Onder Zon en Zuiderkruis. Sproeten komen vroeg in GEMENGD N2EUWS. SP0KT. JAPAN Drie groepen. De eene wil expansie naar het Zuiden, de tweede overheer sing alleen van Noord-China, de derde oorlog met Rusland het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. (Ingez. Med.) RECHTSZAKEN. pefüs GEMEENTERAAD VAN GOES. AFLOOP AANBESTEDINGEN. AFLOOP VERKOOPINGEN. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. Wat wil Japan eigenlijk in China? Vol gens een zeer goed ingelicht Japannees is dit het vraagstuk dat de Japansche regee- pjjjg in drie groepen verdeelt, zoo meldt Reuter uit Tokio. De radicaalste dezer stroomingen, die de „Zuid-China-groep" wordt genoemd, w.l onder geen voorwaarde vrede, voor en al eer geheel China onder Japansche contröle Staat. Zij predikt een trotseerende houding tegenover Engeland en de Vereenigde Sta ten, verdrijving van alle blanken uit Chi- na' en koestert zelfs aspi raties ten aanzien vanhet gebied ten Zuiden van Ja pan- (dus ook van Ned. Indië Red.) De tweede groep, de „Noord-China- groep" is voorstandster van vrede met Chi na, ontruiming van Zuid- en Midden-China en concentratie van de geheele Japansche bedrijvigheid in het Noorden, (Binnen-Mon- golië en Mantsjoekwo). Deze groep bevat zeer bekende namen: generaal Doihara, Itagaki, den minister van oorlog, Matsoei, oud-opperbevelhebber te Sjanghai, generaal Araki, minister van onderwijs en favoriet van het Japansche publiek. Men zegt, dat ook admiraal Jonai, minister van marine, en eenige andere vooraanstaande zee-offi cieren, deze strooming steunen. De leiders van de „Noord-China-groep" zouden zich zeer bezorgd maken over de groeiende onte' vredenheid onder de boeren, die 57 procent van de natie vormen, en de kleine industri- eelen, die getroffen zijn door de beperking van den invoer van grondstoffen en artike len, welke niet direct voor den oorlog noo- dig zijn. Zoowel boeren als kleine onderne mers staan op het standpunt, dat him op offeringen in vroegere oorlogen niet be loond zijn, en eischen de verzekering, dat de verovering van China hun voordeelen zal brengen. In verband met deze houding vree zen de leiders der tweede groep, dat de nationale eenheid en de nationale mobilisa tie van arbeidskrachten, kapitaal en mate riaal niet verwezenlijkt kunnen worden. Intusschen is er zooveel verschil van meening en afgunst tusschen de radicale en de gematigde groep en in kringen van mili tairen, politici en hofdignitarissen, dat het niet onmogelijk zou zijn, dat de Noord-Chi- na-groep een propaganda-actie tegen de Sovjet-Unie op touw zou gaan zetten om de aandacht van de binnenlandsche aangele genheden af te leiden. Daardoor zou zij dicht naderen tot de derde groep, de anti-Sovjetstrooming, die het parlement wenscht te ontbinden en een nieuwe nationale party wil vormen ter voorbereiding van een oor log met Rusland. De aanhangers van deze beweging betoogen, dat een oor log in een zoo volledige Japansche overwin ning zou eindigen, dat alle Japansche moei lijkheden op het gebied van binnen- en bui- tenlandsche politiek zouden verdwijnen. De vredesactie van Konoje. Er wordt in Japan ook nog veel gespro ken aldus Reuter verder, over de vredes actie van prins Konoje, den vorigen minis ter-president. Men zegt, dat Konoje ver scheidene maanden in geheime briefwisse ling heeft gestaan met Wang-tsjing-wei, die in December uit de Kwomintang is gezet. Konoje's vredesvoorwaarden werden in November door den keizer bekrachtigd. Te gen de bekendmaking heeft zich toen Soeët soegoe in dien tijd minister van binnenland sche zaken, krachtig verzet. Soeëtsoegoe wilde het parlement ontbinden en alle poli tieke partijen verbieden, de kranten muil korven en alle maatregelen namen, die China op de knieën zouden kunnen bren gen. Men zegt, dat Konoje en Ikeda, minister van financiën, talrijke dreigbrieven hebben ontvangen van extremistische officieren in China, die het hun kwalijk namen, dat zij over vrede dorsten te spreken. Konoje heeft toen toch zijn vredesvoorwaarden gepubli ceerd onder druk van hofkringen, men- schen uit financieele kringen en journalis ten. Een militair kabinet te ver wachten. Overigens gelooft niemand, dat de regee- ring-Hiranoema lang aan het bewind zal blijven. Men voorspelt een nieuw kabinet, dat voor 100 procent uit militairen zal be staan. In sommige kringen te Tokio gelooft men, dat de verwezenlijking dier verwach ting verhaast zal worden door een actie van de jonge officieren, die ook het bloedig op roer van Februari 1936 hebben ontketend. Zij zouden thans hun plannen beter voorbe reid hebben. MOORDAANSLAG OP VROEGERE VERLOOFDE GEPLEEGD. Hen jaar tegen dader geëischt. De rechtbank te Leeuwarden behandelde gisteren de zaak tegen den 19-jarigen P. L boerenknecht, wonende onder Wartena, die na afloop van een St. Nicolaasbal te Werga een aanslag op mej. I. Postma had gepleegd, broken^ de verkeerin& met hem had ver- hfiVal86"3,de verklaring van verdachte had nlpf>!7r?Ze-r> a^ met voorbedachten rade ge- mes LwaV°!!.d vóór het bal had hij het volgde iT°tn hÜ het meisje achter waf ziin berinir* u °pen in Het Te treffen rinif1^het meisie in het hart toen hh haar vL 20 2,0,1 omdraaide, i^de recMerhnrSgreep' trof de stoek haar verloor en hew^<!tpiWaardoor veel Woed toen hulp kwam opdagen, koos de dader jL Z"Pad- ?e+.eisch luidde wegens po ging tot moord tien jaar gevangenisstraf. (Reeds in de Goesche oplaag van gister opgenomen geweest). 'vergadering van den Raad vein Goes op Woensdag 22 Februari te half drie. Voor zitter burgemeester Van Dusseldorp. Afwe zig de hr. Goeman. Ingekomen is o.a. een verzoek van den Nederlandschen ouderraad bij het L. O. om te besluiten tot het instellen van een ouder raad in deze gemeente; een verzoek tot het plaatsen van een gebouw op de algemeene begraafplaats; een verzoek van de afdeeling Goesche kappers om bij verordening de sluiting der kapperswinkels te willen rege len, en een adres van de niet aangesloten kappers om genoemd verzoek niet in te wil ligen; een verzoek van de veevoederfabriek „Zeeland" om grond in erfpacht te mogen ontvangen, en een verzoek van' een aantal werkloozen om een collecte te mogen hou den. Uitgezonderd het laatste stuk worden de andere in handen gesteld van B. en W. voor advies. De VOORZ. deelt mede, dat B. en W. meenen, het verzoek af te moeten wijzen der werkloozen. De regeling der werkloo- zenzorg berust bij het rijk. Spr. critiseert verder, dat alleen bedoeling is van een po litieke partij om munt uit dit verzoek te slaan. Verder wijst spr. op het vele dat in den lande voor den werkloozennood gedaan wordt en hoe men tracht nog meer te doen, ook naar aanleiding van het woord van de Koningin. Spr. wijst er op, dat ook hier juist weer een commissie werd ingesteld en spr. wekt allen op in deze ook naar hun krachten te steunen. De hr. LAPORT zou de afwijzing gaar ne nader omschrijven en geeft eenige pun ten aan. Spr. noemt de actie der N.S.B. sollen en spotten met de ellende der werk loozen. De hr. CRUCQ onderschrijft deze woor den en het verheugde hem, dat een deel der werkloozen spontaan voor den steun der N.S.B. bedankten. Ook spr. is door drongen van den nood der werkloozen, doch op deze wijze trachtte men te profi- teeren van den nood en domheid van vele menschen. De hr. VISSCHER drukt eveneens zijn verontwaardiging over deze actie uit en maant aan, de uitwerking van het gif, dat zoo rondgestrooid wordt, niet te onderschat ten. Hierna worden z.h.st. of discusie goedge keurd: de rekening van het B.A. 1937, con versie van een geldleening, overname van een stukje grond aan de Zuid-Vlietstraat, eenige begrootingswijzigingen, zelfde op centen gemeentefondsbelasting, de nieuwe instructie van den gemeente-ontvanger. Ravelijn „De Grenadier' De hr. CHAMULEAU zou het voorstel van B. en W. dat een bepaald plan voor bebouwing bevat, aan willen houden, opdat de Raad zich nader oriënteeren kan. Spr. gelooft, dat een tusschenweg te vinden is die zoowel den Raad als de eigenaars be vredigen zal. Spr. vraagt zich b.v. ook af, of de platte daken het voor de kerk zullen doen. Hij wil dat B. en W. de zaak met eenige raadsleden gaan bekijken. De VOORZ. meent, dat nu toch wel mo gelijk is zich een oordeel te vormen. De hr. CRUCQ wil ook niet wachten maar hij kan dit punt niet losmaken van den bouw der nieuwe Ulo-school. Hij be treurt dat B. en W. dezen grond niet koch ten voor de school. De behoefte er aan be staat toch reeds langen tijd. Is dat nog niet mogelijk? Natuurlijk moet de prijs niet te hoog zijn. De VOORZ. zegt, dat ook B. en W. be treuren, dat deze punten niet vereenigd konden worden, doch dit zou zooveel ge kost hebben, dat daar niet over te denken was. Spr. neemt dat de verkoopers niet kwalijk, want die kunnen hier geen phi- lantropische overwegingen doen gelden. De meerdere kosten zouden in de duizenden bedragen. De hr. VERMAIRE concludeert, dat daar dus geen sprake van is en de Raad alleen moet beslissen of er 10 of 13 huizen op het Ravelijn „De Grenadier" zullen komen. De hr. REEDIJK heeft bezwaar tegen het voorstel van B. en W. en meent, dat zij art. 43 der bouwverordening te scherp toepassen. Teveel wordt naar willekeur beschikt over particulier eigendom. Om een aesthetisch geheel te krijgen zal de Raad zeker willen medewerken, maar of dit alleen kan bij 10 woningen en niet bij 13 betwijfelt spr. Er bestaat tenslotte te weinig verschil tusschen het plan van B. en W. en adressanten. Spr. critiseert echter, dat B. en W. weer den last op de gemeente willen leggen van het onderhoud van den weg die rond het Ravelijn zal komen. Spr. zou er daarom een eenvoudig grintpad willen aan leggen. De hr. HOLLESTELLE noemt dit nieu we gezichtspunten. Hij wil evenals de hr. Chamuleau het voorstel aanhouden. De hr. LAPORT vreest, dat noch met 10 noch met 13 woningen een mooi geheel zal worden verkregen. Hij zou alsnog daar den bouw van een school willen overwegen. Spr. zou in besloten zitten een bedrag wil len noemen. De hr. VISSCHER meent ook, dat beter is, de zaak eerst nog eens te bekijken en steunt daarom het voorstel-Chamuleau. De VOORZ. stelt voor, de punten 10 en 17 aan te houden tot het eind der agenda, en daar in besloten zitting verder over te be raadslagen in bijzijn van den hr. Rothui zen. Aldus wordt besloten. Het voorstel tot het beleggen der waar borgsommen, bedoeld in art. 79 der L. O.- wet, wordt z.h.st. aangenomen, evenzoo het voorstel tot aankoop van grond van den heer Van Dissel ter voltooiing van bouw plan m. Het voorstel tot het opnieuw vast stellen der grondprijzen wordt tot een vol gende vergadering aangehouden. Hierna worden de leden benoemd voor de stembureaux voor de verkiezingen voor Provinciale Staten en Gemeenteraad, waar na de verzoeken der R. K. Meisjesschool voor Ulo en der Chr. School voor Ulo, om gelden voor de aanschaffing van leermid delen, worden ingewilligd. Hierna wordt overgegaan tot besloten zitting. Na heropening der vergadering deelde de VOORZ. mede, dat de beide voor stellen, bebouwing Ravelijn en bouw Ulo school, aangehouden werden tot een volgen de vereadering, mogelijk op volgende week Woensdag. MOEDER SLOEG HAAR BABY DOOD Verrassende wending in het dramr. te Den Helder. In den laten avond van 16 Januari werd in het huis van het echtpaar Z te Dei Helder een dokter geroepen omdat d< drie maanden oude baby plotseling wa. overleden. De geneesheer constateerde d~ een armpje van de kleine was gebroken Z. gaf toen 'n verklaring, die nogal aan nemelijk klonk: het kind had erg gehuil bij het naar bed brengen en toen 'had h' het een paar klappen gegeven en late nog méér, toen het huilen niet ophielJ Toen was het kind stil geworden dood De man werd gearresteerd en sinds'die- vastgehouden in het Huis van Bewaring te Alkmaar, omdat hij de mishandeling ha< erkend. Thans is een verrassende wending in het geval gekomen meldt de N. R. C., me het gevolg, dat de man op vrije voeter is gesteld, terwijl zijn echtgenoote than' in het Huis van Bewaring is ingesloten Dit kwam zoo: Z. schijnt de belofte, aar zijn vrouw gegeven te hebben dat hij d' schuld op zich zou nemen. Deze beloftr heeft hij nu verbroken, daar hij vernomer had, dat zijn echtgenoote als huishoudster in dienst zou treden bij een jongen man Hij was daorover zóó verbolgen, dat hi; Maandag aan den rechter-commissaris me dedeelde, dat de vrouw het kind had dood geslagen en toen had voorgesteld om he( in den tuin te begraven, iets waarin h' niet had willen toestemmen, zoodat overeengekomen werd om een dokter te halen en het bovenvermelde verhaal te doen. Deze beschuldiging heeft er toe geleid dat de vrouw voor den rechtercommissaris werd geleid, die haar aan een langdurig verhoor heeft onderworpen. Tenslotte er kende de vrouw de juistheid van de be schuldiging. zoodat zij terstond werd inge sloten en de man werd vrijgelaten. VRACHTAUTO TE WATER GEREDEN. Een inzittende verdronken. Vanmorgen is te Reeuwijk een vracht auto te water gereden. De chauffeur kon zich tijdig in veiligheid stellen. De naast hem zittenden K. Edelman echter is ver dronken. De vrachtauto was op weg van Reeuwijk naar Amsterdam. Bij den tol oud- Reeuwijk is de wagen door nog niet beken de oorzaak van den weg gegleden en in het water terechtgekomen. De chauffeur sprong tijdig uit de cabine. Den naast hem zitten den 22-jarigen K. Edelman uit Reeuwijk gelukte dit echter niet, zoodat hij met den wagen in de diepte verdween. Onmiddellijk werd hulp ingeroepen en men stelde pogin gen in het werk om Edelman op het droge te brengen. Toen men den drenkeling op den wal had gebracht, waren de levens geesten echter geweken. Twee clandestiene zenders in beslag genomen. De radio-controledienst der P.T.T. heeft gisteren ite Hilversum, in samenwerking met de gemeente-politie, twee clandestiene zenders, één volledige zender, roepletter Paofb en één gedeeltelijke zender Paofh, in beslag genomen. De zenders werkten in de amateurban den. De eigenaars hebben bekend. Tegen beiden is proces-verbaal opgemaakt. MATROOS TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Vannacht omstreeks half twee is de 24-ja- rige matroos A. A„ wonende te Rotterdam toen hij van boord wilde gaan van het s.s. „Lorca", liggende in de Maashaven, van een ladder gegleden en te water geraakt. Hoewel onmiddellijk pogingen in het werk werden gesteld hem te redden, mocht dit niet gelukken. De man is jammerlijk ver dronken. Het lijk is vanmiddag nog niet ge vonden. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEEK Rotterdam: 1 doode. Gisteravond werd op de meent te Rotter dam de zestienjarige jongen J. A. van G., aangereden door een onbekend gebleven wielrjjder. De jongen smakte tegen de straat. Ongelukkigerwijze naderde op het zelfde oogenblik een vrachtauto met aan hangwagen. Een der wielen van den aan hangwagen ging den nog op straat liggen- den jongen over het lichaam. Het slachtof fer moet onmiddellijk dood zijn geweest. (Van een Braziliaanschen| correspondent). Door 't dag. bestuur van den Polder Walcheren is heden te Middelburg aanbe steed: het uitbreiden der duinsverdediging tusschen de strandpalen 6 en 8 op het Zui- derstrand vari de Noordwatering te Zoute- lande. Inschrijvers Gebr. Geldof, Seroos- kerke 2785 en J. Lindenberg Czn., We- meldinge, 2780. VAN ONZE ADVERTEERDERS. De heer J. de Klerk heeft zijn slagerij, die tot nu toe was gevestigd in het pand Langeviele 43 te Middelburg met ingang van heden overgebracht naar no. 23 in de zelfde straat. Dit pand is echter vooraf spe ciaal inwendig stevig onderhanden geno men en gemetamorphotiseerd in een voor het doel bijzonder doelmatige zaak. Meer nog, dan de scherpe bepalingen reeds voor schrijven, is rekening gehouden met de hy- hiène en o.a. is gezorgd, dat achter de toonbank een flinke ruimte overbleef, wat het behandelen van de waren en het be dienen van de clientèle zeer ten goede ko men. Het is voor de Langeviele ais winkel straat een groote aanwinst qn deze slagerij maakt onder de vrij velen in de stad zeker een zeer goed figuur. De hr. ECKHARDT drong er bij de rond' vraag op aan des Dinsdags en des Zater dags gedurende enkele uren het etaleeren op de stoepen toe te staan. De hr. LAPORT wenschte verlost te worden van den la- waai-makende vlieger, die vooral des Dins dags Goes met zijn bezoek vereert. De hr. VERMAIRE klaagde over enkele slechtq bestratingen en informeerde naar de rege ling voor het verkeersterrein bij de kerk en de verbetering hoek Beestenmarkt Nieuwstraat. De VOORZ. antwoordde, dat een en an der in behandel'^" was of de aandacht van B. en W. zou hebben, ONDERWIJSPROBLEMEN. Men heeft ze krachtig aangepakt, maar lang niet opgelost, vier vijf den der kinderen gaan niet naar school. VI. De Braziliaansche Grondwet bepaalt om trent het volksonderwijs, dat het vrij is en verplicht; dat industrie- en handels-onder- nemingen verplicht zijn vakscholen op te richten; dat het godsdienstonderwijs geldt als leervak, doch niet verplicht is. Dat is alles bij elkaar, hoewel niet onbe langrijk, niet buitengewoon veel. Wat ech- er allerminst beteekent, dat de regeering van dr. Getulio Vargas geen open oog zou hebben voor, geen bljzpndere aandacht zou schenken aan het volksonderwijs. Onder meer we leggen nadruk op „onder meer", want er worden permanent maatregelen ge nomen en voorschriften uitgevaardigd in 't belang van het onderwijs de immigratie- wet, uitgevaardigd bij decreet van 4 Mei 1938, bewijst het tegendeel. Deze wet toch stelt voor nederzettingen van vreemdelin gen (waartoe steeds ten minste 30 van het aantal bewoners Brazilianen moeten zijn) de oprichting van volksscholen in een voldoend aantal verplicht. Zelfs wordt voor geschreven, dat de oprichting dier scholen in het kolonisatieplan moet worden opge nomen. Trouwens het volksonderwijsvraagstuk is niet alleen een der allergewichtigste, maar tevens een der moeilijkste problemen, waar voor Vargas, die met zooveel kracht en energie arbeidt ook aan de geestelijke, ver standelijke en cultureele ontwikkeling van zijn volk, zich geplaatst ziet, maar zal dat nog een reeks van jaren blijven. Niet opgelost. Met de kordate invoering van een zes jarigen schoolplicht (van 7 tot 13 jaar) is het vraagstuk, zooals zich dat hier in ta melijk benauwenden vorm voordoet, niet tot zijn oplossing gebracht. Die schoolplicht kan de onmisbare en stevige grondslag zijn, waarop kan worden gewerkt; 't is er voor het oogenblik nog ver af, dat ook maar aan een doorvoering der verplichting bij benade ring kan worden gedacht. Wat er niet is kan niet worden gebruik. En waar niet is verliest zelfs de keizer zpn recht. We zeiden daareven, dat het vraagstuk van het volksonderwijs zich hier in tamelijk benauwenden vorm voordoet. En men zal willen toegeven, dat dit op deze wijze niet te sterk is uitgedrukt, als men den grooten omvang van het analphabetisme in oogen- schouw neemt en dan even nadenkt over de overweldigende massa werk, die zal moe ten worden verricht om aan dat volkseuvel een einde te maken, zij het dan slechts in dien zin, dat aan de opgroeiende jeugd een minimum van de schoolkennis kan worden bijgebracht, wélke onmisbaar is voor een behoorlijke ontwikkeling der nationale krachten op elk gebied. Men dient dan ook bewondering te heb ben voor het optimisme, waarmede een der ijverigste bestrijders van het analphabetis me, dr. Maria Pinto Serva, het denkbeeld propageert om iedere Braziliaansche ge meente wettelijk te verplichten uit eigen middelen zooveel scholen op te richten als noodig zijn om aan alle schoolplichtige kin deren onderwijs te kunnen geven. Als doel is dat prachtig. En het verdient ook soms wel aanbeveling zich als doel te stellen iets wat niet zoo maar dadelijk, wat eerst na ingespannen arbeid en ongebroken streven gedurende jaren kan worden be reikt. Dat kan een prikkel zijn, vooral als het doel zooveel activiteit waard is, tot de inspanning en volharding, die gevorderd wordt. Zooals dat het geval moet zijn met het plan van dr. Serva. Want ook dat betreft een prachtig doel, waarvan het bereiken nog in een niet al te nabije toekomst ligt. Tachtig procent! Trouwens de vader van het plan is zelf verstandig genoeg om dat in te zien. Op grond van betrouwbare statistieken neemt hp aan, dat ongeveer80 procent der in Brazilië wonende kinderen in den school- plichtigen leeftijcj van 7 tot 13 jaren vol strekt zonder schoolonderwijs opgroeien. Voor den staat Sao Paulo, tot welken we ons verder zullen bepalen om onze beschou wingen niet al te zeer te kleuren door aan dacht te schenken aan de onontwikkeldste staten, is dat percentage zeker eenigszins te hoog gesteld. Men loopt echter weinig gevaar te overdrijven, als men voor den staat Sao Paulo op grond van een bevol kingscijfer van zeven millioen zielen, het aantal kinderen van zeven tot dertien ja ren op rond 850 duizend stelt, waarvan 600 duizend analphabeten. Wanneer men nu en we zijn dan zeker niet te overdrijven aanneemt, dat de ervaring, met het onder wijs opgedaan, geleerd heeft, dat om mid delmatige onderwijsresultaten te bereiken, een klas niet meer dan veertig leerlingen dient te tellen; en dat het aantal lesuren aan de volksschool gemiddeld dertig in de week bedraagt, wat trouwens ook wel het hoogste aantal uren beteekent, gedurende welke een onderwijzer hier te lande in staat is onderwijs te geven; dan komt men op grond van deze cijfers tot de gevolgtrekking dat alleen voor den staat Sao Paulo vijftien duizend nieuwe schoolklassen noodig zpn om de thans zonder onderwijs opgroeiende kinderen van het analphabetisme te verlos sen. Zelfs als men aanneemt, dat het moge lijk zou zijn door noodmaatregelen de aan gelegenheid der lokaliteit voor vijftien dui zend klassen (men kan het schattingscijfer, dat niet onfeilbaar is, met 20 vermeer deren of verminderen) tot een oplossing te brengen, dan blijft toch nog altijd onopge lost de vraag, waar de twaalf, vijftien of achttien duizend onderwijskrachten van daan moeten komen, die noodig zijn om het beoogde onderwijs te geven. En zou men willen afzien van volledig volksschoolonder- wijs, doch slechts om louter analphabeti- seering tegen te gaan, d.w.z. om 't bijbren gen van de kennis van lezen en schrijven alleen, dan zou men kunnen volstaan met 'n vierde gedeelte van 't genoemde aantal klassen en onderwijskrachten. Maar ook dat is voor het oogenblik nog onbereikbaar. Het vraagstuk is eerst na een reeks van jaren door samenwerking van Bond, Staat, Gemeenten, Kerk en organisaties tot op lossing te brengen. B. O. N. KORFBAL. Z.K.B. Een vooruitgang in ledental van ongeveer 90 Verschenen zijn de verschillende jaarver slagen 1938 van den Zeeuwschen Korfbal- bond. Wij ontleenen hieraan het volgende: De Z.K.B. telde op 15 December jl. 21 vereenigingen met 601 leden. Vorig jaar waren deze cijfers respect. 11 en 322. Het ledental is dus wel zeer gestegen. Als nieu we vereenigingen traden toe: EDO, HMS, Blauw Wit, KIK., FSV., Beatrix, Animo, TKV., Wemeldinge, VKV., Domburg en Genie, terwijl EWW. en later ook Genie werden afgevoerd. De geregelde gang der competities is in 1938 door veel moeilijkheden belemmerd, wat vooral voor de competitie in Westelijk Noord Brabant geldt. Verschillende twaalf tallen trokken zich voor het einde der com petitie terug. Ook het geringe aantal scheidsrechters leverde moeilijkheden op. Dit probleem vraagt een dringende oplos sing. In elf plaatsen werden propaganda-wed- strijden georganiseerd. Over de resultaten dezer wedstrijden is men tevreden, want in zes plaatsen werd een vereeniging opge richt. Een verheugend verschijnsel was ook, dat verschillende vereenigingen zich buiten het rechtgebied waagden en daarbij soms mooie successen boekten. De vooruitgang in 1938 bedroeg bijna 100 pet. Men heeft dus wel een zeer voorspoe dig jaar achter den rug. Dat de propaganda ook door den K.N.K.B. stevig wordt aangepakt moge blij ken uit het feit, dat de heer Ledeboer, mor genavond de 75ste propaganda-avond met korfbalfilms zal houden. Deze avond wordt gehouden te Middelburg en georganiseerd door Swift en H.B.S. De heer J. L. Hertogs, candidaat-no- taris, plaatsvervanger voor den notaris J. C. Blaupot ten Cate te Middelburg, heeft Woensdagmiddag in „De Vergenoeging" pu bliek verkocht: Gemeente Middelburg. 85 a 90 ca of 2 g. 56% r weiland Veersche straatweg: S. Crucq, Middelburg, 2510. 1.95.60 ha of 4 g. 295 r. bouw- en weiland aldaar: J. C. de Haas van Dorsser te Rozenburg q.q. 6160. 1.56.10 ha of 3 g 293 r weiland, Lagen- weg: J. C. Vinke, Middelburg, 3000. 1.45.67 ha of 3 g 213% r bouw- en wei land, Veerschen straatweg: L. Pieterse, Sint-Laurens: 4150. 3.35.60 ha of 8 g. 166 r. weiland en bouw land, aldaar: B. J. la Soe te Arnemuiden: 8450. 4.58.90 ha of 11 g. 208 r. bouw- en weiland aan het wegeling uitkomende aan de Za- charias Jansenstraat,: C. Franse Jz. te Kle- verskerke q.q. 9770. 22 a 50 ca of 172 r weiland bij de Zacha- rias Jansenstraat, dezelfde 780. 4.26.60 ha of 10 g 261 r weiland, bouw land en wegeling bij den Veerschen straat weg: J. Poldermaü 7680. Gemeente Sin t-L a u r e n s. 2.19.30 ha of 5 g 176% r weiland Proolj- enschen weg: Johs. Vader Sint-Laurens q.q. 2340. 91 a 60 ca of 2 g 100 r bouwland Noord straatweg: Jan Vader Middelburg q.q. 2975. 85 a 70 ca of 2 g 55 r weiland aldaar, de zelfde, 2280. Gistermiddag werd ten overstaan van notaris E. C. van Dissel, ten verzoeke van de erven M. G. van Hekke te 's-Heer- Arendskerke, publiek verkocht: Een Huis en erf en bouwland aldaar, gelegen aan den Noordweegschen weg, groot 82 a 5 ca. Kooper G. M. Nfisse aldaar, voor 5270.— Goes. Bevallien: C. D. Knopjes, geb. Torbljn z. (DZ.) Arnemuiden. Over de maand Januari. Bevallen: Joh. Maljers, geb. Den Hol lander z., C. v. d. Ketterij, geb. Schuit z„ C. de Ridder, geb. Dingemanse z.; M. Marteijn, geb. v. d. Gruiter d.; A. Krijger, geb. de Regt z.; A. Janse, geb. Siereveld z. Overleden: J. de Ridder 15 j. jm.; J. van de Ketterij drie dagen z.; W. van den Broeke 68 j. wed. van P. Meerman. Middelburg, 23 Febr. Op de graan markt was de aanvoer ruim. Schokkers 10.5012, gelezen witte boonen 2627, ongelezen witte boonen 2426, maanzaad 29—30. Aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering)Boter 0.75. Eieren 3.20. Eendeieren 3.25. Ganzen eieren 10. Aangevoerd door handelaren: Boter 0.75. Eieren 3.20. Particuliere prijs van den Marktzetter va nde Z.L.M.: Boter 0.82%. Eieren 4.20. Eendeneieren 4,25. Particuliere prijs van den Middelburg- schen handel: Boter 0.89. Eieren 4.05. Poelje-eieren 3.65. Eendeneieren 3.85. Ganzeneieren 10. Middelburg, 23* Febr. Op de eiervei- ling waren heden aangevoerd 26.000 stuks. Witte kippeneieren: 5052 kg 2,87, 52 —54 kg 2.81—2.91, 54—56 kg 2.90— 2.95, 56—58 kg 3.01—3.09, 58—60 kg 3.23 —3.28, 60—62 kg 3.28—3.30, 62—64 kg 3.40—3.42, 64—66 kg 3.45—3.48, 66—68 kg 3.57, 68—70 kg 3.76, 70—72 kg 4.1L Bruine: 50—52 kg 2.91, 52—54 kg 2.89, 5456 kg 3.01, 56—58 kg 3.07—3.17, 58—60 kg 3.23—3.24, 60—62 kg 3.24— 3.25, 62—64 kg 3.37—3.38, 64—66 kg 3.61. Eendeneieren 3.04. Ganzeneieren 710.20. Goes, 22 Febr. Veilingsvereeniging „Zuid- Beveland". Groenten: Breekpeen 14, Koolrapen 2.10—2.30, Uien (stek) 0.60—2, Waschpeen 811.20, Veldsla 1.03, Witlof 1728, per 100 kg. Knolselderij 2—5, per 100 stuks. Diversen: Goudreinetten (stek) 14, per 100 kg.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 3