Hl frwmcïaïe MIDDELBURGSCHE COURANT Paus Plus X! overleden. S GOESCHE COURANT Vaotkmiol ÜMNiNLAND. top verkoudheid ZEELAND. vóórdat ii 1 isegint! VlCKS MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.2B» Telefoon Redactie 269, Administratie 139} te GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg er» Goes 18 ct. NUMMER 35. TWEE BLADEN. VRIJDAG 10 FEBR. 1939. EERSTE BLAD. 183e JAARG. Advertentiën 30 et per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. DE K.L.M. IN DE WEST. Nieuwe dienst op Trinidad ge opend. In den aanvang van deze maand heeft de K.L.M. een nieuwe lijn toegevoegd aan haar luchtnet in de West. Het is de ver binding Curaqao-Trinidad-Barbados. De dienst op Trinidad zal eenmaal per week worden gevlogen. Het traject loopt nage noeg geheel over zee. De afstand tusschen Curasao en Port of Spain, de havenstad van Trinidad, bedraagt 850 km van Trinidad uit vindt een driemaal wekelijksehe dienst plaats op Barbados, een eilandje in Engelsch bezit in de nabijheid van Martinique, dat tot nu toe van alle luchtverkeer verstoken was. Het geheele luchtnet in de West bedraagt nn 2500 km en er staan nog verschillende uitbreidingen op het programma. Zoo kan het weer waarschijnlijk worden geacht, dat Suriname reeds in den loop van dit jaar aangesloten zal worden op het luchtnet der K.L.M. Hiertoe zal de lijn naar Trinidad doorgetrokken worden tot Paramaribo, een afstand van 900 km. De bootreis van Cura- gao naar Paramaribo duurt altijd nog 5 a 7 dagen; per vliegtuig wordt de reis tot 7 uur bekort. RADIO-COMITé „AMSTERDAM-ZUID" VRAAGT BEHOUD VAN HAAR ZENDTIJD. De stichting radio-comité „Amsterdam- Zuid" te Amsterdam, waarvan mr. dr. N. G. Geelkerken te Leiden voorzitter is, heeft zich met een adres tot den minister van waterstaat gewend. Hierin brengt de stichting naar voren, dat zij sedert de oprichting der N.C.R.V. onder de auspiciën dezer vereeniging, ge durende een deel der aan deze vereeniging toebedeelden zendtijd, radio-uitzendingen van godsdienstigen aard verzorgt, in het bijzonder de uitzending van kerkdiensten der gereformeerde kerken in hersteld ver band en morgenwijdingen en ziekenuurtjes. De thans vigeerende regeling geschiedt in samenwerking met de N.C.R.V. tot haar volle tevredenheid, doch gezien de huidige verwikkelingen in en buiten deze vereeni ging acht zij het van het grootste belang, dat ook in de toekomst de verzorging door haar van een deel van den beschikbaren zendtijd verzekerd blijft. Requestrante ver zoekt den minister ten slotte, haar als om- roepvereeniging een nader te bepalen deel der zendtijd af te staan voor uitzendingen van godsdienstigen aard, als ook tot heden door haar zijn verzorgd. GEESTELIJKE EN MOREELE HERBE WAPENING. Nationaal fonds voor bijzondere nooden vraagt steun. Het nationaal fonds voor bijzondere noo den schrijft ons: H.M. de Koningin heeft in hare radiorede op 27 Januari jl. de bijzondere aandacht van het Nederlandsche volk gevraagd voor de nooden van groote groepen der bevolking, die onder de gevolgen der huidige economi sche omstandigheden gebukt gaan. Richt de oproep van Hare Majesteit zich tot de geesten en harten van alle Nederlan ders, ook met de daad moet naastenliefde in nationalen zin en samenwerking boven ver deeldheid worden nagestreefd. Velen voelen zich geroepen om het initia tief te nemen tot nieuwe organisaties. Men kan echter ook de bestaande instellingen, die nationaal en neutraal in den besten zin hulp bieden, op breede schaal steunen in haar streven. Voor nieuwe en stille armen, voor mid denstanders, die in moeilijkheden zijn ge raakt werkt het nationaal fonds'voor bij zondere nooden met zijn 300 plaatselijke commissies van samenwerking, gevormd uit alle geledingen der bevolking, een voor beeld van de door de Koningin, bescherm vrouwe van het fonds, bedoelde nationale samenwerking. Wie zich geroepen voelt, na het woord van Hare Majesteit een daad van naasten liefde te verrichten, kan door zijn steun aan het nationaal fonds (giro Den Haag 2727271 bijdragen tot leniging van bijzondere noo den in nationaal verband. In 1938 kon het fonds ruim 450.000 aan giften tot herwinning of handhaving van zelfstandigheid door bijdragen van het Ne derlandsche volk uitkeeren. RIETMATTENFABRIEK AFGEBRAND. pist®rav°nd is de rietmattenfabrïek „Moordrecht" te Moordrecht tot den grond oe afgebrand. Het was omstreeks negen uur, toen het vuur ontdekt werd in het op een uiterwaard langs den Hollandschen IJssel gelegen gebouw, een 28 bij 9% meter groote loods, welke uit hout en ïiet beTtond en een even groot afdak had. In en tegen de fabriek lagen in totaal 5000 matten en 300 bossen riet opgeslagen. Na enkele oogenblikken stond het bedrijf in vollen gloed, welke door de groote brand baarheid van den inventaris een dergelijke afmeting aannam, dat de brand tot ver in de omgeving, tot zelfs in Rotterdam toe, zichtbaar was en o.a. te Gouda een ware uittocht van nieuwsgierigen, meerendeels op de fiets, veroorzaakte. Door de open lig- ,van de loods en door de omstandigheid, ^'"d to de richting van de rivier mrino A°n(i er geen Sevaar voor de om- denken btosschen viel evenwel niet te imSL116»?1?1' waarin acht personen werk rwo™' toe aan de heeren P. j. rik Tie «ewi k ^eyen' be'den uit Goude- schade bedraagt ongeveer achtdui- Th-t wordt door verzekering ge dekt De oorzaak van den brand is niet be- Kencf. Paus Pius XI is vannacht overleden. De Paus stierf om 4,51 (Nederl. tjjd) De Pau. had gistermiddag een nieuwen aanval van hartzwakte gehad, welke ongeveer drie kwartier duurde, gedurende welken tij hij buiten bewustzijn is geweest. De Paus kwam weer bjj kennis, doch zijn toestand ging achteruit. De Paus heeft tot het einde toe zijn volkomen helderheid van geest bewaard Aan de beweging der lippen viel te zien dat hij de gebeden volgde van hen die om hem heen geschaafd stonden. Alvorens den laatsten zucht te geven, maakte hij een gebaar, alsof hij zijn omstanders wilde ze genen. De Paus heeft den leeftijd bereikt van 81 jaar. Hoewel de laatste woorden wel ke hij sprak niet duidelijk verstaanbaai waren, meent men dat zij luidden: „Vrede, vrede o Jezus". Zijn oogen stonden helder en duidelijk, uitgezonderd, wanneer een nieuwe hartaanval hem kwelde. Op hel laatste oogenblik hief hij de hand op om den laatsten zegen te geven. Toen liet hi) de hand vallen en sloten zich zijn oogen voor het laatst. In het Vaticaan is afgekondigd dat een volkomen stilzwijgen in acht genomen moet worden. De poorten van Vaticaan stad zijn gesloten. Alle vreemdelingen hebben de omgeving van het Vaticaan moeten verlaten. Het bestuur over de ker kelijke zaken is thans in handen van den kardinaal-secretaris mgr. Pacelli, en van een commissie van kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders, die door den Paus kort voor zijn dood benoemd waren. Twee wachters met den getrokken sa bel naar den grond gericht staan voor de deur van de sterfkamer. Kort na het overlijden werden veertig in Rome aan wezige kardinalen tot de sterfkamer toe gelaten waar zij een voor een neerkniel den en den H. Vader de hand kusten. De prefect der ceremonieën, mgr. Respighi, kleedde den Paus daarop in zijn pontificaal gewaad Het balsemen van het stoffelijk overschot zal eenigen tijd in beslag nemen, en waarschijnlijk zal het twee dagen duren alvorens het publiek in de Sint Pieter den Paus zijn eerbied kan betoonen. Hoe de dood officieel werd vast gesteld. Havas meldt, dat kardinaal Pacelli het overlijden van Pius XI officieel heeft vastgesteld. Hij naderde het doodsbed van den Paus, waarvan het gelaat werd ont huld. Driemaal riep de kardinaal den overledene bij zijn naam en telkens stiet hij met een kleinen zilveren hamer tegen zijn slaap. Vervolgens richtte hij zich tot de aanwezigen en riep uit: „De Paus is waarlijk dood.1" Daarna knielde hij neer, om het „de profundis" voor te bidden. Vervolgens overhandigd een kamerheer aan kardinaal Pacelli den visschersring en het wapen van den Paus. De staatssecreta ris maakte vervolgens een acte op van het overlijden en van de overhandiging van den ring en las deze aan alle aanwe zigen voor. Daarna verliet hij de sterfkamer, waar alleen eeni'ge geestelijken in - gebed ver zonken, achterbleven. Kardinaal Pacelli begaf zich vervolgens naar een zijkamer, waar hij zich ontdeed van den schouder mantel welke hij tot dusver droeg, hierme de te kennen gevende, dat hij het bestuur der kerk ad interim op zich nam. De kar dinaal teekende de acte van overlijden en gaf bevel den zwaren klok van den St. Pieter te luiden om den geloovigen mede- deeling te doen van het overlijden van den Paus. Daarna trad hij de zaal der congregaties binnen, waar hij zijn verdere orders gaf. Op het luiden der zware klokken der St. Pieter namen alle kerken van Rome het luiden over. De St. Pieter begon te luiden om 6 uur 45 vanochtend. Levensbeschrijving. In Desio, een stadje tusschen Milaan en de Lombardische vlakte, was Francesco Ratti, directeur van een kleine weverij, toen hem zijn vrouw, Theresia, geb. Galli, den 31sten Mei 1857 den vierden zoon schonk die daags daarna in het dooDsel de namen Ambrosius Damianus Achilles ontving en die later Paus Pius XI zou worden. In het stadje Desio ontving Achilles Ratti zijn eerste onderwijs op de dorps school, waar een priester, Giuseppe Volon- tieri de lessen leidde, terwijl in de vacan- ties op den kleinen Achilles een grooten invloed uitging van zijn heeroom, don Da- miano Ratti, die in het naburige Asso pastoor was en bij wien hij zijn zomerva- canties mocht doorbrengen. Hier leerde hem ook de toenmalige aartsbisschop van Milaan, mgr. Di Cala- biana, kennen. Op 10-jarigen leeftijd bezorgde zijn heer oom hem een plaats op het seminarie van S. Pietro Martire in Milaan, waar hij een der beste leerlingen was en vooral in mathematischen aanleg uitmuntte, zoodat er een oogenblik over gedacht werd hem naar Turijn te sturen, om daar in die richting verder te studeeren. Hij voltooide zijn gymnasiale studies met goed gevolg, ging dan over naar het lyceum te Mon- za en Milaan, om in dezelfde stad aan het staatslyceum zijn eindexamen te ma ken. In 1879 zette hij zijn priesterstudies voort aan het Lombardisch college te Rome, waar hij op 20 December 1879 in de St Jans kathedraal de priesterwijding ont ving en daags daarna in de Lombardische kerk, San Carlo Alcorso, zijn eerste H. Mis opdroeg. In den loop van 1882 bekroonde hij zijn studies te Rome, eerst met een doctoraat in de theologie, daarna in het kerkelijk recht en tenslotte in de philosophie. Dit laatste examen verliep zoo schitterend, dat hem een particuliere audiëntie bij Paus Leo XIII werd toegestaan. Reeds ditzelfde jaar werd de jonge priester aar het S. Petrus-seminarie te Milaan aange steld als professor in de gewijde welspre kendheid alsmede in de dogmatiek, terwij' hem ook de geestelijke zorg voor de zus ters van het Cenakel aldaar als rector werd opgedragen. Zijn talenkennis komt hem van pas bij de zielzorg, die hij onder de Duitschspre- kenden van Milaan uitoefent, terwijl het teekenend is voor zrjn groote liefde vooi het gewone volk, dat hij zich bemoeit met de arme kinderen, die telkenjare naar Milaan komen, om daar gedurende de wintermaanden als schoorsteenvegertjes wat geld te verdienen. In 1888 komt aan den wereldberoemde bibliotheek van Milaan, de Ambrosiana, een post van bibliothecaris vrij Ratti sol liciteert en wordt benoemd. In deze functie blijft hij 19 jaren werkzaam, totdat in 1907 zijn benoeming volgt als prefect der Ambrosiana. In deze periode van zijn leven ligt zijn groote werkzaamheid als geleerde. Behal ve zijn talrijke publicaties op geschiedkun dig terrein valt in deZen tijd ook zijn werkzaamheid van de geheele reorganisa tie der bibliotheek, zijn lidmaatschap van talrijke geschiedkundige vereenigingen, zijn wetenschappelijke reizen naar Duitschland, Oostenrijk, Frankrijk, Engeland en Span je, waar hij dikwijls de Ambrosiana moet vertegenwoordigen. Na aldus 30 jaren in Milaan gewerkt te hebben, roept de geleerde Jezuiet, Pater Franz Ehrle, prefect der Vaticaansche bi bliotheek en later kardinaal hem naar Rome als vice-president der Vaticana en op 1 September 1914 volgt dr. Achilles Ratti hem op als prefect der Vaticana. Hiermee scheen zijn wetenschappelijke loopbaan in rustigen en zekeren tred haar hoogtepunt bereikt te hebben. Kort voor het einde van den Europee- schen oorlog komt er een verrassende wending. De geleerde krijgt een diploma tieke zending. Reeds vroeger was in de leidende Vaticaansche kringen zijn naam genoemd, maar te laat voor den openge vallen post van nuntius te München, die toen door pater Frühwirth werd inge nomen. Paus Benedictus XV en zijn bekwame staatssecretaris kardinaal Gasparri had den de rustige, voorzichtige en energieke werkzaamheid van den prefect der Vati caansche bibliotheek leeren waardeeren. Nu kwam er een aanvraag van de Pooi- sche bisschoppen om een pauselijken visi tator in het opkomende en zich vrij ma kende Polen. De keus van den Paus valt op den sinds 1907 tot monseigneur benoemde Rat ti. Reeds in den zomer van 1918 begint hij daar zijn uiterst moeilijk en delicaat werk: maar zoo zeer tot aller tevreden heid, dat hij het jaar daarna, als het in middels zelfstandig geworden Polen om een blijvenden vertegenwoordiger van het Vaticaan in Warschau vraagt, den 19en Juli 1919, tot pauselijk nuntius in Polen wordt benoemd. Den 28en October volgt Zijn bisschopswijding te Warschau dooi den aartsbisschop dier stad, den lateren kardinaal Kakowski. Reeds in hetzelfde jaar beginnen zijn verkenningstochten in het hem toevertrouwde gebied. Hij be zoekt Litauen en verricht daar vredes werk. In 1920 is hij op inspectie in Let land, terwijl een reis naar Rusland hem onmogelijk wordt gemaakt. In Februari 1921 sterft de aartsbisschop van Milaan, en reeds zijn de dagen van de diplomatieke loopbaan van mgr. Ratti geteld. Want bij Paus Benedictus XV staat het aanstonds vast, dat zijn nuntius in Polen den vacanten zetel van Milaan moet gaan bezetten. Zoo gebeurde ook in het consistorie van 13 Juni 1921 waarin tevens mgr. Ratti tot kardinaal werd ver heven. Nauwelijks was zijn arbeid te Milaan begonnen, of zijn devies: raptim transit, alles ijlt voorbij, werd weer werkelijkheid. Reeds in Januari 1922 sterft Paus Bene dictus XV en begin Februari reist kar dinaal Ratti naar Rome ter vervulling van zijn stemplicht in het conclaaf, dat 2 Februari begint. Op 3 Februari begint de stemming en den 6den Februari, na de veertiende stemming, is kardinaal Ratti tot Paus gekozen. Op de vraag van den kardinaal-voorzit ter, welken naam hij wenscht te voeren, is het weldoordachte antwoord: „Onder het pontificaat van Paus Pius IX zette ik mijn eerste schreden op mijn priesterlijken loopbaan, onder Pius X werd ik naar Rome geroepen; Pius is een naam van vrede: wijl ik mijn krachten wil wijden aan de pacificatie der wereld, waaraan mijn voor ganger Benedictus XV zich geheel gege ven heeft, kies ik den naam PiusY. Na eenige oogenblikken liet hij er krachtig op volgen: „Ik verklaar plechtig voor de leden van het kardinalencollege, dat ik alle rechten der kerk en van den H. Stoel zal verdedigen: maar na deze ver klaring wensch ik ook mijn eersten ze gen, als onderpand voor den vrede der menschheid, te schenken niet alleen aan Rome en Italië, maar aan heel de wereld: Ik zal hem geven van het buitenbalcon van de Sint Pieter." Sedert 1870 was dit niet meer gebeurd Er sprak een geest van verzoening uit ten opzichte van den Italiaanschen staat: maar tevens was deze eerste ambtshande ling van den nieuwen Paus een bewijs van doordachte zelfstandigheid in het nemen van beslissingen: een zelfstandigheid, die hem in alle beslissingen van zijn verheven ambt zal bijblijven. Zijn pontificaat valt in een periode der wereldgeschiedenis, waarin de menschheid geheel ontwricht schijnt. De geestelijke staatkundige, sociale en economische grondslagen, waarop de wereld tot dan toe rustte, zijn ineengestort en overal breken zich geweldige omwentelingen baan Alleen een sterke persoonlijkheid met een robuste natuur, een taaien wil, een vaste beslotenheid, een wijdschen en souverei- nen blik, en vooral met een groot boven natuurlijk vertrouwen kan opgewassen 'fin tegen de eischen, welke zoo n we reldcrisis aan den bestuurder van een we reldkerk stelt. In Pius XI bleken al deze menschappen aanwezig. Met een breeden blik heeft hij de nooden van den tijd over zien. Hlen verlangen naar den vrede komt dui delijk tot uitdrukking in hetgeen de Paus deed voor de arme vervolgde Armeniërs, de hulpactie voor het verhongerde Rusland die evenwel door tegenwerking moest ge staakt worden: de steun aan het zwaar geteisterde Smyrna en Palestina enz de vredesboodschappen aan de conferentie van Genua en aan de strijdende landen Paraguay en Bolivia in 1928. Vrede sprak ook uit de pogingen van het Vaticaan, om in de landen, die na den wereldoorlog de grootste staatkundige veranderingen ondergingen, de vrijheid en de rechten der kerk te verzekeren. Zoo ontstaan er van 1922 tot 1933 elf concordaten, waarvan het verdrag van Lateranen met het daarbij behoorend con cordaat, dat de oplossing brengt van de geschillen met Mussolini, wel tot'de voor naamste behoort. Ook worden in diezelfde periode een groot getal nieuwe nunciaturen opgericht. De vijanden der kerk werden veroordeeld in een drietal encyclieken; in Maart V „diviniredemptoris" tegen het communis me; „Mit Brennender Sorge" tegen de Duitsche kerkpolitiek en de laatste tegen de kerkvervolgingen in Mexico, .waarte gen Pius XI reeds in 1932 en in 1926 in encyclieken zijn stem had verheven. Het laatste jaar was de Paus vooral met groo te zorg vervuld over de gebeurtenissen in Duitschland. De verkiezing van den nieuwen Paus op 28 Februari. Naar Reuter verneemt, zullen de kardina len der roomsch-katholieke kerk op 28 Fe bruari in een conclave te Rome bijeenko men, om een nieuwen Paus te kiezen. Noorsch schip omhoog gevaren en weer vlot gekomen. Het Noorsche s.s. „Roeyksund" is nabij Westerschouwen omhooggevaren. De sleep boot „Goliath" is van Vlissingen derwaarts vertrokken, ten einde assistentie te ver- leenen. De „Roeyksund" meet bruto 695-'.t,on en netto 371 ton. Vanochtend is het schip zon der sleepboothulp vlot gekomen en heeft het zijn reis naar Rotterdam voortgezet. Besmettelijke ziekten. In de week van 29 Januari tot en met 4 Februari kwamen in onze provincie zes gevallen van roodvonk voor, nl. 3 te Soe- burg, 2 te Groede en 1 te Middelburg. DE PREMIE VAN F 30.000 DER STAATSLOTERIJ. Op no. 3991 uitgegeven door het kantoor der Nederlandsche Staatsloterij te Middel burg viel de premie van 30.000.-. Het lot werd in gedeelten uitgegeven, zoodat er verschillende gelukkigen zijn. „De Ebbenhouten olifant". Door „De Schouwspelers" werd Donder dagavond in „Schuttershof" het toolneel- spel „De Ebbenhouten Olifant" opgevoerd. Het is een geheimzinnige geschiedenis, waarin een schoon jongmeisje, Lily Mars hall (zeer goed gespeeld) belaagd wordt door een bandiet, die eerst haar vader on schuldig in de gevangenis bracht en het nu op haar voorzien heeft. Zij verloor echter haar hart aan Phil Reewyck, een jongen man die op een kamer woont in een oud huis met geheime valluiken, gangen, enz. Het meisje komt daar ook in pension, op zoek naar een ebbenhouten olifantje, waar in het bewijs van haar vaders onschuld verborgen moet zijn. De bandiet, die een „koning van de misdaad" is, het meisje en een oude getrouwe trachten dien olifant in handen te krijgen. Er vinden daarbij ver dwijningen plaats, er gebeuren moorden, er wordt geschoten, gekneveld en geminne koosd. De hospita, een prima vertolkte rol, zorgt daarbij telkens voor de komische noot. Een pension-gashuisknecht, eveneens keurig gespeeld, vervult een dubbelrol, en de amateur-detective Mortelmans zal het geval wel even oplossen. En dergelijk stuk stelt heel wat hoogere eisehen dan het amateur-tooneel in den regel kan geven. Er is heel wat regie-talent en een groote spelersgave voor noodig om de geheimzin nige griezel-sfeer te scheppen, waarin men met spanning en ingehouden adem de han deling volgt. Een bezwaar is al, dat men de menschen te goed 'kent. Wat de regie in het algemeen betreft hebben we niets dan lof, behalve dat het licht over het alge- men te scherp was. De stem van den „ko ning van de misdaad" had scherper en duidelijker moeten zijn en de amateur-de tective was wat veel „politie-agent". We denken bij dat type meer aan een soort halven artist. Doch afgezien van dit type- verschil, speelden allen vlot, en wisten de spanning erin te houden, terwijl de „ver rassingen" het goed deden. Het talrijke publiek zal zich dan ook wel geamuseerd hebben. Een druk geanimeerd bal besloot de voor stelling. OOSTKAPELLE. Donderdagavond hield de Vereeniging „Een school met den bijbel" haar jaarvergadering, welke goed bezocht was. WEERBERICHT. ▼•rwaektiiig tot morgenavond: DE JtiUxi'T: zacnt weer, meest zwaar be wolkt, nu en dan eenige lichte regen of mot regen, matige, tijdelijk krachtige Z.W. wind. UKKEL: matige tot vrij sterke wind uit Z.W. richtingen, zwaar bewolkte tot be trokken hemel, tijdelijk motregen, vrij zach te temperatuur. Za. 11 Febr. Zon op: 7 h 27; onder 17 h 02; licht op: 17 h 32; Maan op: 1 h 27; on der 10 h 26. L.K.: 11 Febr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Februari Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 10 5.26 18.00 12.12 Zaterdag 11 6.19 18.56 0.19 12.58 Zondag 12 7.19 20.05 L07 13.53 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Februari. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 10 7.17 19.46 0.41 13.12 Zaterdag 11 8.01 20.34 1.30 13.5» Zondag 12 8.53 21.37 2.16 14.52 Bij het eerste niezen vlug een paar van deze nieuwe druppels [R is een "gevaarzóne" in Uw neus en keel, waar bijna alle verkoudheden ontstaan. Dit is óók de plaats om verkoud heden te voorkomen. U behoeft slechts een paar druppels Vicks Va-tro-nol in de neus gaten te doen, zoodra U niest of snuift. Direct verdwijnt het verstopte gevoel. De tintelende geneeskracht verspreidt zich snel door de aangedane neuskanalen en spoort de natuur aan verkoudheden tegen te gaan. Tijdig gebruikt zai Va-tro-nol menige verkoudheid geheel voorkomen. Verlicht hef hoofd Zelfs als Uw hoofd reeds verstopt is en zwaar aanvoelt, verwijdert Va-tro-nol snel het hinderlijke slijm, vermindert de zwelling der slijmvliezen en maakt de neusholte schoon. U kunt weer vrij ademen. DE BOND3ENOOÏ VAN VICKS VAPORUB Prijs per flacon 0.90. (Ingez. Med,) De voorzitter, de heer S. Wondergem, sprak er in zijn openingswoord zijn leedwe zen er over uit, dat de secretaris, de heer Brand, wegens ziekte genoodzaakt was, zijn functie neer te leggen. De vereeniging telt 121 leden. Het aantal leerlingen bedraagt 100. Het bestuur is toegetreden tot de ver eeniging voor Bijz. Chr. Lager Onderwijs. De finantieele toestand is goed. Als bestuursleden werden herkozen de heer enF. Annot, S. Wondergem en Jacs. Maljaars. Gekozen in plaats van den heer Brand de heer G. de Visser. RAAD VAN NIEUW- EN SINT- JOOSLAND. Geen aansluiting bij de waterlei ding. NIEUW- EN SINT-JOOSLAND. Donder dag vergaderde de Raad, onder voorzitter schap van burgemeester G. A. Harff, vol tallig. Op zijn verzoek werd aan den heer C. Brakman op de meest eervolle wijze ontslag verleend als hoofd der openbare school, wegens het bereiken van den zes tigjarigen leeftijd. De datum van ingang van het ontslag zal nader bepaald wor den door B. en W. Voor de benoeming van een gemeente- bouwkundige droegen B. en W. voor als no. 1 den hr. J. D. P. de Smit te Soeburg en als nr. 2 den hr. J. B. van Wuijckhuijse te Middelburg. De heer De Smit werd met alg. stemmen benoemd. Van den Alg. Ned. Politiebond was een verzoek ingekomen om den veldwachter een kindertoeslag te verleenen van 60 per kind. De V o o r z. deelde mede dat de jaarwedde van den veldwachter in mini mum 175 en in maximum 385 'lager is dan die van een rijksveldwachter met hetzelfde aantal kinderen. Dat de regee ring vóór het verleenen van kindertoeslag is blijkt uit het feit dat ook de Rijksveld wachters kindertoeslag genieten. B. en W. stelden daarom voor dezen toeslag aan den veldwachter te verleenen. De heer D e Kater vroeg of de Bond ook rekening had gehouden met de bijbetrekking van havenmeester, die de veldwachter vervult. Dit bleek niet uit het adres. De heer Verlare was wel voor het verleenen van kindertoeslag voor groote gezinnen, bv. bij het 4é kind. De heer Van Eenennaam was van meening dat de vergelijking met de Rijkspolitie mank gaat. De heer De Kater be schouwde de gemeente-politie als een overbodige luxe en wees op den dienst die door Rijkspolitie en Marechaussee steeds verricht wordt op feestdagen enz., waar op de V o o r z. mededeelde, dat de heer De Kater den dienst van den veld wachter niet kende en dat hij daarover ook geen inlichtingen zou verstrekken. De heer Eikenhout zou liever zien dat de veldwachter geen bijbetrekking had. Op voorstel van den v o o r z. werd het adres daarna aangehouden tot de volgende vergadering om nader overleg te plegen met den veldwachter over de bijbetrekking. Tot leden van het stembureau werden

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1