Z DOUWE EGBERTS ZEELAND. BUITENLAND. lezoo, nu eerst D.E. in de pijp f MIDDELBURG. WALCHEREN. BIOSCOPEN. ZcAfe, FRIESCHE HEEREN-BAAl en BAAI-TABAK Goebbels trekt van leer. EEN GESLAAGD BAL-MASQUé. Nadat verschillende jaren alhier geen bal- masqué had plaats gehad, is er gisteravond een gehouden, met medewerking van Me- dioburgum. Het bal had plaats in de groote zaal van het Schuttershof, die op initiatief van den hr. Chr. J. Mazure en door dezen met be hulp van vele leden uit de beide vereenigin- gen keurig versierd was. Met gebruikmaking van 1000 meter sneeuw, 1000 meter regen en 1000 meter bloesem, was de zaal verdeeld in ten eer ste winter met behalve de sneeuw, ook ijs bergen, kerstboomen e.d. Ten tweede herfst met hangenden regen als pijpenstelen, wijn en druiven, beuken en bruin, in welk ge deelte aan de eene zijde van de zaal het Jesayes-ensemble plaats had genomen en aan de overzijde een draaiorgel was opge steld. De derde afdeeling stelde de lente voor, met hangenden bloesem en tintelend groen met versiering met tulpen en de eer ste meiklokjes. Het vierde gedeelte, de zo mer, was op het tooneel geschikt met ver lichting, die de noodige sfeer aanbracht en overging in vollen plantengroei. Onder het tooneel was een keurige Champagnebar in gericht. De samenkomst van honderden gemasker- den en ongemaskerden, is geopend door den voorzitter van de afdeeling Walcheren der N.R.V., den heer J. Ph. Koene, die er op wees, dat het mooi valt, dat de heer Ma- zure is vice-voorzitter van de N.R.V. en voorzitter van Medioburgum, daardoor kwam de samenwerking tot stand en spr. bracht den heer Mazure hartelijk dank voor alles wat hij heeft gedaan om het bereikte succes tot werkelijkheid te brengen. Hierna kon met de pret begonnen worden en ruim half tien begon het défilé van alle gemaskerden door de zaal en daarna eerst van de groepen, waarvan wij noemen het personeel van de cafétaria, de zeven schoo- nen, die een einde maakten aan den dienst- bodennood, de pingeneezen, de vijfling van Dyonne, den rattenvanger van Hameln met 11 lieve ratjes en de familie Plofmeijer uit Zieriksee, die besloten heeft het volgend jaar met de N.R.V. op reis te gaan. Daarop volgden de paren als Tanne en Kee, de Chirurg met verpleegster, de pro pagandisten voor Veilig Verkeer, cowboys, Spanjaarden, Mexicaners enz. Een groote rij leden van het zwakke ge slacht kwamen zich verder afzonderlijk too- nen, gevolgd door ook vele mannelijke ge- maskerden. Natuurlijk bleef men verder flink doordansen, waarbij niet verkleede personen zich veelal ook van een eenvoudig masker voorzagen. Intusschen was op "het tooneel de jury, bestaande uit mejuffrouw M. van Verre en de heeren J. A. Tavenier Jr., Chr. Mazure Jr., J. Groenenberg, allen te Middelburg, en Dirk L. Broeder te Vere, bezig de gegeven cijfers saam te voegen en zoo tot een be slissing te komen over de toe te kennen prijzen. Te kwart over elf klonk het „demasqué" door de zaal en heel wat uitroepen werden gehoord, nu men verschillende personen herkende, die tot nu toe een vraagteeken waren geweest. Het was half twaalf, toen de commissie en de jury op het tooneel plaats namen en de heer Mazure Sr. het woord nam om allen dank te brengen, die aan het welsla gen medewerkten, in de eerste plaats aan de gemaskerden, dus de actieve aanwezigen, dan aan de passieven, die dit alles gade sloegen, aan de leden van de jury en aan den heer Lagaaij. Wat de prijzen betreft, zeide spr., dat het niet zoozeer gaat om de waarde daarvan, maar om de eer. De jury had het met de beslissing over de groepen en paren niet zoo moeilijk, doch voor de afzonderlijke personen was het niet zoo gemakkelijk. Spr. deelde nu mede, dat van de groepen prijzen behaalde, ten eerste de Rattenvan ger van Hameln, ten tweede de vijfling van Dyonne en ten derde Bertus Plofmeijer uit Zieriksee en zijn familie. Van de paren waren prijswinnaars paar F de twee Hawaïmeisjes den eersten; paar H, Tanne en Kee den tweeden; paar A, de Verkeersteekens derden prijs. Van de da mes eerste prijs no. 136, voorstellende den winter; tweede prijs no. 121, een theemuts; en van de heeren eersten prijs no. 6 de gor- ri-not leurder en tweede no. 3, de Chinees. Er is hierna nog volop genoten, gedanst en gehoscht onder leiding van den heer De Rujjter uit Vlissingen en de beide samen werkende vereenigingen kunnen met dank baarheid terug zien op wat in een paar weken is tot stand gebracht. Het is zooals de heer Mazure opmerkte, bewezen,dat ook te Middelburg een goed bal-masqué be staanbaar is. ARNEMUIDEN. De plaatselijke afdeeling van den Ned. Chr. Landarbeidersbond hield Donderdagavond onder leiding van den heer A. Janse haar jaarvergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek,, dat in het afgeloopen jaar ontvangen werd 1336 en uitgegeven 1298; batig saldo 38. Er zijn 57 leden. De uitkeering der werkloozenkas bedroeg 1648. Hierna hield de heer De Putter uit Hoek een referaat crver „Voorheen en Thans". Ds. H. Scholing sprak een slotwoord. BIGGEKERKE. Donderdlag vergaderde alhier de pl. afdeeling van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming. Aanwezig waren ongeveer dertig leden. De burgemeester4 die de leiding had van deze vergadering, deelde mede, dat het ledental thans 70 1 edraagt. Verder werd het reglement voor de afdeeling vastgesteld. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren C. Stuij, P. Jan- se en P. A. de Moor. Hierna hield het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst een causerie over: „Het Luchtbescher mingsplan", waarop een prettige bespre king volgde. SINT LAURENS. Donderdagavond kwa men de Geref. meisjes- en knapenvereeni- ging in gecombineerde feestvergadering bijeen in het vergaderlokaal. De zaal was geheel gevuld met knapen en meisjes, ouders en andere belangstellenden. De leiding berustte bij den heer E. P. David- se, die de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze opende en een kort openingswoord sprak. De avond werd afgewisseld met op stellen, liet ^opvoeren van een declama- torium „Voor het volle rijke leven", dat zeer in den smaak viel. Een zangkoortje uit Serooskerke onder leiding van den heer B. Goedbloed verleende hierbij zijn medewerking. In de pauze was voor de jeugd gelegenheid om te sjoelen, waarbij ieder een prijs kon veroveren. De jaar verslagen getuigden van een bloeiend vereenigingsleven. Het was ongeveer twaalf uren toen deze goed geslaagde feestverga dering werd gesloten. OOSTKAPELLE. Vrijdagavond hield de meisjesvereeniging „Jonge Kracht" haar jaarfeest in de openbare school onder voorzitterschap van mej. H. J. Breel. De leiding was verder bij ds. F. Don, die een openingswoord sprak. De avond werd ge vuld met samenspraken, bijbellezingen, op stellen enz. Er heerschte den geheeler. avond een prettige stemming. De door B. en W. vastgestelde kie zerslijst 1939-1940 bevat 850 namen. MIDDELBURG. ELECTRO. De Parijsche ondeugd. Dit is een plezierige film; van het slag: „It happened one night". Een Fransch meisje, Nicole, is met een revue-gezelschap in New York terecht gekomen. Het gezel schap raakt aan den grond en Nicole is zonder betrekking. Ze probeert een nieuwe baan te vinden, maar dat blijkt heel, heel moeilijk te zijn. Totdat ze handig weet door te dringen tot den chef van een inrichting, waar o.a. modelletjes gefotografeerd wor den. Een vergissing na al haar handigheid brengt haar dan echter niet in het atelier van den fotograaf, maar op 't bureau van een rijken jongeman, Jim Trevor, die net even afwezig is. En Nicole, in den waan, dat de fotograaf een ongeduldig heerschap moet zijn, begint zich alvast te ontkleeden, om vervolgens met een draperie gefoto grafeerd te kunnen wordenPrecies op dat oogenblik komt de heer Trevor binnen. Het misverstand wordt opgehelderd, iet wat stormachtig, maar Nicole is nog even ver als voorheen. Een oudere vriendin, die de levenswijsheid in pacht denkt te heb ben, zal haar nu helpen: Nicole, die heel mooi is, kan best een millionair aan den haak slaan, zegt ze. Een vriend, ober in een groot hotel, die een kapitaaltje van 3000 dollar bijeengespaard heeft, laat zich over halen, zijn geld ter beschikking te stellen: Nicole en haar raadgeefster gaan in het deftige hotel kamers betrekken, op zijn kos ten: doende alsof ze rijk zijn, ja Nicole zelfs van Franschen adel. Al heel gauw zit een Canadeesche millionairszoon aan de lijn, maar het noodlot wil, dat dit jongmensch een vriend van Jim Trevor is, die het spel natuurlijk onmiddellijk door heeft en meent er stante pede een eind aan te kunnen ma ken. Dat valt hem echter niet mee: Nicole is 'n wonderlijk mengsel van onschuld en geraffineerdheid. Daar kan de hr. Jim niet tegen op. Zijn interventie levert hem o.a. een harde kaakslag op en tenslotte ja, dat moet men maar gaan zien. De film is van den eersten tot den laat- sten meter luchtig en vermakelijk. Danielle Darrieux, de slanke Frangaise speelt de rol van Nicole: een uitstekende creatie; Dou glas Fairbanks die van Jim Trevor, al even uitstekend. De regisseur, Henry Koster, ontpopte zich hier als een voornaam vak man. Zwervers der zee. De geschiedenis voor de pauze zoekt haar kracht in het avontuurlijk-romantische. Voor 't grootste deel speelt ze zich af op een walvischvaarder, waarvan de kapitein sterft, even nadpt de „held" (John Wayne) aan boord gekomen is. De stervende zee man vindt dezen held zoo sympathiek, dat hij hem op stel en sprong met zijn mooie dochter meent te moeten laten trouwen. De beide jongelui moeten dan natuurlijk nog het een en ander doormaken, voordat ze beseffen, werkelijk van elkaar te houden. Een eenigszins wonderlijk verhaal, dat echter ter dege boeit. CITY. Onderzee-patrouille. Alweer een Amerikaansche marinefilm? Inderdaad, doch er is geen reden zich hier over te beklagen. Het terrein is zoo uitge breid en de mogelijkheden voor een goed scenario zijn zoo vele, dat men nog lang niet aan het punt, waarop men zich ten op zichte van deze materie verzadigd begint te gevoelen, toe is. Daarbij weten de Amerikanen de spijs in telkens andere samenstelling op te disschen. Zij weten met hun hyper-moderne vloot- materiaal te pochen, doch zij schromen ook niet de misstanden tijdens den wereldoor log bij hun Navy aan de kaak te stellen. Mag men deze film gelooven, dan was hun „splintervloot" om in de taal dezer film to spreken toenmaals niet veel zaaks. Wij zien hier hoe een millionnairszoon, Perry, dienst neemt en als chef van de ma chinekamer „vetsloof" heet dat in be doeld taaltje aan boord van een torpedo jager geplaatst wordt. Een torpedojager dan, die thans moeilijk op dien naam aan spraak zou kunnen noemen. Veel meer dan een houten scheepje is het niet en de be manning is navenant. Gevaren heeft geen hunner en het woord discipline staat niet in hun woordenboek. Op dit scheepje wordt bij wijze van straf een kapitein geplaatst, die, daarbij gehol pen door enkele echte zeelui, het zaakje op pooten zet. Een opdracht om een vracht schip naar de Middellandsche zee te escor teeren volgt. Op dit schip bevindt zich Per ry's meisje. Onderweg wordt in de gauwig heid een vijandige duikboot naar den kel der geholpen, doch dat is nog niets verge leken bij de opdracht die men in Italië krijgt. Men moet daar n.l. de beroemde duikboot „Old man 26" in zijn door mijnen versperde basis gaan opzoeken en vernieti gen, hetgeen niet zonder moeite gelukt. Al met al is het een verduiveld aardige film geworden. Vanzelfsprekend bestaat de bemanning uit leuke typen, w.o. Siim Sum- merville, vermakelijk als steeds. Ook John Carradyne is van de partij en de hoofdrol len zijn van Richard Green en Nancy Kelly. DE ENGELSCH-DUITSCHE ECONOMISCHE BESPREKINGEN. Van semi-officieele zijde wordt uit Berlijn gemeld: De informatieve besprekingen, die de lei der van de economische afdeelingen van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken, Ashton Gwatkin, ter voorbereiding van de a.s. Duitsch-Engelsche economi sche besprekingen heeft gevoerd, zijn ge ëindigd. Ashton Gwatkin, die sedert Maan dag in Berlijn vertoeft, heeft de gelegen heid gehad den rijksminister van buiten landsche zaken te bezoeken. Donderdag heeft hij veruer den rijksminister voor eco nomische zaken, Funk, een langdurig be zoek gebracht en Vrijdag werd hij door den generaal veldmaarschalk Goering ontvan gen. Ashton Gwatkin is vandaag naar Lon den teruggekeerd. HET TESTAMENT VAN PIUS XI GEOPEND. Reuter meldt uit Vaticaanstad: Het testa ment van wijlen Paus Pius XI is gister ge opend. Al hetgeen hij als paus ontvangen heeft in den vorm van schenkingen of lega ten, heeft hij vermaakt aan den Heiligen Stoel en daarmede aan zijn opvolger. Uit zijn particulier bezit heeft hij verschillende legaten gedaan aan leden van zijn familie en menschen uit zijn naaste omgeving. Het overblijvende deel heeft hij aan liefdadige instellingen vermaakt. DE VERKIEZING VAN EEN NIEUWEN PAUS. Hoe de plechtigheid plaats vindt. Havas meldt uit Vaticaanstad: De prefect van de pauselijke ceremoniën, mgr. Respighi heeft de leden van het heilig college de „intimatio" of verordening voor het conclaaf doen toekomen. Hierin wordt voorgeschreven, dat de kar dinalen zich op 1 Maart des morgens te half tien naar de Paulijnsche kapel zullen bege ven, waar de deken der kardinalen, Granito Pignatelli di Belmonte een h. mis ter eere van den heiligen geest zal opdragen. Bij de ze plechtigheid zullen de kardinalen ge kleed zijn in een wollen toog met eenvoudig rochet en hermelijnen schoudermantel, wel ke gevoerd is met paarse zijde. Des middags te half vier op denzelfden dag zullen de kardinalen zich in dezelfde kapel verzamelen, van waar zij zich in pro cessie, in volgorde van anciënniteit, en voor afgegaan door het kruis, naar de zaal van het conclaaf begeven onder het zingen van het „veni creator". Bij deze plechtigheid zullen de kardinalen gekleed gaan in toog met paarsen wollen schoudermantel en ceintuur van dezelfde kleur, zonder rochet. Als ze binnen zijn, wordt de zaal gesloten. De opening vindt niet plaats voordat er een nieuwe paus gekozen is. DUITSCHLAND RIDDER VON EPP OVER HET KOLONIALE VRAAGSTUK. Het D.N.B. meldt: Rijksleider generaal Ridder von Epp heeft gister voor de leiders der partij en van den rijkskolonialen bond te Würzburg een redevoering gehouden over het koloniale vraagstuk. Hij zette breed voerig de motieven uiteen, die Duitschland er toe gebracht hebben, tegen het einde van de negentiende eeuw overzeesche ge bieden te scheppen, nadat de andere volken die geografisch in een gunstiger positie waren, daarin een voorsprong van eeuwen hadden. Hij bracht in dit verband vooral hulde aan Bismarck, die Duitschland ge bieden wilde geven, onder eigen souvereini- teit, ingeval eenmaal de producten uit de gebieden van andere souvereiniteiten niet Het meisje met 7 bontmantels. Een film in het lichtere genre, gebaseerd op misverstand en persoonsverwisseling. Vanzelfsprekend keert alles ten goede als het misverstand is opgehelderd. Ter ge ruststelling dit: de 7 bontmantels, waarme de in den titel geschermd wordt, komen werkelijk op de proppen, doch spelen slechts een zeer bescheiden rol. De werkelijke hoofdrollen spelen Simone Simon met Don Ameche en Robert Young. GOES. GRAND THEATER. De glazen kogel. De schoone bankiersvrouw Sijlten staat bekend om haar verkwistende levenswijze. Daarnaast heeft ze ook een minnaar, de attaché Arel von Schack, die haar een ern stige liefde toedraagt. De bankier Sijlten wint dan Von Schack een bedrag van 40.000 schilling af en als dienzelfden nacht bij Sijlten zulk een bedrag gestolen wordt, schijnt Von Schack de dader te zijn. De laat ste neemt de schuld op zich, om de ban kiersvrouw, naar hen meent, te redden. En de bankier laat de zaak zoo haar beslag krijgen om van den minnaar van zijn vrouw af te komen. Want Sijlten weet, dat zijn broer dit bedrag weggenomen heeft, om aan de uitvinding van een sensationeel nummer te werken. Dit zijn de drie verschillende aspecten van deze film: de liefdesgeschiedenis, de diefstal en de glazen kogel, het sensatio- neele circusnummer. Na enkele jaren komt Von Schack, die ontvlucht is, in aanraking met den uitvinder en dit is dan het begin van een groot scenarionummer, een nieuwe liefde en de oplossing der oude diefstal kwestie. De film is, vooral ook om de ver schillende aspecten, boeiend van begin tot einde en wordt zeer goed gespeeld. Jenny. Zooveel handeling en ongewone voorval len in het eerste nummer voorkomen, zoo sober is het tweede hoofdnummer. Het erg ste is eigenlijk, dat de eene man den ande ren zulk een tik geeft, dat de laatste in het ziekenhuis terecht komt. En dan verliest een vrouw van tegen de 40 haar minnaar, omdat deze verliefd wordt op een jonge dame van 20. Onwetend en toevallig gaat de liefde daarbij van de moeder op de doch ter over. Het is een simpel gegeven, dat ook goed op komische wijze uitgewerkt had kun nen worden. Maar hier is het een sterk drama geworden, om de treffende wijze waarop Frangoise Rosay de rol speelt van de vrouw op middelbaren leeftijd, die zich vastklampt aan haar laatste passie, doch den ongelijken strijd verliest; evenals ze haar dochter verliest, die op haar beurt door het leven medegesleept wordt. Een bui tengewoon knappe speelfilm. Dat is zoo Vaders vaste gezegde, als hij 's avonds in „de zorg" gaat zitten. Voor hem is het toppunt van huiselijkheid, dat rustige uurtje met D.E. in de pijpï K 70 (Jngez, Meded.I meer door middel van handel verkrijgbaar zouden zijn. Wat Duitschland in 25 jaar in Afrika en in de Zuidzee aan kolonialen pionierarbeid heeft gepresteerd was vol gens Von Epp in de geschiedenis der kolo nisatie voorbeeldig. Tenslotte zeide hij, dat het voor Duitsch land zoowel als voor de wereld volstrekt noodzakelijk is de Duitsche koloniale eischen hoe eerder hoe beter in te willigen. De ver deeling der wereld in „bezitters" en '„niet- bezitters" kan niet eeuwig blijven bestaan. Groeiende volken hebben ruimte noodig. De Führer heeft deze wereld doen weten, dat Duitschland zijn recht op de verdeeling der goederen van deze aarde eischt. Het eischt de opheffing der belachelijke voogdij over zijn overzeesch eigendom. Het Duit sche volk eischt daarenboven, als een der leidende beschaafde volken van deze we reld, een aandeel in een stelselmatige ver deeling der in de wereld aanwezige ruimte, zooals deze voor een volk van tachtig mil- lioen zeer hoogstaande menschen en zijn toestand noodig is. Een fel artikel in den Völki- schen Beobachter. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Onder het opschrift: „oorlog in zicht?", publiceert rijksminister dr. Goebbels, in de Zaterdagseditie van den „Völkischen Beo bachter" een artikel, waarin hij zijn mee ning uiteenzet over de in zekere deelen van het buitenland tegen Duitschland gevoerde campagne. Wie in deze dagen, zoo schrijft hij, de buitenlandsche leugen- en opruiïngs- pers doorbladert, zou gemakkelijk op de ge dachte komen, dat Europa aan den rand van een nieuwen wereldoorlog staat. Wat wil len de democratieën eigenlijk? Zij zijn niet ingegaan op de vredesaanbiedingen van Hit- Ier, noch verwaardigen zij zich te discutee- ren over de door hem gestelde bewapenings- eischen. De problemen, die opgelost moesten worden, zijn opgelost, omdat de innerlijke dynamiek der Europeesche situatie dat eischte. De democratieën verklaren, dat haar volkeren ontzaglijke nationale offers op zich moeten nemen, om haar bewape ning in orde te brengen, opdat zij zich niet verder de inbreuken der autoritaire staten behoeven te laten welgevallen. Men is dus klaarblijkelijk besloten de autoritaire staten op een geschikt lijkend oogenblik neer te slaan, wanneer die bewa peningen nog een beteekenis moeten heb ben!! Wij willen de democratieën niet aan vallen, wij willen ze niet tot het nationaal socialisme bekeeren. En desondanks bedrei gen wij ze. Goebbels verwijst dan naar een uitlating van de „News Chronicle" betreffende de nieuwsuitzendingen in het Duitsch door de Engelsche radio, waarin gezegd werd, dat bij voortzetting van deze uitzendingen het mogelijk is „een wig te drijven tusschen het Duitsche volk en zijn heerschers, die trach ten het in het duister te houden". Dat is dus de bedoeling en in die stout moedige hoop ontmoeten elkander de vij anden van het Duitsche volk in het buiten land en „de kleine kliek van intellectueele en beroeps-neenzeggers" in Duitschland zelf. Zij vormen tezamen de internationale van de vijandschap jegens het Duitsche rijk. Zelfs het atheïstische, aan kerk en religie vijandige, bolsjewisme, gaat broederlijk sa men met de katholieke kerk, alleen omdat het in haar een vijand gelooft te kunnen zien van de autoritaire staten. Het past dan ook volkomen in dit beeld, wanneer Amerikaansche bladen weten te beweren, dat president Roosevelt op 31 Ja nuari 1939 voor de senaatscommissie voor legerzaken verklaard heeft, dat in geval van oorlog de grenzen der Vereenigde Sta ten in Frankrijk liggen. Dat is immers op zich zelf niets nieuws, want de grenzen van Engeland liggen, zooals men weet, aan den Rijn en de grenzen van Frankrijk, zooals bekend is, aan de Weichsel. Onze vestings- werken en de kwaliteit en de kracht van de Duitsche weermacht worden bij deze kinderachtige en dwaze grensbepalingen in het geheel niet in aanmerking genomen. De democratieën zouden er goed aan doen, wanneer zij zich met zichzelf bemoeiden. Goebbels somt dan een reeks buitenland sche berichten op, welker onwaarheid reeds door de gebeurtenissen is bewezen en schrijft, dat de bestaansrech ten van het Duitsche volk natuurlijk ook betrekking hebben op de Duitsche ko loniale eischen. „De achter de opruiing zittende mannen zijn óns wel bekend. Zij moeten gezocht wor den in de kringen van het internationale- Jodendom, de internationale vrijmetselarij en het internationale Marxisme. Voor het Duitsche volk bestaat daar tegenover slechts één leuze: kijken naar den Führer en de leugens van onze tegenstanders met souve- reine minachting bestraffen. Wij heb ben geen lust, ons eeuwig te laten rekenen tot de be- zitloozen. Overigens echter willen wij den vrede. Voor den vrede is het nooit te laat. Men moet er slechts de fundeeringen voor leg gen, niet met phrases, doch met daden. Ook de volkeren willen den vrede. Het Duit sche volk wil bovendien nog iets meer, wat de andere volkeren reeds lang bezitten: de beveiliging van zijn nationale leven en rechtvaardigheid." TSJECH OSLO V AKI JE. DE DUITSCHERS ZIJN VRIJ VAN MILITAIREN DIENST. Reuter meldt uit Praag: Van welinge lichte zijde wordt vernomen, dat de Duit- schers in Tsjechoslovakije vrijgesteld zul len worden van krijgsdienst in het Tsje- choslovaaksche leger. Men verwacht, dat dit besluit bekend zal worden gemaakt na een bijeenkomst van den minister president en den leider van de Duitsche minderheid, Kundt. HONGARIJE. DE ONTBINDING VAN DE NATION AAL-SOCIALISTISCHE PARTIJ Reuter meldt uit Boedapest: Honderd vier en twintig centra van de Hongaar- sche nationaal-socialistische partij in. het land, zijn gister gesloten. Zestig personen zijn in arrest gesteld na huiszoekingen, die in de partijlokalen ge houden zijn. Zij zullen waarschijnlijk naar concentratiekampen gezonden worden. Verscheidene wagonladingen documenten werden bij deze huiszoekingen in beslag genomen. In het hoofdkwartier der partij heeft de politie volledige lijsten met de namen der leden gevonden. Dit is niet de eerste keer, dat de partij van Szalasy ontbonden is. Telkenmale ech ter, verscheen zij weer onder een anderen naam. In April 1937, toen zij bekend stond onder den naam „partij van den nationalen wil" werd zij buiten de wet geplaatst. Zij werd toen herdoopt tot nationaal-socialis tische partij. In dezen vorm werd zij een jaar geleden ook al eens ontbonden ER ZIJN 1500 DUITSCHE VLUCHTELINGETJES IN ONS LAND ONDERGEBRACHT. Uiting van dankbaarheid aan het werk van het kindercomité. Men meldt ons. uit Amsterdam: Het kindercomité voor hulp aan buiten landsche kinderen, dat zich sinds Novem ber van het vorige jaar zeer intensief heeft bezig gehouden met het groote vraagstuk betreffende d° Joodsche kinderen in Duitsch land en sindsdien al 't mogelijke heeft ge daan om aan de duizenden aanvragen om hulp en gastvrijheid gevolg te kunnen ge ven, heeft op het oogenblik in totaal onge veer 1500 Joodsche vluchtelingetjes uit alle deelen van het Duitsche rijk in zijn 13 te huizen ondergebracht. Dit aantal is gese lecteerd uit de circa 13.000 aanvragen, wel ke het comité tot nu toe bereikten: De kin deren, die hier te lande in de tehuizen van het comité zijn ondergebracht, ontvangen een liefderijke verpleging en krijgen een onderwijs, waarbij is uitgegaan van de ge dachte hen zoo spoedig magelijk klaar te maken voor emigratie naar die deelen van de wereld, waar zij welkom zijn. Het heeft het comité zeer verheugd te mogen vast stellen, dat die mogelijkheden den laatsten tijd grooter zijn geworden en met name vooral Noord- en Zuid-Amerika openen voor de jonge vluchtelingen ruimere perspectie ven. Ten aanzien van deze emigratiemoge- lijkheden bestaat er uit den aard der zaak tusschen de onderscheidene comité's in cle geheele wereld een nauw contact.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6