%ect£xvr&c\sc MIDDELBUKGSCHE COURANT Victoria-Water Verstopt© Neus? (&GOESCHE COURANT) iifflfENLAND. Prinses Juliana in blijde verwachting. ZEEUW» Men meldt ons van officieele zijde, dat het prinselijk gezin zich tegen het einde dezer maand voor eenigen tijd naar Zwitserland zal begeven. Zijne Koninklijke Hoogheid zal aldaar de wi tersport beoefenen, ter wijl Prinses Juliana op medisch advies eenigen tijd rust zal nemen, zulks mede in verband met de omstandigheid, dat er gegronde hoop bestaat, dat in het Prinselijk gezin dezen zo mer, tegen half Augustus, we derom een blijde gebeurtenis mag worden verwacht. LEGER EN VLOOT, EEN ONDOELMATIG INITIATIEF? Rijk aan minerale bestanddeelen (Ingez. Med.) VLISSINGEN. VlCKS WEERBERICHT. WALCHEREN. ZUIDBEYELAND. TWEE BLADEN. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgtehe Cr». Bureauxte MIDDELBURG s St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139j te GOES t Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 3 FEBR. 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. m Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contracflager. Tarief op aanvraag. Familieberichten ea dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ..Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct, v VORST STAGNEERT ZUIDERZEE WERKEN. Tengevolge van de voist zijn de werk zaamheden aan de Zuiderzeewerken nabij het Zwolsche Diep, voorloopig stil gelegd. Het materiaal is naar Genemuiden ver voerd. HET INITIATIEF-VOORSTE!. INZAKE DE VERKEERSBELASTINGEN. Verschenen is de memorie van antwoord inzake het voorstel van wet van den heer De Marchant et d'Ansembourg c.s. tot ver mindering en vereenvoudiging van de be lasting op het motorrijtuig- en rijwielver- keer. Daaraan Is het volgende ontleend: De voorstellers kunnen zich niet ver eenigen met de opmerking, dat zij een on juist gebruik hebben gemaakt van het recht 'van initiatief, omdat zij een ontwerp heb ben ingediend, dat strekt tot afschaffing van bepaalde belastingen. Zij zien niet in waarom het parlementaire initiatief wel zou mogen worden aangewend om wetsontwer pen in te dienen, die verzwaring van lasten met zich brengen en niet zou fnogen worden gebruikt om wetsontwerpen in te dienen, waarbij de belastingen worden verlaagd. Natuurlijk zouden de voorstellers het ook hebben toegejuicht, wanneer het initiatief tot een dergelijk ontwerp was uitgegaan van de regeering. Maar waar deze dit ini tiatief niet genomen heeft en de voorstel lers er van overtuigd zijn, dat de tegenwoor dige belasting op het motorrijtuig- en rij- wielverkeer voor het Nederlandsche volk groote nadeelen met zich brengt, meenen zij hun plicht te hebben gedaan door dit wets ontwerp in te dienen. De voorstellers zijn zeker niet blind voor den moeilijken financieelen toestand, waar in Nederland verkeert Maar zij zijn er van overtuigd, dat ook de Staten-Generaal van meening zullen zijn, dat deze moeilijkheden niet mogen verhaald worden op een bepaal de categorie burgers, alleen omdat zij toe vallig betrekkelijk gemakkelijk trefbaar zijn, ongeacht de vraag of een dergelijke belasting al dan niet rechtvaardig en eco nomisch verantwoord is. De voorstellers zijn van meening, dat een behoorlijk beheer der spoorwegen in snel tempo de tekorten zou doen dalen tot wier dekking de overbelasting van het motor- rijtuigverkeer met ongeveer 39 millioen vrij wel geheel dient. Maar afgezien hiervan zijn zjj van meening, dat, wanneer er te korten zijn, die uit de algemeene middelen moeten worden aangezuiverd en niet uit een belasting, op de concurrenten der spoor wegen geheven. De voorstellers kunnen reeds nu mede- deelen, dat het in hun voornemen ligt bin nen korten tijd een wetsontwerp in te die nen, waardoor de vermindering van inkom sten, die het gevolg van de aanneming van het aanhangige wetsontwerp zal zijn, aan zienlijk zal worden gecompenseerd. Zij stellen zich namelijk voor, een wets ontwerp in te dienen waarbij de warenhui zen de filiaalbedrijven aan een progressieve belasting zullen worden onderworpen, naar rato 't aantal artikelen, boven 'n bepaald maximum, dat zij verkoopen of naar rato 't aantal winkels, dat zij inrichten, grooter wordt. Dit wetsontwerp zal niet alleen de mid delen der schatkist weer aanzienlijk doen stijgen maar zal daarenboven door het Ne derlandsche volk als een groote zegen wor den ondervonden omdat het de poliepaeh- tige uitbreiding van het groot-winkel- en warenhuisbednjf en de bedreiging van de zelfstandigheid en de welvaart van den mid denstand, die daaruit voortvloeien, zal rem men. Bfj Kon. besluit is met ingang van 1 Febr. 1939 benoemd: bij den grooten staf, tot H. M.'s ordonnans, officier'^ de tweede- luitenant J. j. L. baron van Lijnden, van het le régiment huzaren. ingang van 16 Febr. zijn bevorderd do S<liuiJant"on^er°tticier-administrateur bij p„L„ OA-: de sergeanten majoor adm. C. r ®n Lamain; tot sergeant majoor St i?meUr bij het bat- de ser- moToo asse M. Uilenbroek; tot sergeant 2r ruct- bij het 12de regiment Wnard .s<;rgeant der le klasse M. van de In n T r®giment. gedetacheerd bij .erLj:0^ sergeant majoor instruc- H het 22ste regiment infanterie de sergeant le klasse G. Swiers van de S.D. DE STAATKUNDIG GEREFORMEERDEN IN ZEEIAND. Het bestuur der Provinciale Vergadering van de S.G.P. in Zeeland met 60 afgevaar digden en 47 belangstellenden kwam on langs te Middelburg in de St. Joris bijeen. Ter vergadering waren tegenwoordig ds. Kersten en ds. Zandt, leden der Tweede Ka mer. De voorzitter, burgemeester Kodde, open de de vergadering met het doen zingen van Ps. 119 17 en leest een gedeelte van de zen Psalm. Daarna gaat ds. Zandt voor in gebed. De voorzitter bepaalde de vergade ring bij de eerste candidaatstelling der par tij voor de Prov. Staten van Zeeland, waar toe de Vereeniging op 15 Januari 1919 ook te Middelburg samen kwam. Met welk een schuchterheid werd deze eerste lijst samen gesteld; als óm strijd wenschte men zich niet op de bovenste, maar op de onderste plaats der lijst genoemd. Eerst bij een vol gende verkiezing kwam spr. met wijlen vriend Joziasse voor de S.G.P. in de Prov. Staten en met droefheid, aldus spr., geden ken wij nog het verscheiden van hem, die ons zoo zeer tot hulp en steun was in dat zoo moeilijk begin. Door negeeren dacht men ons dood te zwijgen. Wat zouden rti» amechtigen! De krachten waren klein. Maar de tegenstanders hadden misgere- kend. Tot op de laatste zittingsperiode mocht spr. zijn post onafgebroken betrek ken. Dat de A. R. en de C. H. partij uit een an der dan Christelijk beginsel leven spreekt zich sterk uit de laatst gehouden stemming voor een buitengewoon lid van Ged. Staten, waarbij zij medewerkten om eer Vrijz. De mocraat inplaats van den heer Kodde te verkiezen. Spr. onderscheidt voorts de taak en be voegdheid der Prov. Staten en die der Ge- dep. Staten. Hij toont de noodzakelijkheid aan, dat ook op dat terrein de wachten worden betrokken. Wij aldus spr. hebben te vragen naar God en Zijn Wooid, zoo in wetgeving als in toezicht op de- zelver uitvoering; en niet op menschen te vertrouwen of naar menschelijke berekenin gen die ons van den dienst des Heeren af trekken, te werk te gaan. Spr. wekt op schouder aan schouder te staan en spreekt den wensch uit dat God ons land en volk genadig zij. Ds. Zandt, daarna het woord verkrijgen de, bepaalt de aanwezigen bij het woord van den Apostel Paulus, waar hij zijn blijd schap uitspreekt over het feit dat hij het aangezicht zijner broederen weer zag. Moge het ons geschonken worden in den feilen kamp tegeri on- en bijgeloof schouder aan schouder te staan, opdat wij niet ver flauwen, en het ongeloof in ons niet heer- sche. De geest uit den afgrond spreekt steeds luider, en het gezegend werk der Reforma tie wordt door Rome onder den voet geloo- pen. Rome wint steeds meer veld, dank zjj de breede politieke basis der z.g.n. „christe lijke" partijen. Men tracht op velerlei wij ze de stem der S.G.P. te versmoren en men schaamt zich niet allerlei laster en vuil te gen haar afgevaardigden uit te strooien. Spreker toont verder uit de historie en he- dendaagsche practiik aan dat Rome in we zen dezelfde blijft en steeds meer opdringt. Wij zijn geroepen voor de vrijheden, die eenmaal ons voorgeslacht met hun bloed bezegeld heeft, den strijd niet te ontwijken, maar dien gemeenschappelijk aan te bin den; ook Gods Woord legt ons daartoe den plicht op. Immers er is geschreven: die Mij eeren, zal Ik eeren, maar die Mij verachten zullen licht geacht worden. De voorz. zegt spr. dank, waarna ds. Zandt de vergadering verlaat. De candidatenlijst voor de Prov. Staten wordt na eenige bespreking vastgesteld. De periodiek aftredende bestuursleden, de hee ren F. Dekker, D. M. Geuse en D. Kodde worden bij acclamatie herkozen. Ds. Kersten spreekt een slotwoord, zich aansluitend bij de inleiding van den voor zitter en het woord van ds. Zandt, wijst spr. op de thans reeds 20 jaren durende ver dachtmaking van de beginselen der S.G.P. en haar woordvoerders. Daarin zoekt de A. R.-partij door woord en geschrift haar kracht. Terugziende op het feit, dat het stekje der S.G.P., tot welker oprichting spr. met schuchterheid kwam, groeide tot datgene wat het thans is, moge dit ons sterken in den strijd. Spreker dringt aan op getrouwheid en op een vrijmoedig voorstaan der beginse len, en het ook onze kinderen in te pren ten, om, al is ons getal ook klein, toch niet te zwichten, maar stand te houden. Mogen wij, aldus spr., toch blijven bij de zuiver heid der Geref. Religie, waarvoor Holland en Zeeland zich altijd hebben vrijgemaakt. („De Banier") Besmettelijke ziekten. In de week van 22 en tot en met 28 Jan. kwamen in onze provincie 2 gevallen van roodvonk voor, nl. te Biervliet. ÜDGELRURG. BRAND OP DE KALVERMARKT. Een paard in de vlammen omge komen. Toen hedenmorgen omstreeks 5 uur een knecht van den bakker Sanders zich naar zijn werk begaf, ontwaarde hij, dat er brand woedde in het pand Kalvermarkt 3, een pakhuis, eigendom van de familie Polak en verhuurd aan den koopman H. J. P. van de Ven, die er zijn wagen met manufacturen waarmede hij het land door trok, had staan, terwijl hij er ook zijn paard stalde. Men belde onmiddellijk de politie op, die toen zij zich overtuigd had, dat de vlammen reeds uitsloegen, de brandweer waarschuw de, die spoedig met de magirus uitrukte, die aan den Beenhouwerssingel werd geplaatst, terwijl op twee plaatsen slangen op de wa terleiding waren aangesloten. Men kon het vuur nu geheel insluiten. Men was het vuur spoedig zoover mees- Beschuldigt aw geweten u, leg u dan van harte op zelfverbetering toe. ter, dat voor uitbreiding geen gevaar meer bestond, wat vooral ook met het oog op de aangrenzende werkinrichting van de Ver eeniging tot werkverschaffing aan Zeeuw- sche blinden, van groot belang moet wor den geacht. Men had niet kunnen voorkomen, dat het paard in den brand was omgekomen en ook de wagen met manufacturen een prooi der vlammen werd. Hedenmorgen om 9 uur was men nog met het nablusschen bezig. Zoowel het pand als de eigendommen van v. d. Ven waren verzekerd. De oorzaak was onbekend. DE BOLWERKEN EN SINGELS IN WINTERTOOI. Toen onze weg hedenmorgen naar Bol werken en Singels voerde, waren wij getrof fen door de groote schoonheid van de oude verdedigingswerken onzer stad na een nacht van vorst en mist. Hoe mooi zijn dan de be rijmde takken en twijgen van boomen en struiken en hoe jammer, dat slechts omwo nenden en betrekkelijk weinige voorbijgan gers daarvan genieten. WAGEN MET ERWTEN IN DE VEST GEREDEN. Hedenmorgen passeerde op den Seissin- gel een met een paard bespannen wagen van een landbouwer uit Biggekerke, welke wagen geladen was met zakken erwten. Ter hoogte van den Jodengang geraakte het lemoen los van den wagen. De bestuur der moest alle aandacht aan zijn paard be steden, de wagen geraakte van den wal in den vest. Met behulp van een passeerenden vrachtauto is de wagen weder op den kant gebracht, waarna zooveel mogelijk de zak ken met erwten uit het water en van onder het ijs werden gehaald. Natuurlijk hadden de erwten veel van het koude bad geleden. Het paard bleef op den wal en is niet op den loop gegaan. ESPERANTO. Men meldt ons: Op Woensdag 1 Febr. j.l. vond de kinder afscheidsles van den heer Jul. Glück plaats. Deze stond in het teeken van een bijzondere gebeurtenis, te meer daar deze samenkomst nu niet, zooals gewoonlijk, in school A, doch in het clublokaal bij den heer v. Ham plaats vond. In grooten getale waren de leerlin gen opgekomen. Voor deze gelegenheid had de vereeniging: „Ni Venkos" beslag kunnen leggen op den film welke een beeld gaf van de internationale samenkomst van kinde ren en hun leiders uit tien verschillende landen, in Aug. '38 te Graet (tusschen Schoorl en Camperduin gelegen) gehouden. Van elke groep (met eigen vlag) straalde het feestelijk gebeuren den toeschouwers tegemoet, waarvan de zon, zoowel in fi guurlijken als werkelijken zin de harten der deenemers als aanwezigen in gloed zet te. Wat dezen kinderen in die week aan ideeële waarden geboden is geworden, zo a te ver voeren om in een couranten artikel te worden besproken. Het middel: „Espe ranto" leidend tot het doel: „Verbroede ring',' onder de meest uiteenloopende na tionaliteiten, had ten gevolge, dat innige vriendschapsbanden werden gesloten. In de meest verschillende Esperantistische peri odieken, w.o.: „The Britsch Esperantist", „La Juna Vivo" enz. heeft men hiervan sen uitvoerig verslag kunnen vinden, bij enke len zelfs met aardige penteekeningen ver lucht Hoezeer zelfs het Gemeend afstuur van Alkmaar met deze bijeenkomst mede leefde, moge blijken uit het feit, dat gedu rende het bezoek aan deze honderden „vo gels van diverse pluimage" aan de kaas markt te Alkmaar, van den toren de hyme: „La Espero", gespeeld is geworden. Des avonds vereenigden zich de cursiten met de genoodigden uit Goes en Wemeldin- ge in het geheel met vlaggen en wimpels versierde clublokaal. Nadat staande de hymne gezongen is ge worden, nam de voorzitter het woord en bood den scheidenden leeraar, onder dank zegging voor zijn interessante lessen, een enveloppe met inhoud, namens alle cursis ten, aan. Ook de wethouder van onderwijs sprak als leerling waardeerende woorden, terwijl een der vrouwelijke aanwezigen in zeer gevoelvolle bewoordingen haar dank vertolkte. Waarna de heer Glück een boeiende cau serie hield over z'n ervaringen opgedaan in een ruim dertigjarig tijdperk, waarvoor zijn auditorium met langdurig applaus dankte. Een clubje kinderen van de „Sudbevelan- da Rondo" zong daarna begeleid door guitaar en mandoline, eenige Esperantisti sche liederen. Nadat thee en versnaperin gen waren aangeboden, liet de heer Glück door middel van gramofoonplaten Tsjechi sche volksmelodieën en dansen ten gehoore brengen, waarbij de noodige verklarlhg ge geven werd. Dankbaar voor 't gebodene, nam elk der aanwezigen persoonlijk af scheid van den zeer gewaardeerden leeraar, hem een: „Gis la Revido" (tot weerziens) toeroepend. Zedelijke Verbetering der Gevangenen. Onder voorzitterschap van ds. M. van Empel hield de Afdeeling „Zeeland" (Ar rondissement Middelburg) van het Neder- landsch Genootschap tot Zedelijke Verbete ring der Gevangenen, op 2 Februari 1939, te Middelburg hare jaarvergadering. Blijkens het door den secretaris uitge brachte verslag over het jaar 1938, werden in dat jaar een achttal personen, die bij Rechterlijk vonnis tot een voorwaardelijke straf met een proeftijd, waren veroordeeld, onder toezicht van bovenvermelde vereeni ging geplaatst. In den loop van dat jaar is op bevredigen de wjjze van enkele voorwaardelijk veroor deelden de proeftijd geëindigd en alzoo het over hen uit geoefende toezicht opgeheven. Perskroniek. Het (R.K.) Dagblad van Noordbrabant en Zeeland wijdt aandacht aan het initi atief van den voorzitter der afd. Vlissin- gen van de Liberale Staatspartij, den heer H B J. Knoop, inzake de a.s. Raadsver kiezingen. Het blad schreef eerst. „A'llë initiatieven zijnnog niet even gelukkig en doelmatig. Zoo vernamen we, dat de voorzitter van de afdeeling der Liberale Staatspartij te Vlissingen, de heer H B J. Knoop, een brief richtte aan alle politieke leiders van verschillen de richtingen aldaar met het voorstel den gemeenteraad bij de verkiezingen te laten, zooals hij was, en het aldus op verkie zingspropaganda enz. uitgespaarde geld te benutten voor steun aan behoeftigen. Dit initiatief, dat aan een verklaarbare opwelling van sociale gezindheid zijn ont staan dankt, lijkt toch minder doelmatig, omdat het nauwelijks van beteekenis kan zijn, wat op deze wijze bespaard zou wor den. Ook lijkt het minder gelukkig, om dat de oproep tot samenwerking van H M de Koningin niet mag worden verstaan als een uitnoodiging om bestaande poli tieke verhoudingen te consolideeren, maar ongetwijfeld wel een uitnoodiging is om alle partijzucht te laten varen, welke on derling begrip en wederzijdsche achting onmogelijk maakt. Wij nemen aan, dat de heer Knoop feitelijk hetzelfde heeft bedoeld, maar kunnen toch zijn voorstel niet gelukkig achten, daar het meer zou neerkomen op een verstarring dan op een stimuleering van actie." Den volgenden dag voegde het blad er nog aan toe: „Ook heeft het nog practische bezwa ren met het oog op de bepalingen der Kieswet. Wordt nl één lijst ingediend, dan mogen daar maximaal vijf plaatsver vangers op voorkomen. En iedere groep in den Vlissingschen Raad zou indien al thans de fusie tusschen Vrijheidsbond en Vrijz. Dem. doorgaat Red. M.C.1 één vervanger kunnen krijgen, wat, ge zien de grootte van sommige fracties, ab soluut te weinig is voor een periode van vier jaar. Er kan dan ook niets van ko men. Juist omdat bijv. de S.D.A.P. vier plaatsvervangers voor een fractie van ze ven leden te weinig acht, nam zij dezer dagen het besluit om ditmaal met drie candidatenlijsten uit te komen en aldus haar „reserve" tot acht personen te ver- grooten. Zonder reden geschiedt dit niet, want ook nu is haar lijst geheel ^uitgeput, hoe wel alle vier plaatsvervangers een be noeming aanvaard hebben in de afgeloo- pen jaren. Daar andere fracties van beteekenis dezelfde' bedenkingen zuilen hebben is het initiatief van den heer Knoop tot misluk king gedoemd." Einde 1938 stonden nog vijftien voor waardelijk veroordeelde personen onder toezicht, verspreid over het geheele Arron dissement. Over 't algemeen gaf het gedrag der on der toezicht staanden, reden tot tevreden heid. Een woord van dank aan allen, die in het jaar 1938 behulpzaam waren bij het uit oefenen van het reclasseeringswerk. Ook in 1938 werden wederom verschei dene voorlichtingsrapporten ten aanzien van vèrdachten aan den bevoegden Rechter uit gebracht, zulks had plaats, hetzij op ver zoek van den heer Officier van Justitie, het zij op verzoek van den raadsman van ver dachte of ten verzoeke van verdachte. In het afgeloopen jaar werd ook aan di verse ontslagen gevangenen en voorwaarde lijk veroordeelden materieele steun ver leend, echter niet, dan nadat bij een inge steld onderzoek was gebleken, dat steun noodzakelijk en wenschelijk was. Aan en kelen werd medewerking verleend bij het zoeken naar werk. Volgens het uitgebrachte verslag van den penningmeester, is de financieele toestand van de vereeniging, bevredigend te noemen. In 1938 onderging de samenstelling van het bestuur geen wijz:ging; het bestond op 31 December 1938 uit: ds. M. van Empel, voorzitter, J. G. Wollenberg, secretaris, A. Dekker, penningmeester, leden: mevrouw Dieleman-Magendans, mevrouw Stutter- heim-Thieme,mr. W. F. E. baron van der Feltz en de heeren H. P. Staal en A. M. Meek. Deze nieuwe druppels genezen opgezwollen slijmvliezen, verwijderen benauwend slijm en laten U weer vrij ademen. Tijdig gebruik t, bij het eerste niezen, voorko» men zij vele verkoudheden* (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT. zwakke tot matige Z.O. tot Z. of Z W. wind, nevelig tot licht of half bewolkt, later wellicht toenemende be wolking, droog weer, lichte tot matige vorst UKKEL: overdag schoon en nevelig weer, des nachts hevige mist en streng* nachtvorst. A Za 4 Febr. Aon op: 7 h 40; onder: 16 h 49. Licht op:"17 h 19 Maan op: 17 h 41; onedr: 7 h 06. V M. 4 Febr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Februari Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 3 0.01 12.33 6.41 19.03 Zaterdag 4 0.52 13.20 7.33 19.49 Zondag 5 1.37 14.06 8.22 20.32 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Februari. Honvwater. Laaewe*a^. Vrijdag 3 1.56 14.26 7.40 20.06 Zaterdag 4 2.53 15.18 8.27 20.51 Zondag 5 3.42 16.07 9.15 21.35 Twee liberalen verlaten den Raad. Naar de VI'ss. Crt. verneemt zullen wet houder W. Anker Sr. en de heer J. C. Paap die momenteel namens de liberale staats partij zitting hebben in den gemeenteraad na de a.s. verkiezingen hierin niet meer terugkeeren. Op het oogenblik zijn besprekingen gaan de teneinde te komen tot een combineering van de lijsten van de liberale staatspartij en de vrijz. democraten Wanneer dit in derdaad zal geschieden, zal de lijst er hoogstwaarschijnlijk ais volgt uitzien: 1. H. B. J. Knoop (lib.), 2. A. Korteweg (v.d.), 3. J. L. Verhagen (lib.), 4. J. d; Wilde (v.d.), 5. W. Anker Jr. (lib.),. 6. J. M. van Linschoten (v.d.). ARNEMUIDEN. Voor de met 1 April vacant komende betrekking van onderwij zer aan de openbare lagere school (kom) zulks wegensontslagname, (benoeming tot hoofd der o.l. school te Driewegen) vaat den heer J. P. Israël, hebben zich 33 sol licitanten aangemeld. HANSWEERD. Het Duitsche motor tankschip Nussia 3 is gistermiddag tijdens mist in het schaar van Waarde omhoog gevaren en blijven zitten. Sleepbooten zijn derwaarts vertrokken om het schip tegen .hoog water vlot te brengen. KAPELLE. Daartoe vanwege de ver. van oud-leerlingen van de Tuinbouwwin- tercursussen uitgenoodigd, trad in net lo kaal Obadja op de hr Phaff, ambtenaar bij den Plantenziektenkundigen dienst met het onderwerp: Voorjaarsbespuiting. De voorz. de hr. W. Glas leidde den spr. in. De hr Phaff begon met te zeggen dat hij het niet wilde hebben over de eerste bespuiting met carbolineum maar in het bizonder over de bespuiting tegen schurft. Spr. legde den nadruk op het belang van bespuiting voor den bloei. Een drukke bespreking volgde; vele vragen gesteld, werden uitvoerig beant woord. De voorz. deelde mee dat een uitnoodi ging was ontvangen van Krabbendijke tot bijwoning van een lezing, dat binnenkort de landbouwkundige, de hr Ampsen votfr de vereeniging zal optreden om te spre ken over de bemesting in de fruitcultures en dat een druiventeeltdag te Goes zal worden gehouden. Tenslotte werd aange drongen op een verbetering door strenge selectie van de aardbeiencultuur. SCHORE. Nu de Westelijke oprit en de Westelijke kanaalweg tusschen de Schore- brug en de spoorbrug, voor het openbaar verkeer zijn afgesloten, heeft het verkeer uit de richting Kruiningen naar de kom der gemeente alhier en Hansweerd w. plaats over de Schorebrug langs den in Zuidelijke richting gelegen Westelijken Kanaalweg en Schoorschen Zandweg. WEMELDINGE. Donderdagavond gaf de tooneelvereeniging „U.D.I." alhier haar tweede uitvoering van dit seizoen in hotel Korstanje. Opgevoerd werd: „Als stad en land elkaar ontmoeten, een landelijke ydille in 3 bedrijven door A. J. Zoetmulder. Dit gemoedelijke stuk is voor U.D.I. 'n groot succes geworden. Ook de als toegift gegeven scène in 2 actes „Een oude rat in den val" viel goed in den smaak. U.D.I. heeft oudergewoonte haar donateurs en introdu- cee's een avond bereid, die het groote be zoekt en volle rechtvaardigen en die moed gevend is voor de toekomst. U.D.I beschikt thans weer over krachten die hun plaats op het amateurstooneel ten volle waard zijn. Het spontane applaus na iedere acte en de vele open doekjes, waren hiervoor het beste bewijs. Zooals diic gewoon is, be sloot een gezellig bal dezen avond. De fanfarevereeniging „O.K.KT ver gaderde onder voorzitterschap van dokter W. F. Gnirrep. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het overlijden van den heer L. van de Velde, in leven penningmeester van de vereeniging. Spr. schetste den overledene als iemand die de vereeniging lang, trouw, eerlijk en met een gezond financieel beleid heeft gediend. Hierna werd door allen staande 1 minuut stilte betracht aan de nagedachtenis van den overledene. De jaarverslagen van den secretaris en den waarnemenden penningmeester wer« den onveranderd goedgekeurd, waara de begrooting voor 1939 werd vastgesteld. Als instructeur werd benoemd de heer F. J. Meijaard. Als bestuursleden wer den gekozen de heeren M. C. Lindenberg (aftr.), F. J. Meijaard en M. Noussen. Door den voorz. werden nog enkele woor den van hulde gesproken aan het adres

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1