Instantine Adfïtf mmk p; n* 7 is van niïay&m t ZUIDBEVELAN0. NOORD-BEVELAND. BUITENLAND. ^Troepen van Franco op Minorca ontscheept Het eiland geheel bezet RECHTSCHE TROEPEN AAN DE FRANSCHE GRENS. Generaal Mia'a onderhan delt niet met Franco. VOORTZETTING VAN DEN STRIJD? BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER VRIJDAG HET EILAND HAINAN DOOR DE JAPANNEEZEN BEZET. BELGIE Het kabinet-Spaak gestrand op de zaak-Martens. FRANKRIJK. DUITSCHLAND- ENGELAND. Overeenstemming tusschen de Arabieren POLEN. LITHAUENp ITALIË. VER. STATEN. i -,v;.~: •LA' .it Het moderne pijnstillende middel (Ingez. Med. I De hr. Buite nhuis vraagt, of Meul- voor den tijd van 4 jaren benoemd de hee- lder is in h t toekenne* der lokali. TAn Tr. \Tcx rlaro on T* trnn Pononnanm aw frv* ren E. Verlare en T. van Eenennaam en tot hun plaatsvervangers de heeren Klompe en Eikenhout. B. en W. werden gemachtigd het gras der gemeente, evenals vorige jaren, voor 2 jaar te verpachten. De v o o r z. deelde mede dat er bezoek was geweest van enkele autoriteiten om te spreken over aan te schaffen materieel voor den luchtbeschermingsd enst. Naar aan leiding daarvan stelden B. en W. voor hier voor op den dienst 1939 een bedrag van 350 te ramen en van den post „Onderhoud wegen" 200 af te nemen en van den post „Onvoorziene uitgaven" 150. De heeren Eikenhout en Van Eenen- n a a m vonden het jammer dat de kosten moeten worden gevonden door den post „wegen" te verlagen. Zij zagen liever een anderen post verlaagd, omdat de wegen niet in een rooskleurigen toestand verkeeren. De v o o r z. zeide toe dat de post „wegen" weder verhoogd zal worden, indien later in het jaar blijkt dat op andere posten over is. Daarna werd het voorstel goedgekeurd. Aan de orde was vervolgens de beslissing omtrent de aansluiting van de gemeente aan de waterleiding. De v o o r z. deelde mede dat na lang wachten van het rijksbu reau voor drinkwatervoorziening bericht is ontvangen dat 14 der ingezetenen zich bereid heeft verklaard aan te sluiten; de opbrengst hiervan zou ongeveer 950 per jaar bedragen en de gemeente moet het eer ste jaar 3300 garandeeren. B. en W. de den geen voorstel, doch vroegen de opinie van den Raad. De heer V e r la r e acht te het niet verantwoord een dergelijke last op de gemeente te leggen, doch vond het wel gewenscht, nu er voldoende bluschwa- ter in de gemeente aanwezig is, hiervan spoedig werk te maken en te trachten brandkranen aan te leggen, ook al zou de gemeente niet aansluiten. De v o o r z. zeide dat dit reeds is gedaan. De heer Van Eenennaam was een sterk voorstander van de waterleiding doch achtte de kosten voor de gemeente veel te hoog. Besloten werd niet aan te sluiten. Ingekomen was een schrijven van J. L. van Sluijs, waarin hij .vroeg om geplaatst te worden in de werkverschaffing of in de steunregeling. De v o o r z. deelde naar aanleiding van dit adres mede dat Van Sluijs nog niet lang genoeg in de gemeente woont om in de werkverschaffing geplaatst te worden en dat de steunregeling op last van hoogerhand is gesloten, zoodat hij ad viseerde dit adres voor kennisgeving aan te nemen en geen uitzonderingen te maken. De heeren De Kater, Van Eenennaam' en Houterman zijn van meening dat de man geholpen moet worden. Aangezien steunverleening volgens de rijksregeling niet zal gaan, werd besloten het adres in handen te stellen van B. en W. die dan zullen beslissen omtrent event, ondersteuning volgens de Armen wet. KAAL» VAN KLOETINGE. Angstige moeders. De gemeen te-herberg. De steunregeling. KLOETINGE. De Raad dezer gemeente kwam Donderdag bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Zandee. De V o o r z. opende de zitting met zijn beste wenschen voor Raad en gemeente voor 1939. Spr. herinnerde o.a. aan het overlijden van den hr. Eversdijk, de uitbrei ding der bevolking met 40 zielen en het in trekken van het plan voor den overwegtun nel. Ook de grenswijziging kwam nog niet tot stand en spr. hoopt, dat die voorloo- pig, als voorgesteld, ook niet tot stand zal komen. Weth. S t r a u b antwoordde voor de le den met wederkeerige gelukwenschen. Ingekomen is o.a. het verslag van den schoolarts, die mededeelt, dat 21 kinderen voor uitzending in aanmerking kwamen, doch meer dan anders was er verzet bij de ouders, die voorgaven, niet zoo lang buiten de kinderen te kunnen, ofwel vreesden, dat de kinderen heimwee zouden krijgen. De resultaten met de uitgezonden kinderen wa ren goed. Verder kwam een schrijven in van D. Wagenaar die protesteerde tegen zijn verplichting om 1 ct. per ms gas bij te betalen, zooveel m» als hij minder ge bruikt dan 2400 m3. B. en W. gaven het schrijven door aan de gasfabriek door welk bedrijf geantwoord werd, dat men Wage naar zou animeeren om meer te verbrui ken. De V o o r z. merkte er bij op, dat Wa genaar deze verplichting nu eenmaal op zich nam. Waren er in het Noordeinde meer verbruikers bij gekomen, dan was hij er uit geweest. Vastgesteld wordt dan een nieuwe in structie voor den gemeente-ontvanger, vol gens ontvangen gegevens, o.a. verband hou dende met het ambtenarenreglement. Het betreft eenige administratieve wijzigingen. B. en W. stellen vervolgens voor, de ge meente-herberg met ingang van 1 Mei 1936 weder voor 3 jaar te verhuren aan K, Meulpolder onder de bestaande voorwaar den. De huurprijs bedraagt 1.50. De hr. Lankester vraagt of de huur niet wat aan den lagen kant is. De V o o r z. heeft dit ook met Meulpol der besproken, doch volgens deze leveren de laatste jaren absoluut geen overschot meer. Dat hij wat verdiende dateert van tien en twaalf jaar geleden. Het moet van de vergaderingen komen en daar wordt vrijwel niets meer verteerd. De gemeente is anderzijds verplicht voor een gebouw te zorgen waar vergaderingen e.d. gehouden kunnen worden. De hr. Lankester vraagt het ook als vereenigingsman. Het is altijd sukkelen met het vinden van een gelegenheid om te ver gaderen. Spr. beveelt het vraagstuk aan B. en W. ter overweging aan. teit. De V o o r z. deelt mede, dat Meulpolder hen in het toewijzen moet kennen zoo spoe dig er moeilijkheden, b.v. als er meerdere aanvragen tegelijkertijd, zijn. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.st. aangenomen. Vervolgens wordt tot samenstelling der stembureaux overgegaan, die volgens ad vies van B. en W. benoemd worden. Even eens wordt volgens voorstel van B. en W. overgegaan tot vaststelling van het kohier woonforensenbelasting en het suppletoir kohier hondenbelasting. Bij de rondvraag deelt de V o o r z. op een desbetreffende vraag mede, dat B. en W., hoewel de post overschreden is, als het noo- dig mocht zijn, nog meer kolen zullen ver strekken. B. en W. zullen dan met een be grotingswijziging komen. Wat het beschik baar stellen der goedkoopere levensmidde len betreft, deelt spr. den hr. Blomaard nog mede, dat, als de gemeente daar gelij kelijk in wil deelen, de gemeente dan zich in alles wat den steun betreft geheel onder het rijk moet stellen. Nu is de gemeente geheel vrij. Ze krijgt ook geen subsidie. De hr. Lankester vraagt of het dan zulk een bezwaar is toe te treden tot de rijksregeling. De V o o r z. merkt op, dat de Raad reeds tweemaal besloot, dit niet te doen. De hr. Lankester meent, dat het toch ten voordeele der werkloozen zou zijn. De V o o r z.in dit geval wel. In andere gevallen mogelijk weer niet. De hr. Lenshoek zou willen, dat B. en W. eens onderzochten wat beter is. De hr. Lankester zou die regeling willen die het beste voor de werkloozen is. De V o o r z. wijst op de 200 werkloozen, die bij de werkverschaffing aan den Noord- dijk geplaatst zijn. Ook dit zou dan volgens de rijksregeling gebeuren en niet zoo vlot hebben plaats gevonden. Weth. S t r a u b vraagt, of het wel een voordeel voor de werkloozen zou zijn. Ze hebben thans, wat de kolen betreft, meer gehad, naar spr. berekent De hr. Blomaard zegt toetreding niet voor te willen stellen, doch zich met den bestaanden toestand te kunnen vereenigen indien de -verstrekking van brandstoffen royaal wordt uitgevoerd. RILLAND. Woensdagavond jl. werd in de leegstaande lokalen der openbare lagere school alhier de jaarlijksche uitvoering door de kinderen dier school gegeven De buitengewoon groote opkomst van 't publiek bewees, dat deze uitvoeringen zeer in den smaak vallen. Zoowel het sprookje „Doornroosje", als de andere stukjes wer den uitnemend vertolkt en de kleine too- neelspelers(sters) oogstten herhaaldelijk 'n warm applaus. Aan het slot bracht de heer Roozemond, hoofd der school dank aan verschillende personen, die tot het welslagen van dezen avond hadden meegewerkt en zeer voldaan toog men huiswaarts SCHORE. Het gemeentebestuur heeft be paald, dat de stemming voor den gemeente raad, zal plaats hebben op Woensdag 21 Juni 1939. De in de Ned. Herv. kerk alhier ge houden collecte ten bate van de noodlijden de kerken en personen, heeft opgebracht de som van ruim 10. KORTGENE. Men is hier deze week be gonnen om kabels te leggen ten behoeve van de automatiseering van de telefoon. Op verschillende plaatsen van Noord-Beveland is men druk bezig om transformatorhuisjes te bouwen. Verleden week is het werk te Wolfaarts dijk klaar gekomen, zoodat de werklieden deze week direct op het schorre te Kort- gene konden beginnen om sleuven te ma ken voor den kabel. KORTGENE. De prijs van het brood is verlaagd. Een vier pondsbrood van 42 cent kost nu 40 cent; 12 ons a 26 cent kost nu 24 cent, 8 ons is van 17 op 16 cent gebracht en 4 ons van 9 cent kost nu 8 cent. KOLIJNSPLAAT. Donderdagavond ver gaderde de afdeeling van den B.V.L. in het gemeentehuis. Burgemeester Stüte opende de vergadering, riep den landstormers, waaronder enkele genoodigden van de Bur gerwacht, welkom toe, richtte waardeeren- de woorden tot den heer Eckhardt, secreta ris van het Zeeuwsch Verband en stelde den zegen, ons land en volk in den B.V.L. ge schonken, in het licht. De heer Eckhardt hield een interessante lezing, toegelicht met lichtbeelden over „Het Huis van Oranje". Hij schetste hoe Oranje om Nederland en Nederland om Oranje de eeuwen door gespaard bleef en welke rol de B.V.L. in de geschiedenis ge speeld heeft. Ook thans blijft de noodzake lijkheid van dit instituut nog onverminderd bestaan. De voorzitter dankte den spreker harte lijk voor deze leerzame, door allen aandach tig aangehoorde rede. Voor en na deze lezing werden huishou delijke zaken behandeld. In de plaats van den heer J. van Dis (lid van de plaatselijke commissie) werd als penningmeester be noemd de heer J. B. van Gilst, een der landstormers. Regelingen werden getroffen tot het be zoek aan den landstormavond die op April a.s. te Kortgene belegd wordt. Deze avond zal toegankelijk zijn voor leden van denrB.V.L. met hun dames. Er zal worden vertoond de film „20 jaren Landstorm". Van de plaatselijke commissie was alleen de burgemeester aanwezig. Slechts enkelen hadden bericht van verhindering ingezon den De Spaansche burgereorl». Gisteren zijn de reaii-scntn overgegaan tot een ontscheping van troepen op het eiland Minorca. De troepen van Franco landden te Cindadela, aan de Westkust van Minorca. De landingstroepen bestonden uit twee bataljons infanterie, twee batterijen artil lerie, een afdeeling genietroepen en hulp diensten afkomstig uit Barcelona en van het eiland Majorca. Toen de troepen aan land gingen, waren de eenheden vein het plaatse lijke garnizoen onder bevel vem kolonel Ro driguez, die tegen de republikeinen in op stand wetren gekomen reeds meester van het grootste deel van het eiland. Verklaard wordt, dat de meeste republikeinsche lei ders van Minorca waren gevlucht. De ont scheping en bezetting werden voltrokken zonder ernstige incidenten. Gedekt door een nevel kwamen de eerste soldaten om half zeven aan land. De bezetting van de stad werd in minder dan een uur voltrokken. Om negen uur waren de voornaamste stra tegische punten bezet. Er werden geen straatgevechten geleverd, doch op sommige plaatsen werd eenige geweervuur gegeven. Des middags om twee uur brachten drie groote schepen versterkingen. Bij het val len van den nacht bevonden zich 12000 rechtsche soldaten in strijdformatie op het eiland, welks bezetting een kwestie van uren was. Een overvloedige hoeveelheid oorlogsmateriaal is buitgemaakt. Gistermiddag zijn de troepen van Franco aan de Fransche grens bij Le Perthus aan gekomen. Deze onverwachte komst der rechtschen had de uitwerking van een don derslag b\j helderen hemel. Rechtsche troe pen, waarschijnlijk gemotoriseerde, hebben een omsingelende beweging gemaakt aan de rechterzijde der republikeinsche troepen. Zij sneden den weg tusschen Junquera en Perthus af, waarna een kleine troepenaf- deeling de grenspost bezette. Tien minuten voor de vlag van Franco op de grenspost werd geheschen, liepen regeeringstroepen vreedzaam, zooals de vorige dagen, in de hoofdstraat van Perthus. Plotseling ont stond in het plaatsje een paniekstemming. Men hoorde slechts: „zij komen". Men ver wijderde zich zoo snel mogelijk. Vrachtwa gens versnelden hun gang. Bijna tezelfder tijd, aldus Havas, werden alle deuren der huizen in het Spaansche deel van het dorp geopend en kwamen de bewoners met sinds drie dagen klaar gezette baaltjes voor de dag. De bewoners van de op Spaansch gebied liggende huizen haastten zich naar het trot toir aan de overzijde van de straat, dat op Franschen bodem ligt. De wanorde duurde slechts kort. Afdeelin- gen van de mobiele garde drongen de vluch telingen terug, terwijl militairen zich met het gezicht naar het Spaansche grondge bied opstelden. Eenige minuten later kwa men de eerste manschappen van het recht sche leger aan. Na de aankomst der rechtsche troepen heeft een twintigtal soldaten de door de republikeinen achtergelaten auto's door zocht Een delegatie van officieren betrad daar na het dorp in gezelschap van Fransche autoriteiten. Commandant der rechtsche troepen is luitenant kolonel Ruiz; deze eer ste troepen bestaan uit Navarreezen en Phalangisten. Er is tijdens de bezetting geen schot gelost. Langs den geheelen weg van Figueras tot Le Perthus trokken de rechtschen, voorafgegaan door tanks, op met wapperde vaandels in volle vracht auto's, toegejuicht door de bevolking. Op hun weg ontmoetten de rechtschen de over blijfselen van het republikeinsche leger, ter- iwijl zij ter hoogte van Viure gedesorgani seerde elementen passeerden, die van den verderen terügtocht afzagen. De zone, ge legen in den vierhoek Le Perthus, Fi gueras, Olot en Coldaras, tegenover Prats de Mollo, is nog slechts gedeeltelijk bezet De bezetting zal heden voltooid worden. Het verluidt, dat door deze manoeuvre der rechtschen 30.000 man regeeringstroepen zijn omsingeld. Vernielingen te Port Abou, Te Cerbere worden ontploffingen ge hoord, welke er op duiden, dat de regee' ringstroepen verschillende gebouwen te Portbou in de lucht laten vliegen, o.a. het munitie-depot en het station. Den geheelen dag zijn de vrachtauto's uit Spanje blijven aanrijden. Volgens de zich hierop bevinden de soldaten, zijn Franco's troepen eenige ki lometers ten zuidoosten van Portbou. Voorts zijn gisteren 380 manschappen der interna tionale brigade Frankrijk binnengekomen. Vannacht is de Culera-brug en zijn ver scheidene verbindingswegen tusschen Figu eras en Portbou door de regeeringstroepen vernield. Zoowel langs den weg als langs den spoorlijn zijn hiermede de verbindingen tusschen Frankrijk en Spanje verbroken. Generaal Miaja heeft officieel tegenge sproken, dat de buitenlandsche berichten juist zouden zijn, volgens welke hij er zou hebben toegestemd te onderhandelen met generaal Franco. Integendeel, generaal Miaja is benoemd tot opperbevelhebber van de republikein sche strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, en tot regeeringsvertegenwoordiger in de republikeinsche zone. Minister-president Negrin heeft gisteren enkele uren te Toulouse vertoefd in gezel schap van den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken Del Vayo, den minis ter van financiën, Mendez Aspe, den minis ter van binnenlandsche zaken, Gomez, en den minister van handel, Giner de los Rios Hij weigerde een verklaring af te leggen zeggende, dat hij geenerlei verklaring zal af leggen zoolang hij zich op Fransch gebied bevindt. Negrin is met onbekende bestem ming uit Toulouse vertrokken. Amsterdam 1936-3% 100% Zeeuws. Hyp. B-3% 9999% Cities Serv ce Cy. P. 1958 5 55%—54% A Amsterd. Bank 127%—127% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 475 A De Schelde N.B. 4040 C Am. öcïiut en Ref. 34%—33% A Born Sum. HM. 167% A Houth. Alberts 96%97 C Union Pac. Rr. 73%—73 C Int. Nickel Cy 39% Ned. 38 1000-3 100%—100% O. Indië 37 1000-3 98%—98% Engeland 1960-90 4 77%—77% A Koloniale Bnk. 142140 A N.I. Hbk. 600 119—.— C Ned. H. M. 1000 132%—130% A v. Brekels Pat. 45%45 C Calvé-Delft 84—82% A Philips Gem. B. afg. 201-200-201% C Unilever 132%—131%-32 C Am. Car en Foundry 21%21% C Anaconda Cop. 22%22-21% C Bethlehem St. 50%—49%-% C Kennec Copper 27%27%-% C Rep. Steel 15%—15%-% C U. States St. C. 44%-^i8%-% C North Am Cy. 19%18% A Kon. Petr. Mpij. 3123081309 C Contin. Oil Cy. 2019% C Phillips Petr. Comp. 29%29% C Shell Union O.C. 10%—9%-10 C Tide Water Ass. Oil 10%10%-10 A Ned. Scheepv. U. 105104% A H.V. Amsterdam 416-412-10% A Java Cult. Mij. 170—168 A N.I. Suiker U. 190%—189 A Deli Batavia 212%210% C Deli Mij. 1000 234%—232-30 Aku Unilever Amerika KoninkL HVA Rubber Markt - (Wettig Suiker Schepen Philips Obl.Markt Tabak gedeponeer6L| A Senembah 220219 C Baltimore en Ohio 4%4% C Southern Pac. Cy. 13%13 A Southern Rlw. 13%13% A Amst. Rubb. C. 198%195%-96 A Deli-Bat. Rubb. 138%—135%-%" A Hessa Rubber 114%112 A Serbadjadi 93%94% WISSELKOERSEN. Heden Londen 8.71% Berlijn 74.55 Parijs 4.92% Brussel 31.38 New-York 1.85% gister 8.69 74.47%! 4.91%' 31.37 1.85% In Fransche politieke kringen beschouwt men het vertrek der regeering naar de cen trale zone nog steeds als ophanden. Men is n.l. van oordeel, dat de aanwezigheid der regeering aldaar noodzakelijk is, welke op lossing ook gegeven zal worden aan het Spaansche probleem. Voor de organisatie van den tegenstand of voor onderhandelingen over een wapen stilstand moet de regeering in Spanje zijn. Het standpunt van Negrin en zijn aanhan gers is bekend: zij willen den strijd in de centrale zone voortzetten. De vraag is hoe veel politieke persoonlijkheden Negrin zul len volgen. Terwijl eenige dagen geleden de afvalligheid nog verwacht werd van de ge matigde ministers schijnt deze mogelijkheid thans terzijde gesteld te zijn. Het militaire huis van Azana. Kolonel Riano, aide de camp van het mi litaire huis van Azana heeft het bericht te gengesproken, volgens hetwelk het militai re huis van den president der republiek uit Perpignan naar Hendaye zou zijn vertrok ken. Alle militaire attachés bevinden zich in Perpignan of omgeving. De strijd in het Verre Oosten. Officieel wordt te Tokio gemeld, dat de Japansche troepen geland zijn op het eiland Hainan, gelegen in Zuid-China, tegenover Fransch Indo-China. Tegen den ochtend hebben eenige eenhe den van het Japansche leger in nauwe sa menwerking met de vloot, met goed succes een verrassende landing op het eiland ver richt. Zij zeiden, dat zij hun posities wilden consolideeren en zich over het eiland ver der zullen verspreiden. De woordvoerder van het Japansche de partement van buitenlandsche zaken heeft verklaard dat de ontscheping geschied is uit militaire noodzaak. Hij voegde hieraan toe, niet te kunnen zeggen of het hier een blijvende of een voorloopige bezetting be trof. Hij gaf toe, dat Frankrijk van deze actie niet op de hoogte was gesteld. Op de vraag, of Japan Duitschland en Italië ge waarschuwd had, antwoordde de woord voerder „natuurlijk". Japanneezen rukken op in Mid- den-Hopei. De Japanneezen melden, dat zij de steden Ankwo en Hotsjienfoe in Midden-Hopei heb ben veroverd. Hun leger onder Soegijama heeft een krachtig offensief ontketend met het doel midden Hopei te onderwerpen. Japansche bombardementen. Twintig Japansche vliegtuigen hebben gisteren Toengkwan, de strategische toe gangspoort tot de provincie Sjensi in N.W. China, gebombardeerd. Zij lieten meer dan tweehonderd projectielen vallen, tengevol ge waarvan groote branden ontstonden en tweehonderd gebouwen verwoest werden. Er vielen onder de burgerbevolking tal van slachtoffers. Voorts hebben acht Japansche vliegtuigen Pakhoi gebombardeerd en zes Joemtsjau in het Z.W. van Kwangtoeng. Naar uit Brussel wordt gemeld, is de regeering-Spaak gistermiddag afgetreden in verband met de zaak-Martens. In een kabinetsraad, welke ruim 2 uren duurde, werd deze zaak besproken. Na afloop werd het volgende communiqué uitgegeven: „De liberale ministers hebben den mi nisterraad doen weten, dat indien dr. Mar tens geen ontslag zou nemen als lid der Vlaamsche Academie van geneeskunde, het hun onmogelijk zou zijn hun medewer king aan de regeering te blijven voort zetten. De minister-president, van meening dat deze houding hem verhinderde verder te regeeren, heeft besloten den koning het ontslag van het kabinet aan te bieden." Een apart communiqué gaven de libera le ministers vervolgens nog uit. Dit luidt als volgt: De heeren Max, Henricot en Coulon- veaux, onderscheidenlijk voorzitter van den linkervleugel der liberale Kamergroep, van den linkervleugel in den Senaat en van den nationalen raad der partij hebben tegenover de liberale ministers Janson, Dierckx en Jannissen tijdens een hun op 8 Februari gebracht bezoek medegedeeld, dat indien dr. Martens niet ontslag zou ne men Eds lid der Koninklijke Vlaamsche Academie van Geneeskunde, zij van mee ning zijn, dat de samenwerking der libe rale ministers aan de regeering onder deze omstandigheden i onmogelijk zou worden, bij gebrek aan iederen steun der liberalen in het parlement. De heeren Janson, Dierckx en Jannis sen hebben daarop den heer Spaak ge vraagd den Koning te verzoeken hun ont slag te willen aanvaarden als lid der re geering. OOSTENDSCHE TREILER MET ACHT MAN VERGAAN. Sedert 26 Januari jl. werd geen enkel bericht meer ontvangen van den treiler O. 294 uit Oostende, die was gaan vis- schen aan de Engelsche kust natbij Tre- vorshead. Vanwege de reederij wordt thans bekend gemaakt, dat zij verscheidene offi- cieele berichten heeft ontvangen, waar uit met zekerheid mag afgeleid worden, dat het schip vergaan is en dat de acht opvarenden allen den dood in de golven, hebben gevonden. DE BOTSING TUSSCHEN DE OORLOGSSCHEPEN. Havas meldt uit Brest: De kruiser „Geor ges Leygues" is met een deel der beman ning van de „Bison" waarmede de kruiser in aanvaring is geweest te Brest aangeko men. Het blijkt, dat drie opvarenden om T leven zijn gekomen, terwijl er 15 vermist worden. TERECHTSTELLING. Theophil Dzierzawa, die door het mili taire rijksgerechtshof te Berlijn wegens het verraad van militaire geheimen ter door veroordeeld was, is vandaag terechtgesteld. Reuter meldt uit Londen: In den loop van gisteren zijn de beide groepen der Ara bische delegatie ter Palestijnsehe conferen tie tot overeenstemming gekomen. BRITSCH INDIë UIT DEN VOLKENBOND? Reuter meldt uit New Delhi: De wetge vende vergadering van Br. Indië heeft met 55 tegen 54 stemmen een motie aangeno men voor de onmiddellijke terugtrekking van Britsch Indië uit den Volkenbond. Razzia in Joodsche café's in Warschau. De politie te Warschau heeft een raz zia ondernomen in Joodsche café's. Een honderdtal personen werd gearresteerd wegens illegale politieke activiteit. DE VRIJMETSELARIJ IN MEMEL VERBODEN. Havas meldt uit Klaipeda: De vrijmet selarij is verboden op het grondgebied van Memelland. EVENTUEEL KUNNEN 10 MILLIOEN MAN WORDEN GEMOBILISEERD. In het Italiaansche staatsblad is een verordening gepubliceerd inzake de weer macht. Hieruit blijkt, aldus de „Tribuna", een aanmerkelijke toeneming der weermachts organisaties, hetgeen in overeenstemming met den voortdurenden aanwas der bevol king in geval van ernst de mobilisatie mo gelijk maakt van meer dan 10 millioen man. DE „MARIA DE LARRINAGA" MET MAN EN MUIS VERGAAN. Het zoeken opgegeven. Er wa ren 37 opvarenden aan boord. Het Nederlandsche s.s. „Veendam" van de Holland-Amerika-Lijn is Woensdag jl. op het daartoe ontvangen verzoek om hulp van het Engelsche s.s. „Maria de Larrina- ga" naar de opgegeven plaats 1500 mijl ten Oosten van New York, gestoomd en aldaar Donderdagochtend om 11.10 uur Green- wichtijd aangekomen. In samenwerking met de stoomschepen „Aurania" en de „Seanmail" werden onder slechte weersom standigheden de opsporingen verricht. De „Scanmail" voer in Westelijke richting, de Aurania" van het Oosten naar het Wes ten en de „Veendam" van het Westen naar het Oosten. Een nader bericht meldt, dat de „Veen dam" op 42,19 graden Noorderbreedte en 45,43 graden Westerlengte talrijke wrak stukken passeerde. In de richting van den wind werd toen door de „Veendam" weder om 20 mijl opgestoomd en daarbij passeerde

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2