'fietslTcht zuidbevêland. noord-Beveland. zeeuwsch-vlaanderen w.d. BUITENLAND. I BIOSCOPEN. middelburg. city. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER ZATEKDAGw DRUKKE BESPREKINGEN OVER EEN WAPENSTILSTAND, OPMARSCH DER CHINEESCHE TROEPEN IN DE PROVINCIE TSJAHAR, De BOSCH fietslamp 'n juweel tje van hedendaagsche techniek - voldoet aan de hoogste elschen. Geen storingen, mooi helder, vèr- ttralend licht. Steeds betrouwbaar. Prijzen i 6 Volt, 1,8 Watt F. 6.25 6 Volt, 3 Watt met Alni- magneetstaat F. 7.50. let op het merk Rotodyn. Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. iuv N.V. WILLEM VAN RIJN AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT 171 £//j V; TELEFOON 31308 (4 IU H E N| (Ingez. Meded.t Namens de vereeniging van burgemees ters en secretarissen van Walcheren en als burgemeester der aangrenzende gemeente werd de heer Daniëlse geluk gewenscht door den heer A. H. S. Stemerding, burge meester van Soeburg, terwiil de heer G. A. Harff, burgemeester van Nieuw- en Sint- Joosland het deed als collega. De laatste spreker was de heer C. P. de Jongh van Middelburg. Hij feliciteerde den burgemeester namens de Chr. Jonge Man- nenvereeniging te Middelburg, waarvan de heer Daniëlse veel jaren een werkzaam lid Is geweest. Elke spreker werd door den burgemees ter beantwoord. Aanwezig waren nog de burgemeesters van Sint-Laurens en de gemeentesecretaris sen van Soeburg, Nieuw- en Sint-Joosland en Grfjpskerke. Tijdens de plechtigheid in de gemeente kamer werden in de Dorpsstraat volksspe len gehouden, opgeluisterd door de muziek. De receptie voor de ingezetenen werd druk bezocht. Na afloop hiervan kwamen de schoolkin deren, elk met een vlag den burgemeester en zfjn echtgenoote voor het gemeentehuis een welkomstlied toezingen, nadat het hoofd der school den burgemeester had toe gesproken. De burgemeester dankte voor deze war me kinderhulde. Na het zingen van 't Wilhelmus werd het „Lang zal hfj leven" ingezet. Niet alleen waren er een drietal eere poorten en verdere versiering, welke mooi waren, doch ook de verlichting met eenige honderden gloeilampen over 't gansche dorp maakte een prachtig effect. Enkele particulieren hadden ook hun woning ver licht. Het gemeentehuis was bijzonder mooi. 's Avonds bracht de muziek aan den burge meester nog een serenade. Tot slot werd een werkelijk schitterend vuurwerk afgestoken. Het laatste stuk was „Leve de burgemeester". De talrijke feest gangers, waaronder ook veel van Soeburg, dachten nog niet aan naar huis gaan en bleven nog lang gezellig bijeen. Begunstigd door goed weer was het een in alle opzichten uitstekend geslaagd bur- gemeestersfeest, Rittem waardig. WESTKAPELLE. De pl. afdeeling van den Nationalen Bond Landbouw en Maat schappij hield Vrijdagavond in het Evange- liesatiegebouw een propagandavergadering met als spreker den heer Barendrecht van Groot IJpolder. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer P. Lievense, schet ste spr. de vele misstanden, die er nog steeds heerschen op en de achterstelling van het platteland; een belooning van den arbeid in het boerenbedrijf staat niet in een evenredige verhouding tot die in andere bedrijven. Op economisch en sociaal gebied wordt nog steeds ten opzichte van stad en land met twee maten gemeten. Om daarin zoo mogelijk een gunstige verandering te brengen, wekte spr. allen op zich aan te sluiten bij L. en M. De pauze werd aangevuld met de opvoe ring van „De Jeugdherberg", een tooneel- stukje met propagandische strekking door leden van de jeugdclub Borsele. Zoowel spr. als tooneelspelers oogstten een hartelijk applaus. De voorz. bracht daarop den spr., die nog gestelde vragen had beantwoord, en de jeugdclub met een hartelijk woord dank. De zaal was geheel bezet. ZOUTELANDE. Donderdagavond hield Coöperatieve Boerenleenbank alhier, haar jaarlijksche algemeene vergadering. De kassier, de heer J. Jobse, bracht ver slag uit over het afgeloopen boekjaar en deelde daarin mede, dat de vereeniging op 31 December 1938 148 leden telde en dat de rentevoet der bank in 1938 was als volgt: Spaarrente 2,64 credit-rente in rekening courant 2 debet-rente in rekening-cou rant 4 en voorschotrente 4 De voornaamste posten op de balans per 31 December '38 waren de volgende: ver leende voorschotten 95.236, credieten in loopende rekening aan leden 13.990, te goed centrale bank 20,850, ingelegde spaargelden 119.217, deposito's in loopen de rekening 10.655, reservefonds 5.895. Winst 744. Voor 1939 zijn de rentetarieven als volgt: spaarrente 2,64 credit-rente in reke ning-courant 2 debet-rente in rekening courant 4 en voorschotrente 3% De heeren A. Maljaars en J. Kleinepier werden resp. als bestuurslid en lid van den raad van toezicht, herkozen. De heeren J. Kleinepier en J. Stroo wer den, als plaatsvervangende bestuursleden, herkozen. KAPELLE. De pl. afdeeling van de ver eeniging „Eigen Erf" kwam in vergadering bijeen in het lokaal Obadja onder voorzit terschap van den hr. C. van der Kuyl, die in zqn openingswoord herdacht den overleden secretaris, wijlen den hr. J. Tollenaar, die zooveel voor de vereeniging had gedaan van de oprichting af. Zijn nagedachtenis zal in dankbare herinnering voortleven. In zijn plaats is gekozen als secretaris de heer C. Hage. Herkozen werd het bestuurslid de heer C. van der Kuyl en gekozen de heer Math, van Liere. De penningmeester deed rekening en verantwoording; de kas sloot met een goed slot van 9. Een drukke be spreking volgde over de herschatting van de plaatsjes. KAPELLE. Ook de heer Jacs. de Jonge te Biezelinge bedankte als lid voor de com missie tot wering van Schoolverzuim. Er schijnt weinig animo te zijn om in deze commissie zitting te nemen. Er zijn thans 3 vacatures. KRUININGEN. De heer L. Kcstense heeft zijn benoeming als raadslid in de va cature ontstaan door het bedanken van den heer p. de Groof, aangenomen. RILLAND. Vrijdagmiddag hield de land bouwvereeniging „Reigersbergh" alhier een ledenvergadering, waarin ir. J. D. Dorst, secretaris der Z.L.M. als spreker optrad niet het onderwerp „Landbouw en orde ning". Spreker gaf een overzicht welke wij zigingen er sinds 1930 in de economische toestanden zijn gekomen. Werden voordien de prijzen der producten, der loonen enz. bijna uitsluitend bepaald door vraag en aanbod thans zijn door verschillende wet ten en verordeningen hierin wijzigingen ge bracht. Verder worden door spreker de Vesti gingswet, de Bedrijfsradenwet enz. enz., als mede de regeeringsplannen betreffende de uitvoering der Crisiswetten besproken. Op deze lezing, welke door een vrij groot aantal leden met belangstelling werd be luisterd, volgde eenige nadere besprekingen van een paar bepaalde punten. Na afloop werd de film der Landbouwten toonstelling 1938 te Goes vertoond. WEMELDINGE. Donderdagavond hield de afd. Wemeldinge van den Ned. Christ. Landarbeidersbond, haar jaarvergadering in het gebouw der Christelijke Jongemannen- vereeniging. Het hoofdbestuurslid, de heer Vingerling sprak over: „De noodzakelijkheid der Orga nisatie", en de heer J. Hoogerheide over: ,Het nut van Christelijk georganiseerd te zijn". Beide sprekers wekten op om zoo veel mogelijk leden voor de Christelijke or ganisatie te winnen om zoodoende nog meer kracht aan de christelijke vakbeweging te kunnen bijzetten. Voor de rest werd de avond gevuld met het houden van voordrachten en samen spraken, die zeer in den smaak vielen. WISSEKERKE. Vrijdagavond hielden de afd. Wissekerke en de onder-afd. Kamper land van den Chr. Nat. Werkmansbond haar jaarvergadering in het gymnastieklokaal der o. 1. school alhier, onder voorzitterschap van den heer C. J. de Smit. De eere-voorzitter, ds. Louwerse, Ned. Herv. predikant alhier liet de aanwezigen zingen psalm 89 vers 1, waarna hij voorging in gebed. Aanwezig was o.m. burgemeester Geuze. Uit het jaarverslag bleek dat de ver eeniging bloeiende is. De heer W. J. Priester, penningmeester der afdeeling, bracht zijn verslag uit over den financieelen toestand der vereeniging waaruit bleek dat in 1938 was ontvangen f 143 en uitgegeven f 69, batig slot f 74. De heer Th. de Looff gaf hierna een over zicht van de geldmiddelen der aan de ver eeniging verbonden kas, tot uitkeering van gelden bij ziekte der leden. Ontvangen was een totaal bedrag van f 945 en uitgegeven een bedrag van f 521, waarvan f 398 was uitgekeerd ingeval van ziekte, met een totaal van 603 ziektedagen. Het jaar 1938 leverde een batig slot van f 424. Met inbe grip van dit goed slot bedroegen de geldmid delen van het fonds op 1 Januari j.l. f 1906. Besloten werd het bestuur te machtigen voortaan zelf te beschikken op aanvra gen om toelating als lid, zulks in verband met het gering aantal vergaderingen, waar door dikwijls te veel tijd verloopt tusschen aanvraag en toelating. Hierna werd medegedeeld dat de heer C. Meulenberg voorzitter der onderafdeeling Kamperland niet meer voor herbenoeming Jalouzie. De Fransche film heeft zich een eigen terrein toegemeten, evenals de Russische dit vroeger reeds dëed, dat van het dra matische genre, waarin haar knappe re gisseur en karakterspelers zich volkomen thuis gevoelen. Vele uitstekende produc ten bracht zij reeds en „Jalouzie" is er een van, zonder nu direct tot de allerbes te te behooren. Zij belicht den hartstocht, waaraan zij haar naam ontleent. De in trige is verfijnd gesponnen, waar zij den man, die voorheen zelf menig huwelijksle ven kapot gemaakt heeft, laat boeten, door hem een verhouding van zijn echt genoote met een kunstenaar te laten ver onderstellen, die in wezen niet bestaat, de verhouding althans. Verleid door jalou zie verlaat hij zich op den schijn, die zeer bedriegelijk is, vooral als men door zijn hartstocht verblind is, waarbij het kwade geweten dan nog om een hoekje komt kij ken. Op geraffineerde wijze herhaalt de film de Handeling, met dien verstande, dat de bedrieger nu de in schijn be drogene is. Tot het uiterste gedreven pleegt hij tenslotte een aanslag op zijn vrouw en haar vermeenden minnaar. In de gevangenis kan hij dan zijn misslag óverdenken. Dit is in het kort de inhoud, waaraan kleur en leven gegeven wordt in de eer ste plaats door het aangrijpende spel van Jean Yonnel met Gaby Morley als tegen speelster. De handeling vindt plaats in het verfijnde doch tevens verdorven milieu van het vooroorlogschë St. Petersburg, met al zijn overmatige pracht en praal. Het geheel is prima verzorgd, talrijke mooie opnamen zijn te bewonderen. De film kwam tot stond onder regie van Jean Dréville. Marine pronkstukken. Een Amerikaansche marinefilm, waar aan eens geen schepen te pas komen, doch die in hoofdzaak speelt in de gigantische sportarena's, die Amerika rijk is. In de inleiding ziet men hoe drie jongens, Dick, het millionnairszoontje een fijne vent overigens Truck, de matroos en Ash, de student, hun begeerde toestemming ont vangen om ingeschreven te worden als adelborst bij de opleiding voor zeeofficier. Dick en Truck zijn volbloed marinemen- schen. Ash is het meer om het mooie uni form te doen, waardoor hij een rijke erf dochter aan den haak hoopt te slaan Men maakt de opleiding mede, die in de eerste plaats op liet kweeken van goede voetballers Amerikaansch voetbal wel te verstaan schijnt te zijn gericht. Het sluitstuk is de match op leven en dood tusschen de vloot en het leger, waar in ons drietal de heldenrol speelt. Een oud thema, doch immer aantrekkelijk en Ame rikaansch geweldig. Men zie de menschen- massa's bq deze match maar eens aan. Drie sympathieke hoofdrollen, Robert Young, James Stewart en Tom Brown, met de lieftallige Florence Rice en Lionel Barrymore op het tweede plan. Een film die bij velen in den smaak zal vallen. ELECTRO. CLrcusrelzigers. Het circuswereldje blijft altijd een dank baar onderwerp voor de film. Men kent de bewoners in en rond de circustent nu een maal 'n leven van romantiek en avonturen toe, waar felle conflicten uit voortspruiten. Aan dergelijke conflicten ontbreekt het ook in deze film niet. Op boeiende wijze wor den ze weergegeven. In de geheele film be speurt men de meesterhand van den be kwamen regisseur Jacques Feyder, die m dit aparte wereldje een merkwaardig ver haal, door uitstekende spelers en speelsters laat afspelen. Zoo is het een genot naar deze spannende rolprent te kijken. Reeds aanstonds wordt men geboeid door den im posanten achtergrond waartegen het ver haal zich ontrolt. Groote circuswagens trekken in lange rij van de eene plaats naar de andere. De camera richt het oog op twee mannen: op een verliefden jongeling, die heimelijk een bezoek brengt aan de knappe dochter van den directeur, en op den geheimzinnigen Fernand, een ont vluchte gevangene, die bij zijn vrouw, die- rentemster in het circus, onverwacht, na jaren afwezigheid, in den circuswagen komt binnenvallen. De verliefden, Yvonne en Mar cel houden veel van elkaar, maar papa, de strenge directeur wil niets van een huwelijk tusschen deze twee weten. Een tragische liefde dreigt het te worden. Maar Marcel's vader, de ontvluchte boef, en zijn kortdate vrouw die hem verborgen weet te houden voor alle nasporingen, oefenen bewust en veelal ook onbewust hun invloed ten goede uit. Zoo ontstaat er een boeiend verhaal, romantisch en vol spanning rond dit vier tal, dat ieder zijn eigen moeilijkheden heeft, maar samen niet minder groote problemen heeft op te lossen. Hans Albers en Fran- coise Rosay spelen knap in deze mooie film. Enkele reis Hollywood. Cecilia is een lief meisje met een aardige stem, die slechts één ideaal heeft: filmster worden. Het is nu de vraag hoe dit te be reiken? Hulp heeft zij genoeg, maar haar helpers zijn nu niet bepaald snuggere, lie den. Zfj brengen haar en ook zichzelf in de gekste situaties. Daarmede kan men zich amuseeren. Ook het bekende duo Stan Laurel en Oliver Hardy komen in een paar scènes in deze film voor. En deze momen ten zijn wel de beste van heel de film. Kos telijk zijn de grappen van dit tweetal. Al met al een vermakelijke geschiedenis. GOES. GRAND THEATER. Professor pas op'. Harold Lloyd hebben we een tijd gemist op het witte doek en we hebben dit jam mer gevonden. Want al misten de Harold Lloyd-films de verscholen tragiek van de Chaplin-films, of de karakteristieke boer tigheid van de films van Laurel en Har dy, ze hadden toch hun speciale eigen schappen Zoo hadden ze, in elk geval de latere films, een bepaalde geschiedenis tot grondslag, die altijd spanning wekte, de geestigheden waren zelden of nooit „flauw", en Harold Lloyd heelde als re gel den te goeden, of te goed geloovigen, of door een ander bepaald zwak gedepri meerden mensch uit, welk zwak dan ex tra aangedikt en gehekeld werd. Deze typische eigenschappen zijn ook eeri ken merk van deze nieuwe film. Harold Lloyd is een professor in de Egyptologie, en zoo bezeten door zijn arbeid, dat hij geen aan dacht heeft voor het werkelijke leven, en bovendien graag een parallel trekt tus schen het leven van 3000 jaar terug en het heden. Wat toen zoo en zoo begon en ver keerd afliep, en thans ongeveer precies eerder begint, zal ook verkeerd afloopen. Dit slaat op een liefdesgeschiedenis, en alles wat zich daarom heen afspeelt, is een aaneenschakeling van malle gevallen, die uitstekend gespeeld worden. Er komen tal van uitgezochte, komische situaties in dfeze film voor, met een slot, dat de kroon spant en danig op de lachspieren werkt Bulldog Drummond neemt vacan- tie. Ook dit hoofdnummer heeft een komi- schen inslag, doch het geheel is meer van sensationeelen aard. Het gaat hier om een geweldig ontploffingsmiddel, dat van En geland naar Frankrijk moet gebracht wor den, doch door de spionnen van een an deren staat gestolen wordt. Er vallen doo- den, een vliegmachine stort neer, er dreigt een breuk tusschen een bruidspaar, en om beurten zijn bandieten en achtervolgers aan de winnende hand Een geschiedenis die goed in elkaar zit en uitstekend ge speeld wordt, speciaal door John Barry more en John Howard. Amsterdam 1936-3% iC(J^.01 Zeeuws. Hyp. B-3% 100—100 Cities Service Cy. P. 1958 5 54%55 li. X_»v-.ii.1V iv,Uipj A Ned. Gist- en Spiritus!. 463 A De Schelde N.B. 39% Am. Smelt Hef. 33%—34% Born. Sum. H.M. 164%164% Houth. Alberts 9697 Union Pac. Rr. 73%—73% Int. Nickel Cy. 39%—39% Ned. 38 1000-3 100%—100% O. Indië 37 1000-3 93%—98% Engeland 1960-90 4 77 Koloniale Bnk. 143142% N.I. Hbk. 600 118%—.— Ned. H. M. 1000 132%—134% v. Berkels Pat. 44%44% Calvé-Delft 82%—82% Philips G. B. afg. 202%—201-200 Am. Car Foundry 22%—22 Anaconda Cop 22%22%-% Bethlehem St. 51%—52%-% Kennec Copper 28%—27%-% Rep. Steel 16—15% U. States St. C. <>5%45%-% North Am. Cy. 19%19 Kon. Petr. Mpq. 311%—309%-10% Con tin. Oil Cy. 19%—18% Phillips Petr. Comp. 29%29% Shell Union O.C. 10%10% Tide Water Ass. Oil 10%10% A Ned. Scheepv. U. 107%—105 A H.V. Amsterdam 419%417%-18 A Java Cult. Mfj. 172%—172% A N.I. Suiker U. 195—195 A Deli Batavia 206%206%-% C Deli My. 1000 227—225% Markt - Suiker Knmnki. Philips HVA - Welti» Amerika - Schepen Rubber Obl.Markt Tnh»l> Industrie A Senembah 211—210%-09% C Baltimore Ohio 4%t-4% C Southern Pac. Cy. 13%13% A Southern Rlw. 13% A Amst. Rubb. C. 199%—199% A Den-Bat. Rubb. 141%—141-43 A Hessa Rubber 120119 A Serbadjadi S.R. 97%—.— WISSELKOERSEN. Heden. Gister» Londen 8.74% 8.74% Beriyn 74.85 74.90 Parijs 4.94% 4.94% Brussel 31.44 31.46 New-York 1.86% 1.86% in aanmerking wenscht te komen, waarna na eenige bespreking besloten werd de ver kiezing van een nieuween voorzitter aan de onderafdeeling over te laten. De heer De Smit bracht den heer Meulen berg namens de afdeeling dank voor den in een periode van 12 jaar verrichten, soms moeiiyken arbeid in het belang der vereeni ging. De voorzitter der afdeeling Wissekerke, de heer C. J. de Smit werd by acclamatie herkozen. Hierna werden door verschillende per sonen humoristische schetsen en voordrach ten ten beste gegeven. KAMPERLAND. Donderdagavond werd alhier in de Ned. Herv. Kerk een uitvoering gegeven door de Chr. gemengde zangver- eeniging „Soli Deo Gloria" en het Kinder koor: „De kleine Lofstem". Nadat de heer I. Tange een kort openingswoord gesproken had, werkten beide vereenigingen op een vlotte wijze haar programma af. De adem- looze stilte, waaronder de verschillende nummers werden aangehoord, bewees, dat een en ander zeer in den smaak viel. Voor al de verschillende soli welke door leden van het Kinderkoor gezongen werden, oogstten veel succes. De belangstelling voor deze uitvoering was zeer groot. RAAD VAN KATS. KATS. Donderdagavond vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester J. W. A. Stute. (Een vacature.) Het eenige punt der vergadering was: be spreking van het tertiaire wegenplan Kats Kortgene en van Kats door den Noord- Lange weg. B. en W. wilden de meening van de raadsleden hooren. Daar de gemeente Kats een groote schuld heeft zou belastingverhooging noodzakelijk zqn, by uitvoering van het plan. Langdurige discussies werden gevoerd. De heer J. Eckhardt, stelde voor om den dykweg en de Achterstraat voorloopig nog niet on der handen te nemen, hoewel zulks bq een raadsbesluit in 1938 was aangenomen. Spr. wilde wachten tot nadere gegevens binnen zqn, en onderhandelen met de polders en de andere gemeentenbesturen. Met alg. st. werd aldus besloten. OOSTBURG. Onder leiding van den heer Jac. Ros gaf de vereeniging „Polyphonia" in de Beurs weer haar jaarlqksche uitvoe ring. Ware het niet, dat de griep velen ver hinderde deze uitvoering bü te wonen, de Beurs ware te klein geweest; thans nog was de zaal zeer goed bezet. Door ziekte van een der leden, die een zang- en ook een vioolparty moest vervullen moesten twee plaatsvervangers invallen. Het orkest kweet zich uitstekend van zijn taak en het koor, waarin nog leden mee zingen, die in den mobilisatietijd onder lei ding van den Brugschen musicus wijlen den heer Van der Looven hadden meegezongen in het door hem opgerichte meisjeskoor, dat later omgezet is in een gemengd koor, heeft nog niets van zqn krachten ingeboet. Uitweiden over verschillende stukken, schoon het wel verdiend zou zqn, zou dit verslag te uitgebreid maken, maar toch die nen afzanderlijk vermeld te worden de di recteur Ros, die o.m. op zijn onnavolgbare wyze liet hooren de Ballade in As gr. t. op 47 van Chopin, de heer J. de Zwart van Schoondyke, die Spaansche dansen speelde op de klarinet, men weet, dat de heer de Zwart onlangs bij een solisten-concours te Tilburg groote triomfen behaalde, mevr. J. Bergsma en de heer Cor Scheve, die de solo partyen zongen in Lentenachts-fantasie van Paardekooper. Men leerde hier den heer Schy've van eene andere goede zqde kennen, dan tot nu toe. Mej. N. Kouwe uit Aardenburg bege leidde zeer verdienstelijk den zang, waar voor het koor zijn waardeering uitdrukte door een bloemenhulde. SLUIS. Het muziekgezelschap Apollo" gaf onder leiding van den directeur J. van den Bussche zijn tweede winteruitvoering in de zaal van den heer B. Cammaert. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet. Er werden zeven muzieknummers ten beste gegeven. Na de pauze werd een klucht in twee bedryven opgevoerd. Het stuk werkte danig op de lachspieren van het publiek én dadelqk was de stemming erin. Tot slot van dezen zeer geslaagden avond volgde een bal tot in de kleine uurtjes. Tegen het einde dankte de eigenaar van het hotel allen die medegewerkt hauden aan het welslagen van dezen concertavond en hy sprak de hoop u!t, dat het bestuur en de leden op den in geslagen weg zouden voortgaan. De Spaansche burgeroorlog, Reuter meld uit Londen: Op de frontpagina's van de Britsche bla den wordt nog steeds de Spaansche kwestie behandeld. De diplomatieke correspondent van de „Times" bericht, dat de laatste twee of drie dagen drukke besprekingen zijn ge voerd tusschen Londen, Parijs en de beide partyen in Spanje. De regeeringen van Frankryk en Engeland hebben de erkenning van Franco nog eenige dagen opgehouden in de hoop dat spoedig een wapenstilstand of een overgave zou volgen. Naar verluidt,, stellen de republikeinen nog als eenige voorwaarde: clementie. Leden der republikeinsche regee ring te Cartagena. De regeering heeft medegedeeld, dat, aan gezien vrijwel alle regeeringsgebouwen te Madrid door de bombardementen dusdanig beschadigd zqn, dat het niet mogeiyk is hierin de regeeringsbureaux te vestigen, be sloten is de ministeries in de Oostelijke pro vincies te vestigen. Verder wordt gemeld, dat behalve generaal Miaja, talrijke leden van de regeer.ng te Cartagena zijn. Linksche hoogleeraren ontslagen» By verordening van de rechtsche regee ring zqn verscheidene republikeinsche lei ders en ambtenaren wegens „het voeren van een voor Spanje en de nationalistische beweging schadelijke politiek, ontslagen als hoogleeraar bü de centrale universiteit. DUITSCHE-BRITSCHE HANDELSBESPREKINGEN. Van grooten omvang. Reuter meldt uit Londen: De diploma tieke medewerker van de „Times" schryft, dat de Duitsch-Britsche handelsbesprekin gen, welke de volgend maand gehouden zullen worden, van grooter omvang zul len zqn, dan tot nu toe werd aangekon digd. Twee Britsche ministers, Stanley en Hudson, zullen naar Berlijn gaan, onge veer tegelijkertqd met een deputatie van den Britschen bond van industrieelen» Voordien zullen de besprekingen worden voorbereid door de handelsafdeeling van de Britsche ambassade te Berlijn en Ash- ton Gwatkin, den chef van het economi sche departement van het ministerie van buitenlandsche zaken, die de volgende week naar Berlijn zal gaan. De strijd in het Verre Oosten. Volgens een van generaal Sji yoesjan, de nieuwe voorzitter van de provinciale regee ring van Tsjahar, ontvangen telegram, ruk ken Chineesche troepen in de provincie Tsja har, in het Oosten van Binnen Mongolië, op. De voorhoede heeft reeds de grens van Tsja har bereikt. De troepen zouden dageiyks slaags zqn met de Japanneezen. De Chinee- zen maken, tot verrassing der Japanneezen, snellen voortgang. Bq een hevig gevecht te Metoekau, een mijnstand ten Westen van Peiping, moeten deze Chineesche troepen een geheel Ja- panseh detachement hebben vernietigd. Optreden der Chineesche lucht macht bq Woehoe. Uit Tsjeoengkoeng wordt gemeld, dat Chi neesche vliegtuigen met succes een aanval hebben gedaan op een concentratie van Ja- pansche oorlogsbodems bq Woehoe, voorbö Nanking aan den Yangtse. Volgens een met vertraging ontvangen bericht zoif op 9 Fe bruari een Chineesche lichte bommenwer per door Japansch luchtdoelgeschut zijn ge troffen. De Chineesche piloot richtte zyn beschadigde toestel op een groot Japansch oorlogsschip en maakte een duikvlucht. Bij de hevige ontploffing sloeg dit schip uit el kander. Gebruiken de Japanneezen gas? Uit Tsjang sja wordt gemeld, dat Japan- sche militairen te Hosjeng tsjioe, een spoor wegstation op 70 km ten Zuiden van Woet- sjang (Midden China) op 14 Februari ten gevolge van een plotseling draaien van den wind, het slachtoffer zqn geworden van gas sen, die zq bestemd hadden voor een aanval op Chineesche troepen. De strijd op Hainan. Van Chineesche officieuze zqde wordt me degedeeld, dat in het Noord-Westelqk deel van het eiland Hainan nog steeds hevig ge vochten wordt. De Chineesche strqdkrach- ten houden op succesrijke wqze stand tegen de Japanneezen. De totale sterkte der Ja- pansche troepen op Hainan bedraagt reeds I

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2