W ftvov&xciïiïë $eevmr0cb>e Se ff MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT) SüllPWEER! BUITENLAND. SMNEMJUID. DE VLIEGERS HEYMANS EN ROUS TE BATAVIA. Accomodatieverbetering der derde klasse-rijtuigen bij de spoorwegen. De indirecte belastingen en landbouwcrisisheffingen. Drukken verreweg het zwaarst op de lagere inkomens. Ontzaglijke schade voor de bloementelers. Door de vorst van Decem ber j.L Mr. Rost van Tonningen uit de vergaderzaal der Tweede Kamer verwijderd. Hij wilde over de afiaire-Oss interpelleeren. Het ontslag van den burgemeester van Ootmarsum. DE BLIKSEM IN EEN WATERMOLEN GESLAGEN. De molen in de asch gelegd. Polen houdt zich op de vlakte. Ciano brengt niet veel winst uit Warschau mee. HET AFTREDEN VAN AZANA. BELGIë. SOUDAN KABINETSFORMATEUR. Zal dr. Martens ontslag nemen? ENGELAND WEERBERICHT. Help Uw keel infectie voorkomen met de beproefde geneeskracht van H0ESTB0NB0NS CHAMBERLAIN OVER DE ERKENNING VAN FRANCO. Het Lagerhuis gaat er mee accoord. FRANKRIJK. DUITSCHLAND Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. lureaux: Je MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voör Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg er» Goes 18 ct. NUMMER 51. XW1SE BLADEN. WOENSDAG 1 1 MAART 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager, Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. vBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. De beide sportvliegers neymans en Rous zijn Dinsdagochtend uit Morgui ten Z.W. van Bangkok vertrokken en na een tus- schenlanding te Alorstar te 18.00 uur pl. t. te Singapore geland. Ook gister werd hun vlucht door fraai weer begunstigd. De hee- ren Heymans en Rous zetten neden hun tocht voort. Zij bereikten na een goede vlucht van Singapore af, hedenmiddag het vliegveld Tjililitan te Batavia, het einddoel van hun reis. Minister De Wilde heeft het ziekenhuis verlaten. De minister van financiën, mr. J. A. de Wilde, is thans in zooverre hersteld van het hem verleden week overkomen auto-onge val, dat hij gistermiddag het diaconessen- huis „Bronovo" te Den Haag, waar hij ver pleegd werd, heeft kunnen verlaten. Het is nog niet bekend, wanneer baron Van Lynden, die eveneens in Bronovo is opge nomen, naar huis zal kunnen terugkeeren. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van de directie der Nederlandsche Spoorwegen de accomodatie der derde klasserrijtuigen aanmerkelijk te verbete ren. De houten banken zullen vervangen worden door banken met leeren bekleedin gen. In de centrale werkplaatsen der Ne derlandsche Spoorwegen te Utrecht wordt hieraan momenteel intensief gewerkt. Zoo zullen vóór 15 Mei a.s. reeds een aan tal rijtuigen gereed zijn, die van eerste en tweede klasse tot derde klasse zijn ver bouwd. Het zijn vierassige rijtuigen, die 54 ruime plaatsen zullen bevatten, onderver deeld in zes coupees voor acht- en een coupé voor zes personen. De banken en rugleunin gen zullen met leder bekleed zijn, terwijl in de hoeken armleuningen worden aange bracht. Ook de derde-klasse toiletten zullen belangrijke verbeteringen ondergaan. Tot 15 Mei a.s. doen eenige dezer rijtui gen dienst in de bootsneltreinen tusschen Amsterdam en Enkhuizen. Daarna zullen zij gebruikt worden door den sneltreindienst V1 i s s i n g e n-Leeu- warden v.v. over Arnhem. Naast de verbetering der derde-klasse- aceomodatie is de behoefte aan meer vier assige rjjtuigen derde klasse aanleiding tot deze verbouwingen. Na aflevering der tien rijtuigen zullen er nog veertig worden ver anderd in den zelfden geest als hierboven omschreven Onder bovenstaanden titel is bij de Alge- meene Landsdrukkerij een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek verschenen, waarin de bedragen berekend Zijn, die uit de gezinsuitgaven aan de over heid toevloeien uithoofde van indirecte belastingen en landbouwcrisisheffingen, die op de verbruikte artikelen rusten. De berekeningen zijn gebaseerd op de gegevens omtrent de besteding van het inkomen, verkregen door het onderzoek dat hieromtrent door het centraal bureau in de jaren 1935 en 1936 bij 598 gezinnen, gevestigd in verschillende deel en des lands Is ingesteld en zij zijn voor de verschillende welstandsklassen, bij bedoeld onderzoek on derscheiden, afzonderlijk uitgevoerd. Naast het totaal bedrag der heffingen is ook berekend het bedrag, dat uitsluitend uit de uitgaven voor voeding voortvloeit, terwijl de aan directe belastingen betaal de bedragen mede zijn opgenomen. Uit de uitkomsten blijkt, dat bij toene ming van den welstand, met de stijging van de uitgaven )oor verbruik de bedra gen der indirecte belastingen wel be langrijk toenemen, doch in veel mindere mate dan de toeneming der uitgaven. Een zelfde degressie doet zich, zelfs in sterke re mate voor bij de landbouwcrisisheffin gen. Een en ander is begrijpelijk als men bedenkt dat de indirecte belastingen voor een groot doel, en de landbouwcrisisheffin gen vrijwel uitsluitend, op de uitgaven voor voeding betrekking hebben. Op de onontbeerlijke voedingsmiddelen brood en vetten drukt in alle welstandsklassen meer dan 75 pet. van het totaal der crisishef fingen, dat in de gezinsuitgaven berekend is. Uitgedrukt in procenten van het in komen varieeren de indirecte belastingen van de laagste inkomensklasse (beneden 1400) tot de hoogste klasse (boven 6000) van 5,4 pet. tot 3,2 pet., de land bouwcrisisheffingen van 3,6 pet. tot 1,2 pet. Een geheel ander beeld vertoonen uiteraard de directe belastingen. De over eenkomstige percentages zijn hier 1,5 en 13,5. De totale druk van indirecte belastin gen, landbouwcrisisheffingen en directe belastingen gezamenlijk loopt in de inko mensklassen beneden 3000, van 10,5 tot 11,9 pet. van het inkomen en bedraagt in de klasse 40006000 14,9 pet., in die boven 6000 17,6 pet. Interessant is ook de vergelijking van de bedragen aan indirecte belastingen, landbouwcrisisheffingen en directe belas tingen, berekend in de uitgaven van enke le kleine en enkele groote gezinnen binnen iedere welstandsklasse. Bij. eenzelfde inkomen moeten de groote gezinnen 1,6 tot 2,3 maal zooveel op hun uitgaven voor voeding in de belastingen en heffingen bijdragen als de kleine. Als gevolg van den kinderaftrek is het bedrag der directe belastingen voor de groote gezinnen aanmerkelijk geringer dan voor de kleine. Het totaal van indirecte belastingen, directe belastingen en crisis heffingen blijft echter steeds voor de groo te gezinnen het hoogst. Eerst thans ujjjkc welke catastrofale ge volgen de abnormale vorstperiode in De cember voor den Nederlandschen bloemen teelt met zich heeft gebracht. Was de directe schade voor deze cultures bijzonder groot, de indirecte begint zich thans ook te doen gevoelen en deze zal het geheele jaar door haar stempel druk ken op de bloementeelt en den handel Een onderhoud dat het ANP had met den heer P. Vis, voorzitter van den bond van bloemenveilingen verklaarde deze, dat thans gebleken is, dat de indirecte vorst- schade nog aanmerkelijk groorter is dan eerst was geraamd. Verschillende commis sies nemen momenteel overal in den lande op de diverse bedrijven steekproeven, ten einde aan de hand van deze bevindingen rapport aan de regeering inzake de vorst- schade te kunnen uitbrengen. Vele planten, die men nog goed waan de, zijn naar thans is gebleken, gedeel telijk bevroren en sterven nu af. Wat de bloemsoorten zelf betreft, kan opgemerkt worden,, dat deze nogal verschillend op de koude hebben gereageerd De anjers kon den over het algemeen behouden blijven terwijl daarentegen van de chrysanten het overgroote deel is bevroren. Hierbij komt nog, dat ook het stekmateriaal is gedood. De stek voor het komende seizoen is door de vorst vernietigd, hetgeen zich in de toe komst dus nog geducht zal doen gevoelen De weinige kweekers, die nog goed stek bezitten, kunnen dit thans voor hooge prij zen aan hun minder fortuinlijke collega's verkoopen. Ook de winterviolieren en de anemonen zijn bevroren, hoewel de bloemenkweekers eerst nog de hoop koesterden, dat deze bloemen zich zouden herstellen. Groote kwanta fresia zijn vernietigd, terwijl ook de irissen In de hard gestookte kassen zijn bevroren, hetgeen hoogst zelden is voorge komen. Hier kan tegenover gesteld wor den, dat de tulpen over het algemeen be trekkelijk weinig hebben geleden. De aan voer van dit product op de verschillende bloemenveilingen is momenteel dan ook groot. Zoowel in het Westland als rond Aals meer staat de rozencultuur er momenteel zeer ongunstig voor. Thans blijkt, dat de rozenboomen, waarvan men meende, dat zij de koude met goed gevolg hadden door staan toch afsterven. Verschillende kwee kers rond Rotterdam en Aalsmeer hebben de takken tot den grond weg moeten snij den en zullen dus pas in het najaar rozen ter veiling kunnen brengen. De schade is voor deze groep kweekers dus bijzonder groot, daar zij andere jaren reeds in April rozen konden snijden en daarna nog twee maal. Diverse kweekers te Aalsmeer overwe gen daarom hun bedrijf om te zetten en anjers te gaan kweeken. Hieraan zijn na tuurlijk echter ook bezwaren verbonden. In verband met het bovenstaande valt te verwachten, dat de aanvoer van rozen dit voorjaar zeer klein zal zijn, terwijl dit jaar ook het kwantum chrysanten hoogst waarschijnlijk veel geringer zal zijn dan vorig jaar. Uit het onderzoek der commissies blijkt ook, dat de boomkweekers ernstig gedu peerd zijn. De heer Vis concludeerde, dat bijzonde re rijkssteun voor de bloemenkweekers noodzakelijk is. In deze richting wordt dan ook aan de regeering advies uitgebracht. Ook ir. Koeman, rijkstuinbouwconsulent, speciaal belast met de bloemencultuur deelde ons mede, dat de indirecte schade in de bloemencultures hem zeer is tegen gevallen. De seringencultuur te Aalsmeer heeft ernstig geleden, terwijl vooral de ro zencultuur een ernstigen klap heeft gekre gen. De rijkstuinbouwconsulent verklaar de, dat verschillende planten stierven, doordat de kassen niet voldoende met riet matten waren afgedekt. Dezen kweekers ontbrak het echter aan geld om het noo- dige materiaal in voorraad aan te schaffen. Andere bloemen kwamen weer om, doordat zij vanwege de rietmattenbedekking te weinig licht kregen. De schade aan de pot planten was ook enorm. Vol spanning zien de groenten- en bloe menkweekers thans de beslissing der re geering inzake eventueele extra steun maatregelen naar aanleiding van deze en andere rapporten tegemoet. DE ERKENNING VAN FRANCO'S BEWIND. Vragen van den heer Wijnkoop. Het communistische Tweede Kamerlid.., de heer Wijnkoop, heeft aan den minister van buitenlandsche zaken de volgende vra gen gesteld: Wil de minister aan de Kamer mededee- ling doen van de gronden voor de erken ning door Nederland van Franco's bewind in Spanje? Wil de minister dan tevens mededeelen waarom deze handeling zoo onverwijld moest geschieden, terwijl de erkende regee ring van de Spaansche republiek niet alleen nog bestaat, maar volgens de officieele be richten van deze regeering bij onderzoek is gebleken, dat het moreel van de Spaansche bevolking in de centrale, republikeinsche zone nog steeds goed is? Waarom heeft de regeering in afwijking van een anders wel gevolgde methode thans dit bewind van Franco direct de jure en niet, van uit haar eigen gezichtspunt al thans, eerst de facto erkend? Wat heeft de regeering ertoe gebracht deze erkenning van Franco te doen geschie den zonder eerst overleg te plegen met de republikeinsche regeering, en was er niet in elk geval tijd geweest om eerst op ge wone wijze aan de Spaansche autoriteiten hier te lande een mededeeling ter zake te doen toekomen? Waren daardoor dan niet Van begeeren komt smart, van be- geeren komt vrees; wie vrij van be geerte is, kent smart noch vrees. tevens gebeurtenissen, zooals die ten aan zien van het Spaansche consulaat te Am sterdam, voorkomen kunnen worden? Waarom heeft de regeering niet de ge legenheid gezocht, om, afgescheiden van haar formeele bevoegdheid ten dezen, daar over eerst in eenigerlei verbinding met de Staten-Generaal te treden? Heeft de regeering vóór de erkenning eenigerlei mededeeling daaromtrent gedaan aan de commissie voor buitenlandsche za ken van de Tweede Kamer? Zoo niet, waar om niet? Acht de regeering een dergelijke erken ning niet ook een nadeel voor het op het moment alles overheerschende belang van de onafhankelijkheid der kleine staten in het algemeen, en voor de veiligheid van Ne derland en van de overzeesche gebieden in het bijzonder tegen plotselinge overvallen van aggressieve staten? Bij den aanvang van de Tweede Kamer vergadering van hedenmiddag stelde de voorzitter, mr. J. R. H. van Schaik voor om het door den heer Rost van Tonningen (n.s.b.) ingediende verzoek tot het houden van een interpellatie over de affaire-Oss niet toe te staan. Daarna kreeg de heer Rost van Tonningen het woord om het verzoek toe te lichten. Daarbij werd hij twee maal door den voorzitter tot de orde geroepen. Tenslotte ontnam de voorzitter hem het recht om de vergadering verder bij te wo nen, waarna de vergadering werd ge schorst (Men zie verder ond sr h: tste berichten De burgemeester van Ootmarsum, jhr. E. L. M. Th. J. van Bönninghausen, wien met ingang van 1 Maart ontslag is verleend, heeft, naar de „N. R. C." meldt, in een adres aan de Koningin om een audiëntie verzocht. Hjj verklaart in dit adres, ontslagen te zijn na 12 jaar trouwe en loyale plichtsbetrach ting en het slachtoffer te zijn geworden van lafhartige intrigue, gepaard aan politieke wraakneming. Ver der zegt jhr. von Bönninghausen, dat iedere waarborg om de waarheid aan het licht te brengen opzettelijk door de ambtena ren van de Koningin is verwaarloosd en dat hij niet in staat werd gesteld, zich behoor lijk te verdedigen. Deze handelwijze druischt z.i. in tegen de meest primitieve vrijheids begrippen van het Nederlandsche volk. Gelijktijdig heeft jhr. von Bönninghausen, naar hetzelfde blad meldt, een adres ge zonden aan de Koningin, waarin hij solli citeert naar de thans vacante betrekking van burgemeester van Ootmarsum. De heer Von Bönninghausen, die een broer is van het N.S.B.-lid der Eerste Ka mer van dien naam, stelt dus zijn volstrekte onschuld in deze aangelegenheid, een mo gelijkheid, waarop wij in ons hoofdartikel van gisteren ook reeds doelden. Vanmiddag om twaalf uur sloeg tijdens een kort onweer, dat zich boven Alkmaar en omgeving ontlastte de bliksem in den wa termolen „De Vischmolen" in de Egmonder- meer. De molen, welke sedert de drooglegging van de Meer in de zeventiende eeuw, dienst heeft gedaan voor de maling, brandde ge heel af. De bandweer uit Alkmaar, welke niets tegen het vuur kon uitrichten, bepaalde zich er toe een nabijgelegen boerderij nat te houden. De molen, welke eigendom is van den Egmonder Polder, is verzekerd. ALLEEN ZUSTER BOONSTRA NAAR SOESTDIJK. Waren bij de geboorte van prinses Bea trix twee zusters van Villa Elisabeth van het Ned. Herv. Diaconessenhuis „Bronovo" te Den Haag aanwezig als kraamverpleeg sters, namelijk zuster Boonstra en zuster Vermeer, bij de a.s. blijde gebeurtenis zal, naar de Telegraaf meldt, slechts één zuster van „Bronovo" aanwezig zijn, nl. zuster Boonstra. Dat thans geen tweede zuster aan „Bronovo" gevraagd werd staat in verband met het feit, dat de verzorgster van prinses Beatrix, jkvr. Feith, op Soestdijk is, welke zuster ook in het bezit is van het diploma kraamverpleging. Zuster Boonstra heeft aanzegging gekregen zich 1 Augustus ge reed te houden voor het vertrek naar Soest dijk. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Ommen: T"doode. Gisteravond fietste op den weg Ommen Balkbrug de 66-jarige smid J. W. Kerver uit Ommen, toen hij plotseling zonder rich ting aan te geven den rijweg overstak. Hjj werd gegrepen door een uit Enschedé af komstige personenauto en ernstig gewond. Kort na aankomst in zijn woning is het slachtoffer aan de opgeloopen verwondin gen overleden. Naar de Berlijnsche correspondent van de N.R.C. zegt vernomen te hebben, moet graaf Ciano, de Italiaansche minister van bu.ten- landsche zaken, politieke bot gevangen heb ben te Warschau. Zooals men weet is de Italiaansche minister naar de Poolsche hoofdstad getogen, in de hoop, dat hij Polen bereid zou vinden, om op zijn minst een wel willende neutraliteit in acht te nemen, in- d en er eerlang een gewapend conflict zou ontstaan, als een gevolg van de eischen, welke Mussolini straks noodlg aan Frank rijk meent te moeten stellen. De Poolsche regeering moet den heer Ciano echter te verstaan hebben gegeven, dat alle oorlogs gerucht haar verschrikkelijk onsympathiek is, en dat als het onverhoopt toch tot een gewapend conflict mocht komen Polen zal handelen naar den 'stand van za ken van het oogenblik. M.a.w. Polen houdt zich op de vlakte en heeft Italië laten voe len. dat men maar het beste kan probeeren een oorlog te voorkomen. Volgens den genoemden correspondent der N.R.C. zou het officieele Berlijn, deze voorzichtige houding van Polen nogal sym pathiek vinden. De Duitsche regeering voelt weinig voor een oorlog, ontstaan om zekere belangen in de Middellandsche Zee, welke Duitschland betrekkelijk onverschillig kun nen laten. Polen's houding nu. kan alleen matigend werken op de eischen, welke de Duce maar steeds in petto houdt. Mevrouw Ciano ondergaat den jachtdoop. De correspondent van Stefani te War schau, die verslag geeft van Ciano's verblijf in Polen, meldde gisteren, dat de jacht, ter eere van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken georganiseerd, 35 wilde zwijnen, drie lynxen en een vos het leven heeft gekost. Gravin Ciano (dochter van Mussolini) heeft voor het eerst in haar leven een zwijn gedood. Zij onderging den jachtdoop volgens Poolsche traditiés: Een jachtopziener doopte zijn vinger in het slachtoffer van mevrouw Ciano's schiet- kunst en streek vervolgens met dien vinger over het gezicht van Mussolini's dochter. EEN NIEUWE DUITSCHE PARTIJ IN Z. W. AFRIKA, Reuter meldt uit Windhoek: In Zuid- West Afrika, dat vroeger aan Duitschland toebehoorde en thans onder mandaat van de Unie van Zuid-Afrika staat, is een nieuwe partij opgericht, de „Duitsch-Afri- kaansche partij", waarvan het lidmaat schap alleen open staat voor Duitschers die de Britsche nationaliteit hebben aan genomen. Deze partij is een tegenvoeter van de nationaal-socialistische „Deutsche Südwestbund Het doel van de partij is de bescherming van de politieke ~en cultureele rechten van de Duitschers in Zuid-West Afrika en de bevordering van de goede verstand houding tusschen de Duitschers en de overige groepen der bevolking. De Spaansche burgeroorlog De speciale correspondent van de „Ma- tin" te Burgos schrijft ten aanzien van het aftreden van Azana, dat dit te Burgos reeds lang werd verwacht en thans dan ook geen reactie heeft gewekt. Men stelt veel meer belang in de geruchten, volgens welke Fransche en Britsche oorlogssche pen zouden zijn aangekomen te Valencia en Carthagena, tenqinde de evacuatie van de leiders van het republikeinsche Spanje te vergemakkelijken. De „Jour" en de „Echo de Paris" be richten, dat maarschalk Pétain gisteren op het Fransche ministerie van oorlog is ont boden en langen tijd gesproken heeft met minister-president Daladier. Men vraagt zich af, of hjj misschien de nieuwe ambas sadeur van Frankrijk bij. Franco moet worden. Leider der C.N.T. gearresteerd. Uit Burgos wordt medegedeeld dat de leider van de C.N.T., Pedro Regues, gear resteerd is. Hij wordt er van beschuldigd zestig moorden te hebben gepleegd. Koning Leopold heeft gisteren den socia- listischen senator Soudan, die in het kabi net-Pierlot het departement van buitenl. zaken had zullen beheeren, belast met de vorming van een nieuw kabinet, Soudan heeft de opdracht aanvaard. Zijn plan moet zijn, om de coalitie van roomsch-katholie- ken, socialisten en liberalen te herstellen. Voorwaarde daartoe is echter, dat de kwes- tie-Martens wordt „opgelost"; anders willen de liberalen in geen geval meedoen. Welnu, het schijnt, dat men dr. Mariens er toe zal kunnen bewegen, om ontslag te nemen als lid van de Vlaamsche Academie voor Ge neeskunde. Naar de Brusselsche correspon dent van de N.R.C. meldt, speculeert Sou dan daarop. DE HERTOG VAN ALVA STELT ZICH IN BEZIT VAN DE SPAANSCHE AMBASSADE TE LONDEN. De hertog van Alva, tot dusverre alge meen agent van de rechtsche Spaansche regeering, heeft zich gistermiddag in het bezit gesteld van de Spaansche ambassade op Belgrave Square te Londen. Volgens het gebruik kwam de ambassade op grond van de erkenning van Franco automatisch onder de controle van het Foreign Office (het Britsche ministerie van buitenland sche zaken). Gistermiddag heeft George Mounsey, de permanente onder-secretaris uit naam van zijn departement den hertog van Alva in Verwachting tot morgenavond: DE BILT: aanvankelijk opklarend met koude nacht, morgen overdag weer toene mende bewolking en iets zachter dan van daag, geen regen van jbeteekenis, meest matige W. tot Z. wind. UKKEL: Vrij sterke tot sterke wind uit Z.W. richtingen, zwaar bewolkte en helde re hemel, plaatselijk regen, sneeuw- of ha gelbuien, vrij koel. DO 2 Mrt. Zon op: 6 h. 47; onder: 17 h. 38. Licht op: 18 h. 08. Maan op: 13 h. 47; onder: 4 h. 21. V.M. 5 Mrt. Hoog- en Laagwater te Vlisaingen: Maart. Hoogwater. Laagwater. 1 8.52 21.38 2.33 15.24 2 10.21 22.50 4.04 16.47 3 11.29 23.48 5.23 17.53 Laagwater te Wemeldinge: Maart, fl ■•gwater. Laasrwp^r 1 10.20 23.14 3.28 16.23 2 12.02 5.02 17.53 3 0.40 13.16 6.21 19.00 Woensdag Donderdag Vrijdag Hoog- en Woensdag Donderdag Vrijdag [(Ingez. Mod,) Belgrave Square ontvangen, waar de ver tegenwoordiger van Franco officieel het recht kreeg de ambassade te bezetten. Men neemt aan, dat hij de eerste ambassadeur der nieuwe regeering zal zijn In het Engelsche Lagerhuis is gistermid dag gedebatteerd over de erkenning van Franco door de Engelsche regeering. Attlee, de leider der Labour-oppositie diende een motie van wantrouwen in. Minister-president Chamberlain verdedig de het besluit tot erkenning. Zou de niet-erkenning zoo zeide hij, de Spaansche republikeinsche regeering aan gemoedigd hebben den weerstand voort te zetten? Wanneer dat zoo is, zou zij in strijd zijn met alle eischen van menschelijkheid. Ieder, die kortelings betrouwbare verslagen gehoord heeft over de 'toestanden in Ma drid, kan zeker niet wenschen, dat die lan ger zullen duren dan noodig is. Een inhou den der erkenning zou de republikeinsche regeering of de bevolking van Madrid niet helpen, maar de Britsche betrekkingen met de nieuwe Spaansche regeering verbitteren en iederen invloed vernietigen, dien Enge land zou kunnen hopen te hebben bij die regeering. Chamberlain las nog een telegram van Franco voor, waarin o.a. werd gezegd, dat Spanje niet bereid is eenigerlei buitenland sche inmenging te aanvaarden, welke zijn waardigheid zou kunnen aantasten of in breuk zou kunnen maken op zijn souverei- niteit. Nadat nog verschillende andere sprekers aan het woord waren geweest, o.a. Eden, die Chamberlain, zij het onder eenige reserve, steunde, werd de motie van wantrouwen verworpen met 344 tegen 137 stemmen. De ze uitslag beteekent dus, dat de overgroote meerderheid van het Lagerhuis de erken ning van Franco onderschrijft. DE SPAANSCHE AMBASSADE TE PARIJS. Door de vertegenwoordigers van. Franco in bezit genomen. Gisteravond om zes uur heeft de leider der Spaansche nationalistische delegatie, Quinones te Leon, gewezen ambassadeur van Spanje te Parijs, met de delgatie de lokalen der Spaansche ambassade te Parijs in bezit genomen. TERECHTGESTELD. Gisteren is de 32-jarige mijnwerker J. Mayer, wonende te Alsdorf, te Keulen te recht gesteld. De man had vele jaren het Zuid-Limburgsch grensgebied onveilig ge maakt en in de maand Januari van dit jaar te Kellersberg, nabij de Limburgsche grens een herbergier aangevallen en met revol verschoten zwaar gewond, terwijl hij, bij zijn arrestatie, een moordaanslag pleegde op een politie-agent. Hij was door het „sondergericht" te Aken reeds op 26 Janu ari ter dood veroordeeld. DAG DER DUITSCHE LUCHTVAART. Een redevoering van Goering. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Veldmaarschalk Goering heeft heden den dag der Duitsche luchtvaart geopend met een redevoering welke over alle Duitsche zenders is verspreid. De le Maart zoo zeide hij, is een eeredag voor de Duitsche luchtvaart, want vier jaar geleden vlogen de eerste Duitsche vliegtuigen van de nieu we luchtmacht boven het Rijk. Sinds 1 Maart 1934, aldus Goering, heb ik met mijn medewerkers, het modernste luchtwapen dat een land bezitten kan, in versneld tem po opgebouwd. Nooit hadden wij zonder slag of stoot de Sudeten-Duitschers kunnen bevrijden, indien niet tevoren een uitge breide verdediging van het rijk was geor ganiseerd. Vooral Duitschlands kracht in de lucht heeft alle agressief gezinden in de critieke dagen der vorige jaren tot de groot ste voorzichtigheid gemaand. Met het be-

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1