MIDDELBURGSCHE COURANT 6rfeP/ AKKERTJES UGOESCHE COURANT) De Laan Uit Gestuurd. BINNENLAND. BUITENLAND. Engeland en Frankrijk erkennen Franco. Azana afgetreden. De Palestijnsche conferentie in een impasse. De Poolsch-Duitsche strubbelingen. Beek vermaant de betoogers. Het kabinet-Pierlot afgetreden. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux te MIDDELBURGSt. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES s Turfkade Tel.J7. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. vBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 etc Het Is een opzienbarend geval: dat aan jonkheer E L. M. Th. J. von Bönninghau sen, burgemeester van Oostmarsum, op grond van een Nederlandschen burgemees ter onwaardig gedrag niet-eervol ontslag is verleend. Dit „onwaardige gedrag" moet, volgens de tegen hem ingebrachte beschuldigingen, hierin hebben bestaan, dat deze klaarblij kelijk zeer Duitschgezinde Junker in de spannende Septemberdagen van 1938 zich sou hebben uitgelaten, dat hij „het zou toejuichen wanneer er oorlog kwam, en als de Duitschers ons land zouden binnen vallen, zou hjj zich aan hun zijde scharen of woorden van die strekking. Het is natuurlijk niet prettig voor een burgemeester, als de eerste de beste on trouwe jongste bediende op staanden voet de laan uitgestuurd te worden. Al zal het toch weer iets minder onprettig zijn dan op z'n Schleichers of z'n Röhms door een troepje opgeschoten razende Rolanden zonder vorm van proces neergeschoten te worden, en zelfs nog minder onpleizierig dan wanneer op het oneervol ontslag nog een proces wegens hoogverraad, met beul en bijl op den achtergrond, zou kunnen volgen. Het is inderdaad niet prettig. Maar: het was noodzakelijk. Althans: indien die burgemeester zich inderdaad aldus hééft uitgelaten. Ten aanzien van dit laatste bestaan er slechts twee mogelijkheden, namelijk hij heeft het zoo gezegd, of hij heeft het niet zoo gezegd. Dat, en dat alléén, is de zaak waarom alles draait. De burgemeester beweert, dat hij deze landsverraderlijke taal niet heeft ge bezigd; de minister van binnenlandsche za ken is, na persoonlijk onderzoek ter plaat se, met een Gedeputeerde en na een uitvoe rig onderzoek der rijksrecherche, tot de overtuiging gekomen, dat hij het w 1 heeft gezegd. Jonkheer von Bönninghausen haalt er nu, naar de corr. van de N.R.C. meldt, van alles en nog wat bij, hetwelk o.i. niets met de zaak te maken heeft. Hij geeft een ge- kuischte lezing van hetgeen hij dan wel gezegd zou hebben; hij oppert bezwaar te gen het hem ter hand gestelde verbaal van de rijksrecherche; hij had „de volledige klacht" willen hebben; hij beklaagt zich er over „totaal verschillend" behandeld te zijn t.o.v. .andere burgemeesters, die zich óók misdragen hebben (Ambt-Hardenberg, Dinxperlo), hij betreurt het, door oneervol ontslag geen recht op pensioen te hebben, en wat dies meer zij. Het doet, naar ons gevoelen, allemaal niet ter zake, vertroebelt de op zichzelf eenvoudige zaak: h e e f t hij zich in den boven gesehetsten landsverraderlijken zin uitgelaten, ja of neen? Hij zegt: neen. Nu moet men altijd rekening houden met de mogelijkheid, dat hij hiermêe de waar heid, de zuivere waarheid zegt. Is dit het geval, dan zouden we hier te maken hebben met een wel heel schande lijk bedrijf. Dan zouden twee wethouders, en een aantal andere personen, in strijd met de waarheid, in een zoo'n uiterst be langrijke aangelegenheid, verklaringen hebben afgelegd waardoor dien burgemees ter landsverraderlijke taal in den mond zou worden gelegd, terwijl hij in werkelijk heid niets meer of minder dan een goede Nederlander zou zijn, bereid goed en bloed voor zijn vaderland, door welken belager dit ook besprongen zou worden, te offeren. Zou dit inderdaad het geval zijn, dan is hier een hemeltergend onrecht geschied, welks bedrijvers niet zwaar genoeg gestraft zouden kunnen worden. Als het waar was, wat die burgemeester nu beweert Maar om zjjn onschuld aan te nemen, moet men uitgaan van de onderstelling, dat de minister van binnenlandsche zaken en dr. Schneider, lid van G. S. van Overijsel, mitsgaders de rijksrecherche, de zaak niet voldoende onderzocht hebben, althans dat deze zich allen om den tuin hebben laten leiden. Theoretisch is dit natuurlijk denkbaar 2011 WÖ niet bereid> dit denkbeeld als ernstige mogelijkheid te stellen. De ministerraad is in een zaak als deze zeker met over een nacht ijs gegaan - en wft wagen het te onderstellen, dat zelfs de Koningin dit besluit niet zoo maar ondpr- teekend zal hebben! Voor ons staat vast, dat het ontslag op deugdelijke gronden gegeven zal zijn -fc Maar dan moet toch wel gewezen worden op het pijnlijke van de figuur, dat deze ge zagsdrager destijds wèl den euvelen moed had, zich uit te laten gelijk hij deed, maar dat deze zelfde dappere Junker, voor de ge volgen van zijn daden gesteld zijnde, niet den moed heeft er vierkant voor uit te ko men! Hoeveel waardiger zou het geweest zijn, of volmondig te erkennen wat men gezegd eeft, en de onvermijdelijke consequentie manmoedig te aanvaarden, dan wel schuld l bfi^en' te erkennen dat het leelijk mis ,ls' en na beloofde beterschap cle mentie te pleiten! In de vaste overtuiging dat de regeering o- Ste,lige zekerheid heeft, dat jnr. Von Bönninghausen zich in den ge- wraakten zin heeft uitgelaten, moet iedere welmeenende vaderlander dit rustig-zekere maar doortastende optreden van onze re geer mg tegenover dien Ootmarsumschen DE MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN NAAR DUITSCHLAND. De regeeringspersdienst meldt: Het bestuur van de Leipziger Messe heeft den minister van economische zaken uitge- noodigd de Messe te bezoeken. De minister heeft deze uitnoodiging aanvaard en zal van deze gelegenheid gebruik maken zijn Duitschen ambtgenoot, dr. Funk te Berlijn een bezoek te brengen. DE VLIEGTOCHT VAN DE HEEREN HEYMANS EN ROUS. De heeren Heymans en Rous hebben gis termorgen hun vliegtocht naar Ned.-Indië voortgezet. Te 6.30 vertrok de PKWDR met gunstig weer uit Calcutta. Na een tus- schenlanding te Rangoon zijn de beide sport vliegers in den namiddag te 17.30 uur te Mergui, aan de kust van Birma, 300 kra ten Z.W. van Bangkok, aangekomen. HET GEBOUW VAN DE SPAANSCHE LEGATIE. Door den vertegenwoordiger van het Franco-bewind overgenomen. De vertegenwoordiger van het Franco bewind te 's-Gravenhage heeft gisteren het gebouw van de Spaansche legatie aan het Plein 1813 no. 4 officieel overgenomen. DE CONTÏNGENTEERING VAN VLEESCH. In een nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer over het wetsont werp houdende bekrachtiging van het ko ninklijk besluit van 13 Januari 1939, no. 8, tot regeling van den invoer van vleesch, schrijft de minister van economische zaken: Naar aanleiding van de opmerking van die leden, die als hun oordeel uitspraken, dat ook een gecontingenteerde vleeschin- voer bezwaarlijk is te vereenigen met de ten behoeve van de veehouderij getroffen maatregelen en daar om in het belang van den landbouw aandrongen op een totaal verbod van vleeschinvoer, vestigt de mi nister er de aandacht op, dat de crisisin- voerwet een beperking van den invoer van vleesch, niet een algeheele afsnijden daar van, mogelijk maakt. Afgezien nog van de ze omstandigheid moet naar het oordeel van den minister een dergelijk totaal in voerverbod van vleesch bepaald onge- wenscht heeten met het oog op de export van bepaalde Nederlandsche producten. In dit verband sluit de minister zich dan ook gaarne aan bij die leden, die zich op het standpunt stelden, dat de contingenteering van vleesch niet alleen uit den gezichts hoek van den.landbouw moet worden be zien en terecht de opmerking maakten, dat ook met de belangen van den tuinbouw en de industrie rekening dient te worden ge houden. GROOTE PARTIJ ONDERMAATSCHE SNOEKBAARS IN BESLAG GENOMEN. Naar eerst thans bekend wordt heeft de politie te Spakenburg Zaterdag bij een han delaar een partij van twaalf honderd pond snoekbaars in beslag genomen, welke door vier botters uit het IJsselmeer was aange voerd en gereed stond ter verzending naar Frankrijk. Deze inbeslagneming is geschied omdat de visch beneden de maat was, wel ke door de regeering in verband met de vergrooting van den zoetwatervischstand, is vastgesteld. Naar de botters, die weder ter vischvangst waren uitgevaren, wordt een onderzoek ingesteld. De burgemeester van Bunschoten heeft de partij visch ter beschikking gesteld van het burgerlijk armbestuur om onder de werkloozen te worden verdeeld. LUCTOR ET EMERGO. Inzending van den rijkswater staat voor de wereldtentoon stelling te New York. Op de wereldtentoonstelling te New York zal de rijkswaterstaat een maquette expo- seeren, waardoor de strijd van ons lage land tegen de overheersching van de zee wordt uitgebeeld. Deze maquette, welke thans bij de machi nefabriek A. Fonteyne te Schiedam is op gesteld, vertoont de plattegrond van Neder land met een gedeelte van de ons omrin gende landen. De plattegrond is geheel van koper en heeft een lengte van acht meter bij een breedte van vijf en een halven meter. Het vervaardigen van de maquette is uit besteed aan de jongere werkloozen te Rot terdam en gemaakt door den heer J. J. Schell. Het geheel is geplaatst in een bas sin met water, zoodat, behalve de begren zing door de Noordzee, ook de diverse plas sen en rivieren zijn aangegeven. Langs den wand van het bassin bevindt zich een mechanisme, dat automatisch om de vier minuten in werking treedt. De Noordzee vertoont dan den golfslag, zooals die door een hevigen storm wordt veroor zaakt. Het waterniveau stijgt en het groot ste gedeelte van het land komt onder wa ter. Een bordje, automatisch verlicht, kon digt aan: storm en hoogwater veroorzaken catastrophe. Dan houdt de golfslag op, een gedeelte van het water stroomt weg en men leest: drooglegging van land beneden den zee spiegel. Nog meer water vloeit af en men weet, dat de tegenwoordige toestand is be reikt. Tenslotte ziet men de drooglegging van de Zuiderzee. Zoo krijgt de Amerikaan een juisten in druk van de gesteldheid van Nederland en men twijfelt er dan ook niet aan of de ont werper, ir. J. van Veen, zal met deze ma- burgemeester van ganscher harte toejui chen. Wij willen niet verraden en verkocht worden, aan België niet, aan Engeland niet, en ook aan Duitschland niet. Wij willen onszèlf blijven! De haast is de dochter van het ver zuim. quette veel succes hebben. Als devies voor het geheel is gekozen, de Zeeuwsche spreuk: „Luctor et emergo" ik worstel en kom boven". Op 11 Maart a.s. zal de maquette naar New York worden verscheept, om daar ge durende zes maanden de Nederlandsche wa terbouwkunde te demonstreeren. HET WERK VAN DE STICHTING „NEDERLANDS VOLKSKRACHT". Het eerste „schipperskamp" geopend. Maandagmiddag is het eerste „schippers kamp" van de stichting „Nederlands Volks kracht" dat gevestigd is aan boord van het opleidingsschip „Koningin Wilhelmina" van het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Amsterdam, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden officieel geopend. Vier en twintig schipperszoons tusschen 16 en 24 jaar zullen een half jaar in dit kamp verblijven, waarna opnieuw eenzelf de aantal jongens geplaatst kan worden. Daarna zal daar de „Koningin Wil helmina" dan geheel noodig zal zijn voor de leerlingen van het onderwijsfonds voor de scheepvaart naar een andere gelegen heid moeten worden uitgezien. Reeds is de stichting er in geslaagd te Zwolle beslag te leggen op het buitenverblijf „IJsselzicht" waarop direct na Paschen nog weer veer tig schippersjongens geplaatst zullen wor den. Hier zal een permanente vestiging mogelijk zijn. Dat dit „kamp" zoo snel tot stand kon komen, is in de eerste plaats te danken aan den directeur van het onderwijsfonds voor de scheepvaart, den heer G. de Jong, die zijn volle medewerking verleend heeft. De directeur van so.ciale jeugdzorg, de heer G. W. F. van Hoeven, heeft vervol gens namens den minister van sociale za ken met een korte rede het „schippers kamp" officieel geopend. Spr. wees er den leerlingen op, dat er een tekort is aan geschoolde jeugdige krachten bij kust- en Rijnvaart en dat zij, wanneer zij een half jaar in dit kamp zijn geweest, goede kansen hebben om een betalenden werkkring te vinden. De Engelsche minister-president Cham berlain heeft gistermiddag in het Britsche Lagerhuis medegedeeld, dat de Britsche regeering besloten heeft het bewind van Franco de jure te erkennen. Chamberlain verklaarde hierbij, dat de regeering de positie van Spanje en de ge dragslijn die z\j had te volgen in het licht der inlichtingen, waarover zij beschikte, zeer nauwkeurig heeft overwogen. Als ge volg van den val van Barcelona en de ver overing van Catalonië, is Franco thans in het bezit van het grootste deel van Spanje, zoowel op het vasteland, als daarbuiten In het door hem beheerschte gebied be vinden zich de meeste industriecentra en de meeste bronnen van productie. Zelfs wanneer de republikeinsche strijdkrachten in den Zuidelijken sector eenig vertoon van tegenstand zouden blijven bieden, is het aan geen twijfel onderhevig, dat het hier de laatste faze van den strijd zou betref fen, waarvan slechts verder verlies aan menschenlevens het gevolg zou kunnen zijn. Bovendien lijkt het de Britsche regee ring onmogelijk de republikeinsche regee ring, die verstrooid is en geen gevestigd gezag meer uitoefent, als Spaansche re geering te erkennen. In dezen zin heeft men vandaag formeele stappen gedaan. De Britsche regeering, aldus Chamber lain, heeft met voldoening kennis genomen van Franco's openlijke verklaringen, vol gens welke hij en zijn regeering vastbe sloten zijn de traditioneele onafhankelijk heid van Spanje te verzekeren en slechts maatregelen te nemen tegen degenen, die van crimineele delicten beschuldig! 1 wor den. De erkenning door Frankrijk. Gisteravond werd uit Parijs gemeld, dat na een ministerraad, waarin de Fransche minister van buitenlandsche .zaken een uiteenzetting had gegeven van Bérard's besprekingen te Burgos, werd meegedeeld, dat ook de Fransche regeering besloten had, Franco de jure te erkennen. Belga meldt uit Collanges sous Salève: Azana de president der Spaansche repu bliek heeft een schrijven gericht tot den president van de Cortes, het Spaansche parlement, waarin hij zijn ontslag aanbiedt als president van de Spaansche republiek. Azana schrijft, dat sedert het oogenblik, waarop de generale staf van de republi keinsche troepen den nederlaag onvermij delijk achtte, hij een voorstander is van het snel sluiten van een wapenstilstand. Dit was niet alleen zijn eigen meening, volgens zijn eigen geweten, doch ook de meening van de meerderheid van het Spaansche volk. Bij het verlaten van den Spaanschen bodem trad hij niet onmiddellijk af, aange zien hij van meening was, dat een goed oogenblik was aangebroken om vredeson derhandelingen te openen. Nu evenwel Frankrijk en Groot-Brittannië de regeering van generaal Franco de jure hebben er kend, is geen mogelijkheid meer open voor onderhandelingen of actie van zijn kant. Het aftreden bevestigd. Havas meldt: De chef van het protocol van het republikeinsche presidentieele bu reau te Colonges sous Salève in Savoye heeft in het bijzijn van de vertegenwoordi gers der internationale pers den brief voor gelezen, waarin president Azana mededeelt af te treden. Ongeveer twee weken is thans te Londen de „ronde-tafelconferentie" bijeen, welke een oplossing zou moeten vinden voor de politieke problemen, welke Palestina reeds jarenlang teisteren. Het ziet er echter naar uit, dat deze oplossing niet gevonden zal worden, althans niet in den vorm van een overeenstemming tusschen de Arabieren en de Joden. De beraadslagingen hebben de opvattingen niet dichter bij elkaar ge bracht. De Arabieren willen, dat Palestina een Arabische staat blijft, en dat de emi gratie van Joden zoo ongeveer stop wordt gezet. De Joden blijven aanspraak maken op een „nationaal tehuis", d.w.z. in laatste instantie een onafhankelijken Joodschen staat in Palestina, zooals de Engelsche re geering hun eens beloofde. Om uit de impasse te raken, is de Engel sche regeering aan het eind der vorige week met een voorstel gekomen, dat be oogt den toestand voorloopig, dus voor de eerstvolgende jaren te regelen en neerkomt op een grondige beperking der emigratie. Gedurende de eerstvolgende jaren zou Pa lestina dus blijven, wat het nu is: een En- gelsch mandaatgebied met een Arabische meerderheid en een Joodsche minderheid. Daartegen is van Joodsche zijde echter scherp verzet gerezen. Men verwachtte vanochtend te Londen, dat de Joodsche ge delegeerden unamiem en beslist dat Engel sche voorstel van de hand zouden wijzen. Naar verluidt zouden zij daarbij steun ont vangen van Amerikaansche zijde. De Ame- rikaansche gezant te Londen, Kennedy, moet gisteren een onderhoud met den Engel- schen minister van buitenlandsche zaken Halifax hebben gehad, waarin hij aandrong op een politiek, meer ten gunste van de Joden. De zaak is natuurlijk uiterst deli caat voor Engeland, omdat politieke belan gen in het nabije Oosten meebrengen, dat het de vriendschap der Arabische staten be houdt. Weer een incident te Dantzig. Reuter meldt uit Dantzig, dat gister aan de polytechnische school aldaar wanorde lijkheden zijn ontstaan, waarbij de Pool- sche studenten door de Duitsche uit de collegezaal werden geslagen. Van Poolsche zijde is onmiddellijk en officeel protest in gediend. Naar vanochtend te Warschau verluidde, zou de Poolsche regeering scher pe maatregelen willen nemen wellicht verwijdering der Duitsche studenten van de Poolsche universiteiten indien zij geen voldoening op haar protest mocht krijgen. Betoogingen tegen minister Beek. Havas meldt uit KrakauDe studenten der universiteit alhier hebben gister een stoet georganiseerd, die een pop mede- droeg, welke den Poolschen minister van buitenl. zaken Beck, (die een pro-Duitsche politiek nastreeft) voorstelde, die een klei nen Hitier op zijn schouder droeg, welke hem in het oor fluisterde. De stoet .wilde naar het Duitsche consulaat trekken, doch werd door de politie tegengehouden. Vij andige kreten tegen den minister van bui tenlandsche zaken werden gedurende on geveer twee uur uitgeschreeuwd. Havas meldt uit Warscnau: De Poolsche regeeringspers publiceert naar aanleiding van de anti-Duitsehe betoogingen een klaarblijkelijk door den minister van bui tenlandsche zaken Beek geïnspireerd arti kel. Hierin wordt gezegd, dat na de be treurenswaardige incidenten tusschen Pool sche en Duitsche studenten te Dantzig, waarbij de Poolsche studenten geheel zon der reden de klappen krijgen, de Poolsche jeugd betoogingen heeft gehouden met een politiek karakter. In verband met den leeftijd der studenten kan men dit begrij pen Evenwel hebben onverantwoordelijke agitatoren deze betoogingen een karakter gegeven van een aanval tegen politieke maatregelen, welke Polen vreemd zijn. Nooit zal de straat invloed uit kunnen oefenen op de politiek van de regeering. De Poolsche regeering heeft alle maatre gelen genomen om in de toekomst een ein de te maken aan alle onzinnige betoogin gen in zekere Duitsche kringen te Dantzig De regeering beschikt over voldoende mid delen haar wil op te leggen, doch de be toogingen hebben de taak der regeering bemoeilijkt. De betoogers hebben Polen een slechten dienst bewezen, want hun optreden zal door een pers, welke Polen vijandig gezind is, worden gebruikt. Zon der twijfel zal men binnenkort een nieu we serie aanvallen op de buitenlandsche politiek van Polen zien. De jeugd wordt tenslotte 'aangespoord dit voor oogen te houden en een bewijs te geven van nationale discipline, in plaats van te betoogen. De Spaansche burgeroorlog DE REPUBLIKEINSCHE REGEERING WENDT ZICH TOT ENGELAND. De Spaansche republikeinsche autoriteiten hebben zich, naar Reuter verneemt, tot de Britsche regeering gewend met het oog op de mogelijkheid van vergeldingsmaatregelen van de zijde van Franco in geval van een overgave aan de nationalisten. Ook wordt Britsche assistentie gevraagd bij de evacueering van hen, die zich niet gedekt gevoelen door de verzekeringen van Franco. Het verluidt, dat de Britsche regeering zich haar antwoord heeft voorbehouden. Evenwel wordt vernomen, dat de Britsche regeering uit humanitaire overwegingen doen zal wat zij kan om den republikeinen tegemoet te komen. Uit Madrid wordt voorts gemeld, dat de minister van buitenlandsche zaken Del Vayo uit Frankrijk is teruggekeerd. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Krachtige, tijdelijk stormach tige, Z. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met eenige regen, iets zachter des nachts, overdag iets kouder. UKKEL: Sterke wind uit Z. tot W. rich tingen, zwaar bewolkte tot betrokken he mel, regen gedurende enkele uren, aanhou dend matige temperatuur. Wo. I Mrt. Zon op: 6 h 50; onder 17 h 37. Licht op: 18 h 07. Maan op: 24 h 32; onder: 3 h 36. V.M.: 5 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen; Februari Hnnswatpr. Laagwa'pf. Dinsdag 28 7.22 20.09 1.07 13.52 Maart. Woensdag 1 8.52 21.38 2.33 15.24 Donderdag 2 10.21 22.50 4.04 16.47 Hoog- en Laagwater te WemelUiiigc. Februari. Hnogwater. Laagwa*"?. Dinsdag 28 8.51 21.39 2.12 14.49 Maart. Woensdag 1 10.20 23.14 3.28 16.23 Donderdag 2 12.02 5.02 17.53 De kooxts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestuit. De ziekte-duur wordt ingekort. Steeds goede resultaten met: Volgens recept van Apotheker Dumont Per koker van 13 stuks 12 stuivers. Per doos van 2 stuks 2 stuivers, Gngez. Meded.) Rechtsche voorbereidingen voor intocht in Madrid. Naar in militaire kringen te Burgos ver luidt, heeft de rechtsche legerleiding den intocht in Madrid tot in alle details voorbe reid. Colonnes met levensmiddelen zijn tot dicht bij Madrid aangekomen. Voorts wer den in het land achter het front groote collectes gehouden voor de verzorging van de bevolking van Madrid, wanneer de rechtschen de macht zullen hebben overge nomen. Interview met Franco's minister van binnenlandsche zaken. De minister van binnenlandsche zaken van Burgos, Serrano Suner, heeft een inter view toegestaan aan den correspondent van de „Voelkische Beobachter". Hij heeft hierin o.a. gezegd, dat Barce lona geheel gebolsjewiseerd was; men moet zich niet laten misleiden door de enthou siaste ontvangst. De bevolking is politiek en. moreel ziek en zal als zoodanig behandeld worden. Ten aanzien van den geest van het nieu-' we bewind in Spanje zeide Suner, dat deze geest roomsch-katholiek is. Het is gerecht vaardigd de godsdienstige en moreele op voeding over te laten aan den priester, doch de polit'eke opvoeding is aan de beweging. Tenslotte zeide hij, dat niet vergeten zal worden, dat Duitschland en Italië niet ge aarzeld hebben in de onzekere tijden te helpen. Nu de overwinning zeker is, komen de nieuwe vrienden in massa. Zij zullen goed worden ontvangen, doch men zal on derscheid weten te maken. De strijd in het Verre Oosten.- DE VERLIEZEN DER JAPANSCHE LUCHTMACHT. De woordvoerder van de Chineesche luchtmacht onthult, dat de Japansche luchtstrijdkrachten zoowel die van het leger als die van de vloot tot nu toe 1034 vliegtuigen hebben verloren. Dit rapport is gebaseerd op een recente mededeeling van het Japansche keizerlijke hoofdkwartier. Op 30 December 1938 heeft het bureau voor de statistiek te Tokio be kend gemaakt, dat het luehtwapen der Ja pansche marine 710 toestellen had verlo ren, terwijl 100 andere volkomen onbruik baar waren geworden. BELGIS. De socialisten tegen de plan nen van den minister van financiën Gutt. Zooais verleden Vrijdag al haast met ze kerheid was te voorspellen, heeft het kabi netPierlot zich niet staande kunnen houden. Gisteravond werd uit Brussel ge meld, dat het pas gevormde kabinet be sloten had, zijn ontslag maar weer aan den Koning aan te bieden. Na de regeeringsverklaring, verleden week Donderdag, kwam het, zooals men zich zal herinneren, niet tot een stem ming in de Kamer. Nademaal de socialis ten zich tegen de plannen van den (r.k.) minister van financiën Gutt verklaarden. Gutt wilde o.m. een korting op de salaris- sen der ambtenaren. Men hoopte tot een compromis te kunnen komen en stelden de stemming daarom uit. Gister bleek ech ter, dat een compromis onvindbaar was. De socialistische ministers vonden nu op eens ook, dat Gutt's plannen van de hand moesten worden gewezen, terwijl Gutt en degenen, die het met hem eens waren, niet van zins bleken, volledig toe te geven. Zoo bleef er niets anders over dan de aanbieding van het ontslag aan den Ko ning. Ongeveer een week is de regeering- Pierlot aan het „bewind" geweest.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1