BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. BEURS VAN AMSTERDAM. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZUID-BEVELAND. De bezetting van Catalonië voltooid. BEURSTHERMOMETER DINSDAG. Franco protesteert te Rome NOORD-BEVELAND. ZWITSERLAND. ITALIË. OOST-AFRIKA. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. MIDDEL-AMERIKA. KERK EN SCHOOL. VER. STATEN BELGIS. JASPAR NIET GESLAAGD. BURGERLIJKE STAND. struetie verkocht, zoodat, in die het onver hoopt noodig mocht zijn, vele ingezetenen zich tegen een gasaanval kunnen bescher men. Dokter De Weerd werd hartelijk toe gesproken en hem werd warmen dank ge bracht voor de duidelijke wijze, waarop hij deze materie heeft behandeld en vooral ook voor zijn belangloos werk in deze. medaille voor het hoogste puntental viel ten deel aan den heer René Gillis. VERKEERSONGEVAL. SLUISKIL. Mej. W., wonende in het Villapark aan de l'Azöte, onder deze ge meente, werd Vrijdagavond bij de Cokesfa- briek aangereden door de auto van den hr. B. te Sluiskil, doordat de bestuurder waar schijnlijk was misleid door het licht van een hem passeerende tegenligger. Met een hersenschudding en gebroken arm en ver wondingen aan den slaap werd de vrouw naar het R.K. ziekenhuis alhier vervoerd. Haar toestand baart zorg, doch schijnt WESTKAPELLE. De buscollecte ten batel niet direct levensgevaarlijk. (Tem. Crt) van het Dor us Rij kersfonds heeft alhier ©p-| ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. „.oot aantal in brand gestoken. De anti kerkelijke gevoelens waren het heftigs, in het begin van den oorlog, maar duur- den langer voort dan algemeen bekend is. I Amsterdam 1936-3% 100% 100 Nog in Mei 1937, bijna een jaar na het I Zeeuws. Hyp. B-3% 99% 100 VERE. Woensdagmiddag vergadert de Raad dezer gemeente met als voornaamste punten op de agenda: beëediging van het nieuwe raadslid D. Kasse Dzn., de kwestie der geweigerde bouwvergunning S. W. vat» der Hooft, en het verzoek inzake de ver harding van den Vioskeweg. gebracht 6 netto. KAPELLE. De koninklijke gymnastiek- Naar wjj vernemen is dr. C. A. Campagne leeraar aan de R.H.B.S. te Terneuzen, die ook les geeft aan die inrichting te..Oost burg, Zaterdagmiddag per auto uit Oost-! burg terugkeerende, nabij IJzendijke op een .vereeniging „Olympia" heeft een uitvoering I of andere wijze met zijn auto in het onge- gegeven onder leiding van den leider, den I reede geraakt en in een sloot terecht ge- hr. Johs. Willeboer. I komen. Toegeschoten personen hebben hulp Door den voorz. den hr. C. A. Blok werdj verleend en is dr. Campagne in vrij ernsti-] de uitvoering geopend. Tot in alle hoeken gen toestand naar het St. Anthonius- was het lokaal „Obadja" bezet, zelfs moes ten twintig personen terug omdat er geen| plaats meer was. 1 Een mooi program was opgesteld: keurig I werd gewerkt; alle lof aan den leider die[ zijn gymnasten zoo ver wist te brengen. Alle lof ook aan den heer H. K. Kramer 1 den verzorger der platen, waar de oefenin-| gen op vast gelegd waren en niet minder) aan de pianiste mej. J. C. Blok Cd. KAPELLE. Onder voorzitterschap van I den wn.-voorzitter, den heer H. Eversdijk) kwam de tuinbouwvereeniging Kapelle- ziekenhuis te Oostburg overgebracht. (Tem. Crt.) I De Spaansche burgeroorlog De 31e en de 32e divisie regeeringstroe-1 pen onder bevel van kolonel Marquez hiel- Cities Servive Cy. P. 1958 5 54%54% A Amsterd. Bank 127%—127% A Ned Gist- en Spiritusf. 475 A De Schelde N.B 40—38% C Am. Smelt en Ref. 33 - A Bom. Sum. H.M. 166%—166 A Houth. Alberts 95%—95 C Union Pac. Rr. 72%—73% C Int. Nickel Cy. 38%—38% Ned 38 1000-3 100%—100% O. Indië 37 1000-3 98%—98% Engeland 1060-90 4 77%—77% A Koloniale Bnk. 142%—142% A N.I. Hbk. 600 119—118% C Ned: H. M 1000 129%—128% A v. Berkels Pat. 45-128-% C Calvé-Delft 82%—81% A Philips G. B. afg. 202—199%-98% C Am. Car Foundry 21%21% C Anaconda Cop. 2222 C Bethlehem St. 50%—50%-% met vier vijfde deel van zijn gevolg enl C Kennec Copper 27%27% die van Tarragona is gefusilleerd, waarna I C Rep. Steel 15%15%»% zijn lijk werd verbrand. I C U. States St. C. 4444%-% Niet in brand gestoken zijn de kerke* I C North Am. Cy. 18%18% in de buurt van de kathedraal, die ge-I A Kon. Petr. MpiJ. 307%306%-07% spaard zijn, omdat men vreesde, dat het I C Contin. Oil Cy. 19%20% vuur zou overslaan op de naburige regee-1 C Phillips Petr. Comp. 29%29% ringsgebouwen. Ongeveer een derde deel I C Shell Union O.C. 9%9%-10 van de kerken te Barcelona is totaal ver-1 C Tide Water Ass. Oil 10—10 nield. I A Ned. Scheepv. U. 104%—104% Ondanks het tekort aan priesters worden I A H.V. Amsterdam 412409-11% thans weer in alle beschikbare kerken in A Java Cult. Mij. 171170 de stad diensten gehouden. begin van den oorlog, zijn nog priester: vermoord. Nauwkeurige cijfers zijn alleen te geven voor het bisdom Barcelona, waai 318 priesters, ongeveer een derde deel van het'totaal, zijn .vermoord Vijf en twintig slaagden er in uit'de stad te vluchten. Van hen, die in .vermomming in de. stad geble ven zijn, zijn er ettelijke gestorven van honger, daar slechts weinigen voedsel aan de ongelukkigen wilden verstrekken ui: vrees zich te corapromitteeren. Het is onbekend waar de bisschop van Barcelona is. Men weet, dat hij in de stad is gebleven, maar hij is nog steeds niet op komen dagen, zoodat men aanneemt dat hij is vermoord, waarschijnlijk tezamen met de familie, die hem een schuilplaats verleende. Dit moet dan in December 1936 zijn gebeurd. Van de overige zeven bis schoppen van Catalonië zijn er twee ver moord. Die van Lerida is doodgeschoten De strijd in het Verre Oosten. DE BEZETTING VAN HAINAN. Het Japansche huis van afgevaardigden A N.I. Suiker U. 191%—189 A Deli Batavia 208%207% C Deli Mij. 1000 230—227% Amerika - Rubber Markt (Wettig ObLMarkS Philips KomnkJL, HVA Unilever Schepen Markt gedeponeerde A Senembah 215—214 C Baltimore Ohio 4%4%-4% C Southern Pac. Cy. 12%—12%-% A Southern Rlw. 13%13% A Amst Rubb. C. 196%—195-98 A Deli-Bat. Rubb. 134%—134%-36 A Hessa Rubber 110114% A Serbadjadi SR. 92%93-96 WISSELKOERSEN. ■Heden. Gister. Londen 8 74 8.73% Berlijn 74.96 74.80 Parijs - 4 94% 4.93% Brussel 31.46 31.46 New-York 1.86% 1.86% Biezelinge in algemeene ledenvergadering I (jen gistermorgen nog verscheidene dorpen I heeft een motie aangenomen, waarin le- ïv> t*n(- T*\r, r7itTnril-» T)d nDOY" I 1 bijeen in het hotel De Zwaan. De heer Eversdijk deelde mee dat de voorzitter de hr. C. van lier Vliet wegens ongesteldheid was verhinderd deze vergadering te presi- deeren. Aangenomen werden zes nieuwe leden. De Secretaris deelde mee dat pogingen in het werk gesteld zullen worden, indien de Jucunda's bevroren zijn, tot verkrijging van een tijdelijke teeltvergunning van aard beien. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer J. A. Mol bleek dat de vereeniging den achteruitgang van leden te boven is. Vooral is dit merkbaar in den aankoop van in de Spaansche bergen ten Zuiden van Prats de Mollo bezet. Een Engelschman, die gisteren den pas van Prats de Mollo I heeft bezocht, heeft kunnen zien, hoe de troepen in uitstekende orde en-met een on aangetast moreel Frankrijk binnentrokken. Later op den dag bereikten de troepen van Franco de grens bij Prats de Mollo en de geheele grens is thans door de recht- schen bezet. De Havascorrespondent te Coldares meldt, I dat sedert den afgeloopen nacht meer dan 20,000 man linksche troepen, die tot het laatst in het gebied van Campredon Mollo hadden gestreden om den aftocht gér en vloot hulde en dank wordt ge bracht voor de bezetting van het eiland Hainan. Minister Itagaki deelde mede, dat de Chineezen bij de in bezit neming van het eiland 200 dooden hebben moeten achter laten, terwijl 300 man werden gevangen genomen. De Britsche ambassadeur te Tokio heeft een protest zijner regeering inzake de be-1 scheidene leiders van de rexisten, o.a. de zetting van Hainan, aan minister Arita I Kamerleden De Mont en Convent, hun ren zouden buiten het parlement zijn ge kozen. De beide socialistische parlements leden, op wie hij een beroep had gedaan, hebben deze formule niet kunnen aanvaar den. Met het oog op deze weigering had Jaspar er toen van afgezien een kabinet te vormen. ON LENIGHEID ONDER DE REXISTEN. Het blad „Pays Reël" bericht, dat ver zaaizaad, tuinbouwproducten, sproeimiddelen I bekken, over Coldares Frankrijk zijn enz. Grondonderzoek had plaats voor 50 leden. Inzake de konijnenplaag werd een adres gericht aan B. en W., doch zonder resultaat; opnieuw zal dit aangevat worden. De vereeniging telt 123 leden, 4 bedankten en 4 leden traden toe. Rekening en verant woording penningmeester: De ontvangsten bedroegen f 820, de uitgaven f 617, kassaldo van f 202. Aangekocht werden een aanzienlijk kwan tum zaaiboonen, pootaardappelen, sproei middelen en ships, ook 16000 geselecteerde aardbeienplanten. Het salaris van den secr.-penningmeester en controleur werd vastgesteld gelijk aan het voorgaande dienstjaar. De aftredende bestuursleden de heeren H. Eversdijk en J. Hermus werden herko zen. Benoemd werd als afgevaardigde voor' binnengekomen. De laatsten hunner meld den zich kort na den middag aan de Fran- sche grens. Tegen 3 uur gistermiddag kwamen de eerste rechtsche troepenafdee- lingen te Coldares aan. Hiermede is de] bezetting van Catalonië voltooid. De plotselinge aankomst in Frankrijk van alle troepen, die in het gebied van Campredon hebben gestreden, heeft een reeks hoogst moeilijke problemen voor de huisvesting en voeding van deze duizenden manschappen geschapen. Onmiddellijk zijn tusschen Prats en Aries, en Surtech nieu-1 we kampen ingericht. De vluchtelingen. De laatste drie weken zijn 340,000 per-| sonen de Spaansch-Fransche grens overge komen om de wijk te nemen in Frankrijk. 140,000 werden geëvacueerd naar verschil lende deelen des lands; 40,000 zijn op hun verzoek naar het rechtsche Spanje geleid; 170,000 bevinden zich nog in de Oostelijke 30 tot 40,000 uitgewekenen bij kunnen komen. de a.S. vergaderingen om de vereeniging te vertegenwoordigen de hr. H. Eversdijk. Bij voorkomende zaken vroeg de hr. Bur ger wat het bestuur dacht te doen met de| Pyreneeën, waar binnenkort nog aanvrage teeltvergunning. Spr. is er voor om opgave te doen van de benoodigde op pervlakte. De voorz. zeide toe handelend te zul len optreden en met den secretaris hieraan reeds te werken. Voor spr. is het niet uit gesloten dat de Jucunda's in 1939 tot vruchtzetting zullen komen. Spr. meende dat de planten wel in het leven kunnen blijven, maar waarschijnlijk ook wel een twee jaar noodig zullen hebben om op goe den stand te komen. KAPELLE. De gehouden tentoonstelling1 in het veilingsgebouw K.B.O. te Kapellel door den hr. Phaff ambtenaar bij den Plan- tenziektenkundigen dienst mag als wel ge slaagd beschouwd worden. Alles was ge- j baseerd op de plantenziektenbestrijding. Ve- i len hebben dan ook druk gebruik hiervan gemaakt en geprofiteerd van de gegeven] voorlichtingen. WEMELDINGE. Gevonden: een para- pluie, een bril (lorgnet), slot met kralen en een damesportemonnaie met inhoud Inlich tingen te bekomen bij den gem. veldwach ter. Volgens niet te controleeren geruchten zou Franco te Rome uiting hebben gege ven aan zijn misnoegen over den aanval van Italiaansche vliegtuigen op Minorca tijdens het verblijf van den Britschen krui ser „Devonshire." Ook heeft men den indruk, dat deze kwestie ter sprake is gekomen bij een onderhoud gister tusschen Lord Perth, den Engelschen gezant te Rome en graaf Cia- no, den Italiaansehen minister van buiten- landsche zaken. Franco verbiedt alle politieke par tijen van het Volksfront. Uit Burgos: In de Staatscourant wordt met het oog op „de aanstaande bevrijding van geheel Spanje" een wet gepubliceerd, waarin alle partijen van het Volksfront, voorts alle marxistische, anarchistische en separatistische partijen, worden verboden. Ook de vakvereenigingsorganisaties C. N. T. en F. A. I. worden verboden, evenais de vrijmetselaarsorganisaties. Afgevaardigden dezer organisaties kun nen in de toekomst geen officieele func ties meer bekleeden, evenmin als leden overhandigd. Uit Hongkong is voorts een Amerikaan- sche torpedojager naar Hoikau op Hainan vertrokken, teneinde eventueel hulp te bieden aan de Amerikaansche onderdanen. Verder wordt uit Tsjoengking gemeld: De Chineesche afdeeling van de internatio nale vredescampagne, heeft aan het hoofdkwartier der beweging in Genève een telegram gezonden, waarin een uit eenzetting wordt gegeven van de duistere bedoelingen achter de Japansche landing op Hainan. Plechtig wordt de wereld, in het bijzon der Groot Brittannië, Frankrijk, N e- derland en de Verenigde Staten, die het negenmogendhedenpact hebben onder teekend, in dit telegram er aan herinnerd, dat de Japansche inval op Hainan gemoti veerd wordt door den wensch strategische de controle te krijgen over de Tongkin- baai, de Philippijnen te omsingelen en de verbindingen te verbreken tusschen Hong kong en Singapore, ter voorkoming van een gemeenschappelijke actie der Engel- sche en Amerikaansche vloten. Het telegram wijst vervolgens nog op het feit, dat alleen schriftelijke protesten bij Japan van geener waarde zijn, aange zien Japan alleen kracht eerbiedigt. Het dringt er bij de democratieën op aan geen tijd te verliezen en een gezamenlijke actie tegen Japan te ondernemen. Koreaansche troepen muiten. Naar het Chineesche telegraaf agent schap meldt zijn 6000 man Koreaansche troepen in Kanton op 8 Februari des mor gens aan het muiten geslagen. Zij dood den vele Japansche officieren waarop ge neraal Ando, de Japansche commandant in Kanton, Japansche troepen samentrok om de Koreaansche muiters te omsingelen. Een geheeln dag lang werd gevochten, waarbij aan beide kanten zware verliezen werden geleden. Tenslotte werd de muite-1 italiaansche vlootdivisie, bestaande uit twee rn onderdrukt, nadat een Japansch lan-1 dingscorps verschenen was, dat de Korea- nen van een anderen kant aanviel, zoo dat zij in een tang genepen werden. Acht honderd Koreaansche aanvoerders wer- partijfunctie moeten neerleggen, omdat zij zich in het openbaar solidair hebben ver klaard met dr. Martens. Zij hebben hun mandaat ter beschikking van de leiding der beweging gesteld en deze heeft verklaard, dat het aftreden la aanvaard. DUITSCHE GRENSBEWAKERS fiffiARRESTymiKb, Medegedeeld wordt, dat twee Duitsche grensbewakers, die Oostenrijksche vluchte lingen achtervolgden, op Zwitsersch grond gebied werden gearresteerd. De arrestatie vond plaats op het gebied van het kanton Graubunden. De beide functionarissen wa ren over een afstand van een uur gaans doorgedrongen op het gebied van het kan ton, waarbij zij de grens achter zich liéten, die de toppen volgt van het bergmassief Rhaetikon. Een vergissing ten aanzien van den loop der grens schijnt uitgesloten. De Duitsche grenswachten zouden verklaard hebben, dat zij een ontsnapt misdadiger achtervolgden. De vluchteling in kwestie, een jonge boer uit Karinthië, verklaart een politieke vluchteling te zijn. ZONDAG SPREEKT MUSSOLINI. „Le Matin" verneemt van welingelichte zijde te Rome, dat Mussolini besloten hgpft om Zondag a.s. ter gelegenheid van een officieel bezoek aan Turijn een politieke rede uit te spreken. Men verwacht te Pa rijs, dat de Duce in deze rede zijn stand punt ten aanzien van Frankrijk uiteen zal zetten, hetgeen men reeds enkele maanden verwacht. ITALIAANSCHE KRUISERS UIT ZUID- AMERIKAANS Cl IE WATEREN TERUGGEROEPEN. Uit Rome wordt gemeld, dat de zevende derd antwoorden kwamen binnen op de gelijktijdige uitnoodiging deel te nemen aan lezingen over wellevendheid. Waarschuwing. De burgemeester van Leerdam geeft be langhebbenden in overweging alvorens aan H. R. Julsing, lichtdrukinrichting, Brink laan 36 te Apeldoorn, zonder betaling be stek en teekening af te geven, bij hem, bur gemeester, inlichtingen in te winnen. TE WATER GEWAAID. 78-jarige man aan de gevolgen overleden. De 78-jarige ongehuwde en alleenwonen de bode en courantenbezorger Jan Klok te Zuidwending onder de gemeente Veen- dam, reed Zaterdagavond per driewieler door het dorp om een familiebezoek af te leggen. Toen hij vergezeld van een neef in het late avonduur terugreed, moest hij langs den berm van het kanaal rijden, omdat daar de rechterkant van den weg is. Een windvlaag heeft den ouden man met den driewieler opgenomen en in het kanaal geworpen. De neef begaf zich aanstonds té water, maar kon Klok niet redden. Mot be hulp van in de buurt wonenden is dat ten slotte gelukt en werd de oude drenkeling thuis naar bed gebracht. Hij had veel water naar binnen gekregen. Eehige uren later is hij overleden. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Buitenpost: 1 doode. Gistermorgen is de 41-jarige gehuwde petroleumventer S. Adema, wonende te Buitenpost (Gr.), bij het oversteken van den weg door een auto van de rtjksver- keersbrigade aangereden. In ernstlgen toe stand is de man naar zijn woning overge bracht. Later op den dag is hij aan zijn verwondingen bezweken. Naaldwijk: 1 doode. De heer A. van der Kruk, is gisteravond te Naaldwijk, toen hij den weg overstak door een personenauto aangereden. Hij liep ernstige verwondingen op. Hedenmorgen is het slachtoffer in het ziekenhuis „Bethel" te Delft overleden. den terechtgesteld. Japansche munitie door Chineesche boeren vernield. Ruim vierhonderd kisten artillerie gra- naten zijn gistermorgen verwoest door het optreden van enkele Chineesche boe ren. De Japanneezen, zoo meldt het Chinee- kruisers, die thans in de Zuid-Amerikaan- sche wateren zijn, bevel gekregen heeft naar Italië terug te keeren. De schepen zul len niet in westelijke richting vertrekken, gelijk het plan was. Eiland Angoche door cycloon geteisterd. Een cycloon heeft het eiland Angoche, dat op 130 km ten Zuid-Westen van Mozam bique (Portugeesch Oost Afrika) is gelegen geteisterd. Twee Europeanen en een aantal inboor- KOLIJNSPLAAT. Maandagavond ver-1 dier organisaties, die actief aan de propa- sche Tejegraaf Agentschap hadden twee linSen zijn het leven gekomen. Alle hui- p I rronrlo nAhhor» H onl rron nm on T~)n nov>Tnloi_ I 1 r.nu T„1-13 T7T J11 gaderde de vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs onder leiding van den voorzitter, ds. H. Veenstra. De secretaris, de heer A. de Wit, meldde in zijn jaarver slag, dat het aantal ingeschreven leer lingen thans 81 bedraagt. Wegens ver trek naar Ierseke had de vroegere voor zitter, ds, M. Bons, als zoodanig bedankt. Namens de vereeniging zal hem een waar- deerend schrijven worden gezonden. Uit het verslag van den penningmeester, den heer M. J. Contant, bleek, dat de ver eeniging er financieel goed voorstaat. De heer J. van Dis werd herkozen als be stuurslid. Als datum van leerlingenaangif te werd vastgesteld 11 Maart. BRESKENS. In het verslag van de ver gadering „Schuttevaer" in ons nummer van gisteren is een fout geslopen. In den 17e regel van de rondvraag staat „n i e t-bin- nenschepen, Het woordje „niet" moet ver vallen. De desbetreffende passage uit het bericht moet dus luiden: „Door verschillen de leden werd de wenschelijkheid naar vo ren gebracht om ook binnenschepen te mo gen schutten door de Groote Sluis te Ter- neuzen". Tot] hoofdkommies-dienstleider bij del belastingen ter standplaats Oostburg is be noemd de heer J. Oving, thans kommies-1 dienstleider te Hilvarenbeek. IJZENDIJKE. In het lokaal van den heerl P. Gillis had een bijeenkomst plaats van den Bijz. Vrjjwilligen Landstorm ter uitreiking] van de prijzen voor de in het afgeloopen seizoen gehouden schietwedstrijden. Burge meester Von Bönninghausen verrichtte del prijsuitreiking. De door hem uitgeloofde ganda hebben deelgenomen. De partijlei ders en afgevaardigden, evenals vrijmetse laars van den achttienden graad af, zullen ter bijzondere verantwoording worden ge roepen. Daartoe zullen bij de districtsge rechtshoven speciale rechtbanken worden opgericht. Ter dood veroordeeld. De centrale krijgsraad te Barcelona heeft Selazar Ventura, president van de volksrechtbank, Manuel Garrido, president van het revolutionnaire comité van de „General Motors" Emilio Morales, presi dent van den revolutionnairen bond van arbeiders in de automobielindustrie, Pa- blo Cerda, leider van de „patrouille des doods" en den anarchist Francisco Piquer, die beschuldigd worden van moord op vijf geestelijken, ter dood veroordeeld. De dos siers, welke op de veroordeelden betrek king hebben, zullen naar Franco worden opgezonden, die omtrent hun lot zal beslis sen. Spaansche kunstschatten te Genève. Met een specialen trein is gisterayond te Genève een zending Spaansche kunst schatten omvattende 800 kisten aangeko men, die aan de persoonlijke zorgen1, van Avenol, den secretaris-generaal van den Volkenbond Zullen worden; toevertrouwd. Na den oorlog zullen deze kunstschatten aan de dan bestaande Spaansche regeering worden overhandigd. Herstel van den eeredienst in Catalonië. Het nieuwe regiem laat zich vooral géi den bij het herstel' van den eeredienst, meldt de N.R.C. De verliezen op dat ge bied zijn zwaar geweest. In Catalonië al leen zijn tijdens den burgeroorlog meer dan tweeduizend priesters vermoord, ter wijl alle kerken zijn geplunderd en een forsche Chineesche boeren, Litsjatsjang en Toengyoengloe, aan het werk gezet bij het| transport van Japansche munitie. Lits jatsjang verzekerde zich de hulp van nog j drie Chineesche boeren, die eveneens ge dwongen waren te werken aan het muni-| tietransport, en gezamenlijk staken zij des] nachts den brand in de 400 kisten aan. Vier der Chineezen wisten te ontkomen, de vijfde, Liwensjeng geheeten, werd door| de Japanneezen gegrepen en gedood. GERUCHTEN OVER EEN BRITSCHE LEENING AAN ITALIë. „Le Matin" verneemt uit Londen, dat in City-kringen geruchten de ronde doen, zen zijn beschadigd. Een dorp is geheel ver woest. De cycloon heeft ook nog juist de stad Mozambique bereikt en kleine sche pen in de haven vernield. Drie inboorlingen zijn verdronken. Twaalf dooden bij spoorwegongeluk. Twaalf personen zijn omgekomen en twintig gewond tengevolge van een bot sing tusschen een passagierstrein en een rangeerende locomotief bij het station van Leon (Nicaragua)". Onmiddellijk na de botsing vloog de tank van de locomotief, die diesel olie bevatte, in brand. De beide machinisten en vele - Te Leiden slaagde voor het doctoraal examen medicijnen mevr. A. van Poelgeest, vroeger te Goes. Caftd. P. J. F. van Voorst Vader te Middelburg is beroepen te Weesp (hulppre diker). Cand. J. J. de Vries, laatstelijk hulp prediker bij de Geref. Kerk van Almelo, die door de classis Middelburg met gunstig èe- volg peremptoir is geëxamineerd is voor nemens Zondag 12 Maart a.s. zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk van Vr ouwen- polder, na tevoren te zijn bevestigd door ds. J. J. Wielenga van Alblasserdam. De ledenvergadering der Doopsge zinde Gemeente te Aardenburg wees in broederlijk overleg tot kerkeraadslid aan den heer J. Willemsen-Hol, in de plaats van mevr. A. C. van Gaelen-Lefeber, die geen herkiezing wenschte. Ned. Herv. Kerk. Ds. M. J. Lekkerkerker, predikant te Oosterwolde Gld. heeft bedankt voor het be roep naar Arnemuiden. Evang. Luth. Kerk. Op het viertal te Stadskanaal komt voor cand. G. Fafié, hulpprediker te Vlissingen. volgens welke een groep Britsche bankiers I gewonde passagiers vonden den dood in dé binnenkort een zeer belangrijke leening zouden verstrekken aan Italië. Deze lee ning zou ruim 12% milliard franken be dragen. Het is niet mogelijk een bevestiging van deze geruchten te verkrijgen. Men vestigt evenwel de aandacht erop, dat in geen vlammen, terwijl het vuur het reddingswerk verhinderde. FRANKRIJK KOOPT MEER VLIEGTUIGEN. Van gezaghebbende zijde wordt te Wash- geval sprake is van een leening van de I ington vernomen, dat Frankrijk een over- Engelsche regeering. Belga meldt uit Brussel: Henri Jaspar, die van den Koning opdracht had gekre-| gen, een nieuw kabinet samen te stellen, is niet geslaagd. Hij heeft derhalve afge zien van de hem opgedragen taak. Na den journalisten te hebben medege- deeld, dat hij afzag van de vorming eener nieuwe regeering, voegde Jas-1 par er aan toe, dat het in zijn voor nemen had gelegen om een ministerie te vormen, bestaande uit tien ministers metl den premier. Vijf ministers zouden parlé- j mentsleden geweest zijn en de vijf ande- eenkomst heeft gesloten betreffende den aankoop van 115 lichte bommenwerpers bij een firma in Baltimore. Taxichauffeurs krijgen les. De wereldtentoonstelling New-York 1939 verwacht zestig millioen bezoekers, en de voorzitter, Grover Whalen, wenscht dat de taxichauffeurs, de beambten van den ondergrondschen spoorweg, het bus- personeel en alle andere personen, die bii het verkeer betrokken zijn, zich beleefd zullen gedragen. In totaal zijn 38,000 brieven verzonden aan de New Yorksche taxichauffeurs met het verzoek de bezoekers van New York in alles behulpzaam te zijn. Vijftienhon- Goes. Ondertrouwd: J. P. A. van Ballegoöen de Jong 27 j. jm. en M. J. van der Haar 27 j. jd. te 's Gravenhage. Getrouwd: R. Vriesendorp 26 j._ jm. te Amsterdam en W. C. Fransen v. d. Putte 19BevaUen: A. Faasse, geb. Geluk d.; M. Kousemaker, geb. Nieuwdorp d. Overleden: S. Harmck 69 j. wend. C. Botbijl; H. Bakker 68 j. echtgen. A. van Leerdam. Vlissingen. Van 9—13 Februari. Ondertrouwd: G. W. M. van Coolwijk 2a j. jm. en A. L. Stoops 24 j. jd. Bevallen: M. O. Schoute, geb. Antheums dochter. r Overleden: J. Barentsen 15 3. 3m. tv.G.» Westkapelle. Van 6—13 Febr. Bevallen: P. Brasser, geb. Verhage d. Getrouwd: A. Lievense jm. 27 3. en J. Hengst jd. 23 j.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2