'N TRIOMF VAN SMAAK KRONIEK van dsn DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 11 FEBRUARI 1939. No. 36. 1 .Amerikaansche jÉéèsÉL;, fe,. aangelegenheden. SCHADUWEN AAN DE KUST. SINKËISUSÉIL De heer G. de Raad tereeht de» fnwe- nette jieven dit M bij Jenjas |vl-;k- alL 3.50, |Mbg, ïube- leelig' lepa- bube- ierse, fsmia |pt U lan- irarte met van ïl, L, re- trans, Crop- Iprui- |v. 25 loudr, lGra- ge- Imen- praat, IBB» net- 806. ont- van 806, ~zT- rgen, naar p. p. Mid- 7ËÏL :uwe Bu- Zon- roei- P- Mid- 19 itrijd voor edig >urg, te nge- ,uxe me- age. Diplomatieke bedrijvigheid om Spanje. Het zal vermoedelijk nog wel een paar dagen duren, alvorens men „weet op wel ke wijs de liquidatie van den Spaanschen burgeroorlog zich gaat voltrekken. Maar één ding schijnt men met zekerheid te kunnen voorspellen: generaal Franco zal het gebied in centraal Spanje, dat zich thans nog in handen der linkschen be vindt, niet met de wapenen hoeven te veroveren. Nu Catalonië den strijd heeft opgegeven, zou verder verzet in Cen traal Spanje zin- en zinneloos zijn. Gene raal Miaja, de militaire bevelhebber t Ve Madrid moet een zeer bekwaam man zijn. Juist die bekwaamheid echter zal hem er alles op doen zetten, om nog meer bloed vergieten te voorkomen. Franco heeft tot dusver nooit van iets anders willen weten dan van een over gave zijner tegenpartij op genade en on genade. Zijn gematigd optreden in Cata lonië en zekere geruchten, welke de laat ste dagen hardnekkig de ronde doen, la ten intusschen ruimte voor de opvatting, dat er toch nog wel met hem te praten zal zijn; over een overgave, waarbij meer de nadruk op genade moet vallen. Franco heeft eigenlijk de overwinning reeds be haald, volledig. Het kan in zijn Spaan schen aard liggen, om zich nu in deze ure grootmoedig te toonen. En dit temeer, wijl een bewijs van grootmoedigheid voor de restauratie van den Spaanschen staat wellicht veel gezonder zou zijn dan nieu we wapenfeiten. Van Engelsche en Fran- sche zjjde zijn deze week stappen te Bur gos gedaan, waarin zulks naar voren werd gebracht. Frankrijk en Engeland spreiden, nu de burgeroorlog ten einde loopt, trouwens een aanhoudende diplomatieke activiteit ten toon. Zoozeer zelfs, dat de Duitsche pers er kwaad van werd. Franco zou al heel stom moeten zijn, aldus het betoog dier pers, indien hij zich door het zoet gefluit uit Londen en Parijs liet vangen Blijkbaar vreest men te Berlijn, dat Fran co zich toch wel eens zou kunnen laten vangen en komt men daarom zoo vinnig uit den hoek. Het zou heusch zoo stom nog niet zijn van den Spaanschen generallissimus, om zich een Engelsch-Fransch tegenwicht te verschaffen tegen den invloed, welke Ita lie en Duitschland op het Iberisch schier eiland meenen te kunnen uitoefenen, dank zij de hulp, welke zij aan Franco verleen den. Als onafhankelijke staat heeft Span je tenslotte niet het minste belang bij een soort van curateele van Rome en Berlijn en het Hjdt geen twijfel, dat vooral van Londen uit er thans hard aan gewerkt wordt, om die curateele indien mogelijk te verhinderen. Engeland heeft van den beginne van den Spaanschen burgeroor log af een welberekende politieke rol in het drama gespeeld: die der zoogenaamde strikte neutraliteit. Aan Engeland heeft Franco het vooral te danken, dat de link schen niet voldoende oorlogstuig uit het buitenland aangevoerd kregen, hetgeen voor zijn overwinning van niet veel min der beteekenis is geweest dan de actieve steun, welke Mussolini en Hitier voor hem over hadden. Nu het op liquidatie aankomt heeft Engeland dit op Italië en Duitschland voor, dat het geen rekening hoeft te presenteeren. Het kan optreden als de belangelooze rijke vriend, die van harte gaarne bereid is, om Spanje leenin gen te verstrekken voor den restauratie- arbeid. Het herstel van het geteisterde land zal uiteraard groote kapitalen ver- eischen. Die kapitalen zijn alleen in vol doende mate in de Londensche City te vinden. Als psychologische politieke factor .tornt er dan nog bij, dat de Italiaansche soldaten in Spanje zich in breeden kring gehaat hebben gemaakt. Weliswaar kan men daaraan geen duurzame beteekenis toekennen, doch voor het oogenblik werkt hij mede, om de Engelsche diplomatie een zekeren voorsprong te geven. Het staat natuurlijk allerminst vast, dat deze voorsprong in reëele politieke winst omgezet zal worden. Wat dit betreft kpmt veel af te hangen van het even wicht van krachten, waarop het toekom stig régime van Spanje gebaseerd zal zijn. Kan in..rlit evenwicht het fascisme een belangrijke factor uitmaken, dan krijgen de Engelschen, hoe handig ze mogen zijn, zonder twijfel nog een harden dobber! Krijgen daarentegen de conservatievere Fbiantieel economisch weekoverzicht. Betere vooruitzichten voor de openbare nutsbedrijven en voor de General Motors. Vestiging van een aluminium-industrie in Ned.-Indië. Ongunstige prijs ontwikkeling van Kunstzijde- garens. In de Ver. Staten zal de valuta-kwestie binnenkort weer aan de orde worden ge steld, in verband met de aanvrage van Pre sident Roosevelt aan het Congres tot ver- Naar het Engelsch van J. Jefferson Farjeon. 54). „Schipper" onderbrak Joe hem plotse ling, hoe weet je, dat Mironneau ze al niet gevonden heeft?" „Wat zeg je?" riep Smith scherp uit. „Hoe weten we, dat de schavuit ze niet reeds bij zich had toen hij ons bij mij thuis overviel?" Smith staarde hem aan en zijn voorhoofd werd klam. „En we lieten hem gaan!" zuchtte hij. Maar het volgende oogenblik verwierp hij het idee. „Geloof het niet, Joe. Hij zou nooit naar ons toe gekomen zijn als hij dat spul bij zich gehad zou hebben". „Toch kan hij het bij zich gehad hebben", hield Joe aan. „Hij was bijna krankznnig. Men handelt nu eenmaal niet verstandig in zoo'n conditie en je behandelde hem zeer slecht, dat weet je. Hij wilde wraak ne men". „Bah!" riep Smith bits, maar zijn toon klonk niet zeer overtuigend. Hij was vol maakt uit zjjn doen. „Als je denkt, dat ik daar weer naar toe ga, dan heb je het mis. We zijn hier met dat hol en ook met dit hier in een minuut klaar. Als we het hier niet vinden, steken we over naar den anderen kant van 't water en we laten al les in den steekHou op met staren! Hou op met spreken! Duivels! Maak voort" Toen viel er een stilte en zij verlieten de lenging van zijn monetaire volmachten, die 30 Juni a.s. eindigen. De volmachten be treffen de aan Roosevelt toegekende be voegdheid tot vorming van een stabilisatie fonds en tot bepaling van de waarde van den dollar; hun verlenging is slechts een formeele kwestie, die wel niet op verzet zal stuiten. Zij zal vermoedelijk minder stof doen opwaaien dan de zg. geheime bespre kingen van President Roosevelt met de Senaatscommissie voor Militaire Zaken, waarvan genoeg is uitgelekt, om in Ameri ka verzet te doen rijzen tegen de mogelijk heid van het opgeven der traditioneele neu traliteitspolitiek. De polemieken over deze voor de Ver. Staten en voor Europa zoo belangrijke aan gelegenheid hebben den ondernemingslust op de New Yorksche beurs eenigszins ge remd; zij hebben echter niet voorkomen; dat de koersen geleidelijk zjjn opgeloopen. Voor sommige soorten aandeelen zijn zelfs aanzienlijke koerswinsten geboekt, in de eerste plaats voor aandeelen van openbaar nutsbedrijven, die het hoogste niveau van 1938 overschreden hebben. Aanleiding hier toe gaf het sluiten van een overeenkomst tusschen regeeringsinstanties en een der grootste openbaar nutsbedrijven in de Ver. Staten over den verkoop van een deel van zijn bezit, waaruit kan worden afgeleid, dat de regeering thans een vredelievender hou ding tegenover de „public Utilities" aan neemt. Een vaste stemming bestond ook voor automobielwaarden, onder leiding van aan deelen General Motors Corp., op de publi catie van gunstige resultaten over het laat ste kwartaal van 1938. Het blijkt, dat de winst in dit kwartaal 66 pet. van de ge- heele winst over 1938 heeft bedragen. Ten gevolge van den minder gunstigen gang van zaken in de eerste drie kwartalen van 1938 heeft de General Motors in het geheele afgeloopen jaar slechts een winst behaald van 102 millioen, .gelijk staande met 8 2.17 per aandeel, tegen 8 196 millioen of 8 4.38 per aandeel in 1937. Het bestuur heeft evenwel, zich baseerende op de gun stige resultaten van het laatste kwartaal, betere verwachtingen voor het loopende jaar. Het meent, dat de maatschappij dit jaar 25 pet. meer automobielen zal verkoo- pen dan in 't voorafgaande jaar, waardoor de winst vermoedelijk 3.50 per aandeel zou bedragen. De vraag moet worden ge steld, of de raming niet wat erg voorbarig is, nu het nieuwe jaar nog nauwelijks is be gonnen, en allerlei economische zoowel als politieke invloeden zich in den loop van 1939 kunnen doen gevoelen. De teleurstel lende conjunctuurontwikkeling in Januari heeft er reeds toe geleid, dat de afzet der General Motors in de eerste maand van het jaar aanmerkelijk geringer is geweest dan in December. In de Amerikaansche afdeeling der Am- monarchistische groepen de overhand, dan zal Mussolini zich wellicht te beklagen hebben. Op het oogenblik is van dit alles niets te zeggen. Volgens inlichtingen uit Franschen bron, zouden de eigenlijke Spaansche fascisten slechts een kleine minderheid vormen, maar bij deze voor stelling van zaken is de wensch vermoe delijk de vader der gedachte. sterdamsehe beurs heeft de vraag zich be perkt tot die fondsen, welke te New York in het middelpunt der belangstelling ston den. Zoo bestond er goede kooplust voor obligatiën Cities Service; verschillende Amerikaansche spoorwegbonds konden even eens in koers aantrekken, in verband met een nieuw plan tot vermindering van de vaste lasten der spoorwegen, door. inkoop van spoorwegobligatiën beneden pari, welke transactie gefinancierd zou worden door een, met regeeringshulp te vormen, insti tuut. Ofschoon het plan is ontworpen door den voorzitter van de Interstate Commerce Commission, het controle-lichaam der Ame rikaansche spoorwegen, is het nog lang niet zeker, dat het ten uitvoer zal worden ge bracht. Van bultenlandsche obligatiën is voorts de nieuwe 4 pet. Fransche conversie- leening verder in koers gestegen; ook Duit sche soorten waren aan den vasten kant, echter bij zeer beperkten handel. Op de Amsterdamsche aandeelenmarkt werd de aandacht voor een groot deel in be slag genomen door de transacties in claims kamer. Inspecteur Root klopte Leonard zachtjes op den schouder. „Waar zoeken ze naar?" fluisterde hij. „Ik weet het niet", fluisterde Leonard te rug. „Misschien weet mijnheer Griddle het". „Weet u het?" vroeg de inspecteur. Er kwam geen antwoord. „Hebt u eenig idee, waar zij naar zoeken, mijnheer Griddle?" vroeg hij nadrukkelijk, en gaf toen plotse ling een zachten schreeuw. „Hallo hij is hier niet meer!" Er kwamen allerlei geluiden van buiten af. Kapitein Smith en Joe Moyle haasstten zich terug. „Er is niemand buiten", riep Smith. „Ja, dat hoorde ik", antwoordde Joe. Smith slikte. „We moeten er tegen op, Joe", mopperde hij. „Geen tijd voor bezwa ren meer". „Toegegeven" mompelde Joe. „Hei wat is dat?" Een lichtstraal verlichtte eensklaps het schemerige vertrek, en er klonk een schel gefluit. Toen de kerels rond keken, vonden zij twee bruikbaar uitziende revolvers te genover zich. „Handen hoog, allebei", brulde inspecteur Root, scherp. „Blijf waar je bent zoo!" Het gefluit werd herhaald en nu werd het kamertje ineens bevolkt en levendig door haastige voefsiappen. Agenten schenen uit alle hoeken en gaten te komen en de twee betrapten keken zeer hulpeloos om zich scheen. „Nou, wat heb je te zeggen?" schreeuwde de inspecteur. „Niets", antwoordde Smith kort. „Dat zal later wel gebeuren". Ier Billiton Mij. uit hoofde van de uitgifte loor deze Mij. van 3% millioen aandeelen ot den koers van 250 pet. Het prijsverloop Ier claims stelde, na de betrekkelijk hooge >pening van den handel op 458, nog al te- eur. Overwegend aanbod, naar men meende ip te merken van de zijde van een groote landeelhouder, die zich door verkoop van ;en deel zijner claims de middelen wilde /erschaffen tot aankoop van nieuwe aan- leelen met de overblijvende claims, deed den orjjs scherp terugloopen tot 406, waarop ïvenwel eenig herstel volgde. In elk geval is de prijs, waartoe de claims verhandeld zijn, belangrijk beneden hun theoretische waarde gebleven, ondanks de optimistische mededeelingen in het prospec tus betreffende de vooruitzichten van een aluminium-industrie in Ned.-Indië, ter fi nanciering waarvan de onderhavige uitgif te dient. Het is de bedoeling, de aluminium- fabriek aanvankelijk op te zetten voor een productie van ca. 5000 tons per jaar, het geen niet meer is dan één percent van het tegenwoordige wereldverbruik. Als afzet gebieden komen uit den aard der zaak in de eerste plaats Ned.-Indië zelf en voorts Nederland in aanmerking. Met de oprich ting der fabrieken is natuurlijk geruimen tijd gemoeid, maar de afzet der producten zal worden bespoedigd, doordien zal worden begonnen met het laatste stadium van het productie-proces, d.i. de vervaardiging van aluminium-producten, waarvoor het ruwe aluminium voorloopig uit het buitenland zal worden betrokken. De noteeringen van binnenlandsche in- dustriëele aandeelen hebben niet belangrijk gefluctueerd; zij bewogen zich meerendeels in stijgende richting en Philips' konden zich zelfs weder boven de 200 pet. verheffen. De uitvoer-cijfërs van radio-artikelen en gloeilampen waren in Januari weliswaar lager dan in de voorafgaande maand (resp. 3.43 tegen 4.46 millioen en 492.000 te gen 495.000), maar men heeft hierbij ver moedelijk te doen met een seizoenverschijn sel. In Januari van het vorige jaar was de export van beide artikelen veel scherper gedaald. De uitvoer van kunstzijde-garens is in Januari slechts weinig kleiner geweest dan in de laatste maand van 1938 en belangrijk grooter dan in de eerste maand van vorig jaar. Er werd nl. geëxporteerd 715 tons ter waarde van 1.37 millioen, tegen 719 ton ad 1.40 millioen in December en 460 ton ad 1.05 millioen in Januari 1938. De gemid delde prijs per kg uitgevoerde kunstzijde garens is van 1.95 in December terugge gaan tot 1.92 in Januari; in Januari van het vorige jaar had hij nog 2.28 per kg bedragen. Kleine prijsschommelingen van de eene maand op de andere zeggen weinig voor de algemeene prijsontwikkeling van 't product, omdat er toevallig naar verhou ding meer goedkoopere kwaliteiten kunnen zijn geëxporteerd; in de scherpe prijsdaling in vergelijking met de eerste maanden van het vorige jaar komt echter vermoedelijk wel de algemeene tendenz tot prijsverla ging op de kunstzijde-markt tot uiting. De prijsontwikkeling voor Indische pro ducten geeft ook nog weinig reden tot te vredenheid. De rubbernoteering is tot 711|1S pence per lb. gedaald, tegen 8 3|16 een maand geleden. De verdere reactie moet hoofdzakelijk worden toegeschreven aan de vrees, dat hét Rubber Restrictie Comité de volgende week zal besluiten tot een verhoo ging van het uitvoerpercentage. Voor Java- suiker heeft eveneens een verdere prijsver laging plaats gevonden. De N.I.V.A.S., die eind Januari haar limites voor Oostelijke bestemmingen reeds met ca. 50 cent per 100 kg had verlaagd, heeft deze, voor de Oost en de Westkust van Britsch-Indië, nog met 25 cent gereduceerd, teneinde buitenland- sche concurrentie, die in dit afzetgebied van de Java-suiker vasten voet tracht te krijgen, te weren. Na de limiet-verlagingen hebben flinke afdoeningen plaats gevonden. (Ingez. Med.) Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop Cities Service 5 pet. 30-jar. 54%55%-55% 3%-3 pet. Nederland 110-100 5|16-100 3|16. Aku 34%—34%—34% Unilever 130 —132 —130 —132 Philips' 193%—192—203—200% Kon. Petroleum 312%—314—309—312% Amsterdam-Rubber 200%197198 Serbadjadi 9694 Handelsver. „Amsterdam" 417423415% Deli Mij. 226—223%—235 Holland Amerika Lijn 105106%105 Ned. Scheepv. Unie 107%—104%—105 RECHTSZAKEN. EEN POSTBODE, DIE DE BRIEVEN NIET BESTELDE. De hulpbesteller van de P.T.T. in Em- mer-Compascum had in de maanden No vember en December meermalen een ge deelte van zijn post niet bezorgd en in zijn fietstasch bewaard. Qp Oudejaarsdag was de tasch echter zoo vol geworden, dat hij besloot den inhoud in een sloot te deponee- ren, onder de sneeuw. Dit werd echter ontdekt en deswege moest hij zich gister voor de Asser recht bank verantwoorden. Hem was ten laste gelegd, dat hij de post had weggemaakt als ambtenaar van P.T.T. Uit de getuigenver klaring van den directeur van het postkan toor te Emmen bleek echter, dat hulpbe stellers geen ambtenaren zjjn, doch zijn aan gesteld op arbeidscontract. Daarom zag de officier van justitie, die het feit hoogst ernstig vond, zich genood zaakt vrijspraak te vragen. Een verzoek van den verdediger tot on middellijke invrijheidstelling werd na raad kamer afgewezen. CONFERENTIE VAN H.M. DE KONINGIN MET DE COMMISSARISSEN DER KONINGIN. Over de geestelijke en moreele herbewapening. Men meldt ons van officieele zjjde: H.M. de Koningin heeft gister ten paleize Noordeinde te Den Haag een bijeenkomst gehouden met de Commissarissen der Ko ningin in de provinciën ter bespreking van de mogelijkheden, welke zouden kunnen lei den tot practische uitvoering van de denk beelden ten grondslag liggend aan de gees telijke en moreele herbewapening. De minister van binnenlandsche zaken was bjj deze bijeenkomst tegenwoordig. HQ vertoeft te Brussel. Het geval van de mysterieuze verdwij ning van den heer G. de Raad, voorzitter van de Christelijke Staatkundige Partij in Indië, die gekozen is tot lid van den Volks raad, heeft thans een onverwachte wen ding genomen. Terwijl de politie en de fa milie met veel moeite de verblijfplaats trachtten te ontdekken van dezen sinds 14 Januari spoorloos verdwenen Indischen ver lofganger, bracht gister een telegram uit Brussel de familie de mededeeling, dat hij zich in goeden welstand aldaar ophield ten huize van een predikant. De familie stelde hiervan de Utrechtsche recherche op de hoogte, die op haar beurt van deze mede deeling te Brussel een bevestiging verkreeg. De geheele familie heeft zich terstond naar Brussel begeven. Toch is het geval nog steeds raadselach tig, daar tal van voor de hand liggende vragen onbeantwoord blijven. De Utrechtsche recherche kon dan ook over deze zonderlinge verdwijning en te rugkeer van den heer De Raad geen na dere mededeelingen verstrekken, aangezien het een en ander zich buiten den straf rechter om in familiekring heeft afgespeeld. DE BURGERWACHTEN EN HET NATIONAAL-SOCIALISME. Op de vragen van den heer Wijnkoop betreffende den invloed door N.S.B. in be paalde burgerwacht-organisaties uitge oefend, heeft de heer Van Boeyen, minister van binnenlandsche zaken, het volgende ge antwoord: Bepaalde feiten zijn niet bekend. Wel zijn geruchten dienaangaande vernomen, welke geruchten echter bij een ter zake ingesteld onderzoek niet voldoende gefundeerd bleken te zijn. Ter uitvoering van het bepaalde in art. 5, lid 1, onder b, van het koninklijk besluit van 2 Juli 1938, houdende bepalingen tot uitvoering van de wet op dé weerkorpsen, zal in de statuten der burgerwachten de bepaling moeten worden opgenomen, dat van het lidmaatschap van de burgerwacht zjjn uitgesloten zij, die naar het oordeel van den burgemeester niet voldoende ze kerheid bieden, dat zij onherroepelijk zul len gehoorzamen aan de bevelen, hun door of namens het wettig gezag te geven. Te vens zal in de statuten het bestuur der burgerwacht de verplichting moeten wor den opgelegd, om de leden, ten aanzien van wie naar het oordeel van den burge meester gegronde twjjfel rjjst, of zjj on herroepelijk zullen gehoorzamen aan de be velen, hun door of namens het wettig gezag te geven, van het lidmaatschap te onthef fen. Hierdoor zal, naar vertrouwd wordt, re delijkerwijze worden voorkomen, dat niet- gezagsgetrouwe elementen van de burger wachten deel zullen uitmaken. LANDGOED VAN DETEKDING AAN DUITSCHE STICHTING VERMAAKT. Sir Henry Deterding heeft, naar uit Ros tock gemeld wordt, in zijn testament zjjn landgoed Dobbin, met uitzondering van het woonhuis en het park vermaakt aan de „Friedrich Heinrichstichting", die zich vooral de opleiding van jonge landbouwers ten doel stelt. THEE doet (Ingez. Meded.) „Ja, er zal nog heel wat later gebeuren", antwoordde Root, droogjes. „Intusschen heb je al genoeg gezegd om de boeien te recht vaardigen. Doe ze maar aan, Drew. Zij zul len niet bijten we hebben hen gedekt". De handboeien werden aan gedaan en Leonard en Root lieten hun revolvers zak ken. „Zoo, dat is dat", zei de inspecteur. „En wil jullie ons nu uit den brand helpen en vertellen, waar jullie naar zoeken aan boord van dit schip?" „We zullen later praten, zeg ik", ant woordde Smith ernstig. „Ga maar verder hiermee. Jullie zijn gekken en jullie zullen zien, dat je het mis hebt". „Goed", antwoordde Root. „Maar je zult toch heel wat moeten praten om tegen te spreken wat we juist gehoord hebben, en wat we uit Mironneau en Fyne zullen krij gen. Maar misschien wil je ons vertellen, waarom je dit schip wilde opblazen?" „Ik denk, dat ik u dat kan vertellen, in specteur", onderbrak Leonard rustig. „U zou dat kunnen?" riep Root uit. „Maar wie, voor den duivel bent u dan, mijnheer Sefton?" „Ik ben de jongste compagnon van Bai- nes, Elsonen compagnie, de firma, die dit schip verzekerde", zei Leonard. „Maar voor we verder gaan, zou het niet beter zijn, als we mjjnheer Griddle trachtten te vinden?" Alsof het een antwoord was op die vraag drong het geronk van een motorboot tot hen door het geronk van een vertrek kende motorboot. HOOFDSTUK XXXI. De eene helft van de geschiedenis. Voor een oude heer, was mijnheer Griddle nog zeer actief; als hij het wilde kon hij ook zeer katachtig doen. Geen van zijn drie metgezellen, die samen met hem in dien donkeren hoek hadden gezeten, had hem van hun weg hooren gaan en de kapitein, noch diens vriend hadden bemerkt, dat hij hen naar buiten was gevolgd. Maar onge lukkig of misschien gelukkig voor mijnheer Griddle maakte het geen verschil had hij op een losse plank getrapt toen hij zich door den gang haastte en het geluid van deze losse plank had Smith en Joe Moyle weer in de kamer gejaagd en in de armen van de politie. Mijnheer Griddle giste wel wat er ge beurd was, ofschoon hij niet stil hield om te vragen. Hij was niet in een stemming om te talmen. Toen hij het politie fluitje hoor de werden zijn gissingen bevestigd en hij sloop verder met nog grootere snelheid. Toen hij de ladder bereikte, die naar buiten leidde, naar buiten, in de frissche, lieflijke lucht en naar de vrijheid rees er plotseling een gedaante voor hem op. „O!" riep de gestalte uit. „Vlug!" antwoordde Griddle. „Ze hebben ze te pakken ze hebben je noodig haast je, agent". „Goed!" antwoordde de konstabel en haastte zich voort. Griddle glimlachte. Zelfs in zijn angst kon hij nog glimlachen. Hij klom de ladderasop en kwam twee andere gestalten tegen. „Naar beneden!" stootte hij uit. „Naar beneden, jullie allemaal. Zij hebben de schurken, maar ze zijn aan 't vechten". „Goed!" zeiden de agenten en renden naar beneden met de anderen achter zich aan. Mijnheer Griddle geraakte nogmaals in een gesprek gewikkeld op het wrak. Hij had de zijwand van het schip bereikt, toen plot seling een mannenhand uitschoot en hem greep. „Slecht gedaan!" lachte mijnheer Gridlle. „Mijn naam is Griddle. De inspecteur heeft je noodig daar beneden. De man aarzelde. „Luister!" riep mijnheer Griddle uit. Root's fluitje klórik voor de tweede maal uit de duisternis. „Vlug!" stootte Griddle uit. „Er wordt een ware oorlog gevoerd daar beneden". „Ja, maar waar gaat u heen?" vroeg de agent. „Ik? Ik ben zestig en ik ben afgevaardigd om op de motorboot te letten". „Nu, ik geloof, dat ik daar nog wel eens aan zal denken", zei de man. „Nu, ik geloof, dat je dat niet zult doen", gaf Griddle terug; en het volgende oogen blik lag de man op zijn rug en telde meer sterren, dan er nog ooit aan den hemel hadden gestaan. En, terwijl hij sterren telde gleed Gridlle over de railing en belandde in de motor boot. Een paar minuten later verliet een klein bootje, dat kon bewegen, de zij van een groot schip dat niet kon varen. De man die sterren telde krabbelde over eind. „Hei!" stootte hij uit zonder effect te sorteeren. „Ook zoo", schreeuwde mijnheer Gridlle terug, en opnieuw glimlachte hij, ofschoon de dood van alle kanten op hem loerde. fWordt vervolgd)-

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5