Hf COURANT COURANT ZEELAND. Engeland's reusachtige bewapening- IMSSENL&ND. MIDDELBURG. Er wordt dit jaar meer dan 500 millioen pond uitgegeven waarvan 200 millioen voor de luchtmacht. SOES, Een nieuwe U. L, O, school Bij Griep en Koorts. WALCHEREN. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg er* Goes 18 ct. NUMMER 40. TWEE BLADEN. DONDERDAG 16 FEBR. 1939. EERSTE BLAD. 182e JAABG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bfjj vooruitbetaling. -.Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct» UJVf. de Koningin naar het Loo. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin om Vrijdag naar het Loo te ver trekken en daar eenige dagen te ver blijven. BURGEMEESTER VAN BUSSUM. Naar het Vaderland verneemt komt voor de binnenkort te verwachten benoeming van burgemeester van Bussum ernstig in aanmerking de heer P.. A. Colijn, thans burgemeester van Alphen a.d. Rijn. HET VERTREK VAN DE SPORTVLIEGERS HEYMANS EN ROUS NAAR INDIë. Bi) uitzondering zijn vanmorgen kort na elkaar van Schiphol nu eens twee vlieg tuigen naar Inöië vertrokken. Zooals ge woonlijk was er echter slechts één Indië- machine van de K.L.M. bij. Het andere toe stel, dat korten tijd later startte, was het sportvliegtuig, waarmee de heeren J. Hey- mans en W. Rous, een toeristische zaken- vlucht naar Indië maken. Zij zullen dan ook zeer veel later dan de DC 3 der K.L.M. op Tjililitjan aankomen. Voor een licht sportvliegtuig, als de P. K.W.D.R., is een vlucht naar Indië toch nog altijd een bijzondere prestatie, vooral als het bestuurd wordt door twee amateur vliegers, zoodat er uit de kringen der sport- vliegerij groote belangstelling voor dit vertrek bestond. De laatste weerberichten waren voor het eerste gedeelte vein hun route niet bijzon der fraai, voor verder naar het Zuiden toe echter luidden zij zeer gunstig. Ongeveer tien minuten voor half acht rolde de PK-WDR over het veld, gevolgd door 2 vliegtuigen van de Nationale Luchtvaart- school, waarmee de instructeurs De Mul en Hoekstra den beiden Indië-vliegers uit geleide deden. In fraaie escadrille-formatie cirkelden de drie toestellen nog eenige ma len boven Schiphol, waarna het voorste vliegtuig, de Horneth Moth, zich uit de for matie losmaakte om in Zuidelijke richting te verdwijnen. WEGENS SLECHT WEER TE VLISSINGEN GELAND. - - Te ongeveer kwart over negen heden morgen is het toestel evenwel wegens het 2eer slechte weer, op het vliegveld V1 i s- s i n g e n geland. De beide sportvliegers, die niet over radio aan boord beschikken, bevonden zich reeds boven België en waren Antwerpen gepas seerd, toen het toch reeds slechte zicht zoo slecht werd, dat zij bet geraden achtten te rug te keeren naar een nabij gelegen vlieg veld. Te Vlissingen zouden zij wachten tot het weer voldoende opklaart, om de vlucht voort te zetten. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat blijkens door het centraal bureau voor de statistiek verstrek te voorloopige gegevens in de week 23 t/m 28 Januari 1939 bij gesubsidieerde vereeni- gingen met werkloozenkas waren aangeslo ten 572.338 personen (waaronder 75.134 landarbeiders). Van de 497.204 verzekerden, buiten de landarbeiders, was het werkloosheidspercen tage 26,9 (in de vorige verslagweek, 9 t/m 14 Januari 1939, was dit percentage 29.3). Van de 572.338 verzekerden, met inbegrip van de landarbeiders, was het werkloos heidspercentage 27.7 (vorige verslagweek 81.7). In de overeenkomstige verslagweek van Januari was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten) 1932: 29.2 (28.0); 1933: 39.7 (36.8); 1934. 34.2 (31.8); 1935: 36.0 (35.2); 1936: 38.0 (36.8); 1937 36.1 (34.4); 1938: 31.0 (30.3) 1939: 27.7 (26.9). Op 28 Januari 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschre- van 422.934 werkzoekenden, waarvan er 404.407 werkloos waren (nl. 389.139 man nen en 15.268 vrouwen). Van de geheel werklooze verzekerden ontvingen er in de verslagweek 78.777 uit keering uit een werkloozenkas. Blijkens voorloopige opgave van den di recteur-generaal van de werkverschaffing en steunverlening bedroeg op 28 Januari ™het aantal tewerkgestelde werkloozen het aantal gesteunde werkloozen 1D/.333, tezamen 223.400 verzorgden. (Hier onder bevindt zich een aantal verzekerden, wier steun bestaat uit een aanvulling van de uit keer mg uit hun werkloozenkas.) Het verschil tusschen het aantal bij de organen der arbeidsbemiddeling ingeschre ven werkloozen en het aantal personen door verzekering, steun en werkverschaf fing geholpen, wordt mede hierdoor ver klaard, dat onder het aantal verzorgden (dit zijn in hoofdzaak kostwinners van gezin nen) de werklooze gezinsleden niet worden medegeteld. Dezen zijn echter wel als werk zoekenden bij een arbeidsbeurs ingeschre ven. INKOMSTEN EN VERMOGENS IN NEDERLAND IN 1937/1938. Over het jaar 1937-1938 had 95 van de aangeslagenen in de inkomstenbelasting een inkomen beneden 5000. Hun inko mens bedroegen 74 van het totaal, ter wijl zrj in verband met het progressieve ta rief slechts 37 bijdroegen in het totaal der inkomstenbelasting in hoofdsom. Daar- entegen was 0,02 der belastingplichtigen aangeslagen voor inkomens van 100.000 en (in totaal 282 personen). Zö hadden 2 van het totaalinkomen, terwijl zij 14 in het totaal dezer belas ting bijdroegen. Over hetzelfde jaar was 46 van. de voor vermogens beneden 30.000. Te zamen bezaten zij 14 van het totaalvermogen en droegen 9 bij tot de totaalopbrengst der vermogensbelasting in hoofdsom. De 877 millionairs (0.49 van 't totaal aantal aangeslagenen) bezaten te zamen 15 van het totaalvermogen en betaalden 16 in het totaal dezer belasting. Behalve bovengenoemde cijfers voor alle gemeenten te zamen komen in de eerste aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek voor 1939 nog een aantal gegevens voor betref fende de 45 gemeenten boven de 20.000 in woners en voor de provinciën. De groote verschillen tusschen den wel stand der bevolking blijken wel hieruit, dat in Bussum 36 en in Kerkrade 65 van alle aangeslagenen in de inkomstenbelas ting een inkomen hadden van 8001400, terwijl in Kerkrade 0,3 en in Bussum 5 van hen een inkomen hadden van 10.000 en hooger. Een vermogen van 16.00030.000 be zaten in Rheden 30 en in Kerkrade 61 van alle aangeslagenen in de vermogens belasting, terwijl In Emmen 2 en in Rheden 13 va nhen een vermogen be zaten van 200.000 en hooger. Van de zes gemeenten boven 100.000 in woners is het bedrag der inkomens het grootst in Amsterdam. Daarentegen is het bedrag der vermogens het grootst in 's-Gra- venhage. Van deze groep is in laatstgenoem de gemeente ook het gemiddelde inkomen en vermogen per aangeslagene het hoogst. Hoogere cijfers voor het gemiddelde in komen worden nog aangetroffen in Bus sum 3453), Hilversum 2704) en Zeist 2643), alsmede voor het gemiddelde ver mogen in Almelo 114.000) en Enschedé 130.000). Van de gemeenten boven 20.000 inwoners heeft Kerkrade het laagste cijfer, zoowel voor het gemiddeld inkomen 1500) als voor het gemiddelde vermogen 37.000). Worden alle 1056 gemeenten in het on derzoek betrokken, dan blijken 146 gemeen ten nog een lager gemiddeld inkomen dan 1500 en een lager gemiddeld vermogen dan 30.000 te hebben. Verder blijken 6 gemeenten een hooger gemiddeld inkomen dan 3500 en 9 gemeenten een hooger ge middeld vermogen dan 150.000 te hebben. De mensch is dikwijls tot grootere dingen in staat dan hij tot stand brengt. Hij wordt de wereld inge stuurd met een credietbrief, maar ge bruikt hem slechts zelden ten volle. NIEUWE ADJ. LANDBOUW- CONSULENT. Naar wjj vernemen is ir. Van Vliet land- bouwconsulent te St. Oedenrode, in gelijke functie overgeplaatst naar Goes. Deze verplaatsing staat in verband met het a.s. vertrek van den landbouwconsulent ir. Ovinge, naar de Wieringermeer. Ir. Vein Vliet zal deze week nog zijn func tie te Goes aanvaarden. (Dagbl. v. N.Br. en Z.) OPENBARE LES IN DE AMBACHTSSCHOOL. Heden wapperde de driekleur van het ge bouw der Middelburgsche Ambachtsschool ten teeken, dat aldaar de jaar lij ksche open bare les plaats had en zij die er een kijkje gingen nemen, ontwaarden in gangen en op trappen keurige palmversieringen als be wijs, dat het een hoogtijdag was voor de school. En die mag er wel eens zijn, in tijden, dat bestuur en directeur heel wat moeilijk heden te verwerken hebben, maar daarbij over zoo straks nog iets. Het bezoek aan de verschillende lokalen heeft ons doen zien dat de vervanging van den driejarigen door een tweejarigen cur sus op de resultaten van het onderwijs wel invloed heeft, doch dat ook zoowel prae- tisch als theoretisch in deze jaren heel wat kennis wordt bijgebracht. Het is juist daarom zoo te betreuren, dat een der afdeelingen, en wel die van het meubelmaken, tot het verleden gaat behoo- ren. Tot nu toe was het mogelijk geweest het wettelijke minimum van 15 leerlingen voor dat vak te handhaven, doch thans zijn nog 8 leerlingen voor meubelmaken over en moet deze afdeeling worden stop gezet Uit Londen wordt gemeld: Gisteren is uitgegeven een witboek van de Engelsche regeering inzake de militaire verdediging van het Britsche gemeenebest. Voor het belastingjaar 1939|40 worden de totale uitgaven voor de defensie daarin ge schat op maar eventjes 523 millioen pond sterling (ongeveer 4% milliard gulden). Het bedrag van 400 millioen, dat in het oorspronkelijke vijfjarenplan voor de be wapening door een leening zal gedekt wor den, wordt verdubbeld tot 800 millioen, om dat er reeds 200 millioen, van zijn uitgege ven en de regeering deelt dan mee, dat het bedrag van 1500 millioen, dat voor de periode 19371942 was voorzien, belangrijk overschreden zal worden. De vloot. Wat de vloot aangaat in het program voor 1939 zullen nog twee slagschepen wor den opgenomen, zoodat in het geheel negen dezer schepen in aanbouw zullen zijn. Het program voor 1939 voorziet in den bouw van twee nieuwe torpedojagersflotieljes, twintig snelle escorteeringsvaartuigen van een nieuw type, die bestemd zjjn voor de bescherming der scheepvaart tegen duik boot- en luchtaanvallen. Er zal nog een vliegtuigschip worden gebouwd, waarmede dit aantal op zes wordt gebracht, de vol tooide Ark Royal niet medegerekend. Er zullen nog vier groote kruisers komen met zesduimsgeschut en eenige kleinere sche pen. De moderniseering der bestaande slag schepen gaat gestadig voort. Er wordt voortgang gemaakt met de versterking der bewapening tegen aanvallen uit de lucht bij andere schepen. In dit financieele jaar worden 60 oorlogs schepen voltooid tot een gezamenlijken in houd van ruim 120.000 ton. Hierbij zijn twee linieschepen, een vliegtuigschip, zes kleine kruisers met kanonnen van zes duim. Het personeel van de vloot wordt met 12.000 man uitgebreid en is dan sinds 1933 met ruim 33.000 man toegenomen. Er zijn thans schepen in aanbouw tot een totale tonnage van 660.000. In 1935 bedroeg zij 139.000. De luchtmacht. Wat de luchtmacht betreft, zal geduren de het loopende financieele jaar de maande- lijksche aflevering meer dan verdubbeld worden en zij zal ook verder aanzienlijk worden uitgebreid. Omstreeks 31 Maart zal het aantal vlieg tuigen der eerste linie tot 17,550 zijn geste gen. Overeenkomstig het oorspronkelijke program. In Mei 1938 was deze bouw aan gekondigd, terwijl in November nieuwe be stellingen werden aangekondigd. De capa citeit der industrie is belangrijk uitgebreid en de moeilijkheden bij de productie zijn overwonnen. Alle drie diensten der lands verdediging krijgen nu voorraden van alle soorten en der laatste modellen. De pro ductie zal op de vergroote schaal voortgaan. Van den toestand in de wereld zal de toekomst van den vliegtuigbouw afhangen. Het is thans onmogelijk te voorspellen hoe spoedig de situatie in staat zal stellen de productie der bewapening te verminderen. De begrooting voor de luchtvaart zal voor 1939 de 200 millioen pond sterling te boyen gaan. De territoriale luêhtafweerdivisies zijn uitgebreid van twee tot vijf en het geheel is georganiseerd onder een luchtafweer- commando. De kracht te velde van het ter ritoriale leger is georganiseerd in overeen stemming met het geregelde leger. Het ballonversperringsplan, waarmede verleden jaar een begin is gemaakt, is thans uitgebreid tot de provincies. Het omvat 47 eskaders. Het is niet mogelijk een nauw keurige raming te geven van de totale kos ten in de vijf jaren van 1937 tot 1942. Het witboek geeft na deze eenigszins droge opsomming van cijfers bijzonderhe den over wat allemaal gedaan is op het ge bied van gasmaskers, van ontruiming voor nationale vrijwillige diensten enz. Er blijkt o.a. dat op 18.000 plaatsen in het land brandbluschmiddelen vergaard zijn en dat in de ziekenhuizen millioen bedden zijn gereserveerd voor onmiddellijk gebruik bin nen 24 uur na een eventueele oorlogsver klaring. De ingewikkeldheid der moderne wapening. Het witboek noemt als een der factoren, welke hebben geleid tot de toenemende uit gaven, de voortdurend toenemende ingewik keldheid der moderne bewapening, welke toe te schrijven is aan de vindingrijkheid der uitvinders. De voornaamste reden ligt echter in de noodzakelijkheid gepaste voor' zieningen te treffen tegen luchtaanvallen. De hooge kosten voor de luchtmacht komen grootendeels op rekening van de groote aantallen vliegtuigen, welke thans worden gebouwd, terwijl groote kapitaalsuitgaven vereischt worden voor de aanvullende pro ductiecapaciteit van 37 nieuwe vliegvelden. De verdediging tegen aanvallen uit de lucht is ook aanzienlijk toegenomen, in het bijzonder voor wat aangaat nieuw lucht doelgeschut en zoeklichten. Ook de verde diging der burgerbevolking vergt aanzien lijke uitgaven. Er zijn stappen genomen voor den bouw van fabrieken in de Dominions. Ook zijn in Canada contracten geplaatst voor groote bombardeurs en gevechtstoestellen. Er is een missie onderweg naar Australië en Nieuw-Zeeland. In de Vereenigde Staten zijn verkenningsvliegtuigen en oefenvlieg tuigen aangeschaft. De regeering deelt dan mee dat de aan vankelijke moeilijkheden om dit reusachtige defensie-apparaat op gang te brengen zoo goed als overwonnen zijn en dat de pro ductie van week tot week toeneemt. Ten slotte herhaalt de regeering dat, zooals iedereen weet al deze maatregelen niet voor agressieve maar uitsluitend voor defensie beweegredenen genomen zijn en dat de re geering al deze uitgaven eigenlijk betreurt en onmiddellijk bereid is tot overleg over spoedige beperking der bewapening zoodra de internationale toestand dit zou dulden. In den tusschentijd vertrouwt de regeering dat het volk de ongetwijfeld zware lasten opnieuw met blijmoedigheid zal aanvaarden en zijn deel zal willen bijdragen tot de uit oefening der hoogste en voornaamste re- geeringstaakhet waarborgen van de vrij heid en onafhankelijkheid van het land en zijn overzeesche bezittingen tegen elk mo gelijk gevaar. met ingang van 1 April. Er zijn tijden geweest, dat er weinig ge vraagd werd naar nieuwe krachten in dit bedrijf, en zag men er tegen op, jongens voor dit vak op te leiden, en nu er wel vraag is, ontbreken de goed onderlegden. Maar gelukkig kunnen wjj ook andere klanken laten hooren. De afdeelingen timmeren en bankwerken, zullen zich steeds meer moeten gaan rich ten resp. op machinale houtbewerking en op het autogenisch lasschen en dergelijke nieuwe methoden. De directeur doet dan ook alles om het in die richting te sturen, mo'ge hij daarme de evenveel succes hebben als met zijn met goed gevolg beloonde moeite voor een tweejarigen machinistencursus. Om aan de eischen der huisvesting van de school in haar gereorganiseerden vorm te voldoen zal, zooals bjj velen reeds bekend is, een verbouwing der school noodig zjjn en de plannen, die nog wel niet geheel aan de wenschen van bestuur, directeur en perso neel voldoen, al zullen zjj er genoegen mede nemen, zjjn thans naar Den Haag om de goedkeuring van de bevoegde instanties te verkrijgen. Wjj twjjfelen er niet aan, of ook aan de school in zjjn dan wat gewijzigde vorm, zullen directeuren en leeraren even als nu bij de wijziging van drie in twee jarige, hun krachten blijven wijden en zul len nog vele jongens voor de verschillende vakken en bedrijven kunnen worden opge leid en zich daardoor een plaats in de maatschappij kunnen verschaffen. Vele ouders en verdere belangstellenden hebben een bezoek aan de school gebracht, waar de leerlingen met grooten ijver en toewijding aan den arbeid waren. Op den hoek Voorstad Geraniumstraat. In een zeer uitvoerig en overzichtelijk schrijven aan den Raad zetten B. en W. uiteen, dat noodzakelijk tot den bouw van een nieuwe U.L.O.-school moet worden overgegaan. Allereerst wordt gewezen op de toename van het aantal leerlingen, in 1932 gemiddeld 87 en in 1938 gemiddeld 190 per jaar. Men trachtte zich eerst te behel pen met het verbouwen van het gymnas tieklokaal, daarna werd een lokaal van school B in gebruik genomen en thans zijn twee leslokalen van het Z.T.I. gehuurd. Zoo moeten de onderwijzers heen en weer trekken en bestaan er nog tal van onge- wenschte toestanden, waarop ook in een bijgevoegd schrijven door het hoofd der school, den hr. K. H. van Faassen,-wordt ge wezen, als geen bergruimte voor leermid delen, leelijk meubilair, te nauwen ingang, onvoldoende verlichting, sombere kleuren, te weinig plaats voor de fietsen, enz. B. en W. zetten dan verder uiteen, dat de groote toename van het aantal leerlin gen, naar hun meening vooral het gevolg is van een grootere behoefte aan algemee- ne ontwikkeling, het langer laten school gaan wegens gebrek aan werkgelegenheid, en de toename der verkeersmogelijkheid. B. en W. trekken tenslotte de conclusie, dat het huidige aantal leerlingen zeker nog jarenlang constant zal blijven en dus met een tijdelijke oplossing niet volstaan kan worden. Hierna bespreken B. en W. verschillende mogelijkheden, als uitbreiding van het be staande gebouw, doch verwerpen die op practische gronden. Eenige oplossing is de bouw eener nieuwe school, tot welke con clusie ook de inspecteur kwam. Gedacht wordt aan het bouwen van een U.L.O.-school op het terrein, thans eigen dom van mevr. Peman KakebeekeHols- heimer op den hoek VoorstadGeranium- straat. De eigenaresse is bereid den grond af te staan voor»/ 5.50 per m2, of een totaal bedrag van 13.200, met in orde brengen terrein 1800), aanvulling schoolinventa- ris 3000) en bouw der school 54.000) zullen de totaalkosten 72.000 bedragen, of per jaar, met rente, aflossing, enz. 4400. Van dit bedrag zal volgens over eenkomst door de buitengemeenten voor hun op deze school gaande kinderen van het totaal) 4/7 deel moeten worden betaald. Dit wordt echter 4/7 van 3400, daar de laatste jaren de inkomsten der school de uitgaven met 1000 overtroffen. Zoo zal door de buitengemeenten 1900 en door Goes 1500 bijgedragen moeten worden. Resumeerende geven B. en W. den Raad in overweging aldus te besluiten. RAADSVERGADERING. De Raad van Goes zal Woensdag 22 Fe bruari a.s. des middags te twee uur in open bare Vergadering bijeen komen. Aankoop grond. Ter voltooiing van het ontworpen stra tenplan ter plaatse stellen B. en W. voor, van den hr. E. C. van Dissel aan te koopen het perceel boomgaard achter den Oostsin gel groot 54 a 8 ca voor totaal 5750. Aanschaffing leermiddelen. Mede volgens advies van den inspecteur L. O. stellen B. en W. den Raad voor, me dewerking te verieenen tot het aanschaffen van leermiddelen door de Chr. U.L.O. school tot een bedrag van 544 en door de R. K. Meisjesschool voor U.L.O. tot een bedrag van 593. De grondprijzen. De op 30 Maart 1938 vastgestelde grond prijzen willen B. en W. volgens hun voor stel aan den Raad ook tot 1 Juli 1940 hand haven. Conversie leeningen. B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot aflossing op 1 Maart 1939 van de ingevolge raadsbesluit van 8 Januari 1936 met het Burgerlijk Armbestuur te Goes aangegane geldleening, oorspronkelijk groot WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige W. tot N.W. wind, aanvankelijk nog zwaar bewolkt tot betrokken, later opklarend, mogelijk enkele regenbuien, iets kouder. UKKEL: matige tot vrij sterke wind uit Z.W. tot W. richtingen, opklaringen, aan houdend matige temperatuur, plaatselijk nachtvorst bij helderen hemel, op zijn laatst van den nacht mist of nevel op vele plaat sen. •Vr. 17 Febr. Zon op: 7 h 15; onder: 17 h 13. Licht op: 17 h 43. Maan op: 5 h 58; onder: 15 h 43. N.M. 19 Febr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Februari Hoogwater. Laagwater. Donderdag 16 12.11 6.06 18.27 Vrijdag 17 0.27 12.49 6.53 19.06 Zaterdag 18 1.03 13.20 7.30 19.38 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Februari. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 16 1.22 13.49 7.07 19.33 Vrijdag 17 2.12 14.31 7.55 20.12 Zaterdag 18 2.53 15.07 8.31 20.44 Mijnhardtjes maken U griep- en koortsvrij Doos 30 en 50 ct. (Ingez. Med.) 30.000 per resto 21000; b. door tusschenkomst van een bemidde laar, die voor zijn bemoeiingen pro visie zal genieten, aan te gaan een geldlee ning van 21000 tegen een rentevoet van twee en een half procent (2% af te los sen in 7 jaarlijksche termijnen van 3000 onder de in de aanbieding genoemde voor waarden. Voorts stellen B. en W. voor: a de ingevolge raadsbesluit van 12 Janu ari 1937 met de Nutsspaarbank te Zeist ge sloten leening ad 47000 per resto 43000 rentende 3% en b de ingevolge raadsbesluit van 16 Juni 1937 met de Vlissingsche Nutsspaarbank ge sloten leening ad 23760 per resto 21120 rentende 3% af te lossen en bij dezelf de instelling wederom aan te gaan tegen een rente van 3% pet. Ravelijn „De Grenadier". Naar wij reeds eer meldden bestaat er bij de tegenwoordige eigenaars van het Ravelijn „De Grenadier" voornemen om de zen grond te verkoopen als bouwterrein. B. en W. deelen dit den Raad mede en merken daarbij op, dat daartoe bepaalde voorschrif ten door hen zijn ontworpen, o.a. egalisee- ring van den grond, open bebouwing met 10 woningen, aanleg plantsoen, ed. opdat een geheel zal ontstaan aansluitend bij Te lefoonkantoor, Postkantoor en Gerefor meerde kerk. De hr. J. C. Dekker, mede reclameerend voor de andere eigenaars, kwam tegen deze voorschriften in verzet. B. en W. zetten uiteen, dat zij h.i. deze voorschriften wettig en terecht stelden. Mitsdien stellen zij voor, de in het bezwaar schrift aangevoerde argumenten niet te aanvaarden en hun ontwerp-regeling vast te stellen. Wethouder de Roo deelt de Raad mede, dat hij als minderheid een ander standpunt inneemt dan de meerderheid van het col lege van B. en W. Hij meent dat door de plannen der appellant het algemeen belang niet zoodang wordt geschaad, dat het ver antwoord is hen de schade te berokkenen die het gevolg zal zijn van de voorstellen van de meerderheid van B. en W. Naar zijn meening wordt door de meerderheid de grens van het toelaatbare in dit geval overschreden. Openbare les Ambachtsschool. In de Ambachtsschool werd gisteravond een openbare les in het schilderen gegeven, die door ouders, patroons en andere belang stellenden druk bezocht was. Na, afloop van deze les volgde in één der daartoe ingerichte lokalen een lezing over de ontwikkeling der verfindustrie en der schilderkunst, welke lezing door de vertooning van een gekleur de film geïllustreerd werd. Het was een be langwekkende en leerzame avond, die door de vele belangstellenden zeer op prijs werd gesteld. ARNEMUIDEN. Woensdag vierde de heer N. Kievit, gepensionneerd gemeente-veld wachter, die een der meest bekende inwo ners dezer gemeente is, zijn 70sten verjaar dag. De heer Kievit begon zijn politieloop baan in 1897 als nachtwaker en daarna als agent te Middelburg. Daar bleef hij tot in 1903 en kwam toen als gemeenteveldwach ter naar Arnemuiden, tot hij daar in 1933 met pensioen den politiedienst verliet. Ondanks zijn hoogen leeftijd bezit hij nog steeds eèn groote vitaliteit. Op het gebied der radio-distributie en sinds zijn benoe ming tot ouderling der Ned. Herv. Kerk is hij nog steeds zeer actief. Het heeft den jubilaris dien dag niet aan belangstelling ontbroken, wat de vele feli citaties bewezen terwijl ook het voltallige gemeentepersoneel van zijn belangstelling bl\jk gaf. DOMBURG. De Chr. Jongemannenver- eeniging „Wees Getrouw" vierde Woensdag avond haar 5-jarig bestaan met een feest avond in „Rehoboth". Mede uitgenoodigd waren de leden der andere Herv. Jeugdver- eenigingen alsmede de begunstigers. De avond werd gevuld na een bijbelinleiding en de verslagen; verder met proza, ernst en

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1