Hf toylttdale ^eezitxr&cfye s? MIDDELBURGSCHE COURANT Ook al griep? AKKERTJES (&GOESCHE COURANT) BUITENLAND. Florimond Grammens in de gevangenis. BINKENUfiD. Groote fabriek te Zaandam afgebrand. Schade ruim een kwart millioen. RUITEN VAN EEN BUREAU VOOR JOODSCHE VLUCHTELINGEN INGEGOOID. Vijf jongelieden aangehouden. AANKOOP VAN VARKENS. AKKER-CACHET S Geen Duitsche troepen naar Libye. Een nieuw incident aan de Russisch-Mantsjoerijsche grens. Elf Russische soldaten gedood. DE INCIDENTEN TE DANTZIG EN DE BETOOGINGEN IN POLEN. Besprekingen te Dantzig. BELGIë. Ook Soudan heeft het opgegeven. Voor een Kamerontbinding? DUITSCHLAND De stryd voor de toepas sing der taalwetten in België duurt onverzwakt voort. Een nieuwe functie voor dr. Schacht verwacht. TSJECHOSLOVAKIJÉ Een politieke crisis te Praag. ZUID-AMERIKA. Wrak van de „Karpfanger" gevonden. VER. STATEN. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; »e GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs.voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 et. ■«V NUMMER 54. TWEE BLADEN. ZATERDAG HT"— 1 4 MAART 1989. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager, Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, blf vooruitbetaling. vBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Te Zaandam is hedenmorgen half vijf de cacaofabr ek „Aurora" met het daarbij be- hoorende pakhuis, gelegen aan de Zaan en aan 't Kalf, in het Noordelijk deel der ge meente, en toebehoorende aan den heer J. Stuurman Dzn., door brand geheel ver woest. Omtrent de oorzaak van den brand tast men geheel in het duister. De „Aurora" is een continuebedrijf, zoo dat ook 's nachts wordt gewerkt, echter in beperkte mate. Werken overdag 15 h 16 menschen in de fabriek, 's nachts bepaalt zich dit aantal tot drie. Te ongeveer half vijf werd een dezer drie arbeiders een brandlucht gewaar. Toen hij naar de oor zaak een onderzoek instelde kwam hij tot de ontdekking, dat op de tweede verdieping de fabriek is vier verdiepingen hoog in een hoek een partij grondstoffen lag te smeulen. Hij waarschuwde terstond zijn medearbeiders. Aanvankelijk scheen hun 't gevaar niet heel groot toe en dachten zij het met behulp van in de fabriek aanwe zige schuimblusschers en brandemmers te kunnen bedwingen. Hierin bleken zij zich echter deerlijk te vergissen, want spoedig nam het vuur zoo danig in omvang toe, dat het zaak was al lereerst aan zich zelf te denken. Om eigen lijf te redden, was vluchten geboden. Toen de brandweer arriveerde stond het fabrieksgebouw reeds in lichter laaie. In middels was ook het drie verdiepingen hooge, van gegolfd plaatijzer opgetrokken pakhuis, waarin 150 ton cacaoboonen was opgeslagen, door het vuur aangetast. Ook dit pakhuis ging evenals de „Aurora" ge heel verloren, ondanks dat de brandweer trachtte met 18 stralen tezamen 8000 1. water per minuut leverend, de overwinning te behalen. Alleen het kantoor dat los van de fabriek staat, bleef ongedeerd. De schade is zeer aanzienlijk en zeker grooter dan een kwart millioen gulden. De brand woedde over een oppervlakte van ongeveer 1200 vierk. m. VER.VALSCHERS VAN PASPOORTEN GEARRESTEERD. Naai- de Tel. meldt is de centrale recher che te Amsterdam, geassisteerd door de rijksrecherche, er dezer dagen in geslaagd een aantal lieden te arresteeren, dat er zijn werk van maakte valsche paspoorten in omloop te brengen. Het waren voornamelijk vervalschte Ne- derlandsche, doch ook wel buitenlandsche paspoorten, die de daders in ons land in omloop brachten. Zij vonden in Amsterdam en andere groote steden, vooral in de laat ste maanden, een goed afzetgebied. Aan verscheidene vluchtelingen uit Duitsehland zjjn de vervalschte paspoorten gewoonlijk tegen prijzen van 200, 300 en 400 gulden verkocht. De daders gebruikten voor hun verval- schingen doorgaans oude paspoorten, waar in zij weinig behoefden te veranderen om deze documenten „pasklaar" te maken. De namen, die in de paspoorten voorkwamen, wijzigden de daders niet, doch zij gaven den nieuwen bezitter eenvoudig de namen, die op de oude passen voorkwamen en brach ten het signalement daarmede in overeen stemming. De foto van den nieuwen eigenaar werd natuurlijk wel in het boekje geplakt, doch met een valsch stempel be drukt, ten einde daardoor de vervalsching te camoufleeren. Het gevolg van deze werkmethode was, dat de bezitter van zulk een paspoort onder een valschen naam moest leven en dien naam ook moest opgeven, wanneer er door officieele instanties naar gevraagd werd. De noodige „rectificaties" werden blijkbaar met het grootste gemak door de verval- schers aangebracht. Zoo voortreffelijk wer den de stukken veranderd, dat zij moeilijk van de echte waren te onderscheiden. Tot de bende behoorden o.a. eenige men schen, die de klanten redds in de buurt van de Nederlandsche grens opzochten en dezen b.v. naar Amsterdam loodsten, waar zij dan tijdelijk hun intrede moesten nemen in pensions, ten einde zoodoende de hotelcon- tróle der politie te ontloopen. Bij geen benadering is te zeggen, hoe groot het aantal is, doch men is er van overtuigd, dat de thans gearresteerde man nen er een ruimen handel in hebben gedre ven. Wekenlang is de centrale recherche en la ter de rijksrecherche met het opsporings werk in deze zaak bezig geweest, totdat kort geleden eerst een Duitscher werd ge arresteerd, die een valschen pas afkomstig van de bende, aan een anderen landgenoot had verkocht. De man werd in het huis van Bewaring opgesloten. Bij het verdere onderzoek is men op het spoor gekomen van de uitgevers der passen en een hand- lager, die eveneens werden gearresteerd. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden deelt mede, dat de ontvangsten over de maand Februari 1939 hebben be dragen 7.979, zijnde 6.747 uit periodieke «ijdragen en 1.232 uit losse giften. De uit- keeringen over hetzelfde tijdvak bedroegen 14.677 De plaatselijke commissies van samen; werking brachten ten behoeve van dezelf de gevallen bijeen 28.126, zoodat in die maand aan aanvragers, verdeeld over 102 gemeenten, een bedrag van 42.803 kon J!-,, uitgekeerd. Uit het bovenstaande •J?-. mgend versterking der geld middelen noodig is. Het gironummer van het fonds te 's-Gra- venhage is: 272727. Gisteravond te elf uur zagen recher cheurs van het hoofdbureau van politie te Amsterdam dat een aantal jongelieden bij het bureau van het Comité voor Joodsche Vluchtelingen gevestigd aan de Lijnbaan gracht aldaar twee klinkers door de ruiten van het huis gooiden. Het bleek, dat de klinkers waren omwikkeld met papier, waarop anti-semietische uitlatingen waren geschreven. De vijf jongemannen, die zich voor het perceel bevonden, zijn op het hoofdbureau van politie opgesloten. Zij zullen voor den officier van justitie worden geleid De iongens worden ervan verdacht zich ook te hebben schuldig gemaakt aan andere feiten van deze strekking, welke zich in de laatste weken in de hoofdstad hehbe^ voorgedaan, onder andere het besmeuren van het borstbeeld van Herman Heyer- mans in het Leidsche Boschje. Zooals einde Januari werd aangekondigd, heeft de Nederlandsche veehouderijcentra le inmiddels een aanvang gemaakt met het afnemen van zware varkens. Ruim 12.500 varkens werden reeds uit de markt genomen. Met het verleenen van dezen steun aan de markt wordt nog voortgegaan en wel in die mate, dat de centrale per week onge veer 4000 zware varkens aankoopt voor slachting en invriezing. Bovendien worden ook varkens in het bacongewicht nog geregeld in groote hoe veelheden door de centrale aangekocht, boven het aantal, dat voor uitvoer als ba con bestemd is. Van deze soort varkens zijn thans in totaal ongeveer 80,000 stuks opgekocht. DOODELIJK ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Gistermiddag is op den onbewaakten overweg achter de Hero-fabrieken onder de gemeente Teteringen de 66-jarige gehuwde H. S. onder een uit de richting Tilburg ko menden personentrein geraakt. De man was op slag dood. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Amsterdam: 1 doode. Een 63-jarige vrouw, is gisterochtend op de kruising van de Weteringschans en de Vijzelgracht te Amsterdam, door een wiel rijder aangereden. Kort na aankomst in het Binnen Gasthuis is de vrouw aan de gevolgen van haar verwondingen overleden. Eerzucht is voor het waarachtig ta lent een koesterende zonnestraal, voor de middelmatigheid een knagende worm. Die hoofdpijn, dat gevoel van ziek zijn en die pijnen overal zullen dan snel verdwijnen met Volgens recept van Apotheker Dumont (Jngez. Meded.) Uit Rome: Naar aanleiding van een be richt, volgens hetwelk onlangs Duitsche troepen in koloniale uniform naar Libye, de Italiaansche kolonie in N. Afrika, zou den zfjn vertrokken, deelt de diplomatieke redacteur van Stefani mede, dat dit be richt van allen grond ontbloot is. Naar te Hsingking wordt gemeld, zijn tijdens twee aanvallen welke zich gisteren hebben voorgedaan op een grenspost van Mantsjoekwo op 120 mijl ten Noorden van Mantsjoeli aan de Westelijke grens elf Sov jetsoldaten gedood Aan de zijde van Mants joekwo zouden geen slachtoffers gevallen zijn. Havas meldt uit Warschau: De besprekingen tot liquidatie van de anti-Poolsche incidenten te Dantzig en de anti-Duitsche betoogingen in Polen worden thans gevoerd door Polen en Dantzig, daar de Duitsche regeering heeft verklaard ge noegen te nemen met -de verontschuldigin gen der Poolsche regeering. Intusschen zijn de onderhandelingen te Dantz'g op het doode punt gekomen. De autoriteiten van Dantzig staan op het stand punt, dat zij geen verantwoordelijkheid dragen voor het aanplakbiljet met de woor den „geen toegang voor honden en Polen". De senaat der stad heeft .den Poolschen commissaris-generaal gevraagd namens zijn regeering de door de Poolsche studenten aangenomen resolutie te desavoueeren. In deze resolutie werd gesproken over „na- tionaal-socialistische terreur in de vrije stad, Pbolsche rechten op de Weichsel-delta, uit het Westen gekomen vijanden en den Drang nach Osten". Van Poolsche zijde is voorgesteld, dat een gemengde commissie voor de regeling van het geschil zal worden benoemd. De strijd in het Verre Oosten JAPANSCHE AANVALLEN IN KIANGSOE. De Japansche troepen hebben uit ver schillende richtingen een aanval op Noord Kiangsoe ingezet, gesteund door luchtmacht en vloot. De aanval is gericht op de Chi- neesche troepen, die zich na den grooten slag in April 1938 hebben teruggetrokken naar Hsoetsjaufoe en daar een gebied van 15.000 vierkanten kilometer bezet hebben. Deze Chineesche troepen zijn naar schat ting 60.000 man sterk. De Japansche autoriteiten hebben de neu trale scheepvaart gev/aarschuwd, dat het bevaren van kustwateren in Noord Kiang soe gevaarlijk is. Offensief der Cliineezen in Mid den Hoepei. Van Chineesche zijde wordt gemeld dat de Chineesche troepen het offensief aan het front in Midden Hoepei (centraal Chi na) hebben hervat en de Japanneezen reeds teruggedrongen. De troepen bewegen zich langs den grooten weg van Hankau naar Itsjang in Westelijke richting. Intusschen hebben ongeregelde troepen het Japansche ganizoen uit Yingtsjen, ten Westen van Hankau, verdreven. Op 19 Fe bruari hebben de guerillatreepen een 011- verwaehten aanval op de stad gedaan. De Chineezen hebben 12 Japansche vliegtuigen op het vliegveld van Tsjentsjen vernield. De socialistische kabinetsformateur Sou dan (minister van buitenl. zaken in het demissionaire kabinet-Pierlot) heeft gister avond zijn opdracht aan Koning Leopold teruggeven. Soudan had gehoopt de libe ralen voor een compromis inzake de affai re-Martens te kunnen winnen. Hij stel de een commissie van onderzoek voor, welke dr. Martens' doopceel had moeten lichten. De liberalen weigerden echter en zoo zat er niets anders op voor Soudan dan van verdere pogingen af te zien. Max in zijn, hemd. Koning Leopold ontbood na Soudans ontheffing den liberalen burgemeester van Brussel, den heer Max ten paleize. Deze heer haat alles wat Vlaamsch is en be lichaamde in de afgeloopen weken dan ook het onverzettelijke verzet tegen elk compromis in de zaak-Martens. De Koning vroeg den heer Max, of hij een kabinet wilde samenstellen! Z.M. wist natuurlijk dat dit onmogelijk zou zijn. Een regeering Max zou een opstand in het Vlaamsche land kunnen ontketenen. Blijkbaar vond de vorst het noodig, om den Brusselschen hardhoofd voor de consequentie van zijn politieke drijverijen te plaatsen. Max wei gerde de opdracht natuurlijk. Hij moest erkennen, dat hij wel allerminst in staat zou zijn, een nieuwe regeering te vormen. Hoe de* crisis tenslotte moet worden op gelost, schijnt thans niemand meer te we ten. Vanochtend werd te Brussel druk de mogelijkheid van Kamerontbinding be sproken. DE SIEGFRIED-LINXE. Reuter meldt uit Berlijn: Dr. Todt, die de leiding heeft bij den bouw van de Duit sche fortenlinie aan de Westgrens heeft een aantal cijfers medegedeeld, Welke be trekking hebben op deze fortenlinie. Ongeveer een half millioen man hebben er aan gewerkt; van de 9000 betonmolens van de Duitsche bouwindustrie, waren 30CO aan het werk voor de versterkingen. 1,500,000 ton cement werd gebruikt en 300,000 kubieke meter timmerhout. De for ten en kasematten bieden ruimte voor 300,000 man. De eerste linie was gereed in begin Ju ni van het vorig jaar en eind September was het werk zoover gereed, dat de ka nonnen van de overzijde der grens slechts een derde van de versterkingen hadden kunnen vernielen. (Van onzen Brusselschen correspondent). Terwijl de een na den ander (vergeef- sche) pogingen doet, de politieke crisis op te lossen, is er in de politieke wereld van dit land begrijpelijkerwijze een mindere belangstelling voor Grammens en zijn be weging voor eentaligheid in het Vlaam sche land, dat is voor integrale toepassing van de wet van 28 Juni 1932 op het ge bruik van de talen in België. Welke nieu we regeering ook moge tot stand komen, het is een feit dat zij ernstige aandacht zal moeten besteden aan het probleem van de samenwerking en de verstandhou ding tusschen Vlamingen en Walen in het kader van den Belgischen Staat. Na de regeling van de zaak van dr. Martens zal opnieuw het geval Grammens worden ge steld en met het oog hierop is het belang wekkend nog eens op deze zaak terug te komen. Florimond Grammens, een man die steeds in het onderwijs werkzaam is geweest, en gehuisvest is op de taalgrens, nl. te Ronse, zit opnieuw sedert verscheide- n?. weken in de gevangenis, van waaruit hij brieven schrijft aan de nieuwe ministers van justitie, om hen aan te kondigen dat hij van hen volledige toepassing vraagt van de hooger genoemde wet, dat hij voor zichzelf geen genademaatregel vraagt, want dat, indien hij wordt in vrijheid ge steld, en de wet nog niet volledig wordt toegepast, hij precies zal herbeginnen wat hij reeds heeft gedaan, nl. het overschil deren van Fransche opschriften der open bare diensten, het afrukken van Fransche mededeelingen, enz. Na de belofte van den heer Spaak dat alles normaal zou wor den toegepast was er een wnnenstilstn-a gesloten tusschen de regeering en den „Raad der Daad", zooals de organisatie 3 heet die achter Grammens staat en waar van hij overigens de ziel is, en bleven be toogingen achterwege. Doch bij het uit blijven van de in het vooruitzicht gestel de wijzigingen is de hr. Grammens herbe gonnen en nu zit hij in de gevangenis. Voorloopig wordt de 'behandeling van de verschillende rechtszaken, waarin hij als aangeklaagde zou moeten verschijnen, nl. wegens vernietiging van voorwerpen van openbaar nut, verdaagd. Dagelijks zijn er berichten uit allerlei plaatsen, waaruit blijkt dat Grammens navolgers heeft. Deze betoogingen geven soms aanleiding tot eigenaardige tooneelen. Zoo kon men te Antwerpen beleven dat plots in een tram een aantal reizigers, bestaande uit enkel Kamerleden, advocaten enz. opstond en met een hamer de Fransche opschriften op de tram vernietigden. Anderen gingen met een ladder en een verfpot op weg, om de Fransche straatnamen uit te vegen en slechts de Vlaamsche te laten staan. Wie niet volop in de beweging zit, kan dat niet steeds begrijpen en er is zeer zeker ook voor tal val Vlamingen een bijna gekke kant aan deze actie van den „Raad der Daad." Men moet echter op den voor grond stellen dat deze beweging niet is gericht tegen het Fransch of de Fransche beschaving en het is niet de Fransche taal welke op hun zenuwen werkt zooals een roode lap op de zenuwen van een stier. Het is een kwestie van waardigheid, men wil verwijdering van opschriften die een vorm geven aan misstanden. Voor den heer Grammens is het intus schen wel genoeglijk te kunnen vaststellen dat handelingen, waarvoor hij werd veroor deeld, nu in sommige plaatsen zijn verricht op hooger bevel. Zoo was hij op zekeren dag verschenen in het gerechtshof van Gent en heeft hij daar verscheidene Fransche op schriften weggeschrapt. Hetzelfde deed hij te Leuven en ook te Oudenaarde. Hij werd er voor gestraft en de rechtbanken veroor deelden, omdat niemand het recht heeft op dergelijke wijze tegen overheidshandelin gen op te komen. Doch nu heeft de minister van justitie bevel gegeven aan den procu reur-generaal te Gent, bevel dat geldt voor alle rechtbanken van zijn rechtsgebied in Oost- en West Vlaanderen, volgens het- welke alle opschriften uitsluitend in het Ne- derlandsch moeten worden opgesteld, dat alle mondelinge en schriftelijke mededee lingen in het Nederlandsch moeten gebeu- >rij, dat alle registers eentalig Nederlandsch moeten zijn en dat tweetalige moeten wor den verwijderd. Te Oudenaarde en te Gent, waar de heer Grammens aan het werk was geweest, moet zijn werk nu worden voort gezet. Ook te Leuven en elders zal dit moe ten gebeuren. De wet van 1932 heeft de eentaligheid in Vlaanderen en Wallonië ge huldigd, met tweetaligheid voor Brussel en de taalgrens. De mededeelingen tot het publiek, waaronder de straatnamen en ook de plaatselijke diensten van den Staat bv. moeten zich schikken naar de taalkeus van de gemeente waar zij gevestigd zijn. Steden zooals Gent, Antwerpen, Brugge, Kortrijk enz. hebben tot eentaligheid besloten. Nu is er een interpretatie gegeven aan de wet volgens dewelke een gemeente de tweede taal mag gebruiken in bepaalde gevallen, waarmee vooral bv. toeristische propagan da is bedoeld. Men heeft er echter dade lijk uit afgeleid dat de in de gemeente gevestigde diensten dit ook mochten doen. Voor de gerechtshoven in het Vlaamsche land hebben sommige magistraten de aan wezigheid, in hun rechtsgebied van enkele Waalsche gemeenten aangehaald als een re den voor tweetaligheid, alhoewel bv. te Luik waar al de Limburgers in hooger beroep voor het Hof moeten komen, geen enkel Vlaamsch opschrift in de Vlaamsche be roepskamer is te vinden. Doch zooals ge zegd is dat nu gedaan, alleszins voor het rechtsgebied van het Hof van Beroep te Gent, Er is steeds iets onverkwikkelijks ver bonden voor personen met een verdraagza- men geest, in een land waar twee talen naast elkaar worden gesproken, aan iets wat meer vitterij schijnt te zijn dan wat anders. Maar zulks belet niet dat, per slot van rekening, deze vitterij gegrond is en voortvloeit uit de omstandigheden. Zoodat in breeden kring in Vlaanderen wordt ge hoopt dat een nieuwe regeering er zal in slagen deze stekelige kwestie op te losen en ook de straffen zal uitwisschen die wer den opgeloopen door degenen die er, als voorbeeldige burgers op uit geweest zijn, de toepassing van de wet te doen eerbie digen, zij het dan door onwettelijke midde len. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BELT: Tijdelijk toenemende bewol king, overwegend droog, zelfde temperatuur des nachts, iets minder zacht overdag, meest matige Z. wind. UKKEL: Over het algemeen schoon en vrij zacht weer bij helderen hemel en ma tige wind uit Z. richtingen. ZO 5 Mrt. Zon op: 6 h. 41; onder; 17 h. 44. Licht op: 18 h. 14. Maan op: 17 h. 55; onder; 6 h. 01. V.M. 5 Mrt. MA 6 Mrt. Zon op: 6 h. 39; onder; 17 h. 46. Licht op: 18 h. 16. Maan op: 19 h. 17;; onder: 18 18 h. 28. L.K. 12 Mrt. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Maart. Hoogwater. Zaterdag 4 12.22 Zondag 5 0.34 13.05 Maandag 6 1.16 13.45 Hoog- en Laagwater te vVemeiuingei Maart. Hoogwater. L»agw»^r Zaterdag 4 1.45 14.14 7.22 19.49 Zondag 5 2.36 15.03 8.09 20.33 Maandag 6 3.23 15.48 8.54 2L14 Laagw»*'- 6.26 18.44 7.16 19.29 8.03 20.09 De Berlijnsche correspondent van de „Daily Telegraph" verneemt, dat naar men verwacht, dr. Schacht in de naaste tfce- komst weer voor het voetlicht zal treden. Onlangs heeft hij belangrijke economi sche besprekingen gevoerd met vooraan staande fabrikanten en exporteurs, ter in leiding van een reeks reizen naar het bui tenland, speciaal naar den Balkan en Roe menië, teneinde de aldaar reeds geopende onderhandelingen te voltooien voor den aankoop van groote hoeveelheden petro leum. In industrieele kringen spreekt men van een nieuw plan van Schacht, dat het vier jarenplan volledig zou moetep vervan gen, en voornamelijk betrekking zou heb ben op de reorganisatie en regeling van den in- en uitvoerhahdel Adviseur van ïiitler? De „Figaro" verneemt uit Berlijn, dat de regeling van de internationale schulden een rol zal spelen bij het plan, dat dr. Schacht zou gaan opstellen. In de toekomst zou Schacht jde speciale functie bekleeden van adviseur van Hit- Ier in kwesties van bedrijfsleven en ex port. Deze post zou vrijwel gelijk zijn aan dien van Von Neurath als raadgever in buitenlandsche politieke aangelegenheden. FRANKRIJK. DE BENOEMING VAN PéTAIN TOT AMBASSADEUR. Te Burgos in bijzonder goqle aar de gevallen. In een onderhoud van den specialen cor respondent van 'de „Matïn" met Jordana, den minister van buitenlandsche zaken van Burgos, heeft deze over de benoeming van Pétain het volgende verklaard: Frank rijk heeft een gebaar gedaan, dat ons heeft getroffen, door bij ons een van zijn roemrijkste zonen af te vaardigen Bij den onmetelijken taak, die ons na den oorlog wacht, zal er voor allen plaats zijn rond om den Spaanschen haard, die opnieuw moet worden opgebouwd. Ondanks de be proevingen zijn mijn gevoelens niet veran derd. Wij verwachten veel van Pétains tact voor de ontwikkeling der goede betrekkin gen tusschen Spanje en Frankrijk. Reuter meldt uit Praag: Tsjecho-Slovakije ziet zich tegenover een crisis geplaatst, welke van invloed zou kunnen zijn op zijn bestaan als federale staat. Dit tengevolge van mislukking der onderhandelingen tusschen de regeering te Praag en de Slovaaksche' ministers. Volgens bevoegde kringen heeft Beran, de federale premier, geweigerd bepaalde Slovaaksche eischen verder in overweging te nemen totdat de Slovaaksche ministers definitieve verzekering zullen hebben gege ven ten aanzien van de wijze, waarop zij zich een toekomstige samenwerking der Slowaken in den federalen staat voor oogen zullen stellen. Uit Buenos Aires: Het yrachtsfchip „Pampa" heeft ter hoogte van Bahia het wrak aangetroffen van het Duitsche op leidingsvaartuig „Karpfanger", dat eenige maanden geleden met man en muis moet zijn vergaan. Nadat het schip uit Ham burg vertrokken was, had men er niets meer van gehoord. PRIJSSTIJGINGEN IX VERBAND MET DE WERELDTENTOONSTELLING TE NEW YORK. Het A.N.P. meldt uit New York: Ofschoon er in de Amerikaansche dag bladen sterk geageerd wordt voor een con solidatie van de prijzen, valt er in New York toch een zekere neiging te bespeuren, welke duidt op een stijging der prijzen te gen den tijd, dat de wereldtentoonstelling zal beginnen. Verschillende hotels kondigen prijsverhooging aan van kamerhuur tegen 1 Mei a.s. De ondergrondsche spoorwegen, die naar het tentoonstellingsterrein voeren, kondigen een tarief van tien dollarcents aan, terwijl het gewone, algemeen geldende „underground"-tarief vijf dollarcents be draagt. Vele schouwburgen, welke anders des zomers plegen te sluiten, zullen geopend blijven

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1