloos kaartjes voor trein of tram of bus. Finland stelt er veel te veel prijs op, zijn naam van goed koop toeristenland te behouden, dan dat 't de bezoekers van de Spelen op extra-kosten zou willen jagen. Er wordt dan ook op aller lei manieren tegen prijsopdrijving gewaakt, er komen vele extra-eetgelegenheden waar men goedkoop terecht kan, er wordt voor gezorgd dat zij, die 't eenvoudige voor lief. willen nemen, voor een paar kwartjes een stroozak of een brits in een school of een kazerne kunnen krijgen en zelfs de groote hotels, die in den zomer van 1940 evenveel hadden kunnen verdienen als anders in een paar jaar, hebben al hun kamers tegen den gewonen prijs ter beschikking van het inkwartieringsbureau gesteld, hoewel zü al maanden geleden aanlokkelijke aanbie dingen van buitenlandsche reisbureaux kre gen, die alle kamers voor den Olympische^ zomer wilden afhuren. Dat bezoekers van. de Spelen den nacht op een bankje in de Esplande of onder een struik in het Kaisa- niemi-park zouden moeten doorbrengen^ lijkt uitgesloten. Behalve de inkwartiering heeft het ver voer van de gasten aanvankelijk nogal zorgen gewekt, maar ook dit probleem blijkt, doordat iedereen meehelpt, opgelost te kunnen worden. Uit alle hoeken van Fin land zuïlen speciale autobusdiensten naar de Olympische stad georganiseerd worden en voor het verkeer in de stad zelf krijgt men eenige tientallen autobussen uit Zwer den te leen. De spoorwegen laten nieuwe locomotieven en sneltreinwagons en slaap wagens bouwen, het aantal bootverbindin- 1OtnolrliAlm wnrrti -ÏIO uuum-u, >iw gen tusschen Finland en Stockholm wordt verdrievoudigd, zoodat men ruim tweedui zend passagiers per dag kan overbrengen en duizend anderen zullen de reis door de lucht kunnen maken, doordat er niet min der dan vier-en-twintig diensten per etmaal tusschen Stochholm en Helsingfors gevlogen zullen worden. Ook de boot- en vliegtuig verbindingen tusschen Helsingfors en Re- val worden aanzienlijk uitgebreid en op dat traject zal drie maal per dag een auto- transportboot van Ford, die vierhonderd wagens tegelijk aan boord kan nemen, heen en weer varen. Dat mag ook wel, want al leen langs dien kant worden tenminste zes duizend auto's met bezoekers uit Midden- Europa en uitAmerika verwacht. En dan zullen er tenminste twintig groote pas sagiersschepen waaronder een Neder» landsch en een Deensch met bewonderaar» van Nida en Ragnhild en Letje en Inge en hoe die zwemmende meisjes meer mogen heeten, een paar van „Kraft durch Freude" en enkei bezoekerf komen, de pracli gen, opd| nen slap een heel| Maar ben dire En bij dl juist ste: legd wor hoefte a: sceneere: geschiede] festijn v werk w< wege gei mernach Dat d€ in de pij schien pische On de; l M Colijnsp Kortgei Huwelijl Toekpm weg C 7 Op 7 Hielde O Overgrc LE Ihunne 5 herdenk Aagtek* De U LOMM ken da bij de ondervd Kapelle in d« Midcj J. m 98 m Él

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2