De KUNST EN WETENSCHAP. IH6EZ0NDEN STUKKEN. DE FEBRUARI-STERRENHEMEL IN 1939. ZUID DE BESTRIJDING VAN DEN C0L0RAD0-KEVER. RADIO-PROGRAMMA. FINANCIEELE BERICHTEN. AGENDA. Nota ling op Eea deel v expi Ster V* 3* grootte, of kkiact Ster '/d 2' grootte. Ster le gr. TI-ï Melkweg EERSFEKV. ©MHIEMJJÜ C9 LAATSTE KVAEI1EB NIEUWE MAAN Nevenstaand kaartje stelt voor den ster renhemel in Neder land op 1 Februari 1939, des avonds te acht uur Middelbare Tijd, hetwelk gelijk is aan 4 h 44 min Sterretijd. Op dit kaartje loopt, van het Zuid oosten naar het Noord - noordwesten door de sterrenbeeld den Schip, Wagen- man, Perseusy Cas siopeia en Zwaan een kronkelende stippellijn die de lig ging van den Melk weg aanduidt. In drukletters ver meld zijn de namen van de sterrebeel- den; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters ge- teekend. DE ZON. De meridiaans- of middaghoogte van de Zon neemt deze maand toe van 21° tot 30°; dientengevolge wordt de dagboog, d.i. de tijd, dat de Zon boven den horizont staat, verlengd van 9 uur tot 10% uur. Den len Februari komt zij om 7 h 42 min op en gaat om 16 h 45 min onder; den 28en of laatsten dag der maand komt de Zon om 16 h 52 min op en gaat om 17 h 36 min onder. DE MAAN. De schijngestalten der Maan zijn: 4 Febr. Volle Maan; 11 Februari Laatste Kwartier; 19 Februari Nieuwe Maan en 27 Februari Eerste Kwartier. Slechts de schijngestalten van 4 en 27 Februari konden op ons kaartje geteekend worden. DE PLANETEN. Venus, helderheid 4,0 is morgenster in den Schutter. Zij staat des avonds om 8 uur, het tijdstip waarvoor ons kaartje geteekend werd, bijna in den benedenmeridiaan, dus in het Noorden, ver onder den horizont, evenals Mars, helderheid 1,2, die juist dien meri diaan gepasseerd is. Hij staat in de Schor pioen en, later, in den Slangendrager. Beide zijn fraaie morgensterren; in het midden der maand komen ze resp. om half vijf en óm half drie op. Jupiter, helderheid 1,6, is in het begin der maand avondster in den Waterman; om 8 uur reeds onder, hebben wij hem, op z'n juiste plaats, even beneden den horizont nog ingeteekend. Midden Febr. gaat hij al om kwart over zes onder. Saturnus, helderheid 0,9, is avondster in Visschen; hij gaat midden Februari om kwart over negen onder. (Mercurius is met waar te nemen; Uranus en Neptunus, in den Ram en de Maagd, zijn slechts met kijkers waar te nemen). In tegenstelling met gewone landkaarten vindt men hier het Westen rechts, het Oos ten lings van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrekaarten noodzakelijk en ge- Wcttelljk Ingeschreven bi) het Bureau Va Industrieeleu Eigendom onder No. 64222 VENUS© MARS JUPITER® SATURNUS® bruikelijk, teneinde te verhoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gerihet is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. J. W. te M. Enkele kometen met hun omloopstijden zijn: de komeet van Halley, 76 jaar, laatste waarneming in het perihe lium nabij de Zon) 19 April 1910, 29 ma len waargenomen, het eerst 467 j. v. Chr.; Encke, 3% jaar, 40 maal waargenomen, het laatst December 1937, Pons-Winnecke, ruim 6 jaar, Mei 1933 voor het laatst gezien, 12 maal waargenomen; Faye, 71|3 jaar, 11 maal waargenomen, het laatst December 1932. Vele kometen zijn slechts 1 maal waargenomen en keerden niet terug. Of een komeet een ellips, een parabopl of een hyperbool beschrijven zal, d.w.z. of-ie regelmatig terug zal komen (ellips) of na een oneindig aantal jaren (parabool) of heelemaal niet meer (hyperbool) hangt af van de snelheid, waarmee hij ons zonne stelsel komt binnensuizen. In de praktijk berekent men uit de waargenomen plaatsen aan den sterrenhemel de baan in de onder stelling, dat zij parabolisch is. Later corri geert men dat dan tot de langgerekte el lips, die 't meestal is. „Kometen" zoo schrijft Sir James Jeans „zijn in den re gel onzichtbaar, totdat ze volop in het licht en de hitte van de Zon komen. Dan worden het in het oog vallende en zelfs indrukwek kende objecten; ze schijnen dan veel be langrijker dan ze inderdaad zijn". De meeste periodieke kometen zijn voor den leek onwaarneembaar en de vakman spoort ze slechts als zich snel verplaatsende, staartlooze, zwakke sterretjes na. De Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen bericht ons: Het insect, waarover in het afgeloopen jaar het meest geschreven en gesproken is, is ongetwijfeld te Colorado-kever. Daarvoor bestaan zeer goede redenen, want zijn aanwezigheid brengt voor onzen land- en tuinbouw zeer ernstige gevaren mede. Op d t oogenblik zit de Colorado-kever ver scholen in den grond waarin hij voor overwintering is weggekropen. Het zal eenige maanden duren, alvorens hij deze overwinteringsplaats verlaat en zich naar het nieuwe aardappelgewas begeeft, waar mede hij zich voedt en waarop hij zich ver- meerdertr Wij behoeven ons met het insect zelf dus nu niet bezig te houden, maar er is wel alle reden voor om ons nu re kenschap te geven van den toestand, die door den inval van het afgeloopen jaar ge schapen is en van hetgeen er toen voor de bestrijding gedaan is, terwijl het verder nu het tijdstip is, om vast te stellen, wat er het volgende seizoen tegen het insect, dat is dus ter verdediging van onze aardappel cultuur en van onze belangen bij den uit voer van land- en tuinbouwproducten, zal moeten worden gedaan. In 1937 was de kever slechts op drie plaatsen in ons land gevonden n.l. te Cas- tenraay, Baarlo en Bakel. Deze haarden zijn ontstaan door uit België door den wind overgebrachte kevers. De bestrijding is krachtig en met succes aangevat In het geheel zijn den vorigen zomer kevers, eieren en larven gevonden op 607 plaatsen in 161 gemeenten in ons land, waarvan er 297 als haard moeten worden beschouwd. Het gebied, waar de kever ge vonden is, omvat de provincies Zeeland, een groot deel van Noord-Brabant en de helft van Limburg, Zuid-Holland ten Zui den van de Oude Maas en de Merwede, met een enkel geval in de Vijfheerenlanden even ten Zuiden van de Lek en een in Gelderland. De eigenlijke haarden komen, met een en kele uitzondering, alleen in het Zuiden voor. Ook België, Luxemburg, Duitschland en Zwitserland hebben onder een enorme in vasie van kevers te lijden gehad en het zal daar nog veel moeilijker zijn, de versprei ding van het insect te stuiten. Ons land ligt nog het verst van de groo te haard, die Frankrijk is, verwijderd, zoo dat wij nog het meeste kans op succes van onze bestrijdingsmaatregelen kunnen ver wachten. Hier te lande was rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de Coloradokever uit België ons land zou binnendringen, in dien aldaar dicht bij onze grens haarden zouden voorkomen. Deze verplaatsing zou dan over betrekkelijk kleine afstanden ver wacht kunnen worden. Daarom is in een breede strook langs onze Zuidgrens, dus in Zeeuwsch-Vlaanderen, het den voor het opnieuw optreden van den Co loradokever in 1939 in ons land en wel: door de kevers, die overgebleven zijn op plaatsen, waar de aanwezige haard niet ontdekt is (wat vooral op perceelen, waar aardappelopslag gestaan heeft, maar ook in aardappelperceelen van 1938 het geval kan zijn), en door een nieuwe vlucht van uit het Zuiden aangevlogen kevers. In het algemeen belang zal, indien er gens een Coloradokever of een haard van dit insect gevonden wordt, de bestrijding op dezelfde wijze van rijkswege worden ter hand genomen, als dit in 1938 is geschied. Naast de, van rijkswege uit te voeren, bestrijdingsmaatregelen moet echter ook door de aardappelverbouwers het noodige gedaan worden om de verbreiding en ver meerdering van den Coloradokever tegen te gaan. Als de verbouwers krachtig mede werken, is het in elk geval mogelijk de vermeerdering van het insect sterk te rem men en wellicht kan het verspreidingsge bied zelfs ingekrompen worden. Voorkomen van nieuwe besmettingen moet gevonden worden in de bespuiting van het geheele aardaapelgewas in het ge bied, waar het optreden van den kever ver wacht kan worden met een maaggif, waar door kever en larven gedood worden als ze van het bespoten loof eten. Daarvoor is een arsenicumhoudend middel het bruik baarst, daar dit zijn beschermende werking gedurende eenigen tijd (2 a 3 weken) uit oefent. Het zal de plicht van alle aardap pelverbouwers in het als bedreigd aan te wijzen deel van ons land zijn, deze bespui tingen op tijd en met zorg uit te voeren en op de uitvoering zal van overheidswege toe zicht worden uitgeoefend. De oppervlakte, die thans op deze wijze behandeld moet worden, is zoo groot, dat deze behandeling niet meer door of paet hulp van de overheid zal kunnen plaats vinden. Daarom zullen de aardappelverbou wers in het geheele gebied zich er op moe ten instellen, dat zij hun aardappelgewas op de daarvoor aan te geven wijze en op nader aan te geven tijdstippen (waarschijn lijk driemaal) kunnen bespuiten en zal dus zoowel de aankoop van het meest geschik te bestrijdingsmiddel als de aanschaffing van sproeimachines (motorsproeimachines, paardensproeimachines en rugpulverisa- teurs) in de komende maanden krachtig moeten worden georganiseerd. Wat als het meest geschikte bestrijdings middel moet worden beschouwd, zal spoe dig worden bekend gemaakt. Wellicht zal het mogelijk zijn aan de aardappelverbou wers eenige tegemoetkoming te verleenen bij de aanschaffing van het bespuitingsmid- del. Voor de bespuiting der kleine perceelen moeten in de verschillende gemeenten spe ciale organisaties gemaakt worden, die de ze zullen verzorgen tegen vergoeding der kosten. In vele gevallen zal dit van ge meentewege gedaan kuunen worden. Van overheidswege zal op de goede uit voering der bespuiting toezicht worden uit geoefend. Onder de omstandigheden, waarin de be- „Noordwester" een Walcher- sche roman door Dignate Rob- bertz Bosch en Keuning, Baarn. Zelden heb ik een Walchersche roman ge lezen waaruit de locale geest zoo duidelijk naar voren treedt als uit „Noordwester", het eerste werk van de Veersche schrijfster Dignate Robbertz. Wij allen weten hoe moeilijk het is dialec tische phonetiek in schrift weer te geven. Moge Dignate Robbertz dan ook niet ten volle geslaagd zijn in haar streven de taal der garnalenvisschers en plattelanders van deze contreien met de pen uit te beelden, wie onzer zal het haar verbeteren? Bijna volmaakt geeft zij het zoetgevooisde, lijzig- zangerige dialect der vischers weer, ge heel in stijl en volkomen in een Veersch- Arnemuidsche sfeer. „Noordwester" is ontstaan uit het in het najaar van 1937 verschenen verhaal „Me rientje". Deze roman is de geschiedenis van het moeilijk bestaan der garnalenvisschers zooals alleen wij ingewijden dat kennen Dignate Robbertz is een kind van dit land Ook zij heeft het leed der visschers van na bij gezien, ook zij kent hun getob en hun nooden, ook zij weet hoe vele schier vrueh- telooze pogingen in het werk zijn gesteld om hun economisch bestaan te verbeteren. „Noordwester" is een pleidooi, waaromheen dit verhaal van schrijnende werkelijkheid en teeren weemoed gevlochten is. „Noordwester" wordt geboren uit zee en stormwind en gaat onder in zee en storm wind. Doch ver daar boven uit steekt de figuur van Merien, den eenvoudigen vis scher, stil, somwijlen saai, stug, doch sterk van karakter, warm-menschelijk, berus tend, zooals deze visschers zijn. Ontroerend is de ietwat onbeholpen uitdrukking van zijn liefde voor Geerte, des zeilmakers doch ter, die hem in een zwak moment verlaat voor den haar opgedrongen rijken boeren zoon. De ontgoocheling is fel en wreed. Haar hart hunkert steeds naar het vis- schersdorp en haar afkomst verloochent zich niet. De derde hoofdfiguur van deze roman is „vuule Tanne", de vrouw, die na het verdrinken van haaj' zoon Ko achter „de Groote Plaete" niet meer goed bij haar verstand is. Tanne zorgt als een twee de moeder voor Merien, wanneer deze haar bij zich inneemt na haar vertrek uit het armhuis. Op her» concentreert zich al de liefde, die Tanne 1 voor haar eigen zoon bewaard had. In deze vrouw ziet Merien de herleving van zijn eigen lieve oude moe der. Om en tusschen deze figuren schept Dig nate Robbertz haar dominee Weyers, den grijzen, sympathieken predikant, haar Maarten Caljouw, den kleingeestigen, be krompen ouderling, haar Klaas, den zwerf zieken broeder van Merien, haar Centine, hun bedrijvige- zuster met haar vele kin deren. Ook ontmoeten wij Wannes, den or geldraaier, den filosofischen herder, Evert, en tenslotte naast vele bijfiguren de mooie figuur van Bart, Geerte's zoon, die zoo te gen den wil van zijn vader het boerenleven den rug toekeert om visscher te wor denhet bloed kruipt, waar het niet gaan kan. „Noordwester" is een werk, dat getuigt van een scherpe opmerkingsgave en van groote liefde, die zij haar geboortegrond toedraagt. D. L. B. Na 1848, toen het werk van dr. Koenen werd uitgegeven, is over de Geschiedenis der Joden in Nederland vrijwel niets meer verschenen. Waar de geschiedenis der Joden in Ne derland thans zeker in het brandpunt van de belangstelling staat, was het een goede gedachte van Van Holkema Warendorf, een nieuwe Geschiedenis in 2 delen, te ver schijnen in 20 afleveringen, op te zetten. Zij staat onder redactie van dr. H. Brug- mans en drs. A. Frank. Het wordt een we tenschappelijk geschiedenisboek geen po litiek strijdschrift! DOMBURG. Zaterdag had de derde bij eenkomst in dit seizoen plaats van de Winterclub te Domburg. De voorzitter be gon met de verblijdende mededeeling, dat de heer baron Van Tuyll van Seroosker- ken, burgemeester van Domburg, erin had toegestemd, zitting te nemen in het be stuur der club, waarmede een gewaar deerde traditie wordt voortgezet. Immers de vorige burgemeester, wijlen de heer l. J van Voorthuysen, was van de oprichting af lid van het bestuur. Als spreker trad op dr. J. F. O. Huese uit Goes, die met bijzondere hartelijkheid werd welkom geheeten. In de eerste plaats, omdat na zijn in de Middelb. Crt gepubliceerde „reizen en jachtavonturen de verwachtingen hoog gespannen waren, in de tweede plaats, omdat dr. Huese me groote bereidwilligheid had toegestemd voor de Winterclub op te treden, toen hem dit, in verband met tegenslag met een anderen spreker, op zeer korten ter mijn was verzocht. De verwachtingen werden niet teleur gesteld. Integendeel. De levendigheid en humor van den spreker, zijn oorspronke lijke kijk om menschen, dieren en dingen, zijn gave om de komische zijde te toonen, ook van de minder aangename ontmoe tingen en gevallen van „woestijnpech", als we het zoo maar eens mogen noemen, alles droeg er toe bij, ons te boeien'en- te amuseeren. Dr. Huese weet geheel dit eigenaardige woestijnleven in Fransch equatoriaal Afrika, waarin de moderne mensch, met zijn technische hulpmiddelen worstelt tegen de barre eenzaamheid, voor ens waar te maken, juist door de teeke- ning der dagelijksche wederwaardigheden. Niet minder hebben wij genoten van de jachtavonturen, waaraan de tweede helft van dep avond gewijd was. Deze jSger geeft geen „jagerslatijn", we krijgen de mislukte zoogoed als de rake schoten te hooren en de eerste waren al even span nend als de laatste. Een aantal projecties droegen er het hunne toe bij, ons met de persoonlijke on dervindingen van den spreker en zijn vrouw op deze reizen, evenals met de sfeer Zuiden van Noord-Brabant en het midden I strjjding hier te lande voorloopig nog moet r?-..;j t i worden gevoerd, mag echter niet volledig op de preventieve werking van de arseni- cumbespuiting worden afgegaan. Er moet wel degelijk getracht worden elk optreden van den Coloradokever onmiddellijk te her kennen om dan nog krachtiger maatregelen voor uitroeiing te nemen. Daarom is het ook de plicht van de aard appelverbouwers om aan hun aardappelge was voortdurend aandacht te schenken, re gelmatig hun velden langzaam af te zoeken naar kevers, larven of sporen van vreterij en onmiddellijk van elke waarneming mede deeling te doen. In de Coloradokever wet en Zuiden van Limburg een zoekdienst ge organiseerd, waarvoor de medewerking van landbouwvereenigingen is gezocht, en welke op zeer gewaardeerde wijze is gege ven door ongeveer 2200 jonge boeren. De omvang van het optreden van den Coloradokever in 1938 heeft echter alle ver wachtingen verre overtroffen. Dit was niet alleen in ons land het geval maar ook in alle andere landen, waar het insect reeds is binnengedrongen. De Coloradokever verplaatst zich uit eigen beweging vliegend slechts over betrek kelijk kleine afstanden van eenige honder den meters tot hoogstens eenige kilome ters. Maar door den wind kan hij zeer ver medegevoerd worden en dat is in 1938 in ongemeen grooten omvang geschied. Toen de verspreiding zooveel verder bleek te zijn gegaan, dan verwacht was moest ook in het veel grootere gebied het zoeken in de velden worden ter hand geno men. Daartoe zijn in de eerste plaats de aardappelverbouwers zelf opgewekt, door radio- en courantenberichten, terwijl alle personen, die ambtelijk of halfambtelijk met den landbouw verbonden zijn (consu lenten, leeraren, land- en tuinbouw- en vakonderwijzers, controleurs van het U.C. B.) zoomede 6e ambtenaren van rijks- en gemeente-politie en de marechaussee hun medewerking hebben verleend Het was ook noodig, dat getracht werd de vorming van haarden te voorkomen en dit kan alleen bereikt worden door alle aardappelvelden in het gebied, dat met in vasie bedreigd werd, te doen bespuiten met een insectendoodend middel In zeer korten tijd kon 150.000 kg loodarsenaat aan de gemeenten worden toegezonden en door dezen onder de aard appelverbouwers worden uitgedeeld naar een hoeveelheid van 5 kg per ha. Zeer kort daarop is een tweede uitdeeling gevolgd voor een tweede bespuiting. In vele gemeenten is door het gemeentebestuur ook hulp verleend bij de bespuiting van klei ne perceelen. In het algemeen kan gezegd worden, dat WOENSDAG 1 FEBRUARI. HILVERSUM I 1875 EN 301,5 M. VAR A-Uitzend. 10,00—10,20 vm. VPRO. 6,30—7,00 RVU. 7,30—8,00 VPRO. 8,00 Orgelspel. (Om 8,16 Ber.) 8,30 Gram. 9,30 Causerie. 10,00 Morgenwijding. 10,20 Voor arbeiders in Continubedr. 11,40 Voor de werkloozen. 12.00 Gram, (Om 12.15 Ber.) 12,30 Fantasia. 1,00—1,45 VARA- ork 2,00 Voor de vrouw. 3,15 Voor de kinderen. 5,30 Orgelspel. 6,00 Esmeralda. 6,28 Ber. 6,30 Causerie. 7,00 VARA-Ka- lender. 7,05 Gelukwenschen. 7,10 NW- praatje. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Ber. ANP. 8,20 Voor schakers. 8,21 Zang met piano. 9,00 Radiotooneel. 10,00 Ber. ANP. 10,10 VARA-ork. 11,00—12,00 Gram. HILVERSUM H 415,5 M. NCRV-Uitz. 6,307,00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8,00 Schriftlezing, meditatie. 8,15 Ber. gram. (9,309,45 Gelukwenschen). 10,30 Morgendienst. 11,00 Gram. 11,15 Ensemble v. d. Horst. (12,00—12,15 Ber.) 1,00 Gram. 1,30 Ned. strijkkwintet en gram.. 3,00 Chr. Lectuur. 3,35 Zang en piano. 4,15 Gram. 4,45 Felicitaties. 5,00 Voor jongens en meisjes. 5,45 Gram. (ca. 6,30 Ber.) 6,30 Taalles en causerie. 7,00 Ber. 7,15 Cau serie. 7,30 Gram. 7,45 Causerie. 8,00 Ber. ANP. 8,15 Chr. Oratoriumver., solisten en Ned. Kamerork. (9,159,40 Causerie. 10,30 Ber. ANP. 10,35 Gram. 10,45 Gymnastiek les. 11,00 Gram. ca. 11,5012,00 Schrift lezing. DROITWICH 1500 M. 11,25—11,50 Gram. 12,10 Northern-ork en solist. 1,00 Gram. I,20 Uit Stockholm: Septiman-ork. en so listen. 2,002,20 Declamatie. 3,10 Dans- muz. (gr. pl.) 3,35 Causerie. 3,50 Sectie Northern Ireland-ork. en solist. 4,20— 5,10 Vesper. 5,20 Hongaarsch Zigeunerork. 6,00 Gram. 6,20 Ber. 6,40 Zang. 7,05 Voor knutselaars. 7,20 Theater-ork. 8,05 Actu- eele causerieën 8,35 Symphonie-ork. en solisten. 9,30 Ber. 9,50 Verv. conc. 10,40 Leslie Bridgewater-kwintet. 11,20 Joe Loss' Band. 11,5012,20 Jazzmuz. (gr. pl.) RADIO PARIS 1648 M. 9,00, 10,00 en II,20 Gram. 12,30 Zang. 1,10 Gram. 1,25 Cantrelle-ork. 1,55 Gram. 2,35 Zang. 2,50 en 3,30 Gram. 3,50 Viool. 4,05 en 5.05 Zang. 5,25 Derveaux-ork. 6,35 Piano. 7,50 Gertler-kwartet. 8,35 Zang. 8,50 Kamer- muz. 9,20 Variété. 10,50 en 11.20—11,35 Gram. KEULEN 456 M. 5,50 Rheinische Lan- desork. 7,50 Gram. 11,20 Bedrijfsork. 12,35 Kleinork., soliste en Keulsch Pinaoduo. 1,30—2,20 Pop conc. 2,40 Gram. 2,50 Kin derkoor. 3,20 Gram. 4,50 Mannenkoor. 6,35 Gram. 7,30 Arbeidsdienst-ork. 8,35 Ork. en solisten. 9,35 Filmmuz. (gr. pl.) 10,20 Amusementsork. en solisten. 11,202,20 Pop. nachtconc. (opn.) BRUSSEL 322 EN 484 M. 322 m: 12,20 Gram. 12,50 en 1,30 Dans- ork. 1,50—2,20 Gram. 5,20 Zang. 5,50, 6,50 en 7 20 Gram. 8,20 Conservatorium ork. van Leuven en solist. 10,3011,20 dansork. 484 ni: 12,20, 1,00 en 1,30—2,20 Gram. 5,20 en 5,45 Jean Omer'ls ork. 6,35 Piano. 7,05 Zang. 7,35 Gram. 8,20 Angélique'" operette. 9,50 Zang. 10,3011,20 Dag- naux's ork. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7,30 Ork. 8,20 Hoorber. 9,20 Ber. 9,50 Strijk kwartet. 10,05 Ber. 10,2011,20 Amuse mentsork. en solisten. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgenomen wekelijksche openbaarmakingen i.z. Het Handelsregister betreffende Zeeland ont- is de verplichting tot het doen van aangifte I leenen wij het volgende: van het voorkomen van den Colorado-1 Kamer van Koophandel voor de Zeeuw kever in een perceel opgenomen. Hier- j Eilanden (Middelburg), bij zij opgemerkt, dat het opsporings-1 Wijzigingen: werk niet alleen op de perceelen, waar I Firma F. V. de Groof, Hansvveerd, Sluis- aardappels verbouwd worden, verricht moet I plateau C 112, geadmitteerd eonvooilooper worden, maar ook op die, waarop aardap- en ai hetgeen hiermede in verband staat in pelopslag voorkomt. De bestrijding van den Coloradokever zal dus èn van rijkswege èn door de aardappel verbouwers worden uitgevoerd. Indien ieder zijn volledige medewerking I verleent, kan bij de bestrijding van den Coloradokever, en daardoor ook ter voor koming van moeilijkheden bij den uitvoer van land- en tuinbouwproducten, veel be reikt wordèn. Daarom wordt door den Plan- tenziektenkundigen Dienst op aller mede-1 werking gerekend. NEDERLANDSCHE VROUWEN. In uw Courant van Zaterdagavond 28 dezer komt een berichtje voor dat ik meen meerdere lezers met bevreemdheid zullen hebben opgemerkt. Namelijk dat in een verzoek van den Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid aan den minister van justitie verzocht werd maatregelen te nemen in verband met het vertrekken van zoovele Duitsche dienst meisjes, aangezien Nederlandsche vrou- en meisjes (of moet ik zeggen: da- door de aardappelverbouwers voldoende I mes> hare plaatsen „niet kunnen" (ik eur medewerking is verleend bij de uitvoering siveer) innemen. den ruimsten zin. Gveri. Venn.: H. Th. Derex, Goes. Ven nootschap onder firma ontbonden. Zaak wordt onder denzelfden naam door overgebleven vennoot voortgezet. E.: F. V. de Groof (H.V.) Proc.; J. M. P. de Groof-Retsin. Proc.: W. Mirmaard. Proc.: P. J. Vernimmen. M ARKTBRRÏCHTFN Goes, 30 Jan. Veilingsvereeniging „Zuid- Beveland". Groenten. Breekpeen 3.50, Spruiten 19, Uien 0.603, Roode kool 3,50 7, Gele Sav. kooi 6, Prei 1314, Witlof 15 23, Aardappels 3.503.60, idem drielingen 23, Aardappels 3.503.60, per 100 kg. Knol selderij 2.50, per 100 stuks. Hulst, 30 Jan. Aanvoer niet groot, han del kalm. Gerst 7.90-8.10, rogge 7.50 7.75, haver 6.206.40, erwten 9.7510, bruine boonen 3537, lijnzaad 89. Rotterdam, 30 Jan. Fijne zaden, blauw maanzaad f 3032; karwijzaad f 20 21; koolzaad f 12—13; lijnzaad zaai wit- bloem f 1112. der bespuitingen. DE BESTRIJDING IN 1939. En nu de bestrijding in 1939. Ten einde alles te doen om eventueel le vend in den grond overgebleven kevers te vangen en te dooden, en daardoor de vor ming van nieuwe haarden te voorkomen, wordt het verbouwen van aardappelen in 1939 op de besmette perceelen verboden, maar worden rondom de haarden een be perkt aantal aardappelplanten als zgn. vangplanten uitgezet die zoolang de mo gelijkheid bestaat, dat daar ter plaatse nog kevers uit den grond kunnen komen, dagelijks zullen worden afgezocht. Hier mede kan een volledige aavulling van de bestrijding van 1938 en dus een volkomen uitroeiing ter plaatse verkregen worden; deze aanvullende bestrijding zal in 1939 ge heel van overheidswege en op kosten van het Rijk worden uitgevoerd. Er bestaan echter nog twee mogelijkhe- van woestijn en oerwoud en hun bewoners vertrouwd te maken Een hartelijk woord van dank en tot weerziens van den voorzitter werd met langdurig applaus van de talrijke aanwe zigen bekrachtigd. Zijn dan die Ned. vrouwen en meisjes zóóveel dommer of onhandiger dan hare Duitsche collega's? Misschien zal eene of andere vrouwelijke deskundige daar een antwoord op willen geven. S. te O. MEISJES NAAR HOLLAND. Nu er wegens het teruggaan der Duit sche meisjes naar hun vaderland, in onze bladen veel advertenties voorkomen waarin voor Holland dienstmeisjes woi den gevraagd, vestigt het bestuur van de afdeeling Middelburg en omstreken van de Union (Nederlandsche vereeniging ter behartiging van de belangen der jonge 'meisjes), nog eens de aandacht der meis jes, die een betrekking in de groote ste den willen aannemen, op de verschillende tehuizen aldaar, waar de meisjes gaarne en met hartelijkheid worden ontvangen en waar dames zijn die steeds bereid zijn hen met raad en daad terzijde te staan Nadere inlichtingen hieromtrent te Mid delburg bij: Mevrouw Pel, Rouaansehe kaai 11 en mevrouw Mielziner, Dam 51. Te Vlissingen bij: mevrouw Vossers, Badhuisstraat 48 en mevrouw Laeriioes, Hendrikstraat 42. MIDDELBURG. Dl 31 Jan. Fakkeloptocht „Uit het Volk— Voor het Volk" t.g. jaardag Prinses Beatrix. Vertrek 21.00 h. Markt. WO 1 Feb. Lez. Alliance Francaise, spr. Jacques Boulenger. WO 1 Feb. Wiener Sangerknaben, Schut tershof 20.15 h. WO 1 Feb. Gewone Verg. Zeeuwsch Ge- nootschan der Wetenschappen, spr. ir. J. P. Walland; 20.00 h. GOES ...v-•••' BIOSCOPEN ELECTRO, Midd. VR 27 Jan.—DO 2 Feb.; „Nanon" en „Spionnage in de Magi- not linie", 20.00 h. ZO 15 h. matinée. CITY, Midd. VR 27 Jan.—DO 2 Feb.: „Schip der vervloeking" en „Kunst zijde", 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. GRAND THEATER, Goes VR 27-DÏ 31 Jan. ,J'Accuse", 20,00 h. ZO 15 h. mhttnée ALGEMEEN- WO 1 Feb. Uitv. Chr. Gemengd -Koor te OostUapelleGerei. Kerk 19.45 hu Elec. Drukkerij G. den Boer, M'burg. Dagblad. Uitg. N. Jureaux s te MIDC Telefoon Redactk te GOESTurfkac Abonnementsprijs f 2.30, elders f abonnementen in Naar wij verr nister Goseling gaande de zaal drukkerij verlat Het stuk zal f en een groote materiaal bevat De Engelsche sel besloten om producten uit IJmuidenZev«j ver die product Deze maatre; geering genome dringen van de sdjn tot nu toe pogingen aangj verzachting va1 gen. Vooral onze len, bloemkool het invoerverbl 15 Mei ingaan Onze rijkste] Is nog doende? krijgen. Voor tracht het ve dien het blad De marktwa? üjk, maar exi Het „Hand<| voornemens zeer teleurstel bouworganisa kundigen Diel ben gelaten, Zuidenwind oyergewaaidel vindplaatsen ontsmetten, lioen is er resultaten dej de insecten van direct i bod te komeil smet is, kan DE De verdv lid van den lof te Utrec| in het kort blijft de ger de politie ot zekerheid ka veld, dat de zijn en in h| den, aldus Het merkel lijk voorgeel^ zijn verdwiji leden, op eel een man, d| de boodschs Raad terecl| Nauw.elijl stapte op dwijnen. De deze boodsc reerd over dan dat hij nen opnem- van den hef benoemd Staatkundig aan een on: tuurlijk is kerheid str| Zij die d| een wanhc waren, zoc volkomen is, dat aar| genoemd, In de Eerste Ka de ministe de dat in te van ni Het hui daarbij wi met een een Gemidd in Janua graad bo boven no neden is In de resp. 1, 5 grootste 7den en en 9 grac maximun gemiddeli maal. He temperat te De B slag was maal. D< Zuidholl; Limburg 50 tot Bilt wer men tegi

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 8