G B Jl F Een opkomende griep. KUNST EN WETENSCHAP. BUITENLAND. RECHTSZAKEN. L. m Fi D« te zu I de ta; M B. H< de en to ke Ci D, te P< zu d« C ki oi E te ki ni ai o ov 5 ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Mtjnhardtjes stuiten haar voortgang. Doos 30 en 50 ct. (Ingez. Med.l BELGIë. DUITSCHLAND HITLER SPREEKT TE HAMBURG. BALKAN. JAPAN. bescherming der japansche STATEN-GENERAAL. RADIO-PROGRAMMA, UIT DE GOESCHE COURANT VAN EEN HALVE EEUW GELEDEN. AfiCHDA. teGOE Abonnc t 2.30, abonne r -ri- PC si 0 V s t T 1 I I S f i i 1 I SCHOONDIJKE. Maandagavond had een vergadering plaats in „De Zwaan" alhier van den Kring West Zeeuwsch Vlaande ren van Volksonderwijs, om te trachten alhier een afdeéling te stichten. Een vry talrijk publiek was opgekomen, ook van andere plaatsen. De aangekondigde spre ker de heer J. van Dijke was door fami lieomstandigheden verhinderd te komen. In zijn plaats trad op de heer Van Diesen, administrateur van Volksonderwijs, die een hoogstaande rede hield. De voorzitter de heer J. Kouwe van Zuidzande, dankte den heer Van Diesen hartelijk 36 perso nen gaven zich op om toe te treden als lid van Volksonderwijs. Het bestuur bestaat uit de heeren A. Goethals, A. Haartsenvan Prooije, P. J. Huijgh, A. J. de Klerck, J. Risseeuw Az H. A. de Smidt en H. van de Wallen. IJZENDIJKE. Bij het verrichten van werkzaamheden in de bakkerij had de heer Frans Sturm het ongeluk zoodanig van een tafel te vallen dat hij daarbij een been brak. De ongelukkige werd naar het zieken huis te Oostburg vervoerd. NIEUWE OPVATTINGEN OMTRENT DEN BOUW VAN HET HEELAL. Dr. A. J. M. Wanders uit Utrecht hield Maandagavond voor het Natuurkundig Ge zelschap te Middelburg een lezing over: „Nieuwe opvattingen omtrent den bouw van het heelal". Terwijl van de dichtstbijzijnde sterren de afstanden uit de jaarlijksche parallax kon den worden bepaald, is dit voor veraf gele gene, en die vormen het grootste aantal, niet mogelijk. Gelukkig stelt de spectraalanalyse de schijnbare helderheid en vooral de fotogra fie, die ook ultra-violette stralen vastlegt, de sterrekundigen in staat afstanden en waarschijnlijke afmetingen van ver verwij derde sterren te weten te komen. De kleur (rood, oranje, geel, wit of blauw) bepaalt de temperaturen aan de op pervlakten. De temperaturen zijn bij de ge noemde kleuren resp. 3000°, 4500°, 6000° (onze Zon en Cepella) 12.000° en 25.000° tot 100.000° Tezamen met de grootte van het oppervlak bepalen deze de lichtsterkte, waarna uit de schijnbare helderheid nu de afstand volgt. Het spectrum bepaalt den toestand van de ster, n.l. of ze ijl of dicht is. Merkwaar dig is, dat men zoowel roode ijle, zooge naamde reuzensterren, als roode dichtere, zoogenaamde dwergsterren onderscheidt (Herzsprung en Russell). Ook de andere kleuren vertoonen deze differentiatie, alleen de witte en blauwe zijn in hoofdzaak reu zensterren, enkele zelfs supergiganten (Be- telgeuse, Rigel, Deneb). De centrale ringnevel in de Lier (de ring is waarschijnlijk ontstaan door een uitbar sting in het centrum) straalt veel ultra violet licht uit en haar temperatuur wordt op 30.000 a 100.000° geschat. De ontdekking der Cepheiden, zoogenaamd naar Ster A van Cepheus, die een ver anderlijke ster is, als gevolg van pulsatie, n.l. beurtelings opzwellen en inkrimpen in een periode van 5 dagen, heeft, in samen werking met de fotografie, onze blik in de samenstelling van het heelal enorm ver ruimd. De pulsatieperiode varieert van 2 tot 100 dagen. Hoe langer de pulsatieperiode is, des te grooter is de lichtsterkte. Bij een lichtsterk te van 200 keer die onzer zon is de periode 2 dagen, bij die van 1600 keer die van onze zon, 100 dagen. Miss Leavitt fotografeerde de Magalhaen- sche sterrenhoopen en ontdekte daarin een aantal cepheïden, waarvan men nu uit de perioden temperatuur en lichtkracht kon bepalen en vervolgens op reeds besproken manier uit de schijnbare helderheid de af standen. Zoo is het gebleken, dat ook in de Andro meda spiraalnevel zich cepheïden bevinden en daaruit is bepaald, dat de afstand 900.000 lichtjaren is, terwijl uit de schijnbare afme ting van dien nevel de werkelijke diameter 10.000 bleek te zijn. De spiraalnevel, waartoe ons zonnestelsel behoort en dien wij als melkweg zien, heeft een diameter van 100.000 en een dikte van 20.000 lichtjaren. Prof. Kaptein vond klei nere afmetingen, maar dit is een gevolg van verkeerde schattingen tengevolge van de aanwezigheid van „wolken" in de interstel laire ruimte. Ook de twee stroomingen, die Kaptein vond, moeten worden toegeschre ven aan het feit, dat in ons melkwegstelsel wentelingen plaats grijpen om een centrum, gelegen in de richting van het sterrebeeld de Schutter waarbij de ver van het centrum verwijderde lichamen langzamer gaan dan de dichterbij gelegene, zoodat dit den in druk kan maken van twee tegengestelde stroomingen. Onze zon ligt op 30.000 licht jaren van dit centrum. Bij ons melkwegstelsel behooren nu nog vele sterrehoopen daarbuiten, die te samen van den melkweg ongeveer een bol vormen. Het aantal extragalactische tot nog toe waargenomen spiraalnevels, die dus elk een dergelijk melkwegstelsel vormen, is 500 mil joen, elk met afmetingen van de orde van die van den Andromedanevel en gemiddeld op afstanden van elkaar, die 10 maar hun middellijn zijn. Ook in ons stelsel vertoont de fotografie nevels, die verlicht worden door de naast- byzynde sterren en zich als lichte of don kere (de paarden Kopnevel in Orion) voor doen, al naarmate ze de lichte of de don kere zijde naar ons toekeeren. Er zijn er thans 1766 geteld. Een schat van prachtige foto's lichtte het gesprokene toe. Het was inderdaad ontroe rend, o.a. een foto te zien waarop meerdere van de 500 miljoen spiraalnevels te zien wa ren. Het gevoel van eigen kleinheid tegenover deze afmetingen wordt echter overtroffen door het besef van het vermogen van den mensch zich deze kennis te verwerven. Een welverdiende toejuiching voor zijn heldere voordracht werd den spreker aan het slot geschonken. DUITSCH-FR AN SCHE ECONOMISCHE BESPREKINGEN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In de af- geloopen weken zijn te Berlijn onderhan delingen gevoerd tusschen een Duitsche en een Fransche regeeringscommissie, die zich hebben bezig gehouden met de ten uitvoerlegging van het op 10 Juli 1937 tusschen Duitschland en Frankrijk gesloten verdrag. De in den geest van wederzydsch be grip gevoerde onderhandelingen werden gister tot een einde gebracht. DE „ARISEERING" VAN DANTZIG. Het A.N.P. meldt uit Dantzig: Sedert September 1938 toen de Duitsche rassen- wetgeving in werking trad, hebben, naar officieel wordt medegedeeld, vijfhonderd Jouen de vrije stad verlaten. Verwacht wordt dat vele andere Joden zullen volgen voor 1 April, welke datum is vastgesteld voor de voltooiing der „ariseering" van het gebied. Men verwacht, dat tegen dien tijd alle handelszaken en panuen in arische handen zijn overgegaan en dat Joden dan geen wettig beroep meer uitoefenen, uit gezonderd eenige advocaten, die alleen Joden van advies mogen dienen. Aan alle Joodsche artsen, twee uitge zonderd, die tot nader datum Joodsche pa tiënten mogen behandelen, is de practyk- vergunning ontzegd. Door het systeem van den Joodschen invloed geleidelijk te weren, worden, naai officieel gemeld wordt, mogelijke ongun stige economische uitwerkingen verme den. Aan den anderen kant is een recht- streeksch gevolg van de anti-Joodsche wet geving in de vrije stad, dat vele Poolsche Joden, in wier handen grootendeels de Poolsche zaad- en houtexporthandel be rust, thans gebruik maken van de Poolsche haven Gdynia in plaats van Dantzig. Spionnagebeschuldiging bleek laster. De „Libre Belgique" had Maandag be kend gemaakt dat een groote spionnage- zaak was ontdekt in Ciney. Thans wordt in verband daarmede verklaard, dat de huis zoekingen in werkelijkheid gehouden zijn op grond van aangiften, die later bleken lasterlijk te zijn geweest. Bij üe tewaterlating van nieuw slagschip Het is „Bismarck gedoopt. Het D.N B. meldt uit Hamburg: Bij de tewaterlating van een nieuw slagschip van 35,000 ton heeft de Führer en rijkskanselier, Adolf Hitler, gister een reue gehouden, waarin hij onder meet zeide, dat op den dag van het aan het bewind komen van het nationaal-socialis- me een begin is gemaakt met het herstel van de Duitsche weermacht, die het rijk bestaanszekerheid biedt en het de leiding mogelijk moet maken de wettige belan gen van het volk met succes te beharti gen. Als scherpste instrument van oorlog moet zij den vrede der ware gerechtigheid onder haar hoede nemen en helpen be schermen. Evenwijdig met het herstel van het leger en de schepping van een nieu we luchtmacht heeft zich de bouw van een vloot ontwikkeld, die aan de behoef ten van Duitschland voldoet. De tewater lating van dezen eersten reus van een nieuw eskader van 35,000 ton metende slagschepen vindt in het nieuwe Groot- Duitsche Rijk plaats. Na een onbeschrijf lijk diepe ineenstorting en verval heeft het nationaai-socialisme de natie omhoog getrokken en naar geweldige successen op binnenlandsche en buitenlandsch poli tiek gebied gevoerd. Hitier zeide te geloo- ven, dat hij juist in het teeken van dezen tijd verplicht was in diepe dankbaarheiu hen te gedenken, die door hun werk van weleer mede de voorwaarden voor het te genwoordige grootere Duitschland hebben geschapen. Boven alle mannen, die er aanspraak op kunnen maken pioniers van het nieuwe rijk geweest te zijn, steekt een in geweldige eenzamheid uit: Bismarck. Het leven van dezen heroïeken man is de geschiedenis van een periode. De strijd van dezen man voor een nieuw Duitsch rijk, is een strijd tegen alle denkbare binnen landsche factoren en alle denkbaar verzet geweest. Liberalen en democraten hebben Bismarck gehaat, conservatieven hebben nog in 1867 den Koning bezworen zich te ontdoen van dezen verwerpelijken ver nieuwer, rev<»iutionnair en verwoester van Pruisen. Politieke kerkfiguren hebben in hem de oprichting van een nieuw, gehaat rijksgezag vermoedt en hem daarom met verbeten hardnekkigheid bestreden. Den Marxisten scheen hjj de bevestiger van een maatschappelijke orde, die er tenslotte toe zou kunnen overgaan de sociale vraag stukken op te lossen zonder een wereld in brand te steken. Overal hebben zich de „nullen" tegen het eenige genie van dien tijd verheven. Het is een reusachtige strijd geweest, welks afmetingen misschien slechts begrepen kunnen worden door hem, die zelf gedwongen is geweest een dergelijke wereld van verzet tegemoet te treden. Duitschland bewondert in dezen zeldzamen man gelijkelijk het inzicht, de wijsheid en de geweldige vastbeslotenheid die hem bewaard heeft voor ieder laf ont wijken. Driemaal heeft hem het plichtsbe sef het zwaard in de hand gedrukt voor de oplossing van vraagstukken, die naar zijn heilige overtuiging niet door meerder heidsbesluiten geregeld konden worden. Bismarck heeft door zijn ontwikkeling van Pruisisch staatsman tot smeder van het Duitsche rijk niet slechts het rijk ge schapen, maar ook de voorwaarden vpor uitbreiding tot den tegenwoordigen Groot- Duitschen volksstaat. Hij heeft daarmee den grondsteen gelegd voor den nationaal- socialistischen eenheidsstaat, want hij heeft den stoot gegeven tot de overwinning der psychologische stam- en landsvooroordee- len en belangen. Daar, waar zijn strijd zonder resultaat is gebleven, heeft hij moe ten falen, omdat hij het instrument miste om een dergelijken strijd tot de laatste consequentie voort te zetten. Zijn verzet tegen het politiceerende priesterdom van het Centrum werd verlamd evenals zijn poging het Marxisme met alle middelen in het Duitsche volk uit te roeien. Het tweede rijk is geëindigd zooals hjj vermoed heeft. Bismarck, wien het Duit sche volk alles te danken heeft, die na langen, langen tijd van smaad en schande den naam van het Duitsche volk weer in hooge achting gebracht heeft, die het keizerrijk macht en sterkte en wereldver bindingen door het koloniale bezit heeft geschonken, is slecht beloond. Vorsten en dynastieën, politiceerende centrum-pries ters en sociaal-democratie, liberalisme, landsparlementen en rijksdagpartijen zijn niet meer. Het nationaai-socialisme echter heeft in zijn beweging en in de Duitsche volksgemeenschap de geestelijke wereldbe schouwing en de organisatie-elementen geschapen, die de vijanden van het rijk eens en voor al kunnen vernietigen. Hitier besloot zijn toespraak met de verklaring, dat hij het derde en grootste slagschip van de nieuwe vloot geen beteren naam kon geven als dien van dezen groo- ten Duitscher: Bismarck. Na de rede van Hitier werd het op de werf van Blohm en Voss gebouwde slag schip te water gelaten. De geheele regee ring en de autoriteiten van party en weer macht waren daarby tegenwoordig. Het schip werd gedoopt door Dorothee von Loewenfeld, geboren gravin van Bis marck, kleindochter van den vroegeren rykskanselier. EEN HAMSTERAAR GEARRESTEERD Te Breslau is een inwoner gearresteerd, die erin geslaagd was groote hoeveelhe den boter en eieren te hamsteren, welke hij in twee winkels had gekocht. Gok de beide winkeliers bevinden zich in hechte nis. Zooals bekend is in het geheele Duit sche rijk de boter gerantsoeneerd. JONGE JODEN UIT ROEMENIë NAAR AUSTRALIë. Uit Boekarest: Binnen enkele dagen zul len 150 jonge Joden, voor het meerendeel ingenieurs, architecten en deskundigen op het gebied van wegenaanleg, naar Austra lië vertrekken. Uit Braila zal een nog grootere groep over eenigen tyd vertrek ken. Een deel dezer jongelui zal zich by Perth vestigen. TSJECHOSLOV AK1JE EEN NIJDIGE REDEVOERING VAN KUNDT. Het D.N.B. meldt uit Praag: Tpdens een zitting van de fractie der Duitsche nationaal-socialistische afgevaar digden en senatoren heeft de voorzitter, af gevaardigde Ernst Kundt, o.m. verklaard, dat het een dwaling zou zyn te veronder stellen, dat het den Duitschers in Tsjecho- slovakije thans beter gaat dan voor den eersten October 1938. Weliswaar zy'n zekere vroegere in het oog springende methoden, vooral op het gebied van strafrechterlek optreden en politieactie, weggevallen, en is men ook in vele kwesties van uiteriykheden tegemoetkomender geworden, bijv. ten aan zien van het dragen van het haakkruis en het gebruik van den haakkruisvlag, maar toch is met betrekkingen tot de feiteiyke rechtspositie der Duitschers geen verbete ring en in economisch en sociaal opzicht zelfs een verslechtering ingetreden. Men heeft door de verschillende methoden en zelfs met behulp van twee regeeringsveror- deningen de Duitschers uit de bedrijven ge drongen. Aan Tsjechische zijde heerscht de neiging den nieuwen staat slechts als een nationalen staat der Tsjechen te beschou wen, waaruit de overgebleven Duitschers weliswaar niet met geweld, maar toch langs den „kouden weg" weggedrongen moeten worden. Zoo schijnt men de oude historische positie der Duitschers, die terugblikken kan op een geschiedenis van duizend jaren, thans in alle stilte te willen liquideeren door om redenen van economische en soci ale bestaansonmogeiykheid de overgebleven Duitschers te drijven tot opteeren voor het Duitsche rijk in den zin van het optjever- drag. Het ligt voor de hand, dat de fractie der Duitsche nat. soc. afgevaardigden en senatoren en de leiders van de volksgroep met alle krachten daartegen zullen strüden. Ook moet dit niet slechts beschouwd wor den als een aangelegenheid van de Duitsche volksgroep, maar als een kwestie van de verdere verhouding van het Duitsche rijk tot het nieuwe Tsjechoslovakije. BELANGEN IN SOVJET-RUSLAND. Motie door den landdag aangenomen. Domei meldt uit Tokio: Een door de ge zamenlijke partijen ingediende motie be treffende beveiliging der Japansche rechten en belangen in Sovjet-Rusland is door den Landdag eenstemmig aangenomen. In de motie wordt er op aangedrogen, dat de re geering niets ongedaan zal laten om de be langen en rechten van Japan in Rusland, die, aldus de motie, met vernietiging be dreigd worden door de toenemende onder drukking van de zijde van Sovjet-Rusland, vastberaden te verdedigen. De resolutie noemt in het bijzonder de Japansche visch- rechten in de Japansche zee, de Bering zee en de zee van Ochotzk. De toestand tusschen beide landen, aldus vervolgt zy, is thans ongekend gespannen. Er wordt verder herinnerd aan de Japansche petroleum- en steenkolenconcessies op Noord-Sachalin. Voor de aanneming der motie had Jama- moto, lid der Minseito-party, haar verdedigd en gezegd, dat de Japansche vischrechten en concessies zijn gekocht met Japansch bloed jn den Russisch-Japanschen oorlog en by de slachting te Nikolajewsk. De Rus sische regeering is ecFfter voornemens de Japanneezen van deze rechten te berooven. Foekazawa, afgevaardigde der Siejoekai- party, drong er op aan, dat de Japansche règeering Noord-Sachalin zou bezetten als waarborg voor de eerbiediging der Japan sche rechten. Ook de vertegenwoordigers der minderheidsfracties steunden de motie. De minister van buitenlandsche zaken, Arita, zeide, dat de regeering geen moeite heeft gespaard om de Japansche belangen in Sovjet-Rusland te behartigen. Onder de bestaande omstandigheden echter zal zy haar krachtsinspanning nog verdubbelen en de noodige tegenmaatregelen nemen. In den Senaat is de visschery kwestie ook ter sprake gekomen. In antwoord op een vraag heeft daar de minister van landbouw yerklaard: „Ik betreur het, dat de vis- scherykwestie nog niet geregeld is tenge volge van de onredeiyke houding der Sov jet-regeering". DE ONDERWIJSBEGROOTING IN DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is gisteren bezig ge weest met de behandeling van de begrooting van onderwüs, waarby prof. Barge (r.k.) een pleidooi hield voor de instelling van een lectoraat ten behoeve van de opleiding tot notaris aan de ryksuniversiteit te Leiden en voor verruiming van het onderwys in de Nederlandsche taal aan de gymnasia, lycea en hoogere burgerscholen. De heer De Jong (r.k.) drong aan op ver betering van het onderwys in gymnastiek en in het algemeen op verbreiding van de lichameiyke opvoeding op de lagere scho len, zoomede op verlaging van de leerlin- genschaal. Prof. De Zwaan (c.h.) sloot zich ten op zichte van het taal-onderwys by het plei dooi van zyn ambtgenoot prof. Barge aan en wenschte meer vrftheid voor het onder wijs in de keuze zyner middelen. Op verlaging van de leerlingenschaal werd voorts door den heer Wiardi Beekman (s.d.) aangedrongen, hoewel spr. moest er kennen, dat deze hopeloos schy'nt. Verder bepleitte spr. meer overheidsbelangstelling voor de filmcultuur. De heer Heldering (lib.) zou eveneens den achterstand, dien het onderwys in het gebruik onzer taal vertoont, met spoed in gehaald willen zien. De heer De Rijke (n.s.b.) diende een mo tie in, waarby de Kamer verlaging van de leerlingenschaal verlangt, doch de heer De Savornin Lohman (c.h.) zeide al dadelijk, dat hy tegen die motie zou stemmen, aan gezien hy de regeering niet in moeilykhe- den wilde brengen. Het debat wordt heden voortgezet. WETSONTWERP INZAKE WIJZIGING OP HET RECHT VAN VEREENIGING EN VERGADERING AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 1855 op het recht van vereeniging en vergadering aangenomen met 50 tegen 38 stemmen. De voorstemmers waren de r.k., de a.r. en de c.h. Te voren had minister Goseling een amen dement van den heer Donker (s.d.), waar door in 1944 ten deele de wetswijziging zal vervallen, ten deele door een nieuwe wyr ziging zal worden aangevuld en ten deele zal worden gehandhaafd, overgenomen, na dat ook de chr.-hist. fractie zich bp monde van den heer De Geer voor het amende ment had verklaard. In 1944 zullen nu natuurlijk behoudens voorafgaande wetswij ziging de bepalingen vervallen betreffen de de activiteit van vreemdelingen en be treffende de werkzaamheid van Nederland sche politieke vereenigingen in het buiten land, alsmede eenige andere bepalingen, welke door de voorstellers van het amende ment als „crisisbepalingen" werden be schouwd. Een amendement-Donker om de bepa ling betreffende de bevoegdheid van de po litie tot het betreden van niet openbare ver gaderingen uit het ontwerp te schrappen is in een stemming rechts tegen links ver worpen. Eveneens een amendement-Donker om den minister de beslissing te geven over het al of niet mogen spreken van vreemde lingen op vergaderingen, waar de Neder landsche politiek wordt behandeld. Door verwerping van dit amendement zal het spreken van vreemdelingen op dergelij ke vergaderingen dus steeds verboden zijn. De Kamer is na aanneming van het wets ontwerp begonnen aan de Surinaamsche be grooting. HILVERSUM I 1875 EN 301,5 M. HILVERSUM I 1875 EN 301,5 M. AVRO-Uitzendirig. 8,00 Gram. (Om 8,15 Ber.) 10,00 Mor- genwpding. 10,15 Gew. Muz. (gr. pl.) 10,30 Voor de vrouw. 10,35 Omroepork. en so listen. (11,3011,55 Declamatie en 12,15 Ber.) 12,30 AVRO-Amusementsork. 1,15 AVRO-Aeolian-ork. 2,00 Voor de vrouw. 2,30 Altviool. 3,00 Cursussen voor de vrouw. 3,45 Gram. 4,00 Voor zieken en thuiszittenden. 4,30 Twilight Serenaders (opn.) 5.00 Week-Kaleidoscoop. 5.25 Ge- lukwenschen. 5,30 AVRO-Amusements ork 6,10 Orgelspel. 6,25 Ber. 6,30 Sportpraatje. 7,00 Voor de kinderen. 7,05 AVRO Dance Band 7,30 Engelsche les. 8,00 Ber. ANP, Radiojournaal. 8,20 Concertgebouw-ork. erft solist. (In de pauze: Causerie. 10,30 Dis- conieuws. 11,00 Ber. ANP, hierna: Renova- kwintet (opn.) 11,4012,00 Gram. HILVERSUM H 415,5 M. 8,00—9,15 KRO. 10,00 NCRV. 11.00 KRO 2,00—12,00 NCRV. 8,00—9,15 Gram. (ca. 8,15 Ber.) 10,00 Gram. 10,15 Morgendiénst. 10,45 Gram 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Ber. 12,15 KRO-ork. (1,00—1,20 Gram) 2,00 Handwerkuurtje. 3,00 Gram. 3 45 Bybelle- zing. 4,45 Gram. 5,00 Handenarbeid vooi de jeugd 5,30 Rotterdamsch Pianokwartet, en gram. 6,30 Ber., gram. 6,45 Causerie. 7,00 Ber. 7,15 Boekbespn 7,45 Gram. 8,00 Ber. ANP. 8,15 Orgelspel. 9,00 Causerie. 9,30 Amsterdamsch Salonork. 10,00 Ber. ANP, actueel halfuur. 10,30 Verv. conc. (10,4511,00 Gymnastiekles). 11,30 Gram ca. 11,5012,00 Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11,40—11,45 Gram 12,05 Dansmuz. (gr. pl.) 12,50 Philip Whi- teway ensemble. 1,202,20 Wels-ork. en soliste. 3,35 Sted. ork. van Bournemouth en solist. 5,05 Voor de vrouw. 5,20 Mi- chaeloff's ork. 6,05 Causerie. 6,20 Ber. 6,40 Landbouwpraatje. 7,00 Ork. en solis ten. 7,50 Gevar. progr. 8,35 Vrooiyke voor dracht. 8,50 Causerie. 9,20 Ber. 9,45 Cello en piano. 10,20 Korte avondwyding. 10,40 Uit Amerika: Causerie. 10,55 Harmonie- ork. 11,35 Joe Loss' Band. 11,5012,20 Dansmuz. (gr. pl.) RADIO PARIS 1648 M. 9,05, 10,00 en 11,20 Gram. 12,35 Zang. 1,10 Laurent-ork 2,35 Zang. 2,50 Gram. 3,35 Cembalo. 4,35 Zang. 5,25 Kamermuz. 7,25 Locatellï-ork 8,05 Gram. 8,35 Piano. 8,5012,05 Uitz. uit Théatre National de l'Opéra-Comique KEULEN 456 M. 5.50 Gram. 6.30 Otto Fricke's ork. 7,50 Dansork. 9,209,50 Volksliederenconc. 11,20 Militair ork. 12,35 Augsburger Amusementsork. 1.30-2.20 Pop, conc. 3.20 Ork. 4.40 Vocaal instrumen taal conc. 5,55 Piano. 6,30 Gram. 7,30 11,20 Gevar. conc. en carnavalsrep. BRUSSEL 332 EN 484 M. 322 m: 12,20 Gram. 1,30—2,20 Bioscoop- 7 Febr. HEINKENSZAND. Zaterdag werd in deze gemeente een musschengilde opgericht. Tot voorzitter werd benoemd de hr. J. Slink, tot secretaris de hr. J. Zandee, en tot pen ningmeester de hr. P. v. d. Dries. KOLIJNSPLAAT. Maandag werd alhier een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een musschengilde. Tot voor- loopig bestuur werden gekozen de hrn. J. de Looff Lz., voorzitter; G. de Jonge, vice- voorz. en P. Beun, secr. penningmeester. KERKELIJKE ZAKEN. Eergisteren werd de eerste steen gelegd van het kerkgebouw „Beth-El" voor de Ger. Gemeente alhier. Het jongste zoontje van den leeraar ver richtte deze plechtigheid terwyi ds. C. Groeneweg een toespraak hield. 9 Febr. LANDBOUW. Het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw heeft besloten een adres aan de regeering te richten om aan te dringen, dat het ver bod van arbeid van kinderen beneden de twaalf jaar ook worde uitgebreid tot den veldarbeid. 12 Febr. GOES. Wederom verloor onze gemeente een harer beste burgers, een man die met volle recht een belangwekkende persoon- hjkheid genoemd mocht worden, niet alleen voor Goes maar voor geheel Zeeland. Jo hannes, Adolphus, Abraham Fransen van de Putte, is niet meer. Zacht en kalm is hjj eergisteren, op den rustdag, de eeuwige rust ingegaan, en daarmede is een leven be sloten van ongeëvenaarde werkzaamheid, van zeldzame toewqding aan het algemeen belang en aan wat hy zyn plicht en roeping gevoelde te zijn. 14 Febr. KERKELIJKE ZAKEN. De weleerwaarde heer A. Ryk, geboren te Heinkenszand, is door den bisschop van Haarlem benoemd tot pastoor te Aarlanderveen. In hooger beroep. De officier van justitie te Middelburg heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Middelb. rechtbank d.d. 13 Februari 1939, waarby G. H., 28 jaar, ma- nufacturier te Sluiskil, als verdacht van meineed is vrygesproken. ZWARE GEVANGENISSTRAF TEGEN AUTOMOBILIST GEëlSCHT. De Amsterdamsche rechtbank behandelde gisteren de strafzaak tegen een Hilversum- schen commissionnair in effecten, verdacht van het veroorzaken van dood door schuld. In den nacht van 1 op 2 October j.l. kwam verdachte met de door hem bestuurde auto op den Muiderstraatweg in botsing met een stilstaande vrachtauto met trailer, die aan de rechterzijde van den weg stond. De auto waarin zich vier personen bevonden, reed met volle snelheid tegen de achterzyde van de vrachtauto. De gevolgen waren ver- schrikkelyk. De auto brak in tweeën. De hr. Schölvinck uit Baarn werd zoo zwaar ge wond, dat hy enkele oogenblikken na het ongeluk overleed. Twee dames liepen vry ernstige verwondingen op, de bestuurder werd licht gewond. Het bleek dat verdachte eerste te Baarn aan een diner had aangezeten, waarby het een en ander was gedronken, daarna was het gezelschap naar het hotel Bosch van Bredius gegaan, om tenslotte een bezoek te brengen aan de Savoyeclub te Amsterdam, in welke gelegenheden verd. aldus ver klaarde hy weinig had gedronken. Op den terugweg gebeurde het ongeluk. De officier van justitie was van oordeel, dat het onderhavige ongeluk te wyten is aan verd.'s groote snelheid (100 a 110 km) nadat hy alcohol had gebruikt. De oplet tendheid van verd. schoot tekort, anders had hy de roode achterlichten van de vrachtauto moeten opmerken. Het ongeluk is volgens spr. veroorzaakt door door al cohol opgezweepte roekeloosheid. Naar het oordeel van het O.M. verschilt dit misdryf niet zooveel met doodslag en wat verdachte deed ligt dicht by den voorwaardelyken op zet. Spr. vorderde wegens het veroorzaken van dood door schuld acht maanden gevan genisstraf en intrekking van het rybewys voor den tyd van 1 jaar. Vonnis 28 Febr. •llDDELBURG. WO 15 Feb DO 16 Feb. Tentoonstell. Ziektebestryding in den Tuinbouw; Veilinggeb. 10-18 h. DO 16 Feb. Evangelisatie Bogardz. spr. ds. D. J. Vossers van Vlissingen; 20.00 h. DO 16 Feb. Ledenverg. afd. M'burg v|h Cen traal Genootschap v. Kinderherstel- lings- en Vac. kolonies; Noordweg 51; 20.30 h. GOES. Tot DO 16 Feb. Tentoonstell. Schilderyen, Mevr. Dieleman-Magendans, Sturm's Kunsth. Werkd. 920.00 h. aiosuiJfi» ELECTRO, Midd. VR 10—DO 16 Feb.: „De Bakvisch" en „De afgod der menigte", 20.00 h. ZO 15 h. matinée. CITY, Midd. VR 10—DO 16 Feb.: „De Jungle Prinses" en „Vrooiyke muzi kanten", 20.00 h. ZO 15 h. matinée. 41 .GEMEEN WO 15 Feb. Feestsoirée Dansclub H.O.S.; te Soeburg, Café Marnix. WO 15 Feb. Lez. voor de leden. Ver. t. bev. van het Zeeuwsche Oesterbedryf spr. dr. A. Gryns van Bergen op Zoom; te Ierseke, zaal Nolet 19.30 h. WO 15 Feb. Tent. Ziektebestr. in den tuin bouw; te Koudekerke café Centraal 17.00—21.30 h. Dagblai Bureaux Telefoo Het Koning trekke biyven Naa| de biif van aanmé burge| SPOI By na el^ tuigerf woonl xnachj stel, sport! mansf vluch orgelconc. 5,20 en 6,50 Gram. 8,20 Ork., gemengd koor en solisten. 10,3011,20 Gram. 484 m: 12,20 Gram. 12,50 en 1,30 Radio- ork. 1,50—2,20, 5 20, 6.35 en 7,35 Gram. 8,20 Radio-ork., solist en gram. 9,40 Ra- dlo-ork en solist 10,3011,20 Trio-conc. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7,30 Literair prog. 8,00 Ork. en solist. 9,20 Ber. 9,50 Viooltrio. 10,05 Ber. 10,2011,20 Carnavalsprogr.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6