SUNLIGHT ZEEP ZEELAND. KRONIEK van den OAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 7 FEBRUARI 1939. No. 32. ÜMNENLlgfe. frv zc SCHADUWEN AAN DE KUST. MIDDELBURG. WALCHEREN. Met het einde van den Spaanschen burgeroorlog dreigen nieuwe poli tieke verwikkelingen. Catalonië heeft den strijd op moeten ge ven. Franco is er thans heer en meester. Wonder baar lijk snel zijn z'n legers er in ge slaagd, het heele gebied te veroveren. On geveer zeven weken geeden begon de groote aanval, waarvan Barcelona de eigenlijke in zet was. Een paar keer zag het er even naar uit, of het verloop er van niet anders zou zijn dan van verschillende voorafgaan de: inzinking na gedeeltelijk succes. Maar dat bleek slechts schijn. Ditmaal zette Franco door. De Catalaansche troepen kre gen geen gelegenheid zich in een voors hands onneembare linie, zooals bij Madrid te verschansen. Franco's legers hadden zulk een overmacht aan manschappen en mecha nische wapenen, dat alle pogingen der link- schen, om den rechtschen opmarsch tot stilstand te brengen, schipbreuk leden. Bar celona werd tenslotte zonder hardnekkige verdediging opgegeven. De Catalaansche hoofdstad bleef zoodoende voor verwoesting gespaard. Een zwakke inspanning der link- gchen daarna, om het N.O.-deel van Cata lonië te behouden, liep eveneens op niets uit. Zaterdag j.l. stortte de tegenstand te gen Franco's oprukkende troepen geheel in. De linksche Spaansche regeering en het Ca talaansche leger werden over de Fransche grens gejaagd. Franco beheerscht thans ruim deel van het Spaansche grondgebied. Alleen het grootste part der provincies Nieuw Castilië en Valencia, geheel Murcia en een paar stukken van Granada en Andalusië, met Madrid, Valencia en Cartagena als de voor naamste steden zijn nog in handen der linkschen. Of dit gebied nog langer verde digd zal worden, zal de naaste toekomst leeren, maar hopeloos is die verdediging in elk geval, nu Franco vrijwel zijn geheele militaire macht ter beschikking krijgt voor de verovering er van. Naar menschelijke berekening kan Franco de volledige over winning thans niet meer ontgaan. Belangrijker dan dit feit is intusschen de vraag, wat er na die overwinning met de Italiaansche troepen op het Iberisch schier eiland en de Italiaansche versterking op de Balearen zal gebeuren. Chamberlain en Ha lifax hebben de vorige week nogmaals in het openbaar verklaard, dat ze ten deze op het hun gegeven woord van Mussolini ver trouwen, dat ze dus op een onvoorwaarde lijke terugtrekking der Italianen rekenen, zoodra Franco geheel Spanje onder zijn heerschappij heeft gebracht. Er zijn andere Engelsche staatslieden: Eden Lloyd George, Duff, Cooper, Churchill, die dit vertrouwen belachelijk vinden. De Duce heeft de laat ste jaren zoo vaak zijn woord gebroken, zeggen ze, dat men een goedgeloovig kind moet zijn, om na al die ervaringen nog eens op zijn beloften te bouwen. Bovendien zou een eenvoudige politieke berekening onver biddelijk kunnen bewijzen, dat hij opnieuw het in hem gestelde vertrouwen zal bescha men. Hij wil Italië's positie in de Middel^ landsche Zee en de Roode Zee versterken ten koste van Frankrijk. Op welke manier is nog niet bekend; men zal zijn nauwkeu rige eischen ten deze te gelegener tijd ver nemen. Maar bij voorbaat staat vast, dat hij, hoe die eischen ook komen te luiden, druk op Frankrijk kan uitoefenen door zijn mili taire macht in Spanje en op de Balearen op de been te houden. Vooral de Italiaansche versterkingen op de Balearen (Majorca) zijn ten deze van groote beteekenis. Al de scheepvaartroutes tusschen Frankrijk en zjjn Afrikaansche koloniën kunnen van Ma jorca uit doorgesneden worden. Zoolang de Italianen hier genesteld blijven staan de reservebronnen, welke Frankrijk's rijke ko lonies in Afrika bevatten, dan ook aan een snelle verstopping bloot. De Duce zou dwaas moeten zijn, aldus Eden c.s., als hij de poli tieke troeven, welke deze situatie hem in handen gaf, ongebruikt zou wegwerpen. Er is zonder eenigen twijfel veel voor die redeneering te zeggen. De hulpverleening aan Franco heeft Italië schatten gelds en bloed gekost. Het is allesbehalve zeker, dat Franco in staat zal zijn, om dien grooten schuld af te lossen. Wil de Duce concreet profijt trekken van Franco's overwinning, (en zulks dan liefst onmiddellijk) dan is de aangewezen weg inderdaad, dat hij pro> beert het strategisch voordeel, dat Italië thans ten opzichte van Frankrijk bezit, uit te buiten. Maar dan zal er ook niets an ders opzitten dan dat hij zijn woord aan Chamberlain breekt. De afloop van den Spaanschen burgeroor log, welke op zichzelf tendenties van pacifi catie zou moeten opleveren, bedreigt hier door Europa met nieuwe en gevaarlijke po litieke verwikkelingen. Sommige politieke beoordeelaars meenen de omstandigheid, iat de Duce blijkbaar nog steeds aarzelt met de openbaring van zijn eischen als een gun stig teeken te moeten uitleggen. Daarmee kunnen wij het echter moeilijk eens zijn. Veeleer moet men aannemen, dat het uitstel verband houdt met een diplomatiek overleg tusschen Rome en Berlijn. Het zou ons niet verbazen, indien de eischen van den Duce gecombineerd worden met Hitler's aanspra ken op de teruggave der voormalige Duit- sche koloniën, dat men dus binnenkort niet alleen vernemen zal, wat Italië van Frank rijk verlangt, maar tevens, dat het Derde Rijk thans staat op een snelle inwilliging zijner koloniale desiderata. DE VERKIEZINGEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN. In het geheele land op 19 April In alle provincies hebben de colleges var, Gedeputeerde Staten thans een beslissing genomen omtrent den datum, waarop dc stemming voor de verkiezing van leden var Provinciale Staten zal plaats hebben. Deze datum is in alle provincies vastgesteld op 19 April, zoodat op dien dag in het geheele land gestemd zal worden. DE VERBINDENDVERKLARING VAN COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMSTEN. Een schrijven van het N.V.V. aan den minister van sociale zaken. Het Nederl.andsch Verbond van Vakver- eenigingen heeft zich met een schrijven ge wend tot den minister van sociale zaken in verband met den onbevredigenden gang van zaken ten aanzien van de verbindend verklaring van collectieve arbeidsovereen komsten krachtens de wet van 25 Mei 1937. Het N.V.V.-bestuur acht het op zichzelf reeds teleurstellend, dat niettegenstaande de vele aanvragen, tot dusverre slechts één collectieve arbeidsovereenkomst algemeen verbindend is verklaard, n.l. die voor de schoenindustrie, omdat het onwaarschijnlijk wordt geacht, dat geen der andere aanvra gen voor inwilliging in aanmerking kwam. Het N.V.V.-bestuur heeft den indruk, dat de behandeling der aanvragen geschiedt in een tempo, dat niet in overeenstemming is met het belang van de verbindendverklaring zelve. Als bijzonder sprekende voorbeelden hiervan worden in 't schrijven genoemd de aanvragen tot verbindendverklaring van de collectieve arbeidsovereenkomst in het boekdrukkers- en rasterdiepdrukbedrijf en EHl iM°0djT^ïyEEP|V^APy_0!^BEKjE^N3EIIEIÏK0!Vï£nM| (Ingez. Med. Naar het Engelsch van J. Jefferson Farjeon. 50). Luigi hief zijn handen op. „Luister! Ik u vertellen ik alles ver tellen. Mijnheer Griddle hij mij vertel len „Mijnheer Griddle!" onderbrak hem de agent scherp. „Wat heeft mijnheer Griddle met jou te maken?" Luigi transpireerde hevig. Jessica en Be- ryl bekenden later beiden, dat zij medelij den met hem hadden. Hij zweeg nog enkele oogenblikken. Hij scheen een moment ver doofd. Maar toen barstte hij uit: „Mijnheer Griddle hij slecht mensch. Mijnheer Griddle maakt ons slecht. Wij deelen o, ja, op een dag!" Zijn stem werd luider. „Als we hem vinden!" Hij lachte waanzinnig. „Maar de ander niet komen. Hij dood op het wrak. En toen, vannacht. Ik zien zijn geest. Maria! Ik zijn geest zie..." Hij bedekte zijn gezicht met zijn handen. „Welke ander? Over wiens geest spreek je?" vroeg de agent. Er kwam geen ant woord. „Toe spreek op! Wiens geest? Van Anderson?" „Anderson?" gilde Luigi. „Anderson? Nee, ik niet zien Anderson! Ik niet doo- den Anderson. Hij heeft mij zijn betrekking laten nemen. En vannacht hij mij vertellen Anderson is dood en het is niet goed om hier te blijven!" Zjjn stem sloeg over. Toen schreeuwde hij ineens weer verschrikt: „De geest van Anderson? De geest? Waar?" Morley greep hem. Van dat moment af was er geen woord meer uit Luigi te krij gen. „Dat ziet er beroerd uit", mompelde de agent. „Het is een beroerde zaak. Mijnheer Griddle, hè? Nu, hem zullen we wel krij gen. En die andere kerel, waar hij over sprak. Hij heeft zijn geest gezien, zei hij. Nu, hij is - wel in een toestand om geesten te zien. Maar ik geloof in feiten en ik wed, dat „die andere kerel" hier ergens in de buurt is. Misschien is een van de anderen hem tegengekomen!" „Wat gaat u nu doen agent?" vroeg Morley, toen hij en de agent, die Luigi ge vangen had, den ongelukkigen kellner op een rustbank hadden neergelegd. „Dat weet ik nog niet", antwoordde de agent, fronsend. „Ik zou naar dat bosch terug willen, waar die kerel gevonden werd" hij duidde met zijn hoofd naar Luigi „omdat daar een van mijn mannen mijnheer Truelove kwijt raakte. En dan voor wien vluchtte Luigi, toen zij hem tegen 't lijf liepen?" „Ik dacht, dat ik nog een gestalte zag, mijnheer", zei de konstabel, „maar ik ben er niet zeker van". „Welnu, als er een ander was, misschien heeft die dan mijnheer Truelove ontmoet?" Beryl bewoog zich. Zij was al dien tijd een stil toeschouwster geweest, maar nu keek zij naar den agent en merkte op: „Ja dat moet iemand zien .uit te vin den". „Ja, dat geef ik toe", knikte de agent. „Maar ik zit in moeilijkheden. Ik moet hier zijn om rapport uit te brengen, als de in specteur van het wrak terug komt. Het schijnt, dat er licht in de zaak komt, en ik wil daarom niet graag weggaan. Die Ita liaan kan weer bijkomen, op 't oogenblik „Kan ik iets doen?" vroeg Valentine Mor ley, zonder veel enthousiasme. „Ik zou met, die voor het bouwbedrijf. Trouwens ook andere gevallen wijzen er op, dat de behandeling der aanvragen zeer veel tijd in beslag neemt. In dit verband wijst het N.V.V.-bestuur er op, dat de inschakeling van den econo- mischen Raad als adv.es-instantie op dit gebied, waartoe in enkele gevallen is over gaan, de toch al tijdroovende procedure nog belangrijk verlengt, Het betrekken van den eeonomischen Raad in deze aangelegenheid wordt dan ook betreurd. Eenerzijds, omdat de noodzakelijkheid daarvan niet wordt in gezien, maar ook, omdat dit een nieuwe schakel vormt in de procedure, die nood wendig een stroeve werking bevordert. Alleen reeds het feit, dat sommige aan vragen hierdoor behandeld worden in vier instanties, t.w.: een sub-commissie uit den eeonomischen Raad, een sub-commissie uit de commissie van den Hoogen Raad van ar beid, den volledigen eeonomischen Raad en de groote commissie uit den hoogen Raad van arbeid, bewijst wel, dat de procedure zeer omslachtig is. De gang van zaken, zooals deze tot nu toe was, maakt zoowel in de kringen der werkgeversorganisaties als in die van de werknemersbondén een zeer onaangenamen indruk. Mogelijk geheel ten onrechte wordt de gedachte gewekt, dat weerstrevende krachten niet zonder succes pogen, de prac- tische toepassing van de wet te bemoeilij ken. In elk geval blijft het resultaat tot nu toe ver beneden de verwachtingen, welke aanvankelijk werden gekoesterd. Het bestuur van het N.V.V. doet dan ook een dringend beroep op den minister, om maatregelen te treffen, waardoor een vlot tere afwikkeling der aanvragen kan wor den bevorderd, opdat tegemoet gekomen kan worden aan de groeiende ontstemming, welke in verschillende kringen van het be drijfsleven bestaat. SCHEEPSBOTSING OP DE NIEUWE MAAS. Sleepboot gezonken. Dekknecht verdronken. Op de Nieuwe Maas te Rotterdam heeft zich gisteravond een scheepsbotsing voorge daan, waarbij een der opvarenden over boord is geslagen en verdronken. Omstreeks half zeven voer voor de Park haven de sleepboot „Herdy no. 1" van de firma Th. van der Werf, die moest uitwij ken voor een onbekend gebleven motor scheepje. Door deze manoeuvre kwam de sleepboot in aanvaring met het rijnsleep- schip „Maria", afkomstig uit Waspik, gela den met zand, dat getrokken werd door de sleepboot „Utrecht". Aan stuurboordzijde kreeg de „Hardy" ter hoogte van de machinekamer een gat, waardoor het water naar binnen stroomde. De 33-jarige dekknecht, J. Bruts, wonende te Rotterdam, vloog door den schok ove: boord en verdronk jammerlijk. De machi nist, de 33-jarige J. Upree, sprong op dr Maria" over, doch even later stapte hij weer op de sleepboot om den kapitein, J Bax, behulpzaam te zijn bij het in veiligheid brengen van zijn vaartuig, dat reeds zin kende was. Het gelukte de „Herdy" tot bij den steiger aan de Veerhaven te dirigeeren, waar de sleepboot zonk. De beide opvaren den konden nog juist op het nippertje op den wal springen. Het onbekend gebleven schip is nog niet opgespoord. Het sleepschip „Maria", dat ernstige schade aan het voorschip opliep, kon de reis naar de Waalhaven voortzetten. Jongeman te water geraakt en verdronken. Gistermiddag is de negentienjarige Lang broek in de visschershaven van IJmuiden van IJmuiden van een pufschuit in het wa ter gevallen. L. verdween onmiddellijk in de diepte. Na tien minuten slaagde men er in het lichaam met een dreg op te halen. Gedurende vijf uur werd kunstmatige ademhaling toegepast, terwijl ook nog van een zuurstofapparaat gebruik werd ge maakt. Deze hulp mocht echter niet meer baten. DE ZEEÜWSCHE KLEEDERDRACHTEN EN DE STEUN IN NATURA. Een circulaire van den Commissaris der Koningin aan de Gemeentebe sturen. De vereemging tot behoud der Zeeuwsche kleederdrachten, die op de bres staat om de aanvallers, die onze gewestelijke dracht naar het museum willen sleepen, af te slaan, was verontrust geworden door het feit, dat ook een onderdeel der steunverleening in dit opzicht een verkeerde uitwerking had. Het was 't bestuur dezer vereen.ging na melijk gebleken, dat een der tegenwerken de factoren, in dezen de steun in na- t u r a de voormalige zoogenaamde „B- steun" was, zooals deze door de tusschen- komst der gemeentebesturen aan werkloo- zen, on- en minvermogenden wordt uitge reikt. Wantdeze steun in natura be staat hoofdzakelijk uit kleedingstukken, en er was nu gebleken, dat men zoowel aan personen in Zeeuwsche kleederdracht als aan lieden in burgerdracht, de gewone bur- gerkleedij uitreikte. Het op deze wijze be vorderen van het uitsterven onzer fraaie kleedij kan toch zeker niet in de bedoeling of op den weg der overheid liggen? Opmerkzaam gemaakt op een en ander door deze vereeniging, heeft de Commis saris der Koningin die, met mevrouw Quarles van Ufford geb. baronesse Mulert tot de Leemcule, het beschermheerschap over deze vereeniging aanvaard heeft zich thans tot alle gemeentebesturen in on ze provincie gewend, met het verzoek, zoo mogelijk, rekening met vorengenoemde omstandigheden te houden. In de circuliare wordt er o.m. op gewe zen, dat het niet noodzakelijk is, bovenklee- ding te verschaffen, doch dat veelal vol staan kan worden met onderkleeding, die voor boer en burger gelijk is. Truitjes, ja ponnen en colbertjes dienen liefst niet aan lieden in hoerendracht te worden verstrekt. Wordt toch bovenkleeding verlangd, dan worde voor vrouwen volstaan met eenvou dige boerinnenmutsen, beuken en schorten; die zijn niet duur. Jakken en bovenrokken zullen duurder zijn, maar daar staat tegen over dat, door de grootere duurzaamheid dezer kleed'ngstukken, armlastigen, door het verstrekken hiervan, ook voor langen tijd zijn geholpen. Voor mannen wordt in overweging gegeven, er naar te streven dat, met het beschikbare geldsbedrag, plus hulp van de diaconie of, zoo mogelijk, van de armlastigen zelf, in onderling overleg toch nog de van ouds gedragen kleedij ge dragen kan bliiven worden. Zonder meer kosten ten laste van den post B-steun te brengen, aldus de circu laire, noch ook zonder minder steun uit dien post te verstrekken, kan men, met eenigen goeden wil, de boerenbevolking tegemoet komen. Al wordt de quant'teit, die wordt uitgereikt, in sommige gevallen iets gerin ger, de grootere duurzaamheid van het goed doet de betrokkenen toch voor lange- ren tijd geholpen zijn VEREENIGING VOOR VEILIG mtK EER. Verzwaard bestuurdersexamen. De Vereeniging voor Veilig Verkeer voor Middelburg en omstreken besloot verleden jaar de Geen-Ongelukken-Wed- strijd voor chauffeurs te vervangen door een opleidingscursus verbonden aan en gevolgd door een verzwaard bestuurders examen. Een commissie uit het bestuur heeft voorbereidingen getroffen. Indien blijkt, dat er voldoende belangstelling voor be staat, zal door terzake kundigen een op leidingscursus worden gehouden, waarbij hoofdzakelijk de verkeersétiquette en voorts technische motorkennis aan de orde wordt gesteld. Na afloop van dezen cur sus, die een zes- of achttal lessen zal omvat ten en waarvan deelname geheel gratis is, doch alleen voor leden der vereeniging, zal door een Commissie uit het bestuur het bedoeld verzwaard examen worden afgenomen, waarna aan de geslaagden een diploma en insigne zal worden uitge reikt, een en ander in gelijken geest als bij den Geen-Ongelukken-Wedsirjjd ge schiedde. Het blijkt uit een en ander, dat het be stuur niet stil zit om het mooie doel der vereeniging te bevorderen en het is te hopen, dat een groot aantal Leaen-chauf- feurs zich zullen opgeven voor den cursus. Zij, die geen circulaire hebben gehad, zul len er op het secretairaat, adres Bureau van politie, zeker een kunnen bekomen. Het is zeer juist, wat in deze circulaire staat, nml.: De verhooging van de verkeersveiligheid is een ernstige zaak, die ons allen, zonder uitzondering, aangaat en waaraan nimmer te veel aandacht, zorg en moeite kan wor den besteed. Verhuring van grond Loskade. De N.V. M. L. Polak en Zoon heeft verzocht ongeveer 700 m2 grond aaft de Loskade tot 1 Mei 1940 te mogen huren voor den opslag van oud ijzer en dergelij ke. Tot dienzelfden datum heeft die ven nootschap «reeds in huur 731 m2 aangren- zenden grond terwijl zij voorts tot gelijken datum erfpachter is van 736 m2 achterge legen grond aan de Werfstraat, waarop haar lompenbewaarplaats, vroeger in ge bruik als melkfabriek, gevestigd is. Burg. en Weth. stellen voor het verzoek in te willigen en den grond te verhuren voor 30 ct. per m2 per jaar of in totaal voor 227,50 daar de huur zal ingaan 1 April a.s. en dus 13 maanden zal loopen. DOMBURG. Maandagavond werd de jaar vergadering gehouden van het ondersteu ningsfonds „Onderlinge Hulp" onder voor zitterschap van den heer W. Brand in de zaal „Wilhelmina". Uit het verslag van den penningmeester den heer A. van der Hage Snz. bleek dat aan contributies was geind f 1376 en aan ziekte-uitkeeringen was betaald f 922. Na aftrek der onkosten was er een goed slot over 1938 van f 258. Het totale bezit be droeg per 31 Dec. j.l. f 2429. De secretaris, de heer M. Refjnhoudt jnr., vermeldde in zijn jaarverslag dat het le dental over 1938 vermeerderde door toetre ding met één lid en verminderde door over lijden met 1, door bedanken met 1 en door dienstplicht met 2 leden. Per 31 Dec. j.l. be droeg het 154. Begin 1939 was echter het ledental reeds met 12 nieuwe leden toege nomen, zoodat het nu hooger is dan het in de 30 jaren van het bestaan van het fonds ooit is geweest. De bestuursleden W. Passenier, Adr. Pro voost Pzn. en M. Reijnhoudt Jnr. werden herkozen. Tot lid der controle-commissie werd gekozen in de cacature J, Provoost Albrtzn. de heer Adr. de Pagter Izn. Indien straks het Ned. Verbond van Ziekenkassen moet worden opgeheven dan zal een nieuw sanatoriumfonds worden gesticht, zijnde een voortzetting van het sanatoriumfonds dat bestaat als onderdeel van dit Verbond. Elke toegetreden kas zal dan moeten beta len één cent per lid per week. Besloten werd in principe, tot toetreding tot dit nieuwe Sanatoriumfonds, terwijl de contri butie uit de kas der vereeniging zal worden betaald. DOMBURG. Door de kleine collectantjes die des' Zaterdagsmorgens de ééne week rondgaan voor de Zending en de andere week voor „Kinderzorg" werd in 1938 voor de Zending verzameld f 52 en voor „Kin derzorg" f 57. OOSTKAPELLE. Maandagavond hield de Oranjevereeniging haar jaarvergadering in Café „Internationaal" onder voorzitter schap van den heer P. Cornelisse. Volgens het verslag van den secretaris telt de ver eeniging 234 leden. De penningmeester sloot zjn kas met een batig saldo van f 87. Als bestuursleden werden herkozen de TH€S doet je qoed den konstabel mee kunnen gaan, als u me tenminste even tijd gunt om een boord of zoo iets aan te doen en dan kon u hier blijven De agent onderbrak hem met een vlugge beweging. „Stil", zei hij. „Er komt iemand". Zij draaiden zich snel om en er kwam een gestalte naar binnen van den tuin uit. Beryl rende naar voren met een schreeuw. „Guy!" riep zij uit. „Ja, ik ben het", antwoordde Guy en zijn zuster's lach verdween toen zij zijn angstige stem hoorde. „Wat is er gebeurd?" vroeg zij. „Wat is er Guy? Waar ben je geweest?" „Nou, dat is nog al een lang verhaal en we hebben geen tijd voor uitleggingen" ant woordde hij, terwijl hij naar Jessica Fyne keek. „Juffrouw Fyne we hebben we hebben uw vader gevonden Jessica slikte en zij legde haar hand op haar hart. Maar zij gaf geen antwoord, want iets in Guy's stem hield haar daarvan terug. Guy raadde haar angst en vervolgde snel: „Neen, neen, alles is in orde. Hij leeft. Maar hij schijnt verdoofd te zijn of zoo iets, en we moeten zoo vlug mogelijk naar hem terug gaan". „Waar is Nappy?" vroeg Beryl, terwijl Jessica een oogenblik verdween om zich heelemaal te herstellen. „Hij is bij mijnheer Fyne, Beryl", zei Guy. ,Dat is nog eens een sportieve kerel. Hij bleef daar, terwijl ik hierheen ging om het nieuws te vertelen en een dokter te ha lenHallo", brak hij ineens af. „Dus jul lie hebben Luigi!" „Ja, maar waar is mijn vader?" riep Jes sica, die inmiddels was teruggekeerd. „Wat hebben zij met hem gedaan?" „Hij is in een huisje, niet ver van hier. Hij schijnt daar gevangen gehouden te zijn en we zijn juist op tijd gekomen. Maar vraag nu niet naar verklaringen. Ik kan het niet vertelen. Twee schurken verlieten het huis je, toen wij daar in de buurt rond zwierven en zij zijn met een motorboot naar het wrak gegaan. Zij hebben niet veel goeds in den zin en zij schijnen zich uit de voeten te willen maken naar wij afleidden uit een gesprek, dat we hebben afgeluisterd. Maar om een of andere reden, die ik niet begrijp, zijn ze eerst naar het wrak gegaan „Hè?" zei de agent. „Dan zullen ze onze mannen ontmoeten!" „Als zij er nog zijn" voegde Beryl er aan toe. „Maar veronderstel eens, dat de politie al op den terugweg is!" „We hebben nu geen tijd om dat uit te visschen", antwoordde Guy. „Weet je er is ook een kans, dat die kerels naar dat huisje terugkomen". „Waarom denkt u dat?" vroeg Jessica. „U zei, dat ze zich uit de voeten wilden ma ken „Ja, dat weet ik. Maar het is alles maar gissen, weet u en mijnheer Fyne is mis schien de eenige, die alles kan verklaren hij weet genoeg om hen aan de galg te brengen", „Als. mijnheer Fyne zooveel weet" vroeg de sergeant, „waarom lieten ze hem daar dan achter?" „Dat waren ze eerst ook niet van plan", mompelde Guy, naar Jessica kijkend en constateerende, dat ze weer kalm was. „Maar iets deed hen hun plannen verande ren. Daar loopt nog een anderen vent rond, sergeant. Hij heeft iets tegen hen het schijnt, dat hij op het wrak werd gevangen (Ingez. Med.) gehouden en eveneens verdoofd was en hij is in een gevaarlijke bui. We moeten zoo vlug als we kunnen teruggaan. Ik ben al bang, dat ik hier langer dan noodig was, ben gebleven, en bovendien trachtte Ik een korteren weg door het bosch te nemen en toen ben ik eenigszins verdwaald". „We zullen direct gaan", knikte de ser geant. „Waar is dat huisje?" „Ik kan u erheen brengen. Het is een eenzame plek aan den anderen kant van de riviermonding „Ik geloof, dat ik het wel ken", onderbrak de sergeant. „Het is waarschijnlijk Joe Mor- ley's huisje". „Joe één van die kerels heette zoo", riep Guy uit. „Weet u iets van hem?" „Niet zooveel, als ik binnenkort hoop te weten", antwoordde de agent, „maar ik heb hem nooit vertrouwd. Jammer, dat we op dien dokter moeten wachten". „Dat hoeft niet", zei Jessica. „Als u de plek kent, sergeant, kunt u ons erheen brengen, terwijl mijnheer Haines naar den dokter gaat. Ik zal hem het adres geven en hem vertellen hoe hij moet loopen. Dan kan hij hem terug brengen". „Goed! Dat is een best plan", riep de sergeant weifelend, „maar zoudt u wel meegaan, juffrouw Fyne?" „Ik zou niet weten, waar ik beter neen kon gaan", antwoordde Jessica. „U meent toch niet echt, dat ik hier zou moeten blij ven?" „En u veronderstelt toch niet, dat ik hier zal blijven", zei Beryl. Guy glimlachte plotseling. „Ja, jij moet meegaan, zus", riep hö uit- „Dat lijdt geen twijfel. Ons wachtwoord is: Beryl". Sa il? i (Wta<«t vwirdtgtD.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5