Opqepa&Cqfiept Aspirin Roosevelt veroorzaakt weer eens opwinding. 1 BUITENLAND. Nu is het opletten en on middellijk ingrijpen, dus bij de eerste teekenen direct Aspirin nemen! IEELANB, MIDDELBURG. GOES. BELGIT FRANKRIJK BEURSTHtRMOMETER DONDERDAG DUITSCHLAND. ENGELAND Hij wil Frankrijk en Engeland met oor logsmateriaal te hulp komen. WALCHEREN. De Duitsche pers is woedend. TSJECH OSLO V AKI JE. ZWITSERLAND. ZWEDEN. ITALIË. WAARDEERING VOOR CHAMBERLAIN. g€l IMEI BEPROEFDE GENEESMIDDE' BIJ GRIEP' (Ingez. Med. i hoofd mej. J. Flipse, toe. Hg hoopte, dat ze langen tijd in 't belang der school en haar leerlingen zou mogen werkzaam zjjn en venschte haar daarbij Gods hulp en kracht toe. Mej. Flipse dankte den voorzitter voor zq'n woorden en hield daarna een causerie over „Het Kind'-'. Ook de burgemeester sprak mej. Flipse toe. De vertrekkende helpster, mej. M. Rooze, had mede een blijk van waardeering in ont vangst te nemen. Op verzoek van den voor zitter werd mej. De Jager Ps. 134 3 toe gezongen, waarop de vergadering werd ge sloten. (De Z.). TIIW.RFVFI AND, WOLFAARTSDIJK. Dinsdagavond werd alhier voor de geheel gevulde leeskamer de zendingsfilm „Papoealand" vertoond. Ds. van Dijk sprak eenige woorden ter inleiding en zendeling De Neef, die veertien jaar en- der de Papoea's heeft gewerkt, verteld-5 van zijn ervaringen. Op de gebruikelijke wijze werd de bijeenkomst door zendeling De Neef gesloten. De Spaansche burgeroorlog. DE OPMARSCH VAN FRANCO'S TROEPEN IN NOORO-CATALOME. De opmarsch der rechtsche troepen in het Noorden van Catalonië wordt voortge zet, hoewel de tegenstand der regeerings- soldaten krachtiger is geworden. Niettemin zijn Franco's troepen er in geslaagd ver scheidene dorpen te bezetten. Nadat eerst de verovering gemeld was van La Carriga, een stadje op den weg naar Vich, ten Noor den van Granollers, heeft Radio-Nacional thans officieel medegedeeld, dat ook Vich ingenomen is. Deze stad is een belangrijk knooppunt van verkeerswegen. De recht- schen zijn gisteren ook de provincie Gerona binnengerukt, waar zij zich meester maak ten van eenige dorpen op den weg van Bar celona naar Gerona. Eenige duizenden krijgsgevangenen werden gemaakt. De laatste van Seo de Urgel komende vluchtelingen verklaren, dat deze stad vrij wel ontruimd is. Indien de rechtsche troe pen er in zouden slagen den weg tusschen Vich en Ripoll. af te snijden, zou het gè- Gisteravond werd in het gebouw der I heele republikeinsche leger, dat zich aan Ambachtsschool alhier een lezing gehouden den bovenloop van de Segre bevindt, nog door den heer C. Barentsen voor de leden I slechts een uitweg hebben over Puigcerda Door een auto aangereden. Toen gisterennacht omstreeks 5 uur en kele bij de werkverschaffing te Vlissingen werkzaam zijnde Middelburgers per rijwiel naar huis reden is ter hoogte van de Abeele de ruim 40-jarige P. G. wonende in de Lom- bartstraat door een auto aangereden en daarbij bloedend verwond, terwijl hij ook een hersenschudding had opgeloopen. Na ter plaatse door een gewaarschuwden dok ter te zijn verbonden is G. naar zijn woning overgebracht. De marechaussee stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. De bestuurder van den auto was uit Vlissingen afkomstig. het begin van den opstand niets had verno- BEURS VAN AMSTERDAM, men, is weer voor den dag gekomen. Hij verklaarde verborgen te hebben geleefd en Amsterdam 1936-3 100100% slechts gekleed als werkman uit zijn schuil plaats te zijn uitgegaan. Telegrammen van Don Alfons en Don Juan aan Franco. De gewezen Koning van Spanje, Don Al fons, èn de infant Don Juan hebben elk een telegram gezonden aan Franco, waarin zij A Born. Sum. H.M. 169% hem gelukwenschen met de successen der A Houth. Alberts 9896 Zeeuws. Hyp. B-3% 10099% Cities Service Cy. P. 1953 5 52%—53% A Amsterd. Bank 127127% A Ned. G st- en Spiritusf. 465466 A D" Schelde N.B. 4141 C Am. Smelt en Ref. 3433% 170 en genoodigden der Ver. N.S.O. De heer Doets, directeur der school, open de de vergadering met alle aanwezigen, in het bijzonder den spreker van dezen avond, hartelijk welkom te heeten. en Bourgmadame. De sterkte van dat leger wordt op bijna 50.000 man geschat. Legerbericht der linkschen. Het legerbericht der regeering meldt, dat in alle sectoren van het Catalaansche front Hierop begon spreker met zijn boeiende nog steeds hevig gevochten wordt. De re- lezing, getiteld „Kunst en Techniek". Aan I geeringstroepen hebben weerstand weten te het slot der met aandacht gevolgde rede bieden aan den druk der Italiaansche di- dankte de heer Doets den spreker, waarop] visies en recjitsche strijdkrachten, welke echter in het gebied van Malgrat konden oprukken. In alle andere sectoren van dit front werden de rechtsche aanvallen ech ter krachtig afgeslagen. De vluchtelingen. In het dal van de Tech, niet ver van Per- pignan, zal een tentenstad verrijzen, waar tienduizenden Spaansche vluchtelingen, voornamelijk vrouwen en kinderen, beschut ting zullen vinden. Reeds zijn 38.000 vrou wen en kinderen van het departement der Oostelijke Pyreneeën naar het binnenland gezonden. Bisschop van Barcelona terecht, Mgr. Emmanuel Irurita Almandoz, bis schop van Barcelona, van wien men sinds een applaus den avond besloot. Lqk van verdronken schipper opgehaald. Dinsdagmiddag is bij Everdingen het lijk] opgehaald van den 44-jarigen schipper V. uit Goes afkomstig, die op 21 November 11. in de Lek overboord gevallen en verdron ken is. Afscheid cursisten. De oud-cursisten van den cursus voor gas- en waterfitters aan de ambachtsschool hebben op eenigszins officieele en feeste lijke wijze afscheid genomen van personeel en directie. De heer D. Bolle voerde daarbij het woord voor de cursisten, betuigde zijn dank voor het gegeven onderricht en over handigde daarna aan elk een aardige en practische herinnering. De heer J. H. B. Buthfer, algemeen leider van den cursus, constateerde met genoegen, dat de onlangs gediplomeerden reeds allen in meer- of mindere mate succes van hun diploma had den. Ook spr. betuigde zijn dank aan het personeel voor hetgeen zij voor den cursusDe sident der Ver stat Franklin D. deden. Verder werd nog het woord gevoerd Roosevelt> heeft eergisteren in de Senaats door de leeraren de heeren J. Melse en W. I commjssje Voor militaire zaken te Washing Stuart, die getuigden van den prettigen ton een verklaring afgelegd, welke nogal geest tusschen cursisten en personee Oo 1 W£d opwinding, in en buiten Amerika heeft de concierge, de heer A. van Sabben spra veroorzaakt, Roosevelt zeide, dat z.i. de rechtsche troepen. Franco heeft beiden dank gezegd voor hun gelukwenschen. j De strijd in het Verre Oosten. GROOTE ACTIVITEIT DER JAPANNEEZEN. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de Ja- panneezen een groote activiteit ontplooien ,n het achterland van Macao. Zij hebben gisteren geprobeerd bij Tonka troepen aan land te zetten, doch zij werden door de Chi- neezen teruggedrongen. De Chineezen heb ben twee booten tot zinken gebracht. Naar het Chineesche persbureau meldt, neemt de kracht van het Japansche offen sief in Zuid Sjansi af. Daarentegen wordt in midden Hoepeh heftig gevochten. Gisteren hebben Japansche vliegtuigen steden in Kwangtoeng, Kwangsi en Kiangsi gebombardeerd. NOTARIS OP DE JACHT DOODGESCHOTEN. In zjjn boeken ontdekte men een ontzaglijk tekort. Gedurende een jachtpartij te IJvoir werd notaris Paul van Roye te Mechelen door een karabijnschot getroffen, waarna hij over leed. Door het parket is onmiddellijk een onderzoek ingesteld naar de boekhouding van den notaris, waarbij is gebleken, dat er groote tekorten op het kantoor zijn, welke naar de 20 millioen franken loopen. GEEN ENKELE LIEFHEBBER VOOR HET RAADSLIDMAATSCHAP! In de Belgische gemeente Latour, pro vincie Luxemburg, werd bij de gemeente- raadsverkiez'ngen geen enkele inwoner be reid gevonden om lid van den nieuwen ge meenteraad te worden. Er werd geen en kele candidatenlijst ingeleverd. Nu de oude gemeenteraad met 1 Januari jl. is afgetre den, is er te Latour geen gemeenteraad se dert dien datum. Bij Koninklijk besluit is nu bepaald, dat op 5 Febr. a.s. 'n nieuwe candi- daatstelling zal plaats hebben. Mochten er dien dag weer geen liefhebbers zijn, dan zal de regeering een regeeringscommissaris aanstellen voor deze gemeente. DE NEGUS IN EEN PROCES IN HET ONGELIJK GESTELD. Het hof van beroep te Parijs heeft gis teren uitspraak gedaan in een proces, dat de gewezen keizer van Abessynië inge spannen had, teneinde de vrije beschikking te krijgen over 9000 aandeelen van den spoorweg Djiboeti-Addis Abeba en de ren te daarop, zijnde een bedrag van bijna 10 millioen franken. Tegen dezen eisch was verzet aangeteekend door de Italiaansche regeering en de spoorwegmaatschappij, op grond van het feit, dat de aandeelen in geschreven stonden op naam van de Abes- sijnsche regeering en niet op naam van den ex-Negus. Het hof heeft thans het in eerste instan tie door de rechtbank gewezen vonnis be- vestingd, waarbij gelast werd, dat de aan deelen en hun rente in handen der maat schappij geblokkeerd blijven tot uitspraak C Union Pac. Rr. 7171 C Int. Nickel Cy. 38%—38% Ned 38 1000-3 100—ICO O Indië 37 1000-3 98'%—98% Engeland 1960-90 4 76%—76% A Koloniale Bnk. 147%146% A N.I. Hbk 600 122—124% C Ned. H M. 1000 138%135 A v. Berkels Pat. 44%44% C Calvé-Delft 83—83 A Philips Gem. B. afg. 197%—196%-93% C Unilever 131%132%-31 C Am. Car Foundry 21%—21%-% C Anaconda Cop. 2222%-% C Bethlehem St. 49%—49%-% C Kennec Copper 27%—27%-% C Rep. Steel 15%15%-% C U. States St. C. 43%44-% C North Am. Cy. 17%—17% A Kon. Petr. Mpij. 309%—310%-12% C Contin. Oil Cy. 20%20%-% C Phillips Petr. Comp. 29%—29% C Shell Union O.C. 10%—10%-% C Tide Water Ass. Oil. 9%—10%-% A Ned. Scheepv. U. 107%—107%-08% A H.V. Amsterdam 415%—417%-22 A Java Cult. Mij. 173—174 A N.I. Suiker U. 189—194 A Deli Batavia 200%200 C Deli Mij. 1000 22%—227%-28% HVA Tabak Markt Amerika KoninkL Unilever - Schepen Phil.ps Obl.Markt (Wetti* Suiker Rubber ifedeponeerö.1 A Senembah 211%213 C Baltimore en Ohio 4%4% C Southern Pac. Cy. 13-13%-% A Southern Rlw. 13%13% A Amst.. Rubb. C. 199%—198-99 A Deli-Bat. Rubb 139—138 A Hessa Rubber 116%114 A Seroadjadi S.R. 95%93% WISSELKOERSEN. Heden. Londen 8.69% Berlijn 74.60 Parijs 4.91% Brussel 31.40 New-York 1.85% Gister,- 8.69% 74.52% 4.91% 31.42 1.85% isg edaan door de civiele rechtbank, inge val de ex-Negus zich tot deze zou willen wenden. Het hof heeft zich eveneens onbevoegd verklaard in een soortgelijke zaak tusschen den ex-NegRs en de Fransch-Italiaansche maatschappij voor den zouthandel in Abes synië. „STUERMER" EN „SCHWARZES KORPS" CONTRA „OSSERVATORE ROMANO". Het anti-semietische weekblad „Stuer- mer" en het orgaan der S.S. „Schwarzes Korps", doen in een artikel, getiteld: „Het blad van den Paus is het blad van de Jo den" een heftigen aanval op de „Osserva- tore Romano". De „Stuermer" schrijft met name: Zeer waarschijnlijk hebben de redacteuren van de „Osservatore Romano" Joodsch bloed In de aderen". „Schwarzes Korps" verwijt het Vaticaan de centrale organisatie der emigranten te zijn geworden. DE B.B.C. BLIJFT IN HET DUITSCH ZENDEN. Havas meldt uit Londen: In gezagheb bende kringen te Londen verklaart men, dat de British Broadcasting Corporation in het geheel niet voornemens is haar uit zendingen van nieuwsberichten in de Duitsche taal, waarmede zij in September van het vorige jaar begonnen is, te sta ken. De rede van Chamberlain is in sa menvatting in het Duitsch uitgezonden. Men herinnert er in dit verband aan, dat Hitler in zijn rijksdagrede gezegd heeft: ..indien de voor Duitschland bestemde uit- nog enkele woorden. Uit hetgeen naar vo ren gebracht werd bleek wel, dat de cur sus, die nu aangevuld is met praktij kfitten, in een groote behoefte voor Goes en om geving voorziet. SEROOSKERKE. Dinsdagmiddag vond het officieele afscheid plaats van mej. A. - - de Jager, hoofd der Chr. Bewaarschool al- I lijk bedoeld was, lekte ze onmiddellijk uit, hier. De voorzitter wees in zijn rede op het I De Amerikaansche pers maakte er op sen- vele goede wat mej. De Jager gedurende I sationeele wijze melding van. de 36 jaar die zjj aan de school verbonden I Een groot deel dier pers steunt de opvat- was, daarvoor heeft gedaan. Daarvoor I ting van den president. Zoo schrijft de „New spreekt hij zijn waardeering uit, namens I World" in een hoofdartikel: bestuur en oud-leerlingen. Hij wenschte I „Wat thans gebeurt, komt hierop neer, haar toe, dat God haar ook in den tijd, die dat Frankrijk en Groot Britannië ons in „daadwerkelijke" grens van de Ver. Staten in Frankrijk ligt en dat de Ver. Staten, in dien er een oorlog tusschen de democra tische en autocratische mogendheden in Europa zou uitbreken, Frankrijk en En geland moeten helpen met leveranties van vliegtuigen en ander oorlogstuig op groote schaal. Hoewel deze mededeeling als vertrouwe- vloot, koopvaardijvloot heeft. en goudreserves, nu komen gaat, zal nabij zijn. De secreta-1 ris memoreerde enkele feiten uit haar loop baan, waaruit o.a. bleek, dat mej. De Jager goud betalen voor het voorrecht om een der belangrijkste en meest bedreigde buitenposten van onze eigen nationale de- bij de oprichting der school de eerste leer-1 fensie te versterken. Het is een ongeloof- linge was. I lijke meevaller voor ons, dat wij zoo'n zaak Mej. De Jager wees op de vroegere toe- I kunnen afsluiten. In bewoordingen der na- standen ten plattelande, welke de oprich-1 tionale defensie zou een vliegtuig, dat aan ting der school noodzakelijk maakten. I Engeland en Frankrijk geleverd wordt, Namens B. en W. voerde de burgemees-1 tien maal zoo veel toestellen, geleverd aan ter het woord. Het verheugde hem te kun- I de Amerikaansche luchtmacht over zes nen meedeelen, dat het H. M. de Koningin behaagd had aan mej. De Jager de eere medaille in zilver van de Oranje-Nassau- orde toe te kennen. De inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Middelburg, de heer C. Wit, sprak waardeerende woor- maanden waard zijn. Het dient toch voor de hand te liggen, d?t het uiterste bolwerk van de Amerikaansche vredesveiligheid niet de Atlantische Oceaan is, maar Groot Britannië en Frankrijk." Vrij algemeen wordt te Washington voor den over het werk van 't scheidende hoofd. I speld, dat de opmerkingen van Roosevelt Vele malen had hij met genoegen de school bezocht. Tevens feliciteerde hij het bestuur I met haar nieuwe hoofdonderwijzeres mej. ,T. Flipse van Sint-Laurens. Hierna overhandigde de voorzitter met een toespraak een enveloppe met inhoud, waarbij een lijst gev >egd was van alle be-1 stuursleden en oud-leerlingen, die giften hadden gegeven. Deze lijst bevatte 3461 handteekeningen. De heer J. de Wolf sprak als hoofd der Chr. School voor Geref. L.O., daarbij wijzende op de band die er bestaat tusschen de Bewaarschool en de lagere school. Namens de leerlingen die ter afwisseling I verschillende liederen zongen, werd haar I een palm aangeboden, terwijl ook namens een vroegere helpster uit Amsterdam een plaat werd gegeven. een opgeven voorspellen van de gedwongen embargo's op verschepingen van wapens, munitie en .vliegtuigen naar oorlogvoeren den, wanneer de neutraliteitswet in Mei a.s. in herziening komt. In dit verband werd door commentators opgemerkt, dat in ge val van een nieuwen Europeeschen oorlog Amerika de grootste bron van leveranties zou worden in de wereldgeschiedenis. De Amerikaansche machines voor massa productie zouden vliegtuigen, kanonnen, tanks, levensmiddelen en kleeding voort brengen met een snelheid, waartegen nie mand anders op zou kunnen. Engeland en Frankrjjk zouden het voornaamste voordeel trekken uit een zoodanige wijziging van de neutraliteitswet, aangezien het Amerikaan sche aandringen op aankoopen op een bas's van contante betaling natuurlijk ten gunste Hierna sprak de voorzitter het nieuwe komt van den kant, die de grootste oorlogs- De Duitsche pers keert zich op heftigen toon tegen Roosevelts verklaringen In de legercommissie van den Senaat. De Völki- scher Beobachter noemt de levering van Amerikaansche militaire vliegtuigen aan Frankrijk een schandaal. (Frankrijk heeft dezer dagen reeds een groote bestelling in de Ver. Staten gedaan. Red.) De Nachtaus- gabe heeft een kop: De Amerikaansche grens ligt aan den Rijn. Na de vredesrede van den Führer een ongelooflijke ophit- sings-campagne van Roosevelt. Uit New York meldt het blad: „Het op treden van Roosevelt kent sedert den oor log zijn weerga niet. Het staat thans vast, dat Roosevelt een tweede Wilson is, die de voetstappen van zijn voorganger nauwgezet volgt. Het resultaat der besprekingen toont dui delijk aan, dat de Vereenigde Staten defi nitief met hun neutraliteitspolitiek hebben gebroken. Washington's politiek van inmen ging in de Europeesche aangelegenheden is werkelijkheid geworden. Daarom is de bijeenkomst van de legercommissie voor Duitschland en de bevriende totalitaire sta ten van principieele beteekenis". De Lokal-Anzeiger schrijft, dat alle New Yorksche dagbladen op sensationeele wijze melding maken van den ongewonen stap van Roosevelt. De inhoud en de opschriften der Amerikaansche bladen toonen met wat voor krachtige agitatorische middelen de Amerikaansche president zijn buitenland- sche politiek tegen de oppositie tracht door te zetten. Roosevelt heeft na de rede van Hitler, die een algemeene ontspanning bracht, het beeld geschetst van een gespan nen toestand om de eigenaardige houding van zijn regeering bij den verkoop van vliegtuigen aan Frankrijk te rechtvaard: gen. Hij heeft getracht twee vliegen in een klap te treffen door het onderzoek van het Congres naar den verkoop van vliegtuigen tot staan te brengen, dat een groot poli tiek schandaal dreigde te worden en te po gen zijn buitenlandsche politiek te recht vaardigen. Officieuze Duitsche commentaren Van semi-officieele zijde wordt uit Ber lijn gemeld: De verklaringen van president Roosevelt voor de militaire commissie worden in poli tieke kringen alhier buitengewoon verba zingwekkend genoemd. Men heeft hier den indruk, dat Roosevelt met deze manoeuvre blijkbaar beoogde, niet alleen tegemoet te komen aan binnenlandsch-politieke moei lijkheden, doch ook den indruk te verstoren, die de Rijksdagrede van Hitler in de ge- heele wereld gemaakt heeft. De politieke gebeurtenissen rond den aankoop van vlieg tuigen in de Vereenigde Staten door Frank rijk, die op het oogenblik bij de Amerikaan sche openbare meening zooveel opzien wek ken, zijn hier met bijzondere belangstelling gevolgd, omdat daarin, naar blijkt, bepaal de politieke betrekkingen duidelijk gewor den zijn, die de zoogenaamde liefde voor den vrede van bepaalde figuren der Ameri kaansche politiek in een eigenaardig dag licht stellen. Men neemt algemeen aan, dat de Fransche vliegtuigaankoopen geschied zijn met de hulp van den Amerikaanschen ambassadeur te Parijs, Bullitt, een der in tiemste vrienden van Roosevelt en tevens vroeger een nauwe relatie van Lenin, als mede met de hulp van den minister van fi nanciën, Morgenthau, wiens politieke rich ting, aldus dit semi-officieele bericht, als bekend mag worden verondersteld. zendingen in zekere landen niet gestaakt worden, zullen wij daaraan spoedig een einde maken." BENESJ NAAR DE VEREENIGDE STATEN. De oud-president van Tsjechoslovakije Benesj, die nog steeds in Engeland ver toefde, is heden naar de Vereenigde Sta ten vertrokken, ten einde daar een reeks lezingen te houden over de democratische instellingen. Zijn verblijf in Amerika zal vier of vijf maanden duren. Na zijn te rugkeer is Benesj voornemens zich defini tief te vestigen in zijn tegenwoordig do micilie te Putney. HET BURGERRECHT. Nieuwe decreten. Officieel wordt uit Praag gemeld: Heden zijn twee decreten afgekondigd, waarvan het eerste bepaalt, dat van bewo ners van Tsjechoslovakije, die niet vóór 1 November 1918 erkende Tsjechen, Slova- ken of Karpathische Oekrainers waren, het burgerrecht aan herziening zal worden on derworpen. Zij moeten zich vóór 30 April 1939 aangeven. Het provinciale bestuur zal hun dan ofwel in het burgerrecht bevesti gen of hun dit ontnemen. Ook zal het bur gerrecht herzien worden van personen, die de nationaliteit door een huwelijk na 1 No vember 1918 verworven hebben en daarna gescheiden zijn. Kinderen of personen, die geadopteerd, zijn door degenen wien het burgerrecht wordt ontnomen, zullen dit recht eveneens verliezen. De verplichting zich aan te ge ven rust dus niet op de Joden,.die perma nent in Tsjechoslovakije wonen. Het twee de decreet vult de voorschriften aan inzake het verblijf der emigranten. Dezen zullen op een bevel der provinciale regeering het grondgebied van Tsjechoslovakije moeten verlaten. MANHAFTIGE TAAL. Havas meldt uit Bern: De besprekingen in de federale kamers, die gedurende een week in buitengewone zitting bijeen zijn, hebben in hoofdzaak betrekking op het voorstel tot verlenging van den diensttijd der recruten, van 90 tot 116 dagen voor de infanterie en tot 130 dagen voor dragon ders. Bij deze gelegenheid heeft de leider van het militaire departement, Minger, een rede gehouden, waarin hij onder meer zei- de: „Ons leger is in staat welken aanvaller ook een hardnekkigen en doelmatigen te genstand te bieden. Van nu af aan kan het land het volste vertrouwen in de weermacht hebben. Als ons land door een groote mo gendheid zou worden aangevallen, zou ons niets anders overblijven, dan ons tot het uiterste en tot den laatsten druppel bloed te verdedigen. De dood is beter dan de sla vernij". Met 102 tegen 18 stemmen werd besloten het voorstel in behandeling te nemen. Fransche persstemmen, De Fransche bladen besteden eveneens veel aandacht aan de verklaringen van pre sident Roosevelt. Bailby (Le Jour) vraagt of het feit, dat Roosevelt bij voorbaat de noodzakelijkheid proclameert van hulpverleening van zijn land aan de democratieën de berooide auto cratieën niet zal tegenhouden op de oor logshelling. Bourgues (Petit Parisien) schrijft: „Wel iswaar denkt Roosevelt er voor het oogen blik niet aan zijn land te doen deelnemen aan een eventueel Europeesch conflict. Hij pleit echter voor een hulpverleening, welke de ontzaglijke Amerikaansche hulpbronnen ter beschikking zouden stellen van de Euro peesche democratieën ingeval deze zouden worden aangevallen. Donnadieu (l'Epoque) acht dit gebaar van Roosevelt veelbeteekenend te meer daar het na de Amerikaansche belofte komt ons (Frankrijk) eenige honderden vliegtui gen te leveren. Vivières (l'Ordre) verklaart, dat Roose velt met zijn beslissende woorden de hoop op vrede doet schijnen, daar het duidelijk is, dat de dictatoren met dat vooruitzicht zich niet zullen mengen in een bij voorbaat verloren partij. Brassolette (Populaire) zegt, dat het noo dig is, dat Frankrijk, om Roosevelt's poli tiek te rechtvaardigen en niet te ontmoedi gen zich stoutmoedig moet betoonen. Harmei (Peuple) schrijft: De verklarin gen van Roosevelt zijn een zeer groote daad, waarbij helder inzicht samengaat met moed. VOORRADEN OPGESLAGEN VOOR TIJD VAN NOOD. De Zweedsche regeering heeft voorra den gevormd, ter waarde van 140 millioen kronen, van die artikelen, waarvan in ge val van een internationale crisis gebrek z.ou kunnen heerschen. Den rijksdag is vergunnig gevraagd door te mogen gaan met de opstapeling dezer voorraden totdat een hoeveelheid ter waarde van 200 millioen kronen zal «Sn bijeengebracht. Havas meldt uit Rome: Ln een artikel getiteld „goede wil" be spreekt de „Giornale d'Italia" de redevoe ring van Chamberlain. Deze rede, zoo schrijft het blad, met haar eerlijke, ophel derende en verzoenende bedoelingen, is een nieuw middel der politiek van goeden wü, waarvan Europa de bescherming van vrede, orde en beschaving verwracht. De Brit- sche minister-president is gevoelig geweest voor de betuigingen van sympathie, welke het Italiaansche volk hem tijdens zijn jong ste reis door Italië heeft bewezen. Wij ma ken van deze gelegenheid gebruik om te herhalen, dat wij jegens Groot-Brittannië met hartelijke gevoelens bezield zijn, en dat deze gevoelens nog zullen toenemen, wan neer Londen zijn actie volledig scheidt van die van Parijs. Wij hebben van Engeland niets te eischen, maar misschien hebben w$ iets aan te bieden, b.v. de vriendschap jan een fier en jong volk en een vruchtbare samenwerking. •t sell Spl tol sul „hl vol eij| del Mil wl a<| tel h<| tel lal wl 3*1 ti]

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2