I lp forvtrxttcïuïe MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) iiiiEisjm Dankbetuiging van H. M. de Koningin. De Koningin in Zwitserland. W. L. HARTH00RN Opleiding diverse diploma's piano BUITENLAND. De anti-Duitsche betoogingen in Polen. Nijmeegsche en Zeeuwsche Saneering van Oude Steden. President Azana uit Parijs vertrokken. fhee als ^tal- het ven Ibijt, |dan ikt traan Ipen Jieus Iken lefcie 270 pche Baar zo'n frtste Tiaar cun- (>ord i'a" Voor Ühi- BUW als j ons Ivan |den om- Lon- )ge- ■uur llek- |aan vas, om ken. Jinig lels- liee] Iden ièn |be- in Iet ten cht oen B34, |dië de 'iet juid ter- de 3n- in- jm ien pan eer *e- ïet tje >ok »e- |or- le- an ze te Dagblad. Uiig. N.V. De Middelburgsche Crh Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139» te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 49. TWEE BLADEN. MAANDAG 87 FEBB. 1989. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. -.Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Van officieele zijde meldt men het na volgende: Waar het Hare Majesteit niet mogelijk is voor de tallooze adressen en brieven, wel ke Haar naar aanleiding van Haar op 27 Januari jl. gehouden radiorede van aller wegen bereikten, zoowel uit het Moeder land als uit Nederland onder de keerkrin gen, elk afzonderlijk van Hare erkentelijk heid te doen blijken, wenscht Hare Maje steit daarvoor op deze wijze Haren dank te betuigen. Met belangstelling heeft Hare Majesteit kennis genomen van de gedachten door zoo- velen op schrift gesteld. Hare Majesteit ver heugt zich over den weerklank, welken de denkbeelden in Hare radiorede neergelegd in wijden kring hebben gevonden en waar deert de bereidwilligheid tot verwezenlij king van de geestelijke en moreele herbe wapening, welke zich alom geopenbaard heeft. H, M. logeert in een klein ho telletje in het dorpje Hondrich, Met den gewonen D-trein, welke om 1.25 uur van het Station Staatsspoor in Den Haag naar Bentheim vertrok, is H. M. de Koningin Zaterdagmiddag, voor een verblijf van enkele weken in Zwitserland, afge reisd. In dezen trein was een slaapwagen van de Mitropa voor de Koningin en haar gevolg gereserveerd. In het gevolg van de Koningin waren de eerste hofdame jkvr. D. H. van Tets, de adjudant, kapitein W. Romswinckel en de ordonnans-officier jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst. In ver band met het feit, dat het vertrek van de Koningin niet tevoren was bekend gemaakt, waren er slechts weinige menschen op het perron aanwezig. H. M. werd door de aan wezigen luide toegejuicht. Zondagmorgen is H. M. de Koningin aan gekomen in het kleine dorpje Hondrich, on geveer 4 uur van Spiess, aan het meer van Thun gelegen. H. M. nam haar intrek in het kleine hotel „Hirschen". Hondrich is een plaatsje, dat slechts 205 inwoners telt en het is eigenlijk niets meer dan een ge hucht, meldt „De Courant". Een specialen verslaggever van dat blad meldt dat Hotel Hirschen twaalf kamers en twintig bedden telt. In de met hout betimmerde gelagka mer komen de mannelijke bewoners van Hondrich bijeen om over koetjes en kalfjes te praten. Er staan vijf stoelen, twee tafels en een Russisch biljart. Naast de gelagka mer is een eetzaaltje met een eenvoudig verandatje. De eigenaar van het hotel, de heer Re- ber, was volkomen verbouwereerd, toen hij hoorde, dat een koningin bij hem op bezoek zou komen en hij is nog geheel van streek. Hij ia eenvoudig óp van de zenuwen. Dat hem een eer zou te beurt vallen, die de grootste Zwitsersche hotels hem benijden, hij had het nooit van zijn leven gedroomd. De hotelkamers waren op een enkele na nagenoeg niet gemeubileerd. In allerijl zijn meubelen uit Thun gehuurd; bij de inspec tie bleek, dat nog de kleerhangers ontbra ken, er was er niet één. Men heeft gauw te Spiess dat verzuim ingehaald. Een tien tal werkvrouwen is er aan te pas gekomen om in korten tijd het hotel volkomen schoon te maken. Een huisknecht is gehuurd, een paar Zwitsersche dienstmeisjes zijn er bij gehaald en in passende costuums gestoken. De kok heeft voor het eerst van zijn leven een witte muts op. Met dat al verklaarde de heer Reber, die van zenuwen beefde, dat hij verleden week geen oog heeft dichtgedaan. „Een echte Koningin in de „Hirschen", zei hij. Hij kon niet meer uit zijn woorden komen. Hoe primitief het er ook is, H. M. de Ko ningin heeft hier rust en daarom is het haar te doen. De Koningin heeft twee ka mers aan de voorzijde van het hotel met een prachtig uitzicht over het meer van Thun. Achter het hotel rijst in den blauwen hemel de berg de Niesen op en tegen de lucht teekenen zich de sneeuwtoppen van het Berner Oberland af. H. M. heeft vorigen zomer hier een tocht gemaakt en toen is Zij getroffen door het schilderachtige uitzicht, dat men van het raam van hotel „Hirschen" uit heëft. H. M. heeft de plaats onthouden en zoo was haar keuze er dan op gevallen. Daarbij komt nog, dat Hondrich dicht bij Grindelwald is gele gen, op omstreeks veertig kilometer. Om even over tien bereikte de Koningin Zondagmorgen Hondrich. De modder spatte naast de wagens hoog 0p. Enkele dorpsbe woners, een luttel aantal, waren uitgeloo- pen tot voor hun Wirtshaus, de „Hirschen" Voor zijn hotel stond Reber, de eigenaar zelf, met een oud zwart Zondagseh pak aan, een das, die niet heelemaal goed zat en een wit boordje, dat om zijn hals was flauwge vallen. Naast hem stond zijn vrouw in een zwarte japon, een flinke Zwitsersche ver schijning. Op den arm hield zij hun doch tertje, heelemaal in 't wit gekleed, witte schoenen, witte kousen, een wit kapje op het hoofd en een witten mantel om; het meiske had een tuiltje bloemen in de han den, een veldboeket, paars, wit, rood, geel en alle tinten. Zij stak het handje naar de omngm uit en de Koningin nam de bloe- e" zei: "Zoo, is dqt nu uw doch- e"le- _Reber en zijn vrouw zeiden niets. vertelde Reber, dat hij van de zenuwen niet kon spreken *te,de de Koningin zich onmiddellpk met Grindelwald, dat 40 km van Hondrich ligt, in telefonische verbin ding. Zjj sprak eenigen tijd met Prinses Ju liana. Ook met de telefoonverbinding eine het niet al te best. Het duurde lang voor- dat zij tot stand gebracht was, want de te- lefoon is in Hondrich nog een ingewikkeld ding. Enkele Nederlanders, die te Spiess wo nen, hadden de vriendelijke attentie gehad, om bij het begin van het dorp Hondrich enkele oranjevlaggen en driekleuren op te hangen. Zoo was er toch nog een Neder- landsch décor bij den ingang van de een voudigste vorstelijke residentie welke wij ooit gezien hebben. AANZIENLIJKE UITBREIDING VAN DE MARINE-RESERVE. Naar Het Vaderland verneemt, ligt hët in het voornemen binnen afzienbaren tijd over te gaan tot een aanzienlijke uitbrei ding van de marinereserve. De marine reserve wordt gevormd uit stuurlieden en kapiteins van de groote vaart. TARIEFHERZIENING TREEDT I MAART REEDS IN WERKING. De regeeringspersdienst meldt;' dat de in het wetsontwerp tot wijziging van de tarief- wet 1934 vervatte wjjz: gingen der in voerrechten (men zie het 2e blad) inge volge een in de staatscourant v«tn heden opgenomen koninklijk besluit met 1 Maart a.s. voorloopig reeds in werking treden. Dit besluit is gegrond op de tariefmachtigings wet 1934. DOODENDABBOEK VAN HET VERKEER Delft: twee doden. Zaterdagmiddag is op de Vrijenbergsche- laan te Delft een ernstig ongeluk gebeurd. Twee jongens uit Delft die per fiets reden, zijn door een trailer uit Utrecht aangere den. Een van de jongens was op slag dood, de ander werd in stervenden toestand naar het gasthuis overgebracht; daar is de jon gen later overleden. De slachtoffers zijn de 17-jarige P. van der Kruk, en de 16-jarige H. Kamsteeg. De jongens fietsten naast elkaar in de richting van den Insulindeweg en lieten zich voortsleepen door een trailer uit Utrecht. De jongen, die de auto vasthield, verloor vermoedelijk de macht over zijn stuur en heeft zijn kameraad daarop vast gegrepen, zoodat beiden vielen, met het ver melde noodlottige gevolg. KERK EN SCHOOL. Geslaagd voor het diploma piano van de Vlaamsche jury voor Muziek te Gent mej. Ankie Duvekot en de heer Wim Duve- kot beiden te Goes (lager); mej. Ina de Graaf te Vere (middelbaar) en de heer G. J. de Koster te Colijnsplaat (hooger). Muziekleeraar te Goes, Korte Kerkstr, 6 (Ingez. Med.) Er zijn lieden, die om hoog te klim men, zich niet ontzien laag, zeer laag te dalen. „Laag leve Italië, lang leve Frankrijk, weg met Duitsch- land." Ook Zaterdag en Zondag hebben in ver schillende steden van Polen anti-Duitsche betoogingen plaats gehad, in verband met het feit, dat in de „vrije Stad" Dantzig den laatsten tijd Poolsche studenten en andere Poolsche inwoners door de (Duitsche) na zi,^ worden gedwarsboomd, ja zelfs geter roriseerd. Hoewel een wacht van 25 politieagenten de Duitsche ambassade te Warschau be schermde, drong Zaterdagmiddag een troep protesteerende studenten tot vlak voor het gebouw door. Ze wierpen met steenen, doch raakten daarmede geen ruiten en zoo. Enkele betoogers werden gearresteerd. In de polytechnische school te Warschau werd Zaterdag een vergadering van stu denten gehouden, die na afloop strooibil jetten uitdeelden van den volgenden in houd: „Polen, wegens de Duitschgezinde poli tiek der Poolsche regeering bevinden on ze broeders in Dantzig zich in een wanho pige situatie. De omstandigheden veroor loven ons nog niet hierop te antwoorden zooals het moet, maar antwoorden zullen wjj." Een motie werd aangenomen, waarin verzocht wordt alles wat Duitsch is te boy cotten. Na de vergadering poogden de stu denten opnieuw te betoogen voor de Duit sche ambassade. De politie verhinderde dit evenwel. Daarop begaven zij zich in groepen naar het ministerie van buiten- landsche zaken, onder het uiten van vijan dige kreten aan minister Beek. Dank zij de aankomst van politieversterkingen konden de studenten echter het ministe rie niet bereiken. Ook te Posen is het Zaterdag tot een herhaling gekomen der betoogingen. De ruiten van twee Duitsche winkels werden vernield. De reserve-officieren te Lwow hebben een motie aangenomen, waarin zij hun sympathie betuigden met de Poolsche stu denten en verklaarden, dat zij „in hun strijd om Polen aan den mond van den Weichsel te handhaven, zeker kunnen zijn van den steun der geheele natie." Te Wilna hebben ongeveer achthonderd studenten gedurende eenige uren in de hoofdstraat betoogd en daarbij geroepen „weg met de regeering, weg met Beek De meeste demonstreerende studenten behoorden tot de nationaal-democratische partij, een uiterst rechtsche partij, welke in de oppositie is tegen de regeering. In den nacht van Vrijdag op Zaterdae zijn Poolsche studenten het Duitsche stu dentenhuis te Krakau binnengedrongen Zij mishandelden de Duitschers en verniel den het interieur. De politie kon hen slechts met moeite verdrijven Vanmorgen hielden de studenten een betooging tegen minister Beek. Zij trachtten te betoogen voor het Duitsche consulaat, doch de po litie verhinderde dit. In een protestvergadering van studen ten te Wilna zjjn moties aangenomen, ge lijkluidend aan die te Warschau Na de bijeenkomst hielden de studenten ver scheidene uren lang de hoofdstraat der stad bezet, waarbij zij kreten uitten tegen de regeering en tegen Beek, den minister van buitenlandsche zaken. Toen Ciano de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, die Polen bezoekt, Zaterdag door de hoofdstraat van War schau reed, schreeuwde een kleine groep studenten: „Lang leve Italië, lang leve Frankrijk, weg met Duitschland". Zondag is te Warschau een massa-bij eenkomst van studenten gehouden, die de militaire voorbereiding van de universitai re jeugd tot onderwerp had. Ze werd o.a. door den onde r-m, i n i s t e r van oorlog en talrijke of ficieren b ij g e w o> o n d. Kolonel Tomaszewski, de leider van het universitaire legioen, spoorde de jongelie den aan, moedig te zijn en bereid tot op offeringen. Een dergelijke houding, zeide hij, is thans temeer noodig, omdat wij niets weg te geven, doch veel terug te nemen hebben. De studenten applaudiseerden en schreeuwden: „Leve het Poolsche Dant zig" en „Leve het Poolsche Oost-Pruisen." Over de incidenten te Dantzig zeide de spreker: Dantzig is een gezwel aan het lichaam van Polen en dit gezwel moet geopend worden. De studenten riepen hier op: „Maar Beck is een slechte chirurg." Tenslotte drong de spreker erbij de stu denten op aan, niet te treden in den val strik, gespannen door de Duitschers, die incidenten te Warschau wilden uitlokken tijdens het bezoek van Ciano, die zich een vriend van Polen had getoond. Te Gdynia, de Poolsche oorlogshaven ten Noorden van Dantzig, zijn gisteravond anti-Duitsche betoogingen gehouden, waar aan door vijfduizend personen van alle maatschappelijke standen werd deelgeno men. De betoogers poogden Net Duitsche consulaat te bereiken onder het roepen van „Wij zullen oprukken naar Dantzig." Zij werden door de politie verstrooid. Onlangs maakten wij melding van een ietwat mislukte deelname aan een perscon ferentie in Nijmegen. Mislukt, subjectief, doordat wij er iets anders van verwacht ten, dan het bleek te zijn. Maar wonderlijk zijn de wegen der men- schelijke gedachte: peinzende over het ver schil tusschen hetgeen wij vernamen, en za gen, en dat, wat wij verwacht hadden te zul len zien en te zullen hooren, namen laatst genoemde gedachten; wellicht gescherpt aan de Nijmeegsche toestanden op dit ge bied, vaSteren vorm aan; zij vereenigden zich tenslotte met een denkbeeld, naar wij meenen door den heer Paul eens in den Middelburgschen gemeenteraad terloops ter sprake gebracht, en uiteindelijk kristalli- zeerde een en ander tot wat hier zal volgen: het denkbeeld eener systematische, groot scheeps opgezette, Aufwertung of valorizee- ring van oude huizen. Hetwelk dan hierbij den welwillenden en het met zijn gemeente goed meenenden le zer, hij zij Middelburger, Goesenaar, Vlis- singer of Zierikseeër, ter critische overwe ging wordt aangeboden. Opbouwende cri- tiek van voldoende ter zake kundigen zal ons daarbij welkom zijn: slechts in het vuur kunnen denkbeelden getoetst worden. ïjc In het algemeen kan men beginnen met te stellen, dat stedebouwkundige problem men voor kleine en middelgroote plaatsen van geheel anderen aard zijn dan voor groo te steden; voor Amsterdam en Rotterdam of het Haagje liggen zij elders dan voor Middelburg, Goes, Vlissingen, Vere of Zie- riksee. Het is evenwel niet enkel de grootte eener stad, die den aard harer stede- bouwkundige problemen bepaalt; zijn ver leden historisch en architectonisch en zijn bevolkingstoename of -afname spelen, onder anderen, ook hun woordje meê. Het denkbeeld der valorize ering van oude huizen is, dunkt ons, hoofdzake lijk van belang voor kleine en middelgroote steden met oude, in verval gerakende, of reeds geraakt zijnde, straten of buurten van voorheen goede huizen. Vooral wan neer het steden met een achteruitgaande, constante of niet noemenswaard wassende bevolking betreft, zooals wij die in onze pro vincie vele jennen, dunkt het ons een zaak van belang. t- Het gewone verschijnsel, dat overal, met kleine verschillen, hetzelfde is, alom in den lande, ziet er zoo uit: de binnenstad wordt langzamerhand verlaten; de huizen waar vroeger „goede families" woonden, worden in tweeën of drieën verhuurd aan gezinnen van andere standing, daarna komen er win kels, werkplaatsen, pakhuizen en autoga rages in en tenslotte vervuilt en vervalt de zaak heelemaal, soms tot een catastrofale eindtoestand intreedt zoo als wij bijvoor beeld in Nijmegen in de oude stad aantrof fen. Ook, vooral in onze provincie komt het nog voor dat die oude stadsgedeelten nog uitstekend intact zijn, zooals bv. Dam en Kaaien in Middelburg etc. De bevolking trekt echter normaliter, naar de buitenwijken, waar de gemeenten tot dit doel en tegen dikwerf aanzienlijke uitgaven gronden „bouwrijp" hebben ge maakt. Gemeentelijke grondbedrijven ont staan, die bouwgrond verkoopen, in erf pacht uitgeven, enzoovoorts; de aannemers bouwen er lustig vaak lustiger dan de gelijk op los. Ziedaar het algemeen-Nederlandsche beeld van de tegenwoordige stadsuitbrei ding. De vraag is: kan er in dit ontwikkelings proces ingegrepen worden? En, zoo ja: heeft het zin? Waarom verlaat men oude huizen? Waar om trekt men naar de buitenwijken, in de nieuwe Afgezien van de mode, van dien onrede- lijken maar desalniettemin zeer mensche- lijken drang om te doen „wat iedereen doet", is er ook nog deze meer hout snij dende reden: dat men in die nieuwe huizen aangenamer en billijker woont; dat ze dus vaak beterbewoonbaar zijn. De vraag is nu maar: moeten daarvoor, en daarvoor a 1 1 n, al die bouwplan nen worden gemaakt, al die riolen en buizen en kabels en straten en trottoirs gelegd, al die brandkranen en lantaarns geplaatst, en wat er nog meer bij komt kijken? Ook in steden, wier inwonertal niet vooruitloopt, en waar dus de woonr u i m t e in voldoen de mate beschikbaar is, indien zij slechts naar redelijke eischen van dezen tijd b e- w o o n ba a r bevonden werd? Er ware, dunkt ons, zoo een en ander te zeggen voor een poging tot valorizatie der oude huizen, straten en wijken in de bin nensteden. Vooral voor steden van het hier- voren geschetste karakter: kleine en zelfs zeer kleine provinciestadjes. Al geldt het voor bepaalde wijken van groote steden Amsterdams grachten bijvoorbeeld fei telijk niet minder. Maar daar hier niet van. De vraag is of dit, voor kleine en mid delmatig groote steden, die geen bevol kingsaanwas van beteekenis hebben, niet aanzienlijk goedkooper, op z'n minst even duur, zou uitkomen als al die enorme bouwplannen en uitbreidingsplannenma kerij? Waaruit deze „valorizatie" zou dienen te bestaan Ten eerste: uit herstel, uitwendig, en ver bouwing, inwendig, van de oude huizen. Uitwendig ware daarbij ter dege rekening te houden met de architectonische waarde der gevels; herstel in vroegeren toestand zou daarbij in bepaalde gevallen geboden zijn. Van binnen zou het huis in alle op zichten bewoonbaar gemaakt dienen te wor den, zoo wat inrichting der kamers, als sa nitair, verlichting, verwarmingsmogelijkhe den en al wat dies meer zij, betreft. Ook ware aandacht te schenken aan bepalingen in gemeentelijke verordeningen (personeele belasting, water- en lichttarieven etc.) die ongunstig kunnen werken. Verder zouden de betreffende buurten goed bestraat, van moderne trottoirs voorzien, goed verlicht dienen te worden, enz. Oude steden van dit karakter bergen, vooral in Zeeland, rijke schoonheidswaar den. Veel daarvan is in stijlloozen tijd be dorven; veel zal echter zeker nu nog gered of in eere hersteld kunnen worden. De geest van den tijd is, wat dit betreft, ge lukkig volop in kentering. Evenwel: is men bereid, den waan der buitenwijkerij op te geven, niet verwacht mag worden, dat men voor het wonen in aldus gevalorizeerde huizen in de binnen stad bereid zal zijn ook nog méér te beta len! Dat zou ook waarlijk teveel gevergd zijn. Voorop stellende nu, dat naar onze over tuiging in vele gevallen een goed aange pakt. systematisch en op wat groote schaal doorgevoerd valorizeeringsplan als hierbo ven geschetst zonder eenige overheidshulp (buiten de verbetering der bestrating, ver lichting enz.) economisch zeer wel uitvoer baar moet zijn, rijst vervolgens toch de vraag of, in gevallen waarin dat, na deug delijk onderzoek, zal blijken niet mogelijk te zijn, de gemeente, al of niet samen met het Rijk, de helpende hand niet zou kunnen en zou dienen te bieden? Want als in steden als de vele Zeeuwsche met, in dit opzicht, een behoorlijk stede bouwkundig karakter, een systematische en intensieve valorizatie van oude huizen op groote schaal zou worden ondernomen, dan zou de overheid daarmede het schep pen van nieuwe waarden bepaald bevorde ren. Dat niet alleen: zij zou zoodoende ook aanzienlijk kunnen besparen op baar uit-, gaven voor het „bouwrijp" maken van wei landen en andere tot dusverre onbewoon bare terreinen. Vooral wanneer deze uit breidingsplannen niet door een voortdurend bevolkingsaccres geruggesteund worden, lijkt dit toch wel aanlokkelijk, dunkt ons Liefderijke en verstandige restauratie (van buiten) en modernizeering (van binnen) van veel dat thans verwaarloosd, onpractisch, practisch onbewoonbaar is, zou in menig geval vervallen stedeschoon in oude glorie kunnen herstellen. Zoo zouden de waarde en het aanzien van panden, straten en heele wijken „opgehaald" kunnen worden, en me nigeen zou, wanneer hij in een aldus geva lorizeerde woning in een oude stadswijk is getrokken, tot het inzicht en de erkenning kunnen komen, dat het daar toch goed en aangenaam wonen is. Is dit denkbeeld voor verwezenlijking vat baar, dan wil het ons voorkomen dat men nergens in ons land daartoe geschikter ob jecten kan vinden dan in onze provincie. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT:- toenemende bewolking met eenige regen, later gedeeltelijk opklarend, matige tot krachtige Z.W. tot W. wind, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: Matige wind uit Z.W. richtin gen, schoon tot bewolkt, gedurende den nacht toenemende wind uit Z.W. richting, stormgevaar, toenemende bewolking en re gen, mat ge temperatuur, plaatselijk lichte nachtvorst. Dl 28 Febr. Zon op: 6 h. 52; onder: 17 h. 35. Licht op: 18 h. 05. Maan op: 11 h. 26; onder 2 h. 42. V.M. 5 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Februari Maandag Dinsdag Woensdag Hoog- en 27 28 Maandag Dinsdag Woensdag Hoogwater. 6.16 18.55 7.22 20.09 Maart. 1 8.52 21.38 Laagwater te Wemeldinge Februari. Hoogwater. 7.50 20.27 8.51 21.39 Maart. 10.20 23.14 27 28 Laagwntar. 0.13 12.51 1.07 13.52 2.33 15.24 Laagwater. 1.20 13.47 2.12 14.49 3.28 16.23 Berlijn reageert voorloopig niet. Reuter meldt uit Berlijn: In politieke kringen alhier bestaat de duidelijke neiging niet te veel beteekenis toe te kennen aan de studentenbetogingen in Polen. De rijkspolitiek richt zich niet tot stu denten en het rijk staat ook niet toe, dat 'jn buitenlandsche politiek wordt bepaald door studenten. De zegsman van het mi nisterie van buitenlandsche zaken ver klaarde, dat niets gemakkelijker is dan een studentenorganisatie er toe te bren gen, chauvinistische kreten te uiten! Dat men te Berlijn zoo rustig blijft, houdt natuurlijk verband met de omstan digheden, dat men politieke wrijvingen, nu Ciano te Warschau vertoeft, wil voor komen. Wel reacties te Dantzig. Havas meldt uit Dantzig: Eenige hon derden Duitsche studenten alhier hebben Zaterdag het vereenigingsgebouw der Poolsche studenten stormenderhand geno men en daarbij geroepen „Wij zuilen het Poolsche gespuis uit Dantzig wegvagen, zooals wij het Joodsche gespuis hebben weggevaagd." Zes Poolsche studenten werden tijdens het gevecht gewond. De commissaris-generaal van Polen te Dantzig heeft bij den Senaat geprotesteerd, welke volgens een Poolsch communiqué de verzekering heeft gegeven, dat de orde zou worden gehandhaafd. HET CONCLAAF DUURT VERMOEDELIJK VIER DAGEN. Gissingen over den nieuwen Paus. Reuter meldt uit Vaticaanstad: Het con claaf voor de verkiezing van een nieuwen paus, dat a.s. Woensdag zal beginnen, en dat in totaal bijna 300 personen omvat, die opgesloten zullen zijn, totdat de opvolger van Pius XI zal zijn gekozen, zal naar men verwacht, minstens vier dagen duren. In dien tijd zullen de kardinalen volkomen van de buitenwereld zijn afgesneden. In een kloosterlijken eenvoud zijn de 62 departementen voor de kardinalen in een gereserveerd gedeelte van het Vaticaan in gereedheid gebracht. Velerlei gissingen over den nieuwen Paus zijn te Rome in om loop. Men acht het zeker, dat een Italiaan gekozen wordt, doch ziet de tegenstelling in de liberale en de conservatieve richting der kerkelijke politiek. Als zg. liberalen candidaat noemt men dan kardinaal Pa- celli, en als zg. conservatief candidaat den kardinaal Lavitrano, aartsbisschop van Pa lermo. Mocht men het hierover niet eens kunnen worden, dan zou een compromis bereikt worden door de verkiezing van een zuiver geestelijken herder als kardinaal Dallacosta, den aartsbisschop van Florence. Alle prognostieken kunnen echter mank gaan, daar de keus kan vallen op een der minder bekende kardinalen, gedachtig het oude Venetiaansche gezegde: „Hij die als paus het conclaaf binnengaat, komt er als kardinaal uit". De Spaansehe burgeroorlog;. Men verwacht spoedig zijn aftreden. De president der Spaansehe republiek Azana, die na de verovering van Catalonië door de troepen van Franco, te Parijs ver blijf hield, is gisteravond uit de Fransche hoofdstad naar Collonge sous Salèves, aan de Fransch-Zwitsersche grens, vertrokken. Hedenmorgen is hij in dit dorpje aange komen. Azana zal aldaar verblijf houden bij zijn zwager Rivas Cheriff. Men ver wacht nu algemeen een spoedig aftreden van Azana als president der Spaansehe republiek. Voor zijn vertrek uit Parijs had Azana een langdurig onderhoud met den minis ter van buitenlandsche zaken Del Vayo. Men meent te weten, dat gesproken is over de beraadslagingen, welke Zaterdag te Madrid in den ministerarad zijn gehou den en waarbij besloten werd een gunstig antwoord te geven op de door de Brit- sche regeering geformuleerde suggestie, welke door Pablo des Azcarate, den am bassadeur van Spanje te Londen, aan Ma drid werd overgebracht. Deze suggestie heeft betrekking op de mogelijkheid van een wapenstilstand, wel ke de opening zou veroorloven van on derhandelingen, beoogend een einde te maken aan den burgeroorlog. Volgens mededeelingen uit welingelich-

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1