fov&trïncïule GOESCHE COURANT) De opening van het nieuwe schoolgebouw der S.D.O.A. Reisbureau LAAGLAND VAN HENGEL Co. BINNENLAND. oss. CüSSELDORF KEULEN BONN MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. Een opkomende griep. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgse** Cr». Bureauxte MIDDELBURGSf. Pielerstr. 21, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 c». NUMMER SO. DROS BLADEN. ZATERDAG 4 FEBR.10S*. EERSTE BLAD, 18É# JAARG. MIDDEL WRGSCHE COURANT Advertentiën 30 et per regel, ingezondëa mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager, Tarief op aanvraag. Familieberichten ea dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleioe Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. .„Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct, HET PRINSELIJK GEZIN NAAR SOESTDIJK. Prinses Juliana, Prins Bernhard en Prin ses Beatrix zijn heden in den loop van den ochtend uit Den Haag naar Soestdijk ver trokken. De nota van minister Goseling een „door en door partijdig stuk". De Telegraaf noemt de nota van mi nister Goseling aan de Tweede Kamer in zake Oss de „dupliek van een advocaat", waarin een handig pleiter met veel woor den een zwakke zaak verdedigt. Het blad betoogt andermaal, dat na de komst van de marechaussee de zuivering van Oss begon nen is. „Dag en nacht heeft de marechaussee ge ploeterd. Zij heeft daarvoor grooten lof ont vangen en terecht. Nu zegt minister Gose ling, dat de mannen door de pers „over het paard getild zijn". Neen zoo is het niet. Als zfl ten onrechte geprezen, dus over het paard getild zijn, dan geschiedde dat door iemand, die minister Goseling niet durft noemen. Hare Majesteit de Koningin heeft het volgende tegen de marechaussee ge zegd, ter gelegenheid van de decoratie der mannen. Een zeldzaam moeilijke taak is U opge dragen. Gij hebt de voldoening gesmaakt, dat gij een geheele streek van Nederland hebt bevrijd van een zwaren druk, dien een troep misdadigers vele jaren op haar heeft gelegd. Ik wensch den kapitein en U oprecht geluk met dit succes. Met voldoening kan Ik hier getuigen, dat niet tevergeefs een beroep op Uw offer vaardigheid is gedaan. Bij deze gelegen heid is opnieuw gebleken, dat ijzeren wils kracht en stelselmatig doorzetten onher roepelijk tot het gestelde doel leiden. Moge het U gegeven zijn even voorspoedig te zijn bij de vervulling van de verdere taak, die te Oss en omgeving nog wacht. Deze Koninklijke woorden had de minis ter in zijn nota moeten afdrukken. Meer dan een artikel in de kranten noodzake lijk gevolg van deze woorden zal de Ko ninklijke toespraak de marechaussee heb ben verheugd. Zulke woorden uit den mond van de Koningin zijn zeldzaam." Het blad besluit: „Neemt men aan, dat alles wat de mi nister nu zegt, juist is dan nog had men de marechaussee Koninklijk onderschei den als fatsoenlijke menschen moeten be handelen. Dan nog kan de ministerde haast niet verklaren, waarmee de maatre gelen genomen zijn. Maar alles wat de mi nister zegt is niet juist. Legt men zijn no ta naast de pleidooien van mr. James, dan verdwijnen nagenoeg alle beschuldigingen van den minister als sneeuw voor de zon. Slechts enkele kleine fouten kan men de marechaussee aanwrijven en aan dien maatstaf gemeten had deze minister reeds lang van zijn bevoegdheden ontheven moe ten zijn. De Osscbe nota weerlegt de pleidooien van mr. James niet. Zij tracht het ook niet te doen, omdat zij het niet kan. De nota is een' door en door partijdig stuk werk en geenszins dat van een staatsman. Men moet trouwens ook iemand van het formaat van dr. Abraham Kuyper zijn om te durven bekennen, dat men gefaald heeft". AANHOUDINGEN OP DEN WEG. Men zij voorzichtig. Den laatsten tijd komen bij den A.N.W.B. telkenmale klachten van automobilisten bin nen, welke daarop neerkomen, dat zij on derweg zijn aangehouden door in burger ge- kleede personen, welke zich opwerpen als ambtenaren van de Vrijwillige Verkeersin- spectie en in deze hoedanigheid controlee rend willen optreden, terwijl deze men schen met de Vrijwillige Verkeersinspectie zelf niets te maken hebben. In één geval werd door iemand die ten slotte niet de minste bevoegdheid bleek te bezitten, een remproef met een aangehou den auto uitgevoerd. Een tweede, ernstiger geval deedzich dezer dagen voor: een auto mobilist wérd met zijn auto door een langs den weg staand persoon aangehouden, die hem opdracht gef eenige fietsers in te ha len, welke volgens hem een overtreding hadden begaan, zoodat hij ze moest bekeu ren. De automobilist gaf hieraan gevolg en het slot van de geschiedenis was, dat een aanrijding met één der wielrijders plaats vond, en dat bij het daarna door de werke lijke politie opgemaakte proces-verbaal bleek, dat de aanhouder elke bevoegdheid miste. Behalve dat de gemiddelde weggebruiker niet precies op de hoogte is van de bevoegd heden van leden van deze inspectie en dus ook niet weet dat deze nooit zelfstandig op treden, doch slechts in samenwerking met een officieelen ambtenaar, bestaat er m het algemeen een zekere schroom om in burger gekleede ambtenaren naar legitimatiebe- Er zijn menschen, die denken, dat zij in een ondergeschikte betrekking slechts de werkuren behoeven te vol einden, zonder zich druk te maken of geregeld te arbeiden voor hen staan armoede en mislukking voor de deur. wijzen te vragen, omdat in de practjjk zoo telkens blijkt, dat tie bona-fide ambtenaren zich hierdoor gekwetst gevoelen, zoodat vaak minder prettige ervaringen voor den aangehoudene hiervan het gevolg zijri. Het is nog niet uitgemaakt of het hier telkens dezelfde persoon is die optreedt, doch in ieder geval brengen dergelijke prac- tijken niet alleen het loffelijk streven van de Vrijwillige Verkeersinspectie in discre- diet, doch werken zij ook eén onzekerheid omtrent het toezicht op den wég in de hand, welke de verkeersveiligheid sléchts kan be- nadeelen. Duidelijk wordt hier weer geïllustreerd, hoezeer de verschillende verzoeken van den A.N.W.B. aan de regeering, om tot een uni form legitimatieteeken voor controleerende ambtenaren te komen, gemotiveerd zijn. Voorloopig zij men op zijn hoede en eische in elk twijfelgeval legitimatie. 40.000 KG MELKPOEDER VOOR DE HONGERENDE SPAANSCHE KINDEREN De Commissie „Hulp aan Spanje" deelt ons mede, dat zij door de talrijke giften, welke zij van vele zijden ontvangen heeft ter leniging van de ontzettende ellende en honger der Spaansché bevolking en in het bijzonder der Spaansché kinderen in staat is gesteld dezer dagen 40.000 kg melkpoeder naar Spanje te verzenden. Bijna 15000 zuigelingen kunnen hierdoor gedurende 1 maand van melk worden voor zien. Tusschen y.raaibaiik doodelijk verminkt. De 44-jarige metaalbewerker G. Westen berg, gehuwd en vader van één kind, werkzaam aan de machinefabriek der N V. Gebr. Stork en Co., geraakte met zijn hoofd tusschen de onderdeelen van een draaibank. De man werd ernstig verminkt en moet onmiddellijk dood zijn geweest. Bij K.B. van 28 Januari 1939, is aan mr. G. Kirberger op zijn verzoek met in gang van 1 Maart 1939 eervol ontslag ver leend als raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Hedenmorgen te elf uur waren in de cantine van de kazerne aan de Korte Noordstraat te Middelburg vele genoodlg- den met den commandant, de officieren en onderofficieren der S.D.O.A. bijeen ter bij woning van de officieele opening van het nieuwe schoolgebouw aan het Molenwater. De Commandant der School, luitenant kolonel G. Berghuijs, heeft daarbij de aan wezigen als volgt toegesproken: Generaal, geachte aanwezige dames en heeren, officieren en onderofficieren van de S.D.O.A. Als Commandant der S.D.O.A. acht ik het mij een groot voorrecht U allen hier op dit oogenblik welkom te mogen heeten. In het bijzonder verheugt het mij U, Generaal van Nijnatten als bevelhebber in de 3e militaire afdeeling hier met Uwen adjudant tegen woordig te z'en, doch ook van U allen, die wel aan mijn uitnoodiging tot bijwoning van de feestelijke opening van het school gebouw hebt willen gevolg geven, waaron der in de eerste plaats mag noemen, de bur gemeester en de gemeente-secretaris, militaire en burgerautoriteiten, vertegen woordigers van diverse besturen, heeren van de pers, kortom van U allen, hier te genwoordig, stel ik de aanwezigheid zeer op prijs. Dat de Commissaris der Koningin en me vrouw Quarles van Ufford door een buiten- Iandsche reis hier niet tegenwoordig kun nen zijn spijt mij zeer, terwijl ik het even eens zeer betreur, dat mijn chef, de kolonel Pabst, door een ongesteldheid werd "belet hier van zijn belangstelling te getuigen. Dat ik voor een oogenschijnlijk zoo wei nig belangrijk gebeuren als toch in het al gemeen de opening van een schoolgebouw is, zoo'n groote verscheidenheid van perso nen en lichamen, uitnoodigde, moge in mijn verdere openingswoord nadere verklaring vinden. Immers het betreft hier toch niet de opening van een willekeurig schoolge bouw voor een der plaatselijke middelbare oi lagere scholen, doch een gebouw voor een centrale kadersehool, in de weermacht, ons nationale instituut, hetwelk in de ern stige tijden, welke wij thans beleven, meer dan ooit in het centrum der belangstelling staat. Onwillekeurig gaan op dit oogenblik mijn gedachten terug naar 1 Augustus 1924, den oprichtingsdatum der S.D.O.A. Het zij mij vergund hier even bij stil te staan om U den groei van deze inrichting te doen zien. De instelling van een school voor opleiding van admin-'stratief verlofskader was een ge volg van den wensch der legerleiding om voortaan voor de encradeering van ons oor- logsleger met administratief kader ook ge bruik te maken van dienstplichtig perso neel en daartoe dit personeel reeds bij zijn eerste-oefening in het leger in die richting te doen onle'den. Tevoren was wel reed§ in de mobilisatiejaren 19141918 met succes gebruik gemaakt van dienstplichtige admi nistratieve^ krachten -in ons Leger, die in n tijd bij een tijdelijke opleiding te Kam pen voor hun taak waren bekwaamd, doch n permanente opleiding voor adm:nistra- ■nt verlofskader had nog nimmer bestaan. behoefte aan administratief personeel voor ons oorlogsleger eisehte, mede in ver band met de inkrimping van het beroeps- personeel, een permanente opleiding. Ter voldoening aan dien eisch nu werd in 1924 de School voor opleiding van admini stratief verlofskader in Breda opgericht. Aanvankelijk nog niet als zelfstandig leger- instituut werd de school op 1 Augustus van dat jaar, in tegenwoordigheid van den toen- maligen Inspecteur der Militaire admini stratie, wijlen kolonel v. d. Bosch en nog enkele andere militaire autoriteiten officieel geopend. De dienstplichtige .leerlingen van dien eersten cursus waren reeds op 1 Juli tevoren bij het 6e regiment infanterie on der de wapenen gekomen. Toen ik op 22 Juli 1924 werd aangewe zen om met deze dienstplichtigen op 1 Augs. een opleiding voor dienstplichtige compag nies-administrateur aan te vangen, was daarmede het fundament gelegd voor de tegenwoordige S.D.O.A. Van dien datum af bestaat de School al was dit nog in een anderen vorm van samenstelling dan thans. Toen beschikte ik als leider dezer in richting over: 1 tweede-luitenant der M. A.; (thans als kapitein werkzaam bij de school); 1 tweede luitenant der infanterie; 1 sergeant-majoor administrateur (thans als adjudant onderofficier nog bij de school werkzaam)en over 1 sergeant der infanterie; terwijl het aantal dienstplich tigen, dat per ploeg moest worden opge leid ongeveer 40 bedroeg en mij als lesloka len beschikbaar stonden twee lokalen van de S.R.O.I.^op de bovenverdieping van de oude Kloosterkazerne te Breda. Na herhaaldelijke reorganisatie in den loop der laatste 15 jaren zien wij de S.D. O.A. thans uitgebreid tot een legerinrich- ting met 11 officieren en 29 onderofficie ren benevens de noodige werklieden en werkvrouwen, waarbij thans per cursus van 7 maanden ongeveér 360 dienstplich tigen moeten worden opgeleid, wat voort aan niet meer zal geschieden als voorheen in een bij voortduring gestegen aantal meer of minder geschikte leslokalen van diversen vorm, doch straks na het betrek ken van het nieuwe schoolgebouw in 16 leslokalen van gelijken vorm en gelijke grootte. Als ik nu naar voren heb mogen brengen wat, vergeleken bij 1924 de S.D.O. A. thans is, dan vergeet ik niet, dat de perfectionneering van dit legerinstituut is verkregen. Ie. door de steeds ondervonden mede werking van achtereenvolgens opgetre den inspecteurs van de M.A.; 2e. door den voortdurenden en gewaar- deerden steun van de He afdeeling van het Departement van Defensie; 3e. door de voortdurende toegewijde en opgewekte plichtsbetrachting van al het bij de school werkzaam en werkzaam ge weest zijnde personeel, officieren en on derofficieren,waarbjj mijn gedachten uit gaan' naar velen van hen, die door de overplaatsing naar Middelburg op 1 April 1933 of later de school verlieten en van wie thans een enkele in ons midden is en tenslotte niet in het minste door den betoonden ijver en' goede plichtsvervulling van die duizenden dienstplichtigen, die hier bij de school hun dienstplicht in ge trouwheid volbrachten en zich mede daar door in de voor de weermacht moeilijke tijden, welke achter ons liggen, goede Va derlanders hebben betoon'! En als ik er dan verder op dit oogen blik aan denk, dat voortaan een zoo goed ingericht schoolgebouw der S.D.O A. ter beschikking zal staan, dan gaan mijn ge dachten terug naar Augustus 1937, toen mij de opdracht werd verstrekt om op korten termijn voorstellen in te dienen, bij welker uitvoering het mogelijk zou zijn de capaciteit der school te vergrooten en wel zoodanig, dat alsdan ongeveer 360 dienstplichtigen per cursus zouden kun nen worden opgeleid, wat vergeleken bij het tot dat tijdstip per cursus opgelei de aantal dienstplichtigen meer dan een verdubbeling van het aantal leerlingen be- teekende. Eenvoudig scheen mij aanvankelijk de oplossing niet en ik zag vele mogelijkhe den. Slechts één ding stond vast, nl. dat, dat het toen bestaande kazernement alhier ten eenenmale onvoldoende was dit getal dienstplichtigen te herbergen. Na overweging van vele mogelijkheden, meende ik tenslotte de oplossing van dit aanvankelijk zoo moeilijk schijnende vraag stuk gevonden te hebben door voor te stellen het toen bestaande kazernement te vergrooten en dan tevens een nieuw schoolgebouw te doen verrijzen. En als ik dan thans terecht mag constateeren, dat deze mijne voorstellen werkelijkheid zijn geworden, dan ben ik mij op dit oogenblik toch wel klaar bewust, dat die voorstellen het nimmer tot een zoo goed einde zouden hebben gebracht, indien niet van den aan vang af het gemeentebestuur van Middel burg zoo'n tegemoetkomende en juiste houding tegenover die voorstellen had aangenomen en indien ook de toenmalige eerstaanwezend Ingenieur te Bergen op Zoom de kapitein der genie Marlet niet op zoo'n voortreffelijke wijze had medege werkt tot verwezenlijking van de door mij aangegeven mogelijkheid Hier acht ik het thans de plaats Burg. en Weth. van Middel burg hartgrondig dank te brengen voor die houding en tevens om kapitein Marlet mijn waardeering te betuigen voor de wij ze, waarop hij mijn gedachten en wen- schen vorm heeft gegeven in het tot stand gebrachte gebouw. Met zijn helpers, de luitenant der genie Engelbrecht, den opzichter der fortificatiën v. d. Berg en den tijdelijk opzichter Groenenberg heeft hij binnen de door het departement van defensie gewenschte grenzen een gebouw tot stand gebracht, wat hem en zijn hel pers voldoening kan schenken en hem tol in de verre toekomst tot eer zal strekken. Hiervoor, alsmede voor de prettige samen werking in dezen mijn harteïijken dank. Spr. besloot hiermede zijn openingswoord. Vervolgens verzocht de overste allen in groepen onder leiding van hem en de of ficieren naar het nieuwe schoolgebouw te gaan om de daadwerkelijke opening bij te wonen en het gebouw te bezichtigen. Zooals wij in ons nummer van 14 Janu ari reeds meldden, maakt de school een zeer goeden indruk. Na afloop der bezichtiging werden in de zalen op de bovenste verdieping ver- verschingen aangeboden en was er gelegen heid het woord te voeren. Op een en ander komen wij Maandag nader terug. CARNAVAL vier dagen (1821 Februari) Hotel en Reis, |S alles inbegiepen, voor AT1. JU Prima Hotels. Alle inlichtingen. MARKT 17 MIDDELBURG TELEFOON 166 illtfez. Meu RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Middelburg en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Januari 1939 in gelegd 142733 enterugbetaald 119762. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 43897. DE BRAND OP D~ KALVERMARKT. Het onderzoek der politie naar de oor zaak van den gisternacht plaats gehad hebbenden brand, heeft tot de conclusie geleid, dat de oorzaak moet worden ge zocht in het feit dat de koopman v. d. V des avonds, toen hij in zijn pakhuis was als dikwijls daar bij heeft gerookt en dit ook deed toen hij in den wagen met ma nufacturen moest zijn. Alles wees er op, dat in dien wagen de brand is begonnen en een vonkje in het goed heeft liggen smeulen tot het vuur Ontstond. Het paard, dat v. d. V. nog slechts kort in zijn bezit had, was door de hevige vuur zee niet meer te bereiken, en moet den verstikkingsdood zijn gestorven. Rolschaatsen-manle. Ook te Goes wordt de rolschaats onder de jeugd meer populair, niet altijd ten ge rieve van wandelaars, wielrijders, enz. De hulp der politie werd reeds ingeroepen voor de smalle Papegaaistraat waar men den menschen overlast bezorgde. Het roode achterlicht. Regelmatig vallen er slachtoffers, die het roode achterlicht van hun rijwiel niet goed verzorgen. Gisteren werden deswege be keurd de heeren M. N. de J. en L. P. B. v. d. R. te Goes en mej. L. B. te Kattendjjjke. VERSTEKELING. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd op het politiebureau alhier een verste keling in arrest gesteld, die was ontdekt op het Zweedsche stoomschip Ariël, op weg van Londen naar Dakar en welk schip in de haven alhier kwam om te kunkeren. Bij zijn verhoor verklaarde de versteke ling een 18-jarige matroos te zijn van Fin- sche nationaliteit. Hij had zich te Londen heimelijk aan boord verstopt. De jongeman had echter geen enkel identiteitspapier, al leen een zgn. geboortebewijs zonder portret of vingerafdrukken, zoodat er geen enkel bewijs was dat dit van hem was. De kapitein van de Ariël heeft zich Vrij dagmorgen met den Finsehen consul te Rot terdam in verbinding gesteld, die te kennen gaf geen bezwaar te hebben dat de verste keling bij hem zou worden gebracht om de- re zaak af te handelen. De commissaris van politie te Vlissingtu had daartegen echter wel bezwaren, daar de Ariël inmiddels naar zee zou vertrekken. Zij stelde zich in ver binding met de politie te Rotterdam die deze zaak met een Finsehen consul aldaar heeft besproken, waarbij bleek dat de consul zich in geen geval geldelijk voor de verstekeling aansprakelijk wilde stellen. De Rotterdam- srhe politie heeft daarop den man verboden naar'Rotterdam te komen. De commissaris van politie te Vlissingen heeft toen geweigerd den verstekeling op het bureau te houden. De politie heeft hem weer, aan boord van de Ariël gebracht, zoo dat de kapitein gedwongen was den onge- wenschten gast aan boord te houden, waar op het schip Vrijdagmiddag naar Dakar in Zuid-Afrika is vertrokken. Aldaar zal de kapitein natuurlijk trachten zijn blinde pas sagier, hetzij openlijk, hetzij heimelijk, kwijt te raken. Het lot van deze zwervers der zeeën, die de politie te Vlissingen telkens weer op haar weg tegenkomt, is wel hard. Overal waar zij komen zit de politie achter hen, omdat men nergens op hun aanwezig heid is gesteld. AAGTEKERKE. Donderdagavond hield de C.J.M.V. „Excelsior" haar 5e jaarver gadering onder leiding van ds. J. G. Pan- huise. De secretaris, de heer A. de Vos bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat er van een goed vereenigingsleven kan worden gesproken, en dat het ledental van 6 op 13 was gekomen. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er een ba tig saldo te boeken viel. De aftredende bestuursleden de heeren ds. Panhuise en A. Wil'lemse werden herkozen. De heer A. Willemse gaf een bijbel inleiding over Ps. 119 vers 153 tot 160, en de heer J. Hugense een opstel over dr. Maarten Luther. Vervolgens werd door de heeren P. Wil lemse, L. Boogaard en F. Bakker een voor dracht geleverd. Donderdagavond hield de Burger wacht haar jaarvergadering onder leiding van den heer N. Minderhoud, die in zijn openingswoord alle aanwezigen welkom heette, in het bijzonder burgemeester Hos selaar en den instructeur J. Bakker. Ver der toonde de voorzitter aan dat op het afgeloopen jaar met trots kan worden WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BELT: meest matige tot zwakke Z.W.. wind, nevelig tot helder of licht bewolkt, droog weer, overdag lichte dooi tot tempe ratuur om het vriespunt, des nachts lichte vorst. UKKEL: Matige wind uit Z.W. tot W. richtingen, vrij schoon weer, toenemende bewolking, plaatselijk nevel of mist, lichte nachtvorst, zachter. Zo. 5 Febr. Zon op: 7 h 38; onder; 16 h 51; licht op: 17 h 21; Maan op: 19 h 05; onder 7 h 36; L.K.: 11 Febr. Ma 6 Febr. Zon op: 7 h 36; onder 16 h 53; Licht op: 17 h 23; Maan op: 20 h 28; on der 8 h 03. L.K.: 11 Febr. Hoog- Zaterdag Zondag Maandag Hoog- Zaterdag Zondag Maandag en Laagwater te Vlissingen: Februari Hoogwater. Laagwater. 4 0.52 13.20 7.33 19.49 5 1.37 14.06 8.22 20.32 6 S 2.19 14.51 9.07 2L14 en Laagwater te Wemeldinge: Februari. Hoogwater. Laagwater. 4 2.53 15.18 8.27 20.51 5 3.42 16.07 9.15 21.J5 6 4.27 16.54 10.00 22.20 Mijnhardtjes stuiten haar voortgang. Doos 30 en 50 ct (lngez. Med.) terug gezien. Vijf medailles, een lauwer- takje en een beker werden door de ver- eeniging behaald. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er een batig slot te boeken viel. De aftredende bestuursleden de heeren A. de Visser en J. Boogaard werden herko zen. Er werd besloten een nieuwe medail- lekast aan te schaffen, enöök een stop horloge. Verschillende leden gaven hier voor pen renteloos voorschot. Na de pauze hield de heer J. Bakker, oud-marinier een vertelling over zijn Indische reizen en zijn Indische loopbaan. Daarna sprak de bur gemeester enkele woorden, hij feliciteer de de vereeniging met het aanstaande 5- jarig bestaan, en schetste verder de Bur gerwacht als nuttige vereeniging ook mede in verband met de 'luchtbescherming. De voorzitter dankte de beide sprekers voor de gesproken woorden. Vijf brevetten wer den uitgereikt aan personen, die geslaagd waren voor de proef van schietvaardig heid. Twee afgevaardigden werden geko zen naar de jaarvergadering te Utrecht nl. N. Minderhoud en C. Jongepier. BIGGEKERKE. Donderdagavond hield de Coöp. kolenvereeniging „Helpt Elkan der" U.A., onder leiding van den heer P. Janse haar jaarvergadering. In een kort openingswoord wenschte de voorzitter de leden een gelukkig nieuwjaar toe, terwijl hij het betreurde, dat de jaarvergaderingen elk jaar door zoo weinig leden worden be zocht. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat over 1938 zijn geleverd van schip en wagon: 211765 kg steenkolen; 5700 kg bruinkool; 3100 stuks turf en uit de opslagplaats: 46 hl steen kool; 320 kg bruinkool; 300 stuks turf. Ontvangen was 5464; uitgegeven 4589; verschil 875. Het saldo van het kolen- geld op de Boerenleenbank bedraagt f 697; het batig slot dus 178,38. De brandstof werd aan de leden geleverd „vrij thuis", terwijl een dividend van 4 kan worden uitgekeerd. Het aantal leden bedraagt 132. De aftredende bestuursleden de heeren A. de Witte en J. Jobse werden herkozen. Tot lid van de commissie van toezicht werd in de vacature Moens gekozen de hr C. Leijnse. Tot bode werd herbenoemd de hr A. de Witte. WESTKAPELLE. Vrijdag hield de dijk- werkersvereeniging „Hebt uw naasten lief als u zeiven" haar jaarlijksche ledenver gadering in het Evangelisatiegebouw. In zijn openingsrede bracht de voorzitter, de heer P. Westerbeke, na een woord van welkom tot de aanwezigen en in het bij zonder tot den burgemeester, die met zijn aanwezigheid blijk geeft mede te leven met en belang te stellen in het vereeni gingsleven der dijkwerkers, in herinnering, dat de ver. thans 10 jaar bestaat. Spr. memoreerde wat voor 10 jaar aan leiding gaf tot oprichting van een dijkwer- kersvereeniging, zoodat hij thans mocht constateeren, dat de ver. er in geslaagd is, door eensgezindheid te verkrijgen, wat voordien niet mogelijk scheen. Spr. waar deerde ook de goede verhouding, die er bestaat tuschen het bestuur van den Pol der Walcheren en de Ver.; steeds vindt zij gehoor en zoo mogelijk medewerking. In herinnering bracht spr. daarbij de uitnoo diging van een 4-tal dijkwerkers door het bestur van den Polder Walcheren om ter gelegenheid van het jubileum van H. M. de Koningin aan het défilé deel te ne men. Ook deelde spr. nog mede, dat het' be stuur der ver. ter gelegenheid van het 40- jarig dienstjubileum van den hoofdopzich-

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1