KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND*. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT <W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 1 FEBRUARI 1939. No. 27. De reacties op de rede van Hitier. Een autorit van het Prinselijk Paar met Prinses Beatrix. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND. NOORD-BEVELAND. SCHADUWEN AAN DE KUST. MIDDELBURG. IE JAARDAG VAN PRINSES BEATRIX. Er heerscht in Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten wederom groot verschil Van opvatting over de rede van rijkskanse lier Hitier. Het wantrouwen bepaalt in hoofdzaak de beschouwingen, welke de Fransche pers aan 's Führers verklaringen Wijdt; daarentegen stelt de Engelsche pers in de'eerste plaats datgene in het licht, wat als een geruststelling uitgelegd kan wor den, terwijl tenslotte de Amerikaansche zeer verdeeld is. Sommige Amerikaansche bla den deelen het Fransche, andere het Engel sche standpunt. Uiteraard hebben al deze meeningen niet veel meer dan academische waarde, wat be treft de „objectieve" beteekenis van de re de. Er zijn nu eenmaal geen absolute maat staven, welke die beteekenis als het ware op natuurwetenschappelijke wijze kunnen vastleggen. Allerhande politieke factoren en subjectieve geestesbestanddeelen werken mede bij den uitleg er van: de meegedeelde opvattingen verklaren door de bank veel meer ten aanzien van de mentaliteit des schrijvers dan ten aanzien van die der rede. Leon Blum, de leider der Fransche socia listen en ex-minister-president van Frank rijk was o.i. nog het nuchterst in een be schouwing in de „Populaire", waar hij ver- Waart, dat men, om Hitler's redevoering volledig te begrijpen moet wachten op de rede, welke Mussolini binnenkort te Rome zal houden. Immers van de politieke zaken, welke de eigenlijke verweksters van de hui dige bezorgdheid in Europa zijn, te weten de FranschItaliaansche geschillen, repte de Führer met geen woord. Hij heeft zelfs niet op de eischen, welke Mussolini aan Frankrijk meent te moeten stellen, gezin speeld. Men vernam alleen, dat Duitschland solidair met Italië is, dat Duitschland, als er een oorlog zou uitbreken, aan de zijde van Italië zal strijden. Hitier heeft, door zich te onthouden van verklaringen over de nog verborgen Itali aansche eischen, inderdaad aan Mussolini overgelaten, om aan zijn rede het relief der aetueele politieke beteekenis te geven. Zoo lang men in het duister tast over de bedoelingen van den Duce, is het onmogelijk de strekking te overzien van den onvoor- waardelijken steun, welke de Führer Italië eergister toezegde. Zooals we in Onze vorige Kroniek reeds uiteenzetten, zou deze toe zegging op zichzelf Mussolini slechts kun nen stijven in het opschroeven van zijn ei schen. Echter, wij vermoeden, dat Hitier, toen hij zijn rede hield, drommels goed wist, hoe des Duce's eischen zullen luiden en dat hij reden heeft om aan te nemen, dat ze niet een oorlog in het leven zullen roe pen. Intusschen is hierover uiteraard niets met zekerheid te zeggen, voordat Mussolini gesproken heeft. Wat voor moeilijkheden Europa in de naaste toekomst te wachten staan, zal men straks uit zijn mond verne men. Het heeft zin, om in dit verband de rede voering, welke Chamberlain enkele dagen geleden te Birmingham hield, nog eens on der oogen te zien. De Engelsche minister president zette uiteen, dat hij nog steeds vertrouwen heeft in zijn politiek van toe nadering en persoonlijk contact en dat hij niet kan gelooven in een uitdaging, welke zou neerkomen op een poging tot overheer- sching door middel van geweld. Want zulk een uitdaging zou de democratische staten zonder den minsten twijfel het zwaard in de hand drukken. Er zat in dit betoog een vastberaden waarschuwing, maar tegelij kertijd een geruststelling. En deze gerust stelling kwam in het eigenaardige licht van een voorafgaande verklaring te staan: „de critici van mijn politiek dragen niet de ver antwoordelijkheid, die ik draag en bezit ten niet de volledige kennis der omstandighede n", zoo zei Chamberlain. Op deze gespatieerde woorden komt het aan. Wij hebben den indruk ge kregen, dat de Engelsche minister-presi dent met een zeker vertrouwen sprak op grond van dingen, welke Mussolini hem on langs bij zijn bezoek aan Rome heeft ver teld. Chamberlain schijnt evenmin als Hit- Ier te vreezen, dat de Italiaansche eischen een casus belli in het leven zullen roepen. Men kan op indrukken als deze natuurlijk geen huizen bouwen, maar in het huidige bezorgde Europa geven ze toch eenige ver ademing en houden ze de hoop levendig. Een autorit van Prinses Beatrix, op haar eersten vei jaardag, is voor tienduizenden Hagenaars, die hiervan getuige waren, een wel zeer aangename gebeurtenis geweest. Lang voor drie uur wachtte een belang stellende menigte in de omgeving van het koninklijk paleis en in de straten, waar langs de koninklijke auto kon worden ver wacht, het tijdstip van de verschijning van het prinselijk gezin af. Voor dezen rit was de meest glasrijke auto van het koninklijke wagenpark uitgekozen, opdat de kleine Prinses, op dezen fraaien wintermiddag door alle omstanders goed zou kunnen wor den gezien. Precies te 3.15 uur stapten Prinses Ju liana en Prins Bernhard met de kleine Beatrix op zijn arm, in den auto. Prinses Juliana was in bruinen bontmantel gehuld, de Prins in lichten overjas en de kleine Prinses in het van de foto's welbekende capuchon-manteltje, thans getooid met een groote bloem. Enthousiast werd in het bijzonder de ja rige Prinses toegewuifd en toegejuicht, waarbij haar gezonde kleur en guitige oogen zeker wel opvielen. Bij de Groote Kerk hadden de burgemees ter en eenige wethouders en raadsleden zich met het bestuur van het Haagsch co mité voor volksfeesten opgesteld. Overigens toonde de rit overal hetzelfde aspect van opgewekt kijkende en hartelijk groetende leden der Haagsche burgerij, waarbij vooral het jeugdige geslacht in sterke mate was vertegenwoordigd. Men kon het allen zon der uitzondering aanzien, dat het van zoo nabij, zij het ook vluchtig, aanschouwen van onze jongste Oranjetelg een aangenaam gebeuren was. De geheele rit maakte den indruk van prettige ongedwongenheid, h;er en daar zelfs van een verrassende gemoede lijkheid, zonder evenwel eenig moment van verstoring der goede orde. De rit was te kwart voor vier afgeloopen. Bij het uitstappen werd het prinselijk ge zin opnieuw luide toegejuicht terwijl Prin ses Beatrix op den arm van haar vader dit alles met blijden lach aanschouwde. Bij het voorplein wachtte, de mem'gte telkens zingend van „Lang zal zé leven, in de gloria", nogfeenigen tijd of de kleine Prinses nog voor het raam zou verschijnen doch dit geschiedde niet meer. PRIJSVRAAG NEDERLANDSCH FABRIKAAT. De Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat heeft een prijsvraag uitgeschreven, met als laatsten datum van inzending 15 April. Gevraagd wordt een beschouwing over de gevolgen, welke er voor onze Neder- landsche volkshuishouding uit voort vloeien, indien er hier te lande een ge zonde voorkeur aan binnenlandsche bo ven buitenlandsche artikelen wordt ge geven. De inzendingen worden beoordeeld door een commissie, bestaande uit de heeren dr. ir. M. H. Damme, voorzitter der Vereeni ging Nederlandsch Fabrikaat te 's Graven- hage; prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, di recteur der Stroomver koop Mij. te Maastricht; S. Hepkema, directeur der Coöp. Condensfabriek Friesland te Leeuwar den; dr. H. M. Hirschfeld, directeur-gene raal van handel en nijverheid te 's Graven- hage en prof. mr. P. Lieftinck, hoogleeraar in de oeconomie te Rotterdam. Prijzen zijn een verguld-zilveren eere-Ieg- penning benevens een bedrag van 150 en verder twee zilveren penningen. Nadere gegevens worden door de Ver eeniging Nederlandsch Fabrikaat te 's Gra- venhage op aanvraag toegezonden. WAARSCHUWING AAN ARBEIDERS, DIE WERK IN DUITSCHLAND ZOEKEN. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling waarschuwt de Nederlandsche arbei ders ervoor niet op eigen risico naar Duitschland te trekken om werk te zoeken of naar aanleiding van aanvragen of mede- deelingen van werkgevers, naar Duitsch land te gaan, zonder dat van te voren vast staat, dat de werkgever vergunning heeft om vreemdelingen in dienst te nemen. In elk geval is het niet mogelijk loon- overschotten naar Nederland te zenden, in dien de pla.atsing in Duitschland niet tot stand kwam door bemiddeling van de or ganen der openbare arbeidsbemiddeling in naald, dat in onze provincie op Woensda; 19 April de kiezers ter stembus zullen moe ten gaan om hun stem uit te brengen. SOEBURG. in lokalen van de school me den Bijbel waren gistermiddag alle kinde .en der school met personeel, bestuur ei genoodigden vereenigd om afscheid te ne men van mej. J. M. van Koeveringe, die na een periode van bijna 10 jaar werk zaamheid de school, wegens haar as. hu welijk verlaat. De voorzitter van he schoolbestuur, de heer A. J. Arendse, open de de bijeenkomsten bracht in een harte lijke toespraak de scheidende onderwijzere dank voor den velen arbeid met zoo woote liefde en toewijding aan de schoc verricht. Het hoofd der school, de heer J. K. Voogd, richtte zich tot haar met ee_ persoonlijk woord van dank voor de groo te trouw waarmede zij haar arbeid deed, dankte voor de aangename samenwerkin; met het personeel en sprak haar namenr de kinderen toe. Er werden verschillend' keurige cadeaux overhandigd namens he* schoolbestuur, personeel en leerlingen Hierna kreeg mej. Van Koeveringe de ge legenheid voor het laatst tot dé kinderer te spreken. Zij dankte voor de ontvanger huldeblijken en de waardeerende woor den, waarna zij de kinderen nog eens wees op den Grooten Kindervriend. Ont roerd nam zij afscheid van het werk dal haar zoo lief was. Na tractatie der kinderen, installeerde de voorzitter den nieuw-benoemde leer kracht, den heer W. J. Contant, reeds ja ren als kweekeling met akte aan de school verbonden, die nu als vast onderwijzer zijn taak aan de school zal vervullen en mej. F. de Bruijne van Vlissingen, die als kweekelinge met akte werd benoemd in de plaats van den heer Contant. De bij eenkomst werd daarna door het hoofd der school met dankzegging gesloten. VROUWENPOLDER. Maandagavond werd in de consistoriekamer der Geref. Kerk al hier een tamelijk goed bezochte propagan- da-avond gehouden, uitgaande van de afd. Serooskerke van het Ned. Bijbelgenoot- schaD. De bijeenkomst werd geopend door ds. Van Duijne, Ned. Herv. predikant alh'er, waarna deze, alsmede ds, ViSser uit Dom burg het doel van het genootschap op dui delijke wijze uit een zetten. Vervolgens noodigde ds. Van Duijne, burgemeester Maas uit de vanwege de afdeeling te Vrou wenpolder te houden bijbeltentoonstelPng te openen, aan welk verzoek -door den bur gemeester mot een toepasselijk woord ge volg werd gegeven, waarna door hem en de aanwezigen het tentoongestelde in oogen- schouw werd genomen. RAAD VAN KRABBEN Dl.1KE. KRABBENDIJKE. Maandagavond verga derde de Raad voltallig, onder voorzitter schap van den burgemeester, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg. De V o o r z. deelde in zijn nieuwjaarsrede o.m. mede, dat na vele besprekingen beslo ten is tot den bouw van 10 arbeiderswonin gen. In Juni of Juli zullen waarschijnlijk de nieuwe woningen gereed zijn. Mogen de toe komstige bewoners blijk geven van een goe den burgerzin en stipt de hun op te leggen verplichtingen nakomen. Ook aan het Bouw- en Woningtoezicht wijdde spr. enkele woorden. Een gemeen schappelijke regeling voor de gemeenten van Oostelijk Zuid-Beveland werd aangeno men, welke wel echter nimmer zal werken, daar de Raad van Kruiningen deze regeling heeft verworpen omdat ze geen centrum gemeente werd, welke handeling zeer valt te betreuren. Ged. Staten van Zeeland hebben nu aan de gemeenten een regeling toege stuurd, waarbij de uitoefening van het Bouw- en Woningtoezicht aan Goes wordt opgedragen. Nadere voorstellen zullen aan den Raad binnenkort worden voorgelegd. Door een meeningsverschil tusschen twee raadsleden, had de laatste vergadering in 1938 geen rustig verloop. Spr. is echter ter oore gekomen, dat dit verschil thans is op gelost en nog in 1938 is bijgelegd. In deze vergadering zullen de betrokken heeren nog een verklaring afleggen. Spr. hoopte dat deze zaak in 1939 geen navolging zal vinden. Vervolgens wilde spreker nog iets memo- reeren, waarvan hij hoopt, dat dit wel na volging zal vinden. Vóór Kerstmis werd hem een aanzienlijk bedrag toegezegd door één der ingezetenen, die onbekend wenschte te blijven, om dit geld te besteden aan klee ding en dekking voor de minst bedeelden der gemeente. Spr. wilde in het openbaar den milden gever dank zeggen. De heer Haverhoek verkreeg het woord naar aanleiding van het in de vorige vergadering voorgevallen incident tusschen hem en den heer Van Houdt. Spreker zeide, dat de getuigen in hun verklaringen niet eenparig waren. Daarom valt de zaak moei lijk te beslissen. Hij echter van zijn kant heeft den heer Van Houdt op Oudejaar een brief geschreven waarin hjj al de geuite beschuldigingen terugneemt en alles ver geet en vergeeft welke verklaring hü hier in het openbaar herhaalde. Spr. zal er nooit meer over spreken. De heer Van Houdt vond het jammer, dat iemand met zooveel ervaring afging op praatjes van derden en toen in het openbaar beschuldigingen uitte. Spr. hoopte, dat het een les moge zijn voor den heer Haverhoek en ook voor hemzelf, om voorzichtig te zijn. Op een verzoek van den heer A. C. Staal tot afkoop van erfpacht werd z.h.st. goed keurend beslist. De afkoopsom bedraagt 540. Op voorstel van B. en W. besloot de Raad z.h.st. dat de instandhouding van de Open bare Lagere-School in deze gemeente door art. 19 der L. O.-wet 1920 wordt gevorderd. Hierna werden z.h.st. de stembureaux voor de a.s. verkiezing benoemd. Vervolgens kwam aan de orde de Woningbouw in deze gemeente. Op voorstel van den V o o r z. werd in ge heime vergadering overgegaan. Na heropening deelde de Voorz. mede, dat B. en W. voorstellen een bedrag van 19.000 op de begrooting te brengen, waar toe z.h.st. besloten werd; verder een voor stel van B. en W. om dit college te mach tigen later tot de gunning over te gaan, waartoe eveneens z.h.st. werd besloten. Bij de rondvraag vroeg de heer Nagel- kerke, of er, nu er toch een kasgeldlee- ning gesloten wordt, niet wat meer spoed achter de betalingen door de gemeente kan worden gezet. De Voorz. zeide, dat tegen het einde van het begrootingsjaar alle rekeningen worden verzameld en gecontroleerd, waarna betaling volgt. Echter zal betaling zooveel mogelijk worden bespoedigd. RAAD VAN KORTGENE. KORTGENE. Maandagm ddag vergaderde de Raad dezer gemeente voltallig onder voorzitterschap van burgemeester Schuit. De voorz. sprak een korte nieuw jaarsrede uit, welke rede door den heer Dorst werd beantwoord. Medegedeeld werd dat Ged. St. de goed keuring der begrooting '39 hebben ver daagd. B. en W. hebben aan den Commis saris der Koningin een schrijven gericht, waarin hem alsmede Ged. St. en den grif fier der Staten dank gebracht wordt voor hun onvermoeid werk tot overbrugging der Zandkreek. Ged. Staten bevonden de rekening over 1937 goed, waarvan het' batig saldo met r 40 hooger werd vastgesteld, dan door den Raad was vastgesteld. De Ned. Ouderraad voor L. O. had- een brief geschreven waarin de oprichting van een oudereomrnissie noodzakelijk werd ge steld. B. en W. stelden voor, om voor bei de scholen uit de gemeente 5 leden in een dergelijke commissie te benoemen. Tevens stelden B. en W. voor, de commissie van toezicht op het I. o., bedoeld in art. 176 van de I. o. wet 1920, eervol ontslag te ver- leenen. Beide voorstellen werden "aangeno men. De gemeentebegrooting '39 werd daarna gewijzigd, zulks in verband met het feit, dat er op de haven niet meer dan 10 pet. winst gemaakt mag worden en omdat di verse banken geen renteverlagingen geven V.TW-OBf (Ingez. med.) Naar het Engelsch van J. Jefferson Farjeon 45). „Och, schei uit, ga je weer beginnen?" riep de spreker, aangeduid als schipper, uit. „Heb jij dan een beter plan?" „Ik zou niet weten wat dank zij jouw geknoei „Hou je mond.' We zitten beiden in het schuitje en moeten elkaar bijstaan. Het eenige wat ons niet helpt, is een nieuwe ruz e. In elk geval, het is een kans en die moeten we grijpen. Het zal de argwaan een beetje van ons afleiden in elk geval, tot we kunnen opruimen. En anders kunnen we wachten totdat alles ontdekt is en onze handen ophouden voor de handboeien". „Zoo ver zal het wel komen", merkte Jóe grimmig op. „Maar 't hoeft niet", antwoordde de an der scherp. „Naar den duivel met je zwaar moedigheid! Dacht je soms, dat ik zelf niet zwaar op de hand ben geweest, al dien tijd, en '1?.t büna heb opgegeven „Bij den hemel, ik wou, dat je het gedaan had!" „Bah! Wenschen is niet goed. Ik deed het niet en nu praten we er niet meer over. De prjjs is te hoog. Verdikke nog an toe, je bént er zelf met open oogen ingetippeld, is het niet? Je was op weg om je deel te krij gen. En wie weet Zijn stem werd driftiger. „We kunnen zelfs nu nog geluk hebben!". De gedaante, die onder de vensterbank kroop, hief zijn bijl op en schudde die heen en weer, „Je weet, dat je me geen voorschot hebt gegeven", vervolgde de schipper. „Nycroft is aan boord en Mironneau ook". Opnieuw dreigde de gedaante onder het venster. „En binnen een paar minuten zal Fyne net zoo rustig zijn als zij en dan zullen we hem aan boord brengen. Als ze morgenochtend alle drie ontdekt worden, zou de politie dan onmiddellijk degenen zoeken, die er voor verantwoordelijk zijn, hè?" Er was stilte. Toen gromde Joe ernstig: „Het is een rotzaak. Ik heb mij altijd buiten deze dingen gehouden en ik ben het niet overeengekomen „Ik ben ook niet overeengekomen, dat Nycroft zijn neus er in zou steken", ant woordde de schipper scherp. „Dat bracht den boel in de waar. Hij werd te nieuwsgie rig. Hij zou zijn deel hebben willen ontvan- egn". „En dat kon hij krijgen, wat mij betreft". „Nou, wat mij betreft, kon hij dat niet. Het zou een te groot deel geweest zijn! Je kent Nycroft niet. Hij zou zijn deel geno men hebben en er wel iets op gevonden hebben, dat wij de kastanjes uit het vuur moesten halen. Hij is een ware duivel of liever, dat was hij". De spreker lachte grimmig. „En nu, Joe het zou me niets verwonderen als Nycroft niet alle schuld op zich geladen kreeg. Dat is erg prettig om aan te denken. Nee het was geen slechte inval om Nycroft van de rots te la ten vallen". „O, ja; dat is voorbij. Het zijn de nieuwe bevelen, waarover ik mij zorgen maak!" Nederland, op aanvrage van het centrale mgaan der openbare arbeidsbemiddeling in Duitschland. HET MASSA-ONTSLAG VAN NEDERLANDERS IN DE DUITSCHE GRENSSTREEK. Gisteren heeft de directie van de textiel fabriek Van Delden te Gronau medege deeld, dat zij vergunning had om den arbei ders de helft van het netto loon in Neder landsch gèld uit te betalen. Degenen, die reeds waren ontslagen, kunnen, indien zij willen, op deze voorwaarden blijven wer ken. Evenzoo geldt deze regeling voor de arbeiders, die nog niet ontslagen waren. Het is echter niet uitgesloten, dat hierdoor toch nog evenveel arbeiders op straat ko men, daar het loon door deze regeling zoo danig verlaagd wordt, dat het voor velen niet mogelijk is om dan nog aan den arbeid te blijven. Het zal alleen mogelijk zijn voor een gezin, waarvan twee tot drie personen op dezelfde fabriek werkzaam zijn. De directie zou echter trachten met de Duitsche autoriteiten een betere regeling tot stand te brengen. Verder vernemen wij uit goede bron, dat dezelfde regeling ook zal worden ingevoerd op de overige textielfabrieken te Gronau. Het is gisteren wederom gebleken, dat nen op dagen, die het volk van Nederland dichter bij de leden van ons vorstenhuis .rengt, iets wil hebben ook in onze stad om uting te geven aan de feestvreugde. Dit is isterenavond mogelijk geweest, toen „Uit et VolkVoor het Volk" een fakkelop- ocht hield. Was het in het begin van den avond stil jp straat, hoe dichter het tegen 9 uur liep, ïoe drukker het in het centrum der stad verd en toen precies te 9 uur het Middel- urgsch muziekkorps met de Signaalafdee- kng van „Achilles" de Markt, opmarcheer- le en het bestuur van „Uit het Volk Voor het Volk" met vertegenwoordigers van enkele buurtcommissies, waarvan met name die van Houttuinen, Seisdam en om- neving door velen vertegenwoordigd was, ich tusschen beide korpsen opstelden, wa- en honderden belangstellenden, vooral Tugdige personen aanwezig, om zich achter le muziek aan te sluiten. Het ging nu langs Noordstraat, Heerengracht, Kromme Wee- 'e, Beddewijkstraat, Langeviele, Markt, Gortstraat, Vlissingsche straat, Teerpakhui- enstraat, Blauwendijk, Stationsstraat. Ko- üngsbrug, Segeerstraat, Lange- en Korte Delft naar de eerste halte, den Dam. Hier verd front gemaakt voor de woning van den burgemeester, die op den stoep was ge komen. Na het spelen van het Wilhelmus stelde de burgemeester een driewerf hoera op Prinses Beatrix in en daarna op de Ko ningin. Het was te frisch om langer stil te staan en na met waardeering een blik te hebben geslagen op de verlichting bij het monument, ging men verder langs Dam Noordzijde, Schuitvlotstraat, Singelstraat Spanjaardstraat en Balans naar de Abdij Hier was de commissaris der Koningin op het bordes gekomen en toen ook hier he" Wilhelmus gespeeld was, heeft de' heer De Graaf, voorzitter van „Uit het VolkVoor het Volk" een hoera ingesteld op de jarige nrinses en haar Koninklijke grootmoeder. Hij deed dit ook toen men over de Burg naar de Markt was gemarcheerd en ook daar het Volkslied als slot van de korte herdenking van het heugelijk feit was ge geven. Uit het publiek, dat toen duizenden bedroeg, hoorden wij ook den roep „Leve Prinses Juliana". Er zijn gedurende een uur velen op de been geweest en vele anderen hebben uit hun woningen het voorbijtrekken van den optocht gade geslagen. Zoowel het Middel- burgsch Muziekkorps als de singaalafdeeling hebben hun beste beentje voorgezet. VERKIEZING VAN LEDEN VAN DE PROVINCIALE STATEN. Volgens de wet zal op den tweeden Dins dag in Maart, dit jaar dus op 14 Maart de candidaatstelling plaats hebben voor de verkiezing van leden van alle colleges van Provinciale Staten in Nederland, omdat op den eersten Dinsdag in Juli alle leden van die colleges tegelijk aftreden. De dag van de stemming wordt in iedere provincie door Ged. Staten bepaald en thans hebben Ged. Staten in Zeeland be- „Ook goed, Joe. Dan laten we ze zitten, hè? En als Fyne on Mironneau dan weer bij kennis komen en hun verhaal aan de po litie doen, dan ziet het er voor ons mooi uit, hè?" Opnieuw was er stilte en er ver scheen een schaduw op het gordijn, alsof de sprekers een beweging hadden gemaakt. „Je bent gek, om altjjd aan het beroerdste te denken, Joe. Er zijn oogenblikken, waar op men niet denken moet. Laat ons nu naar boven gaan en eens bekijken hoe het gaat. Dit oponthoud is een verduiveld nadeel ge weest en we mogen niet langer uitstellen". Toen zwegen de stemmen, de schaduw verdween van het gordijn en de sprekers verlieten blijkbaar de kamer. Napoleon en Guy keken elkaar aan. „Fyne hij is daar binnen!" fluisterde Guy. „Goeie hemel! wat een duivels!" mop perde Napoleon. „Wat zullen we doen? Hen overvallen?" „Neen wacht. Ik heb zoo'n idee, dat onze gek ons helpen zal". De gek als hij dat was richtte zich voorzichtig op, en verhief zich in zijn volle lengte. Hij kroop naar het venster en on derzocht het. Hij scheen te overwegen of hij hier niet naar bmnen kon komen. Het raam stond op een kiertje. Maar toen veranderde hij van plan en liep voorzichtig om den muur, totdat hij zich verborgen hield in een hoek. „Hij gaat naar de voordeur", fluisterde Napoleon. „Daar zal hij waarschijnlijk wachten tot ze er uitkomen". „Met zijn afschuwelijke bijl". „Ja". „Dat kunnen we niet laten gaan, hè?" „Het zou hem recht verschaffen, als het gebeurde", antwoordde Napoleon scherp. „Ik zeg je Guy, op 't oogenblik denk ik slechts aan een ding, en dat is die arme mijnheer Fyne. De honden! Mogelijk is een van hen bezig hem te pijnigen voor we hem kunnen helpen. De machts balans is niet erg gunstig voor ons, weet je". Hij haalde diep adem. „Ik wou, dat ik mijn revolver gehouden had! Als een idioot heb ik hem weggegooidStil nu! Ik hoor ze naar beneden komen. We kunnen beter ergens gaan schuilen, waar we gelijk de voordeur in 't oog kunnen houden. Er zullen interes sante dingen gaan gebeuren". „En wanneer die interessante dingen eens met ons gebeurden?" merkte Guy op, toen zij zich voortbewogen. „Nu," antwoordde Napoleon, „men heeft mij verteld, dat de hemel een fijne plek is". Zij bereikten de muur van de hut, en terwijl zij den zelfden weg volgden als de krank zinnige kwamen zij bij den hoek. Bij den overdekten ingang stond de gek. Zijn oogen waren gericht op de voordeur. De deur ging open. HOOFDSTUK XXVI. De schaduwen ontmoeten elkaar. Hun besluit ten spijt is het zeer twijfel achtig hoe Napoleon en Guy hun neutrali teit zouden hebben kunnen behouden, als de gebeurtenissen van de volgende seconden hen niet met zulk een ongelooflijke snel heid hadden overvallen. Toen de deur open ging zwaaide de wachtende zijn arm naar achteren en een oogenblik schoot hij met ware moordlust naar voren; maar het be doelde slachtoffer werd gered door een dub bele waakzaamheid, die gedurende de laat ste dagen nog was ontwikkeld de waak zaamheid van een man, die, aan den rand van den afgrond, voortdurend er op is voor bereid, dat er iemand kan komen en hem overvallen. Er klonk een hevig gebrom, toen de opdoemende gedaante zich bukte. De aanvaller, die zijn evenwicht verloor toen zijn lichaam voorwaarts schoot en zijn zwaaiende arm niets anders dan lucht raak te, struikelde hopeloos en viel in twee groo te sterke armen. „Laat los, jou duivel!" sinkte hij. „Dat zou je willen!" schreeuwde de eige naar van de sterke armen; en terwijl hij grimmig vasthield, riep hij over zijn schou der heen: „Vlug, Joe leg hem neer. Ik heb je hier noodig". „Duivel, duivel!" snikte de man voor wien de blaadjes nu zoo waren omgekeerd. „Je zoudt zelf anders niet zoo'n slecht fi guur slaan als duivel, Mironneau", riep zijn overwinnaar uit. „Hoe hoe ter wereld kom je hier?" Wat is er aan- 4° hand, Smith'skwam de stem van Joe van binnen uit, en toen verscheen Joe een groote, noekige kerel, wiens rust weer heelemaal was terugge keerd. Maar Joe had nooit lang van zjjn rast genoten, dat waarschijnlijk verklaar! werd door het feit, dat hij zoo veel riskeer de om hem te krijgen „Verduiveld!" schreeuwde hij. „Dat is dat vreemde insect!" (Wordt

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5