fflv&xrtttctule MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT) BEATRIX, De Gelukkig-Makende ZEEUüi Een boodschap van Jeugdorganisaties, MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUIDBEVELAMD. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER £5. TWEE BLADEN. MAANDAG Advertentrën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. De eerste verjaardag van Hare Koninklijke Hoogheid Beatrix Wilhel- mina Armgard, Prinses van Oranje Nassau, Prinses van Lippe-Biesterfeld, wordt morgen gevierd. Het Koninklijke Kindeke zelf zal er nog weinig weet van hebben. Misschien zal het wat verwonderd zijn, dat het wat méér snoepjes en wat minder vermaning dan op andere dagen krijgt, dat de teugels van de ouderlijke tucht, waaronder vorstenkinderen niet minder dan de spruiten des gemeenen burgers staan, dezen dag wat gevierd worden. Het Kindje zelf zal er nog weinig weet van hebben. Maar voor de Ouders, de Koninklijke Grootmoeder, en heel het Neder - landsche Volk zal deze eerste verjaardag, immers nog slechts door één jaar gescheiden van de bange verwachting en de vreugde der voorspoedige ge boorte, heel wat méér beteekenen dan vele volgende! Want nu nog liggen de Januari-da gen van 1938 ons zoo versch in het geheugen, nu nog weten wij uit eigen nabije ervaring hoe lang, tenslotte hoe bang het wachten werd, hoe heel Nederland meê-leefde met de vorstelijke Moeder-in-hope, die tevens immers de hoop van ons vaderland is! En toen brak plotseling op dien, overigens gansch niet stralend en, laatsten Januari-dag van het vorige jaar de jubel over Nederland los: in ons Kroonprinselijk gezin was een dochter geboren, die, enkele dagen later, den naam kreeg van Beatrix, de geluk-aanbrengende, met als tweede en derde naam die der beide Grootmoeders, H. M. Koningin Wilhelmina en H. K. H. Prinses Armgard van Lippe. Sindsdien is een jaar verloopen. Een jaar, nationaal en internationaal, van vele en angstig-groote spanningen, ook voor Nederland. Maar dóór die gruwelijke dreigingen van internationalen aard henen waarvan het immers óók nog geen weet kon hebben heeft het Kindje van Soestdijk reeds dit eerste jaar haars levens geheel onbewust vele ge lukkige momentjes aan het Nederlandsche Volk gebracht. Het heerlijk gezonde, lachende snuitje met de tandjes, dat wij hier boven afbeelden, de laatste officieele, door den hoffotograaf F. Ziegler ge maakte, foto van Hare Koninklijke Hoogheid zich dezer harer waardig heid nog gelukkig volkomen onbewust zs wederom zulk een gelukkig momentje voor ons. Gelukkig, omdat heel het Nederlandsche volk uit deze fotografie weer ziet, hoe gezond en voorspoedig ons koningskindje opgroeit. Daarom zij het op dezen dag deze wensch gebracht; BEATRIX, DAT VEEL GELUK, VOORSPOED EN GEZONDHEID OOK UW DEEL MOGEN WORDEN! S Vo°R DE DEELNEMERS AAN DEN HISTORISCHEN OPTOCHT 1938. Ruim vier en twintig honderd menschen namen deel aan den §rooten historischen optocht, welke op Zaterdag io September 1938 tijdens de jubileumfeesten de eer ge noot in het Olympisch Stadion te Amster dam door Hare Majesteit de Koningin te worden gadegeslagen en welke na de plech tigheid in het Stadion een urenlange tocht door Amsterdam maakte. Deze deelnemers, die zich in^ verband met verschillende repetities, behalve op den dag zelf, ook daarvoor vele opofferingen aan tijd en geld hadden getroost, zal nu een her- mnerings-feestavond worden aangeboden in de tweede helft van Februari, waarbij niet aan de Amsterdamsche deelnemers, innc ?°k aan de velen, die geheel belang- e oorden van ons land naar Am- ofweu at. wamen> teneinde hun provincie Wiize to overzeesche gewesten op waardige fraaie oorko^Ienwoordigen' een biJzonder door het heet Zal worden aangeboden voor finniostuur van het centraal comité comité 71-^16n nationale organisaties, welk onecht heeft men Weet' den historischen optocht heeft georganiseerd datee oL^t dee]nemers is daartoe dezer dagen een uitnoodigmg met antwoordcou pon gezonden. Met het oog op het reser veeren van de benoodigde zaalruimte wor den alle deelnemers dringend verzocht per omgaande de in hun bezit zijnde antwoord kaart ingevuld en onderteekend te retour- neeren aan den secretaris van de feestcom missie. Na 5 Februari binnengekomen aanvragen kunnen niet meer in behandeling worden genomen. Prinselijk paar op avondfeest. De graaf en gravin L. van Limburg Sti- rum van Noordwijk hebben Zaterdag in ho tel „Des Indes" te Den Haag een groot avondfeest gegeven. Tot de talrijke genoo- digden behoorden Prinses Juliana en Prins Bernhard. DE REDE VAN RIJKSKANSELIER HITLER. Hedenavond extra-uitzending van het ANP. Zoodra de rede, welke rijkskanselier Hitier hedenavond in den Duitschen rijks dag houdt, geëindigd zal zijn, zal in een extra-uitzending van nieuwsberichten "oor het ANP, voor de NCRV en de VARA, over beide zenders derhalve, een samen vatting van de belangrijkste gedeelten de zer rede worden gegeven. „NATIONAAL CENTRUM". De eere-voorzitter jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en de Raad van Bijstand van de stichting „Nationaal Centrum" richten zich to.t het Nederlandsche volk met een oproep, waarin zij naar aanleiding van de radio-rede van H. M. de Koningin - een dringend beroep doen op de bestu ren van organisaties, vereenigingen en bon den, die instemmen met grondslag en doel stelling van „Nationaal Centrum", om zich zoo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met het secretariaat, Huize „Schoonoord" te Zeist, om tot federatief samenwerken te komen. Staatsraad mr. R. H. A. M. Eomme overleden. Zondag is te zijnen huize te 's Gravenhage in den ouderdom van 76 jaar overleden mr. R. H. A. M. Romme, oud-lid van den Raad van State. Ter gelegenheid-van den eersten verjaardag van Prinses Beatrix, Een aantal jeugdorganisaties, waaronder ook de sociaal-democratische A. J. C. zal morgen de volgende boodschap aanbieden aan de Koningin en het prinselijk paar. Op dezen dag, waarop het geheele Ne derlandsche volk vol vreugde den eersten verjaardag van H. K. H. Prinses Beatrix mag vieren, willen de onderstaande jeugd organisaties gezamenlijk op deze wijze hun gevoelens tot uitdrukking brengen. In de eerste plaats bieden wij onze Prin ses, de hoop van ons vaderland, hare ko ninklijke ouders en hare koninklijke groot moeder, onze eerbiedige gelukwenschen aan bij het ingaan van haar tweede levens jaar. Mogen ook in komende jaren, evenals tot dusver, voorspoed en gezondheid haar deel zijn, zoodat wij haar in ongestoord ge luk mogen zien opgroeien, als draagster van de groote tradities van haar huis. Op dezen vreugdedag, willen wij boven dien, als zonen en dochteren van een klein volk, onze stemmen verheffen en iiT donke re tijden getuigen van onze vastberaden heid om de tradities van vrijheid en ver draagzaamheid, waardoor ons volk de eeuwen door geëerd werd, naar ons beste vermogen mee te helpen hooghouden. Diep onder den indruk van de dreigende vernie tiging van eeuwenoude waarden willen wij ons aangorden om ter wille van gerechtig heid en trouw moedig te blijven streven naar broederschap en naastenliefde. H. M. de Koningin, de grootmoeder van onze jarige Prinses, sprak op 31 Augustus j.l. in het bijzonder tot de jongeren, dat zij vertrouwen had in de bereidwilligheid, den ernst en geestdrift die het jongere geslacht voor de groote taak die het wacht. Deze woorden willen wij in ons hart schrijven. Getrouw aan dezen oproep die opnieuw tot ons allen kwam in de woorden door Hare Majesteit op 27 Januari j.l. gespro ken willen wij vasthouden aan de hoog ste en heiligste goederen, die door de eeuwen heen het onvervreemdbaar eigen dom van ons volk zijn geweest en een hech ten bodem vormen waarop een betere toe komst kan verrijzen. Wij willen, met onze jarige Prinses, deze goederen als ons erf deel bewaren!! Amsterdamsche Maatschappij voor Jon gemannen; Arbeiders Jeugd Centrale; Bond voor Gereformeerde Jeugdorganisa tie; Centraal Instituut voor Christelijk so cialen Aarbeid; Federatie van Christelijke Jeugdcentrales; Federatie van Christ. Ver eenigingen van en voor Vrouwen en Meis jes; Federatie van Christelijk Historische jongeren Groepen; Jeugdluchtvaartorgani- satie van de K.N.V.V.L.; Jongelieden Christen Geheel-onthoudersbond; Leger des Heils, Jeugddepartement; Nationaal Jongeren Verbond; N.C.J.G.O.V. „de Scha kel"; Nederl. Christen Studenten Vereeni- ging; Nederlandsche Kinderbond; Neder landsche Luthersche Jongelingsbond; Ne- derlandsch Luthersche Meisjesbond; Het Nederlandsche Padvindersgilde, afd. Am sterdam; Nederlandsche Unie van Speel tuin-organisaties; Ons Huis; Reinilda-Stieh- ting; School voor Maatschappelijk Werk; Vereeniging Beis Jisroeil; Vereeniging „Ernst, nutf Ontspanning"; Vrijzinnig Christelijke jeugdcentrale. BESLAG PERSEN „NATIONALE DAGBLAD" OPGEHEVEN. De Haagsche rechtbank heeft in een be schikking van heden op het bezwaarschrift dat door mr. Van Vessem op 26 Januari te gen de inbeslagneming Van de persen van het „Nationale Dagblad" was ingediend, de opheffing van het beslag en de onverwijlde teruggave der inktbakken, welke van de persen waren genomen, bevolen. EEN MYSTERIEUZE ZAAK. Dezer dagen is tot tweemaal toe een po- litie-radio-oproepbericht uitgegaan, tenein de de huidige verblijfplaats op te sporen van den heer G. de Raad, gekozen lid van den Volksraad en benoemd voorzitter van de Christelijke Staatkundige Partij in Ned.- Indië. De heer De Raad, die met verlof te Utrecht bij familie vertoefde en nog eenige maanden in Nederland zou verblijven, is n.l. op 14 dezer van huis gegaan en daar niet meer teruggekeerd, terwijl alle pogin gen om zijn verblijfplaats op te sporen, vruchteloos zijn gebleven. In verband met dit gebeuren, deden aller lei geruchten de ronde. Een onderzoek naar deze geruchten heeft echter uitgewezen, dat deze allen grond missen, terwijl er alle aanwijzingen zijn, dat hier van mystificatie sprake is. Zoowel de familie als de Utrechtsche po litie tasten volkomen in het duister over de oorzaak van dit vertrek, terwijl naspo ringen der familie in Indië eveneens geener lei verklaring gaven. CANDIDAATLIJST DER CI IR. HISTORISCHEN VOOR DE STATEN. In de Zaterdag te Goes gehouden verga dering van den Kamerkring Middelburg der Christelijk Historische Unie werd één gemeenschappelijke'en gelijkluidende lijst vastgesteld voor alle Statenkringen in Zee land, welke luidt als volgt: 1, A. D. W. van der Wart, Goes, 2. mr. W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; 3. A. H. S. Stemerding, Soeburg, C. Philipse, 's-Heer-Arendskerke5. A. de Feijter, Zaamslag; 6. G. van Duin, Zieriksee; 7. M. de Looze, Goes; 8. H. M. de Looff, Kamper land; 9. H. I. Brakman, Retranchement; 1' P. Janse Az., Biggekerke; 11. mr. C. Kou semaker, Kloetinge; 12. C. A. Kaan, Ter- neuzen; 13. S. A. N. van Oeveren, Wol- faartsdijk; 14. B. C. de Mul, Kruiningen; 15. M. den Boer, Haamstede; 16. L. M. Steen- dam, Zieriksee; 17. A. A. Schuit, Kortgene; 18. M. Krijger, Bruinisse; 19, Joh. de Kruij- ter, Goes en 20. dr. J. E. van Eldik, Noord- gouwe. Van de 8 thans zitting hebbende c.h. le den komen dus de heeren W. de Ridder uit Vlissingen en M. M. Schippers uit Kamper land niet terug, De overige 6 aftredenden, de heeren v. d. Wart, baron Van der Feltz, Philipse, De Feijter, Van Duin en De Loo ze zijn opnieuw candidaat gesteld. DE VERJAARDAG VAN PRINSES BEATRIX. Toen nu morgen een jaar geleden, het verblijdend bericht als een loopend vuur tje door Nederland ging: „Er is een Prin ses geboren" ontplooidde te Middelburg bijna ieder de driekleur, ieder tooide zich met Oranje. Morgen wordt ons Prinsesje één jaar. Gezond en flink is Zjj opgegroeid tot blijdschap in de eerste plaats van Haar Vorstelijke ouders en Haar Koninklijke en Haar Prinselijke grootmoeder. Maar in ze ker niet minder mate tot vreugde van ieder rechtgeaard Nederlander. Daarom zullen allen morgen hun dank baarheid toonen voor het gelukkig eerste levensjaar van ons Vorstenkind, door het uitsteken van de vlaggen en het dragen van Oranje. De tijd van het jaar leent zich niet best voor veel feesten in het openbaar, al moge dan ook de huwelijksfeesten in Januari 1937, en de Nationale feestdag bij de ge boorte van Prinses Beatrix vrij goed zijn verloopen. Toch heeft het bestuur van „Uit het VolkVoor het Volk" tegen des avonds 9 uur een fakkeloptocht georganiseerd. Te 9 uur zal deze vertrekken van de Markt en er zullen aan deel nemen het Mid delburgsch Muziekkorps en de signaalafdee- ling van „Achilles", terwijl niet alleen de bestuursleden van „Uit het VolkVoor het Volk", doch ook alle leden der buurtcom- missies, die in den geest van het besproke ne op de vergadering van 24 Januari om samen te komen tot geregelde herdenking de verjaardagen der vier leden van het Vorstenhuis reeds medewerking toezegden, welkom zijn. De tocht zal gaan langs de volgende rou te: Markt, Lange en Korte Noordstraat, Heerengracht, Kromme Weele, Beddewijk- straat, Langeviele, Markt, Gortstraat, Var- kensmarkt, Vlissingsche Straat, Teerpak- huizenstraat, Blauwendijk, Stationstraat, Houtkade, Segeerstraat, Lange- en Korte Delft, Dam N.Z., Schuitvlotstraat, Singel- straat, Spanjaardstraat Balans, Abdij, Ba lans, Korte en Lange Burg, Markt. SCHUTTEVAER. In de vergadering van de afdeeling Mid delburg van de Kon. Schippersvereeniging „Schuttevaer" heeft de voorzitter, de heer P. de Vos het overlijden herdacht van den heeren L. Hortensius, in leven vice-voor- zitter van het hoofdbestuur. Met hem is een man van groote bekwaamheid heenge gaan, iemand, die steeds voor de belangen van Schuttevaer op de bres stond. Zijn na gedachtenis zal dan ook zoowel bij het Hoofdbestuur als bij de afdeeling in dank bare herinnering blijven voortleven. Deze woorden werden door de leden staande aan gehoord. Bij afwezigheid van den secretaris, bracht de heer Joh. Vermeulen verslag uit van de verrichte werkzaamheden ten dien ste der schipperij en de algemeene vaart in het afgeloopen jaar en als penningmeester over den stand der kas. Het jaar sloot met een batig saldo. De hr. W. van Ouwerkerk werd als bestuurslid herkozen. Voorstellen voor de algemeene vergade ring werden besproken en zullen door het bestuur worden doorgezonden. Tot afge vaardigde naar de algemeene vergadering werd de heer Joh. Vermeulen gekozen en tot zijn plaatsvervanger de heer W. van Ouwerkerk. DE VLAGGEN UIT. De Oranje-vereeniging verzoekt ons een opwekking te plaatsen om morgen, ter ge legenheid van den eersten verjaardag van Prinses Beatrix, de vlaggen uit te steken. We plaatsen hier en onderschrijven dat ver zoek gaarne. B. en W. hebben benoemd tot generalen brandmeester den heer J. W. van de Weert en tot brandgast, den heer H. Reijer- se Czn. EEN MERKWAARDIGE REACTIE OP DE RADIO-REDE VAN DE KONINGIN De voorzitter van de Vlissingsche afdee- De familie besloot thans, vrijheid te ge ven tot een publicatie hieromtrent, in de hoop, dat deze zou kunnen meewerken tot het brengen van eenig licht in deze raadsel achtige zaak. (Stand.) WEERBERICHT. Verwachting l^.l mur^eiuvond: - DE BILT: lichte vorst des nachts, tempe ratuur om het vriespunt overdag, gedeelte lijk bewolkt, droog weer, matige tot zwak ke Oostelijke wind. UKKEL: matige tot vrij sterke wind uit N.O. tot O. richtingen, over het algemeen heldere hemel, vrij koud weer, nachtvorst van ongeveer 4 gr. Di 31 Jan. Zon op: 7 h 46; onder: 16 h 41; Licht op: 17 h 11; Maan op: 24 h 36; on der: 3 h 55; V.M.: 5 Oct. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Januari. Hoogwater. Laagwater. Maandag 30 7.46 20.40 1.41 14.29 Dinsdag 31 9.11 22.04 3.00 15.51 Februari Woensdag 1 10.35 23.04 4.28 17.05 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Januari. Hoogwater. Laagwater. Maandag 30 9.18 22.11 2.48 15.26 Dinsdag 31 10.42 23.39 4.05 16.47 Februari. Woensdag 1 12.15 5.37 18.09 ling van de Liberale Staatspartij, de hr. HL B. J. Knoop heeft, naar aanleiding van de rede, welke H.M. de Koningin Vrijdagmid dag voor de radio heeft uitgesproken, zich schriftelijk tot den voorzitter der verschil lende politieke partijen hier ter stede ge wend, met 'n open brief, waarin hij voorstelt, dat alle partijen in den Raad genoegen zul len nemen met het aantal zetels, dat zij daar thans bezetten, daar voor de a.s. Raadsverkiezing één gemeenschappelijke lijst in te dienen. Er hoeft dan geen geld voor de verkiezing uitgegeven te worden; de heer Knoop wil dat bespaarde geld be steden voor liefdadige doeleinden. THEN JARIG BESTAAN VAN DE VARA. De afdeeling Vlissingen van de V.A.R.A. heeft haar 10-jarig bestaan herdacht met twee feestavonden op Zaterdag en Zondag j-1- Zaterdagavond mocht de voorzitter, de heer J. van Leeuwen, een stampvole Con certgebouwzaal het welkom toeroepen, om daarna eenige markante punten uit het af geloopen tijdvak te memoreeren. Spr. wek te op, vooral in dezen tijd voor de vrijheid op de bres te staan en propaganda te maken voor leden uitbreiding. Na nog te hebben medegedeeld, dat het ledenaantal de 600 nadert, sprak de heer Van Leeuwen woor den van groote waardeering tót zijn mede bestuursleden, de heeren Wisse en Florusse, die met de afdeeling jubileeren, alsmede tot het sectiehoofd, den heer Klaver, die deze functie 10 jaar vervult. Genoemde drie heeren ontvingen ter herinnering aan hun jubileum een blijvend aandenken, waartoe de jubileumcommissie de vereischte gelden onder de leden bij elkaar had gebracht. De heer Tienpond bracht vervolgens, vergezeld van een bloemstuk, de gelukwenschen van de zusterafdeeling Soeburg over. Als feestredenaar trad namens het hoofd bestuur der V.A.R.A. op, de heer A. Rorije, wethouder dezer gemeente. Spr. schetste de aanvankelijke moeilijkheden aan de oprich ting verbonden, wees op de beteekenis van den omroep voor de arbeiders, welke thans naast de pers, een machtig wapen is om voor de vrijheid pal te staan. Namens de beweging dankte spr. allen, die tot de* bloei van de afdeeling Vlissingen der VARA. het hunne hadden bijgedragen. Het hoofd bestuur had door het zenden van een fraai bloemstuk van zijn erkentelijkheid blijk ge geven. Onder auspiciën van het Bureau-Variété Gerzee werd een vroolijk programma ten tooneele gevoerd. Alle artisten oogstten een daverend applaus. Met een bal onder leiding van Albert de Booy werd de alleszins geslaagde feest avond gesloten. SINT-LAURENS. Op bijna 96-jarigen leeftijd is alhier overleden de oudste in woonster der gemeente, n.l. mej. W. P. de Bruijne, weduwe van W. Marinissen. Zjj werd 2 Maart 1843 te Soeburg geboren. BIEZELINGE. Nu reeds voor de derde maal werden in de schuur van den heer J. Murre te Biezelinge de ruiten inge gooid, den laatsten keer niet minder dan 6 stuks. Het is de politie gelukt den dader op te sporen; proces-verbaal werd opge maakt. DRIEWEGEN. Dezer dagen was het 25 jaar geleden dat mej. C. GoetheerPenny benoemd werd tot werkster der O. L. School alhier. Toen Vrijdagmiddag de vrouw haar gewone werkzaamheden in de school ging verrichten, wachtte haar een aangename verrassing. Door het hoofd der gemeente, burgemees ter G. M. C. Ort, werd in 't bijzijn van den eersten wethouder en een raadslid, de jubi- laresse als blijk van waardeering een enve loppe met inhoud aangeboden. Ook door het onderwijzend personeel, me de aanwezig zijnde, werd haar een fraai ge schenk overhandigd. Vrijdagavond kwam het Musschengilde in jaarvergadering bijeen onder voorzitter schap van den hr. J. Timmerman. Ingeleverd werden in 1938 totaal ruim 1500 mussehen. Het hoogste aantal bereikte de hr. Joh. Nijsse met 1100 stuks. In het bestuur kwam geen verandering. Op 9 Aug. a.s. zal het 30 jaar geleden zijn, dat de ver eeniging werd opgericht. Van de oprichting af fungeert de heer J. G. Nieuwenhuize als secretaris-penningmeester.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1