CGOSSCHE COURANT) Kardinaal Pacelli is Paus geworden. MMtr VtrfcomMwA»! BUITENLAND. Slechts aridische Abstractie VlCKS Va-tro-nol Hij heeft den naam Pius XII gekozen. VLAAMSCHE KR0NIJK. Offensief van Franco verwacht. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER SS. TWEE BLADEN. VRIJDAG r^W"j 3 MAART 193» EERSTE BLAD. 182e JAARG. IP frotritidale MIDDELBURGSCHE COURANT Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lagen Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bl| vooruitbetaling. Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct, Elders in dit blad vinden onze lezers een boekbespreking van onzen medewerker dr. P. J. Bouman. Daarin komt een zinsnede voor, d e hier niet onweersproken mag blij ven. Zij luidt aldus: plaatst de schrijver zijn opvattingen over den „rechtsstaat", waarmee hjj geheel iets anders bedoelt dan de juridische abstracties, die dit begrip gewoonlijk over woekeren" Hier laat de geleerde socioloog zich in zijn alkeer van de rechtsgeleerdheid toch wel te ver gaan! Men mag zelfs, om in laatstgenoemde sfeer te blijven, hem beschuldigen van ideëelen diefstal: het staatsrechtelijk begrip „rechtsstaat" ontvreemdt hij namelijk uit dat gebied, waarin het ontstaan is en waar in het een algemeene gelding heeft verkre gen, om het te beschimpen, leeg te halen, met iets anders op te vullen en dan te zeg gen: ziehier, dit nu is de rechtsstaat, en niet „de juridische abstractie" waarover de staatsrechtgeleerden onvruchtbaar discus sieeren, doch die in wezenlijkheid den wa ren, door ons U thans voor oogen gestelden, rechtsstaat slechts „overwoekert". Dat de rechtsstaat juridische abstractie of „staatsrechtelijke afgetrokkenheid" ge scholden wordt, is zoo erg nog niet: behalve een zeer concreet of wezenlijk iets, is hij dat abstracte tevens. Maar dat het een over woekering van den Brouwer-Boumanschen of eigenlijken rechtsstaat zou zijn, daarte gen teeken wij nadrukkelijk protest aan. Waartoe is deze wederrechtelijke toe- eigening van dit begrip toch noodig? Waarom is het niet voldoende, wanneer dr. Bouman c.s. constateeren, dat het de wereld waarin wij leven aan sociale recht vaardigheid mangelt, en, als zij willen, laat hen daaraan dan onzentwege nog toevoe gen, dat zjj den strijd voor een sociaal rechtvaardiger samenleving van aanzien lijk meer en hooger belang achten, dan den strijd voor het behoud van den rechts staat. Daartegen kan niemand bezwaar hebben. Maar de aantasting van het door velen ook door ons van hooge ideëele èn hooge practische waarde geachte staatsrechtelijke begrip van den rechtsstaat, de vervanging van den zin dezer term door dien van „so ciaal rechtvaardige samenleving" is termi nologisch niet te verantwoorden. En dat niet alleen: het geeft ook blijk van gebrek aan inzicht in, aan besef van de beteekenis van. dien rechtsstaat. De rechtsstaat en de sociaal-rechtvaardige samenleving zijn twee begrippen beide twee abstracte begrippen bovendien die elkaar ten deele kunnen overlappen, maar die elkaar logisch allerminst moeten dekken! Het is zeer wel mogelijk, een so ciaal volstrekt rechtvaardige samenleving te denken, die geen rechtsstaat is; het is evenzeer mogelijk wij zien het zelfs dage lijks rondom ons in een rechtsstaat te leven, waarin veel sociale onrechtvaardig heid is. Het streven naar meer sociale rechtvaar digheid dragen wij een warm hart toe; het is niet noodig voor dit streven den rechts staat (als staatsrechtelijk abstract en con creet feit) te laten vallen. Het behoud van den rechtsstaat en de perfectioneering van de werking daarvan achten wij een groot landsbelang; het is echter volstrekt niet noodig, voor behoud van den rechtsstaat strijdende, den strijd voor meer sociale rechtvaardigheid achter wege te laten. Derhalve: de strijders voor sociale recht vaardigheid dienen zich tevreden te stellen met hun eigen terminologie. Zij behooren zich te onthouden van het ontvreemden en kleineeren van vaststaande begrippen uit een Andere sfeer, die daarin door ernstige menschen, welke overigens gaarne met hun willen samenwerken, als waardevol worden beschouwd. PRINS BERNHARD HEEFT AAN SKIWEDSTRIJD DEELGENOMEN. Prins Bernhard heeft deelgenomen aan een afdalingswedstrijd op het standaard- traject van Wengen. Z.K.H. maakte een tijd van 4 min. 53,8 sec., een uitstekende prestatie, ondanks een val vlak voor de finish. Om het oudste standaardinsigne van Zwitserland, de „zilveren sneeuwvlok van Wengen" te verkrijgen was de verrichting van Prins Bernhard ruim voldoende, zoo dat de skicapaciteiten van Z.K.H. uitste kend mogen worden genoemd. HET LAGER- EN VAKONDERWIJS VOOR DE SCHIPPERSKINDEREN. Meer dan elfduizend leerplichtige schipperskinderen. Dezer dagen is te Amsterdam de jaarver gadering gehouden van het stichtingsbe stuur van het onderwijsfonds voor de scheepvaart. In het in deze vergadering uit gebrachte jaaroverzicht van de werkzaam heden van het onderwijsfonds voor scheepvaart verklaart de directeur, de G. de Jong, dat er alle reden tot d" baarheid bestaat. Volgens het register varende schipperskinderen waren er in j afgeloopen jaar 11.345 schipperskinderen den leerplichtigen leeftijd, van wie 3.358 "f'b Pjocent (vorig jaar 27,6 procent) durende het geheele jaar een school zochten. Niet minder dan 2,969 kinderen Jb,2 procent; (vorig jaar 28,2 procent) zochten in het geheel geen school. Door het onderwijsfonds voor de scm vaart werden in het afgeloopen jaar l.uuo schipperskinderen aan den wal gehuisvest ror ontvangen van lager onderwijs Op 31 December waren er nog 316 aanvra gen. welke wegens gebrek aan finaneieele de hr. dank- van het in of ge- be- of be scheep- L:006 Hoewel men verwacht had, dat het con claaf voor de verkiezing van den opvolger van Pius XI minstens een dag of drie zou duren, is de beslissing reeds gisteravond, op den eersten dag dus, gevallen. Om streek half zes (Romeinschen tijd) deden witte rookwolken, die opstegen uit het schoorsteentje van het Vaticaan, den tal rijken toeschouwers kond, dat een nieuwe paus gekozen was. De oudste kardinaal-diaken verscheen eenigen tijd daarna op de loggia. Èen zeer diepe stilte viel over. het Sint Pietersplein: duidelijk weerklonk de stem des kardina len, die mededeelde, dat Kardinaal-staats secretaris Eugen'o Pacelli tot Paus was ge kozen en dat hij den naam Pius XII had aangenomen. Nog een oogwenk heorsehte de groote stilte op het enorme plein en toen barstte de onafzienbare menigte in een eindeloos gejuich uit. Om 6' uur 25 (Rom. tijd) verscheen de nieuwe Paus op het balkon tot verleening van den zegen urbi et orbi; op zilveren trompetten werd de pauselijke marsch ge blazen. Alle klokken van den Sint Pieter beierden, terwijl de Paus de zegeningsfor mule uitsprak en het teeken des kruises maakte boven de op het plein geknielde menigte. Religieuze gezangen weerklonken over het plein. Om 18 uur 30 trokken Pius XII en zijn gevolg zich terug van de loggia, terwijl de menigte bleef juichen en zingen. Hoe de verkiezing plaats vond. Gistermiddag tegen half vier hadden de 62 kardinalen hun appartementen verlaten en zich weer naar de Sixtijnsche Kapel be geven voor een derde stemming. Zou deze zonder resultaat blijven, dan zou onmid dellijk een vierde volgen, waarvan de uit slag door een rookwolk zou worden bekend gemaakt. Zoodra de vereischte meerderheid van stemmen voor kardinaal Pacelli vaststond, werden de deuren van de Sixtijnsche kapel geopend en werden de secretaris van het conclaaf en de ceremoniemeester binnenge laten. De kardinaal-deken omringd door de kardinalen, de hoofden der orden, pries ters en diakens, begaf zich naar den geko zene, en vroeg hem in het Latijn: .„aan vaardt gij uwe verkiezing tot Paus?" Toen Pacelli bevestigd geantwoord had, werden alle baldakijnen boven de zetels der kardi nalen met één beweging neergehaald, met uitzondering van het baldakijn boven den zetel van Pacelli. Vervolgens vroeg de de ken welken naam de gekozene als Paus zou dragen. Intusschen maakte de secretaris van het conclaaf de officieele acte van de verkie zing en de aanvaarding daarvan op. Ter stond daarop begaf de gekozene zich, ver gezeld van zijn conclavisten, naar een kleine zaal, waar reeds vóór den aanvang van het conclaaf de pontificale kleedij gereed lag. Men bekleedde Pacelli met de pauselijke kleederen, waarna hij plaats nam op den stoel, aan den voet van het altaar in de Sintijnsche kapel. In volgorde van anciënniteit trokken vervolgens de kardinalen langs den nieuwen Paus. Zij kusten hem den voet, daarna de hand, die hen ophief. Na deze plechtigheid ging de Paus over tot de zegening van het altaar. Eenige oogenblikken later werd de uitslag aan het volk bekend gemaakt. De luidsprekers hadden de geheele be volking van Rome uitgenoodigd, zich ter stond naar het St. Pietersplein te begeven, waar de naam van den nieuwen Paus be kend zou worden gemaakt. Tevens werd door de luidsprekers bekend gemaakt, dat de nieuwe Paus zou verschijnen in de bui tenloggia der basiliek en daar zijn pause lijken zegen „urbi et orbi" zou geven. Onder de duizenden belangstellenden op het St. Pietersplein heerschte een buiten gewone spanning. Het bericht, dat een nieuwe Paus gekozen was, verspreidde zich met ongelooflijke snelheid door de stad en door alle straten stroomde een onafzienba re menigte naar het Sint-Pietersplein. Er werden troepen samengetrokken om de or de te handhaven. De nieuwe Paus. Eugenio Pacelli is te Rome geboren op 2 Maart 1876 als zoon van een advocaat bij het Vaticaansche consistorie, en werd gis ter precies op den dag zijner verkiezing dus 63 jaar. Hij studeerde te Rome in de rech ten en werd in Maart 1899 tot priester ge wijd, om kort daarop een ondergeschikt ambt te aanvaarden bij de congregatie der buitengewone kerkelijke aangelegenheden. Daar hij een knap rechtsgeleerde was, werd hij in 1909 benoemd tot leeraar in de ju risprudentie aan de pauselijke academie der adellijke geestelijken (Nobili Ecclesiastici), een zeer exclusieve instelling. In die kwali teit die hij tot 1914 bekleedde, publiceerde hij in 1912 een zeer gewaardeerde studie op het gebied van het kanonieke recht. In 1914 werd hij door paus Pius X aangesteld tot secretaris der congregatie voor ker kelijke zaken, in welk ambt hij door Bene- dictus XV, die hem zeer hoog schatte, werd bestendigd. Het was deze laatste paus, die hem op 23 April 1917 tot titulair aartsbis schop van Sardi benoemde en tevens als nuntius naar München afvaardigde. In den middelen nog niet konden worden behan deld. De binnenvaartscholen (vakonderwijs) van het onderwijsfonds werden bezocht door 3.011 leerlingen, waarvan o.a. te Bres- kens 90, te Terneuzen 94, en te Vlissingen 74. Er zijn plannen tot stichting van een binnenvaartschool te Z i e r i k s e e. moeilijken oorlogstijd heeft, hij, hoewel hij tenslotte Italiaan was, zich door zijn grooten weldadigheidszin en door zijn recht vaardigheid de liefde van de Beiersche ka tholieken verworven en door zijn groote di plomatieke gaven de achting der Duitsche staatslieden. In 1920 werd hij nuntius te Berlijn. Aan zijn tact en werkzaamheid zijn de belangrijke concordaten met Beieren (1924) en met Pruisen (1930) te danken; dat laatste vormde de kroon op zijn werk en sloot tevens zijn loopbaan als nuntius af. Reeds was.hij als secretaris der commissie voor de codificatie van het kanonieke recht een gewaardeerd medewerker van kardi naal Pietro Gasparri, den toenmalige staatssecretaris. Op 16 December 1929 wordt hij door den paus tot kardinaal gekozen met de titel kerk Santi Giovanni e Paolo en weinige maanden later wordt hij opvolger van kar dinaal Gasparri, als kardinaal-staatssecre taris. Pacelli werd bovendien camerlengo der Roomsche kerk. Als staatssecretaris toonde hij bijzondere kwaliteiten en slaagde erin het moeilijke concordaat met het Duitschland van Hitier af te sluiten. Hij is met de Duitsche zaken zeer vertrouwd en kon den Paus ook in de laatste, moeilijke jaren met groote deskundigheid ter zijde staan. Het groote vertrouwen, dat Pius XI in hem stelde, bleek duidelijk uit de gewich tige zendingen, welke deze hem opdroeg. In 1934 was hij pauselijk legaat op het In ternationaal Eucharistisch Congres te Bu- enos-Aires en in 1935. te Lourdes. In 1936 maakte hij een lange reis door de Vereenig- de Staten, waar o.a. zijn groote rede voor de algemeene Amerikaansche Persvereeni- ging een grooten indruk maakte. In 1937 nam hij namens den Paus deel aan de groo te feestelijkheden van de inwijding der ba siliek ter eere van de H. Theresia te Li- sieux, waar wederom zijn groote en schit terende redevoeringen den weg openden voor een betere verhouding tusschen Kerk en Fransche regeering. In 1938 was hij nog eens pauselijk legaat op het Internationale Eucharistisch Congres te Boedapest. Hij is de 262ste Paus. Voor Duitschland was de keuze „de minst gunstige van alle denkbare moge lijkheden". De Berlijnsche correspondent van de N. R. C. meldt aan zijn blad: De verkiezing van kardinaal-staats-secre- taris Pacelli tot Paus is, van Duitschland uit gezien, de minst gunstige van alle denk bare mogelijkheden. Deze mogelijkheid is echter op den eersten dag werkelijkheid ge worden. Hier had men algemeen de verwach ting hooren uiten, dat onder de kardinalen een meerderheid zou blijken te zijn voor ■een z.g. neutralen Paus, een kardinaal dus, die zich geheel op de zielszorg zou concen- treeren en wien men van tevoren geener lei politieke richting kon aandichten. Dit was, zoo heette het, overeenkomstig de tra ditie, maar bovendien kon thans van het kardinaalscollege te eerder een politiek van voorzichtigheid en reserve worden ver wacht, omdat de toenemende macht van het fascisme in Italië en van het nationaal- socialisme in Duitschland zulk een politiek deed strooken met het eigen belang van de roomsch-katholieke kerk. Verwachtingen van anderen aard werden op rekening ge schoven van de Duitsche kardinalen, die dan ook wel voor Pacelli zouden stemmen, maar in de minderheid zouden blijven. Gezien deze verwachting, werkte hier de verkiezing van Pacelli als een sensatie. In Pacelli zag men hier de drijvende kracht achter de politiek van zijn overleden voor ganger, Pius XI en de inspirator van al diens uitlatingen nopens de bejegening, wel ke de roomsch-katholieke kerk in Duitsch land van de regeering ondervindt. Pacelli zou het geweest zijn, die den Paus den stok zou hebben verschaft voor diens bestrijding van de rassentheorie en inderdaad heeft Pacelli zelf als kardinaal-staatssecretaris zich meermalen tegen deze theorie uitge laten, laatstelijk nog vorig jaar te Boeda pest. De Britsche pers juicht de ver kiezing toe. Reuter meldt uit Londen: In de hoop, dat de nieuwe Paus de strijd van zijn voorganger voor den vrede, per soonlijke vrijheid en godsdienstvrijheid voort zal zetten, juicht de Britsche pers eensgezind de verkiezing van kardinaal Pa celli toe. De bladen wijzen er op, dat de verkiezing beteekent, dat de krachtige po litiek van Pius XI den steun had van de kardinalen. De „News Chronicle" en de „Daily Ex press" zien in de verkiezing een overwin ning van de democratie en een voortzetting van de politiek van Pius XI, een politiek welke de rechten en waarde van het indi vidu verdedigt tegen de eischen van de totalitaire staten. De „Daily Telegrah" schrijft, dat door de ongewoon snelle keuze is gebleken, dat er geen werkelijk verschil van opvatting be stond bij de kardinalen en hoewel de ver kiezing van den staatssecretaris tot paus een zeer ongebruikelijke gebeurtenis is en zekere stemmen voor het conclaaf wezen op ..cfe wenschelijkheid een niet-politieke paus te kiezen, zullen weinigen critiek le veren op de voorzichtigheid van het heilig college om rekening te houden met de we reldwijsheid als eerste noodzakelijkheid voor hem, die zetelt op den „heiligen stoel". Er bestaat geen twijfel af paus Pius XII verlangt de hartelijke betrekkingen tus schen het Vaticaan en zijn vaderland te handhaven, doch door zijn groote reizen over beide halfronden cn zijn pe*-:conlijk contact met vele staatsheden, is een zui ver Italiaansche opvatting niet mogelijk. De „Times" schrijft, dat het natuurlijk is, dat de kardinalen een voortzetting van de pclitiek verlangden boven herderlijke ver diensten en een goed geestelijke, die levens een kundig d plomaat, die de politiek van het n'euwe Europa kent, kezen om het schip van Petrus ovsr dc golven te sturen. De gebeden van zijn geloovigen en vr.n vele niet-katholieke Christenen zullen hem bij zijn zwaren taak vergezellen. HL Het eerst noodige. Ge moet niet denken, dat het baantje van journalist zoo simpel is. En als ge dat ten slotte, het zij schoorvoetend, het zij voet stoots, hebt toegestemd, dan gelieve ge ook nog te aanvaarden de stelling, dat dit baantje evenmin aangenaam is. Reeds daar om niet aangenaam, omdat in een geval als dit, waar éénmaal per week een brief te schrijven is, er zóóveel onderwerpen zijn, dat men tenslotte niet weet, waarover ge handeld zou moeten worden. In de Belgische bladen van vandaag ko men de volgende koppen de aandacht vra gen: „De dochter-moordenaar te Charle roi", „De moord van Trombeek-Bever voor het Assisenhof van Brabant", „De moord van Esschen". Reeds over elk dezer drie rechtszaken zou een prachtig dramatisch verslag te ge ven zijn, om van te rillen. En dat betreft nu nog maar alleen de crimineele schotels uit de welvoorziene spijskaart van onder werpen. Het ellendige van vele dezer onderwer pen is, dat zij het karakter van „nu of nooit" dragen. En daarom wel ligt hier de verplichting, om thans over de nieuwe re- geeringscrisis te spreken. Dit moge dan wel geen onderwerp van moord zijn, het is toch een moordend onderwerp. Daórom moordend, omdat al deze onrust van om vergeworpen, optredende en weer verdwij nende kabinetten moordend is voor het wel zijn, en vooral voor de credietwaardigheid van ons land. Aan de andere zijde kan men ook zeggen: Alles went. Als men in 21 jaar dus van den wapenstilstand af 21 ministeries heeft zien buitelen, dan kan deze nieuwe buiteling eigenlijk het gemoed niet meer schokken. Dat het kabinet-Pierlot eenige kans had om in leven te blijven, zal wel niemand ge- looven. Het was, zooals men zegt, een dood geboren kindje. De aangekondigde finanei eele hervormingen zijn het struikelblok ge bleken, eigenlijk nog vóór het kabinet tijd had gehad om te zien, of het al of niet in de Kamer een meerderheid kon verwerven. Ondanks het verzet van socialistische en katholieke-democratische zijde, beweerde de minister van financiën, dat hij van zijn standpunt niet kon afwijken. De begrooting moet inderdaad in even wicht worden gebracht. Zonder verlaging van de salarissen van het rijkspersoneel en van de pensioenen, zonder beperking van de staatsuitgaven, zonder daling van de kostprijzen der uitvoerartikelen, is geen redding mogelijk. Want de finaneieele toestand dit is geen geheim voor iemand is uiterst critiek. Hij is van dien aard, dat een oplettend heid van elke seconde en een uiter ste voorzichtigheid geboden zijn. En de mi nister van financiën heeft het noodig ge vonden, en het was noodig ook, zjjn optre den aan te vangen met aan de Kamer een mooi stelletje cijfers aan te bieden. In an dere woorden: het bedrag, dat Moeder Bel gië in haar zak zal moeten hebben om te kunnen betalen al wat zij moet betalen. Het is maar twee-en-een-half milliard Die 2% milliard zullen wel weer opge bracht worden de gemeenplaats van de belastingschroef aandraaien is niet altijd te ontgaan maar ze moeten al uitgege ven worden vóór ze er nog zijn! Dat be teekent dus: leenen. Maar om te kunnen leenen, moet ge bekend staan als een ern stig en spaarzaam iemand. En hier zit nu de kneep van al de ellende, waarvoor op het oogenblik elke regeering komt te staan Het kabinet-Pierlot kwam bij monde van zijn minister van finaciën met een kordaat besluit: Als ik kan laten merken, dat wij het welzijn van het land beoogen, dus spaar zaam zjjn, dan zal ook het kapitaal wel ver trouwen hebben. Hoe is dat nu beter te be reiken dan door een vermindering van de uitgaven? Dies verminderen wij de wedden en de pensioenen, om te beginnen met 5 Bovendien geven de dalende indexcijfers de regeering ook het recht, nóg 5 op de loo- nen te korten. Dit maakt dus 10 vermin dering. Dit voorstel was als de knuppel in het hoenderhok. En is deze knuppel, die tus schen de beenen van 't kabinet is terecht gekomen en het heeft doen struikelen. Sedert tijden verkondigen de elkaar op volgende ministeries allen hetzelfde orde woord: De uitgaven bezuinigen en inkrim pen, of de finaneieele ondergang. Maar ook telkenmale, als er dan een minister met voorstellen voor den dag komt om van woorden tot daden over te gaan, heeft men de poppen aan het dansen. En toch moeten deze maatregelen het ge- wenschte klimaat scheppen voor de uitgifte van een binnenlandsche leening en de con solideering van de in Nederland uitstaande schatkistbons ten bedrage van 750 millien. De opvolger van Mijnheer Pierlot, wie het dan ook zijn moge en wanneer, zal voor dezelfde moeilijkheden komen te. staan. Hendrick de Vlaming. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BELT: Helder tot licht bewolkt, iets kouder des nachts, met kans op nachtvorst, overdag zacht, zwakke tot matige Z. tot Z.O. wind. UKKEL: Matige wind uit Z. tot Z.O. rich tingen, schoon en zacht weer, nachtelijk minimum ongeveer 5 graden. Za. 4 Maart. Zon op: 6 h 43; onder: 17 h 42. Licht op: 18 h 12. Maan op: 16 h 32; onder: 5 h 32. V.M-: 5 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Maart. flnnirwRtoi-. Laass"*'"' 3 11.29 23.48 5.23 17.53 4 12.22 6.26 18.44 5 0.34 13.05 7.16 19.29 Vrijdag Zaterdag Zondag Hoog- Vrjjdag Zaterdag Zondag en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater. LaagwpW 3 0.40 13.16 6.21 19.00 4 1.45 14.14 7.22 19.49 5 2.36 15.03 8.09 20.33 Deze druppels voorkomen vele verkoudheden, omdat zij de natuurlijke be scherming in den neus, waar de meeste verkoud heden ontstaan, versterken. Zoodra gij niest— doe vlug een paar druppels in ieder neusgat. v.'ngez. Meded.) De Spaansche bnrgeroorlog. Reuter meldt uit Burgos: De waarschijn lijkheid van een offensief van Franco om het overblijfende republikeinsche gebied te onderwerpen, wordt te Burgos steeds groo- ter geacht. In militaire kringen is men thans de meening toegedaan, dat, aangezien er thans blijkbaar in het republikeinsch ge bied geen autoriteiten meer over zijn om dit gebied te vertegenwoordigen, het beter is een militaire beslissing te forceeren. PéTAIN EN FRANCO ZIJN GOEDE VRIENDEN. De Fransche regeering heeft een handige zet op het politieke schaakbord gedaan met de benoeming van maarschalk Pétain tot ambassadeur te Burgos. Er bestaan n.l. banden van persoonlijke vriendschap tus schen den Franschen maarschalk en gene raal Franco. De laatste heeft o.a. gestu deerd op de krijgsschool te Parijs: Pétain was een zijner leermeesters. Later hebben de beide mannen als militaire leiders sa mengewerkt in den befaamden Rif-oorlog. De gevoelens van vriendschap en hoogach ting ontstonden vooral in deze periode. Men zegt, dat Franco toen een zeer groot respect voor de militaire bekwaamheden en het karakter van maarschalk Pétain heeft gekregen. De maarschalk vestigde overigens zijn grooten naam in den wereldoorlog. Hij is de beroemde verdediger van Verdun ge worden; van Verdun, waar de Duitsche op- marsch den onoverwiniielijken weerstand vond. RADIOREDE VAN PAUS PIUS XH. Vanmiddag te negen minuten over twaalf (Italiaanschen tijd) sprak Z. H. Paus Pius XII zijn eerste boodschap tot het geheele Roomsch-katholieke volk uit voor de radio. Hij sprak vier en een halve minuut, waar na hij zijn zegen gaf. Hij hield een hart stochtelijk pleidooi voor den vrede tusschen alle landen, alsmede rechtvaardigheid, lief dé en eensgezindheid. Hij bad, zeide hij, dat alle volken mogen komen tot welvaart en vooruitgang in de beschaving. De Paus sprak met een heldere, duidelijke stem. Na den pauselijken zegen werd een korte La- tljnsche hymne gezongen. BELGIë. NOG GEEN KABINET SOUDAN. Dr. Martens denkt niet aan wijben. De socialistische kabinetsformateur Sou dan had gehoopt gisteravond reeds een ka binet gevormd te zullen hebben. Die hoop is echter in rook opgegaan. Vanmorgen was hij naar uit Brussel wordt gemeld, nog niet verder dan gistermiddag. Ook is Soudan's speculatie op de moge lijkheid, dat dr. Martens ontslag zal ne men als lid van de Vlaamsche Academie voor Geneeskunde beschaamd geworden. Dr. Martens heeft laten weten, dat hjj daar niet aan denkt. CANADA, NOODLOTTIGE HOTELBRAND. Het hotel „Queen" te Halifax (Nieuw- Schotland) is door een feilen brand ver woest. Het vuur deelde zich snel mede aan in de nabijheid liggende huizen. In het ho tel hielden 117 personen verblijf. Tot dus ver heeft men twee lijken geborgen, ter wijl nog 69 personen worden vermist. Men neemt aan dat minstens 20 dezer om het leven zijn gekomen. TUSSCHEN TWEE MIJNWAGENS BEKNELD GERAAKT EN OMGEKOMEN. Vanochtend is de achtienjarige sleeper P. Florax uit Hoensbroek in de ondergrond- sche werken van de staatsmijn „Emma" te Heerlen tusschen twee mjjnwagens bekneld geraakt tengevolge waarvan hjj onmiddel lijk overleed.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1