ZEELAND. BUITENLAND. De uittocht der Spaansche vluchtelingen. AARDENBURG MIDDELBURG. SOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAHD. W0ORD-BEVELAND. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DINSDAG. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Leden der Spaansche regee- worden. Na een gemeenschappelijken kof fiemaaltyd ligt het in de bedoeling het ge zeischap in twee gedeelten een spe ciale revuevoorstelling in Tivoli alsmede een rondrit per autobus aan te bieden. Wat de revue betreft zullen met een dei belangrijkste gezelschappen van ons land onderhandelingen gevoerd worden, terwij het in de bedoeling ligt een speciaal voor dit doel te schrijven revue op te voeren. Ten slotte zal het personeel door een fi- nancieele bijdrage in de gelegenheid gesteld worden 's avonds op eigen gelegenheid in de stad vertier te zoeken. Zoo zal voor niemand het heugelijke feest onopgemerkt voorbij gaan en vier we ken lang zal Utrecht het levendig centrum zijn van een blijde en feestende massa, di' niet zonder een zeker gevoel van, zij he' bescheiden, trots het honderdjarig bestaan der Nederlandsche Spoorwegen vieren zal DE TERUGKEEK DER DUITSCHE DIENSTMEISJES. Het Duitsche consulaat generaal zendt ons de volgende verklaring: In verband met den terugkeer van Duit sche meisjes naar haar vaderland, zijn in dr Nederlandsche pers herhaaldelijk foutieve berichten gepubliceerd. Daarom zij het vol gende medegedeeld: De terugkeer der Duitsche meisjes ge schiedt geleidelijk. Het eerste contingent is begin Februari naar Duitschland vertrok ken. Uitstel van vertrek kon en kan Slechts bij hooge uitzondering wegens drin gende omstandigheden worden verleend Alle meisjes moeten hare paspoorten aan haar consulaat inzenden, dus ook zij, die geen schriftelijken oproep ontvangen. Ove rigens hebben alle in Nederland wonende Rijksduitschers de verplichting, zich bij hun consulaat aan te melden en ook hun adres verandering mede te deelen. Wie ten op zichte van het bovenstaande zijn verplich ting niet nakomt, handelt tegen de wet, wat vanzelfsprekend niet zonder gevolgen kan blijven. De meisjes, die naar Duitschland terug keeren zijn vrij in de keuze eener betrek king. Er wordt dus ten deze geen dwang uitgeoefend. INVOERCONTINGENT VOOR BOTER IN BELGIë. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de Belgische regeering voor invoer gedurende deze maand een globaal contingent van in totaal 150.000 kg heeft vastgesteld. Het aandeel van Nederland bedraagt hier in 2714 de betreffende hoeveelheid moet uiterlijk 28 dezer in België worden inge voerd. ELECTRISCHE TREIN OP ZANDTREIN GEREDEN. Groote Hoofdgeleider gewond, schade aangericht. Gisteravond is de electrische trein Am sterdamArnhem, die om 21,08 uur uit Utrecht was vertrokken, bij het station emplacement van Maarn op een zandtrein gereden. De hoofdgeleider van den zand trein, de heer van 't Land uit Utrecht werd daarbij ernstig gejond. Hij is naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. De electrische trein was het station Driebergen gepasseerd en naderde het station Maarn. Ter -hoogte van de ter plaatse aanwezige zanderijen op ongeveer 500 m afstand van het •station te Maarn, stond het signaal op onveilig. Een zwaar geladen zandtrein, bestaande uit eenige platte zandwagens en een goederenwagon aan het einde, passeerde op dat oogenblik het op die plaats liggende wisselcomplex, de lijn UtrechtArnhem overstekende. De zandtrein was op weg naar Utrecht. Op tot nu toe nog onopgehelderde wijze is de electrische trein door het onveilig signaal heengereden en met groote kracht op de laatste wagens van den zandtrein gestoo- ten. De electrische trein, welke uit twee wagons bestond, schoof nog ongeveer 200 meter door alvorens tot stilstand te ko- jpen, den zandtrein volledig terzijde wer pend. In een kort oogenblik werd een groote ruïne geschapen. De voorste wagon van den electrischen trein werd van de wielstelling gerukt en kantelde gedeelte lijk. Evenals bij het spoorwegongeluk te Ede in Mei van het vorige jaar heeft de hechte constructie van den electrischen trein de inzittenden van dezen wagon voor groot onheil behoed. Gelukkig was het slechts een tweede klasse wagon, waarin zich slechts enkele reizigers bevonden, die evenals de wagenvoerder hevig schrokken doch ongedeerd den trein konden verlaten Erger was het gesteld met den zand trein. Enkele wagons werden totaal ver nield terwijl de bagagewagen geheel omver werd geworpen. In dezen wagon bevond zich de hoofdgeleider, de heer op 't Land die ernstig gewond werd opgenomen. Hi) werd per trein naar Utrecht vervoerd en van het station naar Utrecht vervoerd en het Academisch ziekenhuis getranspor teerd. In den wagon bevond zich bovendien een kolenkacheltje. Toen de wagon kan telde viel het kacheltje om, waardoor een begin van brand ontstond. Het vuur werd evenwel spoedig ge- bluscht met een zich in den electrischen trein bevinden snelbiusscher, waardoor uitbreiding werd voorkomen. Terstond werden maatregelen getroffen, om het reizigersvervoer zoo min mogelijk te stag- neeren. Daar de bovenleiding intact was gebleven, was het mogelijk de electrische trein tot op de plaats van het ongeluk te leiden. Hier moesten de reizigers over stappen en met andere electrische treinen hun reis vervolgen. Het opruimingswerk werd onmiddellijk met kracht aangepakt Montagewagens met diverse ploegen ar riveerden uit Utrecht, Arnhem en Njjme gen Men hoopte een lijn tegen het aan breken van den dag vrij te hebben. Een betonnen seinpaal werd eveneens door den electrischen trein omver geworpen. Uit de situatie kan worden opgemaakt dat de trein op het moment van de bot sing niet de volledige snelheid heeft ge had welke ter plaatse gewoonlijk word gebezigd. Daaruit zou men de conclusie kunnen trekken, dat de wagenbestuurder heeft willen stoppen, doch dat de trein bi de i "mmingspogingen is doorgegleden mot het noodlottig gevolg. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent J. BRUÏNOOGE. De S.D.A.I'. en de Statenverkiezingen. De candidatenlijst, waarmee de Soc.-Dem. Arb. Partij bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten zal uitkomen, is na di schriftelijke verkiezing onder de leden, als volgt samengesteld. 1. L. Onderdijk te Middelburg, 2. A. C de Baare te Vlissingen, 3. A. C. de Pauw te Terneuzen, 4. C. Hamelink te Aksel, 5 A. Rorije te Vlissingen, 6. J. de Priester te Aksel, 7. J. C. de Bruine te Haamstede, 8. P. N. Kruithof te Breskens, 9. A. Weststra- te te Hansweerd, 10. P. M. Baijens te Mid delburg, 11. C. van Bendegem te Aksel, 12 C. Hoek te Bruinisse, 13. B. P. Burkuni te Hansweerd, 14. A. J. Berenpas te M d delburg en 15. J. N. 't Gilde te Terneuzen. De 6 eerste candidaten hebben reeds zit ting in de Provinciale Staten. De heer Vertregt verzoekt ons te mel den, dat hjj niet met eenige schaamte, doch met eenigen schroom het woord nam bij de opening van het schoolgebouw der S.D. O-A. Een slip of the pen deed ons het eer ste woord neerschrijven. NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Zaterdagavond* had in de bovenzaal van hotel „Centraal" een vergadering plaats, georganiseerd door het Nationaal Jonge ren Verbond, tot het oprichten van een propagandakern. Uit deze kern zal dan la ter een afdeeling worden gevormd. Na opening van de vergadering door den heer J. A. Dekker, vertegenwoordiger van het N.J.V. te Goes, werd het woord gevoerd door den heer K. J. van Duren Jr. te Rot terdam, waarin doel en streven van het N.J.V. werden behandeld. Hierna sprak de burgemeester vein Goes een woord van aan beveling. De vergadering werd besloten met de vertooning van eenige films, betrek king hebbende op het werk van het N.J.V. o.a. van de zeekampen 1937 en 1938, den vlootdag, den luchtverdedigingsdag en de wandeling. Gedurende de ergadering gaf het groot ste deel der aanwezigen zich als lid of be gunstiger op. Na afloop werd door den spre ker namens 't hoofdbestuur het voorloopig aldeel'ngsbestuur als volgt benoemd: J. A. Dekker, voorzitter; J. Minderhout, secreta ris; D. Lodder, penningmeester en W. J. van Heel, plaatselijk organisatie-commissaris. Uitzending Vacantiekolonles. De afd. Goes van 't Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Vacan- tie-kolonies zond in 1938 23 kinderen uit; het totaal aantal verpleegdagen bedroeg 1126. De gewichtstoename der kinderen vari eerde van 3 pond 1 ons tot 16 pond 4 ons. Over het geheel genomen zagen de kinde ren er bij thuiskomst uitstekend uit. De op 3 Mei gehouden vlaggetjesdag bracht 346 op, dat is 80 meer dan in 1937. Het aantal eontribueerende leden be droeg 1 Jan. 1938 271, en 1 Jan. 1939 263. Van de Nederl. Naaivereeniging werden weer 40 stuks kleeren ontvangen. Door den slechten financieelen toestand van veel ouders, moet er ieder jaar nog een flink be drag voor kleertjes en schoenen worden uitgetrokken. De ontvangsten in 1938 bedroegen 951, de uitgaven 987. DE RADIO-REDE VAN H. M. DE KONINGIN. Een oproep van den burgemeester. Naar aanleiding van het ernstig woord, waarmede de Koningin zich tot ons volk richtte, heeft de burgemeester van Goes, mr. R. M. van Dusseldorp, in overleg met enkele ingezetenen de verschillende instel lingen en vereenigingen, welke op sociaal en philanthropisch terrein arbeiden, opge roepen tot een bespreking ten stadhuize op 13 Februari a.s. De burgemeester zou op die bijeenkomst willen vernemen, zoo schrjjft hij, „of er mee wordt ingestemd, dat geza menlijk tot de burgerij een oproep wordt gericht om de bovengenoemde instellingen en vereenigingen in nog meerdere mate te steunen dan tot dusverre het geval is ge weest. Daarnaast ware te overwegen om eene collecte te organiseeren met het doel om uit de verzamelde middelen dekking en ligging te verschaffen aan die gezinnen, die daartoe het meest behoefte hebben, naar het oordeel van die instelling, welke met de toestanden van een bepaald gezin, kan ver ondersteld worden, het best te zijn inge licht." Verbetering Beursgebouw. In het Beursgebouw is thans de nieuwe vierdeelige draaideur aangebracht, hetgeen een groote verbetering bleek. Er heerschte thans een regelmatige, goede temperatuur. Men bleek deze verbetering zeer op prijs te stellen. MELISKERKE. De heer I. Matthijsse, opvolger op de A.R.-lijst voor wijlen J. Ja- kobsen, heeft de benoeming tot Raadslid aangenomen. Vereen, voor Ziekenhuisverpleging op Z.- en N.-Beveland. Deze vereeniging is ook in 1938 weer belangrijk in ledental gegroeid. Bedroeg het aantal leden op 31 Dec. 1937 36052 (waar van 32521 betalend), op 31 Dec. 1938 was dit gestegen tot 37284 (waarvan 33938 be talend). Het aantal ingeschrevenen is dus gestegen met 1232 en dat der betalende met 1417. In 1938 werden 10003 leden in een zieken huis opgenomen (in 1937 1045). 1ERSEKE Zondag jl. nam de heer C de Jonge Cz., die gedurende ruim 40 ja ren de leiding van de Kinderkerk der Herv. Gemeente te Ierseke op zich nam afscheid van de Kinderkerk. Namens den kerkeraad der Herv. Gemeente, die ver tegenwoordigd was door ouderling W Honders en diaken L. van Es, werd hem een woord van dank gebracht voor alle wat door hem in het belang der jeugd is gedaan. Door zijn medeleiders D Min naard en C. J. de Jonge Cz. werd de ver trekkende leider zeer hartelijk toegespro ken. Als waardeering voor alles wat in die iQ jaren is gedaan werd hem namens dc kinderen en leiders een gouden vulpotlood aangeboden. IERSEKE. De Ned. Christen-Vrouwen- OUlIU J.~i «i. xxC.ixvijl 0..1 «A.Ü CO 1 afdeeling op te richten van haren bond ,v<.iar^oe zaï zij een propaganda-avonj'hou den waar deskundige hand de leiding zal hebben. KRABBENDIJKE. Maandagavond verga derde onder voorzitterschap van den heer J. Frelier het „Groene Kruis" afd. Krab- bendjjke in het Veilingsgebouw. Aanwezig waren 227 leden. De voorzitter heette in de eerste plaats Burgemeester Sandberg har telijk welkom, daarna de leden die in zoo groote getale zijn opgekomen. De voorz.tter deelde o.a. mede dat op enkele uitzonderin gen na alle hoofden van gezinnen lid der vereeniging zijn en het aantal leden thans 695 bedraagt, die een totaal aan contribu tie opbrengen van 689. Voorts dat met toestemming van den burgemeester dit jaar weer een bazaar zal gehouden worden. Het aantal ziektebezoeken in 1938 afgelegd door de wijkzuster De Raad bedroeg te Krabben- djjke 1058 te Waarde 285, voor zuigelingen zorg 253 te Krabbendijke en te Waarde 123, in totaal voor tuberculozenzorg te Krab bendijke en Waarde 207, gebruikmaking van de hoogtezon resp.: 83 en 51 te Waar de, consultatie voor zuigelingen resp.; 41 en 17. Het consultatiebureau voor zuigelingen had te Krabbendijke 24 en te Waarde 12 maal zitting; totaal aantal bezoeken resp.: 385 en 101 te Waarde. Voorts deelde de voor zitter mede dat in het wjjkgebouw gaarne oude postzegels, papier, oude schriften van scholen en dergelijke worden ingewacht, waarvan de heele opbrengst ten goede komt aan de t.b.c.-bestrijding. De vereeniging be schikt thans over 3 ligtenten waarvan er 2 in gebruik zijn, de onderhoud kosten hier van zjjn f 15.79. De inkomsten van het centraalgenoot- schap voor uitzending van kinderen naar buiten welke bestaat uit een damescomité waarvan mevr. Nieuwenhuijse voorzitster is bedroeg resp.: te Krabbendijke f 19 en te Waarde f 24, saldo vorig jaar f 387, totaal 1938 f 430. In 1938 werd 1 kind uitgezon den. De kosten bedroegen f 125, goed slot 315. De ontvangsten wijkverpleging over 1938 bedroegen 2014 uitgaven idem, ontvang sten t.b.c. bestrijding aan ontvangsten en uitgaven resp.: 1135. De begrooting 1939 bedroeg aan ontvangsten en uitgaven 2050, die van t.b.c.-bestrijding aan ont vangsten en uitgaven 1060. De secretaris, de heer Vader, bracht het jaarverslag 1938 uit waarbij werd opge merkt dat den magazijnmeester op 18 Sep tember 1938 eervol ontslag werd gegeven. Den heer J. van Boven en zijn vrouw wer den voor de keurige en nette wijze, waarop zij het Groene Kruisgebouw hebben be woond, dank gebracht. Thans wordt dit be woond door de wijkzuster S. H. de Raad. Hierna werd meegedeeld, dat de heer J. C. Frelier ontslag heeft genomen als voor zitter der vereeniging, wat voor het be stuur volkomen een verrassing was, een woord van waardeering werd door den secretaris uitgesproken. Spr. deelde o.a. me de dat de heer Frelier 27 jaar deze functie heeft bekleed, terwijl de vereeniging thans 32 jaar bestaat. Het bestuur heeft dan ook gemeend hem als eere-lid der vereeniging te moeten benoemen. Eveneens werd burge meester Sandberg die zooveel blijk van me deleven geeft met het Groene Kruis als zoodanig benoemd. De voorzitter dankte voor het groote vertrouwen. Hij meende ontslag te moeten nemen wegens hoogeren leeftijd. Voorts dankte de voorzitter elk bestuurslid in zijn verschillende functies in het bijzonder die, met wie hij persoonlijk nauw in contact is geweest. Thans deelde de voorzitter mede dat de heer S. J. de Kok door het bestuur is aan bevolen als lid van het bestuur. De groep, waartoe hij behoort, heeft recht op een ze tel. Burgemeester Sandberg bracht dank voor zijn benoeming eere-lid der Vereeni ging. De begrooting van het Groene Kruis voor 1939 werd vastgesteld op 2200 in ontvangst en uitgaaf. In verband met het bedanken van den heer J. Frelier werd voorloopig als bestuurslid aangewezen voor de Wijkverpleging t.b.c. de heer J. Vader; de heer J. Jacobusse (aftr.) werd herkozen Bij de bestuursverkiezing afd. Groene Kruis werden bij acclamatie herkozen de heeren J. Vader en P. Slabbekoorn.' Wegens het bedanken van de heer Frelier werd geko zen als bestuurslid de heer S. J. de Kok met 133 stemmen. De 2de ingediende Hjst de heer F. Hammer verkreeg 86 stemmen Bij de rondvraag dankte de heer A. Tol lenaar namens de vergadering den voorzit' ter voor het vele werk door hem verricht De heer Hollestelle verzocht nog meer pro paganda te maken voor uitzending van kin (leren, waarbij hij opmerkte dat te Waarde, dat zooveel kleiner is meer leden zijn dan te Krabbendijke. De voorzitter zeide dit toe. WISSEKERKE. Maandagavond werd alhier in café De Kroon een propaganda- avond gehouden door de afdeeling Wisse- kerke van den Bond voor Staatspension neering De biieenkomst stond onder lei ding van de nheer C. Flipse. In zijn ope ningswoord deelde de heer Flipse mede, dat de afdeeling thans ongeveer 40 leden telt. Spr. spoorde de aanwezigen aan, zich i de afdeeling aan te sluiten, ondat de7e haar activiteit van enkele jaren terug krijgt. Door den heer Van Huizen uit Sf.iens werd hierop de propaganda-film „Arm en Rille'' vertoond en werden nog verschil lende andere filmpjes ten beste gegeven. KAMPERLAND. Maandagavond hield al fhier in hotel „Nimrod" de Coöperatieve Ko lenvereeniging „Ons Belang" haar jaarver gadering onder voorzitterschap van den heer A. Balkenende. Uit het verslag van den secretaris-pen ningmeester A. Mullië bleek dat het leden tal thans 98 bedraagt. Geleverd waren 1619 hl kolen. De inkomsten waren 2141, de uitgaven 2087, batig saldo 53. Echter sloot hij zijn boeken met een nadeelig kas saldo van ruim 88. Het aftredende bestuurslid A. Mullië werd met groote meerderheid van stem men herkozen, terwijl eveneens de beide aftredende commissarissen Jae. de Smit en Adr. Poortvliet herkozen werden. Het voor stel van het bestuur om geen bode meer Amsterdam 1936-3% 100%—ICO Zeeuws Hyp. B-3% 99%—99% Cities Service Cy. P. 1958 5 55—55% A Amsterd. Bank 126%125% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 470%475 A De Schelde N.B. 40%40 C Am. Smelt Ref. 34%—34% A 1 JWi.il .li will 1 i J.,x. iOJ i Houth. Alberls 9797 Union Pac Rr. 73%73% C Int. Nickel Cy. 39%—38% Neu. óts jajuu-3 j.U0%100% O. Indië 37 1000-3 98%—98% -1 iep 0 4 78%76% Koloniale Bnk. 143%141 'Ovt- C Ned. H M. 1000 131—133% A v. Berkels Pat. 4545% A Philips Gem. B. afg. 193%196-99 Unilever 131%—130%-29% C Am. Car Foundry 21%—21%-% Anaconda Cop. 22%*>"%-% C Bethlehem St. 51%—50%-51 C Kennec Copper 2827%-28 C Rep. Steel 15%—15%-% i C U. States St. C. 45%—44%-% C North Am. Cy. 19%—19% A Kon. Petr. Mpij. 313%—309%-10% C Con tin. Oil Cy. 20%20% C Phillips Petr. Comp. 29%29% C Shell Union O.C. 10-10-% C Tide Water Ass. Oil 1010 A Ned. Scheepv. U. 106105 A H.V. Amsterdam 420%420% -18 A Java Cult. Mij. 173170 A N.I. Suiker U. 195—192 A Deli Batavia 209%—209-11 C Deli Mij. 1000 226%—226-30 Philips - - Aiih-i iKa - Obi.Markt KoninlcL - Rubber Markt Suiker (Wettte Schepen Tabak ge(Ieprvi»ePT& ii A Senembah 215215 C Baltimore Ohio 4%5 C Southern Pac. Cy. 13%13%-% A Southern Rlw. V1*14 A Amst. Rubb. C 201%—200%-199 A Deli-Bat. Rubb. 138%—137 A Hessa Rubber 118—119 A Serbadjadi S.R. 9695 WISSELKOERSEN. He„en. Gister. Londen 8 69 8 67 Berlijn 74 47% 74,32%' Parijs 4.91% 4 90% Brussel 31.37 31.29 New-York 185% 185%' aan te stellen werd aangenomen. Tever.s werd ook het bestuursvoorstel om in het vervolg het vervoer en het lossen van ko len vrij aan te besteden (ook onder niet- leden) aangenomen. De voorzitter deelde mede dat het bestuur tot het nemen v-r deze besluiten moest overgaan om het na deelig kassaldo weg te krijgen. KAMPERLAND. Door de bakkers alhier is de broodprijs met 1 cent per 8 ons ver laagd. BIERVLIET. Zaterdag werd de algemee- ne vergadering gehouden van de Coöp, Boe renleenbank te Biervliet onder leiding van den heer G. Buijsse. De rekening en balans over 1938 werden onveranderd vastgesteld. Uit de rekening blijkt, dat in 1938 aan spaargelden is ontvangen 29.892 en terug betaald 59.698; dat aan voorschotten is ge geven 33.950 en terug ontvangen 34.574; dat de op de reserve gebrachte winst 520 bedraagt; dat het totaal bedrag aan ont vangsten en uitgaven 365.445 groot is. Uit de balans bleek, dat aan voorschot ten uitstaat 115.229, dat bij de Centrale Bank te Utrecht 122.474 is gedeponeerd en dat het effectenbezit 24.551 bedraagt. Voorts dat aan spaargelden in totaal is in gelegd 138.001 en dat de rekening-courant houders in totaal 139.046 in credit hebben staan. Als bestuurslid werd herkozen de heer F. A. Cuelenaere en als lid van den Raad van Toezicht de heer Ch. P. Ongenae. SINT-KRUIS. In de algemeene vergade ring van de Weegbrugvereeniging „Alge meen Belang" werd tot secretaris-penning meester herkozen de heer J. Hubregse en tot bestuursleden de heeren A. Beun Beun en J. de Muynk. De inkomsten over 1938 bedroegen f 2134 de uitgaven f 150, batig slot f 1984. Het besluit werd genomen de Vereeniging in 1940 op te heffen, zoodat dan de weeg brug te Sint-Kruis zal verdwijnen, tenzij een particulier de exploitatie zou voortzet ten, wat zeer zeker in het belang van de gemeenschap zou zijn, daar Sint-Kruis anders geen weegbrug meer zou bezitten. Vooral in de suikerbieten-campagne zou dit veel moeilijkheden voor de verschillende landbouwers opleveren. GEVONDEN VOORWERPEN TE MIDDELBURG. Te bevragen aan het Bureau van Politie te Middelburg des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van 6 tot 8 uur n.m.: Alpinomuts, kinderhandschoen, rijwiel- belastingmerk, snoer kralen, taschje met ritssluit'ng, handschoen, stallantaarn, klein sleuteltje, rijwielhandbeschermer, kinder handschoen, R. K. kerkboekje, bruine al; opinmuts, oorbelletje, bos sleuteltjes. Bij vinders; Paar kinderhandschoenen, W. Wiegel, St. Janstr. 54; konijn, Labruijère, p.a. Wiessner, Blindenhoek 6; 2 pakjes „Henco" W. Bosdijk, L. Delft 78; paar kin derhandschoenen, R. Piera, Griffioen 100; Zangboekje, Jaantje Mulder, L. Giststr. S, regenkapje, J. v. Oosten, Veersche weg 22; vulpotlood, F. den Hollander, Segeersweg 7; insigne met letters, J. M. J., P. G. v. d. Steld, Beenhouwerssingel 39; broche, H. Cozijn, L. Delft 79; spaarboekje, J. den Hollander, Segeersweg 7; heerenhandschoen I. Bass e, St. Janstr. 18; zwarte poes, P. Houmes, Vlasmarkt 14; blauwe muts, It. de Jong, Balans 27; 4 breinaalden, J. Geljon, Oude Vlissingsche weg 9; kinderhandsehoen P. Bassie, Noord weg 133; dameshandschoen A. Willems, Koningsstr. 2; portemonnaie met inhoud, Nellie Stadhouders, K. Geere 20; dameshandsehoen, L. Joose, Iloogstr. 5; das (blauw met witte blokjes), A. du Bois, Penninghoeksingel 49; vulpotlood, W. den Hollander, Segeersweg 7; mantelband, M. Roskam, Winterstr. 9; dameshandschoen en rijwielbeTastingmerk, P. Tinbergen, Zuster straat 16; padvindersmes met schede, J. Verhage, Noordstraat 26; bril in étui, K. Verhaee, Groote Aheele 2, Soeburg; bruine handschoen, P. Huibrechtse, KI. Werfstr. 3; want, G. Jansen. Koestr. 1; bril in étui. .T. Volkers, Boeaai-dstr. 4 (2x bellen)muts, P. Koole, L. Viele 26; paar kinderhand schoenen, Nellie van Luik, Spuistr. 1; 1 ct., E. Batten, Molstr. 8. kinderhandschoen, Jo hanna de Graaf, Öostkerkplein 11; huissleu tel, P. Huijsson, Varkensmarkt 15. Indien bü een der vinders voorwerpen worden afgehaald, geve men daarvan ter stond kennis aan het Bureau van Politie. De Spaansche burgeroorlog,. Volgens officieele inlichtingen bedraagt het aantal Spaansche vluchtelingen, dat sedert Zondagavond de Fransche grens is gepasseerd omstreeks 40,000. De vrouwen, en kinderen worden in centrale punten bij eengebracht, van levensmiddelen voorzien en naar het binneland vervoerd Voor de gewonden zjjn maatregelen getroffen tot inrichting van kleine hospitalen ter plaat se, waar de dringendste zorgen gegeven kunnen worden. De soldaten worden ge ïnterneerd in een concentratiekamp in Ar« geles, waar 100,000 man kunnen worden ondergebracht. Men verwacht in de komende dagen een. stroom van 100,000 tot 140,000 personen, militairen en burgers. Wanneer men re kening houdt met de 130.000 vrouwen en kinderen, die de grens sedert een week reeds gepasseerd zijn, kan men het aan tal personen, dat Frankrijk een onderdak zal moeten geven, ramen op 270,000 tot 300 0000. De kosten worden geraamd op 8 tot 10 franken per persoon per dag. Sedert verscheidene dagen is ook een zekere hoeveelheid materiaal over de grens gekomen, o.m. een zestigtal vliegtuigen, vrachtwagens etc. Gistermorgen trokken de regeerings- troepen bij Le Perthus Frankrijk binnen in een tempo van 6000 man per uur. Zjj droegen alle soorten uniformen, met bun dels kleedingstukken en andere voorwer pen. Ofschoon zij zeer vermoeid waren, bleven zjj goed aan den rechterkant van den weg naar de interneeringskampen en had de politie niet de minste moeite met hen. De uitgeweken combattanten wor den na ontwapend te zjjn verdeeld over de verschillende ingerichte kampen, in af wachting van een beslissing over hun lot. Zjj, die den wenseh te kennen zullen ge ven naar het rechtsche Spanje terug te keeren, zullen dat kunnen doen, zoodra de omstandigheden dit veroorloven. Wat de anderen betreft, hun bestemming stelt een uiterst ingewikkeld probleem, waar mede de regeering zich reeds thans be zig houdt. In Le Perthus verwacht men, dat van daag 35000 militiemanschappen uit Puig- cerda de grens zullen overschrijden. Gis teren is men met de ontruiming van deze stad begonnen. De rechtsche opmarsch. Bijna 40 km scheiden de colonnes vluch telingen, burgers en gewonden, die in pa niek het strydtooneel ontvluchten, en het leger, dat den opmarsch der rechtschen tracht te stuiten. De republikeinsche sol daten van kolonel Modesto en luitenant kolonel Lister vormen op verscheidene ki lometers ten Zuiden van Figueras nog steeds een front. Generaal Rojo, de chef van den centralen generalen staf der link- sche troepen, is nog steeds in Spanje om de operaties te 'leiden. Het hoofdkwartier van generaal Franco meldt, dat aan het front van Cataloniê weer groote vorderingen zijn gemaakt. De rechtsche troepen hebben Labisbal tus- schen Gerona en de kust gelegen, bezet. Zij hebben ook Calonge, ten Westen van Palamos veroverd. Ook een groot aantal dorpen werden in bezit genomen. Vele krijgsgevangenen werden gemaakt. ring in Frankrijk. De Spaansche president Azana is giste ren in Haute Savoie, in het plaatsje Col- longes sous Salève, bij de Zwitsersche grens, aangekomen, waar hjj een bezoek brengt aan zijn zwager, den vroegeren Spaanschen consul-generaal in Genève. Azana was vergezeld van zijn vrouw, zyn schoonzoon, zijn secretaris en een adju dant. Hij zeide te wenschen, dat er spoe dig vrede in Spanje zou zijn. Hij voegde hieraan toe, dat zijn verblijf te Collonges vrij langdurig zou zijn en van de verdere gebeurtenissen zou afhangen. Hij zal in verbinding blijven met zijn vrienden in Spanje en Frankrijk. De meeste leden van het republikeinsche kabinet bevinden zich in de omgeving van Perpignan. Regeeringsvliegtuigen landen in Frankrijk. Drie S"jc.'ie regeeringsvliegtuigen zijn gistermiddag nabij Agen (Frankrijk!- geland. Zij waren doorboord door kogels. De toestellen zijn ontwapend. ®ok i*t de

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2