W pv&trïneiute MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) «Landverrader» ofPatriot ZEELAND. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN EN DUIVELAND. KERK EN SCHOOL. De Vlamingen en Het Geval Martens. WEERBERICHT. De griep in het land. ONDERWIJSKOSTEN IN MIDDELBURG EN VLISSINGEN. Se had- en ze Vader zei di- Jel maar moeder dat de jdiilderd lis toch gewoon vader feel suc- fepel. Ir vori- bij de lis be- be- elke breek- bdt zo jullie lar de lllands Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pïeterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 37. TWEE BLADEN. MAANDAG 18 FKBR' 1#s®- KEBBTE BLAD. 182e JAARG. {SQpsï Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ..Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct, HELAASHET MAG N6G WEL! Maten en gewichten in den Prov. Almanak. Eenigen tijd geleden heeft men ons van bevriende zijde opmerkzaam gemaakl op de veronderstelde foutieve aanduidin gen van maat en gewicht in den Prov. Almanak van Zeeland 1939. Thans wijst men ons van andere zijde er op, dat welis waar bedoelde Wet reeds lang de Tweede Kamer en de Eerste Kamer is gepasseerd; dat weliswaar die Wet ree-'s lang de Ko ninklijke onderteekening draagt en dat weliswaar de Wet ook reeds lang geleden in de Staatscourant is verschenen, maar... dat desalniettemin die Wet toch nog steeds niet in werking is getreden, zullende dat geschieden op een nader bij Kon. Besl. te bepalen tijdstip! Naar luid onzer verdere informaties zou dit wat op gehouden worden in verband met de moei lijkheden, verbonden aan het ijken van bepaalde moderne meetwerktuigen, zooals benzinepompen e.d. Weliswaar zijn de door ons, op zichzelf volkomen juiste, gepubliceerde aanduidin gen reeds lang bij vele overheidsinstel lingen in gebruik en dit heeft ons niet weinig versterkt in de onderstelling, dat die Wet reeds zou gelden maar dat neemt niet weg, dat wij thans, strikt ge nomen, en in feite toch nog leven onder de oude IJKwet. Wat dus binnenkort on der de nieuwe Wet inderdaad verboden zal zijn, i s thans nog niet verboden. Wij zouden dus slechts kunnen opmer ken, dat het beter ware geweest in den almanak-1939 met een enkel woord van dezen stand van zaken melding te maken, dan wel de nog niet in werking getreden Wet ook niet aan het hoofd van de tabel te vermelden. Doch dat verandert maar weinig aan het feit, dat wij, op de hoofdzaak, mis getast hebben; wjj betreuren de aldus, te goeder trouw, begane vergissing en wij bieden samensteller en uitgevers van den almanak daarvoor onze verontschuldigin gen aan. DE ZEEUWSCHE LUCHTLIJN. Men schrijft ons: In de laatste maanden van. het_ vorige jaar was het noodzakelijk verschillende binnenlandsche luchtverbin- dingen te staken. Slechts de oudste lijn van Amsterdam via Rotterdam en Haam- Stede naar Vlissingen is nog in exploitatie. De vervoerscijfers op deze lijn zijn ge stegen, doch toch is de verkeersdichtheid nog niet bevredigend. Aangezien de luchthaven Haamstede niet beschikt over een nachtverlichtingsinstal- latie, moesten de vertrekuren van de mid dagdiensten aan het uur van zonsonder gang worden aangepast, zoodat reizigers te weinig tijd beschikbaar hadden. Met ingang van 15 Februari wordt hierin aanmerkelijke verbetering gebracht. De laatste machine zal dan om 16,15 uit Amsterdam vertrekken en de laatste uit Vlissingen om 16,45 uur. De burgemeester van Middelburg roept Marinus Carel Louis Plansoen, behoorende tot de lichting 1928 van het 14e regiment infanterie, op voor den duur van 10 dagen, in werkelijken dienst te komen op 23 Mrt. 1939 te Bergen op Zoom, voor herhalings oefeningen. Rijkspostspaarbank. In den loop der maand Jan. 1939 werd aan het kantoor alhier op spaarbank boekjes ingelegd 166,630 en terugbe taald 115,226. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 51,404. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 116. DOMBURG. In de volle zaal van „Tram- zicht", gaf de zangvereeniging „Volharding leidt tot het Doel", een openbare uitvoering op Vrijdagavond j.l. Een rijk programma van liederen werd onberispelijk gezongen, onder leiding van den heer H. J. Adriaan- sen te Middelburg; een herhaling werd ver zocht van „De Schrijfmachine", op woorden van mr. A. A. v. d. Veen en muziek van Arn. Spoel. Na de zangstukken vertoonden de leden een kluchtig spel in 3 bedrijven, getiteld „De firma Jaeobson Co.", waarmede nog een paar uurtjes van den Zaterdag gemoeid werden, doch de gasten zich tot het einde kostelijk vermaakten. GRIJPSKERKE. Vrijdagavond werd een film gegeven voor de leden van de pl. afd. Z.L.M. en hunne huisgenooten in de zaal van L. Bimmel, o.a. de Zuiderzeewerken, zijn vruchtbare bouwgronden met zijn rij ke oogsten, de bouwtypen van de boeren bedrijven uit al de provinciën, verschillen de proefvelden van suikerbieten die be most waren met Chilisalpeter. Ook werd het nuttige met het aangename niet ver geten. De hr A. W. Cevaal, voorzitter der afd. dankte uit naam der talrijke aan wezigen den hr Minnaard chef van het inlichtingsbureau van Chilisalpeter voor het vele mooie en nuttige en leerrijke van dezen avond. OOSTKAPELLE, Gevonden voorwerpen: een paar glacé handschoenen, te bevragen bij J. de Lange, Brouwerijweg. RITTEM. De bibliotheek hield Zaterdag avond haar jaarvergadering. Uit het jaar verslag van den secretaris bleek o.m„ dat er in het afgeloopen jaar ruim 1800 boek werken waren uitgereikt. Het aantal num mers is gestegen tot 950. De rekening en de verantwoording van den penningmeester wees een batig saldo aan van 5 47 De heeren A. Schout, w. Boogaard en M. Hoogesteger werden als bestuursleden herkozen. In de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. G. de Ru, geko zen ds. H. Bartlema. Daarna werd weer een belangrijke partij nieuwe boekwerken aangekocht. IERSEKE. De mosselhandel blijft goed. Verleden week gingen ongeveer 4700 ton mosselen weg, meest 2e soort a 2.30. De levering bedraagt nu reeds ongeveer 92 en reeds velen hebben heel weinig mosselen meer om te leveren. Zij, die nog mosselen voldoende hebben om te leveren, en denken dat ze geen goed standaard-capaciteits-leve- ringscijfer hebben, loopen nu met een ver zoekschrift aan het Centraal Verkoopkan toor te Bergen op Zoom om een herschat ting van alle mosselen. De animo om te teekenen is evenwel niet groot. De verzending van oesters is goed en de voorraden ruimen snel. Ook is in zaaigoed de handel begonnen. Over het algemeen tot loonende prijzen. De prijs is aanmerkelijk hooger dan de Fransche geïmporteerde, wat te begrijpen is, daar de Zeeuwsche oesters tegen vorst bestand zijn. Vrijdag hield de pl. afdeeling van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders in het lokaal „Eben Haëzer" haar jaarvergadering. De voorzitter Van de Vrede hield een opwekkend openingswoord en spoorde de aanwezigen aan tot trouw aan de Chr. vakbeweging. Vervolgens bracht de secretaris verslag uit over de werk zaamheden die in 1938 zjjn verricht. In da gen van werkloosheid is er op het gebied van werkverschaffing eii werkloozenzorg veel werk te verrichten. Dit bleek uit den stapel correspondentie die op de tafel lag. De penningmeester bevestigde dit met cij fers. Aan contributie is ontvangen 872. Door de werkloozenkas was uitgekeerd 1041. Voor het t.b.c.-fonds werd ontvan gen 63. Aan de leden is volgens de Rijks steunregeling uitgekeerd 864. Voorwaar een bewijs dat met een afdeeling van 25 leden nog met veel werkloosheid heeft te kampen. De heer D. Minnaard behandelde het onderwerp .„Moreele en Geestelijke her bewapening", waarop een levendige bespre king volgde. Een lijst om daarop te teeke nen, werd daarop gepresenteerd die verzon den zal worden aan H.M. de Koningin. Naar de meening van het afdeelingsbestuur kon hierop niet geteekend worden, daar men zich met één groep niet kon vereenigen. Zondagmorgen is tengevolge van een hartverlamming, geheel onverwacht, over leden de heer M. Wesdorp, oud-raadslid on zer gemeente. De overledene bereikte den leeftijd van 83 jaar. KRUININGEN. De stembureaux voor de verkiezingen van den Raad zijn als volgt samengesteld: Hoofdstembureau: Voorzit ter: de burgemeester; leden: Job. Sinke, A. van Hootegem, J. Witte en J. J. Frangoijs; plaatsvervangende leden: J. Polderman, J. de Bat en B. P. Burkunk. Stembureau raadszaal gemeentehuis: Voorzitter: de burgemeester; leden: J. J. Frangoijs en Job Sinke; plaatsvervangende leden A. Dek Sr. en H. C. Baarens. Stembureau secretarie gemeentehuis: Voorzitter: A. van Hootegem; leden J. Wit te en J. Verijzer; plaatsvervangende leden: J. Polderman en D. van der Peijl. Stembureau openbare school te Hans- weerd: Voorzitter: A. van der Straaten; leden B. P. Burkunk en J. de Bat; plaats vervangende leden F. V. de Groof en J. Jansen. WOLF AARTSDIJK. Voor een geheel bezette zaal van het gebouw Tavenu gaf het strijkje „Onderling Kunstgenot" Vrij dagavond een uitvoring. De muzieknum mers, evenals het tooneelstukje dat ter- afwisseling werd opgevoerd, bleken goed te zijn ingestudeerd. Speelsters en spe lers viel meermalen een welverdiend ap plaus ten deel. De avond, die als welge slaagd mag worden beschouwd werd met een gezellig dansje besloten. SEROOSKERKE. Ged. Staten van Zee land hebben met ingang van 16 dezer be noemd tot ontvanger dezer gemeente de heer L. Kloet te Renesse. Zooals eerder werd gemeld, benoemde de Raad destijds een ander persoon tot gemeente-ontvanger, welke benoeming echter vernietigd werd, daar Serooskerke met de gemeente Renesse en Burgh was aangewezen om een geza- menlijken ontvanger, een z.g. streek-ont- vanger te hebben. Daar de Raad toch be zwaar maakte tot benoeming over te gaan, hebben thans Ged. Staten den gemeente ontvanger benoemd. De Hervormde Schippersraad. Wij ontvingen de eerste kerkelijke gids, betreffende het schipperswerk, uitgaande van de Ned. Herv. Kerk, geschreven door cand. F. D. Emous. Voor den schipper is het een gids waarin hij alle gegevens kan vin den omtrent kerkdiensten, catechisaties, huisbezoek en wat verder voor hem van wege de Ned. Herv. Kerk op geestelijk ge bied wordt verricht in verscheidene ook onderscheidene Zeeuwsche gemeenten van ons land. Prof. dr. M. J. A. de Vrijer en de heer G. de Jong, respectievelijk voorz. en secr. van den Raad schreven een voorwoord tot het boekje. Aan de Universiteit te Utrecht slaagde voor het examen semi-arts: de heer M. P. Bruijnzeel, geboren te Rilland. Morgen herdenkt ds. A. G. v. d. Hooft, Ned. Herv. predikant te Overschie, den dag, waarop hij vóór 35 jaar het predikambt te Domburg aanvaardde. Vandaar vertrok hij in 1911 naar zijn tegenwoordige ge meente. (Van een'b'. jjzonderen medewerker). Een lezer schrijft ons: „In België is „er de strijd tusschen Vlamingen en „Walen. Ik geloof wel, dat de Vlamin- „gen tot op zekere hoogte een goed „recht verdedigen, doch wat ik niet „vermag te begrijpen, is de houding der „Vlamingen tegenover menschen als „Borms, dr. Martens, c.s. Ik beschouw „deze menschen als landverraders: zij „hebben immers in den oorlog hand- en „spandiensten verleend aan den vijand, „die in hun land heeft geroofd, gestolen „en gemoord; zij hebben samengewerkt „met de vijanden van hun land. Dit „doen geen menschen van karakter. „Daarom begrijp ik niet, dat er Vlamin- „gen zijn, die het opnemen voor deze „menschen. Niet dat enkele Vlamingen „dit doen, maar dat vrijwel de geheele „Vlaamsche Beweging achter deze ver gaders staat. Dat begrijp ik niet." Tot zoover deze brief. Het is ons bekend, dat vele nuchtere Nederlanders zoo denken. Wij hebben derhalve deze vraag voorgelegd aan een journalist, een onzer vaste Belgi sche medewerkers, geen activist, wel Vla ming in hart en nieren. Naar aanleiding daarvan schrijft hij ons: Er zijn mensehen in Noord-Nederland, die zich afvragen, hoe het mogelijk is, dat niet maar sommige Vlamingen, doch de geheele Vlaamsche Beweging zich schaart achter mannen als dr. Martens, een na den oorlog ter dood veroordeelde „landverra der", en Borms, den eveneens ter dood veroordeelden voorzitter van den Raad van Vlaanderen. Zij hebben immers in den oorlog hand en spandiensten verleend aan den vijand, die in hun land geroofd, gestolen en ge moord heeft? En zulke menschen zijn toch inderdaad landverraders? Op deze vragen, die opkomen in de hoof den van hen, die niet op de hoogte zijn van wat er zich gedurende den oorlog en daarvoor in België heeft afgespeeld, zal ik trachten een antwoord te geven. En dan lette men in de eerste plaats op het woordje „daarvoor". D.w.z.: vóór den oorlog. In het kort kan ik de behandeling van de Vlamingen in België het best typeeren met de uitspraak, niet van een „activist", zelfs niet van een gewonen Vlaming, maar van een Waalschen minister, openbaar in het parlement afgelegd: „De Walen zouden geen honderd dagen hebben verdragen, wat de Vlamingen gedurende honderd jaar heb ben moeten dulden!" Het activisme gedurende den wereldoor log was het onvermijdelijke uitvloeisel van vóór dien tijd bestaande mistoestanden. Het is moeilijk, in een kort artikel ook maar te benaderen, waarin deze mistoestan den bestonden. Laat ik slechts mogen zeg gen, dat België vier universiteiten bezat, allen Fransch, tot zelfs diep in het hart van Vlaanderen, te Gent. Voor de Vlamingen was er echter geen kans, om eenig uni versitair onderwijs in eigen taal te beko men. Processen, notarisakten, openbare mede deelingen, straatnamen, het was al Fransch wat de klok sloeg. Dat men in een tweeta lig land als België wel minister kon wor den zonder de taal van het meerendeel van het volk te kennen, doch geen ministersbo de zonder de Fransche taal volledig mach tig te zijn, zegt ook wel wat. De Vlaamsche boerenjongens, die op moesten komen in het leger, en zelfs in den doodenstrijd aan den IJzer, werden gedrild en kregen hun bevelen in het Fransch, of schoon ze geen woord van deze taal verston den. Is dan de Vlaamsche strijd alleen een taalstrijd? Hier herinner ik aan het woord van wijlen kardinaal Mercier: Een volk is geboren om te heerschen of te dienen; het Waalsche volk om te heerschen, het Vlaam sche om te dienen. En is het niet teekenend, dat een der stichters van den Belgischen staat heeft verklaard: „La Belgique sera latine, ou ne sera pas? (België zal latijnsch zijn, of niet zijn?) Ondanks deze stelselmatige onderdruk king, ondanks deze voortdurende vernede ring, ondanks het feit, dat geen Vlaming voor eenig ambt benoembaar was, werd het Vlaamsche volk zich al meer en meer be wust. En er bestond dan ook bij het Uitbre ken van den oorlog reeds een sterk verzet tegen de franskiljons, die België regeerden en Vlaanderen overheerschten. In de bezette Fransche departementen ontstond géén activistische beweging. In Polen en Tsjechoslowakije wel. De Noord- Nederlander denke over dit merkwaardige verschil eens goed na: het is leerzaam en kan tot verheldering van begrip dienen. En als men dan het antwoord op de hier in besloten vraag gevonden heeft (een ant woord, dat waarlijk niet moeilijk te vinden is voor hem, die vinden wil, en die onze gemeenschappelijke geschiedenis kent gedu rende ons verzet tegen Spanje in den tach tigjarigen oorlog) dan zal men ook veel van de activistische beweging gedurende den wereldoorlog begrijpen. Masaryk wordt gevierd als een nationale held. Terecht. Ook in Nederland was er niemand, die een steen zou opheffen om hem daarmede te werpen. Maarheeft dr. Masaryk iets anders gedaan dan Borms, dr. Martens, c.s.? Heeft ook hij niet „hand en spandiensten" verleend aan den vijand, die in zijn land heeft geroofd, gestolen en gemoord? En zelfs indien men dit niet aan vaardt, dan blijft nog altijd het vreeselijke bloedoffer, door dertig duizend Vlamingen op de slagvelden aan den IJzer gebracht, waar zij stervend schreven: „Hier ons bloed Waar ons recht?" „Alles voor VlaanderenVlaanderen voor Christus". Dit offer weegt zwaarder, duizend malen zwaarder, dan alle „fouten en misdrijven", die door andere Vlamingen in het bezette land tegen den onderdrukkenden Belgi schen staat mochten zijn begaan! In een van zijn werken schrijft dr. Er- nest Claes geen activist! over de toe standen in België gedurende den wereld- krijg. Hij teekent ons de vele Belgen, die in dien tijd „zaken deden" met den Duitschen bezetter. Ik herinner aan het proces tegen baron Coppens, die ondanks zijn adelijken naam vijftig millioen ongedevalueerde fran ken wist te verdienen door leveringen van benzine aan den vijand gedurende de bezet ting. Dr. Ernest Claes laat een van zijn, ook schatrijk geworden, oorlogsleveranciers bij het einde van den oorlog en de daarmêe ge paard gaande liquidatie zijner „zaken" zeg gen: „Met één soort menschen heb ik mij niet willen ophouden. Dat zijn de activisten. Dat waren geen practische menschen. Die hebben geen centiem verdiend aan den oor log" En wanneer ik nu kiezen moet tusschen deze zich verrijkende oorlogswinstmakers en de idealistische Bormsen en Martensens, die in wanhoop het laatste middel gebruik ten om recht voor hun volk te bekomen en die, zooals Borms, bij de gevangenneming aangetroffen werd in zijn eigen armoedige woning, zittende aan het middagmaal, be staande uit een bord grauwe erwten dan is mijn keuze niet moeilijk. Tijdens de gevoerde processen werd door den openbaren aanklager erkend, dat geen der heulers met den vijand dit gedaan had om eigen voordeel. En hoe zijn deze proces sen tenslotte dan nog gevoerd! Iemand als de Kamervoorzitter dr. Kamiel Huysmans zeide hierover: „Persoonlijk ben ik steeds een onverzoenlijk vijand van het activisme geweest, en toen ik Minister van Openbaar Onderwijs was, heb ik het op de meest krachtdadige wijze bestreden. Maar daar ik in de eerste plaats de waarheid wil dienen, heb ik de dossiers der veroordeelingen op nieuw onderzocht en voor meer dan 90 heb ik kunnen vaststellen, dat men ten on rechte had veroordeeld. De eerste minister Jaspar, aan wien ik de dossiers voorlegde, heeft moeten toegeven, dat ik volkomen ge lijk had. Als men daarnaar gehandeld had, zouden wij thans geen moeilijkheden heb ben en de atmosfeer zou niet meer vergif tigd zijn zooals nu nog het geval is." Is het te verwonderen, dat menschen zoo als deze anti-activist Huysman en de staats minister Frans van Cauwelaert, en zooveel anderen der meest hoogstaande Vlaamsche Belgen, zich thans niet meer laten over bluffen door woorden als „landverraders" en „heulen met den vijand" en „hand- en spandiensten verrichten" Natuurlijk zou ik heel onvolledig zijn, als ik niet ronduit verklaarde, dat er in België heel wat veranderd is in de mentaliteit te genover de Vlamingen. Mannen als Koning Albert en nu weer Koning Leopold verdienen den dank van Vlaanderen, omdat zij wel in de eerste plaats het hebben aange durfd inderdaad! er was moed voor noodig! om te gen de anti-VIaamsche strooming in te gaan. Sindsdien heeft het Vlaamsche volk meer en meer de kans gekregen, zich cultureel te verheffen. En vele regeeringen hebben reeds het hunne gedaan om zooveel mogelijk on rechtvaardige toestanden op te heffen en het Vlaamsche volk gelijkwaardig aan het Waalsche te doen zijn. Maar ook moet er kend worden, dat het Vlaamsch-hatende franskiljonisme, hoewel het van dag tot dag vermindert, toch nog niet is uitgestor ven. Én het wil van geen verzoening weten. Omdat verzoening gelijkstelling beteekent, en een franskiljonisme zonder voorrechten zou ten doode zijn opgeschreven. Verzoe ning beteekent bovendien groei en bevesti ging van het Vlaamsche solidariteitsgevoel en van de Vlaamsche macht. Deze verbroe dering, deze bevestiging van de Vlaamsche solidariteit wil het franskiljonisme met alle middelen voorkomen. Het is mogelijk, dat sommige Vlaamsch-haters in de struikeling van het kabinet-Spaak over het geval-Mar- tens een franskiljonische overwinning zul len zien. Wij van onzen kant gelooven inte gendeel, dat uit deze crisis nieuwe en ver beterde verhoudingen kunnen worden gebo ren. In verband met de houding van mannen als dr. Borms, dr. Martens en zoovele an dere idealisten, moge ik besluiten met de woorden van onzen gemeenschappelijken Vader des Vaderlands: „Point n'est besoin d'espérer pour entreprendre, ni de réussir pour persévérer".......Het Vaderlant ghetrouwe blyf ick tot inden doet Verwachting tot morgenavond: DE BILT: aanvankelijk nog tijdelijk stormachtige, later krachtige tot matige N. tot W. wind, regen- of hagelbuien, wis selende bewolking, zelfde temperatuur. UKKEL: vrij sterke wind uit W. tot N.W.-richtingen, afwisselend zwaar bewolk te en heldere hemel, regen en ook kans op sneeuwbuien, vrij koel, plaatselijk nacht vorst. Di 14 Febr.. Zon op: 7 h 21; onder 17 h 08. Licht op: 17 h 38. Maan op: 4 h 14; onder: 12 h 43. N.M.: 19 Febr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Februari Hoogwater. Laagwater Maandag 13 8.37 21.31 2.18 15.08 Dinsdag 14 10.03 22.45 3.47 16.30 Woensdag 15 11.17 23.42 5.08 17.35 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Februari. Hoogwater. Laagwater Maandag 13 10.06 23.01 3.25 16.08 Dinsdag 14 11.31 4.49 17.30 Woensdag 15 0.19 12.48 6.07 18.39 Dan Mijnhardljes bij de hand Doos 30 en 50 ct (Ingez. Med.) li. Het middelbaar, gymnasiaal en nijverheidsonderwijs. (Van een b ij zonderen medewerker.) In ons eerste artikel hebben wij laten uitkomen, dat de kosten voor het lager on derwijs per duizend inwoners in Vlissingen hooger waren dan in Middelburg. Wij zul len nu nagaan, hoe de verhouding is bij het middelbaar, het gymnasiaal en nijverheids onderwijs, om tenslotte de totalen van alle onderwijskosten te vergelijken. Hierbij tee kenen wij het volgende aan: ook indien in een bepaalde gemeente bijvoorbeeld geen gymnasium gevestigd is, veroorzaakt het volgen van dit onderwijs in een andere stad toch kosten voor de gemeente, waar de be trokken leerlingen woonachtig zijn. Op het middelbaar onderwijs zal Middel burg dit jaar 38.330 toeleggen, terwijl Vlissingen met 27.370 kan volstaan. Per duizend ingezetenen beteekenen deze be dragen Middelburg 2.085 Vlissingen 1.248 Het Middelburgsche bedrag is hierbij reeds belangrijk hooger dan het Vlissing- sche, maar toch wordt dit verschil, nog aan zienlijk overtroffen door dat van het gym nasiaal onderwijs. Laatstgenoemd onderwijs brengt voor onze stad n.l. een netto-uitga ve met zich mede van 26.300 terwijl Vlis singen voor het gymnasiaal onderwijs zich slechts een uitgave behoeft te getroosten van 4.000. Rekenen wij ook deze bedragen weer per duizend inwoners om, dan komen wij tot het volgende resultaat: Middelburg 1.431 Vlissingen 182 Dit verschil is inderdaad geweldig groot. Het wordt geenszins veroorzaakt door een grootere royaliteit ten onzent maar onze stad huisvest belangrijk meer ingezetenen, die hun kinderen gymnasiaal, d.i. voorbe reidend hooger onderwijs willen en kunnen laten volgen dan Vlissingen. De laatste vorm van onderwijs, waarvoor de gemeenten offers moeten brengen, is het nijverheidsonderwijs, en ofschoon de Vlis- singsche uitgaven hiervoor heel wat hooger zijn dan die voor het gymnasiaal onderwijs, worden ze door de Middelburgsche toch weer aanmerkelijk overtroffen. Het nijver heidsonderwijs vergt n.l. van de Vlissingsche gemeentekas dit jaar een bijdrage van 16.090; Middelburg echter zal op het nij verheidsonderwijs 22.330 moe'ten toeleg gen. Per duizend inwoners komen deze bedra gen neer op: Middelburg 1.215 Vlissingen 733 Alle onderwijs-uitgaven tezamen zullen blijkens bovenstaande uiteenzetting op de Middelburgsche bevolking in 1939 dus een last leggen van 132.380, terwijl Vlissingen slechts met 103.060 wordt bezwaard. Per duizend inwoners is dit: Middelburg 7.203 Vlissingen 4.698 Uit deze cijfers blijkt duidelijk hoe ver schillend de gemeentelijke budgets door de onderwijskosten worden beïnvloed. De uit gaven per duizend inwoners, en dus ook per hoofd der bevolking, zijn in Vlissingen 34 procent lager dan in Middelburg. De gemiddelde onderwijskosten, die ten laste van de gemeenten komen, zijn voor het geheele land nog niet bekend voor wat de jaren 1939 en 1938 betreft. Over het jaar 1937 betroffen de kosten gemiddeld in de plaatsen van tien tot twintig duizend zielen 5.100 per duizend inwoners en in de ge meenten van twintig tot vijftig duizend zie len 6.410. Ook indien wij de Middelburg sche en Vlissingensche uitgaven voor 1939 naast deze gemiddelden van 1937 stellen, wordt daardoor de conclusie versterkt, dat Vlissingen zich ten behoeve van het onder wijs in al zijn geledingen slechts geringe of fers behoeft te getroosten, terwijl de Mid delburgsche uitgaven relatief hoog blijken te zijn.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1