Hf Mr&trittcï&le - een kraan van een Amerikaan! GOESCHC COURANT) Schoolstrijd te Hoedekenskerke. BINNENLAND. ZEELAND. Minister De Wilde bij auto botsing gewond. Een Chineesche padvindster vertelt. MIDDELBURG. Een verzoek van den kerkeraad der Ned, Herv. Gemeente om gelden beschikbaar te stellen voor een 5 bijzondere school door den Raad verworpen. GOES. Dagblad. Uitg. N.V. De MiddelburgscheCrt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turfkade-Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 44. TWEE BLADEN. DINSDAG rr^j SI FEBR. 1839. EERSTE BLAD. 182e JAARG. PRRns MIDDELBURGSCHE COURANT Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bif vooruitbetaling. ..Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. M*L- De Koningin weer in de residentie. H. M de Koningin is gisteravond om streeks half elf per auto van het Loo op het paleis Noordeinde in de residentie aan gekomen. DE REIS VAN HET PRINSELIJK PAAR. Gistermiddag te ongeveer haif drie is het Prinselijk Paar met Prinses Beatrix per auto van het paleis Soest dijk vertrokken. De Prins bestuurde den wagen, de Prinses zat naast hem en achterin zat jkvr. Feith met de kleine Prinses. De auto sloeg den weg in naar Utrecht. Geheel onopgemerkt hebben de Prins en de Prinses plaats genomen in den interna tionalen trein naar Bazel op het station DriebergenRijsenburg. Aan den trein was In Utrecht een specialen slaapwagen ge koppeld. Om 2.44 vertrok de trein van het station Driebergen. HET PRINSELIJK PAAR TE GRINDELWALD. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn met Prinses Beatr x vanochtend even na elf uur te Grindelwald (Zwitserland) aangeko men. Zij hebben hun intrek genomen in ho tel ,,Adler". Op den provincialen weg MontfoortDe Meern, op de brug over de IJssel, zijn vanmorgen omstreeks half negen, twee auto's, doordat een der wagens tenge volge van de gladheid van den weg slipte, tegen elkaar gebotst. In een der wagens, komende uit de richting Den Haag, zaten de minister van financiën. Z.Exc. mr. J. A. de Wilde en de administrateur, hoofd van den rijksge bouwendienst, J. C. E- baron Van Lynden, die zich op weg naar Groningen bevon den. Minister De Wilde liep eenige snijwon- den aan het voorhoofd op, terwijl baron Van Lynden klaagde over inwendige pij nen. In de andere auto, een militaire auto, komend uit de richting Utrecht, zaten eenige militairen. Geneeskundige hulp uit Montfoort was spoedig ter plaatse. De departementsauto werd ernstig beschadigd. De verwondingen, welke minister De Wilde heeft opgeloopen, zijn gelukkig niet van ernstigen aard. De minister en baron Van Lynden werden ondergebracht in de nabij de plaats van het ongeval gelegen boerderij „Reehorst'. Daar heeft dr. f Verheijden uit Montfoort, den minister verbonden en baron Van Lynden vcorloo- pig onderzocht. Hij heeft toestemming ge geven, dat beide heeren naar Den Haag terugkeeren. De minister zou per gewone auto kunnen reizen, doch daar baron Van Lynden over pijn in den rug klaagde, achtte men het beter dat de terugkeer per ziekenauto zou geschieden. Met een dergelijk voertuig zjjn de heeren daarop naar de residentie teruggekeerd. DE INDIëVLUCHT VAN DE HEEREN ROUS EN HEYMAN&. De sportvliegers Rous en Heymans zijn gistermiddag op hun vlucht naar Indië tot Rhodos gekomen. Gistermorgen om half zeven startten zij uit Brindisi. Zij zetten koers naar Athene, waar zij een tusschen- Janding maakten. Van hier vlogen zij ver der over de Egeïsche zee en daalden om vjjf minuten over half vier op het vlieg veld van Rhodos. Zware regenbuien wa ren oorzaak, dat zij hun vlucht gisteren niet verder vervolgden. EEN BELANGRIJK OBJECT VOOR WERKVERSCHAFFING. Gistermiddag is met eenige jilechtigheid in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, de eerste spade in den grond gestoken voor de uitvoering van de indijkingswerken van circa 400 ha vrucht baar land, gelegen achter Pieterburen, onder de gemeente Eenrum (Groningen) en ressorteerende onder het buitendijksche waterschap „de slikken", welk werk ook van groote beteelcenis moet worden geacht voor de tijdelijke werkverschaffing. Binnen een tijdsverloop van anderhalf jaar zuilen deze werken, waarmede een bedrag van 1% millioen gulden gemoeid is, gereed komen. In deze kosten wordt door ingelanden van het waterschap voor een half millioen bijgedragen terwijl het r')k 1 millioen voor zijn rekening neemt. -inS' .- e?onn 'kinfï zulïetl niet minder dan 1200 a 1300 man te werk worden gesteld, waarvan ook de stad Groningen een niet onbelangrijk aantal zal kunnen leveren Ook gedurende den winter 1939-'4o zal' hier nog een 300-tal arbeiders werk kun nen vinden, welk aantal in het voorjaar van 1940 tot 600 a 700 zal kunnen worden verhoogd. Men hoopt in het najaar van 1940 met het geheele werk gereed te zijn. WERELDBOL VOOR HET NEDERLANDSCH PAVILJOEN TE NEW YORK AFGELEVERD. Naarmate de datum van de opening van de wereldtentoonstelling te New York na- jvorderen de werkzaamheden aan de onderdeelen van het Nederlandsche pavil- E Zaterdagmorgen is een door de ma- vorvi^'10^ "Voorwaarts" te Amsterdam HerinnHc 'v! w^reldb°l welke door de Ne- e+rf6 <;rSVereenigin^ in het Pavil' joen geplaatst zal worden, opgeleverd. "f®'8 _e?? geweldige bol met een middel en van 3.50 meter welke den bezoeker van de tentoonstelling een overzicht zal geven van de verschillende Nederlandsche scheep vaartroutes. Deze routes zijn met roode en witte lichtjes naar gelang zij bevaren worden door passagiers- tank- of vracht schepen aangegeven. De bol zal draaien met een snelheid van één omwenteling per minuut. Door de groote afmetingen is het noodza kelijk gebleken, dat om het geheel een stel ling wordt gebouwd, teneinde de bezoekers in de gelegenheid te stellen ook de Noor delijke routes te zien. In het begin van de volgende maand zal het gevaarte naar Amerika worden ver voerd. Van den oorlog in haar land. Op het oogenblik bevindt zich in oijs land de Chineesche padvindster, Jang Hie Ming tot kort na het uitbreken der vijandelijkhe den in China een onbekend Chineesch schoolme'sie, dat thans in heel China als een heldin bewonderd wordt en zelfs inter nationale bekendheid heeft gekregen, door dat zij tijdens de gevechten bij Sjanghai kans heeft gezien tot tweemaal toe door de Japansche linies te kruipen en aldus de ver binding te onderhouden met een geïsoleer de afdeeling soldaten. Tijdens een door het centraal comité vcor hulpverleening aan China aangeboden thee heeft mej. Jang het een en ander verteld over de houding der Chineesche jeugd tij dens den thans in China woedenden oorlog De voornaamste jeugdorganisatie in Chine is de padvindersbeweging, welke deel uit maakt van de groote internationale door Lord Baden Powell geleide organisatie. On danks den grooten afstand heeft deze be weging dan ook in 1937 een twintigtal jon gens en meisjes naar de wereldjamboree te Vogelenzang afgevaardigd. Door den oorlog is de Chineesche padvin- dersbeweging snel gegroeid. Zij heeft zich geheel in dienst van de nationale zaak, di« door de jeugd vurig verdedigd wordt, ge steld en aangezien de intellectueele jeugd der groote steden door bombardementen van scholen, gymnasia en universiteiten het gewone schoolleven onderbroken zag, slo ten de meeste jongeren zich bij de padvin dersbeweging aan, die op het oogenbliK ruim tweehonderdduizend leden telt. Daar bij legde mej. Jang er den nadruk op, dat er van onderworpenheid van de vrouw aan den man in het moderne China geen sprake meer is en dat meisjes en-jongens op volko men voet van gelijkheid samenwerken. De Chineesche padvindersbeweging heeff zich geheel ter beschikking van het leger gesteld. De oudsten, jongemannen en meis jes van twintig tot vierentwintig jaar, wer ken in samenwerking met de legerleiding, in de frontlinies bij het vervoer van levens middelen en gewonde transporten. De pad vinders en meisjesgezellen van zestien tot twintig jaar zijn achter het front werkzaam als hnlp voor het verplegen en medisch per soneel in de hospitalen en in de vluchtelin genkampen, vooral voor het verzorgen der kinderen, terwijl zij bovendien behulpzaam zijn bij het evacueeren der burgerbevolking uit door den vijand bedreigde gebieden. Het is typeerend voor het peil der Chi neesche beschaving, dat het ambt van sol daat in China altijd weinig in aanzien was. Thans drijft de vrijheidszin en het gevoel voor rechtvaardigheid echter de Chineesche jeugd er toe, naar de wapens te grijpen om het land, dat een moderne ontwikkeling te gemoet ging, te verdedigen. China heeft dringend behoefte aan medi sche hulpmiddelen en de burgerbevolking aan kleeren en levensmiddelen en van de belangstelling, die haar verblijf overal wekt, maakt mej. Jang gebruik om een dringend beroep op alle vrienden van haar land te doen om China niet alleen moreel, maar ook materieel te steunen. Zeven maanden geleden vertrok zij uit China voor een be zoek aan de Vereenigde Staten, waar zij het World Youth Peace Congress bijwoon de en waar zij ontvangen werd door me vrouw Roosevelt, die zij dankte voor dë hulp, die het Amerikaansche volk China verleende. „Maar -voegde zij er aan toe deze hulp heeft slechts waarde wanneer de Amerikanen niet tegelijkertijd oorlogs materiaal aan Japan leveren". In Europa bezocht mej. Jang Engeland, Tsjechoslowakiie en op uitnoodiging van de Chineesche kolonie ook Duitschland, waar zij op verzoek een redevoering hield voor een groep leiders der Hitlerjugend. Ook bij die gelegenheid verklaarde zij, dat de Chi- neezen vechten voor hun vrijheid en dat slechts een vrij democratisch Chineesch volk een waarborg was voor den wereldvre de, die zij voor de jeugd als noodzakelijke voorwaarde voor een gelukkige toekomst zag. VECHTPARTT.T TN CAFë TE 's-HERTOGENBOSCH. Caféhouder levensgevaarlijk gewond. Gistermiddag is in het café „De Vergul de Hoed" te 's-Hertogenbosch een steek partij voorgevallen. Een 'groepje personen kwam dit volkscafé binnen. De stemming van deze heeren was van dien aard, dat de caféhouder zijn personeel verbood hen te tappen. Dit was den nieuwen bezoekers niet naar den zin en er ontstond een woorden wisseling, gevolgd door een handgemeen met de kellners en den caféhouder. Er werd met "bierglazen gesmeten en ruiten werden door deze projectielen vernield. Plotseling zakte de caféhouder ineen en verloor het bewustzijn. Het bleek, dat hem een diepen messteek in den rug was toege bracht. Onmiddellijk ontruimde de politie het café en zij arresteerde drie personen, T. W. A„ De V. en Van H„ alle drie uit 's-Hertogenbosch. De caféhouder werd naar het groot zie- kengasthuis overgebracht. Zijn toestand was levensgevaarlijk. Leef zóó, dat niemand gelooft wat men lasterende van u zegt! ZEEUWSCHE VEREENIGING IN FRIESLAND. De secretaris der Zeeuwsche Vereeniging „Luctor et Emergo" te Leeuwarden, de heer A. Laban, schrijft ons: Te Leeuwarden is op 13 Febr. opgericht de Zeeuwsche Vereeniging „Luctor et Emergo", met een 20-tal leden. Daar nog niet aller adressen van de aldaar wonende Zeeuwen bekend zijn, zal het aantal leden vermoedelijk nog wel met een flink getal toenemen. Op het oogenblik zijn reeds een 40-tal adressen bekend. Het ligt in de bedoeling dat op geregelde tijden bijeenkomsten zullen worden gehou den, waarop door eigen leden bijdragen zul len worden geleverd, terwijl ook de speci fiek Zeeuwsche lekkernijen dan niet zullen ontbreken. De contributie is bepaald op 3 per j'aar, terwijl gezinsleden 1.50 betalen. In het bestuur werden gekozen mevrouw C. J. Tillema-de Mooij, en de heeren ir. C. M. v. d. Slikke, voorzitter en A. Laban, se cretaris-penningmeester. De eerstvolgende bijeenkomst zal worden gehouden op 17 Maart a.s. Aan het slot der zeer geanimeerde ver- gader'ng werd een Zeeuwsch filmpje ver toond. Behalve dat de noodige aandacht aan Zeeland zal worden besteed, ligt het ook in de bedoeling meer bekend te geraken met het Friesch Volk en Land, terwijl voorts de mogelijkheden zullen worden onder zocht die kunnen leiden tot versteviging en verbetering van het contact tusschen Zee land en Friesland, daar zoo vaffk blijkt dat Friezen-Zeeland en Zeeuwen-Friesland niet kennen en verkeerd beoordeelen. De P.C.R.V. Verleden week meldden wij, dat o.a. de heer P. Loof bestuurslid is geworden van de opgerichte Protestantsch Christelijke Re- classeerings Vereeniging. Thans vernemen wij, dat dit niet juist is. De heer Loof staat wel zeer sympathiek tegenover de P.C.R.V., doch maakt geen deel uit van het bestuur. BIJ 'T HEENGAAN VAN DEN BURGEMEESTER. Bussum is content. Men schrijft ons uit Bussum: Toen aan het einde van het vorige jaar de heer H. de Bordes als burgemeester van Bussum aftrad, welk ambt hij sedert De heer De Bordes had met zeer krach tige hand de leiding der gemeentezaken gevoerd en zich daarbij doen kennen als een man van initiatief en groote werk kracht, vooral ook als een knap magi straat. De heer De Bordes behoorde tot de Ned Herv. Kerk en was de anti-revo lutionaire beginselen toegedaan. De bevol king, die uit ruim 28 000 zielen best n at, is voor ongeveer een derde deel R.K. Deze verhouding vindt men ook in de samen stelling van den Bussumschen gemeente raad terug, die bestaat uit 7 R.K 3 AR.; 2 Chr Hist.; 5 liberalen (o.w. 2 dissiden ten) 3 Soc.. Dem en 1 V.D. Nu werd gemompeld, dat de regeering overhelde naar de, benoeming van een R K. burgemeester;, doch in kringen die nauwe relaties met Den Haag onderhou den, wist men te vertellen, dat wederom een a.r. tot burgemeester benoemd zou worden en schier reeds van den eersten dag af werd de naam van den heer Fern- hout genoemd. In zekeren zin is de be noeming van Middelburgs burgemeester dus geen verrassing en voor zoover zij dat voor sommigen wel is, blijkt ze toch wei als een zeer aangename verrassing be schouwd te worden. Men waardeert 't dat een man aan het hoofd der gemeente komt te staan, die de gevoelens van an dersdenkenden weet te respecteeren, die een groote en langdurige bestuurservaring heeft en die een zeer representatieve fi guur is In 't Gooi sluiten de bebouwingen der gemeenten nauw bij elkaar aan en een samenwerking van de Gooische gemeenten is meer dan elders op velerlei terrein ge boden. Men verwacht hier veel van den nieuwen burgemeester, vooral ten aan zien van die samenwerking, in het bijzon der tusschen Bussum en het naburige Naarden. De verhouding tusschen deze gemeenten liet de laatste jaren veel te wenschen en men koestert nu de stille hoop, dat de heer Fernhout met tact een verbetering in die verhouding zal tot stand brengen. Bussum is financieel volkomen gezond, heeft natuurlijk ook zijn» problemen (wij denken o m aan den bouw van een nieuw Raadhuis, de demping van de haven, bouw van arbeiderswoningen en de bestrijding der werkloosheid) maar is toch een ge meente waar een man met groote liefde tot zijn ambt, als burgemeester veel mooi werk kan verrichten. Bussum ziet met belangstelling naar zijn nieuwen burgemeester uit en de heer Fernhout kan er van verzekerd zijn, dat de bevolking hem hartelijk in haar mid den het welkom zal toeroepen. DE A.S. RAADSVERKIEZINGEN. De c.h.-lijst. De Christelijk Hist. Kiesvereeniging heeft de volgende candidaten gesteld voor den November 1919 had bekleed, rees de vraag: Gemeenteraad: wie zal nu burgemeester worden? Mr. W. F. E. baron van der Feltz, G. H. HOEDEKENSKERKE. Maandag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester Ermerins, voltallig. Het aantal opcenten voor de gemeente op de gemeentefondsbelasting wordt vastge steld op 75. Er bezoeken thans twee leerlingen uit de gemeente de landbouwschool" te 's-Heeren- hoek. Vastgesteld wordt thans het vroeger reeds genomen besluit om 25 ineens als subsidie aan die school te geven en 10 per jaar te betalen voor iederen leerling uit de gemeente, die bovengenoemde school be zoekt. Daarna komt aan de orde een verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeen te om gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van een lagere school. De v o o r z. deelt mee, dat met dit verzoek een lijst is ingekomen, waarop 41 hand- teekeningen van ouders, die bijzonder on derwijs verlangen, samen 56 schoolgaande kinderen hebbend. Een tijd, nadat dit ver zoek is ingekomen, is bij deurwaardersex- ploit een gezegelde verklaring met de hand- teekeningen van 13 hoofden van gezinnen aan het gemeentebestuur aangeboden. Deze 13 ouders, samen 17 schoolgaande kinderen hebbend, verklaren daarbij, dat ze hun handteekening, op de eerstbedoelde lijst ge plaatst; terugnemen. Daardoor, zoo zegt de voorzitter, wordt het getal leerlingen, dat de gevraagde school zou bezoeken, met 17 verminderd en bedraagt dit aantal slechts 36. Er wordt vereischt, zegt hij verder, vol gens art. 73, lid a der Lageronderwijswet, een aantal van 50 leerlingen om tot stich ting te kunnen overgaan. In B. en W. is deze zaak langdurig besproken, bij verschil lende personen hebben B. en W. hun licht opgestoken en het resultaat daarvan is, dat de meerderheid van B. en W. voorstelt, af wijzend te beschikken op het verzoek van den kerkeraad, daar het vereischte aantal leerlingen er niet is. De heer Boone vraagt dan: „Hebben die ouders, die hun handteekening terug trokken, wel vrijwillig zich teruggetrokken, zijn ze naar die personen, die zich voor deze zaak spanden, zelf gegaan of hebben deze personen hén opgezocht en hen overgehaald tot teekenen en hebben ze zelf geteekend? De v o o r z. zegt niet te kunnen verklaren of die menschen zelf geteekend hebben, of er, wat de heer Boone misschien bedoelt, valsche handteekeningen zijn gezet, en evenmin als hij voor die lijst zoo iets kan verklaren, kan hij het voor de eerst inge leverde lijst doen. Wie meenen, dat voor zoo iets grond is om aan te nemen, moeten daar een onderzoek naar instellen, maar thans is dit niet aan de orde. Er zijn maar 39 leerlingen, en dus stelt de meerderheid van B. en W. voor in overeenstemming met het genoemde wetsartikel, een besluit te nemen. De heer Boone vindt het voorstel niet in 't reine, ze hebben zich weliswaar terug getrokken en daardoor is 't getal niet be reikt, doch dit verandert de zaak niet, dat ze geteekend hebben. De heer Hoek van Dijke meent, dat volgens art. 73 de le lijst wel degelijk gehandhaafd moet worden. „Toen zij inge diend werd, waren de handteekeningen wel geldig." De v o o r z. wijst nogmaals op de wetsbepaling, waarop de meerderheid van B. en W. zijn advies grondt en tevens hier op, dat voor adressant hooger beroep na tuurlijk mogelijk is. Volgens de meening van den heer Chamuleau is de tweede lijst even wettig als de eerste was. De heer Boone keurt het af, dat slechts 13 ouders zijn opgezocht en vraagt, waarom ze de andere onderteekenaars van de eerst ingediende lijst geen bezoek heb ben gebracht en spreekt nogmaals zijn twij fel uit, of ze wel alle zelf hun handtee kening hebben gezet, waarop de v o o r z. weer opmerkt, dat niet de Raad, maar an deren moeten onderzoeken, of valsche hand teekeningen zijn geplaatst en dat dit dan voor beide lijsten kan geschieden. De heer Hoek van Dijke ver krijgt weer het woord en zegt: „Eerst wordt een lijst ingediend, later een anderé en nu zou ik zeggen, dat de burgemeester de andere niet in oogenschouw mag ne men". De v o o r z. verklaart volgens de wet te moeten handelen en beide lijsten aan den Raad te moeten voorleggen. De heer Boone zegt: „Ik beschouw die andere als niets". Daar heeft hij volgens den bur gemeester volkomen de vrijheid toe, maar dat doen B. en W. niet. Hij raadt aan de beslissing van den Raad af te wachten. De heer Hoek van Dijke zegt: „Ik deel de gedachte van Boone ten volle, de lijst blijft gestand. De kerkeraad wist, dat er behoefte werd gevoeld in deze gemeente naar bijzonder onderwijs. Er is nu een „op luchting" gekomen en daarom is nu de kerkeraad aan 't werk gegaan". De v o o r- z i t t e r geeft den spreker in overweging de zaak kalm te behandelen. De heer L o u s verklaart: „Ik heb er nooit van ge hoord, dat in onze gemeente de menschen naar bijzonder dnderwijs verlangden. Men heeft in 't geheim gewerkt. De menschen zijn er vierkant ingeloopen". Het spijt den v o o r z. dat de discussies zulk een wending nemen, maar hij acht zich daardoor verplicht thans mee te dee- Buffalo (Ingez. Med.) Luijendijk, A. Flipse, A. Sorber, J. G. Ver- sluijs, J. Jonker, -C. van Sluijs, P. de Vos, L. Corstanje en C. P. de Jongh. De heer L. M. Helder heeft bedankt als raadslid tegen het einde van de zittings periode. De rechtbank te Middelburg heeft be noemd-tot beëedigd klerk ten parkette van den ambtenaar van het Openbaar ministe rie bij de kantongerechten in het arrondis sement Middelburg mr. W. K. N. Henge- veld, vroeger te Rotterdam, thans te Middel burg. De politie heeft procesverbaal opge maakt wegens overtreding van de belasting op de honden, namelijk het loslaten loopen van een hond, die niet voorzien was van een belastingpenning. De politie zal hier op streng toezicht hou den en men zij dus gewaarsehuwd. Op 81-jarigen leeftijd is overleden de heer Jac. de Graaff, die gedurende 17 ja- len, wat hij anders zou verzwegen kunnen hebben hier in den Raad. In 't belang der gemeente, zoo zegt hij, achtte ik -mij ver plicht de zaak te onderzoeken. Ik ben bij alle 13 hoofden van gezinnen, die hun hand teekening terugtrokken, op bezoek geweest en bij dat bezoek hebben mij vergezeld de heeren Hoek van Dijke, Lagrand en Doeze laar, de drie personen, die handteekeningen voor de eerst ingediende lijst verzamelden. Ik wou weten, wat de 13 bewoog op de eer ste lijst te teekenen. Ik ben geweest met Lagrand en met Doezelaar in de gezinnen, waar zij de handteekeningen verzamelden n deze beide heeren ont kenden niet gezegd te heb ben, dat, indien het tegen woordige hoofd der sch o o1 weg ging er zeer waarschijn- 1y k een katholiek hoofd zou benoemd worden en in één geval hadden zij zelfs gezegd, dat er dan een ka tholiek hoofd zal komen. Bij mijn bezoek met den heer Hoek van Dijke samen bleek, dat deze over een benoeming van een katholiek hoofd niet gesproken had, maar deze heeft .gezegd, dat de heer Drenth (het tegenwoordig hoofd der openb. school) van hun poging op de hoogte was gesteld en hij sommigen zei hij, dat de heer Drenth instemde mej: hun pogen. Daarna zegt de heer Hoek van D ij k e „Wij, als kerkeraadsleaen, heb ben gehandeld in 't belang der gemeente, de mogelijkheid van een katholieken „meester" is niet uitgesloten, dat weet de burgemeester ook wel en daar heeft de Inspecteur van het Lager Onderwijs bij onze gehouden samenkomst toch ook op gewezen." „Mijn beide wethouders hebben verklaard nimmer eraan te zullen meewerken oia een katholiek hoofd op Hoedekenskerke te benoemen en ook de pastoor heeft in ge lijken geest gesproken", zegt de V o o r z. Daarvoor geeft de heer Hoek van D ij k e niets en bovendien kan, er een andere pastoor komen, er kunnen andere wethouders komen en een andere burge meester. Tegen zulke uitlatingen verklaart de V o o r z. te moeten protesteeren. Hij zegt: „Ook gij, mijnheer Hoek van Dijke, kunt er niet meer zijn, en voor den dominee van thans kan een andere komen4 die misschien niet met de gereformeerden wil samenwerken en dan zou er weer wel eens een school kunnen verlaagd worden. Maar bovendien, wanneer fatsoenlijke menschen een belofte doen, dan past het, voor een fatsoenlijk man daarop te ver trouwen en het is ongepast daarover twij fel te uiten. De V o o r z. sluit de discussie en bij de gehouden stemming over het voorstel om op het verzoek van den kerkeraad af wijzend te beschikken, wordt dit voorstel aangenomen met vijf tegen twee stem men. Tegen de heeren Hoek van Dijke en Boone.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1