KUNST EN WETENSCHAP. RECHTSZAKEN. Kamer van Koophandel Zeeuwsche en Fabrieken voor de Eilanden. Jaarrede voorzitter. WAAR IS WERK? KAPELLE Vrijdagavond hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden haar eerste vergadering in dit jaar in de raadzaal te Middelburg. Met den voorzitter, den heer W. Berde nis van Berlekom, waren 18 leden aanwe zig. Afwezig waren met kennisgeving de heeren Bensink en Kekebeeke van het groot bedrijf en v. d. Berg en Machgeels ran het klein bedrijf. De VOORZITTER wees er op, dat de heer Kakebeeke wegens ziekte afwezig is en uitte de beste wenschen namens de Ka mer voor zijn herstel. De VOORZITTER hield daarna zijn. De VOORZITTER begon met te zeggen, dat het helaas niet mogelijk is in den te rugblik, op de afgesloten periode dien toon te leggen, welke optimisme rechtvaardigt en verbetering in handel en industrie signa leert. En tóch weet spr. hoezeer allen, le den van groot- zoowel als van kleinbedrijf, een woord van bemoediging en opgewekt heid noodig hebben. Spr. is er zich vol komen van bewust, hoe groot de moeilijk heden voor allen zijn om de zaken op peil te houden, laat staan op hooger niveau te brengen en hoe telkens opnieuw de ver wachtingen opgewekt door een rusteloos streven en harden arbeid, gedoemd zijn niet in vervulling te gaan en zulks door om standigheden geheel onafhankelijk van voortreffeljjken wil en onvermoeide ener gie. En toch zal spr. op dit oogenblik met groote objectiviteit de factoren onder de loupe dienen te plaatsen om zoodoende tot een oordeel te komen in welke mate het eommercieele leven aan zekere verwachtin gen heeft voldaan of daaraan diepe teleur stelling heeft bezorgd. Spr .wil echter eerst in herinnering roe pen de heugelijke gebeurtenissen in het Vorstelijk huis, zoowel de geboorte van een Prinses, als het onvergetelijk regeerings- jubileum van de Koningin, hebben ondanks de vele contrasten die ons volk verdeeld houden, een saamhorigheid tot uiting ge bracht, welke voor onze volkskracht een niet te miskennen en niet genoeg te waar- deeren steun beteekent. Naast deze gevoelens van rijke voldoening moet men het jaar 1938 zien als een periode van groote internationale politieke onrust, zóó groot,, dat men op zeker moment voor onze voeten den afgrond van een wereld oorlog aanschouwden en het kan niet an ders of deze onrust moest een uitermate remmenden invloed op het bedrijfsleven uitoefenen. De daardoor ontstane onzekere perspectieven belemmerden de uitvoering van allerlei plannen en objecten en het vraagt geen toelichting wanneer men be weert, dat eerste voorwaarde voor heel het economisch leven is: de politieke vrede van Europa. Hoe ver staan wfj daarvan af. Niemand zal het nauwe contact ontken nen, dat tusschen handel en politiek be staat en met bezorgdheid ziet men hoe op het handelspolitieke schaakbord het spel wordt voortgezet; de zet van het eene land lokt een contra-zet van het andere uit en zoo komen wij niet verder. De wereld mag niet op betere tijden ho pen, zoolang aan de ondulbare onderlinge bedreiging geen einde komt en dit einde kan slechts komen indien de internationale orde komt te rusten op den grondslag van het recht en niet op dien van macht en ge weld. Wil men echter na deze ietwat sombere beschouwingen een andere klank hooren, dan kan spr. aan de hand van het jongste statistische Volkenbondsbulletin releveeren, dat de wereldhandel geenszins dood is, inte gendeel, ondanks alle moeilijkheden een toenemend herstel vertoont. Weliswaar is de koopkracht der wereldbevolking nog niet 2oodanig gestegen, dat de wereldvoorraden aan voedingsmiddelen en industrieele grondstoffen door een sterker verbruik kon den worden verminderd doch de onrustba rend snelle stijging in de opeenhoping van goederen die in den zomer van 1937 begon nen was, in het afgeloopen jaar slechts in een veel langzamer tempo voortgezet, het geen alleszins op een langzaam welvaarts herstel wijst. Wat de binnenlandsche handelspolitiek betreft vestigt spr. de aandacht op de be langrijke wijziging der Crisis-Invoerwet en der Tariefsmachtigingswet. Door de wijzi ging van eerstgenoemde wet is elk verband tusschen contingenteering en overmatigen invoer vervallen en is een principieel en materieel belangrijke verandering in de wet aangebracht. Tegenover den oorspronkelij- ken opzet; bescherming van het Nederland- sche bedrijfsleven tegen bovenmatigen bui- tenlandschen invoer moet thans gesteld worden de beteekenis der contingenteering als onderhandelingsobject ter bevordering va? ,onZGn uitvoer. In hoever deze maatre gel beveiliging zal brengen tegen overmati gen mvoer zal dé toekomst leren. nauw verband hiermede staat de wij ziging der Tariefsmachtigingswet welke de regeering het recht verleent maatregelen van sterk protectionistischen aard te ne men, maatregelen, die o.a. voor handels- en transportbedrijven van zeer ongunstigen in vloed kunnen zijnbuitendien de verbetering die men voor den middenstand verwacht evenals een mogelijke verlevendiging der eigen industrie welke dan weer tot vermin dering der werkloosheid zou leiden, komt velen zeer problematisch voor. Zoo worden al deze vraagstukken verschillend beoor deeld en zijn afhankelijk van den gezichts hoek, uit welken men ze beschouwt; laat men ze aanvaarden als voortkomend uit den nood der tijden en misschien doet men goed zich aan te sluiten bij het woord van en voorzitter der Rotterdamsche Kamer: odra maar even de mogelijkheid van 'ITie5,en mternationalen handel zich voor den T°ge ons land het eerste zijn om versnerrL eT hevrÜdin£ uit de opgerichte treden"^ 6n en verschansmgen te be- en aanhoudend de aandacht X V?6 kamers vraagt- En on- fG,t' dat die aandacht hem niet onthouden wordt, blijft hij nu reeds jaar in, jaar uit het groote zorgenkind onzer maatschappij. De belastingen en tarieven der overheid, omzetbelasting, de geweldige concurrentie van het grootbedrijf, men zou de lijst der lasten en gevolgen der over heidsbemoeiingen schier eindeloos kunnen rekken, zij drukken den middenstand daar om zóó zwaar, omdat hij noch in kapitaal kracht, noch in expensie mogelijkheid tot het opvangen en verwerken dezer lasten kan vinden. De overheid heeft door verde re inwerkingstelling van de Vestigingswet althans aan de beunhazen op verschillend gebied een halt toegeroepen, doch het te gengaan van ongebreidelde en van oneer lijke concurrentie van het cadeaustelsel en zoovele andere euvelen zullen, hetzij door de verschillende bonden, hetzij door indivi- dueele factoren, zelfstandig ter hand moe ten worden genomen. Helaas, wordt te vaak de indruk gewekt, dat onderlinge verdeeld heid in stede van noodzakelijke eendracht, een - krachtig aaneengesloten optreden verhindert. Met deze opmerkingen wordt echter allerminsct te kort gedaan aan de waardeering, welke spr. de leidende bonden en vereenigingen koestert, waarvan vooral zij genoemd het Economisch Insti tuut voor den Middenstand, dat blijkens haar jaarverslagen steeds diligent is om en quêtes te organiseeren en daardoor de Re- geerïng van voorlichting te dienen. De verslagen der verschillende Midden- standsvereenigingen in Middelburg, Vlissin- gen, Zieriksee, en 's-Heerenhoek zijn geen van allen in opgewekten toon gesteld en sluiten zich bij de reeds gegeven be schouwingen aan. Slechts Vlissingen wijst er op, dat tengevolge der grootere bedrij vigheid bij de -Mij. ,,De Schelde" in den kleinhandel.een zekere opleving valt waar te nemen. Handelsbelang te Middelburg vat den toe stand samen door te zeggen, dat in het winkelbedrijf, zoowel als in de vakkringen aanhoudend trieste klanken worden ge hoord. Werkloosheid en algemeene inter nationale toestand zijn hieraan niet vreemd en al moge de omzet in den handel niet zoo zeer verminderd zijn, de bedrijfsresultaten blijven door geringe winstmarge onbevredi gend. Spr. wilde zijn beschouwing over den middenstand besluiten met mededeeling van meer positieven aard. In 1938 werden de vestigingseischen vast gesteld voor de reeds in 1937 gesperde be drijfstakken slagers, broodbakkers en broodverkoopers. Sperverboden werden ge vestigd voor schoenmakers en schoenver- koopers, kantoorboekhandel, automobiel en garagebedrijf, kruideniers, pouliers, kap pers en bloemisten. De wet werkt nog te kort om er een gedegen oordeel over te vellen, maar stellig kan men zeggen, dat voor de beunhazen de onmogelijkheid ge bleken is zich te vestigen. Anderzijds ont staan vaak moeilijkheden tengevolge der bezwaren die zich in den overgangstijd voordoen. Overgaande tot de meer specifiek Zeeuw sche belangen, citeerde spr. enkele inge komen rapporten. Ten eerste van de Z.L.M., die mededeelt, dat in 1938 de opbrengsten der meeste ak kerbouwgewassen goed te noemen waren. De opbrengst der suikerbieten viel echter zeer tegen. De prijzen welke voor de pro ducten konden worden bedongen, waren, ondanks de Regeeringsmaatregelen, niet loonend. De financieele uitkomsten zullen over 1938 dan ook belangrijk slechter zijn dan over 1937, toen zij reeds c.a. 30 pet. beneden die van 1936 lagen. De maatrege len van overheidswege kunnen dan ook nog niet worden gemist en men moet rekening houden met de mogelijkheid, dat zij van tij delijk, blijvend zouden kunnen worden. De landbouwwerkzaamheden verliepen vlot, doordat 1938 zich kenmerkte als een droog jaar. Guur weer en nachtvorst bracht veel hinder en ook is veel last en schade on dervonden van insecten. Bijzonder ernstig is de veehouderij gedu peerd door het mond- en klauwzeer. Daar ook de prijzen van de veeproducten te laag waren, kunnen de uitkomsten over 1938 voor den boerenstand niet anders dan on bevredigend worden genoemd. De afdeeling Zeeland der Nederl. Porno- logische. Vereeniging deelt mede, dat door het warme vroege voorjaar de fruitboomen vroeg tot ontwikkeling kwamen, doch veel last is ondervonden van de nachtvorsten in Mei. Toch was de schade in Zeeland niet zoo groot als in andere provincies en ga ven verschillende vruchtsoorten toch nog een bevredigenden oogst. Bessen gaven een matigen oogst, terwijl de prijzen goed wa ren; van de aardbeien bevroren vele bloe sems, echter viel later de pluk wel mede, de prijs was behoorlijk; de pruimen waren plaatselijk geheel bevroren, op andere plaatsen echter waren ze vrij goed, prijzen goed; peren waren algemeen slecht in op brengst, de prijzen waren hoog; appelen hadden een redelijke opbrengst, niet zoo slecht als in de andere fruitcentra van ons land, aanvoer op de veilingen viel mede, prijzen waren zeer hoog. De kwaliteit van het fruit neemt, dank zij de meerdere cul- tuurzorgen, zeer toe, ook het centraal sor- teeren en verpakken neemt toe en komt den afzet van het fruit ten goede. De vereeniging tot bevordering van 't Oes- terbedrijf te Ierseke meldt, dat de broedval zeer onregelmatig is geweest, tengevolge van de onregelmatige weersgesteldheid. Mede tengevolge van de betrekkelijk lage temperaturen van het Scheldewater, is de groei minder geweest dan in de twee voor afgaande zomers. De vraag naar consump tie-oesters bleef ook in de tweede periode van het seizoen 19371938 goed. Het nieu we seizoen zette niet zoo gunstig in, doch later nam de verzending wel iets toe. Betreffende eenige vooraanstaande in dustrieën noemde spr. de allerbelangrijkste binnen het district der kamer: de Kon. Mij. „De Schelde". Zij gaf de volgende gege vens: aantal werklieden eind December 1938 ongeveer 2800 zonder de vliegtuigaf- deeling en aantal ambtenaren, ongeveer 240, eveneens zonder de vliegtuigafdeeling. Aan arbeidsloonen en salarissen is over 1938 ruim 3.5 millioen betaald. Het bedrijf was in 1938 goed van werk voorzien en ook in 1939 zijn nog verscheidene belang rijke orders onderhanden. In tegenstelling met deze sprekende ge gevens, is de N.V. Haven van Vlissingen wel uiterst sober in haar rapport. Zij ver meldt slechts dat het bedrijf naar wensch verliep, de haven door meer schepen werd bezocht dan gedurende 1937 en het jaar 1938 een winstcijfer zal geven. De N.V. The Vitrite Works te Middelburg deelt mede, dat hoewel in de laatste maan den van 1938 eenige verbetering van afzet merkbaar was, de gang van zaken over het geheele jaar, mede tengevolge der lage prijzen, onbevredigend moet worden ge noemd. Ook het aantal afgeleverde fittings bleef belangrijk lager dan in 1937. Spr. kwam dan tot de werkzaamheden op het secretariaat der Kamer. Op 1 Janu ari 1938 stonden 2675 zaken in het Handels register ingeschreven. In den loop van het jaar werden daaraan 124 nieuwe zaken toe gevoegd en 150 opgeheven, zoodat op het einde van het jaar 2649 zaken waren ge registreerd. Bovendien hadden 486 wijzigin gen plaats. Er werden 2273 mondelinge inlichtingen verstrekt, terwijl 272 uittreksels en af schriften werden afgegeven. Het aantal ver strekte invoervergunningen bedroeg 1037, terwijl een bedrag van ƒ1168.64 aan consent- gelden werd ontvangen. Het aantal afgegeven certificaten van oorsprong, legalitaties en Belgische Visa vertoont nog steeds een stijging; bedroeg dit in 1935 nog slechts 164, in 1936 was dit 725, in 1937 1443 en in 1938 werden er 1619 afgegeven. Gedurende 1938 werden 6 aanvragen voor het houden van een opruiming behandeld, waarvan 2 werden afgewezen. Er werden 10 aanvragen ingediend voor het houden van een uitverkoop, waarvan er 1 werd ingetrokken. Voorts kwamen 4 aanvragen voor kleinverkooper op afbetaling en 13 voor een colportagevergunning in behan deling, die alle konden worden toegestaan. Van de 7 aanvragen voor beëediging als makelaar werd 3 maal geadviseerd het verzoek niet in te willigen, vier maal werd gunstig geadviseerd. De rechtbank besliste éénmaal, hoewel de Kamer gunstig had geadviseerd, tot niet toelating Twee aan vragen zijn aldaar nog in behandeling Tweemaal werd een gunstige beschikking genomen. Tweemaal werd een aanvrage overeenkomstig advies der Kamer afgewe zen. Als gevolg van het in werking treden der -Vestigingseischen van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 werden de volgende aan jagen behandeld: Slagersbedrijf 6 aan vragen, waarvan afgewezen: 1. Bakkers bedrijf 5 aanvragen, waarvan nog 3 in be handeling en 2 toegestaan. Al deze werk zaamheden waaraan veel geschrijf en veel overleg verbonden is, die veel tijd, takt en geduld vragen werden verricht door den secretaris bijgestaan door den ambtenaar en spr. wil hen gaarne hulde brengen voor de bewezen toewijding. Nog memoreert spr. dat op 24 Februari de Kamer zich met een adres heeft ge wend tot den Raad van Ministers om te protesteeren tegen de bevoorrechting van Coöperaties boven den vrijen handel, ter wijl zij op 23 November een adres richtte tot de Tweede Kamer om uiting te ge ven aan hare bezwaren tegen het wets ontwerp inzake de Coördinatie van het verkeer. Spr., alsmede de leden van het bureau en de secretaris, hadden verschil lende malen het voorrecht de Kamer bij officieele gelegenheden "te vertegenwoordi gen. Aan hets lot zijner derde Nieuwjaarsre de bracht de voorzitter allen dank voot het vertrouwen en de medewerking in hel afgeloopen jaar en wilde de gevoelens van waardeering nog wel in het bijzonder ac- centueeren ten opzichte der leden van. het bureau en van den secretaris in het bij zonder. Door zijn groote ervaring is hij aller vraagbaak en vertrouwde gids. Spr eindigde met den wensch, dat 1939 voor de leden der Kamer en haren secretaris voor de hunnen en hunne zaken een goed en gelukkig jaar moge worden; zijn blik terug was misschien naar sommiger smaak van te somberen toon. Nochthans moge hij erop wijzen, dat deze rede werd opgesteld in de eerste dagen van dit jaar; heden, dus eenige weken la ter heeft onze visie zich helaas niet door gerechtvaardigd optimisme gewijzigd. Integendeel: wederom gaan onze schre den langs den rand van een afgrond, we derom pakken de zware wolken van een dreigend conflict zich zamen. Daarom moge ik U te krachtiger toe roepen: Niet versagen; met vertrouwen, hoop en moed: „Voorwaarts." Reeds tijdens de rede klonk applaus, doch aan het slot van de rede hebben de leden met luid applaus hun instemming met de woorden van den voorzitter betuigd. De heer BOSMAN heeft als oudste lid der kamer gewezen op de veelzijdigheid van de rede van den voorzitter. Het is juist, dat er veel onzekerheid in de wereld is en dit maakt het leven en ook het zaken doen zoo moeilijk. Spr. bracht den voorzitter dank voor zijn toespraak en wenschte hem na mens de leden wederkeerig het beste toe in 1939 (Applaus). Benoemingen. De kamer herkoos tot voorzitter den heer Berdenis van Berlekom met 17 stemmen te gen één blanco. De afdeeling groot bedrijf koos tot haar voorzitter opnieuw den heer J. C. E. Massee en de afdeeling klein be drijf den heer L. A. Stofkoper, ieder met 8 stemmen en een blanco. Al deze drie hee ren namen de herbenoeming aan en dit de den ook de leden bij acclamatie in hun ver schillende commissiorale functies werden herkozen. De heeren v. d. Berg, Bensink en Kakebeeke werden ook in een of meer commissies herkozen en zullen daarvan in kennis worden gesteld. Mededeeling. De VOORZITTER deelde mede, dat de Minister van Economische zaken de begroo ting der Kamer voor 1939 en de daarbij ge nomen subsidiebesluiten heeft goedgekeurd. De minister merkte daarbij op, dat de goedkeuring van de subsidie 1939 aan het comité tot beteugeling van het Cadeau stelsel geenszins insluit, dat de Minister zijn standpunt ten aanzien van het streven van dit comité thans definitief heeft bepaald. Wijziging begrooting 1939. De Kamer vereenigde zich met het voor stel van het bureau tot wijziging van de be grooting der Kamer voor 1939, waarmede ook de commissie van financiën accoord was gegaan. De Kolen Conventie. Aan de orde was thans het voorstel van net bureau om te voldoen aan het verzoek van de Kolen Conventie in Nederland om .emand aan te wijzen om geplaatst te wor den op eene lijst, waaruit voor elk voorko mend geval een Commissie van Beroep wordt aangewezen. De VOORZITTER lichtte dit reeds door ons uitvoerig vermelde voorstel nog eens nader toe en zeide dat de secretaris, mr. K. Doorenbos, zich bereid had verklaard, een plaats op de genoemde lijst te aanvaarden. Dit voorstel werd bij acclamatie aangeno men en de bereidwilligheid van den secre taris' vond instemming. Rondvraag. De heer DUVEKOT wees ér op, dat de booten van den dienst BreskensVlissin gen niet voldoende aansluiten op de trei nen. Spr. meende dat de Kamer goed werk zal doen als zij aandringt op een uur dienst in plaats van een vijf kwartier dienst op die lijn. De heer MASSEE zeide dat men toch niet moet vereten, dat de passagiers op die boo ten lang niet allen op den trein zijn aange wezen en hij durft niet om meer booten vra gen, gezien het gering aantal personen dat hij er meermalen op heeft aangetroffen. De heer JERONIMUS merkte op, dat men op de Zeeuwsche lijn twee soorten treinen heeft een die over het traject VlissingenRoosendaal 1 uur en 10 mi nuten rijden en een die er 1 uur 30 minu ten voor noodig hebben. Ook spr. begrijpt, dat men niet op ieder en trein een boot en omgekeerd op iedere boot een trein zal kunnen hebben. Wellicht weet de hr Massee wel als lid van den spoorwegraad, of er uitbreiding op de Zeeuwsche lijn is te verwachten De heer WESSELING wees op de nieu we boot, die voor deze lijn in aanbouw is, wellicht is er dan wijziging mogelijk De VOORZITTER stelde voor dat het bureau den wensch van den heer Duvekof en ook de opmerkingen van de heerer Massee, Jeronimus en Wesseling nader onder de oogen zal zien. Dit vond de Ka mer goed. De heer DUVEKOT had nog een op merking en wel, dat het vrachtvervoei van de provinciale stoombootdiensten zor veel hinder ondervindt van den diens' van de ATO, die toch ook een semi-offi -ieele instelling is. Het ligt z i. op de*- weg der Kamer de Provinciale diensten te helpen De VOORZITTER zeide, dat dit nie' goed zou zijn als het belang van den han del er mede geschaald wordt, want, da' moet de Kamer toch in de eerste plaatr behartigen. De heer DUVEKOT meende, dat bp meer vrachtvervoer voor de booten cl-' tarieven ook lager zouden worden en dat is het voordeel voor den handel. De heer STOFKOPER was van meening dat voor Handel en Nijverheid hier nieA veel aan te doen zal zijn. Dit is ook reeds gebleken, toen deze kwestie vroeger al eens in de Kamer is behandeld. De VOORZITTER stelde voor, dat he+ bureau ook deze kwestie eens nader zal bekijken. Dit werd goedgevonden. De heer MASSEE meende nog terug te moeten komen op den spoordienst op de Zeeuwsche lijn. Al geeft spr. toe dat het nog geen ideaal is, toch wil hij ei op wijzen, dat de dienst op deze lijn vee' verbeterd is. Dit zegt hij niet zoo zeer als lid van den spoorwegraad, want dan is hij er om klachten op te nemen en in dien raad gepaste critiek te laten hooren Hem bereiken echter geen klachten en alleen de Middelburgsche Courant en de heer Jeronimus zijn blijkbaar ontevreden Spr herhaalt dat men als Kamer van Koophandel moet erkennen, dat er veel verbeterd is, en men kan niet steeds meer blijven vragen. Op de Zeeuwsche lijn wordt veel verloren, en men kan deze dan ook niet vergelijken met anderen inzake frequentie en snelheid. De heer JERONIMUS zegt dat de heer Massee hem ten onrechte in een adem noemde met de Middelb. Crt. Deze heext geschreven, dat alleen de secretaris van de Kamer tevreden is Maar ook spr. is heelemaaï niet ontevreden. Gaarne erkent spr de groote verbeteringen, maar nu ook de wegen zooveel verbeteren, meent spr., dat men bij de spoorwegen op grootere snelheid moet aansturen. Men zal bijv. treinen met zware motoren kun nen laten rijden. Spr. zegt als eenige opmerking, dat er nog wel eens wat groote hiaten zijn tus schen twee treinen, zooals bijv. van Mid delburg in de richting Roosendaal geen trein tusschen half twaalf en twee uur. De heer MASSEE zeide, dat hij blijde was te vernemen, dat de heer Jeronimus geen groote aanmerkingen had en de Middelburgsche Courant dus kan zien, dat er nog meer menschen tevreden zijn dan de secretaris der Kamer. Hierna sloot de VOORZITTER de verga dering. HET LUXEMBURGSCHE VOLKSLIED. En het Wilhelmus. Van het officieele Luxemburgsche volks lied „Ons Hémécht" bestond tot dusverre slechts één gramofoonplaat (van His Mas ters Voice) met zangstem en pianobegelei ding. Een orkestbewerking ervan op de plaat bestond niet. Vooral Radio-Luxemburg gevoelde dit als een gemis. Het reeds tot ver over de gren zen van het groothertogdom een goeden naam hebbende orkest van dezen zender heeft thans in die leemte voorzien; zoo juist is, onder het merk C.R.L., nummer RL 15625, een gramofoonplaat „van de pers" gekomen, die een orkestuitvoering bevat van a. Het Wilhelmus; m. Ons Hémécht. Beide muziekstukken zijn in een arrange ment van den eigen dirigent Henri Pensis opgenomen. Voor den Nederlander, die mis schien verwonderd zal zijn ons volkslied aan het Luxemburgsche te hooren vooraf gaan, ofschoon de personeele unie tusschen beide landen reeds lang verbroken is, diene, dat ons volkslied op die plaat voorkomt in zijn hoedanigheid van hymne van het Huis Nassau. Het is overigens, in marschtempo gespeeld, naar den vroeger in Nederland gangbaren, doch thans hier te lande vrijwel niet meer voorkomenden vorm; wij geven tegenwoordig de voorkeur aan de oude, plechtig-psalmodieerende toonzetting. Op deze plaat is het echter een vroolijke, de hoofdmelodie met figuurtjes omspelende pittige marsch geworden. Na enkele maten rust volgt daarop dan echter statig en gedragen de welluidende melodij van „Ons Hémécht" (Onze Heimat), het eigenlijke volkslied, waarin de Luxem burger zijn lieflijke landje bezingt, om, in een innig-gebeden laatste couplet, den ze gen van „Hem Daarboven, Wiens Hand de volkeren Leidt" af te smeken, opdat de „vrij- heidszonne, die ons zoo lang beschenen heeft", ook in de toekomst voor het Luxem burger volk moge blijven schijnen. Henri Pensis heeft dit uitstekend vertolkt en gearrangeerd naar de oorspronkelijke toonzetting van den componist, Antoine Zinnen, zooals deze het lied den 5en Juni 1864 in Ettelbruck het eerst deed uitvoeren. De Districts-arbeidsbeurs voor alle ge meenten op Walcheren; N.- en Z.-Beveland SchouwenDuiveland, zendt ons de vol gende aanvragen: Binnenland. ARNHEM: voor passementfabriek, 1 bekw. bandwever en 1 bekw. passement werker, welke laatste tevens ook bandwe ver moet zijn; indiensttreding en reisk. n.o.t.k.; loon naar bekw.h.; voor vast; bij voorkeur ongehuwd. DORDRECHT: voor architectenbureau, bekw. bouwk. teekenaar; ongeh.; salaris naar bekw.h.; varieerend v. 75125 per mnd.; dad.; uitvoerige soil., onder opg. van leeft, waar gew., genoten onderwijs enz. ROTTERDAMvoor motorenfabriek, techn. eommercieele kracht, als chef van een garage, bekendh. en praktijk met Die selmotoren (Dieselvrachtwagens- en auto bussen) vereischt, moet in staat zijn leiding te geven; leeft, circa 3035 jr., salaris on geveer 200 per maand. Uitv. soil, met afschr. v. getuigschr. EINDHOVEN: aank. eerste bediende, spec, voor horlogewerk, gewend vlug en accuraat te werken. Soli. m. afschr. v. ge tuigschr. verl. salaris en uitv. inlichtingen omtrent opleiding' enz. ERGERLIJK GEVAL VAN KINDER MISHANDELING TE AMSTERDAM. Zware straffen gcëischt tegen de ouders. „Ik wou, dat ik die gcozer maar kwijt was", zóó sprak een nog jonge vrouw en moeder over haar vijfjarig zoontje. Zij wilde hem zelfs per advertentie aan pleegouders aanbieden, een advertentie, die zeer terecht geweigerd werd. Hoe vijandig de sfeer in dat huisgezin was, zou men nauwelijks kunnen vermoeden, ware het niet, dat gisteren de vrouw en haar man, een Amsterdamsche betonwerker, in het verdachtenbankje van de Amsterdamsche rechtbank plaatsnamen om zich te ver antwoorden wegens kindermishandeling. Het jongetje is een voorkind van de vrouw en de betonwerker had van den aanvang van het huwelijk af een hekel .aan het kind. Korten tijd werd het in de buurt uitbesteed, maar de vader had voor de verzorging van het kereltje slechts 1,50 per week over. en daarvan kon de vrouw, die het kind verzorgde, geen ver sterkende middelen koopen, die het kind brooanoodig had Een van de buren vertelde, dat het af schuwelijk was om aan te zien zooals het ventje werd mishandeld, geslagen en ge stompt. Zoo had hij bijgewoond, dat de vader het kind in de duim beet en het zoo van den grond sleurde. Hij had dit niet langer aan kunnen zien en er een eind aan gemaakt. Een kapper, die wel eens bij de familie over huis kwam, wist te vertellen, dat de vader met zijn get's pijp brandwonden ge maakt had op het beentje van het hevig huilende kind. De vader: Dat lieg je, dat heb je zelf gedaan. De kapper, die op dit gebied niet heele maaï brandschoon is, gaf toe, dat hij eerst even zijn pijp tegen het been van Jantje had gehouden, de verdachte had toen de nijp overgenomen en net zoolang tegen het bloote been gehouden tot er brandwonden ontstonden. De vrouw bij wie het kind sedert Juli is ondergebracht door d?n voogdijraad, is over Jantje goed te spreken. Hij is een vriendelijk, aardig kind. „Reuzelief" noem de zij hem. Wel is hij bijv. bij stoeien en spelen erg bang en schuw. Nog dikwijls denkt hij, dat hij slaag krijgt of brand wonden op zal loopen. Voor iets dat heet is, is hjj doodsbang. Toen het jongetje bij haar kwam, was het ondervoed en over dekt met blauwe plekken. Op zijn beenen had hij zes brandwonden De officier van justitie betoogde dat de vrouw de eeretitel „moeder" niet toekomt. Tegen den man vorderde hij een jaar ge vangenisstraf, en tegen de vrouw zes maanden. Vonnis 10 Februari. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent A VAN LIERE Mzn. UTRECHT: voor machinefabriek revol- ver-bankinsteller, spec, voor „Herbert- banken", dad.; loon n.o.t.k. voor onbep. tijd; schr. aanb. m. afschr. v. getuigschr. AMSTERDAM: voor bureau voor orga nisatie en effieney (gevarieerde praktijk liefst op organisatorisch gebied; aanleg voor dit werk vereischt) ingenieur (dipl. Delft) 30 jaar; aanv. salaris pl.m. 4000 per jr.; eigenhandig; op zegel geschr. soil, met uitvoerige levensloop, dipl., referenties en foto. ALKMAAR: voor constructie- en motoren- werkpl., bekw. wikkelaar; dad.; loon n.o.t.k.; voor vast; reisk. worden bij aan neming vergoed, aanb. onder ovèrl. v. afschr. v. getuigschr. Alle aanbiedingen uitsluitend aan de PI. Organen der Arbeidsbemiddeling.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7