3txrzrlztcïuie MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT Engeland, Frankrijk en Burgos. BINNENLAND. Firma Albert Heijn voor belangrijk bedrag benadeeld. Kampeertochten per goederenwagon. ZEELAND. Deze week nog erkenning van Franco MIDDELBURG. GOES. VÜSSIRGEN. De woede der Italiaan sche pers, Bij heerschende griep. WALGHEREI. Dagblad. Uitg-N-V- DeMiddeiburgscheCrt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goe» 18 ct. NUMMER- SS. TWEE BLADEN. DINSDAG* 14 FEBR. 1939. EERSTE BLAD. 182© JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct.. HOFBERICHT. Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd bij besluit van den 8sten Februari 1939: le Aan hoogstderzelver kamerheer in bui- tengewonendienst, jhr. ir. C. C. Th. Six, ingaande den lsten Februari 1939, op ver zoek, op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen als intendant van het koninklijk paleis te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten gedu rende eene reeks van jaren aan het Ko ninklijk huis bewezen. 2e. Hoogstderzelver eersten kamerheer- -ceremoniemeester, luitenant-generaal tit. b.d .,jhr. A. G. Sickinghe, ingaande den 8sten Februari 1939, op verzoek, op de meest eervolle wijze te ontheffen van zijn ambt als ceremoniemeester, onder dankbe tuiging voor de belangrijke diensten in dien werkkring bewezen. 3e Harer Majesteits kamerheer, Ph. J. graaf Van Zuylen van Nijevelt, met ingang van den 8sten Februari 1939, te benoemen tot hoogstderzelver kamerheer-ceremonie meester. 4e Harer Majesteits jagermeester, den heer W. Brantsma, met ingang van den 8sten Februari 1939, te benoemen tot hoogstderzelver jagermeester voor Gelder land. NEDERLANDSCHE OORLOGSBODEMS OP REIS. Hr. Ms. kruiser „Gelderland", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. B. M. van Straelen, is op 13 Februari vertrokken van S. Juan de Porto Rico met bestemming Horta (Azoren). Hr. Ms. flottieljeieider „Tromp", onder bevel van den kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman, is op 14 Februari vertrokken uit Funchal (Madeira) met bestemming Casa blanca. Sinaasappelen uit Spanje. Uit Spanje zullen weer sinaasappelen in ons land worden aangevoerd. Als eerste schip wordt het s.s. „Fauna", van de Kon. Ned. Stoomb. Mij. met ruim 13.000 kisten op 16 Febr. a.s. te Rotterdam verwacht. BINNENKORT BEZOEK VAN MINISTER JEAN ZAV. Naar wij vernemen, zal de Fransche minister van onderwijs, de heer Jean Zay, binnenkort een bezoek aan ons land bren gen tot bijwoning van de herdenking van den vijfden verjaardag der stichting van het „Institut Frangais" te Amsterdam. De minister zal Vrijdag 24 Februari in de ochtenduren te Amsterdam aankomen en tot den daarop volgenden Maandagavond in ons land blijven. Er is een aantal fees telijkheden en ontvangsten voorbereid. Te "Zaandam is een diefstal van levens middelen ontdekt, gepleegd ten nadeelc van de firma Albert Heyn. Eigenlijk betreft het een reeks van diefstallen, die reeds langer dan één jaar aan den gang zijn. Biervan wordt een 30-jarige palcnuis- kneeht verdacht, die daarvoor de gelegen heid had, omdat hij op bepaalde tijden in het bezit was van den sleutel van het pak huis. Wanneer de gelegenheid zich voor deed, werden dan verschillende goederen, vnl. zuidvruchten, ter zijde gezet, welke door een buiten het bedrijf staande chocola debewerker uit Zaandam met een bakfiets werden afgehaald. Deze man zorgde ook dat de goederen aan den man kwamen, waarna de buit werd verdeeld. Beiden zijn door de politie in arrest ge steld en in het politiebureau te Zaandam opgesloten. Na een scherp verhoor hebben de beide daders een bekentenis afgelegd. Volgens verklaringen van den pakhuis knecht zou voor 3000 goederen ontvreemd zijn. Men gelooft echter dat het bedrag be duidend hooger is. Het juiste bedrag tracht de firma door het maken van een inventa risatie vast te stellen. De daders hadden hun afzetgebied ten deele in Amsterdam en voor een ander deel in Zaandam bij kleine winkeliers. Een koopman uit Koog aan de Zaan, is, eveneens verdacht van heling, aangehouden. Deze ontkent echter iets met de zaak te maken te hebben. DE SPANJAARDEN OP AMELAND. Gistermiddag naar Den Haag ver trokken. Gistermiddag zijn de op Ameland geïnter neerde Spanjaarden naar Den Haag ver trokken, in afwachting van hun vertrek naar Spanje. De Spanjaarden, die 9 maanden op het eiland hebben vertoefd, werden door vele Amelanders uitgeleide gedaan. ROOMSCHE DWANG. In protestantsche kringen te Bergen op Zoom heerseht groote ontstemming over 't feit, dat op last van den burgemeester van den toren van de Ned. Herv. Groote Kerk de vlag halfstok is geheschen ter gelegen heid van het overlijden van den Paus. Kerkeraad en kerkvoogdij staan daarte genover volkomen machteloos, aangezien toch de kerk eigendom der Ned. Herv. ge meente is, doch niet de toren. Deze immers is, zooals meer het geval is, eigendom van de burgerlijke gemeente. Naar de Ned. Herv. predikant, ds. H. de Jonge, aan de N.R.Ct. mededeelde, gaan de nezwaien niet tegen het feit, dat van ge meentewege bij het overlijden van den Paus halfstok gevlagd wordt, ook al acht men dit in principe onjuist, doch men acht het zeer onkiesch, bij het overlijden van den opperherder van de R.-K. kerk, van ge- -meentewege de vlag halfstok uit te steken van den toren van een Ned. Herv. Kerk. Het is trouwens niet de eerste maal, dat de Ned. Herv. Gemeente moeilijkheden met de burgerlijke gemeente heeft over den to ren en ook thans zal de Kerkeraad zich be raden, welke stappen door hem zullen wor den genomen, ook al verwacht men van een protest weinig resultaat. Een oorspronkelijk denkbeeld der Nederlandsche Spoorwe gen voor de kampeerende jeugd. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van de directie der Nederlandsche Spoorwegen in den a.s. zomer een proef te nemen met het beschikbaarstellen van goe derenwagons voor verschillende jeugdver- eenigingen met de bedoeling om kampeer tochten in den lande te ondernemen. Een aantal goederenwagons zal voor kampeertochten beschikbaar gesteld wor den. Het zijn twee-assige wagons, lang ze ven meter en breed twee en een halve me ter met een deur in het midden en voor zien van een goede ventilatie. De wagons zullen speciaal voor deze gelegenheid wor den ingericht en aangekleed en ruimte bie den aan acht jongens of meisjes met resp. twee leiders of leidsters. Iedere groep van acht moet onder leiding staan van een of twee geleiders of geleidsters. Deze zullen evenwel niet in de kosten worden begrepen. De geleiders moeten volwassen personen zijn. De jeugd, die van deze unieke kampeer gelegenheid gebruik kan maken, mag niet ouder zijn dan negentien jaar, terwijl de minimumleeftijdsgrens in overleg met de organisatoren zal worden vastgesteld. Het vervoer zal overdag een aanvang ne men, waarvoor een derde klasse wagon zal worden aangekoppeld. De reis zal evenwel het grootste gedeelte des nachts plaats vin den. Het vervoer zal zooveel mogelijk wor den gecombineerd met het goederenvervoer, dat des nachts plaats vindt. Is het noodza kelijk, dan wordt evenwel een speciale lo comotief voor den kampeertrein gezet. Op de plaats van bestemming gekomen worden de wagons op een dood spoor op het empla cement geplaatst. Daar kunnen de kam peerders gebruik maken van de W. C. en het drinkwater op de stations. Van hier uit kunnen de deelnemers kampeertochten in de omgeving ondernemen. Bagage en kam- peerbenoodigdheden worden voor dat doel gratis vervoerd. Wanneer men ter plaatse genoeg heeft geprofiteerd van de fraaie omgeving, wordt wederom naar een andere streek in'het land vertrokken. De kosten zullen een cent per kilometer bedragen voor iederen deelnemer of deelneemtser, uitgezonderd voor den leider of leidster, die gratis worden vervoerd, met een minimum Een goedhartig mensch is blind, waar een edel mensch de oogen sluit. afstand van driehonderd kilometer. Een voorbeeld: Wanneer acht jongens of meisjes met twee geleiders of geleidsters een tocht van zeven dagen over een afstand van driehonderd treinkilometer maken, ko men de totale kosten opzesendertig gulden. NATIONAAL COIVHTé TER HERDENKING VAN PHILIPS VAN MARNIX VAN ST. ALDEGONDB. Zaterdag jl. is te Leiden, onder auspiciën van de maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, de constitueerende vergade ring gehouden van het nationaal comité ter herdenking van den 400sten geboorte dag van Philips van Marnix van St. Alde- gonde (1540—1940). Tot het eere-comité zijn toegetreden: dr. H. CoRjn, minister van staat, minister van algemeene zaken, prof. dr. J. R. Slotema- ker de Bruine, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen; jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van staat, vice-president van den Raad van State;, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, minister van staat, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland; luitenant-generaal I. H. Reynders, chef van den generalen staf, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland; mr. J. Schokking, lid van den Raad van State; prof. dr. J. Huizinga, voor zitter van de Koninklijke Nederlandsche Akademie van Wetenschappen, afd. letter kunde; G. L. baron Van Boetzelaer, en dr. C. W. Th. baron Van Boetzelaer van Asperen en Dubbeldam. Het bestuur wordt gevormd door prof. dr. A. A. van Schelven, voorzitter; prof. dr. J. de Vries, vice-voorzitter; prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, eerste se cretaris; dr. Paulina W. Havelaar, tweede secretaresse en den heer Jacob Mees, pen ningmeester. Onder de leden van het comité zijn tal rijke vertegenwoordigers van belangrijke openbare genootschappen en vereenigin- gen, o a. van het Algemeen Nederlandsch Verbond. Het comité heeft besloten tot een groot- sche nationale herdenking in den voorzo mer van 1940 te Leiden, waar Marnix het laatst heeft gewoond en is gestorven. De oprichting van een monument en het samenstellen van een tentoonstelling. Het comité is bovendien gaarne bereid provin ciale of plaatselijke vieringen met raad en daad bij te staan. Binnenkort zal alom in den lande een oproep worden verspreid tot medewerking aan en het schenken van bij dragen voor een waarlijk nationale huldi ging van deze groote vaderlandscho figuur In politieke kringen te Londen blijft men zicht druk bezig houden met de vraag, zoo schrijft de N.R.C. wanneer Londen en Pa rijs de nationalistische autoriteiten als de officieele regeering van Spanje zullen er kennen. Dat de twee hoofdsteden er in prin cipe toe besloten hebben, is niet langer aan twijfel onderhevig. De vraag is alleen maar, wanneer het zal geschieden en met welke voorwaarden. Verschillende politieke profe ten voorspellen vol vertrouwen, dat de er kenning nog deze week los zal komen. Zij gelooven niet, dat er als voorwaarde voor erkenning een verzekering zal worden ge- eischt, dat Franco zich van alle buiten- landsche elementen zal ontdoen. Franco's bereidheid, ja zelfs verlangen, zijn Italiaansche en Duitsehe helpers zoo spoedig mogelijk kwijt te raken, zou reeds zoo duidelijk zijn gebleken, dat de Engel- sehe en Fransche regeeringen verdere ver zekeringen op dit punt als overbodig zou den beschouwen. Er is reden te gelooven, dat dit inderdaad het geval is. Desniettemin wordt de onderstelling, dat de erkenning nog slechts een kwestie van enkele dagen is, in officieele kringen niet aangemoedigd. Men wijst er daar op, dat erkenning de re geling van zekere ingewikkelde juridische kwesties meebrengt, b.v. de vraag of Fran co als de officieele regeering van Spanje kan worden erkend zonder tegelijkertijd uit drukkelijk te verklaren, dat de republikein- sche autoriteiten niet langer als zoodanig worden beschouwd. Tevens wordt er aan herinnerd, dat de Engelsche en Fransche regeeringen, ook al zouden zij geen nieuwe, verzekeringen betreffende de uitschakeling van de buitenlandsche elementen meer wil len eischen, toch in ieder geval zullen pro- beeren de diplomatieke waarde van hun of ficieele erkenning van Franco uit te buiten door er iets voor terug te krijgen, bv. een amnestie voor Franco's politieke tegenstan ders. Dit alles vergt tyd en daarom zouden de voorspellingen van erkenning de eerst volgende drie of vier dagen eenigszins voor barig kunnen blijken. Verklaring van Chamberlain. In het Lagerhuis hebben verscheidene afgevaardigden der liberale en arbeiders oppositie gisteren een verklaring van Cham berlain pogen af te dwingen, dat de regee ring er niet aan dacht Franco's regeering noch de jure noch de facto te erkennen. Chamberlain zeide, dat hij deze verzeke ring niet kon geven omdat de toestand zoo- buitengewoon snel van aspect veranderde. De regeering was in consult met de Fran sche regeering maar had haar beslissing nog niet genomen. Op de vraag of de pre mier voor deze beslissingen viel, het Huis er mee in kennis zou stellen antwoordde de premier, dat de regeering de verantwoorde lijkheid moest aanvaarden. Tenslotte vroeg hij schriftelijke indiening van de vraag of de regeering in geen geval de rechten van oorlogvoerende aan Franco zou geven zoo lang er Italiaansche troepen in Spanje zou den staan. Henderson vroeg schorsching der beraad slagingen om over deze antwoorden van den premier te debatteeren maar de voor zitter zeide dat Henderson's motie buiten de orde was en dus niet in behandeling kon worden genomen. Op een vraag deelde de premier ten slot te nog mee dat er geen speciale verzekering van Burgos was ontvangen, dat geen Ita liaansche troepen op Minorca zouden lan den maar spr. geloofde wel dat dit onder de algemeene toezeggingen van Franco al dus mocht opgevat worden. Engeland en de bezetting van Minorca. In antwoord op een aantal vragen heeft Chamberlain in het Lagerhuis verder mee gedeeld, dat de Britsche regeering op ver zoek van plaatselijke autoriteiten van Pal- ma op zich heeft genomen een hoofdambte naar naar Minorca over te brengen ten ein de er te kunnen onderhandelen over een vreedzame overgave van Minorca. De Brit sche regeering was er tevoren van in ken nis gesteld, dat, tenzij zij onderhandelingen mogelijk kon maken door verkeersmiddelen ter beschikking te stellen, een aanval op Minorca zou worden ondernomen. Aange zien het gevoelen bestond dat onnoodig bloedvergieten moest worden voorkomen (applaus) werd het oorlogsschip „Devonshi re" beschikbaar gesteld. Chamberlain zeide voorts, dat de Britsche regeering noch met de Spaansche regeering noch met de autoriteiten van Burgos over leg heeft gepleegd, hoewel, naar verluidt, de plaatselijke autoriteiten van Palma in contact zijn geweest met Franco. De Fran sche regeering was volledig op de hoogte gehouden van het optreden der Britsche re geering. Het Britsche oorlogsschip heeft zich naar Minorca begeven en het verluidt, dat het eiland thans is overgegeven. De Britsche regeering heeft geen aandeel gehad in de onderhandelingen en draagt er geen verantwoordelijkheid voor. De „De vonshire" heeft 450 vluchtelingen aan boord genomen, daar de mogelijkheid van vergel dingsmaatregelen bestond. In samenwer king met de Fransche autoriteiten zijn de ze mensehen te Marseille ontscheept. Op een verdere vraag deed de minister president voorlezing van een telegram van het Britsche consulaat te Palma, waarin werd verklaard, dat de oudste rechtsche of ficier, die aldaar het bevel voert, den con sul heeft gemachtigd zjjn naam te noemen bjj de verklaring, dat het bombardement van Mahon tijdens het bezoek van de „De vonshire" een overtreding der bevelen was geweest en ten zeerste werd betreurd. HET BAL MASQUé. Gisteravond kwam het bestuur van de afdeeling Walcheren der Nederl. Reisver- eeniging met de clubcommissie en bestuurs leden van Medioburgum in de „Vergenoe ging" byeen ter verdere bespreking van de plannen voor het te houden bal masqué. Besloten werd gezameniyk het bal te ge ven, uitgaande van de N.R.V. De heer Ma- zure, voorzitter der clubavonden, werd ge kozen als voorzitter en zal met zijn com missie den avond organiseeren. De heer Mazure ontvouwde zijn plan de zaal te ver sieren als de vier jaargetijden. Het ver heugde allen, dat het traditioneele bal masqué van Medioburgum, nu weer gege ven zal kunnen worden, zy het onder auspiciën der N.R.V. Schoorsteenbrand. Hedenmorgen tegen zeven uur ontdekte de heer B. Rijpstra, Caféhouder op de Groote Markt, dat er uit een kast in zyn pand voortdurend rook kwam. By nader onderzoek bleek brand te zyn ontstaan in een tegen dezen kast gebouwden schoor steen van het aangrenzende pand van den heer A. P. Magielse. De hulp der brand weer werd ingeroepen, die door een gat tn den muur te hakken bij het vuur kon ko men en dit wist te blusschen. Er bleken door genoemden schoorsteen houten balken te loopen, die vlam gevat hadden. Een groot geluk is ongetwijfeld, dat dit brandje niet in het begin van den nacht ontstond! Verboden te rooken. Tegen J. de L. te Wemeldinge werd pro- ces-verbaal opgemaakt wegens het rooken in een autbus. DE OPROEP VAN H.M. DE KONINGIN Onder leiding van burgemeester Van Dus- seldorp had gisteravond ten stadhuize een bijeenkomst plaats met de afgevaardigden der instellingen en vereenigingen die te dezer stede op sociaal en philantropisch terrein werkzaam zyn. De mogeiykheden werden besproken om middelen te verkre gen, waardoor nog meer dan tot heden steun kan worden verleend aan hen die daaraan het meeste behoefte hebben. De besprekingen droegen een algemeen en in formatorisch karakter. Besloten werd, vol gende week opnieuw bijeen te komen en dan zoo mogelijk bepaalde besluiten te nemen. DE ONEERLIJKE KOK GEARRESTEERD. Zooals-wij Zaterdag meldden verzocht de po litie alhier opsporing en aanhouding van 'n WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: sty ging van temperatuur, toe nemende bewolking, later kans op regen, toenemende Z.W. wind. UKKEL: matige tot zwakke wind uit N. lot W. richtingen, over het algemeen schoon weer, plaatselqk nevel, men kans op plaatselpk nachtvorst, morgen stijging der temperatuur. Wo 15 Febr. Zon op: 7 h 19; onder: 17 h 10; Licht op: 17 h 40; Maan op: 4 h 55; on der 13 h 39; N.M. 19 Febr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Februari Dinsdag 14 Woensdag 15 Donderdag 16 Hoogwater. 10.03 22.45 11.17 23.42 12.11 Laagwater. 3.47 16.30 5.08 17.35 6.06 18.27 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Februari. Hoogwater. Laagwater. 11.31 4.49 17.30 0.19 12.48 6.07 18.39 1.22 13.49 7.07 19.33 Dinsdag Woensdag 14 15 Donderdag 16 Met Mijnhardtjes steeds goede ervaring. Doos 30 en 50 ct. (Ingez. Med.) Uit Rome 'wordt aan de N.R.C. gemeld: j slaan. In de Italiaansche pers Wordt heden nog sterker dan in de afgeloopen dagen de te leurstelling en verontwaardiging tot uiting gebracht over de ommekeer der houding van de democratische landen ten aanzien van de regeering van Franco. De Londen- sche correspondent van de Tribuna betitelt zijn artikel van hedenavond met de woor den: ,,De walgelijke taal der Engelsche pers" en hij geeft zijn afschuw tc- kennen voor de medewerkers der Engelsche bladen, die, terwijl duizenden fascistische helden zich hebben laten neerschieten in Spanje, rustig in hun clubfauteuils bleven zitten, als aasgieren wachtende op het oogenolik, waarop zij de walgelijke stukjes proza kon den neerschrijven, die wö thans te lezen krijgen. In het algemeen zou men den in houd der Italiaansche bladen van heden in het kort als volgt kunnen samenvatten: De democratische landen hebben in Spanje volgens Italiaansch oordeel niets te zoeken. Zij hebben zich solidair verklaard met de communistische republiek en aan deze wapentuig en manschappen verstrekt opdat zij het Spaansche volk in het verderf zou voeren en opdat de burgeroorlog lan gen tijd zou duren, zoodat Spanje een ge- makkeiy'ke prooi zou worden voor hun be- geerigheid. Thans hebben deze democraten niets te zoeken in het nationale Spanje, dat ontstaan is met behulp van Italië en Duitschiand en dat zij steeds hebben be vochten, de democraten zijn onherroepe- ïyk verslagen en dat op de meest schande lijke wijze. Hun aanbiedingen aan Franco, hun huichelachtige leuze van „Spanje voor de Spanjaarden", dit alles is niets anders dan chantage. Het zou onduldbaar zijn, zoo schrijft bijv. de redacteur van de Tribuna, dat het mar xisme, dat met de bajonetten in den rug over de Pyreneeën werd gejaagd, over die zelfde Pyreneeën zou terugkeeren in den vorm van meer of minder herkenbare ba cillendragers. Dit geeft wel eenigen indruk van den toon der pers op dit oogenblik. Heden vroe gen wy aan den gewoonlijk zeer goed inge- lichten zegsman, of er ook eenig uitzicht bestond, dat de Italiaansche legionairs, wan neer Engeland en Frankrqk de regeering van Franco zouden erkennen, waardoor on getwijfeld de val van de republikeinsche re geering verhaast zou worden, Spanje zou den verlaten. Op die vraag kregen wij ten antwoord, dat eenig besluit van de demo cratische regeeringen geenerlei invloed kan uitoefenen op het Italiaansch voornemen om aan Franco en het nationale Spanje hulp te verleenen, zoolang tot in Spanje de volledige militaire en politieke overwinning zal zijn bevochten en de rust in dat land zal zijn weergekeerd. Belgischen kok, die van een Nederlandsch motorschip, dat in de Vlissingsche buiten haven lag, een portefeuille met 4000 Bel gische franken in bankpapier, alsmede 20 en eenige Engelsche ponden, alles toebe- hoorende aan den kapitein van het schip, had ontvreemd, terwijl hij zich tevens van een andere schepeling diens portefeuille met Nederlandsche paspoort had toegeëi gend. De kok is thans te Antwerpen aan gehouden. Gebleken is, dat de man, nadat hij eerst bp een bankinstelling alhier het Belgische geld in Nederlandsch geld had weten om te zetten, zich per auto naar Vlake had laten brengen. De Vlissingsche politie had niet alleen de grensposten, doch ook de politie te Lier (België), de woonplaats van den kok, en die te Ant werpen gewaarschuwd. Het Nederlandsche paspoort is den man noodlottig geworden. Hy had zich namelijk op den in dit pas poort voorkomenden naam laten inschry- ven in een klein logement te Antwerpen, De politie aldaar was echter met den naam in het paspoort staande, op de hoogte, zoo dat de kok in het logement kon worden ge arresteerd. Van het gestolen geld was haast niets meer over. De man verklaarde bijna alles in twee dagen verbrast te hebben. De kok zal, als Belg gearresteerd in eigen land, voor den diefstal te Vlissingen ge- 1" pleegd niet kunnen worden uitgeleverd, en voor een Belgische rechtbank terecht APJSlEMUIDEN. Vrijdagavond hield de gemengde zangvereeniging „Beatrix" haar eerste jaarvergadering. Uit de jaarversla gen bleek dat de vereeniging een voor spoedig jaar achter den rug had. Voor dezen avond waren uitgenoodigd de dona teurs terwijl de leden introducees mede mochten brengen. Den directeur, den heer P. C. van Maelsaeke werd een mand bloe men aangeboden, als dank voor de vele moeite, welke hij zich steeds voor de ver eeniging getroost. De leden brachten een aantal zangnum mers ten gehoore, afgewisseld door voor drachten, welke bijzonder in den smaak vielen van het talrijke publiek. De ver tooning van eenige komische films besloot dezen avond. De gezelligheid werd boven dien nog verhoogd door een kopje choco lademelk, terwijl het lokaal met wapen schilden en vlaggen versierd was. Het was reeds lang na middernacht, toen men voldaan huiswaarts keerde. GASCURSUSSEN. NIEUW- EN SINT-JOOSLAND. Op den laatsten van de serie cursusavonden over aard en bestrijding van oorlogsgassen, was evenals op de vorige het aantal belangstel lenden groot. Ook nu was het gemeentebe stuur van Arnemuiden aanwezig, vertegen woordigd door burgemeester Horninge en wethouder Schuit. De cursus werd gegeven door dokter De Weerd, die op de ver schillende avonden speciaal over het mos terdgas, het diphosgeen en ook over de arsinnengassen heeft gesproken. Meer spe ciaal heeft de leider aangetoond wat men te doen heeft, als men met een dezer gassoor- Weerd aan, hoe men nog veel kan redden, ten besmet is. Duidelijk toonde dokter De door vlug handelen en toepassen van door hem genoemde maatregelen. Vooral was het voor de deelnemenden leerzaam als zij met speciale vergunning de gassen konden zien en door even er aan te ruiken, het verschil tusschen de soorten konden bemer ken, die ieder weder een eigen bestrijdings- wqze noodig hebben. Nadat op deze laatste bijeenkomst het laatste over gifgassen was medegedeeld, heeft burgemeester Harf de uitwerking van de brandbommen verklaard en er opgewe- zen hoe termietbommen, geheel anders moeten worden behandeld dan phosphor- bommen. Aan het einde van de les werden alle aan wezigen in de gelegenheid gesteld kennis te maken met de enorme warmte, die de brandbommen verspreiden en met het in tens scherp witte licht, dat het branden van termiet verwekt. Het resultaat van de avonden kan tot tevredenheid strekken. Er zijn veel gasmaskers van de nieuwste con-

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1