Verkoudheden V!S5S HSjiIjji gespecialiseerde LSS wICHS behandelingen Dij vlcks vatro-hou GOES. WALCHEREN. AFSCHEID VAN DEN BURGEMEESTER, ZUIDBEVELAND. EINDIGT vlug «rkoudhtdse VOORKOMT wrkoodhed» Een paar druppefcln de neus- mtenbU het taste niezen. (Ingez. Med.) Hierna werd de ochtendvergadering geslo ten. In de pauze had een gemeenschappeljjken maaltijd plaats en namen de aanwezigen 'n kijkje in de gebouwen en in den tuin. MIDDAGVERGADERING. In de middagvergadering liet de v o o r - z i t t e r, ds. Vosser, zingen Gez. 194 1 en 5 en kon hij daarna vele personen welkom heeten, die er des morgens niet waren. Spe ciaal richtte spr. zich tot mr. Baron Van der Feltz als officier van justitie en voor zitter van den voogdijraad en tot den Com missaris van politie, den heer Fontijne. Thans was bericht ingekomen van den secretaris van den Armenraad, dat hij plot seling verhinderd was. Spr. deelde verder den uitslag mede van de verkiezing van 8 bestuursleden, waar voor des morgens gestemd was door 50 af gevaardigden en waarvan tijdens de pauze de uitslag was vastgesteld. Herkozen werden ds. J. de Vries, Wilhel- minadorp met 48 stemmen, tegen 1 op ds. A. de Willigen, Heinkenszand en 1 blanco; de heer C. C. Mantz, Middelburg met 49 stemmen en een blanco; ds. A. Dronkers, Kloosterzande met 48 stemmen en twee blanco, de heer J. Jasperse, Koudekerke met' 49 stemmen en 1 blanco; de heer D. Vleugel, Wolfaaftsdijk met 48 stemmen, 1 op den heer J. van Oosten te 's-Heer-Abts- kerke en 1 blanco en de heer A. de Bruijne, Goes met 49 stemmen en 1 blanco. In de vacature wijlen jkvr. S. H. van Doorn werd gekozen mevrouw S. C. S. van Voorst VaderDe Vidal de St. Germain te Middelburg met 49 stemmen, tegen 1 op mevrouw N. D. SpijkerboerVan Walsum te Soeburg; en in de vacature ontstaan door het vertrek van ds. J. W. van Kooten uit Koudekerke, werd gekozen ds. C. de Ru, Biggekerke met 37 stemmen, tegen 7 op ds. J. Ph. Warners te Serooskerke (W.) en 6 blanco. Alle benoemden namen de benoe ming aan, alleen de heer De Bruijne was niet ter vergadering. Nog deelde de voorzitter mede, dat de opbrengst van het busje bij de aangeboden koffietafel bijna 42 was, tegen verleden jaar ruim 35. Hierna heette de voorzitter welkom ds. J. Th. Meyer, predikant-directeur der „Mar- tha-Stichting" te Alphen a. d. Rijn en wees er op, dat beide instellingen in groote trek ken een zelfde doel beoogen, al hebben zij wellicht niet geheel hetzelfde slag van kin deren. Spr. gaf gaarne het woord aan ds. Meyer, die tot onderwerp had: „De geestelijke situatie en op voedbaarheid' onzer pupillen". Ds. Meyer begon met ook zijnerzijds er op te wijzen, dat het werk van zrjn Stich ting ook het werk van Kinderzorg is. De omstandigheden, waaronder gewerkt wordt zijn wellicht iets anders, en wellicht ook de kinderen. Spr. weet niet of de Zeeuwsche kinderen makkelijker zijn dan anderen. Spr. staat zelf nog vreemd tegenover het te be handelen onderwerp, en beschouwt het dan ook meer een samenbespreken van deze materie. Spr. wijst aan de hand van enke le bij hem ingekomen rapporten op de droeve omgeving op allerlei gebied, waaruit de kinderen vaak komen als zij worden op genomen. De kinderen hebben daar geleefd in de jaren, dat zij het meest voor indruk ken vatbaar zijn, en die zijn zelfs als zij de feiten vergeten zijn, nog van beteekenis voor de vorming. Daarbij komen niet al leen materieele, maar ook geestelijke pro- bleemen op den voorgrond. Zoo kan spr. o.a. er op wijzen, dat de gevolgen van werk loosheid evenmin als van verwaarloozing op ieder niet op dezelfde wijze werkt. Het is in vele gevallen niet makkelijk hieuw opgenomen kinderen los te krijgen en zon nestralen in hen te laten schijnen. Doch toch is het goed hen uit de krotten te ha len en te brengen in een millieu van or de en zindelijkheid. Maar ook in een gees telijk millieu, waar "t kind vrij kan adem halen en alles kan krijgen, waarop een kind recht heeft. Toch vinden de betrokken kin deren zelf zich vaak niet zoo beklagens waardig als zij, die hen tot zich nemen. Zelfs verwaarloosde kinderen hebben hun vreugde en een kind kan vaak veel door staan. Zij zijn dan ook in het algemeen niet zoo dankbaar als men theoretisch zou denken, dat zij wezen moeten. Vele treuren om het verlies wat zij hadden en in de eer ste plaats om het verlies van hun vrijheid. Zij zijn voldoende ontwikkeld om te ver langen naar béter. De vraag hoe het gesteld is met hun geestelijke situatie is dan ook niet met één woord te beantwoorden. Zelfs reeds bij een kind van 7 maanden dat uit een slecht millieu komt, merkt bij vergelijking met een normaal kind niet alleen lichamelijk doch ook geestelijk ver schil op, zooals het bijv. niet spelen met de eigen beentjes of met een rammelaar. Na een maand of vier heeft men door goe de verzorging een heel ander kind al zijn niet alle kenteekenen van verschil dan weg. Men blijft het gevaar houden, dat zulkeen kind wat achterlijk is. Voor het goed verzorgde kind wordt getracht alle gevaren weg te nemen en alles bij te brengen wat het noodig heeft. Spr. wijst dan op den grooten invloed, die een moe der op haar kind heeft. Daarom is het noodig kinderen, die uit de ouderlijke macht weg moeten, zoo spoedig mogelijk te doen opnemen, dat geeft de beste kan sen voor het welslagen met de verdere opvoeding. Men moet rekening hoeden met den aanleg der kinderen en met de kwestie der erfelijke belasting. De bevol king in de gestichten is van zelfsprekend een vlottende, maar dat mag toch ook niet té erg zijn. Als de kinderen te oud wor den opgenomen, dan blijven zij te lang vreemd tegenover het voor hen nieuwe staan en blijven zij te lang in eigen sfeer voortleven. Spr. geeft verschillen aan die bijv. bij groepen van 8 tot 10 jaar kunnen voorkomen. Vele hebben groote belangstel ling, terwijl andere een geringe opnemings- gave hebben. Dit kan verbeteren als zij door goede tact van een onderwijzer gene genheid voor dezen krijgen. Van 12 tot 14-jarige meisjes leven soms op voet van oorlog met haar geleidster en zulke za ken hebben steeds een psychischen onder grond. De geestelijke ontwikkeling van minder goed verzorgde kinderen komt la ter dan bij de kinderen, die ook materieel een goede ontwikkeling hebben. Dressuur en geestelijke opvoeding loopen dooreen en men moet oppassen, dat het laatste niet in het eerste verzandt. Bij dit alles moet men den bijbel tot grondslag nemen en men moet bedenken te leven in een verscheurde wereld, wat ook invloed heeft op de reeds verscheurde kinderlevens. De gestichten hebben een slechten naam en daarom moet men alles doen om den goe den sfeer er in te handhaven, dat is de plicht van allen, die er in werkzaam zijn. Men moet zorgen, dat de kinderen er zich thuis gevoelen en dit lukt ook bijna steeds. Men vergete daarbij niet, dat men ook met eigen kinderen dikwijls moeilijk heden ondervindt. Vele kinderen zijn op een bepaalden leeftijd een gesloten boek en er gaat in hen veel om, dat de oude ren niet weten, em het zou ook niet goed zijn, als deze alles wilden weten. Bij goe de leiding ontdekt het kind zichzelf. Als men vraagt wat het resultaat van het werk is, dan zegt spr., dat er zeker ook wel meermalen vergeefs wordt gewerkt en het werk alleen met succes gedaan wordt onder den zegen van God. Ook de stichtingskinderen worden be dreigd met de armoede van dezen tijd, en daarom heeft men in de stichtingen een zware taak. Het is niet vooraf te beslissen welk kind wel en welk niet wel in het leven zal slagen. Niet de kennis doch het geloof beslist ten slotte en men dankt het werk -aan den Meester, die mogelijk maakt, wat ons onmogelijk geleek. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd gebruik gemaakt door mevrouw Van Voorst Vader, ds. De Ru en den voor zitter. De inleider heeft de vragenstellers beantwoord, waarna de V o o r z. hem dank bracht voor hetgeen hij naar voren heeft gebracht. Hij vond bij de aanwezigen een goed gehoor en een open hart. God geve hem zegen op zijn werk. De V o o r z. bracht dank aan den heer Middelkoop en zijn helpsters Voor de goede verzorging van dezen dag en nadat gezongen was Gez. 5 vers 4, ging ds. Meyer voor in dankzegging. Een gouden bruiloft. Gisteren wapperden van bijna alle huizen aan den Veerschen weg onder deze ge meente de vlaggen. Het betrof hier een door de buurtcommissie georganiseerd bewijs van medeleven met het echtpaar J. Geldof, dat den dag herdacht, waarop het voor 50 jaar in den echt werd vereenigd. Onder hen, die den gouden bruidegom en bruid kwamen complimenteeren, waren de voorzitter en de secretaris van de buurt commissie. Een bewijs hoe de buurtcommissies, opge richt voor de feestvieringen op hoogtijdagen van het Vorstenhuis, ook op andere wijze de saamhoorigheid van buurtgenooten kunnen bevorderen. Sigarenwinkeliers en herbewapening. De afd. Middelburg van den Nederland- schen Bond van Sigarenwinkeliers ver- eenigingen heeft zich met een omzendbrief tot alle Middelburgsche sigarenwinkeliers gericht waarin zij, op grond van de rede van H. M. de Koningin over geestelijke en moreele herbewapening stellen, dat ook zij kunnen meewerken, door anders te wor den en dit zou voor hen het gemakkelijkst kunnen geschieden, in organisatorisch ver band. Ook den sigarenwinkeliers, aldus dit schrijven is een groote moreele plicht opgelegd, die zij met groote nauwgezet heid, met liefde en met terzijde stelling van allerlei persoonlijke belangen in naam van al hun collega's en het rnensehdom in het algemeen, dienen te vervullen en daarbij vurig hopen het hunne te hebben bijgedragen tot verbetering en veredeling van de menschheiden tot vergrooting van de organisatie van sigarenwinkeliers, waaraan deze juist in den moeilijken tijd van heden, zoo'n groote behoefte heeft. te 25 JAAR HOOFD DER CHR. BEWAARSCHOOL. Mej. L. Breel, hoofd der Chr. Bewaar school alhier hoopt Woensdag den dag herdenken, dat zij 25 jaar geleden in func tie trad als hoofd der Chr. Evang. Bewaar school. Op 1 Jan. 1925 kwam door samenwerking van de verschillende kerkelijke groepen één Chr. Bewaarschool tot stand. Hoofd .van deze school werd mej. Breel. Dit jubileum zal Woensdag op de school worden gevierd. AANVRAGE OM ERFPACHT. In een adres aan den Raad, verzoekt de N.V. Veevoederfabriek „Zeeland" alhier om aan haar voor den tijd van 25 achtereen volgende jaren in erfpacht af te staan den grond, waarop zich thans haar veevoeder fabriek bevindt. Tevens verzoekt zij om den canon te bepalen op 0.25 per ca per jaar. Bedoelde grond, thans groot 8 a 50 ca, gelegen aan den Westhaven- dijk, werd laatstelijk bij Raadsbesluit van 29 Januari 1934 aan bovengenoemde ven nootschap in pacht gegeven voor den tijd van 10 achtereenvolgende jaren voor de pachtsom van 0.40 per ca of in to taal 340 per jaar. De vennootschap wenscht thans annulee ring der pachtovereenkomst en uitgifte aan haar van meergemeld terrein in erfpacht, zulks, gelijk gezegd, tegen een canon van 0.25 per jaar. Tegen inwilliging van het Verzoek bestaat bij B. en W. geen bezwaar, ook niet tegen vaststelling van den canon op het gevraagde bedrag, aangezien daarop den laatsten tijd de meeste erfpachtsover eenkomsten zijn tot stand gekomen. DOMBURG. Maandagavond had een al- gemeene vergadering plaats in t vereni gingsgebouw „Samenwerking" ten behoe ve van de exploitatie van dat gebouw. De ontvangsten bedroegen 52, de uitgaven 139, tekort 87 over 1938. Uit het ka pitaal werd 50 bijgevoegd, zoodat de drie rechthebbende vereenigingen 37 moeten storten. Na algeheele aflossing der hy potheek sluit de kapitaalrekening met een goed slot van 245 als gevolg van den gunstigen uitslag van den gehouden ba zaar. Van de 5 uitgelote aandeelen van 10 komt één aan de kas ten goede, daar het op dén bazaar werd geschonken aan de vereeniging. Met bovendien 122 kasgeld vertoonen de financiën een gunstig beeld. Op denzelfden avond werd in café „Veldzicht" de jaarvergadering gehouden van de Coöperatieve Verbrüiksvereeniging „Ons Belang". De voorzitter herinnerde eraan, dat de vereeniging 20 jaar geleden werd opgericht, dat sindsdien de schuld op het gebouw van 10500 tot 3800 en die op den inventaris van 1725 tot 317 is geslonken. Wanneer de onderhavige ver bouwing voltooid zal zijn, bezit de vereeni ging een fraai modern winkelpand op eersten stand met een lichten schulden last. Het ledental is 86 gebleven. Aan de leden is verkocht voor 11446, aan par ticulieren voor 1854. Gemaakte winst 271; aan de leden zal 3 percent worden uitgekeerd. Namens de commissarissen en het bestuur bracht de voorz. een extra woord van dank aan den penningmeester, den heer Chr. Maas Johz., voor hetgeen hij voor de coöperatie doet. Reservekas 1475; de finantièele toestand is gezond. De aftredende bestuursleden Chr. Maas Johz., Anth. Provoost Pz. en J. van Rotten werden herkozen, ook de aftr. commissaris W. Provoost. Machtiging werd aan het bestuur verleend, zoo noodig of gewenscht, 150 van de hypotheek af te lossen. Bij de rondvraag werden ophelderingen verstrekt naar aanleiding van geruchten over de aanbesteding van het Schilderwerk aan het nieuwe gebouw. Na de tot stand- koming van de verbouwing zal een alge- meene vergadering worden gehouden, waarop de leden alle bizonderheden kun nen vernemen. De voorz. deelde alvast mede, dat de aanbesteding in haar geheel binnen het raam der begrooting is geble- RAAD VAN GRIJPSKERKE. GRIJPSKERKE. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van weth. C. Louwerse, voltallig. De burgemeester was wegens voortdurende ongesteldheid ver hinderd tegenwoordig te zijn. Aan de vereeniging „Wederzijdsch Be lang" moet in het te kort dier vereeniging over 1938 worden bijgedragen 7,62. Voor 1939 zal dit bedrag nog hooger zijn. Een verzoek van het bestuur der Bfjz. school, om een voorschot uit de gemeente kas op grond van art. 103 der L.O.-wet 1920, over 1939 werd ingewilligd, tot een bedrag van 1389, berekend tegen 11 per leerling. Op sdjn daartoe gedaan ver- zoék werd aan den heer J. J. de Keijzer, burgemeester, met ingang van 1 Maart 1939 eervol ontslag verleend als ambtenaar van den burgerlijken stand. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, vacature Goed- bloed, werd benoemd de heer P. Francke Wz. De heer J. C. Cevaal werd herkozen. Van W. Blok e.a. was een verzoek inge komen, in de naaste toekomst te willen overgaan tot verharding van den Van Keulensweg en dén Joost Jacobsweg. B. en W. deelden mede, dat zij hier zeer sympathiek tegenover staan. Aangezien, de aanvragen in zulk een snel tempo binnen komen, heeft het B. en W. goed gedacht, voor te stellen, op deze aanvraag geen de finitieve beslissing ten emen, maar te zij ner tijd aan dit vei-zoek nadere aandacht te schenken. Bovendien is pas de verhar ding van den Loodh. weg en andere wegen tot stand gekomen, waarvan nog grooten deels het administratieve werk moet plaats vinden, mede moeten de geldelijke aangele genheden nog ten deele worden afgewerkt Derhalve is het eisch, eerst volledig deze zaak af te werken, alvorens te besluiten tot nieuwen wegenaanleg. Algemeen werd het gevóelen van B. en W. in dezen ge deeld. Een verzoek van de wed. J. Francke, om op kosten der gemeente haar erf van een rioleering te voorzien voor afvoer van het water, afkomstig van het dorp, werd op voorstel van B. en W. ingewililgd met 5 tegen 2 stemmen, met dien verstande, dat deze rioleering zich niet verder mag uit strekken dan over een lengte van plm. 25 M. Het is de bedoeling deze werkzaam heden op de meest goedkoope wijze te doen plaats hebben, derhalve het zelf laten uit voeren door de werkloozen. De straatver lichting te Buttinge zal worden verbeterd. Op een verzoek van den Alg. Ned. Poli tiebond, tot het toekennen van een kin dertoeslag aan den gémeenteveldwachter van 60 per kind beneden de 18 jaar, werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Afscheid burgemeester. Ten slotte deed de Voorz. mededee ling, dat de burgemeester, die tot aller leedwezen hier niet tegenwoordig kon zijn, het volgende schrijven als afscheid heeft ingezonden. „Tot mijn spijt moet ik U me dedeelen, dat ik alsnog wegens zwakte de vergadering niet kan bijwonen, en dat op medisch advies bij het neerleggen van mijn ambt, geen officieel afscheid zal plaats hebben. Ik dank de wethouders, den Raad voor alles wat zij in het belang van de ge meente hebben verricht, ook voor den steun en vriendschap tijdens mijn ambte lijke periode ontvangen; en dan gaan als vanzelf mijne gedachten ook uit naar alle wethouders en raadsleden, die niet meer in functie zijn, hetzij ze nog in het land der levenden zijn, hetzij ze reeds rusten van hunnert arbeid; zij allen zullen, bij nv. in dankbare herinnering blijven. Ook den secretaris breng ik hier open lijk dank voor het zeer vele werk, dat h' in het belang van de gemeente heeft ver richt, en voor allen steun en bijstand, die ik van hem tijdens mijn ambtelijk werk mocht ontvangen. Verder zeg ik alle ambtenaren, en allen die diensten in het belang der gemeente hebben verricht, hartelijk dank voor hun arbeid, waardoor zij mijn taak hebben ver gemakkelijkt. Alle besturen en instanties in de ge meente, op welk terrein ook, alle perso nen, die gearbeid hebben op geestelijk en maatschappelijk gebied, hetzij onder de volwassenen, hetzij onder de jongeren hëtzij onder de kinderen, tot verhooging van het geestelijk en maatschappelijk peil alsook op het staatkundig terrein in deze gemeente, zeg ik hartelijk dank. Moge op Uw aller werk Gods onmisbaren zegen rus ten. Alle gemeentenaren zeg ik, mede na mens mijn vrouw, hartelijk dank voor al len steun en vriendschap ons betoond. Alle gebrek en tekortkoming leggen wij voor het aangezicht des Heéren, en vragen daarvoor, vergeving. God de Heere, die ons gedragen en ge sterkt heeft om onzen arbeid ruim een en twintig en een half jaar onder U te ver richten, zij alle lof, aanbidding en dank zegging, Hem zij de heerlijkheid in alle eeuwigheid." Naar aanleiding van dit schrijven het welk gelijkluidend is gericht aan den ge meenteraad van Meliskerke, zeide de Voorz. zich gedrongen te gevoelen een enkel woord te zeggen. „Zeer wordt het door ons allen betreurd, dat de bur gemeester op deze wijze afscheid van ons moet nemen. Onwillekeurig gaan de ge dachten terug naar het jaar 1917, toen op 6 Juni van dat jaar kwam te overlijden burgemeester Bosselaar, en op 6 Augustus van meergenoemd jaar als opvolger werd geïnstalleerd de heer J. J. de Keijzer. Zeer veel is sindsdien veranderd. Met den secretaris, die reeds toen deze functie be kleedde, is hij het eenige overgebleven lid van den Raad. Van de toen zittende raads leden zijn ër 5 overleden, en twee, waar van hij alleen, als lid van den Raad zit ting heeft, nog in leven. Moeilijk en span nend was de periode, toen de tegenwoor dige burgemeester zijn ambt aanvaardde Met waardeering zal steeds gedacht wor den aan het vele goede, dat de burgemees ter gedurende zijn ambtsperiode tot stand heeft mogen helpen brengen." Vervolgens wees spr. op de milddadigheid, die den bur gemeester zoo eigen was, en waarvan ve len, zoowel in het openbaar als in het ver borgen, hebben geprofiteerd. Met den wensch, dat God den burgemeester verder moge sparen, en onder Zijn voorziening bestel een rustige levensavond hem en zijn echtgenoote mogen worden geschonken, beëindigde spr.- zijn rede. De heer Cevaal Zeide met aan dacht naar het gesprokene te hebben ge luisterd, met het gezegde omtrent de vele goede eigenschappen van den burgemees ter, ten volle accoord te kunnen gaan, daar in de gemeente maar weinig menschen zijn, die zooveel goede eigenschappen heb ben als de burgemeester. Op voorstel van den Voorz. werd aan den heer De Nood, oudste lid in jaren, opgedragen, namens den Raad en den secretaris de beste wenschen aan den burgemeester over te brengen. De heer De Nood zeide, dat hij zulks wenschte te doen in dichtvorm, het geen, nadat de Raad met belangstelling hiervan had kennis genomen, de volle goedkeuring wegdroeg. RAAD VAN 's-HEER-ARENDSKERKE De begrooting van het B. A. nog sluitend zonder gemeentelijke sub sidie De gemeente gaat arbei derswoningen bouwen. 's-HEER-ARENDSKERKE. De Raad de zer gemeente kwam Maandagmorgen in openbare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Elenbaas. Ingekomen is o.a. een bericht van den heer Goedbloed, dat hij, wegens voortdu rende ongesteldheid, als lid van het B. A. bedankt. Een nieuwe aanbeveling is nog niet binnengekomen. Opnieuw is dan aan de orde, de begroo ting 1939 van het B A. In een vorige ver gadering kon deze niet goedgekeurd wor den, omdat G: S. niet toestonden, dat gel den van den kapitaaldienst naar den ge wonen dienst gaan. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. zich opnieuw met deze kwestie tot G. S. wendden. Zij wezen er in een schrijven op, dat eenige jaren geleden een bedrag van plm. 8000 van ontvangen achterstallige renten, dus ontvangsten van den gewonen dienst, overgebracht waren naar den ka pitaaldienst. Van dit bedrag werd reeds 2000 weder voor den gewonen dienst besteed en B. en W. drongen er op aan ook de resteerende 6000 in de eerstvol gende jaren te mogen gebruiken. Na con ferentie met den Commissaris der Konin gin werd dit tenslotte bij uitzondering toe gestaan, mede onder voorbehoud dat op de bestuurskosten van het B. A. zooveel mogelijk zou worden bezuinigd. B. en W. hadden daarna een onderhoud met het B. A. en in onderling overleg is men tot een zoo scherp mogelijke begrooting ge komen. Spr. gaat dan de diverse posten na. De bestuursvergoeding is terugge bracht van 382,50 op 120, dit is f 24 per lid. De voorzitter krijgt daarbij geen ex tra vergoeding meer. De heer Rentmeester- had lie ver de subsidie van de wijkverpleging ge schrapt, niet omdat hij het groote nut hier van niet inziet, maar omdat spr. meent dat het niet direct met de armenzorg ver band houdt. De Voorz. zegt, dat het er toch zeer dicht langs gaat. Anders komen deze in stellingen weer bij de gemeente. De be grooting, thans sluitende met 10.764, w. o. een bijdrage van 1514 uit den kapi taaldienst, wordt hierna z.h.s. goedge keurd. Weth. Hommes brengt dank aan de medewerking van het B. A. maar bo venal aan den. burgemeester, die zich zeer veel moeite en arbeid getroostte om deze begrooting sluitend te krijgen zonder ge meentelijke subsidie. (Instemming). De V o o r z, dankt weth. Hommes voor ideze vriendelijke woorden. Nadat in de begrooting 1938 van het B. A. eenige wijzigingen zijn gebracht, wordt besloten een subsidie van 25 te geven aan de Burgerwacht te Nieuwdorp". Vervolgens worden de voorschotten voor de lagere scholen vastgesteld, berekend te gen 8 per leerling. Hierna wo|den de stembureaux benoemd. De Voorz. deelt daarbij méde, dat B. en W. den datum voor de raadsverkie zing bepaalden op 14 Juni. Nadat de Voorz. in dankbare woorden den heer P. de Putter, (als lid van het Groot Armbestuur te 's-Heër-Hen- drinkskinderen, herdacht heeft, wordt in de daardoor ontstane vacature benoemd de hr E. Rouw. Bij het volgende voorstel, tot héf opzeg gen van de huur van perceeltjes grond te Nieuwdorp en een gedeelte van den West- kraayertschen dijk, zet de V 0; o r z. uiteen, dat de gemeente, daar de (particu lier in deze achter blijft, verplicht is een zestal arbeiderswoningen te bouweji, waar de genoemde grond voor noodig is| In één der volgende vergaderingen zuller| B. en W. met een afgerond voorstel kofien Aldus wordt zonder discussie Of h.st. besloten, waarna de zekerheidssteli|ng van den gemeente-ontvanger opgeheven wordt, en in de gemeentebegrooting 1938; eenige wijzigingen worden gebracht. De Voorz. zet tenslotte nog; uiteen, dat in 1938 totaal 17,620 uitgetrokken Is voor de werkloozen, van welk bedrag de gemeente slechts 1360 terug ontvangt Spr. deelt tevens mede, dat er vorige week 118 werkloozen waren, waarvan 20 in de centrale en 21 in de particuliere werkver schaffing. Bij de rondvraag wordt nog gesproken over meer lantaarns en wegaanleg te Le- wedorp. Doch de Voorz. wijst op d$| kosten en ook de noodzaak van een nieuvtóiiitbrei- dingsplan. Lewedorp zal nl. nog ratar aan één kant van den rijksweg uitgebifpid mo gen worden. A IERSEKE. Maandagavond is <|iefinitief opgericht het dameskoor „SursunfjEorda", met aanvankelijk 22 leden, directeur de heer J. H. Tamminga; presidente: irnej. Ma ry Kole; secretaresse mej. Willy vajn Oeve- ren; penningmeesteresse mej. Marij Bom; algem. adj. mej. Jeanne CorneliSse. De oefeningen zullen wekelijks gehouden wor- den. KAPELLE. In het lokaal Obadfa. werd op uitnoodiging door de vereeniging van oud-leerlingen door ir. M. J. Anjsing uit Amsterdam een lezing gehouden niét film- vertooning over het onderwerp: Bemes ting in de Fruitculfures. De voorz. de hr. W. Glas heeft den spr. ingeleid, de op komst was bijzonder groot en de lezing een succes. BIEZELINGE. Zaterdagavond y^erd on der leiding van mevrouw Beenakker in het lokaal Algemeen Belang een uitvoering gegeven door de Orkestvereeniging „Inter Nos." De voorzitter de heer J. Beenakker opende met een passend woord. ;De op komst was schitterend. Het program, dat met zorg was opgesteld, werd zesi&r goed afgewerkt, jjf RAAD VAN WEMELDINGE; WEMELDINGE. Zaterdag vergaderde de Raad voltallig onder voorzitterschap van burgemeester A. C. Willemsen. Medege deeld werd dat als schoonhoudster van het gementehuis is aangesteld mej, jBolle Heijboer. Het ophalen van het huisvuil is opgedragen aan Joh. Mieras. Aaj| mej. De Goffau werd ontslag van huurverleend van een perceeltje tuingrond, terwijl bepaald werd, dat dit perceeltje tuingrond opnieuw verhuurd zal worden aan den hóogsten inschrijver. De door het bestuur Voor Chr. Volksonderwijs en het bestuur der vereeni ging voor Chr. onderwijs aan schipperskin deren aangevraagde voorschotten op de vergoeding voor 1939, werden bepaald op resp. 1321 en 336. De vérgoeding voor eerstvermelde vereeniging over 1938 werd vastgesteld op 1237. Het aantal te heffen opcenten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting 1939-1940 werd bepaald op 75, evenals voor het loopende jaar. De jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie werd met ingang van 1 Januari 1939 op het maximum gebracht, in verband met zijn meerdere dienstprestaties en zijn behaalde akte Staatsinrichting M.O. In de stembureaux voor de verkiezingen val lende in het tijdvak van 1 April 1939 en 1 April 1943 werden benoemd de heeren J. A. Dominicus en P. J. J. Dekker, ter wijl de overige raadsleden als plaatsver vangende leden optreden. Bij de rondvraag informeerde de heer De Jonge naar den toestand van sommige woningen en in verband hierme de naar den huur af trek voor werkloozen, alsmede naar gelegenheid om voor de a.s. verkiezingen te kunnen plakken. De Voorz. zeide, dat naar de be woonbaarheid va/n sommige woningen een onderzoek gaande is en dat huuraftrek onder het oog zal worden gezien. Voor plakgelegenheid zal als naar gewoonte gehandeld worden. De heer R u i s s e n vroeg naar de plannen van B. en W. t.o.v. voortgezette slootdemping, daar een belangstellende reeds zijn medewerking toezegde. Voorts wijst spr. op de wenschelijkheid om den Kerkweg te teren en om de bevoegde au toriteit uit te noodigen daartoe over te gaan. Tenslotte informeerde spr. naar den toestand van de brandweer en j de brand- bluschmiddelen. De Voorz. zeide dat de brandweer thans een onderwerp van bespreking in B, en W. uitmaakt met het oog op de ont wikkeling van den luchtbeschermings dienst. De slootdemping heeft waar noo dig en waar mogelijk, de aandacht van B. en W. De heer W a b e k e merkte op, dat uit het stilzwijgen der overige raadsleden niet zal mogen worden opgemerkt dat zij allen met het principe van algemeene doorvoering van demping dei- in de ge meente, aanwezige slooten instemmen. Spr. zeide dit beleid gaarne aan B. en W. over te laten en verklaarde zich tegen het dempen van alle slooten, omdat hij daarin bezwaren ziet voor de toekomst. (Vervolg rubriek Zeeland op pag. 4.)

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6