lp tyrvtrxttctfile $£Ciiitr;ff HIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANTE BUITENLAND. labo's Ü€@y Catalonië geeft den strijd op uinrehlard. SI r* w2 IÊEUM MIDDELBURG. SOES. IJfH WALCHEREN. Zai8.BEVF.LA2D. Een pop in Soester boeren- costuum voor Prinses Beatrix. NOORD-BEVELAND. Een Landbouw-crisis-A.B.C. De regeering en de link- sche soldaten vluchten naar Frankrijk. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Cr*. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. Jjgg NUMMER 31. xwmfi BLADEN. MAANDAG pjyjpj 6 FEH®- 19S®' EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeetingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bi? vooruitbetaling. ..Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct Gewijzigd reisplan voor de thuisreis van Curasao naar Nederland van Hr. Ms. „Gelderland". In verband met de, wegens stormweer, verlate aankomst van Hr. Ms. kanonneer boot „J. M. van Nassau" te Curasao is de thuisreis van Hr. Ms. .Gelderland" thans als volgt gewijzigd. Vertrek Curasao Vrijdag 10 Februari; aankomst-vertrek San Juan de Portorico Maandag 13 Februari; aankomst Horta Zaterdag 25 Februari; vertrek Horta Maandag 27 Februari. Aankomst Nieuwe- diep Dinsdag 7 Maart. De Bijenkorf staakt den verkoop van windbuksen. Naar aanleiding van de voorgevallen in cidenten met windbuksen heeft, zooals bekend, de vereeniging ter bestrijding der bandeloosheid zich in een request gericht tot den minister van justitie teneinde tot verkoop-verbod van windbuksen te komen. Tegelijkertijd richtte de vereeniging een verzoek aan de groote warenhuizen, om eigener beweging den verkoop stop te zet ten. Vandaag ontving de secretaris der ver eeniging van de hoofddirectie der „Bijen korf-' een brief waarin wordt medegedeeld, dat het artikel windbuksen niet meer ver kocht zal worden, noch door het hoofd kantoor, noch door de filialen. De vereeni ging heeft onmiddellijk haar grooten dank betuigd voor. zooveel medewerking. DE NOOD DER VARKENSHANDELAREN Telegram aan de Koningin. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond van Varkenshandelaren heeft in een telegram aan de Koningin Hare Maje steit verzocht bemiddeling te willen ver- leenen voor verbetering van bestaansmoge lijkheid der varkenshandelaren. Via het thans gevolgde systeem, aldus adressant, worden zij willekeurig, doch volstrekt on- noodig, door de Veehouderij centrale uit hun kostwinning en bestaansmogelijkheid ge- stooten en kunnen zij niet deelnemen aan levering van de door de regeering over te nemen varkens, die de helft bedragen van den geheelen afzet in Nederland. WIJ EN HET DERDE RIJK. Een rustige Duitsche persstem. „Niemand kan het meer waardeeren aan zijn rijksgrens waarlijk bevriende neutrale staten te hebben" aldus Hitler in zijn jongste rede „dan Duitschland". „Tot de landen" zoo knoopt de „Völki- scher Beobachter" daaraan vast „welke de Führer in verband mét deze verklaring in zijn rede van 30 Januari noemde, behoo- ren de beide Nederlanden. Duitschlands verhouding tot België is na de neutrali- teitsverklaring van koning Leopold den Derden door de nota van 't het rijk van 13 October 1937 principieel geregeld. De Brus- selsche neutraliteit en de onschendbaarheid van het Belgische staatsgebied werden uit drukkelijk erkend. Onze relaties tot Nederland hebben geen bijzondere staatsrechtelijke motiveering noodig. Tusschen Berlijn en Den Haag be staat een traditioneele vriendschap, welke ook de wereldoorlog niet kon verscheuren. Nederlands neutraliteit berust niet op een internationale overeenkomst, doch op een eeuwenoude onafhankelijkheidspolitiek." Het blad wijst er op, dat Londensche en Parijsche bladen sedert eenigen tijd moeite doen, om den burgers van Nederland het spook van een plotselingen Duitschen in val voor oogen te schilderen. „De goede Nederlanders" aldus het blad. „hebben een bedaard temperament, en ze hebben zich tot nu toe doofMit bedrog nog niet om den tuin laten leiden". AANHANGERS VAN HONGAARSCIIE NATIONAAL-CHRISTELIJKE BEWEGING IN ONS LAND. Contact met dr. Colijn. In November van het vorig jaar zijn drie ministers uit het Hongaarsche kabinet ge treden, die zich met de richting, welke de regeering insloeg, niet konden vereenigen. Tegelijkertijd traden om dezelfde reden 140 leden uit het Hoogerhuis en 80 uit het La gerhuis. Zij vormden een beweging, die zich meer in nationaal-christelijke richting wil de begeven. 3 wee vertegenwoordigers van deze Hon gaarsche beweging vertoeven thans in ons land. Het zijn de heeren graaf Gabor von Haller en baron Nicolaas Wesselenyi, die ïetA.N.P. een en ander van deze beweging hebben verteld. Juist aan ons land braeh- ®en bezoek, omdat zij Nederland als Hun ee\d voor 111111 politiek willen nemen, mnfhürv?? ziin: vrijheid naar binnen, on den chriQ^ naar buiten> gebaseerd li«rf rinnr ljken godsdienst en verwezen- ïun n emTtaire democratie. Hun. banden met Nederland zijn onlangs 7rLfe%n"rTT d00r een onderhoud, dat Haller voor een-ge weken had met minister-president dr Colijn, toen deze in Klosters (Zwitserland) vertoefde Over dit onderhoud heeft in het nummer van 27 Januari jl. van de „Magyar Nemzet" een hoofdartikel gestaan van de hand van graaf Von Haller, waarin dr. Colijn Ziin zienswijze over de Hongaarsche beweging en over het calvinisme in het bijzonder gaf en een in het Nederlandsch geschreven boodschap tot het Hongaarsche volk richt te. Dr. Colijn zeide daarin, dat men moet volharden in de beleving van de ordinan- ien Gods, daardoor invloed uitoefenen op zijn omgeving en te allen tijde toonen, dat ..calvinisten ook de beste vader- landers zijn. Vtfan 'iag hebben de beide Hongaren in Den Macorf™ h,°Ud gehad met Prof- C- A- kenner vJn ^°°5, raar te Oxford, die een xenner van de Donaulanden en van het minderhedenprobleem is. Tevens hebben zl van ue a. r. party hier te lande. Scheepsongevallen. Tydens den mist der laatste dagen had den op de Ooster- zoowel als op de Wes- terschelde verschillende scheepsongevallen plaats. Op de Oosterschelde is de goede renboot Stad Amsterdam 8 gestrand. De sleepboot Rivière met schepen op weg naar Antwerpen voer in de Wemeldinge- ley omhoog De schenen wisten nog in vlot water te blijven. Deze boot is met hoog water zon-Jer assistentie vlotgeko- men. De met stukgoed geladen motorboot Hendrika is nabij de Steenbergsche Vliet omhooggevaren en later met behulp van de sleepboot Leen vlotgebracht. Op de Westerschelde is de Engelsche zeeboot Beaverburn nabij Saeftinghe omhooggeva ren. Deze boot wist met hoog water op eigen kracht vlot te komen en is naar zee vertrokken. De motorboot Nussia 3 is eveneens vlotgekomen en naar Antwer pen doorgevaren. Zondagochtend is tusschen dé vuurtorens van Nieuwersluis en Kadzand het zeemo- torscheepje „Mado", kapitein Westers, dat geladen met ijzer op weg was van Londen naar Antwerpen, omhoog gevaren. De „Mado" is later op eigen kracht vlof ge komen en heeft de reis naar Antwerpen voortgezet. De sleepboot „Goliath", welke ter assi stentie was uitgevaren, is naar Vlissingen teruggekeerd. Faillissement. Heden is failliet verklaard Cornells de Bree, landbouwer, te Vrouwenpolder; rech- ter-commissaris mr. C. E. Muller; curator: mr. W. H. Vermaas, advocaat te Middel burg. DE OPENING VAN HET NIEUWE SCHOOLGEBOUW DER S.D.O.A. Daar men de persvertegenwoordigers Za terdag indeelde bij de derde groep, die van de kazerne naar het nieuwe schoolgebouw ging, is ons ontgaan, dat de handeling der opening van de deur der school geschiedde door mevrouw C. BerghuijsVeis Heijn, echtgenoote van den commandant der school, aan wie bloemen waren aangeboden. Ter aanvulling van het verslag in het tweede blad, zij het hier alsnog gemeld. EEN KONINKLIJKE GIFT. Naar men ons meldt heeft H. M. de Ko ningin een groot bedrag ter beschikking ge steld van het Leger des Heils, opdat deze organisatie zich zou belasten met het ver- distribueeren van een zoo groot mogelijk aantal dekens,'die een welkome beschutting zullen zijn in deze koude dagen. Met de grootst mogelijke spoed heeft bo vengenoemde organisatie zich gekweten van deze vereerende koninklijke opdracht en met de hulp van plaatselijke instanties voor armenzorg e.d. is een lijst opgemaakt, van degenen, die het eerst in aanmerking zou den komen voor deze welkome gift. Men deelde ons mee, dat de afdeeling in Goes op deze wijze de beschikking heeft ge kregen over een twintigtal wollen dekens, die Zaterdagmorgen zijn, bezorgd bij dege nen, die konden worden bedeeld. De verboden portieken. Zaterdag vielen weer eenige slachtoffers wegens het zonder gegronde reden vertoe ven in portieken. Bekeurd werden J. K. P. en C. F. te Kloetinge, G. V. te Kapelle en J. de R. te 's-Heer Abtskerke. Voorts werden bekeurd wegens het fiet sen in de Lange Kerkstraat op een tijdstip dat dit verboden is, M. W. S. en J. N. beiden te Driewegen. KOUDEKERKE. Zaterdag heeft de politie twee jongens, A. V. en A. M. opgespoord, die Vrijdagm'ddag een rijwiel van een rei ziger hadden ontvreemd. Het rywiel was reeds verkocht. SOEBURG. De gemeenteraad van Soe- burg komt Vrijdagmiddag in openbare ver gadering bijeen. Op de agenda komt o.m. voor stemming over het voorstel om in principe te besluiten tot verkoop van een perceel grond aan de Kanaalstraat in ver band met het staken der stemmen hier over in de laatst gehouden vergadering. Voorgesteld wordt voor het bestuur der ver. tot stichting en instandhouding van een school met den bijbel het voorschot op de gemeentelijke vergoeding over bet jaar 1939 vast te stellen op 1372, en dit voorschot voor de ver. voor chr. volkson derwijs 2054 te doen bedragen. Tenslot te wordt voorgesteld een nieuwe verorde ning tot verdeeling der gemeente in stern- districten vast te stellen. VERE. Naar wij uit het maandblad voor de Ned. Herv. gemeenten in den ring Ve- re met Sint-Laurens vernemen, zijn de heeren W. Kasse en L. Slabber opnieuw bevestigd resp. in de ambten van ouder ling en diaken. Te Kleverskerke, dat ker kelijk onder Vere ressorteert, werd tot ouderling gekozen de heer W. Besuyen, terwijl in de plaats van den heer J. Va der, die zich niet herkiesbaar gesteld had, tot diaken werd gekozen de heer W. Cor- ré. IERSEKE. Zaterdag is de mosselkwee- ker A. V. aan boord van de YE 155, ka pitein A Hamper, dusdanig gevallen, dat hij te Wemeldinge aan den wal moest ge bracht worden, vanwaar de patiënt naar huis is vervoerd per auto. De plaatselijke geneesheer verleende hulp. De hevige vorst van December 11. veroorzaakt onder we in 1938 in de Zeeuw- sche stroomen uitgezaaide Fransche oes ters nog een aanzienlijke sterfte, waarvan het percentage nog steeds toenemende is. Ouden van dagen, die zich den barren win- Ter gelegenheid van den eersten verjaar dag van Prinses Beatrix hebben vanmiddag te ruim twaalf uur vier kinderen, twee jon gens en twee meisjes, als geschenk van de geheele schooljeugd van Soest een pop in ooester boerencostuum aangeboden. H.K.H. Prinses Juliana heeft de schoolkinderen zelve ontvangen. By het geschenk was een gedichtje gevoegd, opgesteld door Benny Vreden, te Soest. Een bouquet van rose an jers en gele fresia's saamgebonden met wit groene linten, werd Prinses Juliana aange boden. Het gedichtje luidt als volgt: Jarig, klein prinsesje, Trots van Nederland, Op uw eersten jaardag, Kom 'k als afgezant, 'k Ben een Soester boertje, 'k Woon hier in de buurt, En de Soester kind'ren, Hebben my gestuurd. Alle Soester kind'ren Lief Prinsesje klein, Zullen in gedachten Heden by U zyn. 'k Wensch U daarom namens Heel die kinderschaar, Thans op uw verjaardag Een voorspoedig jaar. En die zelfde kind'ren Wenschen stuk voor stuk U een tyd van voorspoed, Liefde en geluk. 'n Rijk en zonnig leven, Vol van levensvreugd. Dat zyn thans de wenschen, Van de Soester jeugd. ters van '90 en '94 herinneren, zeggen dat de sterfte aanhoudt in langzaam tempo totdatde koekoek roept. Maar ook onder de Zeeuwsche oesters komen meer en hooger percentage dooden voor dan anders, als is dit niet te vergelijken met dat der vreemde. KRUININGEN. De stationschef van het station KruiningenIerseke, de heer Pro per, is met ingang van 1 Maart 1939 overgeplaatst naar Leerdam. SCHORE. Onder voorzitterschap van den heer A. Bierëns, hield de afd. Schore van de ziekenhuisverpleging „Zuid- en Noord- Beveland", Vrijdagavond een ledenverga dering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de afd. 587 betalende en 521 niet betalende leden telt (v.j. 598534) de achteruitgang is een gevolg van het ver minderde zielental in deze gemeente. De penningmeester deelde mede, dat de inkomsten 1390 bedroegen,, de uitgaven 1361, saldo 29. De aftredende bestuursleden, de hoeren J. Mieras, A. Kole en J. v. Koeveringe werden herkozen. Ingekomen was een verzoek van 3 le den om bij het hoofdbestuur aan te drin gen op vervallenverklaring van de bepa ling, luidende „dat 75 pet. wordt vergoed van alle bijkomende ziekenhuiskosten, ook vervoerkosten tot een maximum van 40 met uitzondering van de vervoerkosten daar men, tevens 'lid zijnde van de Maat schappij ziekenfonds „Noord- en Zuid-Be veland" bij dit art. geen belang heeft. Tenslotte werd het salaris van den bo de voor de vele werkzaamheden van 25 tot 35 verhoogd. WOLFAARTSDIJK. Woensdag- en Vrij dagavond werd door de gymnastieïcver- eeniging Udi een uitvoering gegeven voor leden en begunstigers en verdere genoo- digden. De gymnastieknummers, evenals het tooneelstukje, getiteld „Het Slippertje" werden goed uitgevoerd. Beide avonden werden met een dansje gesloten. Beide avonden was de groote zaal van het gebouw Tavenu geheel bezet. KAMPERLAND. Onze vroegere dorps genoot Arie Mullië Az„ thans te Delft, be haalde op de vaktentoonstelling voor kleermakers te Utrecht een zilveren 'lau werkrans. Onlangs is de heer C. Jongepier te Kou- dekerke afgetreden als secretaris van het district Walcheren der Landbouw Crisis Organisatie Zeeland. Wij hebben melding van dat afscheid gemaakt. Bij die gelegenheid heeft de heengaande functionaris een berijmd Landbouwcrisis- a.b.c. voorgedragen, dat, wegens den zach- ten humor erin, als tijdbeeld hier afgedrukt moge worden. Het luidt aldus: A is de Aanvang, bijna acht jaar geleên B is de Boer, waarvoor hulp toen verscheen C is de Crisis, die alom wordt gevoeld D is de Drukte, z'is al heel wat bekoeld E is het Einde, nog lang niet in 't zicht F is het Feestlied, dat dan wordt gedicht G dat is Goes, daar verstrekt men ons raad H is Den Haag, waar ook Goes onder staat I is de Invoer, daaraan stelt men perk J zijn de Jongens, die snakken naar werk K zijn de Koeien, in bussen geblikt L is het Leven, waarin men zich schikt M is het Menschdom, zoo wijs en zoo dwaas N is ons Neerland, vol boter en kaas O is het Opzicht, 't noodzakelijk kwaad P is het Puntje, waar 't paaltje bij staat Q is 't Quadraat, van den cirkel gezocht R is de Rompslomp, 't papieren gedrocht S is de Straf, als 'n overtreding gebeurt T is de Tarwe, op 't monster gekeurd U zijn de Uren, waarin is gewerkt V is het Varken, als big reeds gemerkt W is het Werk, soms zwaar en soms licht X is Xantippe, met haar grimmig gezicht Y is de Yver, die tot schrijven my dringt Z is de Zwaan, die den zwanenzang zingt.. WEER EEN SCHIETPARTIJ AAN DE HONGAARSCH-TSIECHOSLOVAAKSCHIU GRENS. In een Zondagavond door de Karpatho- Oekrainsche regeering uitgegeven officieel communiqué wordt medegedeeld dat Zon dagochtend 25 zwaar gewapende Hongaar sche „terroristen" naby Ungvar de grens genaderd zyn en met' zware machinegewe ren het vuur geopend hebben. Het vuren werd des middags nog voortgezet. Ver klaard wordt, dat de terroristen gedekt wer den door geregelde Hongaarsche troepen, het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Volgens de lezing van het Hongaarsche Telegraafagentschap is hier sprake van een provocatie van Tsjechische militairen, die de zich op Hongaarsch gebied bevindende Hongaarsche grenswachten Zaterdag en Zondag voortdurend onder vuur hebben ge houden. Het Hongaarsche militaire com mando heeft by het Tsjechische commando krachtig geprotesteerd. Reuter verneemt in militaire kringen te Praag, dat Hongaarsche en Tsjechoslovaak- sche verbindingsofficieren vandaag het in cident zouden onderzoeken. STREVEN NAAR UITBREIDING VAN DEN ANTIKOMINTERNGEEST. Domei meldt uit Tokio: Het Japansch- Italiaansch-Duitsche vriendschapsgenoot schap heeft het initiatief genomen tot het bijeenroepen van een conferentie van ge delegeerden van alle Aziatische volken, die geïnteresseerd zijn bij den strijd tegen het communisme met het doel den Antikomin- terngeest van Azië tot ontwikkeling te bren gen. De conferentie zou op 20 September te Tokio worden gehouden. De Spaansche burgeroorlog. Veel innemen maakt de maag van streek. Wrijf deze aangename zalf 's avonds op keel, borst en rug. De pappleister- werking en de dampen helpen meestal in één nacht. (Ingez. Med.) WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: meest matige, Zuidelijke tot Z.W. wind, licht tot half bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur, UKKEL: zwakke tot matige wind uit Z. tot Z.W. richtingen, over het algemeen vrij schoon weer, plaatselijk nevel en m st, voor al op het laatst van den nacht, matige temperatuur met nog nachtvorst. Dl 7 Febr. Zon op: 7 h 34; onder: 16 h 55- Licht op: 17 h 25. Maan op: 21 h 48; onder: 8 h 29. L.K. 11 Febr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Februari Hoogwater. Laagwater. Maandag 6S 2.19 14.51 9.07 21.14 Dinsdag 7 3.05 15.37 9.54 21.58 Woensdag 8 3.53 16.24 10.40 22.43 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Februari. Hooewarwr -Laagw»*»r. Maandag" 6 S 4.27 16.54 10.00 22.20 Dinsdag 7 5.13 17.38 10,49 23.07 Woensdag 8 5.57 18.21 11*7 23.52 Catalonië heeft den strijd tegen Franco opgegeven. Van de Fransch-Spaansche grens wordt gemeld, dat de linksche autori teiten, die het bewind in en over Catalonië voerden, en ook leiding geven in het cen trale regeeringsgebied Zondag naar Frank rijk zijn gevlucht. De president der Spaan sche republiek Azana, de president der Ca- talaansche generaliteit Companys, de voor zitter der voormalige Baskische regeering Aguirre en eenige ministers uit de regee- ring-Negrin zijn naar Frankrijk uitgewe ken. De regeeringstroepen die zich nog in het republikeinsche gebied bevinden wij ken eveneens naar Frankrijk uit. Nadat Zaterdag de stad Gerona door de troepen van Franco was ingenomen werd Zondag de rechtsche opmarsch, zonder noemenswaardigen tegenstand voortgezet; Tegen den avond werd gisteren de stad Fi- gueras, waar de regeering na haar vertrek uit Barcelona zetelde, en op enkele kilome ters van de Fransche grens gelegen, door Franco's troepen bezet. Zondagmorgen wa ren de ministers reeds vertrokken naar een klein plaatsje op Catalaansch gebied nabij de Fransch-Spaansche grens. Daar werd nog een zitting van het kabinet gehouden, waarna de regeering uiteen ging. Zondag middag kwam president Azana, die tot de grens begeleid werd door minister-president Negrin, op Fransch gebied aan, tegelijk met minister Giral en den voorzitter van de Cortes Martinez Barrio. Later volgden nog verschillende regeeringspersohen met gevolg en eveneens de minister van bujten- landsche zaken Alvarez del Vayo. Gemeld wordt, dat president Azana en eenige minis ters zich via Perpignan naar Parijs hebben begeven. In welingelichte kringen denkt men, dat de reis van den president van Spanje beteekent, dat Azana, en in het al gemeen alle naar Frankrijk uitgeweken links-Spaansche figuren, niet geneigd zijn, de door Negrin voorgestane wijze van ver zet te steunen. Kort voor het vertrek der regeering uit Spanje is nog een overeenkomst gesloten met Frankrijk over de toelating van de zich terugtrekkende republikeinsche strijdkrach ten. De vluchtende soldaten zullen aan de grens ontwapend worden waarna zij, door Fransche militairen begeleid, het Fransche grondgebied kunnen binnentrekken. Deze toelating van soldaten zou hedenmorgen aanvangen, nadat de vluchtende burgerbe volking en vele autotransporten zouden zijn geëvacueerd. Tonnen voedsel zijn aan de grens opge stapeld om aan de vluchtelingen uit te dee- len en speciale treinen zijn gerequireerd om de duizenden Spanjaarden naar het binnen land door te zenden. Men verwacht dat in den loop dezer week een 140.000 Spaansche soldaten Frankrijk binnen zal konien. Zij zullen in speciale kampen worden onderge bracht. Tal van vrachtauto's met Spaansche kunstschatten zijn gister |de Fransch Spaansche grens gepasseerd. Zij zullen naar Zwitserland worden doorgezonden. Op weg van Figueras naar de grens zijn deze vrachtauto's gebombardeerd door linksche vliegtuigen. Het is nog niet bekend of de kunstschatten schade hebben geleden. ""Op het vliegveld te Carcassonne zijn gis termiddag twee eskaders van 12 republi keinsche jachtvliegtuigen geland. Ook in II- lats zijn drie vliegtuigen gedaald. Hedenmorgen werd uit Le Perthus ge meld, dat om half vijf vanochtend de eer ste republikeinsche legereenheid, een pele' ton cavalerie, over de grens is gekomen. De mannen werden onmiddellijk ontwa pend. Thans komen de afdeelingen in onaf gebroken stroom over Se Fransch-Spaan sche grens. Minister-president Negrin naar Frankrijk gevlucht. Havas meldt uit Le Perthus, dat minis ter-president Negrin hedenmorgen te 3 h 45 de Fransche grens gepasseerd is in gezelschap van den minister van staat Hospitaiet, den minster van onderwijs, Blanco, den minister van justitie, Pena, en den minister van binnenlandsche zaken. Gomez. Het geheeie gezeiscnap reisde' in acht auto's waarvan één de sporen van schoten vertoonae. Vernomen wordt, dat alle schikkingen zijn getroffen voor het overbrengen der regeering naar de centrale zöne. De nieu we zetel der regeering staat echter nog niet vast: Valencia, Murcia en Carthage- na zouden in aanmerking komen. De minister van buitenlandsche zaken, del Vayo, is gisteravond uit Spanje te ruggekeerd in gezelschap van den minister van financiën, Mendez Aspe. Gisteravond te 20 uur is de regeering in de nabijheid van Agulana bijeengeko men. Besloten werd, dat Negrin onverwijld naar de centrale zóne zou vertrekken. De generale stal van de vloot eveneens naar Frankrijk. Gistermorgen is te Port Vendres in twee schepen uit Las Rosas een dertigtal officie ren en ondersecretarissen, die tezamen den generalen staf van de vloot vormden, aan gekomen. De beide oorlogsscheepjes, snel varende vaartuigen, elk voorzien van twee torpedolaneeerbuizen, maar zonder brand stof, kregen verlof om 48 uur in Port Ven dres te blijven in afwachting van instruc ties der admiraliteit te Toulouse. Voorts zyn twee kleine scheepjes met zestien re- geeringsofficieren door de douane in be slag genomen. Een zeer'belangrijke hoeveel heid wapens van Duitsche herkomst werd aan wal gebracht. Luchtaanvallen op Figueras. Uit betrouwbare bron verluidt, dat Figue ras gistermorgen een bombardement heeft doorgemaakt, dat tot de ergste van den oorlog behoorde. Het aantal slachtoffers is niet bekend: den avond tevoren had vrijwel de geheele burgerbevolking de stad verla ten. Reeds Zaterdag heeft een bombarde ment op Figueras 300 dooden en 800 ge wonden geëischt. De rechtsche opmarsch. De snelle opmarsch der rechtschen in Ca talonië geschiedt overal in vrachtauto's, die voorafgegaan worden door tanks en met machinegeweren bewapende auto's. Uit Latour de Carol wordt gemeld, dat de rechtsche troepen vanochtend Seo de Urgel zijn binnengetrokken. Verder zijn zij echter niet opgerukt. De 26ste divisie trekt op Puigcerda terug en laat de bruggen achter haar in de lucht vliegen. In Puigcerda is 't rustig. Het grootste deel van de bevolking te Seo de Urgel is naar Andorra gevlucht. De laatste vrijwilligers over de grens. Vanochtend trokken de laatste 5.000 leden van de internationale brigades over de Fran sche grens langs een pas bij Le Perthus, die geheim gehouden wordt uit vrees voor lucht- aanvallén. Over den weg van Figueras naar Le Perthus beweegt zich een tragische stroom van vluchtelingen voort. Aan de grens bevinden zich duizenden vrouwen en kinderen, die geen voedsel en zelfs geen wa ter hebben, zoodat velen sterven. De Fran sche autoriteiten laten de vluchtelingen toe in afdeelingen van 2.000 personen, die van voedsel voorzien worden, zoodra zij zich op Fransch gebied bevinden. De strijd in het Verre Oosten. DE CfflNEESCHE GUERILLA. De laatste twee weken hebben de Japan- sche troepen, volgens berichten van Chi- neesche zijde, in hun strijd tegen de Chi- neesche guerillabenden in Hoenan, Hoepeh en Kiangsi, zware verliezen geleden. Min stens 2.000 Japansche officieren en man schappen zijn gedood of gewond en de Chi- neezen veroverden een groote hoeveelheid legervoorraden. Zoowel de Chineezen als de Japanneezen brengen ruime versterkingen naar de fronten in het Zuiden. Honderden Japansche soldaten zouden gedood zyn bj)

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1