BINNENLAND. ZEEUW. De buitenlancLche politiek MIDDELBURG. &0ES. MISLEIDING DOOR DE N. S. B. VLISSINGEN. WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. Vervolgens kwam de buitenlandsche po litiek ter sprake. Hitier begon met een ver wijzing naar de historische parallellen tus- schen Duitschland en Italië, waarna hij o.m. zeide dat de solidariteit tusschen de beide régimes meer is dan een aangelegenheid van egoïstische doelmatigheid. In die solidariteit ligt de redding van Europa voor de drei gende bolsjewistische vernietiging gemoti veerd. Toen Italië om zijn levensrecht in Abessynië streed, stond Duitschland het derhalve als vriend terzijde. In 1938 heeft Italiëdievriendschaprijkelijk vergolden. Moge niemand in de wereld zich vergis sen over het besluit, dat het nationaal-so- cialistische Duitschland tegenover dezen vriend genomen heeft. Het kan den vrede slechts nuttig zijn, wanneer daarover geen twijfel bestaat, dat een oorlog tegen het tegenwoordige Italië, onverschillig om wel ke motieven ontketend, Duitschland aan den kant van den vriend zal roepen. Het nationaal-socialistische Duitschland weet welk lot het beschoren zou zijn, wanneer het ooit een internationale macht zou gelukken het fascistische Italië onverschillig om wel ke motiveeringen op de knieën te dwin gen. Wij erkennen de consequenties, die daaruit moesten voortvloeien en zien ze Ijs koud onder het oog. Niet slechts de Duitsche weermacht is op gewassen tegen de hoogste militaire eischen, maar ook de militaire macht van Italië. Het nationaal-socialistische Duitschland en het fascistische Italië zijn sterk genoeg om tegen iedereen den vrede te verzekeren, of een door onverantwoordelijke krachten lichtvaardig uitgelokt conflict vastbeslo ten en met succes te beëindigen. Dat wil nu niet zeggen, dat wij Duitschers zooals in een onverantwoordelijke pers iederen dag geschreven wordt een oorlog wenschen, doch het beteekent slechts dat wij: le begrip ervoor hebben, dat ook andere volken zich hun aandeel in de goederen der aarde, dat hun toekomt, willen verzekeren; 2e met erkenning van deze rechten vast besloten zijn, gemeenschappelijke belangen ook gemeenschappelijk te behartigen. Vooral; echter, dat wij onder geen om standigheid voor chantage zullen wijken. Zoo wordt ook onze verhouding tot Ja pan bepaald door erkenning van de nood zaak en door de vastbeslotenheid aan de dreigende bolsjewiseering van een blindge- worden wereld met de uiterste vastberaden heid een halt toe te roepen. Het anti-ko minternverdrag zal wellicht eens worden tot het kristallisatiepunt van een groep van mogendheden, welker hoogste doel geen an der is dan de bedreiging van den vrede en de wereldconjunctuur door een satanische verschijning tegen te gaan. De Führer dankte nogmaals behalve Mus solini de „beide andere staatslieden" (Chamberlain en Daladier), die in de kri tieke uren van het afgeloopen jaar de waar de van den vrede hooger aansloegen dan de handhaving van een onrecht. Duitschland heeft, zoo verklaarde hij ver volgens, tegen Engeland en Frankrijk geen territoriale eischen behalve die tot terug gave onzer koloniën. Hoe zeer een oplossing van dit vraagstuk tot kalmeering der de- reld zou bijdragen, zoo weinig gaat het hier om problemen, die alleen een gewapend conflict vooronderstellen kunnen. Wanneer, aldus Hitier, op het oogenblik in Europa spanningen bestaan, dan is dit in de eerste plaats te wijten aan hot onverant woordelijk drijven van een gewetenlooze pers, die nauwelijks een dag laat voorbij gaan, zonder door even domme als onware alarmberichten de menschheid tot onrust brengen. Den laatsten tijd wordt getracht, ook de radio in dienst van deze internationale het ze te stellen. Ik zou hier een w a a r's.c'h uwing will en la- ten hooren: wanneer de radiouitzendingen uit be paalde landen naarDuitsch- I a n d (uit Engeland o.a. Red.) niet ophouden, zullen wij ze voortaan beantwoorden. Wij gelooven, dat, als het gelukte, een einde te maken aan de Joodsche internationale pers- en propagandahetze, de goede ver standhouding onder de volken zeer snel tot stand gebracht zou zijn. Ik heb dikwijls ge noeg verklaard, dat er geen Duitscher en vooral geen nationaal-socialist is, die ook slechts in gedachten het voornemen koestert het Britsche wereldrijk moeilijkheden te be reiden. En wij vernemen ook uit Engeland stemmen van verstandig denkende men schen, die aan eenzelfde houding ten aan zien van Duitschland uiting geven. Het zou een geluk zij n voor de geheele wereld", wanneer de beide volken tot een vertrouwelijke samenwer king zouden kunnen komen Hetzelfde geldt voor on ze verhouding tot Frank- r ij k. Duitschland is gelukkig, in het Westen en Oosten, Zuiden en Noorden gepacifi ceerde grenzen te mogen bezitten. Onze betrekkingen met de staten in het Wes ten en Noorden, dus Zwitserland België, Nederland, Den. e marken, Noorwegen, Z w 0 -> den, Finland en de Oastn z e es t. a t e n stemmen te meer tot verheuging, daar zich juist in deze landen de neiging, zich van bepaalde oorlogs- zwangere volkenbondsparagrafen af te keeren, te versterken schijnt. Niemand kan het meer waardeeren, aan zijn rijksgrens werkelijk- bevriende neutrale staten te weten, dan Duitschland. Moge ook Tsje cho-Slovakije erin slagen, een weg tot innerlijke rust en orde te vinden, die een terugvallen in de tendenzen van den vroegeren staats-president Benesj uitsluit. Onze betrekkingen met de Noord-Ameri kaansche Unie lijden onder een laster campagne, die onder voorwendsel, dat Duitschland de Amerikaansche onafhanke lijkheid of vrijheid bedreigt, een geheel continent in dienst van doorzichtige po litieke of financieele belangen tegen de door het volk geregeerde staten in Euro pa tracht op te zetten. Wij allen gelooven STATENLID BEDANKT VOOR DE N.S.B. De heer H. J. Popping, te Oosterwolde, lid der provinciale staten van Friesland voor de N.S.B. heeft, als zoodanig bedankt. Tevens heeft de heer Popping zijn lid maatschap van de N.S.B. opgezegd. REDUCTIE VOOR TOERISTEN IN BELGIë. De A.N.W.B. meldt ons: Zooals reeds eerder werd bericht, gaat ook België er toe over, aan vreemdelingen reductie te geven op de prijzen van benzine, spoor- en bootbiljetten, enz., zulks ter be vordering van het vreemdelingenverkeer. Deze plannen nemen thans meer vasten vorm aan. Het „carnet touristique de voyage", waar van de prijs 2 zal bedragen, zal binnen kort in Nederland verkrijgbaar worden ge steld. Het zal recht geven op een prijsver mindering' op de Belgische spoorwegen, op de toeristische bootdiensten, op de toe gangsprijzen van alle rijksmusea, musea van groote steden, op die van grotten en casino's. Tevens zal het boekje recht geven op reductie op den benzineprijs, waarvan 't bedrag nog nader zal worden bepaald. Bij Kon. besluit is dr. ir. A. Sevenster, voormalig rijkslandbouwconsulent met den titel van handelsraad te Parijs, benoemd tot consul-generaal der Nederlanden, met behoud van den titel van handelsraad. PRINSESJES' VERJAARDAG. Voor zoover wij hedenmorgen de straten der stad doorkruist hebben viel het ons op, dat er een groot verschil was tusschen de straten onderling wat betreft het uitste ken der vlaggen. Er waren straten waar men bijna had kunnen spreken van alge meen vlaggen, er waren er ook, waar men geen enkele vlag zag hangen, maar zooals in vele zaken, wormen de middelmatige het ook nu. Wij misten vlaggen bij vele personen, van wie wij volkomen overtuigd zijn, dat geen enkel principe hun weerhoudt uiting te ge ven aan hun Oranjeliefde, doch waar eer der aan gemakzucht moet worden gedacht. Het was juist op een dag als vandaag, waar het weer geen beletsel behoeft te zijn, jam mer, dat men nog niet meer algemeen vlagt, want het is reeds meermalen gezegd, Middelburg is reeds dan in een mooi feest kleed. Natuurlijk maken wij voor vandaag een uitzondering voor de Burg, die hedenmor gen geheel zonder vlaggen was, en dit om dat .een overleden bewoonster van die straat naar haar laatste rustplaats werd gebracht. Hedenmiddag werden ook hier uit vele panden de vlaggen uitgestoken. Dat er van alle openbare gebouwen ge vlagd werd spreekt vanzelf. Vooral de jeugd had zich met Oranje getooid. Van 12 tot 1 uur zorgde de heer Ferwer-' da voor passende melodiën op het carillon van den Abdijtoren. Hedenavond bij gunstig weder zal de buurtëommissie van den Dam en omgeving het plantsoen rond het monument voor H. M. Koningin Emma, verlichten, zeker een zeer te waardeeren geste van deze buurt- commissie. GEVAARLIJK SPELLETJE. Gistermiddag geraakten twee meisjes van ongeveer 10 jaar, dochtertjes resp. van den heer A. en den heer J. al spelende bij de Rotterdamsche kade tusschen de Nieu we brug en de Nederstraat van het daar aanwezige steenen trapje in het water. Ge lukkig, dat een in de omgeving zijnde stad genoot hoorde dat er iets in het water plof te, waarop hij te hulp schoot en door hand reiking de kinderen weer op het drooge hielp, zoodat het koude bad niet lang duur de. Het moge toch een waarschuwing zijn voor andere kinderen om niet aan den wa terkant te spelen. - Jn een weide aan den Nieuwen Vlissing' schen weg is een schaap zoodanig door een paard getrapt, dat het voor de slachtbank moest worden verkocht. DE MIDDELBURG SCIIE VACANTIESCHOOL. Wij ontvingen het jaarverslag over 1938 van de Vereeniging „Middelburgsche Va- cantieschool." Daar uit blijkt o.a., dat een landelijk ver band tusschen verschillende Vereenigingen echter niet, dat deze pogingen identiek zijn met den wil der millioenen Amerikaan sche burgers, die in weerwil van een we derzfldsche gigantische Joodsch- kapitalis tische pers-, radio- en filmpropaganda niet eraan kunnen twijfelen, dat van al deze beweringen geen woord waar is. Duitschland wil met al le landen, zoo ook me Amerika, vrede en vriend schap. Het wijst inmenging in Ame rikaansche aangelegenheden af, wijst ech ter even vastbesloten iedere Amerikaan sche inmenging in de Duitsche van de hand. Overigens geloof ik, dat alle staten he den ten dage zooveel binnenlandsche pro blemen op te lossen hebben, dat het een geluk' voor de volken zou zijn, wanneer de verantwoordelijke staatslieden zich slechts om hun eigen aangelegenheden zouden bekommeren. Wat Duitschland b treft weet ik uit eigen erv*a ring, dat de gestelde op gaven zoo groot zijn, da zij bijna uitgaan boven he vermogen van inzicht en werkkracht van een e^n- kelen man. De Führer besloot met nogmaals te wij zen op „de achter ons liggende jaren van strijd en vervulling". Voor de meesten zeide hii, beteekenen zii zin en inhoud van het geheele bestaan. Wij weten dat Iets grooters ons volk en daarmee ons leven niet meer beschoren kan zijn". Danken wti God den Aimachtinnn, dat hii onze era neratie en ons ermede gezegend heeft, dezen tijd en dit uur te beleven." met hetzelfde doel is tot stand gekomen. Op de vier zittingsavonden werden 354 kinderen aangegeven. Hiervan waren 73 van de Openbare ij 27 van de bijzondere scholen. Jammer aldus de secretaris dat niet meer steun ondervonden wordt van de richting van de Chr. scholen. Ook de kinderen van die ouders zouden volop van het werk der Vacantiescholen kunnen ge nieten. Evenals in Rotterdam zouden eigen groepen gevormd kunnen worden ender eigen geleide van de chr. en Kath. scholen om dan gezamenlijk uit te trekken. Een dracht zou ook hier macht beteekenen. Het bestuur hoopt van ganscher harte, dat het eenmaal zoo ver mag komen. In totaal hebben van de vacantieschool geprofiteerd 390 kinderen. Hierbij waren ongeveer 15 logé's, die 1 tot 4 keer meegingen. Een 20 tal hebben zich na de sluiting van de aan gifte nog opgegeven, wat echter steeds grooter bezwaren oplevert Op te tochten gingen resp. 326, 327, 292, 303, 267, 296 en 314 kinderen mede. Gemiddeld was het aan tal 302, of 80 Het totaal aantal kinderen op al de toch ten samen was 2415, die met ongeveer 17 geleiders (sters) en helpers 1436.1 melk ge bruikten, wat ongeveer 0.6 1 gemiddeld is. In Rotterdam o.a. wordt aan de kinderen CL3 1 per dag verstrekt. Van de 354 kinde ren gingen 119 gratis mede, terwijl voor de anderen van 10 tot 80 ct. werd bijgedragen, of gemiddeld 0.37. De gemiddelde kosten per kind zijn 2.30. De totaal inkomsten bedroegen 904, de uitgaven 898, alzoo een overschot van 6. Alle tochten zijn zonder uitstellen vol bracht en over het algemeen was het mooi strandweer. Het Roode Kruis heeft in totaal 269 keeren geholpen, evenwel alle maal voor kleine gevallen. Het aanwezige lid der reddingsbrigade behoefde geen en kele keer handelend op te treden. Er is door leidsters, leiders en helpers veel en goed werk verricht. De secretaris tindigt zijn verslag met mededeelingen over het zoo zeer gewaardeerde jubileumfondscone- té, dat in verband met het 10-jarig bestaan in 1939 werd opgericht en 516,aan het bestuur kon overhandigen en in de a.s. zomer met het bestuur zal onderhandelen ever de besteding der gelden. Een vijftigtal werkloozen heeft een paar weken geleden een adres aan B. en W gezonden waarin aangedrongen werd op verbetering en verhooging van den steun Zeventien der onderteekenaars van dit adres hebben thans aan B. en W. een schrijven gezonden waarin zij verklaren, dat hun namen op misleidende wijze op dit adres kwamen; dat zij niet wisten, dat de N.S B. achter dit adres zat, en dat zij geen prijs stellen op de „hulp" der N.S.B. Zij verzpeken tenslotte hun namen niet meer te willen lezen onder dit adres. De S.D.A.P. komt met 3 candidatenlijsten uit bq de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Naar de Vliss. Crt. van bevoegde zijde verneemt heeft de S.D.A.P. het voornemen om bij de aanstaande gemeenteraadsver kiezingen uit te komfen met drie niet gelijk luidende candidatenlysten. Zooals bekend is hebben in de fractie der S.D.A.P. in de bij na afgeloopen periode zeer veel mutaties plaats gehad door overlijden, bedanken en vertrek. Het is gebleken dat een lijst met 11 candidaten voor een partij met 7 man daten te weinig namen bevat. Indien er on verhoopt nogmaals een verandering in de fractie zou plaats vinden komt de vrijko mende zetel aan een andere partij, daar de lijst uitgeput is. De wet staat een grootere candidatenlijst dan met 11 namen niet toe want de Kieswet schrijft voor, dat een lijst niet meer namen mag bevatten dan het aantal raadsleden gedeeld door het aantal kieskringen eener gemeente (Vlissingen heeft 3 kieskringen) vermeerderd met 5. In verband hiermede heeft de afdeeling der Soc. Dem. Arb. Partij besloten, nu verschillende candidatenlijsten in te dienen, waarvan de 9 eerste candidaten gelijklui dend zullen zjjn en waarbij alleen de 2 laat ste namen voor alle 3 lijsten verschillend zullen worden. Deze methode verschaft de S.D.A.P. 15 candidaten. De lijsten worden, zooals gebruikelijk onderling verbonden. Van de thans zittende raadsleden voor de S.D.A.P. heeft mevr. A. v. d. Vlistv, d. Broeke zich niet meer herkiesbaar ge steld. OM HET SLOE. Een commissie. Het Dagelijksch Bestuur van den R. K. Kieskring Middelburg is ingevolge de toe zegging op de jongste Kringvergadering ge daan, overgegaan tot de vorming van een commissie, die de kwestie van de Sloe-in- poldering onder de loupe zal nemen. In deze commissie hebben behalve de voorzitter van den Kring, het Kamerlid dr. Mes, de volgende heeren zitting A. de Bont (Vlissingen), Karhof (Goes), de Koning (Lewedorp) en P. Raas ('s-Heerenhoeki. (Dbl. v. Nbr. en Zl. BEURS V i* A MM tKDAM. Amsterdam 1936-3% 100 Zeeuws. Hyp. B-3% 10099% Cities Service Cy. P. 1958 5 51%—52% A Amsterd. Bank 124%127 A Ned. G»st- en Spiritusf. 460461 A De Schelde N.B. 39—41% C Am. Smelt Ref. 33 Vs— 34% A Born. Sum. H M. 169—168% n. iioutn. jiiuer s yd C Union Pee r'r "0% C Int. Nickel Cy. 37%—39 Ned. 38 1000-3 99%—100% O. Indie 37 1000-3 96%—98% Engeland 1960-90 4 75%—76 A Koloniale Bnk. 14514—149% A N.I. Hbk. 600 118—120% C Ned. H. M. 1000 134—139 A v. Berkels Pat. 421446 C Calvé-Delft 80Vs— 82% A Philips Gem B. afg. 197204-200% C Unilever 129%—133%-3214 C Am. Car en Foundry 20%22%-217e r* A Pon o-i 34 Ol_ 3/ C Bethlehem St. 47%—51%-50% C Kennec Copper 2728%-% C Rep. Steel 14%—16-14 C U. States St. C. 4214—45%-44% C North Am. Cy. 18%—18% A Kir Petr Mn ij. 304%314-11 C Contin. Oil Cy. 20%20% C Paiiüps Petr. Como. 29%29% C Shell Union O C. 9%—10%-% C Tide Water Ass. Oil 9%10%-% A Ned. Scheepv. U. 109%—111%-10 A H.V. Amsterdam 407%419-17% A Java Cult. Mij 173 A N.I. Suiker U. 193 A Deli Batavia 196%—201% C Deli Mij. 1000 226—234%-30 RAAD VAN ARNEMUIDEN. ARNEMUIDEN. Maandagvoormiddag ver gaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester H. G. Horninge. Afwezig met kennisgeving de heer J. van Belzen. De v o o r z. hield een Nieuwjaarsrede, waarin hij allereerst de leden en den secre^ taris het beste voor 1939 toe wenschte. Nog steeds drukt de werkloosheid zwaar op de gemeente. Spr. hoopt, dat het plan West. hoff en de groote medewerking van 't par. ticulier initiatief, zullen medewerken tot ruimere tewerkstelling. Met de visscherij is het nog steeds tobben; grooter afzetge bied is een eerste vereischte. Spr. wekte den Raad op, ondanks den onzekeren toe- stand, toch geregeld met zpn arbeid door te gaan. De heer B. Franse, wethouder, dank te den voorzitter voor zjjn belangrijke me dedeelingen en wenschte hem en zijn gezin wederkeerig het beste toe voor 1939. Te recht is door U gezegd, aldus spr. dat de visscherij nog steeds in een noodtoestand verkeert. Steun aan de productie, ruimer aanvoer en de handel in handen van de visschers zelf, zjjn de grondslagen waarop BEURSTHERMOMETER DINSDAG. Ptui.ps Markt Rubber 1abok Suiker -r Amerika - Koninkl. - Schepen (Wettig gedeponeerd.j; A Senembah 206—211% C Baltimore Ohio 4%5% -5% C Southern Pac. Cy. 12%—13%-% A Southern Rlw. 13%14% A Amst. Rubb. C. 192%—205%-200% A Deli-Bat. Rubb. 132%—140% -42 A Hessa Rubber 110%118-15 A Serbadjadi S.R. 93-100-97% W1SKK1 .KOKKsr\. WISSELKOERSEN. Heden Londen 8.66 Berlijn 74.35 Parijs 4.89% Brussel 31.30 New-York 1.85% Gister 8.70% 74.70 4.92 31.49 1.86% het bedrijf weer loonend kan worden. Met dankbaarheid zien we terug, dat in 1938 onze gemeente (waar dé waternood steeds aanwezig was) van goed leidingwa ter werd voorzien. We hopen dat dit jaar het vereenigings- gebouw, waarvoor het kapitaal zoo spon taan door de bevolking is samengebracht zal verrijzen. De v o o r z. deelde mede, dat door het bestuur der ver. voor Bijzonder Lager On derwijs op Geref. Grondslag te Arnemuiden beroep is ingesteld tegen het besluit van den Raad van 12 Dec. 1938, waarbij afwij zend werd beschikt op het verzoek om gel den beschikbaar te stellen voor den aanleg van de waterleiding in de bijzondere school. Aan de bijzondere school werd voor 1939 een vergoeding volgens artikel 101 der L. O. wet toegekend tot een bedrag van 8.46 per leerling. Een verzoek van den heer A. Coppoolse om uitweg over het sportterrein werd toe gestaan, tegen een jaarlijksche vergoeding van 1; de andere bewoners van het Schut tershof, die ook van dezen uitweg gebruik maken, zullen jaarlijks als erkenningsrecht ieder een kwartje moeten betalen. Aan den heer J. Marteijn pachter der vischhal, zal jaarlijks een bijdrage van 7 worden gegeven als tegemoetkoming in de kosten der buitenverlichting der vischhal. Den hr. A. Kwekkeboom zal een vierde van zijn verlofrecht worden terugbetaald, zijnde 6.25. De sloot langs den Molenweg zal worden gerioleerd en voor rekening van de gemeen te worden gedempt, alleen voor de percee- len van F. Crucq en wed. C. Dekker zal een beschoeiing worden geplaatst. De heer L. P u ij p e zeide, dat het hem speet, dat ook dit gedeelte niet gedempt wordt; nu kan de weg niet over de ge heele lengte dezelfde breedte houden. De v o o r z. antwoordde dat de eigenaars van die perceelen niet tot mede werking bereid waren. De heer Franse meende dat het voor de breedte van den weg niet schaadt. Hij vermoedt, dat de voornaamste reden van die bewoners is, dat zij hun schuurwater Uit die sloot halen. Voor de verharding van de Van Citters- weg zal een geldleening tot een bedrag van 3.923 worden opgenomen. De baatbelas ting bedraagt zoodoende 5.05 per ha voor een tijdvak van 20 jaar. De volle afkoop som bedraagt 68.60 per ha. Voor de verharding van den Van Citters- ne-kanaal waren 2 gegadigden, nml. J. de Jonge die jaarlijks 90 wil betalen, mits vrij verlof en voorkeur op een stuk aan grenzend bouwland, benevens afheining tuin en vernieuwing van de reep voor re kening van de gemeente, en voorts de heer H. Duine die jaarlijks 75 wil betalen, zon der eenige voorwaarden. De Raad besloot aan voornoemden Duine het Veer te gun nen voor den tijd van zeven achtereenvol gende jaren; de gemeente behoudt ten al le tijde het recht van opzegging. Den heer J. P. Israël werd op de meest, eervolle wijze ontslag verleend als onder wijzer aan de Openbare Lagere Schooi zulks met ingang van 1 April wegens zijn benoe ming tot hoofdonderwijzer te Driewegen Den heer Israël werd ook als lid der com missie van schoolverzuim ontslag verleend. In zijn plaats werd als zoodanig benoemd de heer P. I. Krijger, onderwijzer aan de O. L. School. Een verzoek van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk om vrijstelling van huur voor het gebruik der torenklok (klokluiden voer kerkdiensten) werd van de hand gewezen. Den heer H. A. Ossewaarde werd op zjjn verzoek beëindiging verleend van huur der voormalige schoolhoofdwoning, zulks met ingang van 25 April a.s. Rondvraag. De heer P u p e vraagt of na uitvoe ring van het tegenwoordig werk door de werkloozen B. en W. nog werkobjecten in het zicht hebben. De v o o r z. zegde, dat met medewer king der aangelanden nog verschillende we gen voor verbetering op het program staan. Maar ingeval de gemeente zelf geen objec ten meer heeft dan zullen onze menschen zooveel mogelijk bij de centrale werkver schaffing worden geplaatst. De heer P u ij p e meende, dat de ver breeding van den rijweg naar Middelburg zeker een mooi werk zou zijn. De v o o r z. betoogde, dat ook deze weg voor verbetering op het program staat. De heer Franse meende dat van het Veerhuis tot de Spoorbrug, misschien wat te bereiken is, maar van de Spoorbrug tot de Arne-brug ziet hij veel bezwaren. Na langdurige bespreking zegde de v o o r z. toe een en ander te zullen on derzoeken. De heer J. J a n s e vroeg naar het on derhoud der brandspuit te Kleverskerke; den laatsten tijd is deze niet beproefd. De v o o r z. antwoordde dat dit vrij spoedig zal plaats hebben. Verder deelde devoorz. mede, dat met het oog op den internationalen toestand verschillende zaken verband houdende met den luchtbeschermingsdienst aangeschaft moeten worden. Spr. zegde hiervoor een be drag van f 600 noodig te hebben. Dit werd door den Raad toegestaan. Vervolgens stelde spr. namens de meer derheid van B. en W. voor een schuilkei- tehuis te maken, alleen bestemd voor het der onder de achterkamer van het gemeen- personeel dat met den beschermingsdienst belast is. Uit de breedvoerige besprekingen bleek, dat de heer Franse bezwaar heeft de ze ruimte hiervoor in te richten, daar deze hiervoor te beperkt is in verhouding tot de kosten. Spr. zag liever dat er een overeen komst getroffen werd met de vereeniging tot stichten van een vereenigingsgebouw en dan de geheele ruimte onder het gebouw als zoodanig te benutten. Na lange besprekingen werd het voorstel in stemming gebracht. De Raad stond een crediet van f 1000 toe tot inrichting der kel der onder de achterkamer van het gemeen tehuis. De heeren B. Franse en W. van Bel zen stemden tegen. Op de vraag van den v o o r z. in geval er zich moeilijkheden voordoen of hij dan over een blanco crediet kan beschikken ging de Raad niet in. Aan het eind der vergadering deed de heer W. van Belzen nog een beroep op den burgemeester om al zijn invloed aan. te wenden in Den Haag teneinde verbetering in den toestand der visscherij te verkrijgen. De v o o r z. zegde gaarne toe, dit te wil len doen. Hij weet evenwel niet wat er bui ten de Provinciale afdeeling nog gedaan kan worden. OOSTKAPELLE. Maandagavond hield de Geitenfokvereeniging „Ons Belang^' haar' jaarvergadering in café „Internationaal y onder voorzitterschap van den heer F. Boone Pzn. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging 83 le den telt. De penningmeester sloot zijn boek jaar met een klein batig saldo. Als bestuurslid werd herkozen de heer F. Boone; tot bokhouder werd herbenoemd dé heer J. Melse Gzn., tot bode de heer W. Vos, en tot vilder der jonge gelten de heer J. Wattel. In het pensioenfonds van den secretaris van de Prov. Ver. werd f 4 ge stort. Door den heer Sietema werd een lezing gehouden over het geitenhouder rijn. RAAD VAN KATS. KATS. Maandagavond vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burge meester J. W. A. Stüte voltallig. Een vaca ture. De voorzitter opende deze vergadering met een kótte Nieuwjaarsrede, waarin hij o.m. memoreerde dat het voor den land bouw geen ongunstig jaar is geweest. Spr. bracht een woord van dank aan de secreta ris, de wethouders en de raadsleden en wenschte hen het beste toe. Wethouder Priester dankte den voorzit ter voor de gesproken woorden. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. een geldleening aan te gaan groot f 2600, tegen een rente van 3% pet. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing der Provinciale Staten werden benoemd: E. C. Priester voorz., F. Klaassen en P. de Regt, leden: plaatsverv. J. Eek- hardt en J. Eckhardt. En yoor de gemeente raadsverkiezing: E. C. Priester voorz.; M. W van Arenthals en J. Eikenhout leden; plaatsverv. F. Klaassen en J. Eckhardt. Op een schrijven van de Diaconie der Ned. Herv. kerk om een bijdrage van f 35 te verleenen in kosten van het overlijden van Jacob de Boo die gestorven is in Rust oord werd gunstig beschikt. De steunregeling zal volgens rijksvoor schrift worden uitgevoerd. Weth. Priester vroeg nadere inlichtingen over het opruimen van de vuilnisbelt. Weth. Klaassen vroeg hoe de toestand 1* met de zinkputten en of de modder over al zoo maar neer gegooid kan worden. B. en W. zullen deze zaken nader onderzoe ken.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2