MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT) Deze Courant DE TELEX ZEELUID. SPORT. BUITENLAND. Staking van den strijd over eenige dagen? MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCK-VLAANDEREN W.D. KERK EN SCHOOL. (Ingez. Med.J WEERBERICHT. SnfSuensa Optimistische verwachtingen .Militaire huis van Azana naar het rechtsche Spanje? Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURGi St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER Si TWEE BLADEN. donderdag 9 FEBR. 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ..Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct, jftHfüJUiïU. db radio-kede van h. m. de koningin en de gepensionneerden bw de N. S. Het hootdDestuur van den bond van ge- pensionneerden bij de Nederlandsche Spoor wegen, heeft een schrijven gericht aan H. M. de Koningin en aan de leden der Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal waarin gezegd wordt, dat met zeer veel belangstelling is kennis genomen van H.M.'s redevoering voor de radio op 27 Jan. Het schrijven wijst er op, dat bij het deel van het Ned. volk, dat in ernstige moeilijkhe den verkeert ook is een groep van 20.000 gepensionneerden bij de Ned. Spoorwegen, die op zeer ernstige wijze gedupeerd zijn door de hoogst onrechtvaardige inhouding van 10 op hun pensioen. Het hoofdbestuur meent, dat de opmer king van H. M.: „Men geve zich rekenschap hoe het den enkeling te moede moet zijn, in dien de omstandigheden nog drukken der en benauwender zouden worden en hij zich niet gedragen zouden voelen door de gemeenschapsgedachte" precies het gevoel van de gepensionneerden bij de Ned. Spoorwegen weergeeft, waar de ze een pensioen, meestal onvoldoende voor een behoorlijk levensonderhoud, ziet gekort en dit alleen gebaseerd op finantieele over wegingen. Inderdaad voelen zich de gepen sionneerden de paria's onzer samenleving en dat te meer waar vrijwel een enkel per soon, gezeten in hoogheid, zijn macht mis bruikt tot handhaving van dezen onrede- lijken toestand. He gedachte van moreële en geestelijke herbewapening, kan alleen gebaseerd zijn op rechtvaardigheidszin, deze kan alleen gefundeerd worden bij een volk hetwél'- niet eiken dag het hoofd breekt hoe den dag van morgen te bereiken. Dit is nu met een zeer groot deel van de gepensionneer den het geval. Het hoofdbestuur doet tenslotte een be roep op H. M. om aan de Ned. regeeringen duidelijk te maken, dat het uit dient te zijn met de onrechtvaardige korting op de pen sioenen van de gepensionneerden bij de Ned. Spoorwegen. MINISTER PATIJN NAAR LONDEN. In de Engelsche pers is gisteren een be richt verschenen, dat onze minister van buitenl. zaken, de heer Patijn in de aan staande week naar Londen zou gaan ter bij woning van de onthulling van een Grotius- monument aldaar. Hieraan werd vastge knoopt de mededeeling, dat onze minister zijn Britschen ambtgenoot zou ontmoeten en met lord Halifax eenige besprekingen zou voeren. Naar aanleiding van bovenstaande be richten kunnen wij mededeelen, dat minis ter Patjjn inderdaad gevolg zal geven aan een uitnoodig'ng om de onthulling van een gedenksteen te Londen ter eere van de na gedachtenis van onzen grooten landgenoot Hugo (je Groot bij te wonen. Eeniglrlei politiek doel heeft het bezoek van den minister echter niet. Nederlandsche oorlogsbodems op reis. Hr. Ms. kanonneerboot „Johan Maurits van Nassau" onder bevel van den kapitein luitenant ter zee P. Kronenberg is heden te Curapao aangekomen om aldaar den kruiser Gelderland" af te lossen. Hr. Ms. kruiser „Sumatra" onder bevel van kapitein-luitenant ter zee Chr. H. Brouwer is heden uit Palermo vertrokken om oefeningen te houden in de omgeving van het eiland Sardinië. DE K. L. M. KOOPT ZES D.C.-4. Een millioenen-order. Naar de Msb. vernam, heeft de K. L. M. thans definitief besloten tot het aanschaf fen van de Douglas D. C. 4 machines. Een bijzonder correspondent te New Vork seinde, dat de Douglas Aicraft Co. thans een bestelling van de K. L. M. van zes vliegtuigen heeft gekregen. De vlieg tuigen hebben een capaciteit van 42 passa giers. De kostprijs is 2.4 millioen dollar. CENTRALE BOND VAN NEDERLANDSCH P.T.T.-PERSONEEL BESTAAT 20 JAAR. Op 10 Februari 1919 werd de Centrale Bond van Nederlandsch P.T.T.-personeel (C.B.P.T.T.) gesticht, op politiek-onafhan- kelijken grondslag, waarin schier alle cate gorieën, werkzaam bij het staatsbedrijf der P.T.T., vereenigd zijn. Deze centrale postbond, die thans ruim 7500 leden telt, herdenkt 10 Februari dus zijn twintig-jarig bestaan. MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING. Ontkend kan niet worden, schrijft de Avondpost (chr.-lib.), dat de leus der mo reele en geestelijke herbewapening inslaat. „En dit wel op schier alle terreinen van het volksleven. Dit zou niet het geval geweest zijn, in dien niet werd gevoeld dat zij noodig is. Twee voorbeelden. In het orgaan van één onzer grootste voetbal-vereenigingen wordt uitdrukkelijk op de noodzakelijkheid dezer herbewape ning gewezen. „Het leven" aldus de schrijver „zal moeten staan in het tee- ken van het offervan de zelfverlooche ning, van het zich willen geven ten be hoeve van den ander. Ook wij gelooven, dat moreel herbewapende sportleiders een invloed zullen kunnen uitoefenen, die ver buiten de grenzen van ons land kan uit gaan." Nu, het is noodig. Want op een enkel voetbalveld werd er Zondag Haar de verslagen weer flink „gehaakt": een van de leeljjkste dingen die men in deze sport kan doen. Ook liepen enkele spelers nijdig het veld uit, als protest tegen den scheidsrechter, gelukkig vingen eenige herbewapenaars hen op en overreedden hen om terug te keeren. Het Evangelisch Zondagsblad citeert uit het vakblad van den handel in ijzerwaren. Hierin wordt er op gewezen, „dat voor het nieuwe jaar het voor alles noodig is om te letten op den innerlijken motor. Deze moet gereinigd worden." Inderdaad hoort men aan alle kanten de echo van den oproep, die zoo sterk doei. denken aan wat ook Oxford wil, namelijk: practisch Christendom. Het is nu alleen maar te hopen, dat de beweging niet vervlakt, niet een tijdelijke opvlamming is. Wij vreezen er voor, wan neer de diepere wortels ervan niet worden gezien, de wortels, waaruit zij haar le venssappen ontvangen moet. Maar dat de noodzakelijkheid van deze heroriënteering, van deze wedergeboorte in zoo breeden kring en op zoo verschil lend levensterrein wordt gevoeld, stemt totv reugde." de verdwijning van den heer de raad. Er is nog steeds geen licht gekomen in het mysterie-De Raad, die sedert 14 Ja nuari spoorloos verdwenen is. Wel bleek uit het onderzoek dat de heer De Raad sinds eenigen tijd moeilijk heden had, doch de familie heeft in een oproep doen weten: „Hem kan namens de mamilie medegedeeld worden dat de geldzaken geregeld zijn, en ook alle ande re moeilijkheden zijn overwonnen." Intusschen is het hoofdbestuur van de Christ. Staatk partij in Indië, waarvan de heer De Raad voorzitter was en welke hij in den nieuwen Volksraad zou vertegen woordigen, door de verdwijning in een impasse geraakt. Want in het gunstigste geval, als de heer De Raad weer mocht opduiken, zal hii ongetwiifeld toch voor zijn verkiezing als lid van den Volksraad en ook als voorzitter bedanken. Veschillende der op den heer De Raad volgende candidaten wenschten niet no. 1 geplaatst te worden op de candidatenlijst voor het vertegenwoordigend College, om dat zij een verkiezing naar alle waar schijnlijkheid niet zouden kunnen aanvaar den in verband met hun werkzaamheden. BRIEFKAARTEN MET HOLLANDSCHE MOLENS. Door het postbedrijf wordt een nieuwe reeks geïllustreerde briefkaarten met een zecoiafdruk van 7% cent verkrijgbaar ge steld. De serie bestaat uit 24 briefkaarten, welke over de geheele keerzijde fotogra fische afbeeldingen van verschillende Hol- landsche molens vertoonen. De omschrij ving van de afbeelding is in het Neder landsch en in het esperanto op de adres zijde aangebracht. de kustvtsscherij weinig «a loonend. Gevolg van de koude. Uit Scheveningen: De kustvisscherij, welke na de beëindiging van de haringvangst, omstreeks half Janu ari is aangevangen, heeft tot nu toe zeer weinig resultaat opgeleverd. De geringe vangsten dekken bij lange na niet de kosten, zoodat onder de kustvis- schers weinig animo tot uitvaren bestaat. Veleden jaar waren de aanvoeren om dezen tijd belangrijk grooter en was de kwali teit ook beter. De oorzaak, dat er zoo weinig visch on der de kust gevangen wordt, wordt gezocht in de strenge koude-periode van dezen winter. Verwacht wordt, dat einde Febru ari begin Maart de kustvisscherij zal gaan opleven. een verstoorde n.s.b.- verg adering. Op een Dinsdagavond te Zwaagwest- einde (Frgehouden propaganda-vergade- rïng van de N.S B. is het rumoerig toege gaan. Reeds ver voor het aanvangsuur stonden vele nieuwsgierigen- voor „Ons Huis". Eenigen gingen naar binnen en vroegen vrij debat, wat werd toegestaan. Toen de vergadering werd geopend, was de zaal geheel gevuld, zoodat tal van menschen teruggestuurd moesten worden. Onder het publiek bevonden zich echter vele tegenstanders van de natïonaal-socia- listische beginselen, want zoodra de eer ste spreker was begonnen, begon men druk te ïnterrumpeeren. Vlak voor „Ons Huis" had zich een muziekcorps opgesteld, dat de „Internationale" speelde. Daar de politie meer dan eens dreigde enkele van de meest rumoerige opposan ten de zaal te zullen uitsturen, kon de vergadering voortgang vinden tot aan do pauze. Doch de tweede spreker, de heer Van Kampen, uit IJmuiden, die daarna aan het woord kwam, werd zoodanig door interrupties en lawaai overstemd, dat de politie op verzoek van den kring leider, den heer Steensma, de zaal ont ruimde. Toen de sprekers buiten kwamen en wilden wegrijden, bleek het, dat de ban den van hun auto's waren stukgeneden, en werden een paar autoruiten vernield. (Leeuw. Crt.) schokker aangevaren en gezonken. Opvarenden gered. Gistermorgen is de motor-kuilschokker M.A. 14, die op den Waterweg nabij Maassluis visschende was tusschen Maas sluis en Poortershaven, door een motor schuit, welke een vlot met palen achter zich had, aangevaren en gekapseisd. Tengevolge van den stroom gierde het vlot zoo over, dat het dwars voor den ankerketting en den kuil van de Ma. 14 kwam. Het vlot nam een draad, die via den mast met den kuil verbonden is, mede, waardoor deze draad en ook de mast af braken. Daar de stroom het vlot verder trok, werd de schokker eveneens omver ge trokken. Hij kapsiesde en verdween on middellijk in de diepte. De twee opvaren- Eigenliefde is handiger dan de han digste mensch ter wereld. By Kon besluit van 1 Februari is aan mr. P. van Empel op zijn verzoek te rekenen van 28 December 1938, eervol ontslag verleend als (tweeden) secretaris van den Raad van Beroep (D.B.) alhier. In het huisvuil zijn aangetroffen een nieuwe rechter jengensschoen en een zil veren vleeschvorkje. Op het kantoor van den Reinigingsdienst, Stadsschuur zijn inl.chtingen te verkrijgen. Benoemd tot directeur der Chr. Zang- vereeniging „Soli Deo Gloria" alhier, de heer Jacob Ros te Aardenburg. ARNEMUIDEN. Onder leiding van ds. H. Scholing, geref. predikant, hield de geref. meisjesvereeniging „Wees een Ze gen" haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag der secretaresse bleek dat in het afgeloopen jaar door de leden 170 stuks kleedingstukken werden vervaardigd en overgedragen aan de dia conie der Geref Kerk ter uitdeeling on der de armlastigen der kerk. Het jaarverslag der penningmeesteresse luidde ook zeer gunstig. Een opstel over den profeet Jona werd geleverd door mej. J. Wisse terwijl mej J. Flipse behandelde een artikel der Nederl. Geloofsbelijdenis. Verder werd deze avond met zang, voor drachten en tractatie doorgebracht. SINT-LAURENS. Woensdagavond hield de geitenfokvereeniging haar jaarvergade ring, waarin tevens het 20-jarig bestaan werd herdacht, onder voorzitterschap van den heer N. Tramper. Van het college van B. en W. was een schriftelijke gelukwensch ingekomen. De verslagen van secretaris en penningmeester spraken van een opgewekt vereenigingsleven en een batig kassaldo. Tot leden van het besteuur werden herko zen S. Gideonse en M. van Slooten. De gei tenvelletjes worden aan den ring Walche ren geleverd voor het slachten der jonge lammeren werd M. van Slooten benoemd. De heeren J. Versluijs en Sietema voer den het woord en vertoonden een serie licht beelden over de geitenhouderij. ELLEWOUDSDIJK. Het bestuur der plaatselijke vereeniging Luchtbescherming is als volgt samengesteld: J. H. Klooster, voorzitter: G. J. Verheijlce, secretaris; P Hendrikse, penningmeester en P. J. van der Bliek en J. de Jonge, leden. Maandagavond jl. is alhier, uitgaan de van de Ver. Het Groene Kruis en van den Luchtbeschermingsdienst, een cursus in „Eerste Hulp bij Ongelukken" begon nen. Deze cursus wordt gegeven door dokter Folmer te Driewegen. Er nemen 39 personen aan deel. SCHORE. Dinsdagavond hield de Var kenshond „Draagt Elkanders Lasten", on der voorzitterschap van den heer M. in t Anker zijn 34ste jaarvergadering; aan wezig 35 leden. Uit het verslag van den secretaris-penningmeester bleek, dat de bond 41 leden telt, aat voor drie varkens werd uitgekeerd en dat de ontvangsten 172 bedroegen, de uitgaven 181, een nadeelig saldo van 9, bijgevoegd het eindsaldo vorige jaren, een totaal van 790. De aftredende bestuursleden A. Ste- vense en H. v. Koeveringe werden herko zen; in de vacature P. Philipse, gekozen C. Goud. Het inleggeld werd vastgesteld op 3; de contributie op 5 cent per jweek en per varken, terwijl de inenting der var kens verplichtend wordt gesteld. Tot bode werd benoemd M. Joosse. WOLFAARTSDIJK. Dinsdagavond hield de bewaarschoolvereeniging haar algemeene jaarvergadering De voorz., ds. Van Dük gaf een overzicht van het afgeloopen jaar, waaruit bleek dat het ledental evenals het leerlingental is verminderd. De rekening van den penningmeester, den heer C. 'fan de Velde wees in ontvangst aan 1088, waaronder een batig slot van 107 van vorige jaren. Uitgaaf 1051, alzoo een ba tig slot van 36. Met het oog op de groo- te kosten, zullen de leerlingen van Oud- sabbinge alleen de 4 wintermaanden met de auto worden gehaald en thuisgebracht De overige maanden zullen ze onder geleide van een der onderwijzeressen van en naar school moeten loopen. Als bestuurslid den, de gebroeders Bakker uit Maassluis, behielden hun tegenwoordigheid van geest en wisten zich te redden door op het vlot over te springen. Voor hen beteekent dit ongeval een leelijke schadepost, daar zij niet verzekerd zijn. Bij laag water is alleen de kiel van den schokker zichtbaar Een 14-jarige redder. Gisteren geraakte de 9-jarige J. Meilof te Smilde in het water van de Drentsche hoofdvaart. De 14-jarige H. Pranger, vo lontair op de Coöp. Zuivelfabriek die het ongeval zag gebeuren, begaf zich zonder eenige aarzeling te water en wist het reed. zinkende jongetje van een wissen dood te redden. Aan kinderverlamming overleden. Bij een zes-jarig jongetje te Jorwerd, is een ernstig geval van kinderverlamming geconstateerd. De kleine patiënt is naar 't Diaconessenhuis overgebracht en aldaar overleden. werd herkozen de heer S. A. W. van Oe- veren, (burgemeester). KOLIJNSPLAAT. Woensdagavond hield de vereeniging „Het Groene Kruis" een al gemeene vergadering in de zaal van den heer A. Verburg, onder leiding van den voorzitter, dokter L. P. Maas. Uit de reke ning van den penningmeester bleek, dat was uitgegeven 753 en ontvangen 795. Het bezit van de vereeniging bedraagt 2732. De aftredende bestuursleden de heeren L. P. Maas, J. van Dis en M. J. van Hee werden herkozen. Na een pauze van een kwartier begon de vergadering van de afdeeling voor zieken- huis-verpleging. De rekening van den pen ningmeester luidde aldus: ontvangen 3462, uitgegeven 4026. Het reservefonds is groot 3654. Besloten werd om over 1938 aan 27 leden, die opgenomen geweest zyn in een ziekenhuis alsnog uit te keeren 1839. Aangenomen werd het bestuursvoorstel om in art. 14, 2e alinea, te wijzigen: „wacht tijd van 3 maanden" te veranderen in „6 maanden, ingaande 1 Maart 1939. De voor zitter had dit voorstel als volgt toegelicht: De vereeniging bestaat thans 11 jaar. Ieder is dus in de gelegenheid geweest lid te wor den. Wie nu lid wenscht te worden, moet in plaats van 3 maanden, 6 maanden wach ten voor hij recht op uitkeering heeft. Deze wijziging geldt niet voor diegenen, die in het huwelijk treden en wiens ouders voor dien geen lid wenschten te zijn. Personen, die zich in deze gemeente vestigen en ko men van een plaats, waar geen vereeniging voor ziekenhuisverpleging was, behoeven ook slechts 3 maanden te wachten. Eenige leden van deze vereeniging zijn tevens lid van het Ziekenfonds voor Zuid en Noord-Beveland te Goes. Deze menschen betalen enkele gedeelten dubbel. Om deze reden werd aangenomen een voorstel van het bestuur om de contributie voor die le den te bepalen op 3 cent per week inplaats van 5 cent met een maximum van 12 cent inplaats van 20 cent. Tot slot gaf de heer Van Dis nog een overzicht van de kosten van de vereeniging voor Zuid- en Noord-Beveland, van die voor Walcheren en van de vereeniging te Ko- lijnsplaat. Hieruit bleek, dat deze laatste het hoogste bedrag uitkeerde. In Walcheren was opgemerkt, dat het aantal opgenomen patiënten uit Middelburg en de omliggende gemeenten zich procentsgewijs verhield als 3 staat tot 2. De stad profiteert dus het meest van de vereeniging. De heer Van Dis wenschte de vergadering geluk met het in 1928 genomen besluit om zelfstandig te blij ven, daar het voor de leden veel voordee- liger uitkomt. KAMPERLAND. In den nacht van Dins dag op Woensdag ontdekten de buren een begin van brand in de woning van het hoofd der openbare school, den heer H. S. J. Kleinlook. Bij nader onderzoek bleek, dat op den zolder in genoemde woning een bed in brand was geraakt. Door de spoe dig toegeschoten hulp der buren en van den veldwachter met een minimax was men spoedig het vuur meester en wist men erger te voorkomen. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. AARDENBURG. De gemeenteraad alhier besloot tot aankoop van een huis gelegen aan de Markt no. 9 van den heer H. Praat. Geslaagd voor het machinisten diploma B. theoretisch gedeelte de hrn. J. van Boven te B o r s e 1 e, P. J. A. van den Boom en W. R. Burgmeijer, voor 3en stuurman de heer D. Castel allen leerlingen van de De Ruijterschool te Vlissingen. DAMMEN. De damwedstrijd voor de 2e afd. B van de competitie van den Z D.B. j.usschen Goes D S.D. 2 en Kapelle-Biezelinge III gaf den volgenden uitslag: J. KnuistP. v. d. Vliet 20; Jac. Rouw C. de Klerk 02; J. FokkeC. Kramer 20; J. StokmansM. Ganseman 11; N. DekkerJ. Ossewaarde 1—1; J. Schip perJ. Schot 20; G. ProosJ. op 't Hof 0—2; D. Fokke—C. Sulsters 1—1; H. Kok A. Schipper 20; A. de GraagJ. Hoog- strate 20. Totaal: Goes D.S.D. III 13 p. en Kapelle III 7 punten. de olympische dag. Het bestuur van het Nederlandsch Olym pische Comité deelt ons mede, dat de Olym pische dag dit jaar gehouden zal worden op Zondag 18 Juni in het Olympisch Stadion te Amsterdam. krijgt dag en nacht uit alle oorden der wereld het nieuws toegezonden per vol-automatische verreschrijfmachine Abonneert U op de courant, die U het wereldnieuws snel en accuraat in uw huis brengt. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest krachtige, tijdelijk stormachtige, Z.W. tot Z. wind, aanvanke lijk opklarend, later weer toenemende be wolking en regen, iets zachter. UKKEL: Vrij sterke tot sterke wind uit Z. tot Z.W. richtingen, stormgevaar, vooral na middernacht, afwisselend bewolkte en heldere hemel, regenvlagen, aanhoudend re gen op het einde van den nacht, matige temperatuur. Vr. 10 Febr. Zon op: 7 h 29; onder: 17 h 00. Licht op: 7 h 30. Maan op: 12 h 18; on der: 9 h 52. L.K.: 11 Februari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Februari Hoogwater. Laagwefr»r. Donderdag 9 4.41 17.11 11.25 23.30 Vrijdag 10 5.26 18.00 12.12 Zaterdag 11 6.19 18.56 0.19 12.58 Hoog- en Langwater te Wemeldinge: Februari. Huogwater. Laagwator. Donderdag 9 6 38 19.03 12.25 Vrijdag 10 7.17 19.46 0.41 13.13 Zaterdag 11 8.01 20.34 1.30 13.58 Veelal het gevolg van verwaarloosde kou* Maak een eind aan gevatte kou door keel, borst en rug in te wrijven met deze krachtige zalfi Verwijdert congestie, vergemakkelijkt de ademhaling en helpt spoedig. llisci. Hed.'), De Spaansche burgeroorlog. Het Engelsche dagblad „Daily Mail" pu bliceerde in zijn editie van hedenmorgen onder „laatste berichten" het volgende, zonder bron vermelde telegram: „Laat in den nacht is medegedeeld, dat generaal Franco met generaal Miaja, den opperbevelhebber van de linksche troepen in de centrale zone, onderhandelt over de voorwaarden voor een wapenstilstand. Men meent, dat de vijandelijkheden over eenige dagen zullen worden gestaakt". Er wordt de laatste dagen steeds meer gesproken over de mogelijkheden van het sluiten van vrede tusschen de beide partij en in Spanje. Zoo heeft de Britsche kabi netsraad zich gisteren eveneens met deze kwestie bezig gehouden. Het schijnt dat Chamberlain zich heeft uitgesproken voor een krachtige bemiddelingsactie van Enge land, meldt Havas. Echter de voorwaarden, waarop minister-president Negrin tot vrede bereid is, blijven: 1. Vertrek der vreemdelingen; 2. Uitblijven van vergeldingsmaatregelen; 3. Volksstemming. Franco is het eens voor wat aangaat het vertrek der vreemdelingen aan het einde van den oorlog. Hij heeft daartoe, door tus- schenkomst van zijn agent te Londen, den hertog van Alva, opnieuw de verzekering gegeven aan de Britsche regeering. Wat de vergeldingsmaatregelen betreft beweert men, dat hij er misschien in zou toestemmen alleen beschuldigden in gewo ne delicten naar strafrechtbanken te ver wijzen. Dit geldt niet voor politieke delic ten. Daarentegen zou hij een volksstem ming volkomen van de hand wijzen. Toch zijn sommige medewerkers der Brit sche regeering van meening, dat de bespre kingen in een verder stadium zijn dan men algemeen onderstelt. Deze optimistische opvattingen worden nochtans niet beves tigd. De Fransche bladen houden zich heden eveneens met dezen kant van de Spaansche kwestie bezig. De „Petit Parisien" bijv. meent te weten, „dat de republikeinen sinds eergisteren zich met de rechtschen in ver binding hebben gesteld om den strijd te staken, waarbij zij alleen als voorwaarde sJelden, dat het Spaansche volk over den toekomstigen regeeringsvorm geraadpleegd zal worden. Het valt te betwijfelen, of ge neraal Franco, die thans de overwinning in handen heeft, dit voorstel zal aanvaar den. De militaire en politieke ineenstorting van het republikeinsche Spanje wordt mee- doogenloos voltooid". De „Echo de Paris" verneemt uit Lon den, dat de Britsche regeering waarschijn lijk een nieuwe bemiddelingspoging zal on dernemen, zoowel bij Franco als bij de le den der republikeinsche regeering. De Brit sche regeering gelooft niet aan de moge lijkheid van voortzetting van den strijd te Madrid en Valencia. Zij is op de hoogte van de meeningsverschillen tusschen de republi keinsche ministers. Reuter meldde hedenmorgen uit Perpig- nan: De leden van het militaire huis van. president Azana, die tot dusver verblijf hielden in de buurt van Perpignan, zijn vanmorgen met hun gezinnen, in afficieele

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1