SCHUDT UW LEVER WAKKER KRONIEK va» den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 1 MAART 1939. No. 51. DE TRAGEDIE VAN MAYERUNG MIDDELBURG. WAAROM VEGETARISME, WAAROM MODERNE VOEDING? WALCHEREN. ÜUID-BEVELAND. De Fransche erkenning van Franco. Ook Frankrijk en Engeland hebben thans de regeering van generaal Franco de jure erkend. Het stond reeds verscheidene dagen vast, dat dit zou gebeuren, maar tot tegen het einde der vorige week was het de vraag, hoe het Fransche volk er op zou reageeren. Het leek lang niet denkbeeldig, dat Dala- dier er nog wat moeilijkheden door zou on dervinden. Voordat het officieele besluit viel, kwam ten deze intusschen klaarheid. Vrijdag j.l. is in de Fransche Kamer over de zaak gesproken, zooals men zich zal her inneren. Uit de linkerzijde dook een verzoek op, om de regeering over de eventueele er kenning van Franco te interpelleeren. For meel heeft het Fransche parlement in din gen als deze niets te vertellen. Ze behoo- ren volledig tot de competentie der regee ring. Maar niemand kan de Kamer belet ten, om als ze dat wil haar opvattin gen er over uit te spreken. Het interpella tie-verzoek was uit dien hoofde niet mis plaatst. Maar om politieke redenen de onderhandelingen, welke Bérard te Burgos voerde mochten niet door een politiek de bat in de Kamer worden doorkruist, nade- maal ze er alleen maar door beschadigd konden worden moest Daladier zich tegen de interpellatie verzetten. Hij eischte derhalve van de Kamer, dat ze het ingediende ver zoek zou afwijzen, daarbij de portefeuille- kwestie stellende. Met een meerderheid van 60 stemmen werd de eisch ingewilligd. En op die wijs verkreeg de regeering feite lijk bij voorbaat de (overigens onnoodige) goedkeuring der Kamer, om Franco te er kennen. Het lijdt geen twijfel, dat ook de meer derheid van het Fransche volk van mee ning is, dat de erkenning van Franco niet langer mocht worden uitgesteld. Men voelt zich, naar onze Parijsche correspondent ons meldt, zichtbaar opgelucht in de Fransche hoofdstad, dat de kogel door de kerk is. Zelfs in arbeiderskringen is de sympathie voor de uiterst linksgerichte politiek snel gedaald; de staking van 30 November is het verbond van vakvereenigingen duur komen te staan. En de last, welke men ondervindt van de uit menschlievendheid opgenomen Spanjaarden heeft daar ook al geen goed aan gedaan. De enkele honderdduizenden Spaansche vluchtelingen zijn stellig niet al le anarchisten en communisten, maar er schuilt wel kaf onder het koren. Als de Franschman het nog niet wist, heeft hij het de laatste dagen in de kampen kunnen constateeren. En de unanieme weigering der andere landen om een deel dier vluch telingen op te nemen, Rusland en Mexico incluis, doet de rest. Frankrijk herbergt op dit oogenblik Russen, Turken, Italianen, Duitschers, Oostenrijkers, Spanjaarden, om maar de voornaamsten te noemen, tot een totaal van vier millioen vreemdelingen. Dat is een tiende deel der gansche bevolking van Frankrijk. Dit tiende deel is daaren boven het roerigste deel de helft der misdaden in Frankrijk wordt gepleegd door buitenlanders en de Spaansche „kamera den" dragen het hunne tot die roerigheid bij. Frankrijk begint in te zien, dat het zich niet de weelde van een nieuwe honderd duizend werkloozen kan veroorloven, en dat met vele vluchtelingen, die te goeder trouw zijn, ook een Spaansch gevaar de Pyreneeën is gepasseerd en thans het land der liberté, egalité et fraternité tot opera tieterrein zou willen verkiezen. Dit is het nijpend probleem, dat niet alleen uit finan cieel oogpunt in millioenen franken per dag loopend van beteekenis is. Bij den Parijzenaar bespeurt men weinig belangstelling voor het stille gebouw, num mer 13 aan de avenue George V, waar pre sident Azana verbleef. Men acht de berich ten over wagonladingen gouds en edelge steenten, die als diplomatiek valies zouden zijn verzonden en daar afgeleverd, schrome lijk overdreven. Azana is reeds afgetreden en uit Parijs naar Savoje vertrokken; ook de ambassa deur, Manuel Pascua, heeft Parijs verla ten en met hem het personeel van het ge zantschap. De verhuizing vond Zaterdag plaats onder toezicht en bescherming der Parijsche politie, en de rood-geel-blauwe vlag is ook al vervangen door het rood en goud der nationalisten. Men liep schouder ophalend voorbij het Spaansche loeristen- bureau, gevestigd aan den drukken boule vard de Madeleine, waar sinds anderhalf jaar of langer de onwaardigste propaganda voor het republikeinsche Spanje werd ge maakt. Om maar te zwijgen van de pakken Uit de memoires van de moeder van Maria Vetséra, over den liefdesroman van Kroonprins Rudolf. 10). De zesentachtig dagen eener liefde. De idylle tusschen Rudolf en Maria Vet séra heeft maar zesentachtig dagen ge duurd. De piepjonge barones was op vijf November voor de eerste maal in Rudolf's vrijgezellenwoning in de Hofburcht ge weest; op den voorlaatsten dag van de daaropvolgenden Januarimaand stelde de hofarts, dr. Auchenthaler in het jachtslot Mayerling hun gemeenschappelijke doods oorzaak vast: zelfmoord met een jachtge weer. De achtentachtig bladzijden van het gedenkschrift van Helena Vetséra vertellen ons alles van deze zes-en-tachtig dagen. „Het ridderlijke wezen van den kroon prins, zoowel als zijn knap uiterlijk waren de oorzaak van barones Maria Vetséra's vereering voor hem, nog voor zij hem per soonlijk ontmoet had Met deze woorden begint het verhaal van den korten liefdesroman in de memoires van Helena Vetséra. Dit beeld van Rudolf is ongetwijfeld door een vrouw gegeven, op wie zijn verschijning een even grooten in druk heeft gemaakt „Zij maakte geen geheim van deze ver eering, doch haar leeftijd in aanmerking genomen en ook door het ontbreken van iederen persoonlijken omgang, sloeg nie mand er bijzonder acht op. Tijdens de voor- jaars- en zomerrennen, meende zij, dat de prins op haar gelet had en zij vertelde dit .vol blijdschap aan haar vertrouwde kennis- Kermisverpachting, Gisteren is een tweede verpachting ge houden voor standplaatsen op de kermis al hier en zijn nog plaatsen toegekend aan: een miniatuur-autodrome, een suikerkraam, een vischkraam, een slagmachine, twee kijk- tenten, een theatertent, een kindercarous- sel en een kunstglasblazerij. Gistermiddag sprak in een der zalen van Sint Joris voor den Nederlandschen Vege- tariërsbond voor een vrij groot aantal da mes en enkele heeren, de heer B. C. Kool, lid van het hoofdbestuur van den bond, over: „Waarom vegetarisme, waarom mo derne voe4ing." Spr. begon met er op te wijzen dat de Bond thans 1200 leden telt, verdeeld over 20 afdeelingen en 9 correspondentschap pen, doch dat men in Zeeland alleen en kele verspreide leden heeft. Spr. zeide, dat men wil aankweeken de eerbied voor het leven ook van de dieren en dit moet lei den tot de moderne voeding. Spr. meent, dat de dierlijke voeding een veel te hoog eiwitgehalte heeft. Men vreest ten onrech te dat er te weinig eiwitgehalte in andere voedingsartikelen aanwezig is en daarom eet men vleesch en visch. Toch is het vleeschgebruik van 1933 tot 1937 terug geloopen van gemiddeld 48 tot gemiddeld 37 kg per jaar per persoon. Spr. wijst er op, dat dit gepaard is gegaan met terug loopen van het sterftecijfer. De vegetariërs houden rekening met 35 gram per dag aan eiwit, wat gelijk staat met het gehalte van de moedermelk. Spr. zegt, dat men veelal de kinderen tot het eten van vleesch moet aanzetten en dat dit dan ook vooral een kwestie van gewoonte is. Spr., die de eer ste 33 jaar van zijn leven geen vegetariër was maar nu sedert 33 jaar wel, erkent, dat vleesch goed smaakt, maar stelt ook vast, dat geheele andere volksstammen steeds vegetarisch leven en men dus zon der dierlijk voedsel kan. Het eiwit is bij het vleesch te samengepakt en spr. geeft enkele voorbeelden van de slechte gevol gen daarvan. Ook boonen en erwten heb ben dit euvel en moeten niet te bovenma tig worden gegeten. Spr. behandelde uitvoerig de kwestie der vitaminen en kwam dan tot de moderne voeding, waarbij men o.a. de aardappelen moet stoomen in plaats van ze te koken, ook de rauwkost passeerde de revue. Het gaat zi. niet in de eerste plaats om de voeding, maar om de levensenergie. Er komen bij de vleeschetende volken vele ziekten voor, die bij de natuurvolkeren niet bekend zijn. Het lichaam verzet zich tegen gedenatureerde voedingsmiddelen Spr. wees er o.a. nog op, dat men bij de moderne voeding zoo weinig mogelijk zout gebruikt en wekte de dames op cursussen in moderne voeding te gaan volgen. Dit is de voeding die geheel aanpast aan ons ge stel. Zij omvat alles voor gezonden en zie ken. Het vegetarisme is een ethisch vraag stuk en gebleken is volkomen, dat men het dierlijk voedsel niet noodig heeft. Men eet het vleesch op, maar zou zelf niet den moed hebben het dier te dooden, dat het vleesch zal geven. Spr. eindigde met te herinneren aan de Koninklijke woorden over geestelijke en moreele her- Spaansche persberichten, welke iederen morgen en avond op de redactiebureaux der Parijsche kranten en op de schrijftafel der Parjjsche correspondenten van buiten- landsche bladen werden gevonden. Een ge woonte, die nu sinds enkele dagen niet meer schijnt te bestaan. Als de Parijzenaar niet enthousiast is van de erkenning van generaal Franco komt zulks voort uit zijn sentiment, dat zich te gen de meer en meer gebruikelijke methode van geweld verzet. Maar als hij zich niette min opgelucht gevoelt is het doordien hij voldoenden zin heeft voor de realiteit van de feiten. De erkenning van Franco acht de meerderheid van het Fransche volk de consequentie eener niet-inmengingspolitiek, die het gevaar om in Spaansche zaken te worden betrokken beoogde te verminderen. Maar, en dit ziet men eveneens helder in, deze erkenning brengt geen oplossing voor tal van andere problemen, waarvan één is dat der Spaansche vluchtelingen. En ook dit sluit alle vreugdebetoon uit. sen. Een verblijf van eenige maanden in Engeland scheen haar gevoelens iets op den achtergrond gedrongen te hebben, maar slechts eenige maanden na haar terugkeer had deze liefde haar geheel in haar macht en zjj offerde alles wat zij bezat op, jeugd, eer en leven, om slechts enkele vluchtige oogenblikken in zijn nabijheid te kunnen zijn". Maria Vetséra had behalve gravin La- risch nog een vertrouwde vriendin, waar schijnlijk een meisje van haar eigen leef tijd; het gedenkschrift vermeldt alleen haar voornaam, Hermine. Bij haar stortte Mary in vele belangrijke brieven haar hart uit. Na de tragedie kreeg de moeder deze brie ven in handen, waaruit zij met behulp van het toenmalige kamermeisje den geheelen roman kon reconstrueeren. Het gedenk schrift veroordeelt gravin Larisch ten zeer ste en schrijft over haar: „Haar persoonlijke bekendheid met den kroonprins met alle verschrikkelijke ge volgen van dien, had nooit dit ontzettende einde kunnen hebben, als de gravin niet de onvergeeflijke daad begaan had, een samen komst van Mary Vetséra en den kroonprins te bewerkstelligen, zonder medeweten van haar moeder. In plaats van het meisje te recht te wijzen, speelde zij voor bemidde laarster en maakte den kroonprins er op merkzaam op, dat Maria zich zoo voor hem interesseerde; later heeft zij hem nog een van haar brieven in handen gespeeld; zij was het ook, die de barones onder valsche voorwendsels bewoog, haar haar dochter toe te vertrouwen en dit vertrouwen misbruik te om haar bij den kroonprins te brengen". „In het voorjaar van 1888 zeide de baro nes tegen haar kamermeisje: „Ik heb van bewapening. Spr. meent, dat daarin niet alleen een verbetering van onze houding tegenover de medemenschen moet liggen, maar ook tegenover de dieren. Tijdens de pauze hadden de aanwezigen gelegenheid kennis te maken met tal van producten, die geëtaleerd waren en die behooren tot de ingrediënten van de moderne voeding Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkele dames gebruik gemaakt en dit gaf den heer Kool aanlei ding om er o.a. op te wijzen, dat de ge- neesheeren als zoodanig niet veel weten van den voedingsleer en er alleen goeden raad in kunnen geven als zij er speciale studie van gemaakt hebben, dat den laat- sten tijd steeds meer het geval is. Op de vraag waar men met het vee zal moeten blijven bij uitbreiding van het ve getarisme, zette spr. uiteen, dat men den teelt zal moeten inkrimpen, en dat thans het vee en de boter voor veel te lage prij zen de grens over gaan. Men kan dit al leen g'euaan krijgen bij een flinken invoer van industrieproducten. Bij dit alles moe ten de landbouw- en veehoudersbedrijven krachtig gesteund worden. Als men de vee houderij zeer inkrimpt, beteekent dit toch maar vrij komen van weinige werkkrach ten, kan men daartegenover meer artike len binnenslands produceeren en dit zal een krachtig middel ter bestrijding der werkloosheid zijn. Mevrouw BonthuisDhont heeft den in leider dank gebracht en zich bereid ver klaard belangstellenden in te lichten over het vegetarisme en de organisatie. BIGGEKERKE. Maandagavond hield de ziekenkas „Draagt Elkanders Lasten", on der leiding van den heer P. Janse, haar 12de jaarvergadering. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek dat de vereeniging 26 leden telt. Het jaar 1938 had voor de kas een rustig en gunstig ver loop. Slechts 7 ziektegevallen met in het geheel 135 ziektedagen kwamen voor. De ontvangsten waren 403, de uitgaven 253 (waarvan 218 uitgekeerd aan ziektegeld). Het batig slot was dus 150. Het totaal be zit der kas bedraagt thans 2640. Tot lid van de rekeningscommissie werd gekozen de heer A. Janse. Door den heer J. Jobse werd verslag uitgebracht van de laatste bui tengewone vergadering van het gewest. Naar aanleiding van het gehoorde uit het verslag stelde het bestuur voor, gezien den toestand van de N.V.Z. als lid hiervan te bedanken. Na bespreking werd het voor stel zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Tot afgevaardigde naar de eerstvol gende vergadering van het gewest werd we derom benoemd de heer J. Jobse. Besloten wrd te trachten door het voeren van pro paganda nieuwe leden te winnen. RITTEM. De melkcontrölevereeniging „Verbetering zij ons Doel", hield Maandag avond haar jaarvergadering onder leiding van den voorzitter K. Louwerse. In zijn ope ningswoord wees hij o.a. op de moeilijkhe den voor de melkboeren in het afgeloopen jaar door het mond- en klauwzeer en den drogen zomer. Uit het verslag van den secretaris bleek dat het aantal leden der vereeniging stij gende is en het aantal gecontroleerde koei en 144 bedraagt. De rekening sloot met een batig saldo van 26. Als bestuurslid werd gekozen de heer J. Wisse. De controleur D. Verstraate gaf een uitvoerig overzicht van de melkstaten. Hieruit bleek, dat het vetgehalte iets was teruggeloopen. Met den wensch, dat 1939 een gunstig jaar moge zijn voor de contrölevereeniging en voor de vee houderij in 't algemeen, sloot de voorzitter de vergadering. RAAD VAN VROUWENPOLDER. De gemeente treedt toe tot Wa terleiding „Midden Zeeland". VROUWENPOLDER Dinsdag vergader de de Raad, onder voorzitterschap van bur gemeester A. Maas Wzn. voltallig. De.voorz. deelde mede, dat de annuï teit den woningbouw in de afd. Gapinge be treffende nader door de Kroon is vastge steld op 78 voor den grond en 872 voor den bouw. M.a.st. werd besloten afwijzend te beschikken op het adres van de Ned. zij- deteeltvereeniging houdende verzoek tot deze vereeniging als lid toe te treden. M.a.st. werd besloten afwijzend te be schikken op het bezwaarschrift van M. van den Broeke en Chr. Francke, houdende be zwaar tegen de hen resp. in het schoolgeld 1938 en de hondenbelasting 1938 opgelegden aanslag, op grond, dat de bezwaarschriften niet binnen den voorgeschreven tijd van daag den kroonprins gezien. Hij was zoo knapen hij heeft mij zoo lief bedankt met zijn prachtige oogen „Voor haar vertrek naar Engeland schreef zij haar vriendin, dat zij wilde, dat zij ziek werd, om maar in Weenen te kunnen blij ven. In een anderen brief bekende zij, nooit een ander dan den prins te zullen liefheb ben. Na haar terugkeer uit Engeland druk te zij haar gevoelens aldus uit: „Denk niet, dat ik hem vergeten heb, ik heb hem alleen nog veel meer lief". Zij voelde zich gelukkig als de kroon prins bij de rennen verscheen en zeide, dat hij daar alleen voor haar kwam, want dat hij vroeger nooit dikwijls bij de rennen ge weest was. Ook groette hij haar opvallend vriendelijk en terwijl hij vroeger den rit door het Prater slechts eenmaal maakte, deed hij dat nu drie keer om haar vaker tegen te komen. Meestal reed hij zoo dicht langs haar rijtuig, dat zij bloosde, geheel in de war raakte en moeite moest doen om zichzelf te blijven en haar moeder ant woord te kunnen geven, als deze haar iets vroeg". De roman is begonnen met een brief, ver haalt het gedenkschrift: „Eind October 1888 kwam er een brief van den kroonprins aan de barones. Zij ver telde haar kennissen, dat de prins haar ge schreven had, dat ook hij zeer naar een persoonlijke kennismaking verlangde, om met haar te kunnen spreken en dat hij haar daarom een ontmoeting in het Prater had voorgesteld. Zij vertelde er alleen bij, dat zij dit voor onmogelijk hield, daar zij het huis niet alleen mocht verlaten. Zij schreef en telegrafeerde nu naar gravin Larisch, of deze naar Weenen wilde komen, en de gra- reclame bij den Gemeenteraad zijn ingeko men. Aan de besturen der beide bijz. 1. scholen werden voor het jaar 1939 de vol gende voorschotten verleend 645 voor de school te Vrouwenpolder en op 549 voor die te Gapinge. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat eventueele toetreding door de gemeen te tot de N.V. Waterleiding maatschappij „Midden Zeeland" ter voorziening van de geheele gemeente van drinkwater, ernstig door B. en W. onder het oog is gezien, dat overleg heeft plaats gehad met de aan het drinkwaterdistributiebedrij f aangeslotenen in de afd. Vrouwenpolder, waarbij gebleken is, dat ruim 95 dier aangeslotenen met de aansluiting der gemeente bij de N.V. W.M.Z. accoord gaat, terwijl genoemde N. V. zich bereid heeft verklaard het te Vrou wenpolder bestaande waterleidingbuizennet van de gemeente over te nemen voor de som van 14000. Een en ander heeft B. en W. aanleiding gegeven den Raad met vrij moedigheid voor te' stellen te besluiten de gemeente, ingaande 1 April 1939, te doen toetreden tot de N.V. W.M.Z. De aan deze toetreding verbonden voorwaarden en kos ten zijn de volgende: het nemen van twee aandeelen ad 100 in genoemde N.V. en het stellen van een garantie van gemeente wege ten bedrage van 2070 voor het jaar 1940 en vervolgens oploopende tot 3160 welke garantie in 1952 bereikt wordt. Ge rekend wordt, dat de waterleiding de ge meente in de toekomstige jaren niet meer zal kosten, dan thans het geval is, terwijl door het besluit tot toetreding tot de N.V. W.M.Z. een thans bestaande onbillijkheid, n.l. dat slechts een afdeeling der gemeente van de waterleiding profiteert, terwijl alle ingezetenen aan het te kort helpen betalen, zal ophouden te bestaan. Na breedvoerige bespreking werd m.a.st. tot toetreding be sloten. De v o o r z. deelde mede, dat was inge komen een adres van A. Aarnoutse en 75 anderen, allen inwoners van Gapinge, hou dende verzoek terug te komen op het dd. 20 December j.l. genomen besluit, tot eventu eele invoering van een straat- of baatbe lasting ter dekking van het vermoedelijk nog ongedekte gedeelte van rente, aflossing en rioleering der aan de verbetering van de bestrating van den Gapingschen weg ver bonden totale kosten. De v o o r z. deelde naar aanleiding van dit adres mede, dat B. en W. voorstelden het adres voor kennis geving aan te nemen, op grond, dat het al te dwaas zou zijn, op een eenmaal van alle zijden bekeken besluit, waarmede de uitvoe ring van de voorgenomen werkzaamheden gemoeid is, terug te komen. De heer D i n- g e m a n s e gaf in een uitvoerig betoog in overweging terug te komen op het geno men raadsbesluit z.i. is het niet meer dan billijk, dat de afdeeling Vrouwenpolder me de aan de eventueel uit te voeren werk zaamheden helpt betalen. Wethouder Maas zeide, dat het betoog van den heer Dingemanse hem zeer verbaasde, in de vergadering van 20 Dec. j.l. behoorde de heer Dingemanse toch tot de zes voorstem mers. Thans bleek hem dat de heer Dinge manse geheel en al was omgedraaid, het geen spreker niet begrijpen kon. Na verdere breedvoerige bespreking werd met 5 tegen 2 stemmen besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen. VROUWENPOLDER. Maandagavond hield de pi. afd. van den Ned. Chr. Werk mansbond in de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk, haar goed bezochte jaarverga dering onder leiding van ds. Van Duijne. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental der vereeniging sta- tionnair blijft. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek, dat het jaar 1938 een batig slot heeft opgeleverd en de vereeni ging er finantieel goed voorstaat. Na af handeling der huishoudelijke vergadering, zette de heer Strating, bondspropagandist, op duidelijke wijze de beteekenis van den Chr. Ned. Werkmansbond uiteen. Aan het slot bracht ds. Van Duijne den spreker dank. KRABBENDIJKE Maandagavond kwam de afdeeilng Krabbendijke van de Ned Ver. voor Luchtbescherming in ledenver gadering bijeen. Aanwezig waren 49 le den. De burgemeester heette als voorzit ter van het voorloopig bestuur alle aan wezigen welkom, inzonderheid mej. Tolle naar als eenige dame. Spr. deelde o.a mede, dat thans op het gemeentehuis S5 gasmaskers liggen opgeborgen, zoodat het niet meer behoeft voor te komen, als we vin kwam. Onder het valsche voorwendsel Maria noodig te hebben om met haar bood schappen te doen, lokte zij haar onder het moederlijk oog weg en arrangeerde toen 'n samenkomst met den kroonprins". Haar brieven aan haar vriendin kunnen ons het beste van deze ontmoeting vertel len. Reeds eenigen tijd na haar terugkeer uit Engeland schreef zij haar vriendin een brief, waarin zij haar gevoelens voor den kroonprins aldus uiteen zette: „Ik kan niet leven, zonder hem gezien en gesproken te hebben. Lieve Hermine, doe geen moeite meer met mij, ik weet, dat je, met alles wat je zegt, gelijk hebt, ik kan alleen niet anders. Ik heb twee vriendinnen, jij en Ma rie Larisch. Jij waakt voor mijn geestelijk geluk en Marie Larisch voor mijn moreel ongeluk". De vriendin bezwoer haar dringend geen verdere stappen te doen, aangezien het alleen maar tot ongeluk kon leiden. Maar het was reeds te laat. De onheilbrengende pogingen van gravin Larisch waren reeds begonnen en zij werden beloond met een blijde jubelkreet van de barones over haar eerste ontmoeting met den kroonprins. Zij schreef haar vriendin: „Vandaag krijg je een gelukkigen brief van me, want ik was bij Hem. Marie La risch heeft me meegenomen, zoogenaamd om boodschappen te doen en toen gingen we naar „Adèle" om ons te laten fotogra feeren, voor Hem natuurlijk. Daarna gin gen we naar het Grand Hotel, waar Brat- fisch reeds op ons wachtte. Wij verborgen ons gezicht in onze boa's. Aan een kleine zijdeur van de Hofburcht, wachtte een oude lakei op ons, die o.ns langs duistere trappen en door vele kamers voerde, doch eindelijk. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN ea U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opge blazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is ver giftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber ln. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpllletjes bij apothekers en drogisten. U 0.76 (Ingez. Meded.) weer spannende dagen mochten beleven, dat zelfs het personeel van den luchtbe schermingsdienst niet uitgerust kan wor den. Ook dit jaar zal wederom voortgang worden gemaakt met het aanschaffen van materiaal. Er werd een afdeelingsreglement vast gesteld, nadat dit was voorgelezen door den secretaris van het voorloopig bestuur. Vervolgens werd overgegaan tot verkie zing van een bestuur, dat ais volgt werd samengesteld: L. Th. Vogelaar, voorzitter; A. J. P. Kakebeeke, 2e voorzitter; C. Waardenburg, penningmeester. Secretaris: J. V. d. Berg; bestuurslid A. Wabeke. Uit het verslag dat hierna door den se cretaris werd uitgebracht, bleek, dat de afdeeling Krabbendijke thans 365 leden telt. Er is een goed saldo van plm. 75. Een lid der vereeniging vroeg of als er weer een oefening wordt gehouden, ook de vrijwillige brandweer van den Oostdijk er niet bij betrokken kan worden. Hier op antwoordde de voorzitter, dat met deze opmerking rekening zal worden gehouden. Hierna stelde de heer Vogelaar voor om den burgemeester, die zooveel voor de vereeniging heeft gedaan te benoemen tot eere-voorzitter, welk voorstel met zeer veel instemming werd aanvaard'. Tevens werd nog besloten, dat de heer Wabeke, die thans een cursus volgt in Goes tot opleiding van instructeur, voor den brandweer op den Oostdijk een cursus zal geven. Zij, die hiervoor animo had den konden zich na afloop opgeven bij den heer Wabeke van welke gelegenheid door zeven personen werd gebruik gemaakt. NISSE. Maandagavond j.l. werd in de openbare school alhier een lezing met licht beelden gehouden door den heer H. Bierman voor de Alg. Ned. Vereeniging voor Lucht bescherming. De belangstelling was groot. Een afdeeling werd opgericht; 47 personen gaven zich als lid op. De burgemeester werd gemachtigd een voorloopig bestuur te be noemen. RAAD VAN RILLAND. RILLAND. Maandag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester P. J. Dominicus. Afwezig wegens droevige fa milieomstandigheden, wethouder J. Dan sen. Van dokter W. M. Moree was een ver zoek ingekomen om eervol ontslag uit zijn betrekking als gemeentegeneesheer, zulks met ingang van 10 April a.s. Dit werd ver leend. Bepaald werd dat in de volgende vergadering 'n nieuwe instructie voor den nieuw te benoemen arts zal worden vastge steld. Drie verzoeken om ontheffing of ver mindering van schoolgeld resp. van de hee ren P. G. Vreeke, A. J. Walrave en P. Zan- dee, werden afgewezen. Voor den gemeente ontvanger werd een nieuwe instructie vast gesteld, omdat de bestaande wat is ver ouderd en reeds van 1909 dateert. Een ver zoek om een voorschot van 6850 voor het bouwen van een tweetal plaatsjes, door de Ver. tot het verstrekken van onroerend goed aan Landarbeiders werd ingewilligd. Van mej. P. RoozeWeststrate schoon maakster der O. L. school, was een ver zoek ingekomen, om haar jaarwedde te verhoogen, daar 100 per jaar te laag was. B. en W. stelden voor het bedrag met 25 per jaar te verhoogen. De heer Van Iwaarden merkte op dat het verloop van een en ander toch niet in orde is. Er wordt eerst laag ingeschreven, en heeft men het begeerde baantje, dan maar spoe dig een verzoek om verhooging. De heer voor een deur stilhield en ons binnen liet. Marie stelde mij aan hem voor en wij waren weldra in diep gesprek gewikkeld. Toen zei hij: „Ik moet de gravin even spreken en ging met haar de deur uit. On- dertusschen bekeek ik alles. Op zijn schrijf tafel lagen een revolver en een doodshoofd, die ik van alle kanten bekeek. Plotseling hij weer binnen en nam hij mij het heel ver schrikt uit de handen. Toen ik zei, dat ik heelemaal niet bang was, lachte hij en bij het weggaan zei hij tegen Marie: „Breng haar eens gauw weer mee, alsjeblieft!" Aan het einde van den brief schreef zij: „Je moet mij belooven, noch aan Hannah, noch aan Mama iets van dezen brief te ver tellen, want wanneer ze het een van beiden hoorden, zou ik mij van kant moeten ma ken". „Deze eerste ontmoeting van Maria en den kroonprins vond plaats op 5 November 1888, op denzelfden dag, waarop Mary zich gezamenlijk met de gravin liet fotografee ren. Zelf zette zij haar naam en den datum op een der foto's, welke zij haar kamer meisje schonk met de woorden: „toen was ik voor de eerste maal bij den kroonprins". Na den brief, waarin zij van haar eerste ontmoeting met den kroonprins vertelde schreef zij haar vriendin: „Marle Larisch is afgereisd en nu kan ik hem niet zien. Ik verga van verlangen en kan den dag haast niet afwachten, dat zij weer terugkomt. Se dert ik hem ken en met hem gesproken heb is mijn liefde nog grooter geworden. Dag en nacht zit ik op 'n manier te denken om hem te spreken te krijgen, maar zonder Ma rie is het onmogelijk". (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5