Hf tyrtrtrtticïule $eetzttr£cfye MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT) binnenland. De ïegeering bestelt twee kruisers. Middelburg's R. H. B. S. ZEELAND. De grootste onzer marine. Tot algeheele vernieuwing besloten. Het Rijk koopt tal van belendende panden aan. „De Vijf Ringen" ten doode opgeschreven. MIDDELBURG. GOES. WEERBERICHT. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND. Dagblad. Uitg.N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon-Redactie 269, Administratie 139; i GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg er» Goes 18 ct. 23 FEBR. 1939. EERSTE KLAD. 182e JAARG. NUMMER 46. TWEE BLADEN. DONDERDAG m Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden «nededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bï| vooruitbetaling. ..Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. H. M. DE KONINGIN WOONT DEN IJSHOCKEY-WEDSTRIJD CANADAAMERIKA BIJ. H. M. de Koningin heeft gisteravond op de Haagsche overdekte kunstijsbaan den wedstrijd tuschen de nationale ijshockey- ploegen van Canada en de Vereenigde Sta ten bij gewoon J Dit bezoek droeg een on officieel karakter. Om kwart voor negen, toen reeds de meeste bezoekers gezeten waren, trad H. M. de Houtrust-hal binnen, vergezeld van haar hofdame freule Schimmelpenninck van der Oye, den kamerheer-ceremonie meester Ph. J graaf van Zuylen van Nije- velt, haar adjudant kapitein Romswin- ckel en den ordonnans-officier eersten lui tenant A J. F. M Egter van Wissekerke. Onder luide toejuichingen van het pu bliek nam H M. haar plaats op de speciale tribune in, van waar zij den wedstrijd ga desloeg. H. ivf. werd daarbij voorgelicht door den voorzitter van den Ned IJshockeybond jhr. P. J. Boogaert. Canada won den wed strijd met 51. Telegram van Hare Majesteit de Koningin aan de Groninger gemeenschap". De stichting „De Groninger Gemeen schap" heeft telegrafisch van Hare Maje steit de Koningin in antwoord op het Hare Majesteit gezonden telegram uit de eerste bijeenkomst der stichting „De Groninger Gemeenschap" het volgende telegram ont vangen: „K.M. de Koningin draagt mij op U ha ren dank over te brengen voor het ter ge legenheid van de eerste bijeenkomst der „Groninger Gemeenschap" namens zoovele Groningers gezonden telegram. Met waar deering heeft Hare Majesteit kennis geno men van aller voornemen om in de saam- hoorigheid het welzijn der provincie na te streven, (w.g.) Van Heemstra, particulier secretaris. DE VRIJWILLIGE BURGERWACHT TE APELDOORN. Met betrekking tot de kwestie in den boezem van de vrijwillige burgerwacht te Apeldoorn vernemen wij nader, dat de in specteur der burgerwachten, generaal W. Froger, op zijn landelijke inspectiereis gis teren toevallig te Apeldoorn was. Den vori- gen dag was hij te Vlissingen bij de bur gerwacht geweest. Toen de inspecteur, vroeg naar den commandant den heer W. Kok, kreeg hij ten antwoord, dat juist den vorigen dag de burgemeester aan den commandant eer vol ontslag had^verleend. Een geschil tus- schen bestuur eii commandant van de bur gerwacht was de aanleiding daartoe ge weest, doch daarvan was den inspecteur tevoren niets bekend. Men zal dit te Apel doorn wel onderling oplossen. Wat de „voorraad" patronen betreft, men heeft hier waarschijnlijk te doen met een partij, die in vroegere jaren op zolder was gedeponeerd en later niet meer ver antwoord. Thans zal deze voorraad worden afgetrokken van het voor schietoefeningen bestemde aandeel, dat de Apeldoornsche burgerwacht, evenals de overige burger wachten, jaarlijks van defensie ontvangt. BELANGRIJKE OPDRACHT VAN VENEZUELA AAN NEDERLANDSCHE ONDERNEMING. Uitvoering van havenwerken te LaGuaira. Op 16 Februari 1939 werd te Caracas (Venezuela) de aanbesteding gehouden voor een zeer groot waterbouwkundig werk, n.l. de verbetering en uitbreiding van de haven werken te La Guaira (Venezuela). Hiervoor schreven tien firma's in, onder wie twee Nederlandsche ondernemingen. Ondanks de scherpe buitenlandsche con currentie wist de Nederlandsche firma de N.V. Aannemersbedrijf v.h. firma T. ten Breejen van den Bout te Berg en Dal, de belangrijke opdracht te verkrijgen. Het werk zal drie jaar vorderen. De kos ten zullen omgerekend in Nederlandsche valuta, ongeveer veertien millioen gulden bedragen. Een bestaande pier moet verlengd wor den. Een tweede pier moet geheel worden gebouwd en voorts moeten twee kaden wor den aangelegd, terwijl de haven op een be paalde diepte moet worden uitgebaggerd. Alle ingenieurs, die het werk leiden, zul len Nederlanders zijn, evenals het overige technische en opzichthoudende personeel voor de bediening van het materiaal, dat uit Nederland naar Venezuela zal worden overgebracht. Dr. L. VV. A. M. Lasonder zestig jaar. Heden wordt in de residentie een oud Zeeuw, nl. dr. L. W. A. M. Lasonder zestig jaar. Dr. Lasonder, die thans de functie van archivaris bij de Synode der Neder- landsch Hervormde kerk bekleedt, werd op 23 Februari 1879 te Middelburg geboren, en werd aldaar in 1904 als doctorandus in de Nederlandsche letteren, adjunct-com missie bij het Rijksarchief in Zeeland. Op 19 Januari 1909 werd hij bevorderd tot doctor in de Nederlandsche letteren op het proefschrift: „Bijdrage tot de geschiedenis van de hooge vierschaar in Zeeland", waar na in 1910 de bevordering tot commies volgde. Hij schreef o.m. den „Inventaris van de archieven van de rechtbanken, weeska mers en notarissen, die over het tegen woordige grondgebied der provincie Zee land gefungeerd hebben. De Zeeuwsehe eilanden 1456—1811 (1852)". Van 1913 tot 1 April 1924 vervulde dr. Lasonder vervolgens het ambt van archi varis van het Algemeen Rijksarchief. Op laatstgenoemden datum werd hij om be zuinigingsredenen ontslagen en op wacht- geld gesteld. Op 22 Juli 1924 volgde daarop de benoeming- in zijn huidige functie. Dr. Lasonder is o.m. lid van het Zeeuw sehe Genootschap der Wetenschappen. Wij vernemen, dat thans een definitieve beslissing is genomen over den bouw van de twee vervangende kruisers, welke op het aanbouwplan der regeering staan. De regeering heeft een der kruisers in bestelling gegeven bij de werf Wilton- Fijenoord te Schiedam en de andere bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij Beide werven zullen, bij den bouw samen werken, waardoor kostenbesparing zal worden bereikt. De machine- en ketelin stallaties zjjn besteld bp de K o n i n k- Ijjke Maatschappij De Schelde te Y 1 i s s i n, g e n. Het is de bedoeling dat de eerste krui ser in September 1941 en de tweede op het einde van dat jaar voor de proefvaart gereed zal zijn. De beide schepen zullen de grootste zijn van onze marine. De tonnage zal 8350 ton be dragen. De gecontracteerde snelheid is 33 mijl. Dé bewapening zal bestaan uit tien kanons van 15 cm, twaalf dubbelmitrail- leurs van 40 en acht van 12,7 mm, en zes torpedolanceerbuizen in twee groepen van drie van 53 cm. Beide schepen zullen beschikken over een draaibaren catapult en zullen twee vliegtuigen aan boord hebben. EEN VINGER AFGEHAKT. Een melkhandelaar te Honselersdijk was bezig met houthakken, waarbij hij aan een 9-jarigen knaap die stond te kijken vroeg Wie zich buigt om te vleien, verlaagt zich; wie zich buigt om te dienenver hoogt zich. even een stuk hout vast te houden. De jon gen voldeed aan dat verzoek. Toen de man met den bijl op het hout zou slaan, sloeg hij echter mis, en hakte den rechter wijsvinger van den knaap af. De politie heeft zich met het geval be moeid, en tegen den onvoorzichtigen hout hakker proces-verbaal opgemaakt. (De Stand.) MOEILIJKHEDEN BIJ DE BURGERWACHT TE APELDOORN. Interne oneenigheid bij de vrijwillige bur gerwacht te Apeldoorn he$ft er toe geleid, dat de burgemeester van Apeldoorn den commandant eervol ontslag heeft verleend, terwijl de meeste leden van het kader zijn afgetreden. Het commando wordt voorloopig waar genomen door een onder-commandant, die niet betrokken is bp het conflict tusschen bestuur en kader. In verband met deze on eenigheid doen allerlei ongefundeerde ge ruchten de ronde, o.a. dat men in het ge bouw van de burgerwacht een voorraad van 11.000 patronen zou hebben gevonden tijdens een inspectiebezoek. Reserve-kolonel W. Froger, van de inspectie der vrijwillige burgerwachten te 's-Gravenhage, heeft gis teren een bespreking met het bestuur ge had teneinde de oorzaken van het conflict te onderzoeken. De Rijks Hoogere Burgerschool in de Sint-Pieterstraat te Middelburg is, voorzoo- ver het gebouw aan de straat is gelegen, maar weinig indrukwekkend. Architecto nisch een niet bijster fraaie gevel uit 'n pe riode, waarin de bouwkunst niet bijster bloeide ten deele is het zelfs nog maar schijngevel verder weinig meer van be lang! Behalve dan de die onderwijsinrich ting bezoekende jeugd en aankomende jon geling- en vrouwschap, die Balans, Sint- Pieterstraat en somwijlen zelfs aangrenzen de buurtschappen, zoo voor en na schooltijd als in het vrij kwartier, schilderachtig en levendig overbevolkt, bij gebreke aan een daartoe meer bepaald strekkende inrichting voor het maatschappelijk verkeer en ver tier. Men kan ook zeggen: bij gebrek aan beter, want eigenlijk is de publieke straat toch geen indeale plaats van oponthoud; voor deze jonge lieden niet, en voor het verkeer ook niet. Evenwel: dit is niet het eenige, wat er ontbreekt. Ook inwendig laat de H.B.S. van Zeelands hoofdstad veel, te veel te wen- schen over. Reeds lang zon het rijk hier op verbete ring. Naar wij thans vernemen staat de verwezenlijking van 's Rijks plannen hier omtrent voor de deur. In opdracht van het Rpk zijn namelijk uiteraard behoudens de vereischte goedkeuring van den betrokken minister een aantal belendende percee- len, o.a. in de Pauwpoort (tegenover het Politiebureau in de Giststraat) en aan de Spanjaardstraat aangekocht. Het gebouwen complex van de R.H.B.S. strekt zich name lijk in den vierhoek, gevormd door Sint- Pieterstraat, Spanjaardstraat, Spuistraat en Giststraat, diep in de richting van het Spui- straatje tot aan het einde van de Isabella- gang, en evenwijdig aan de Spanjaardstraat, uit. Door de verwerving van deze verschil lende perceelen is thans het, voor de zoo dringend noodige, uitbreiding dezer onder- wijs-inrichting noodzakelijke, terrein be schikbaar gekomen; verwacht wordt daar bij, dat men op deze ruime terreinen thans ook de gelegenheid zal vinden, een speel plaats aan te leggen als dit woord t.o.v. de tegenwoordige wassende jeugd, met allen verschuldigden eerbied, nog geoorloofd zoodat de leerlingen het verkeer, en het verkeer den leerlingen dan niet meer zullen dwarsboomen. Waarschijnlijk zelfs zal de ingang voor de leerlingen wel naar de Spanjaardstraat ver plaatst kunnen worden, zoodat dan de Sint Pieterstraat ontvolkt, althans ontjeugd, zal worden en daar slechts de statie-ingang voor directeur en leeraren zal zijn. „De Vijf Ringen". Een der grootste en belangrijkste aange kochte perceelen is de roemruchte Middel burgsche stalhouderij „De Vijf Ringen" van dan heer Sanderse in de Spanjaardstraat. In vroegere jaren was dit een schoon en bloeiend bedrijf, waaraan zelfs een eigen smederij en eigen wagenmakerij verbonden waren. Als de Koningin in Middelburg kwam, dan werd De Vijf Ringen zelfs tijde lijk tot Koninklijke stalhouderij verheven; bij de ingangspoort hangt nog altijd een, he laas een weinig vergeeld, schilderij-uithang bord, voorstellende het bezoek in rijtuigen van een onzer Oranje-vorsten op een Dom- burgsche buitenplaats. „De Vijf Ringen" staat op de plaats van het vroegere klooster der Bogarden of Beguarden, dienende tot het oppassen der zieken en het begraven der dooden". Toen in 1492 een zware brand een deel onzer stad verwoestte en een 200-tal huizen in de asch gelegd werd, raakte ook dit kloos ter onbruikbaar; op het laatst van de zelfde eeuw werd het echter weer opge trokken en in gebruik gesteld. In 1574 trof men er nog de Bogarden aan, doch na Middelburgs overgang aan den Prins van Oranje (24 Maart 1575) is het tot ander gebruik ingericht; door de Staten van Zeeland werd den prior of pa ter van het klooster gedurende zijn leven onderhoud toegezegd, gelijk in die dagen met Roomsche geestelijken, onder bepaal de voSrwaarden, of wanneer zij overgin gen tot den Hervormden godsdienst, wel meer gebeurde. In 1575 werd de kapel van het voorma lige klooster der Bogarden aan de Waalsch-Hervormde gemeente overgege ven de tegenwoordige Fransche kerk het klooster werd een bierbrouwerij; toen deze, in 1765, werd opgeheven is er een stalhouderij in gevestigd door Simon Crijnsen. Deze werd in 1813 overgenomen door H. J. Hendrikse, die er in 1839 een smederij en wagenmakerij aan verbond. In 1868 ging dit bedrijf over aan zijn zoon J. J. Hendrikse die, in 1875, benoémd werd tot stalhouder van Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden. Den 30en Juni 1902 deed deze de stal houderij over aan den tegenwoordigen eigenaar, den heer S. J. Sanders; Vrijdag den 22en Maart 1919 heeft deze het be drijf opgeheven en den inventaris ver kocht. Vermeld dient te worden, dat de tegen woordige ingang nog dezelfde is ais die van het klooster der Bogarden; verwacht mag worden, met den bekenden zin voor het oud-eerwaarde die bij Zeelands Rijks gebouwen dienst huist, dat de oplossing van het nieuwe probleem met deze facto ren terdege rekening zal houden. In 3 jaar tijds is het leerlingental der Middelburgsche H.B.S. van 160 tot 216 op- geloopen en deze zitten nu opeengepropt in slechte leslokalen, sommige tegen instorten gestut met een pilaar er middenin, andere zonder voldoende daglicht, zoodat heel den dag met kunstlicht gewerkt moet worden. Bij brand zou een catestrofe dreigen: slechts één smal trapje en een bijna on bruikbare brandtrap. Ener worden thans, in het oude gebouw, 26 kachels ge stookt! Natuurlijk zal er in de verbouwde, die feitelijk een geheel vernieuwde, H.B.S. zal worden, centrale verwarming dienen te worden aangelegd. Het aantal vaii 10 les lokalen is men, zoo vernamen wij, wel voor nemens, aan te houden, maar dan beter ge legen en beter toegankelijk en beter inge richt; de oude lokalen moeten stuk voor stuk afgebroken en door nieuwe vervangen worden. Hoewel een groot deel der leerlingen per fiets naar school pleegt te komen, is er thans officieel slechts bergplaats voor 25 rijwielen; de rest zwerft als de misdadi ge jeugd in Sovjet-Rusland van hot naar her, dan op de Balans, dan in de St. Pie terstraat, dan in de Spanjaardstraat, tot de politie het stomme spakenvee weer opjaagt naar anderen schuilhoek. Bij den nieuwen toestand is men voorne mens te werken in de richting van een con ciërgewoning met ruime speelplaats en flin ke fietsenstalling aan den nieuwen ingang Spanjaardstraat; de tegenwoordige direc teurskamer aan de St. Pieterstraat is dan voorbestemd, recreatiekamer voor de meisjes te worden; de huidige congiergewoning daarboven teekenzaal, enz. Ook voor het archief, hetwelk van een zoo'n driekwart eeuw oude onderwijsinstelling al van be lang is geworden, en dat nu maar ergens rondzweeft, hoopt men goede bergruimte te vinden. Een nieuw natuur- en scheikundelokaal, en, als 't maar eenigszins kan, ook een eigen botanische tuin binnen het nu ver worven eigen R.H.B.S.-gebied staan verder nog op het verlanglijstje: altegaar zaken, die nuttig en noodig beide zijn, om onze Rijks Hoogere Burger School ook wat zijn materieelen vorm betreft, volledig aan haar doel te doen beantwoorden. Het- Doetsfonds. Hedenochtend heeft de heer C. Baren* - sen, voor den aanvang der lessen tot de leerlingen der ambacntsschool hier ter stede, in zijn hoedanigheid van voorzitter een toespraak gehouden voor het „Doets fonds". IK kom, aldus spr., niet om u over kunst teoreeren doch om te wijzen op iets nog hoogers, dat den naam zou kunnen dragen van „Koninkl"ke Kunst". Spr. herinnerde aan de radio-rede van H. M. de Koningin, waarin o.m. gezegd werd: o a. „Wil die krachtsinspanning de sterke hefboom worden, die ons volk op heft boven zichzelf uit, boven de onderlin ge verdeeldheid en den druk van den tijd dan moet zij omgezet worden in de le venshouding van: „draagt elkanders las ten" in de geheele samenleving". Dit draagt elkanders lasten omvat, al dus spr. de zeer schoone gedachte. Hoe veel beter zou het er in de wereld uitzien, wanneer dat inderdaad gebeurde. Spr. noemde nu één gelegenheid hiertoe. Morgen wordt er een collecte gehouden voor het Doetsfonds: stort daarin naar vermogen en draagkracht een offertie en Gij krrnt verzekerd zijn daadwerkelijk mede te hebben gewerkt aan het „draagt elkanders lasten". Want het „Doetsfonds", ingesteld bij de viering van het 25-jarig jubileum van den directeur der ambachts school, wil tot in lengte van dagen steun verleenen aan hen die, door welke oir- standigheden ook, dien steun noodig heb ben om geestelijk bewapend te kunnen worden aan de onderwijsinrichting waar men hier te samen was. Wie dien steun genieten, dat is „geheim." Toont gij evenwel, zoo .besloot spr., dat gij zooveel moreel besef hebt, dat gij de wijsheid verstaat die gelegen is in de woor den: „Draagt Eikeinders Lasten" en breng daarvoor dan een offer. Cursus voor autobestuurders. In het ver keer slokaal van de Vereeniging voor veilig verkeer had gisterenavond de opening plaats van den cursus, die gedu rende een achttal weken gegeven wordt in motorkennis en de verkeerswetgeving in den meest uitgebreiden zin. Aan dezen cursus nemen een 30-tal Mid delburgsche autorijders deel en daaronder zijn taxichauffeurs van v. Gend Loos, van de P.T.T., van de Stoomtram Walche ren, van verschillende particuliere firma's, die bestelauto's hebben enz. De lessen worden gegeven door de heeren Braam, leeraar aan de Ambachtsschool; L. Kouwen, rijksveldwachter-brigadier, belast met het verkeer, en A. Vos, werkzaam bij de Rijksverkeersinspectie. De cursus werd geopend door den voor zitter der vereeniging, jhr. F. Beelaerts van Blokland, die met de andere leden van het dag. bestuur aanwezig was. Spr. bracht dank aan de heeren, die zich voor het geven van den cursus beschikbaar stelden en sprak er zijn vreugde over uit, dat zoovélen deelnemen. Na afloop van de 8 lessen zullen de deel nemers zich aan een examen kunnen onder werpen, af te nemen door een commissie, bestaande uit deskundige leden van het bestuur. Men ziet uit dit bericht en Hat over den affiche-wedstrijd, dat de vereeniging niet stil zit. V olksliederenavor/l. Gisteravond werd in de Witte Zwaan alhier een Volksliederenavond gegeven door Har ry van Oss en Felix de Nobel. Het pro gramma bestond uit Volksliederen van vele landen, allen bewerkt door Felix de Nobel. Er bestond voor dezen avond buitenge woon veel belangstelling. Na een korte inleiding over het wezen van het Volkslied vingen de kunstenaars aan met het veel zijdige programma. Het is niet mogelijk ieder lied afzonderlijk te bespreken. Wij volstaan met het noemen van het oud- Fransche „La Passion", devoot voorgedra gen, de suggestieve „Dans der Maegde- kens" het extatische „Dudelen" van de Negro-spirituals, het ontastbaar fijne „Mister Rabbit" en niet in het minst de ballade „Van twee Conincskinderen". Ook de humor ontbrak-, niet, getuige de weer galoos voorgedragen „Vogelhoehzeitv en het geestige „Kwezeltje aan de Hemel poort!" Wij hebben meermalen over H. v. Oss en F. de Nobel geschreven. Ook dit maal waren beide kunstenaars bijzonder geïnspireerd. Zoowel de volmaakt vocale en mimische expressie van den zanger als de stijlvolle, ras-muzikale begeleiding die de pianist voor ieder lied schiep, brach ten de aanwezigen zoodanig in verrukking dat twee toegiften moesten volgen. De kiezerslijst. De heden vastgestelde kiezerslijst bevat 5535 namen van kiezers ('t vorig jaar 5510), verdeeld over de stemdistricten als volgt: Stemdisdrict I 959; II 912; III 695; IV 1046; V 926 en VI 997. Broodprijsverlaging. Ook hier is de broodprijs met 1 cent per 8 ons verlaagd. BOEKEN WEEK-AVOND. De gisteravond in het Schuttershof ge houden boekenweek-avond, georganiseerd door de boekhandelaren W. van Klaveren en J. de Jonge, werd geopend door burge meester Van Dusseldorp. Spr. zeide o.a. dat hij deze taak gaarne verrichtte, doch het niet zou doen, wanneer het hier een com- mercieele onderneming gold. Spr. ziet de boekenweek echter als een middel en stre ven om het Nederlandsche volk op hooger cultureel peil te brengen. En dat is vooral ook noodig om de tegenstellingen, om weg te nemen wat scheidt. De boekenweek noodt ons, ons in de vele problemen, de opper- Verwachting tot morgenavond: DE BILT: aanvankelijk gedeeltelijk op klarend, morgen weer toenemenJe bewol king met eenigen regen, meest matige wind uit Zuidelijke richtingen, weinig ver andering in temperatuur UKKEL: vrij sterke tot sterke wind uit Z.W. tot W. richtingen, afwisselend zwaar bewolkte tot heldere hemel, tijdelijk be wolkt, regenbuien, matige temperatuur overdag, koel des nachts. Vrij 24 Febr. Zon op: 7 h 00; onder; 17 h 27 Licht op: 17 h 57; Maan op: 8 h 36; onder: 23 h 26. E.K, 27 Febr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Februari Hoogwater. .a 23 3.32 15.55 10.10 22.08 24 4.06 16.30 10.42 22.43 25 4.40 17.08 11.19 23.24 Laagwater te Wemeldlnge: Februari. p no(T\yt or T 23 S 5.28 17.45 11.09 23.18 24 5.58 18.18 11.41 23.53 25 6.28 18.56 12.16 Donderdag Vrijdag Zaterdag Hoog- en Donderdag Vrijdag Zaterdag vlakkigheid van ons af te schudden. Om dingen van groote waarde te vinden moet men echter diep graven en zoo is het ook met de waarden die in ons leven zijn te vinden. Spr. besloot dan met een woord van hulde aan de organisatoren. Hierna volgde declamatie door mevr. Rie Frantzen-de Gruyter en werden door Henk Postma „Het Hollandsche Lied" voorgedra gen. Na de pauze volgde opvoering van „Het Visioen", een spel in tien tafereelen van Joh. van Doorn, dat een overzicht geeft van de geschiedenis van 't boek. We maak ten een scène mede ten huize van een „boekheiden", die liever sigaren heeft dan een boek voor zijn verjaardag. Lezende over de boekenweek, valt hij in slaap en in zijn droom verschijnt hem de boekengids, die hem dan door de geschiedenis van het boek voert, langs allerlei aardige tafreelen, die op de ontwikkeling en waarde van het boek betrekk'ng hebben. De boekenheiden is ten slotte volkomen bekeerd en de groote waar de van het boek gaan beseffen. Dit spel, met goede declamatie, in pas sende costumes, en goede muzikale illustra tie, werd onder groote belangstelling ge volgd en oogstte veel succes. MUSSERT SPREEKT. De leider der N.S.B., de hr. Mussert, sprak gisteravond in de „Prins vari Oranje" voor een talrijk gehoor; de helft der koffiezaal moest zelfs bij de groote zaal getrokken worden. Het bleek echter al spoedig, o.a. bij de opkomst van den heer Mussert, dat onder deze groote schare slechts enkele van zijn volgelingen schuilden. Het applaus be paalde zich .tot eenige tientallen menschen, en het kwam ons voor, dat deze betrekke lijk „afwijzende" stemming eenigermate te rugsloeg op den spreker. Zijn betoog was tenminste niet erg geestdriftig of overtui gend. De heer Mussert zette de beginselen der N.S.B. uiteen en bestreedt de politieks van partijen en regeering. Na de pauze wer den een aantal vragen door hem beant woord. Op de tweemaal gestelde vraag, waarom in de pers der N.S.B.. de rede door Koningin niet volledig opgenomen was, zei- de spr., daarvan niets af te weten. Mis schien was de rede volledig opgenomen, mis schien wat verkort. In elk geval had de N.S.B., aldus spr., geen reden, er iets uit weg te laten. Met het zingen van het Wilhelmus werd de bijeenkomst, die een ordelijk en rustig verloop had, besloten. EEN LAST VAN 15 TON UIT EEN KABEL GESCHOTEN. Bij proeven met een der zware laadboo- men aan boord van het aan de Mij „De Schelde" liggende vrachtmotorschip „Ban tam", in aanbouw voor de Rotterdamsche Lloyd, is heden een bedrijfsongeluk ge beurd. Een last van ongeveer 15 ton ijzer, werd met den boom opgehaald en ïs ter hoogte van de railing uit de kabel geschoten en naar benéden gevallen. De vracht kwam. eerst op den rand van een zolderschuit te recht en piofte toen in de diepte. Op den zolderschuit bevonden zich 4 arbeiders. Twee vielen door het hevig schudden in het water. Zij zijn door de bemanning van een in de buurt aanwezige motorboot gered. Niemand had letsel bekomen. SINT LAURENS. Onder voorzitterschap van ds. A. Koning vergaderde Woensdag morgen de plaatselijke afdeeling van de stichting „Vrederust". Door den secretaris den heer A. Abrahamse Sr werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar, waar uit o.a. bleek, dat de afdeeling 30 jaren be staat en thans 89 leden telt. Het finan- cieele verslag van den pennigmeester, de* heer J. Vader, gaf aan een bedrag aam ontvangsten van 94.55, aan uitgaven 82.70. Tot bestuursleden werden herko zen ds. A. Koning en P. Pieterse, tot af gevaardigden naar de jaarvergadering de heeren J. Boon en J. Vader. Het aantal kiezers, dat voorkomt op de door B. en W. vastgestelde kiezerslijst bedraagt 805. IERSEKE. Dinsdagavond gaf het kinder koor Jong Leven onder leiding van haren directeur, den heer Kousemaker een uit voering in de zaal Nolet. Het zangspel, de Sneeuwkoningin (werd schitterend ver toond en oogstte veel bijval. De zangvereeniging Soli Deo Gloria die bijna haar 4de lustrum mocht herdenken is bij gebrek aan mannelijke leden opge houden te bestaan.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1