trovhxcïnXe MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) TATE Scherpe Wind VICKS HOESTBONBONS Bonnet spreekt duidelijke taal. ZEELAND. BUITENLAND. 1 BMMENUUIO. Dankbetuiging van het prinselijk paar. GOES. VLISSINGEN. ZUIDBEVELAND. HQORD-BEVELANR. RECHTSZAKEN, Geruststellende Italiaansche verklaringen. Frankrijk zal nooit een duimbreed van zijn grond gebied aan Italië afstaan. Een verklaring van Daladier. WEERBERICHT, (Ingez. Med.) De snelle opmarsch der rechtschen in Catalonië. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Cr». Bureaux.: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139j ïe GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 33. TWEE BLADEN. WOENSDAG 8 FEBR. 198». EERSTE BLAD. 182e JAARG. m Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ..Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Hoewel zeer erkentelijk voor de vele blij ken van belangstelling, welke wij bij gele genheid van den eersten verjaardag van onze dochter mochten ontvangen, is het ons tot ons leedwezen niet mogelijk een ieder daarvoor persoonlijk dank te zeggen. Daar om veroorloven wij ons langs dezen weg allen, zoowel onbekenden als vrienden, die ons een schriftelijken gelukwensch deden toekomen, of op eenige andere wijze van hunne gevoelens van sympathie of mede leven blijk hebben gegeven, onzen diepge- voelden dank te betuigen. De hartelijke ont vangst, welke cns op onzen rijtoer door 's-Gravenhage is ten deel gevallen en de ge voelens van aanhankelijkheid, waaraan op zoovelerlei wijze uiting werd gegeven, heb ben ons diep getroffen en zullen voor ons onvergetelijk blijven. Juliana/Bernhard. H. M. DE KONINGIN NAAR BELGIë. De data van het tegenbezoek. Gelijk men zich zal herinneren heeft H. M. de Koningin besloten, ter beantwoor ding van het bezoek, dat Z. M. Koning Leo pold Haar onlangs heeft gebracht, in het komende voorjaar een officieel tegenbezoek te brengen aan Brussel. In dit verband seint de Brusselsche cor respondent van de „Msb.": Volgens een niet bevestigd bericht dat wij met het noodige voorbehoud mededeelen, zal het officieel bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina aan België van 21 tot 23 Mei a.s. plaats hebben. BURGEMEESTER DE VLUGT ZAL EEN HERBENOEMING AANVAARDEN. De regeeringspersdienst deelt mede, dat de regeering op den burgemeester van Am sterdam, dr. W. de Vlugt, aandrang heeft uitgeoefend nog gedurende eenigen tijd zijn ambt te willen blijven vervullen. Burgemeester De Vlugt heeft zich naar aanleiding van dat verzoek bereid verklaard nog gedurende korten tijd zijn ambt waar te nemen en zich in verband daarmede een herbenoeming te zullen laten welgevallen. DE REGEERINGSAANKOOPEN TOT ONDERSTEUNING DER VARKENS- PRIJZEN. Protest der varkenshandelaren. De Nederlandsche bond van varkenshan delaren heeft een telegram gezonden aan den minister van economische zaken, waar in het hoofdbestuur verklaart met bijzon dere pijnlijkheid te ontwaren, dat iedere nieuwe maatregel voor ondersteuning der varkensprijzen via - regeeringsaankoopen telkens gepaard gaat met verdere aantas ting van het bedrijf der varkenshandelaren. Evenals de regeeringsaankoopen van rundvee hetwelk toch ook vaak bij dezelfde boeren geschiedt, kunnen de zware varkens volgens eenzelfde methode zonder benadee ling van den handel of eenzijdige bevoor rechting van bepaalde andere kringen wor den aangekocht. Eventueele afschrijving van en controle op den voorraad kan zonder bezwaar geschieden met inschakeling der handelaren, terwijl de varkensmarkten daardoor intact blijven. Het kan nog te meer omdat de varkens naar gewicht en niet naar kwaliteit uitbetaald worden. Bij varkenshouders, die tevens handelaar zijn, wordt nauwkeurige opgave verlangd van oogmerken en wordt strengere controle toegepast op den voorraad dan bij boeren in het algemeen. In het telegram wordt bepleit het aan- koopen van zware varkens door de regee ring op de markten, waardoor zonder on derscheid iedere bezitter van varkens in de gelegenheid wordt gesteld te leveren, zon der schadeberokkening aan de algemeene handelsbelangen en zonder verdere vernie ling van het koopmansbedrijf. S.D.A.P. EN N.V.V. STELLEN 10.000 BESCHIKBAAR. Voor de Spaansche kinderen. Het dagelijksch bestuur van den Alge- meenen Raad uit N.V.V. en S.DA.P. heeft besloten: I. Zich onmiddellijk tot de Nederlandsche regeering te wenden met het dringend ver zoek, een belangrijk aantal Spaansche kin deren in ons land toe te laten. Bij een toe stemmend antwoord zal het Comité uit N.V.V. en S.D.A.P. inzake de verpleging van Spaansche kinderen de noodige maat regelen treffen. 2. Een bedrag van 10.000 beschikbaar te stellen voor het verleenen van hulp in den dringendsten nood van Spaansche kinderen, die thans in Zuid-Frankrijk in moeilijke omstand gheden verkeeren. Aan den voor zitter en den secretaris van het Comité werd opgedragen, zich ter plaatse te verge wissen, op welke wijze deze hulp het beste is te verleenen. 3. Aan de Nederlandsche regeering te verzoeken, om, evenals dit door regeeringen van andere landen geschiedt, op ruime schaal ten behoeve van de Spaansche vluch- lingen financieele hulp te bieden. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Eefde: 1 doode. Vanochtend omstreeks half acht is te Eefde (Achterhoek) een wielrijder door een auto aangereden, tengevolge waarvan het slachtoffer is overleden. De 39-jarige heer H. C. Wuyster, crisis-ambtenaar te Warns veld, slinte met zijn rijwiel ten gevolge van de gladheid van den weg. Op hetzelfde oogenblik naderde een vrachtauto uit Niï verdal. De bestuurder trachtte een aanrij ding te voorkomen, doch zijn wagen slipte eveneens en kwam tegen een lichtmast te recht. Daarop sloeg de wagen terug, als een tol over den weg draaiend. De heer Wuys ter werd hierbij gegrepen en ernstig ge wond. Een geneesheer was spoedig ter plaatse. Zijn hulp mocht echter niet meer baten. Het slachtoffer was gehuwd en va der van drie kinderen. BOUWMEESTERSGILD „MIDDELBURG". In een gistermiddag te Goes, in hotel „Centraal", gehouden vergadering is opge richt het „Bouwmeestersgild Middelburg" als deel van den Nederlandschen Bond van Bouwmeestersgilden. Deze Zeeuwsche kring telt aanvankelijk 10 leden en 1 hospitant; tot voorloopig voorzitter is gekozen de heer Jac. C. van den Hout te Goes en tot sec retaris de heer J. B. van Wuyckhuyse, Gortstraat 46 te Middelburg. In verband hiermede ontvangen wij een communiqué van den heer Van den Hout te Goes, waaraan het volgende ontleend is. De voorzitter van den „Nederlandschen Bond van Bouwmeestersgilden", architect I. de Bloem, Tilburg, heeft aan de hand van een in teekeningen uitgewerkt schema, op zakelijke wijze een rede gehouden over „het bouwschap", zooals dat aanvankelijk is ge dacht en, dank zij de uitstekende organisa torische eigenschappen van den heer Bloem, thans in sommige deelen van ons land reeds in een vergevorderd stadium is gekomen. Wie met ons overtuigd is van de indivi dualistische wanorde, waarin de geheele bouwwereld is beland en waaraan zij ten onder zal moeten gaan ondanks haar rijk bezit aan allerhande vakorganisaties, waarvan de cultureele waarde niet te loo chenen is zal met ons streven naar ver wezenlijking van de organische, economi sche orde, zooals die mogelijk is, als wij allen naast elkaar en met elkaar datgene doen wat noodig is te doen om uit den chaotischen toestand en de beunhazerij van thans te geraken. Wie werkelijk bedoelt: mee te werken aan het algemeen belang en een economi- schen opbouw, ingericht naar rede en doel matigheid, zal zich onmogelijk kunnen ont houden van een enthousiaste medewerking aan de bevordering van de Bouwmeesters gilden, ten einde dit doel zoo spoedig moge lijk te bereiken. Wanneer men in aanmerking neemt, dat vele bezoekers van deze vergadering aan vankelijk apathisch en ironisch gestemd zijn jegens de gedachte van het plan, dat zij wel is waar nog niet kennen, doch bij voorbaat als een wassen neus beschouwen, dan mag het zeker opvallend en bewonderenswaard heeten, dat de vóór de vergadering zoo on sympathiek gestemden, na de uiteenzetting geheel van meening veranderen. Tegen standers worden, tijdens of na de lezing voorstanders. Naast hen, die de mogelijkheid van het saneeringsplan betwijfelen, waren er eer tijds meermalen uitgesproken tegenstan ders, niet zoozeer van de beoogde ordening doch meer van de organisatie, die de orde ningsactie voert. Men had bezwaren tegen de specifiek confessioneele basis, waarop dit lichaam stond; hoewel men kon weten, dat de organische gedachte als zoodanig niet specifiek Christelijk is. (Van waar an ders de van, sommige zijden aangevoerde bezwaren, dat de idee van het plan fascis tisch is?) De ordeningsgedachte is veel ou der dan de Pauselijke encycliek „Quadrage- simo Anno", waardoor de organisator zich heeft laten inspireeren. Bovend'en staat de Bond van de Gilden op aconfessioneelen grondslag, evenals de kringen of Bouwmees tersgilden. De Katholieke Vereeniging van Bouw- Aanvaardt het leven, dat u is gege venmet blijmoedigheid. meesters, zoo die al is opgericht of nog zal worden opgericht,' behoort in de rij der standsorganisaties zooals het N.I.V.A., de B.N.A., het genootschap A. et A. en andere vereenigingen, die ieder op eigen terrein huri eigen cultureele belangen kunnen blij ven behartigen. Zij die du nét bouwvak geïnteresseerd zijn, zijn verplicht zich op hét gebied van orde ning en saneering te oriënteeren, op straffe van onder de onverschilligen en bedervers te zullen moeten worden gerekend. Verdwijnende paarden. Naar wjj vernemen, zal ook het kantoor van de fa. Van Gend en Loos, alhier, de paarden, wagens, stalling, enz. opruimen en zal het vervoer der goederen voortaan per vrachtauto geschieden. Dit vervoer zal waarschijnlijk bij aanbesteding gegund worden aan één der Goesche ondernemin gen op dit gebied. DE GRIEP HEERSCHT IN DE „BOMVRIJE!" De griep heeft een groot deel van de man schappen van de kustartillerie flink te pak ken. Meer dan 30 van dé 90 alhier geleger de soldaten zijn door deze ziekte aangetast en zijn naar de ziekenhuizen alhier overge bracht, alwaar zij ter verpleging zijn opge nomen. Voor het meerderdeel heeft men met gevallen van lichten aard te doen. Voor de soldaten die nog dienst doen, zijn verschillende voorzorgsmaatregelen getrof fen. De dienst is tijdelijk lichter, terwijl avondoefeningen zijn afgelast. Voorts moe ten allen regelmatig gorgelen en hun tem peratuur laten opnemen. Vooral dit laatste is een goede maatregel daar verschillende jongens die een te hooge temperatuur had den, stiekum bleven rondloopen omZa terdag verlof, althans meer bewegingsvrij heid, te kunnen krijgen. (VI. Crt.) KRUININGEN. De door B. en W. opge maakte voordracht voor gemeente-opzich ter luidt als volgt: 1. M. J. Ie Clercq; 2. P. Wondergem; 3. M. Karelse, allen alhier. KOLIJNSPLAAT. Door de bakkers is de broodprijs verlaagd met 1 cent per 8 ons. Vrouw met een mes ernstig gewond. Heden heeft de rechtbank te Leeuwarden den 46-jarigen grondwerker A. V. uit Kol- lum, die in beschonken toestand met een mes de moeder van het tehuis van ouden van dagen aldaar en een verpleegde ernstig verwondde, overeenkomstig den eisch ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De correspondent van de N.R.C. te Lon den meldt aan zijn blad: Lord Perth, de Britsche gezant te Ro me, die gisteren een onderhoud met Ciano heeft gehad over het artikel van Gayda in de Giornale d'Italia, waarin verklaag wordt, dat de Italiaansche vrijwilligers in Snanie zouden blijven, totdat Franco een politieke zoowel als een militaire over winning heeft behaald, heeft de verzeke ring ontvangen, dat de Italiaansche regee ring zich stipt zal houden aan de belofte die Mussolini aan Chamberlain heeft gegeven. Deze belofte houdt in, dat de Italiaansche vrijwilligers zullen worden teruggetrokken, zoodra de Spaansche burgeroorlog geëindigd is, SIgnor Gayda's verklaring over de noodzaak van eer. politieke overwinning gaf volgens Ciano alleen Gayda's eigen inzichten weer. In officieele kr'ngen wordt te verstaan gegeven, dat de Britsche regeer int? z'eh door deze verklaring geheel bevredigd acht. Als curiositeit mag nog worden vermeld, dat bij het onderhoud tusschen Ciano en Perth duidelijk is gebleken, dat de Itali aansche autoriteiten zich geen illusies ma ken over de populariteit van de Italiaan sche troepen in Spanje. Tot zoover onze Londensche correspon dent. Int.usschen is ook gisteren de Gior nale d'Italia het standpunt blijven inne men, dat blijkens bovenstaande mededee- ling door Ciano niet gedeeld wordt. Het officieuze blad stelt de manoeuvres der Fransche en Engelsche officieele kringen en bladen aan de kaak, die trachten te be letten, dat de militaire overwinning van Franco aangevuld wordt door een politie ke zegepraal. Zal een volledige overwin ning vnn Franco bereikt zijn, dan moeten de volgende voorwaarden vervuld zijn: 1. volkomen demobilisatie en versprei ding der naar Frankrijk gevluchte troe- penafdeelingen, die anders toch steeds een gevaar zouden blijven voor het recht- sche Spanje; 2. de naar Frankrijk gevluchte bewind hebbers van het republikeinsche Spanie moeten uit elkander gaan en onschadelijk worden gemaakt. Hun aanwezigheid in Frankrijk schijnt op zich zelf volgens het blad reeds zonderling en bedenkelijk; 3. onvoorwaardelijke capitulatie binnen en buiten de grenzen van Spanje; 4. teruggave der geroofde en naar Frank rijk overgebrachte schatten van Spanje, die niet alleen een nationaal goed, doch een oorlogsfonds vormen, zoomede de terugga ve van het goud der Spaansche Nationale Bank. Verder verluidt te Rome volgens Reuter, dat Mussolini eerlang in ondubbelzinnige bewoordingen de door hem aan Chamber lain gegeven verzekeringen, dat de Itali anen Spanje zullen verlaten, wanneer Fran co de regeering van Madrid zal hebben ver slagen, zal herhalen. Hoewel geen officieel dementi te ver wachten is op hef Zondag van de hand van Gayda verschenen artikel, wordt er de na druk op gevestigd, dat de bladen de open bare meening weergeven en niet noodzake lijkerwijs het officieele standpunt. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Bonnet, heeft gisteren in den Fran- schen Senaat een groote politieke rede ge houden. Hij zeide o.m.: Frankrijk dat zelf bijna alle constituties heeft gekend, welke de menschelijke ver beelding kan bedenken, heeft altijd in een verdraagzamen geest het politieke bewind van andere naties bezien. Het heeft altijd den wensch te kennen gegeven zich met Duitschland te verstaan. Het heeft opnieuw van deze vreedzame gezindheid blijk gege ven bij de verzoening van München. Het de bat op dit punt is gesloten. Frankrijk heeft zich niet minder verzoe nend getoond tegenover het zwakke en ont wapende Duitschland dan tegenover het sterke en herwapende Duitschland. In de Fransch-Duitsche verklaring van 6 Decem ber j.l. hebben de beide volken hun wil te kennen gegeven tot samenwerking en heb ben zij eikaars wederzijdsche grenzen er kend. Zou er een Franschman zijn, die wei gerde deze verklaring te teekenen? Wij zijn van oordeel, dat de verklaring een eerste stap moet uitmaken en een vertrouwelijke samenwerking moet inluiden voor de toe komst. De betrekkingen met Italië. Wij hebben geen enkele gelegenheid la ten voorbijgaan om ieder misverstand met Italië uit den weg te ruimen. De opening van diplomatieke besprekingen in Augustus jl. enkele dagen na de vorming van het ministerie, het zenden van een ambassadeur naar Rome na het accoord van München hebben getuigenis afgelegd van ons voornemen om met Italië normale betrekkingen te onderhouden. Wij zijn er stellig van overtuigd dat de natuur der betrekkingen en de wensch der beide volkeren noodigt tot een Fransch— Italiaansche vriendschap. Wjj kunnen ons moeilijk voorstellen, dat Italië een aan val tegen Frankrijk zal ondernemen en zeer zeker is er geen Franschman die er ooit aan zal denken, dat zijn vaderland tegen Italië een schandelijke en hemeltergende oorlog zou beginnen. De beide naties ziin hecht aaneengebonden door een driedubbe le band, die van de taal, van de cultuur en van het bloed. Het zijn deze vriendschaps banden, die Frankrijk genoopt hebben zich met groote klaarheid na de pogingen in de Italiaansche Kamer en in de Italiaan sche pers zich uit te spreken. De regeering is niet in gebreke gebleven. Op 19 December heb ik, aldus Bonnet, uit haar naam een verklaring afgelegd, welke geen enkele dubbelzinnigheid meer overlaat, namelijk: „F r a n k r ij k zal er nimmer in toestemmen een duimbreed van zijn grondgebied aan Italië af te staan. Iedere poging om eenzoodanige eisch te ver- wezenlijken kan slechts 1 ei - den tot een gewapend con flict." De minister president heeft hetzelfde ge zegd, met dezelfde kracht tijdens zijn onver getelijke reis naar Tunis. Acht dagen gele den hebben wij het nog eens in de Kamer herhaald. Wij vertrouwen, aldus overdui delijk de opvatting van iedere Fransche burger en van het Fransche rijk te hebben uitgedrukt. De Spaansche kwestie. Bonnet kwam daarna te spreken over den burgeroorlog in Spanje. In 1936, zoo be gon hij heeft Frankrijk zich verbonden niet in dezen oorlog tusschenbeide te komen. Deze gedragslijn is het blijven volgen en de tegenwoordige regeering heeft haar angst vallig in acht genomen. Het parlement heeft een politiek van non-interventie goed gekeurd op het oogenblik dat de Spaansche republiek meesteresse was van het geheele Spaansche grondgebied. Het zou paradoxaal geweest zijn van de ze gedragslijn af te wijken op het oogen blik dat de Republikeinsche regeering drie kwart van Spanje heeft verloren. Maar, zoo voegde Bonnet hieraan toe, Spanje heeft voor onze verbindingen met ons Afri- kaansche rijk een kapitaal strategisch be lang. Wij kunnen niet toestaan dat eenige buitenlandsche staat de onschendbaarheid van Spanje bedreigt, en daarmede de vei ligheid van Frankrijk. De regeering van Burgos, die ons in Sep tember van het vorige jaar in kennis heeft gesteld met haar neutraliteit in geval van oorlog heeft openlijk bevestigd, en ons ook zelf laten weten, dat zij angstvallig de on afhankelijkheid van Spanje zal handha ven en op haar gebied geen enkele buiten landsche onderneming zal toestaan. In het accoord met Engeland heeft de Italiaansche regeering bevestigd dat zij geen enkel ter ritoriaal of politiek doel nastreeft op het Spaansche schiereiland of op de eilanden, dan wel de Spaansche koloniën. Tenslotte heeft de Engelsche regeering bij welke wij een stap gedaan hebben ge preciseerd dat zij geheel solidair met Frank rijk was bij de verzekering van de Spaan sche onafhankelijkheid. Wat Frankrijk wil is dat deze verplichtingen worden nageko men. Onze taak wordt nu duidelijk. Van ganscher harte zullen wij Spanje helpen bij het helen der wonden welke het gedu rende deze. twee afschuwelijke jaren van burgeroorlog zijn toegebracht. Frankrijk heeft nimmer aan het verdeel de Spanje iets anders toegewenscht dan een verzoening van zijn burgers op 't gemeen schappelijke grondgebied. Tegenover de Spaansche kinderen, die een beroep deden op de menschelijkheid, heeft Frankrijk be wijzen van edelmoedigheid gegeven, die naar ik meen zonder precedent zijn." De Senaat nam na de rede van Bonnet een motie van vertrouwen in de regeering aan, 210 senatoren stemden vóór, slechts 16 tegen. Alvorens over de motie gestemd werd, legde minister-president Daladier nog een korte verklaring af. Hij zeide o.m.: „Er kan geen Franschen invloed in Eu ropa en de wereld bestaan, wanneer er niet allereerst een Fransche orde bestaat. Het lot van het vaderland staat van nu af aan op het spel. Maar niemand kan gelooven, dat het be perkt blijft tot de eenvoudige handhaving van het koloniale domein. Door zijn ont ginning en door de vorming van een blok van 80 millioen bewoners moet de Middel- landsche Zee voortgaan te vereenigen en moet de Fransche politiek zich doen gelden. De politiek van het Fransche rijk is geen politiek van den terugtocht, het is precies het tegenovergestelde. De kracht van Frank rijk ligt niet in min of meer plechtige ver klaringen. Ik zie die kracht in zijn leger, zjjn uitstralingsvermogen en de eendracht van alle Franschen. Ik hoop, dat deze poli tiek de goedkeuring van den Senaat zal wegdragen, want het is ©en politiek van rede en vastberadenheid, die, buiten alle formuleeringen om, zich slechts bezielt in het heil van het vaderland". De Senaat juichte langdurig de verkla ring van den premier toe. CIGARETTËS]_ (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Nevelig tot zwaar bewolkt, geen regen van beteekenis, zelfde tempera tuur, meest matige Z.W. tot Z. wind. UKKEL: matige tot vrij sterke wind uit Z.W. richtingen, schoon maar bewolkt weer, plaatselijk een wein g regen, matige temperatuur, plaatselijk nachtvorst, kans op nevel of mist op het einde van den nacht. Di. 9 Febr. Zon op: 7 h 31; onder: 16 h 58. Licht op: 17 h 28. Maan onder: 9 h 21. L.K.: 11 Februari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Februari Hoogwater. Laagwatec. Woensdag 8 3.53 16.24 10.40 22.43 Donderdag 9 4.41 17.11 11.25 23.30 Vrijdag 10 5.26 18.00 12.12 Hoog- en Laagrwater te Wemeldinge: Februari. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 8 5.57 18.21 11.37 23.52 Donderdag 9 6 38 19.03 12.25 Vrijdag 10 7.17 19.46 0.41 13.12 maakt Uw keel droog en effent den weg voor verkoudheden. Verzacht i maak Uw keel vochtig met De strijd in het Verre Oosten. DE JAPANSCHE CAMPAGNE TEGEN DE CHINEESCHE GUERILLA. Volgens een- door het Japansche leger uitgegeven communiqué maken de Japan- neezen bij hun georganiseerde campagne tegen de Chineesche guerillatroepen en de overblijfselen der Chineesche troepen in de provincie Sjansi vlot voortgang. De Japan- neezen hebben in Januari 327 gevechten ge leverd met Chineesche guerillatroepen en gewone militairen. Van de 92.400 tegen standers zouden 8660 zljïi gedood, terwijl 512 werden gevangen genomen. Bombardementen in West-China eischen talrijke slachtoffers. Tijdens het afgeloopen weekeinde hebben de Japanneezen twee steden in West-China gebombardeerd, waarbij naar schatting meer dan 1.500 dooden en gewonden zijn ge vallen; duizend slachtoffers welen te Wanhsien en meer dan 500 te Kweiyang, waar een derde deel der gebouwen ver woest is. Een vierde politieke moordaan slag. Het slachtoffer van een vierden moord aanslag in Sjanghai binnen 48 uur tijds is een zekere Toeng Tsji kao, een 26-jarige detective die in dienst stond van de onder Japansche controle staande Chineesche po litie. Hij is vanmorgen door drie lieden doodgeschoten. AANLEG VAN EEN AUTOWEG TUSSCHEN CHINA EN SI- BERIë. De Moskousche correspondent van het Finsche blad „Hufvudstdsbladet" meldt, dat maarschalk Tsjang-Kai-sjek en de Russi sche regeering zijn overeengekomen een autoweg van 4800 km lengte tusschen Chi na en Siberië te doen aanleggen. De weg zal beginnen in Stsetsjwan, over Hanoe, Oeroemisi en Tjoegoetjak naar de Russi sche grens leiden en te Sergiopol uitkomen op den grooten weg Siberië—Rusland. Men zegt, dat de bekende Zweedsche ont dekkingsreiziger Sven Hedin het aanleggen van een dergelijken weg reeds jaren gele den aan de Chineesche regeering heeft aan bevolen. De nieuwe weg moet voor China van groote economische en strategische be teekenis zijn. Zevenhonderdduizend man zjjn gerequi- reerd voor den aanleg; de Chineesche auto riteiten hebben den arbeid reeds aangevan gen. De Spaansche burgeroorlog. lederen dag wordt het Catalaansclie grondgebied, dat de linkschen nog bezet houden, eenige kilometer^ kleiner. De troepen van Franco rukken gestadig voort naar de Fransche grens en de republikein sche legers vluchten over de grens Frank rijk binnen. Gisteren werden volgens het rechtsche hoofdkwartier aanzienlijke vor deringen aan het Catalaansche front ge maakt, welke voor een der colonnes zelfs 28 km bedroeg. Talrijke plaatsen werden bezet. De verovering van Olot heeft den eersten ov©*-dwars ligegnden belangrijken weg ten Zuiden van de Pyreneeën afge sneden, waardoor de regeeringstroepen nog slechts de beschikking hebben over bijna onbegaanbare bergpaden om Frankrijk binnen te komen. Ook werd door de rechtschen Bannolus, 17 km ten Noorden van Gerona, veroverd en voorts de plaatsen Isobol en Pertas, welke op 10 km van Pulgcerda aan de

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1