8 HIDWELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT WEKROEP! BINNENLAND. ZEELAND. SOES. WALCHEREN. WEERBERICHT. Koh - Griep - Pijn Dagblad. Uitg. N.V. De MiddeJburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turfka^e Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg er> Goes 18 ct. DE INDlë-VLUCHT VAN HEYMANS EN ROES. Ook gisteren een tocht met hin dernissen. De Indië-vliegers Heymans en Rous, die gistermorgen om 7,40 van het vliegveld V 1 i s s i n g e n opstegen met bedoe ling gisteravond Turijn (Noord-Italië) te bereiken en daar te overnachten, hebben hun voornemen niet kunnen volbrengen, door het voortdurend slechte weer. Reeds boven België begonnen de moei lijkheden ir. den vorm van grondmist en een laag wolkendek De vliegers zagen zich hierdoor genoodzaakt op een hoogtè van 1500 meter te vliegen. Na zeven kwar tier ontwaarden zij door de lage wolken het stadje Chalons sur Marne, zoodat zij na driehonderd kilometer te hebben afge legd elkaar konden vertellen goed koers te hebben gehouden. De weersomstandig heden werden echter niet beter, zoodat zij probeerden onder de lage wolken door te vliegen. Dit lukte echter niet best door het slechte zicht. Zeer hoog konden zij ook niet komen, aangezien zij op 1200 me ter boven de bergen last kregen van ijs afzetting Het eind van het lied was, dat zjj zich genoodzaakt zagen terug te kee- ren naar Chalons-sur-Marne, waar zij om 9 uur 45 op het militaire vliegveld Folie neerstreken. Nu begon een andere categorie moei lijkheden. Het bleek, dat dit vliegveld in het geheel geen bezetting had, en toege snelde gendarmen en politie beletten den heeren Heymans en Rous weder op te stijgen. Eerst na een oponthoud van 3 uur werd hun toegestaan hun tocht per vlieg tuig voort te zetten. Het weer was ér inmiddels niet veel be ter op geworden. Er was een vrij dichte mist komeh opzetten, waardoor de vlie gers gedwongen waren nog een tusschen- landing të maken te Chatillon sur Seine, waar zij omstreeks 2 uur des middags de PKWDR neerzetten. Na een half uur oponthoud stegen zij vol goeden moed op in de richting van Dijon, dat zij vrij ge makkelijk konden bereiken door de spoor lijn te volgen. Om half vier des middags (Nederlandschen tijd) landden zij te Dij on. Hier overnachten stond hun niet aan en een half uur later zaten zij weer in de lucht met den blik op de spoorlijn, welke zij wilden volgen om Lyon te bereiken. Weer een half uur later hingen de In dië-vliegers tusschen de heuvels in een buitengewoon dichten mist, zoo dicht, dat zij tot een noodlanding moesten besluiten Dit geschiedde bij het 450 inwoners tellen de dorpje Gratey, waar piloot Rous de kist op onnavolgbare wijze neerzette op een uiterst klein veld. Door deze prachtige landing liep het toestel in het geheel geen schade op, en de vliegers stapten voor den zooveelsten keer uit hun kist. Reeds spoe dig kwamen eenige dorpelingen aansnel len en zij haalden de vliegers op zeer har telijke wijze binnen. Noodgedwongen moes ten zij den nacht in Gratey doorbrengen, doch de heer Heymans verklaarde zulks in 't geheel niet te betreuren, aangezien de medewerking en de hartelijkheid der gastheeren onuitputtelijk scheen. Heden hoopte men den tocht voort te zetten De vliegers verwachten het toestel zonder hulp van den grond te kunnen krij gen. Teneinde echter het gewicht van de machine te verminderen en een start ge makkelijker te maken, zou de heer Hey mans heden „over den grond" naar het nabijgelegen Macon reizen, met zooveel bagage en ballast, als hem mogelijk is. De heer Rous zou zijn reisgenoot dan daar met het vliegtuig ophalen. DE STIJGING DER GROENTENPRIJZEN. B. en W. van Amsterdam verzoe ken tijdelijke opheffing der mo- nopolierechten. In verband met het feit, dat tengevolge van de periode van strenge vorst in De cember jl. de prijzen van versche groenten thans zóó ijoog zijn, dat een groot gedeelte der bevolking van de hoofdstad deze le vensmiddelen bezwaarlijk kan koopen, heb ben B. en W. van Amsterdam na ingewon nen advies van de met den levensmiddelen- raad verbonden commissie voor aardappe len, groenten en fruit, den minister van economische zaken verzocht te willen be vorderen, dat tot den tijd, waarop weder om voldoende versche Nederlandsche groen te aan de markt komt, de monopolieheffin gen op de daarvoor in aanmerking komen de versche groente en blikgroenten verval len, onderscheidenlijk dat aan de impor teurs van die artikelen de monopolieheffin- gen worden terugbetaald. DE UITVOER VAN ZUIVEL-, LAND- EN TUINBOUWPRODUCTEN IN JANUARI. Volgens de maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Cen traal bureau voor de statistiek, heeft onze uitvoer van b o te r in Januari 3283 ton ter waarde van 2.917.000 bedragen, tegen 2609 ton ter waarde van 2.365.000 in°de eerste maand van het vorige jaar. Er is 2314 ton naar Groot-Britannië ge gaan tegen bijna 84% cent, en slechts 582 ton naar Duitschland tegen bijna 104 cent per kilogram. In December werd aan Groot- Britannië geleverd 1650 ton tegen ruim 81% cent en aan Duitschland 792 ton tegen ruim 104 cent. De uitvoer van kaas heeft in Januari bedragen 4162 ton ter waarde van ocJ'0^' tegen 4805 ton ter waarde van 2.563.000 in Januari 1938. De uitvoer van versche eieren heeft in Januari bedragen 7482 ton ter waar de van 3.419.000 tegen 7270 ton ter waar de van 3.927.000 in de eerste maand van het vorige jaar. Ons land heeft in Januari 3378 ton k 1 e i- aardappelen uitgevoerd ter waarde van 103.000, tegen 8878 ton ter waarde van 311.000 in Januari 1938. De uitvoer van pootaardappelen 18 FEBR. 108». EERSTE BLAD. 182e JAARG. bedroeg 3830 ton ter waarde van 186.000, tegen 3818 ton ter waarde van 178.000 in de eerste maand van het vorige jaar. In de vorige maand heeft ons land uitge voerd: Appelen: 110 ton ter waarde van 22.000, tegen 3630 ton ter waarde van 351.000 in Januari 1938. Druiven: 75 ton ter waarde van 36.000, tegen 61 ton ter waarde van 25.000. Witte kool: 2337 ton ter waarde van 89.000, tegen 2134 ton ter waarde van 75.000. Savye kool: 1227 ton ter waarde van 67.000, tegen 924 ton ter waarde van 32.000. Roode kool: 3232 ton ter waarde van 168.000, tegen 1856 ton ter waarde van 112,000. Uien en sjalotten na de stag natie van den uitvoer in December tenge volge van de vorst 19.514 ton ter waarde van 1.235.000, tegen 11.777 ton ter waar de van 1.326.000. Spruitkool: 266 ton ter waarde van 57.000, tegen 850 ton ter waarde van 101.000. Peen: 864 ton ter waarde van 41.000 tegen 1221 ton ter waarde van 46.000. Schorseneeren: 607 ton ter waarde van 73.000, tegen 701 ton ter waarde van 81.000. Prei: 224 ton ter waarde van 14.000, tegen 225 ton ter waarde van 8000. S e 1 d e r jj196 ton ter waarde van 15.000, tegen 91 ton ter waarde van 5000. DE VORSTSCHADE DER TUINDERS. Over een eventueele verhooging van den steun is nog geen be slissing genomen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop betreffende verhooging van den steun aan de tuinders in verband met scha de, teweeggebracht door de in December in getreden vorst, heeft de heer Steenberghe, minister van economische zaken geant woord, dat deze vragen door hem thans nog niet kunnen worden beantwoord, daar eenerzijds de omvang der schade, teweegge bracht door de in December 1938 ingetreden vorst, nog niet met nauwkeurigheid is kun nen worden vastgesteld, terwijl anderzijds nog niet door hem is beslist, zoo eenige te gemoetkoming van deze schade uit het landbouw-crisisfonds zal worden verleend, op welke wijze deze steunverleening zal worden berekend en uitgekeerd. DE DUITSCHE REMBRANDTPEIJS TOEGEKEND AAN WILLEM MENGELBERG. Men meldt ons uit Hamburg: De Rembrandtprijs voor 1938 is door de Hanzische universiteit te Hamburg toege kend aan dr. Willem Mengelberg. De oorkonde van den Rembrandtprijs is Zaterdag 18 Februari in een plechtige zit ting der universiteit door den rector aan dr. Mengelberg, die Vrijdagavond in Ham burg een concert van het Berlijnsche Phil- harmoniseh Orkest gedirigeerd had, uitge reikt. De plechtigheid werd bijgewoond door hoogleeraen, docenten en studenten der uni versiteit, door vele vertegenwoordigers van het consulaire corps te Hamburg, onder wie de Nederlandsche consul-generaal, F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol, van de autoriteiten van den handel en van Nederlandsche vereënigingen. De Rembrandtprijs voor Nederduitsche letterkunde en kunst bedraagt tienduizend rijksmark en wordt door de Hanzische uni versiteit jaarlijks uitgereikt. Na afloop van de plechtigheid der uitreiking van den Rem brandtprijs wérd door de Hanzische univer siteit tezamen met de Duitsch-Nederland- sche vereeniging een noenmaal in hotel „Vier Jahreszeiten", aan dr. Mengelberg aangeboden. DOODELKKE VAL VAN EEN GLAZENWASSCHER. Gistermiddag te ruim zes uur werd de glazenwasscher A. J. H. te Lisse, die bezig was met het wasschen van een pui van een winkelhuis, door een duizeling overvallen, met het gevolg, dat hij van een hoogte van zes meter van den ladder stortte. Met ern stige verwondingen werd de ongelukkige de garage van de protestantsehe coöperatieve vereeniging binnengedragen. Een kwartier na het ongeluk is de glazenwasscher bezwe ken. Groote brand te Ouderkerk aan den IJssel. Gisteravond is door tot dusverre onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de oude graanmaalderij met pakhuis van de firma Baas aan den IJssel dijk te Ouderkerk aan den IJssel. Het vuur vond gretig voedsel in de groo te voorraden graan, welke in het pakhuis waren opgeslagen. In korten tijd stond het complex in l'chter laaier. Aan blusschen viel niet te denken. De gebouwen brandden tot den grond toe af. (Ingezonden.) (n.s.) 'De kat uit de boom te kijken is een kenmerkend Nederlandse eigenaardig heid. Getuigt deze karaktertrek oorspron kelijk van beleid, hij kan ontaarden in ver derfelijke vadsigheid. In dit geval laat men het er bij, als de kat blijft zitten en keert kat en boom de rug toe. Men behoudt zijn gemoedsrust en koestert ze voor alle ver volg in dezelfde passiviteit. Reddeloos wordt de toestand, wanneer een volk gewend raakt aan deze houding en ook de jongeren en de jeugd leren piepen naar de zang der ouden. Ieder, die klaar ziet en eerlijk durft zijn, bekent dat de beschreven houding als nor maal is gaan gelden in ons land. Gelukkig echter zijn enkele groepen in den lande, waaronder die rondom het tijd schrift „Het Gemeenebest", reeds begonnen met een snelle uitwerking van hervormings plannen, zoals men kan lezen in het artikel van dr. P. J. Bouman in dit blad, dat 28 Januari j.l. verschenen is en wel naar aan leiding van de laatste rede onzer Koningin. In dit verband is het vooral voor alle jonge Zeeuwen de moeite waard op te merken, dat geen openlijke reactie ge volgd is op de uiterst belangwekkende in lichtingen van dr. Bouman. Het zou natuur lijk geweest zijn in de eerste plaats bijval te zien betuigen door hen, die een openbare bestuurstaak vervullen. Men kan niet ver onderstellen, dat de ernst van de toestand niet genoeg doorgedrongen is: de Koningin heeft er onomwonden op gewezen. Er moet iets groots verricht worden in een in Nederland ongekend tempo. Maar men zit nu eenmaal vast in een algemene verstarring. Men juicht Harer Majesteits woorden toe en drinkt zijn kopje koffie zoals na een concert, een toneelstuk, een film. En de grote drom verstarden smoort de activiteit van enkelingen. Waarschijnlijk vindt men hierin het geheim van het zwij gen, dat gevolgd is op Burgemeester Fern- hout's verheugend initiatief om zich in Den Haag inlichtingen te verschaffen over de wijze waarop iets gedaan kan worden. Wel licht peinst men over mogelijkheden en dut zijn ondergang tegemoet. Moeten is dwang. Na ons de zondvloed. Misschien meent men het goed, maar het resultaat blijft hetzelf de. Er is een weg, maar geen wil. En zo verspert men de weg voor degenen, die nog levenskracht tonen. Men is immers aan het abnormale gewend en wacht intussen op wat nooit komen zal. De wijzen en ervare- nen zijn er bovendien van overtuigd, dat het goed is voor de jeugd moeilijkheden te moe ten overwinnen. Maar ze zien geen grenzen en stellen aan het opkomend geslacht steeds meer eisen, waaraan ze zelf nooit hebben voldaan. De jeugd wil met inspanning te genslag te boven komen; maar niemand is ooit in staat alleen een rotsblok te ver plaatsen. Thans zullen in 't bijzonder de jonge mensen, handarbeiders en intellectuelen, van wie men het reeds gewoon" vindt, dat ze zich te veel voelen op de wereld, zich afvragen, of dan ook het woord van een Oranje geen voldoende stimulans meer blijkt. De niet te waarderen verdienste van de Oranjevorsten is tot heden toe geweest de waarheid te durven uitspreken en daar naar te handelen. Wat moet men evenwel denken van het volk, dat ontroerd knikt bij een koninklijke rede en daarna zijn sukkelgang blijft gaan? Jan Salie is weerom ontsnapt, maar oefent thans op de gevaarlijkste plaatsen de meeste invloed uit. Opnieuw zouden Jan, Jannetje en hun jongste kind aan ons voor gesteld kunnen worden, met enige variatie. Het ouderpaar is ook wat afgeleefder dan in Potgieter's tijd. Laten we hopen nog meer dan de kracht van een volkomen vaderlander als Potgieter te vinden in de actief geraakte werkers, die hun schouders moeten zetten tegen een ijsberg. Dat alle jongeren zich achter hen scharen! Nederland lijdt te lang aan ver deeldheid, lijdt te lang aan deftigheid, lijdt te lang aan bloemrijk praten bij banketten, lijdt te lang aan werkeloze comité's (te onderscheiden van werkloze), lijdt te lang aan berusting en welwillendheid. Er komt een eind aan het geduld om fra sen aan te horen van degenen, die van spre ken hun vak maken en ijdelheid zoeken. De jeugd blijft niet te paaien met vage woor den. De jeugd is de toekomst niet, als er geen toekomst voor de jeugd wordt gescha pen. Velen hebben de toekomst reeds heden zien worden, terwijl ze nog genadebrood moeten eten bij hun eigen ouders. Het is geen gelukkig land, waar de jonge- gezinsvorming gering is, waar voor de werk loze intellectuelen nagenoeg niets en voor de handarbeiders onvoldoende wordt ge daan, en dit vaak nog op een verkeerde wijze. Neen, thans gaat het in Nederland om het sprookje van de naastenliefde; niet om de onmisbare en bestaande filanthropie, die de overgeschoten kruimels de misdeelden toe werpt, maar om de ware naastenliefde, die het waagt de helft te offeren aan de ge- lijkwaardigen. Doch dit vereischt moed zonder bravour, niet van enkele groepen: van iedereen, nie mand uitgezonderd. Gedeeltelijke hulp blijkt in deze crisis lapwerk. Moed, eensgezindheid en evangelische da den hebben sedert onheuglijke tijden in het dagelijkse leven van de doorsnee-Nederlan der ontbroken. De jonge Nederlanders dienen nu te trachten de geestelijke degeneratie te bo ven te komen. De jonge Zeeuwen waren lang geleden niet bang wat energie te tonen. Laten wü het „luctor et emergo" weer zelf verdienen. Het is gemaakt tot een or nament. Wie er mee blijft kokettéren, zal ten slotte ondergaan. Eén der vele werkloze intellectuelen. HET GRONDBEDRIJF. Wordt hooge winst gemaakt? In één onzer vorige nummers meldden we, dat B. en W. den Raad voorstellen d<-, grondprijzen die ook vorig jaar- vastgesteld werden, te handhaven. Daar velen, ook belanghebbenden, min of meer de meening toegedaan zijn, dat het grondbedrijf een soort „melkkoetje" is, lijkt het ons wel van belang hieronder de den Raad aangeboden berekening van. B, en W. te laten volgen: De oppervlakte van de tot 31 December 1938 verkochte gronden is 4.45.94 ha, en de oppervlakte van den nog voorradigen grond 3.37.82 ha, zoodat de totale verkoopbare grond is geweest 7.83.76 ha, waarvan de kostprijs met inbegrip van de te maken kos ten van het bouwrijp maken van den gror.d wordt geraamd op f 389112.48, en derhalve de kostprijs van den grond per nP dan zou bedragen 389112.48: 78376= 4.96468919. De kostprijs van den tot 31 December 1938 verkochten grond is dan 44594 x f 4.96468919 f 221395.35 terwijl de opbrengst van verkochte gronden tot en met 31 De cember 1938 bedroeg f 272378 en mitsdien de winst op verkochte gronden f 50982.65. Uit het feit alleen, dat er winst is ge maakt op verkochte gronden, mogen even wel geen conclusies worden getrokken, want tot nog toe zijn hoofdzakelijk verkocht de duurdere gronden, vandaar dat, zooals hie-r- ?ia is aangegeven, op de onverkochte goed- kcopere gronden vermoedelijk verlies zal worden geleden. De bedoeling van een grondbedrijf is, dat door de gemeente bouw terreinen worden beschikbaar gesteld tegen zoo laag mogelijke prijzen zonder dat daar op winst wordt gemaakt of verlies wordt geleden en voor zoover wij kunnen zien mo menteel zal het grondbedrijf dezer gemeen te met zijn gronden in bouwplan III aan dat doel ten volle beantwoorden. De kostprijs van alle gronden is hierbo ven berekend op een bedrag van f 389112.48 terwijl als kostprijs van den verkochten grond is genoemd een bedrag van f 221395.35. Zoodat de kostprijs van den on- verkochten grond is 167717.13 waartegen over de getaxeerde waarden van der. onver- kochten grond (met inbegrip van den van den Meer van Dissel te koopen grond/ als volgt is te berekenen: 8174 m2 grond a f o is f 49044; 2556 m2 grond a f 5 is f 12780; 8249 m2 grond f 4.50 is f 37120.50; 11687 m2 grond a f 4 is f 46748 2096 m 2 grond a f 3.50 is f 7336; 1020 m? grond a f 3 is f 3060 dus totaal f 156088.50, en mitsdien het vermoedelijk verlies op den onverkoch- ten grond zal zijn f 11628.63. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat voor renteverlies op de gronden na 31 December 1938 nog beschikbaar blijft f 50982.65 (winst op verkochte gronden) verminderd met f 11628.63 (vermoedelijk verlies op onver kochte gronden) of f 39354.02. Het rente verlies over 1939 Is geraamd in de begroo- tignvoor dat jaar op f 3031.38 en daalt nog jaarlijks in verband met aflossing op leenin gen, zoodat deze reserve voldoende mag worden geacht. BOEKENWEEK 1939. De boekenweek 1939 zal ook voor Goes weer een bijzondere beteekenis hebben. De organisatoren stelden een programma samen voor een avond in Schuttershof, die door burgemeester Van Dusseldorp geo pend zal worden. Naast andere program mapunten, zal het spel „Het Visioen!' ge geven worden, de geschiedenis van het boek sinds de uitvinding der boekdruk kunst. Een tiental bekende personen werkt aan deze uitvoering mee. Ditzelfde spel is vorig jaar o a. op den gala-avond te Amsterdam voor ettelijke ministers en B en W. van onze landelijke hoofdstad ge geven en was toen een groot succes. Feestavond „Ons Belang". Vrijdagavond hield de coöperatie „Ons Belang" haar jaarlijkschen (26sten) feest avond in het Schuttershof, dat vrijwel geheel bezet was. De hr. Crucq opende den avond, waarin hij een kort overzicht gaf van den steeds voortgaanden groei en bloei der vereeni ging. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld door de „4 Van Tolen on Van Lier" met de revue „Binnen zonder klop pen", waarin te genieten viel van ernst en veel luim met veel toepasselijke liedjes en declamaties op het wezen der coöperatie. Vooral Tolen en Van Lier vonden veel bjjval met hun humor en het publiek dat gul was met applaus, genoot zichtbaar van hetgeen zij ten tooneele bracht. Ook de geestige en aardige liedjes van Kitty van Dongen en Jeane Laforce vielen overigens in den smaak. Zonder twijfel is deze avond een goede propaganda geweest om den ste- vigen band in de vereeniging te bekrach tigen en velen zullen ook Zaterdag (heden) avond gaan genieten van hetgeen de coöpe ratie haar leden en belangstellenden biedt. BIGGEKERKE. Woensdagavond kwa men de aandeelhouders der weegbrug „Ons Belangbijeen onder voorzitterschap van den hr. L. Simonse. Uit 't jaarverslag van den secretaris bleek, dat in '38 slechts is gewogen 700,000 kg. Uit het financieele verslag bleek echter dat er nog een goed slot was van 67. Besloten werd dit jaar 2 pet. dividend uit te keeren. De aftreden de bestuursleden de heeren L. Simonse en J. Lampert werden herkozen. Het weeg loon werd onveranderd vastgesteld. Donderdagavond werd de jaarverga dering gehouden van de pi. afdeeling van de Z. L. M. onder leiding van burgemees ter L. Simonse. In zijn openingsrede heette de voorzitter hartelijk welkom den inspec teur voor de werkverschaffing te Middel burg, de heeren Ikkink en Janse resp. di recteur en assistent der coöperatie „Eiland Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p.,r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bi{ vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct, Verwachting tot morgenavond: DE BILT: aanvankelijk matige, tijdelijk krachtige N.W. tot N., later afnemende en krimpende wind, aanvankelijk helder tot licht of half bewolkt, later weer toene mende bewolking, weinig of geen regen, des nachts temperatuur om het vriespunt, zelfde temperatuur overdag. ÜKKEL: Vrij sterke wind van N.W. tot N. Afwisselend bewolkt en helder. Regen en sneeuwbuien. Kcele temperatuur; nach telijke minimum 2. Zo 19 Fèbr Zon op: 7 h 11; onder: 17 h 17. Licht op: 17 h 47 Maan op: 6 h 46: onder: 17 h 52. N.M. 19 Febr. Ma 20 Febr. Zon op: 7 h 09; onder:, 17 h 19 Licht op: 17 h 49 Maan op: 7 h 06, onder 18 h 58. E.K, 27 Febr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen; Februari Hoogwater. Laagwater Zaterdag 18 1.03 13.20 7.30 19.38 Zondag 19 1.33 13.52 8.04 20.08 Maandag 20 2.03 14.25 8.36 20138 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere-38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Februari. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 18 2.53 15.07 8.31 20.44 Zondag 19 3.28 15.43 9.03 21.14 Maandag 20 4.00 16.17 9.33 21.45 Mijnhardtjes bewijzen U goede diensten. Doos 30 en 50 ct, (Ingez. Med.) Walcheren" en den heer Kleinepier, den secretaris van den kring Walcheren der Z. L. M. De secretaris-penningmeester, de heer L de Pagter deelde in zijn jaarver slag om. mede: dat het ledental 71 be draagt; van de coöperatie „Eiland Walche ren" is voor 6267 betrokken. De ont vangsten bedroegen 6759 terwijl het goed slot 41 bedraagt. Hierna hield de inspecteur voor de werkverschaffing een lezing over het on derwerp „Grondegalisatie". In zijn uitvoe rige rede toonde spr. aan, dat door het effenen van ongelijk liggende perceelen bouw- of weiland, de gebruikswaarde er van zeer wordt verhoogd; en indien deze werken in werkverschaffing worden uit gevoerd, zijn niet alleen de .onkosten voor de eigenaren geringer, daar het rijk een belangrijk percentage voor zijn rekening neemt, maar wordt ook de werkloosheid bestreden. Nadat verschillende gestelde vragen waren beantwoord, gaf de heer Kleinepier omtrent eenige crisis-aangelegenheden een kleine toelichting. De heer Ikkink spoorde aan de eigen coöperatie te steunen waarna nog enke le mededeelingen werden gedaan over kunstmest en voederartikelen. DE INSTALLATIE VAN DEN HEER P. DANïëLSE ALS BURGEMEESTER VAN RITTEM. (Slot.) Na de toespraak van den voorzitter der feestcommissie voor 't gemeentehuis werd mevr. Daniëlse nog een bouquet aangebo den door mej. NaereboutVeen namens de afd. E.H.B.O. van 't Roode Kruis. De le den hiervan hebben ook in den stoet geloó- pen om den burgemeester af te halen. De gemeentekamer was smaakvol versierd. Ook waren er tal van toegezonden bloem stukken. Nadat de burgemeester was geïnstalleerd e"n ten blijke hiervan hem den ambtsketen vvas omgehangen, sprak hij zijn rede uit, v.-aarvan wij in het nummer van gisteren melding maakten. Het oudste raadslid P. J. de Pagter wees op de blijdschap welke bij den gemeente raad en de ingezetenen bestaat door de be noeming van den heer Daniëlse als burge meester. Deze toch is in de gemeente be kend om zijn bekwaamheid en beminnelijk heid. Het a.r. raadslid K. Louwerse sprak me de namens zijn collega. Begrijpende, dat in Riltem met zijn overwegende C. H. bevol king ook een burgemeester van deze poli tieke richting zou benoemd worden, ver heugde spreker zich over deze benoeming. De eerste wethouder W. Boogaard las nog een ingekomen gelukiygnsch voor van den oud-burgemeester P. W. ten Haar. te Sta voren. Burgemeester Danielse dankte beide spre- kers en sloot de officieele vergadering. Na 't gebruik van een verversching werd ■het woord gegeven aqn enkele ingezetenen, in de zaal aanwezig. Ds. H. Bartlema sprak namens de her vormde kerkelijke gemeente. Hij wees op de goede verhouding, die er bestond tus schen de besturen der kerkelijke en burger lijke gemeenten ook op 't gebied van de armenverzorging. Als voorzitter van 't bestuur der Chr. School sprak de heer F. de Groot Hij ver trouwde, dat de goede samenwerking tus schen de gemeente en de chr. school besten digd zal blijven en wenschte den burgemees ter Gods zegen toe. Namens de muziekvereeniging werd de burgemeester gefeliciteerd door den heer H. Barentsen, voorzitter der muziekvereeni ging. De heer N. de Pagter complimenteerde den burgemeester als voorzitter der Oran- jevereeniging en van de afd. Rittem der vereeniging voor luchtbescherming. De heer B. J. de Meij sprak namens de Chr. Hist. Kiesvereeniging, waarvan de burgemeester ook bestuurslid is. De veldwachter J. H. Vink wees op de goede samenwerking, die er noodig is tus schen den burgemeester en de politie.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1