&eeutir0cfye (&GOESCHE COURANT) ZEELAND. BUITENLAND. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND. N00RD-BEVELAH6. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. FUSIE VAN Z.V.T.M. EN S.B.M. DE W E R E L D BEROEMDE ARIEL 4 CYLINDER. C. DE LEEUW, Middelburg ^griep, ia%©u, Brun. helpen hierbij altijd een poeder ol cachet van Mijnhardt. De oorlog in Catalonië geëindigd. Med.) ANP. rn Ire- octet* Band. Winter's k. en e.- 7,05 8,20 Ame- ïeater- Harris' nsmuz. 10,00 12,30 f ,35 en ,05 en io-ork. rariétê. Gram. Ork. José solis- H- 9.05 |—12,20 Ra- Gram. Gram. met |>a-ork. en so- |-12,20 7,30 Ber. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgse!» Crt. Bureaux s te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255» Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 11 FEBR. 1989. EERSTE BLAD. 182e JAARG. NUMMER 86. DRIE BLADEN. ZATERDAG Hf föv&trittcïu 1 MIDDELBURGSCHE COURANT Advertentiën 30 cl per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager» Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bif vooruitbetaling. ..Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct, Faillissementen. Het faillissement van W. P. Risseeuw, schilder, te V1 i s s i n g e n, is geëindigd wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Curator mr. P. M. W. J. van der Slikke, advocaat te Vlissingen. De haven van Goes zal op 17, 18 en 19 Februari 1939 voor schepen met een diep gang van meer dan 1.70 Ml niet bevaar baar zal zijn, daar het havenpeil dan ver laagd zal wezen tot 0.70 N.A.P. Ook zal op genoemde dagen niet geschut worden, als het buitenwater hooger is dan 0.70 N.A.P. Mutaties personeel Loodswezen. Met ingang van 1 April a.s. zijn benoemd tot loodskweekeiing le klasse in vasten dienst de heeren G. Langeraar en G. C. de Hondt. GAPINGE. Donderdagavond hield de zangvereeniging „Vooruitgang zij ons doel", in de Ned. Herv. Kerk onder leiding van haar directeur, den heer D. J. Kesteloo. haar jaarlijksche uitvoering, waarin naast vele begunstigers, o.m. burgemeester Maas en afgevaardigden van zustervereenigingen uit naburige gemeenten tegenwoordig wa ren. Het openingswoord werd gesproken door den voorzitter, den heer L. Luitwieler, waarna het aangekondigde programma vlot werd afgewerkt. Een en ander werd door de talrijke aanwezigen zeer gewaardeerd. Aan het slot van de uitvoering werd nog het woord door den burgemeester gevoerd. MELISKERKE. Gevondenrijwielbelas- tingmerk, inlichtingen bij den gemeente veldwachter. RITTEM. De vereeniging voor christelijk lager onderwijs hield gisterenavond haar jaarvergadering. De voorzitter wees in zijn openingswoord op het groote voorrecht, dat er in ons land vrijheid van onderwijs is in tegenstelling met vele andere landen. Het jaarverslag van den secretaris gaf een over zicht van het vereenigingsleven en van het onderwijs op de school in het afgeloopen jaar. De penningmeester sloot zijn boeken met een batig saldo. Tot bestuursleden wer den herkozen ds. H. Bartlema, W. Boogaard en K. de Visser. Het hoofd der school sprak daarna over: Waarom christelijk onderwijs? Hiervoor ontvouwde hij twee redenen: De bijbel en het kind behooren bij elkaar en de bijbel en het kind moeten bij elkaar gebracht wor den. IEKSEKE. Woensdagmiddag werd in de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk een commissie geïnstalleerd, die ten doel heeft de belangstelling voor liet werk der Zen ding te verlevendigen en kennis van het zendingswerk te vermeerderen. De commis sie is als volgt samengesteld: ds. M. Bons, voorzitter,P. van Kleunen, secretaris; P. C. Filius, penningmeester; H. C. J. Gun ning, alg. plaatsvervanger; mevr. M. Roo- zee-Klokke, mej. J. Dominicus en S. A. Doolaard. Zendeling Starrenburg komt de vier eerstvolgende Dinsdagen een cursus leiden, en de scholen bezoeken; door zen- dmgsleetuur wordt de belangstelling voor de zending geprikkeld. MOSSELEN GESTOLEN. IERSEKE. Naar wij vernemen zijn ten nadeele van enkele mosselkweekers-hande laren een hoeveelheid mosselen ontvreemd van hun verwaterplaatsen aan de Geul <Dam). De politie is in kennis gesteld en stelt een streng onderzoek toe. RAAD VAN KRUINTNGEN. KRUININGEN. Vrijdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitter schap van burgemeester B. C. de Mul. Af wezig de heer F. de Groof. Van G. S. was bericht ontvangen, dat de goedkeuring der begrooting 1939 is ver daagd; de begrooting 1938 goedgekeurd en goedgekeurd het plan tot verbetering van den weg KruiningenIerseke op den Zand dijk. Op een door den heer Burkunk gedaan verzoek om een bank te plaatsen op den Westhavendjjk te Hansweerd kan moeilijk worden ingegaan, omdat door de betrokken instanties zoodanige voorwaarden gesteld worden, dat het niet doenlijk is. Door 90 menschen van Hansweerd is een verzoek gedaan inzake een begraafplaats op Hans- weerd-West. Reden hiervoor is den grooten afstand, die men nu moet afleggen over de Nieuwe Brug over het Kanaal naar de begraafplaats te Kruiningen. Dit adres werd naar B. en W. gezonden voor prae- advies. Besloten werd de begrooting te wijzigen en nog 500 voor luchtbeschermingsdoel einden beschikbaar te stellen. Hiervoor is nu in totaal voor 1939 uitgetrokken 700. Het volgende punt betrof een ontslagaan vrage van den heer Jansen Verplanke als voorzitter der Commissie tot wering van schoolverzuim. In den loop van '38 had hij als voorzitter van bovengenoemde Commis sie moeten optreden tegen een ouder van een schoolgaand kind van de openbare school te Kruiningen. Deze ouder, de heer Jacob van Nieuwenhuijze, had in de verga dering van genoemde Commissie den voor zitter beleedigd en had zijn kinderen van de Openbare school afgenomen en naar de bijzondere school gestuurd. Schrijver achtte het in het belang van zijn school niet meer als voorzitter op te treden en vroeg daarom ontslag. De heer Witte stelde voor den heer Jansen Verplanke te verzoeken op zijn be sluit terug te komen. Wanneer men J. V. eervol ontslag geeft stelt men Nieuwen huijze in het gelijk. De heer Burkunk merkte op, dat hij tegen den heer Jansen Verplanke sympathie noch antipathie heeft. Spr. kan dus zeer objectief oordeelen. Men mag een hoofd der school toch niet alles laten aanleunen. Wanneer d£or Nieuwen huijze wordt beweert, dat genoemd hoofd al 3 jaar gespaard is, zou spr. gaarne hoo- ren op welk gebied. De zaak is volgens hem deze De heer Jansen Verplanke loopt niet met de strooppot en zegt ronduit, waar het op staat. Spr. kan zich vereenigen met het voorstel Witte. De v o o r z. was het niet met beide heeren eens. Nieuwenhuijze en zijn vrouw zijn beiden zeer onbehoorlijk op getreden. Daarom ook heeft Nieuwenhuijze in het bijzijn van den heer Jansen Verplan ke 'n geweldigen uitbrander ontvangen van den burgemeester. N. heeft toen zijn ex cuus aan den burgemeester aangeboden, maar wilde dit niet doen aan den heer J. V. Spr. protesteerde tegen de bewering van J. V., dat hij geen voldoenden steun heeft ontvangen van de autoriteiten. De heer J. V. heeft volgens den voorz. volkomen ge lijk wanneer deze ontslag neemt. Dit is wel in het voordeel van de openb. school. De overheid heeft recht op respect van de ge meenteambtenaren en met verheffing van stem protesteerde spr. tegen „voortdurend geïntrigeer". De heer Burkunk merkte op, dat de voorz. zich a 1 t ij d opwindt wanneer het gaat over den heer J. V. „U kunt dan niet meer objectief oordeelen. De vorige raadsvergadering hebt U er niet veel van gezegd, maar toch genoeg om de zaak eenigszins te begrijpen". De heer F r a n- q o y s merkte op, dat uit de ontslagaan vrage bleek, dat de heer J. V. gaarne ont slag wil. Wanneer men het voorstel Witte zou aannemen, zou men tegen het verzoek van den heer J. V. ingaan en het openbaar onderwijs dus niet dienen. De heer Van Hootegem wilde het verzoek aanhou den tot de volgende vergadering. Misschien komt de heer J. V. op zijn verzoek terug en trekt het in. Het voorstel van B. en W. werd echter aangenomen (en den heer J. V. dus_eervol ontslag verleend.) Het volgende punt was benoeming ge meente opzichter. De voorz. merkte op, dat aan de hand van een instructie deze voordracht van 3 personen was opgemaakt. Bij nader onderzoek is echter gebleken, dat dit een voordracht van 2 personen moest zijn. Daarom stelden B. en W. voor no. 3 van de voordracht te schrappen en te benoemen uit no. 1 en 2. Na eenige discussie werd het voorstel aangehouden. Daarna werden de leden en plaatsvervan gende leden benoemd van de verschillende stembureaux. Bij de rondvraag zeide de voorz. dat de P.T.T. verzocht heeft bouwgrond te koo pen in de Burg. Elenbaasstraat voor een automatische telefooncentrale. De heer Witte verzocht vleesch in blik beschikbaar te stellen voor steuntrek kers en werkloozen. Dit werd toegezegd. Ook verzoekt de heer Witte zooveel mogelijk werkloozen in de werkverschaffing te werk te stellen. Dit wordt zooveel moge lijk reeds gedaan. De heer De Bat merkte op, dat de heer Burkunk meent, dat het -Bijz. Onder wijs in de gemeente wordt bevoordeeld. P is z. i. juist andersom. Toen in 1926 de open bare school op den Oostdijk werd opgehe ven werden de leermiddelen verdeeld onder het Openbaar Onderwijs van Kruiningen en Krabbendijke. „De amechige Joden op den Oostdijk kregen den afval". De vereeniging heeft toen 720 uit eigen kas moeten beta len om het noodige aan te schaffen. Dit is geen bevoorrechting. Wanneer de bijbel nog op de school was, zou het onderwijs lang zoo duur niet zijn. De heer Burkunk diende den heer De Bat van antwoord. Ten eerste pro testeerde hij tegen de uitdrukking: „amech tige Joden." Verder zeide spr. dat De Bat en nog vele anderen in de gemeente niet be grijpen, waar het over gaat. Spr. heeft het opgenomen voor den heer Witte en de vraag is alleen maar: Heeft de burgemees ter gelijk of heeft de heer Witte gelijk? Wanneer de voorz. t.z.t. bericht van het ministerie heeft ontvangen, zal deze zeer zeker zijn ongelijk bekennen. De heer Franpoys zeide, dat de schijn gewekt is, dat het Bijz. O. is bevoor recht. Dit is onjuist. Het Bijz. O. is juist achtergesteld. De heer Witte zeide dat het Bijz. O. over 1938 meer heeft ontvangen per 11., dan het openhaar. Op den Oostdijk heeft men in 1926 aan de Bijz. School gegeven wat deze toekwam en de heer De Bat geeft wijlen burgemeester Elenbaas een klap in *t gelaat. De heer De Bat moet beter beslagen ten ijs komen, als hij wat beweert. De heer Van Hootegem, des tijds wethouder, zette de zaak Oostdijk uit een en daar was men toen ook tevreden in 1926. Elke bijz. school krijgt wat haar toe?', komt en met dit geld moet de school ondérUi houden worden. De voorz. zeide, dat dat het Bijz. O. wel wat in te halen heeft. Wat de zaak Wit te betreft is bericht gekomen van het mi nisterie en formeel en wettelijk is het Bijz. O. niet verplicht terug te betalen. Het zal echter zeer sporadisch voorkomen. De heer Witte had liever dit sehrij ven van de regeering eerst gehoord, dan was men vlugger klaar geweest. De heer Frangoys wees nog op de jarenlange foutieve verdeeling van de kos ten van het Openbaar Onderwijs. Dit heeft jaarlijks honderden guldens voordeel aan het Openb. Onderwijs gegeven. Rust u, bij een moeilijken arbeid, tot een ernstigen strijd toe! De lust om de overwinning te behalen, zal uw wil stalen. WAARDE. Algemeene vergadering- van den Varkensbpnd „Nieuwe Hulp" te Waar de, onder voorzitterschap van den heer J. Bom. Aanwezig waren 50 leden. Uit de re kening bleek, dat de ontvangsten bedroegen 584 en de uitgaven beliepen 757, alzoo een nadeelig saldo van 173. Voor 16 onteigende of van afgemaakte varkens werd terugbetaald 602. De aftredende bestuursledenJ. Bom. An. Dek en A. Blauwkamer werden herkozen. De contributie werd vastgesteld op 10 cent per .varken en per week. De Vereeniging telt thans 69 leden met 114 varkens. KAMPERLAND. Vrijdagavond werd al hier in de lokalen der Chr. school de fees telijke jaarvergadering gehouden van de Geref. Jongelingsvereeniging: „Pred.: 12: la", onder leiding van den heer J. A. Filius. Uit het verslag van den secretaris P. Bou- terse bleek dat het ledental gedaald was van 39 op 24. Uit het verslag van den penningmeester A. Clement bleek dat de inkomsten waren 176, de uitgaven 164, zoodat een batig saldo overbleef van 12. Ds. v. d. Ende sprak een opwekkend woord. De vereeniging werd gefeliciteerd door de afgevaardigden van de meisjesver- eeniging „Ruth", de meisjesvereeniging „Mirjam", de knapenvereeniging „Obad- ja", den kerkeraad en het schoolbestuur. Verder werd de avond gevuld met het hou den van voordrachten en het leveren van memorisaties. Tot in alle hoeken waren de lokalen bezet. BIERVLIET. Vrijdagmiddag nam de heer Goedbloed afscheid van school A in tegen woordigheid van de kinderen der school, het personeel, de oudercommissie en het ge meentebestuur. Het hoofd der school, de heer M. Maas, sprak hem toe. Hij herinnerde eraan, dat de heer Goedbloed met de vakonderwijze res, mej. Broer, ook aanwezig, was geko men en dat ze beiden gelijk weer heengin gen. Bovendien zei hij, zal het wel niet vaak voorkomen, dat in tijd van vier jaar twee keer afscheid wordt genomen van den zelfden onderwijzer in dezelfde school. Toen was het weggaan met de vraag: „waarheen"? Thans is het onder blijmoedi ger omstandigheden, nu de heer Goedbloed naar de leerschool gaat te Middelburg. De hr. Maas zei den hr. Goedbloed dank voor zijn goede werk in de school, wensch- te hem veel geluk voor de toekomst en hoopte, dat hij via de leerschool zijn ver deren weg in het onderwijs moge vinden. Hij dankte tevens mej. Broer, die in 1935 klaar stond om de school uit een impasse te helpen, voor het werk, dat ze in de school heeft geleverd. Beiden werd door éen der kinderen een herinnering aangeboden namens de school, die in persoonlijke of huiselijke omgeving een plaatsje mogen vinden. De heer J. C. v. d. Hooft, voorzitter van de oudercommissie dankte beide leerkrach ten hij hun heengaan voor het onderwijs, dat ze aan de kinderen hebben gegeven. Namens het gemeentebesuur sprak de burgemeester, de heer A. P. Kostense een woord van dank tot den heer Goedbloed voor zijn werk in de school, maar ook voor het werk in het vereenigingsleven buiten de school. Van dien kant bezien vond hij het jammer, dat hij wegging. Niettemin wensch- te hij hem van harte geluk met de be noeming te Middelburg en een blijde toe komst voor hen en zijn gezin. Ook mej. Broer dankte hij voor de hulp, die zij voor de school heeft willen zijn en voor het werk, dat ze er heeft verricht. Beide scheidenden dankten voor de vrien delijke woorden en de mooie souvenirs, waarna de kinderen met een stukje scho- colade van den meester konden huiswaarts gaan. SINT-KRUIS. De Raad kwam Donder dag jl. in voltallige vergadering bijeen on der voorzitterschap van den burgemeester. De jaarlijksche subsidie aan het bestuur der wijkverpleging „Het Groene Kruis" te Aardenburg werd overeenkomstig zijn ver zoek met ingang van 1939 gebracht van 30 op ,40.. Op een verzoek van W. Dees om tege moetkoming ingevolge art. 13 der L. O. wet 1920 voor zijn kind dat de school met den bijbel te Oostburg bezoekt werd afwijzend beschikt, aangezien de Raad het onverant woordelijk vond steun ingevolge genoemd wetsartikel uit te keeren aan iemand, wiens inkomen 1166 bedraagt. De heer Van den Bunder vond dat bp inwilliging van het ver zoek wel iedereen om steun bij de gemeente zop kunnen komen. de benoeming voor 4 jaren van de le- den van het stembureau werden de heeren I. de Bruijne en P. J. de Backere herkozen. Plaatsvervangende zijn A. W. Duininck en C. P. Snouwaert. Bp de rondvraag informeerde de heer Duininck over de mogelijkheid tot het invoeren van steun aan kleine boeren. De heeren De Bruijne en Van den Bunder bepleitten het doen weg ruimen van scheidingsheggen, waar deze zich geheel op gemeentegrond bevinden en deze bovendien den afvoer van het water van de Rousselarestraat belemmeren. IJZENDIJKE. De vereeniging „Jonge Boerenstand" vierde Donderdag op feeste lijke wijze haar 10-jarig bestaan. In een De bezwaren eindelijk overwon nen Breskens-Maldeghem heeft haar aanspraak op de di rectie laten varen. De samen stelling thans in zicht. Naar wij vernemen zijn de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Maatschappij en de Stoomtram Breskens-Maldeghem het thans eindelijk eens geworden, zoodat de volledige samensmelting dezer twee maatschappijen thans in een zeer nabije toekomst te ver wachten valt. Deze onderhandelingen die thans tot re sultaat voerden, zijn ruim 6 jaar geleden reeds aangevangen. In Maart 1936 stelden Ged. Staten van Zeeland een commissie van deskundigen in, maar deze moest in 1937 berichten, dat het haar niet gelukt was de partijen tot over eenstemming te brengen. Toen gaf de mi nister van waterstaat Ged. Staten den raad de commissie uit te breiden met twee neu trale deskundigen op tramgebied, waarna de minister de tramwegondernemingen zou uitnoodigen zich aan de eenstemmige uit spraak dier commissie te onderwerpen. Tot de commissie traden toe de heeren G. P. J Caspersz., directeur van tramweg-maat schappijen in Indië, te 's-Gravenhage, en jhr. ir. J. Roëll, directeur van de Westland sche Stoomtramweg-Maatschappij te Loos duinen. De Breskens-Maldeghem verklaarde zich, naar men ons mededeelde, bereid met de uitspraak der commissie genoegen te ne men, doch de Z.V.T.M. deelde mede, dat zp zelf reeds een commissie van deskundigen aan het werk had gezet teneinde haar een plan voor te leggen tot samenvoeging van de twee bedrijven op zoodanigen grondslag, dat de belangen van de deelnemende ven nootschappen, alsmede het algemeen ver- keersbelang, zooveel mogelijk werden ge diend. Deze commissie stond onder voorzitter schap van jhr. ir. O. C. A. van Lidth d> Jeude. Zij adviseerde de door de commissie uit de Staten voorgestane fusie tussehen deze tramweg-maatschappijen te laten rus ten, en ze ontwierp een voorstel, dat neer kwam op de overneming van de Breskens-Maldeghem door de Z.V.T.M. Ook verleden jaar zijn tussehen commis sarissen dier instellingen onderhandelingen gevoerd, maar zonder resultaat. De twee' punten, waarover men het niet eens kon worden waren de. eisch van de commissarissen der Breskens-Maldeghem, dat de directeur hunner maatschappij de leiding van de vergroote Z.V.T.M. in han den zou krijgen, en hun opvatting, dat het onlangs door de Breskens-Maldeghem van den Belgischen staat ontvangen bedrag van 30.000 (als schadevergoeding voor de tij dens den oorlog in België vernielde tram lijn) den aandeelhouders der betrokken maatschappij ten goede moest komen. Naar wij vernemen zijn deze moeilijkheden thans opgelost. Bres kens-Maldeghem heeft den direc- tie-eïsch laten vallen, en de Z.V.T.M. heeft zich vereenigd met het denkbeeld, dat deze 30.000 zullen dienen om de aandeelen van de Breskens-Maldeghem van 5 op 10 te stellen. Verwacht wordt, dat de overneming van de Breskens-Maldeghem nu wel spoedig haar beslag zal krijgen, en dat Zeeuwsch- Vlaanderen in den loop van dit jaar nog zal beschikken over één groote tramweg maatschappij, de Z.V.T.M., waarin dan on dergebracht zullen zijn de in 1925 aange kochte IJzendijksche Stoomtram-Maat schappij, de Stoomtram Hulst-Walsoorden, en de zoo lang zelfstandig gebleven maat schappij Breskens-Maldeghem. Nagenoeg het geheele vervoer in Oost en West-Zeeuwsch-Vlaanderen zal dan aan de Z.V.T.M. komen, die daardoor verzekerd wordt van een redelijk finantieel bestaan. De laatste jaren was zulks niet meer het geval. Zoowel de Z.V.T.M. als de Breskens- Maldeghem, wier autobussen elkaar felle concurrentie aandeden, leden verliezen. De Z.V.T.M. b.v. eertijds een bloeiend bedrijf, zag haar ontvangsten tussehen 1930 en 1937 terug loopen van 524.000 per jaar tot 190.000. Vermoedelijk zal na de opheffing van de tram Breskens-Maldeghem als zelfstandig lichaam, de A.T.O., die nu het vrachtgoed over de Schelde brengt, en het over Zeeuwsch-Vlaanderen distribueert, deze taak overdragen aan de Z.V.T.M., waardoor ook de Provinciale Stoombootdienst op de Wester Schelde weer zal worden ingescha keld in het vervoer. Ook dit zal een belang rijk voordeel beteekenen. Dat ook het personen-vervoer in Zeeuwsch-Vlaanderen door de overname van de Breskens-Maldeghem gediend zal zijn, is duidelijk. De verbindingen tussehen Oost en West, die thans nogal te wenschen overlaten, zullen dan opnieuw, met het verkeersbelang in plaats van de concur rentie voor oogen, kunnen worden opgezet. Thans met veerend frame VAN f 1075 VOOR f790. Dit unicum op motorri,\ iil- gebied is te zien in onze showroom. Uok geven wij gaarne demonstratie. Telefoon 669 VLISS, STR. 39-41 (Ingez. Med.) tot uit verren omtrek bezochte feestverga- dering trad de cabaretgroep „Elck wat wils" op uit Brugge. Ook enkele jonge da mes uit de omgeving gaven enkele num mers ten beste. Als geheel een zeer geslaag den dag. IJZENDIJKE. In het clublokaal gaf de voetbalvereeniging „IJzendijke" Donderdag avond haar jaarlijksche uitvoering. Voor een dankbaar publiek dat de zaal tot in de hoeken vulde, werden de diverse nummers met veel succes opgevoerd. Een gezellig bal besloot dezen welgeslaagden avond. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DÈ BELT: Zacht weer, plaatselijk mist, overigens meest zwaar bewolkt, eenige lich te regen of motregen, matige Z.W. tot Z, wind. UKKEL: Over het algemeen zwakke tot matige wind uit Z.W. richtingen, zwaar be wolkte hemel, plaatselijk nevel of mist, re gen of motregen op vele plaatsen, matige temperatuur. Zo. 12 Febr. Zon op: 7 h 25; onder: 17 h 04; licht op: 7 h 17. Maan op: 2 h 29; onder: 11 h 06. Ma. 13 Febr. Zon op: 7 h 23; onder: 17 h 06; licht op: 17 h 36. Maan op: 3 h 25; on der: 11 h 51. N.M. 19 Febr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Februari Hoogwater. Laagwater Zaterdag 11 6.19 18.56 0.19 12.58 Zondag 12 7.19 20.05 1.07 13.53 Maandag 13 8.37 21.31 2.18 15.08 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Februari. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 11 8.01 20.34 1.30 13.58 Zondag 12 8.53 21.37 2.16 14.52 Maandag 13 10.06 23.01 3.25 16.08 EL? gj:. Snel en goed Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets.genaamd.,Mijnhardtjes"2st. lOct. Doos50ctt (Ingez. Meded.) De Spaansche bnrgeroorlog. Het rechtsche hoofdkwartier te Salaman ca heeft gisteren een officieel communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de troepen van Franco de Fransche grens bg- zet hebben van Puigcerda tot Portbou. De oorlog in Catalonië is hiermede geëindigd. De bezetting van Puigcerda geschiedde gistermiddag te kwart voor vier, terwijl de rechtsche soldaten te één uur gistermiddag de eerste huizen van Portbou bereikten. Tegen half drie heeft de volledige staf van het republikeinsche leger, dat zich in de buurt der Fransche grens had teruggetrok ken, zich bp de Fransche autoriteiten ge meld. Dit beteekende dus tevens het einde van het linksche verzet. Negrin en del Vayo te Va lencia, Ministerpresident Negrin en de minister van buitenlandsche zaken der Spaansche republiek, die na den val van Catalonië op Fransch gebied waren gevlucht, zijn gister morgen tegen het aanbreken van den dag per vliegtuig uit Toulouse naar de centrale zone der republiek vertrokken. Te half twaalf daalde het vliegtuig met de ministers te Alicante. Gisteravond zijn zij te Valencia aangekomen. Negrin en Del Vayo hebben een bespreking gehad met ge neraal Miaja den opperbevelhebber der link sche strijdkrachten. Zij zullen ook een be zoek brengen aan de midden-, de Zuidelijke en de Oostelijke zone. Voortzetting van den repu- blikeinschen tegenstand? Ministerpresident Negrin heeft medege deeld, dat Madrid het officieele hoofdkwar tier der republikeinsche regeering zal wor den. Ondanks den tegenslag is de regeering besloten om tot het einde toe de onafhanke lijkheid en de zelfstandigheid van het land te verdedigen. In de jongste zitting van den Cortes is besloten den strijd niet te staken, zoolang de gestelde doeleinden niet bereikt zijn. Alle twijfel, die nog kon bestaan om trent het voortzetten van den strijd, is thans weggenomen. De benoeming van ge neraal Miaja tot opperbevelhebber over al le strijdkrachten wordt voorts een duide lijke aanwijzing voor de plannen der re geering geacht. Echter, men gelooft in Brit- sche kringen, dat deze „moed" vooral moet dienen, om zooveel mogelijk concessies van Franco los te krijgen. ITALIAANSCHE VLIEGTUIGEN BOMBARDEEREN MINORCA. Latere berichten over de bezetting van het eiland Minorca door de troepen van Franco melden, dat tot veler verrassing en in tegenspraak met gedane beloften door rechtsche vliegtuigen een hevigen bomaan val op Minorca is verricht. Dit bombarde ment geschiedde tijdens het verblijf van den Britschen kruiser „Devonshire" voor Ma- hon, hoewel met de rechtsche autoriteiten op Majorca was overeengekomen, dat er geen aanvallen gedaan zouden worden, zoo lang de kruiser aan de kust van Minorca lag, terwijl op initiatief van deze rechtsche autoriteiten de afgezant van Franco aan boord van de „Devonshire" naar Hahon was gebracht. Omtrent deze gebeurtenissen schrijft de „Times": i I

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1