„Mijnhard Ijes SPORT. ZEELAKB, MIDDELBURG. f'Dokfer/j cidvi Half ziek, moe en akelig? [Pas op! IDat wordt griep! SOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. BIOSCOPEN. SCHOUWER EN DUIVELEND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. centage 29,3 (in de vorige verslagweek, 26 tot en met 31 December 1938, was dit per centage 32,5). Van de 570,536 verzekerden, met inbe grip van de landarbeiders, was het werk loosheidspercentage 31,7 (vorige verslag week 35,8). In de overeenkomstige verslagweek var, Januari was het werkloosheidspercentage yoor alel verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes, zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten): 1932: 28.2 (26.6); 1933: 35 4 (34 0); 1934: 34 5 (31.3); 1935: 35 7 (34.7); 1936: 38,0 (36,6); 1937: 35.7 (32.9); 1938: 35.8 (32,5); 1939: 31.7 (29 3). Op 14 Januari 1939 waren bij de orga nen der openbare arbeidsbemiddeling in geschreven 437.893 werkzoekenden, waar van er 420.045 werkloos waren (nl. 405 036 mannen en 15.009 vrouwen). De minister van economische zaken heeft goedgekeurd het besluit van Ged. Sta ten, waarbjj den heeren P. J. J. Dekker Wzn. te Wemeldinge en I. M. Hage te Sint-Maartensdijk, opnieuw zijn benoemd tot lid van de Provinciale Commissie voor de bevordering van Rijkswege van de vee fokkerij. De kermisverpachting. Bij de gisteren gehouden verpachting van staanplaatsen op de kermis 1939, werden reeds verschillende plaatsen toegekend en was voor meer dan 4000 ingeschreven. Reeds zijn plaatsen aangewezen voor een beignetkraam, een autoscooter, een vogel- piek, twee schiettenten, een luchtsehom- mel, verschalende oefenspelen, nougatkra- men, oliebollen kramen e.d. Daar er nog /)'c„ "fc [Neem 1of 2„Mijnhardtjes"| en de kou komt er uit. Ook verdrijven ze wondersnel hoofdpijn, kiespijn,zenuwpijnen,^ rheumatiek.spit enz. 1 „Mijnhardtje" 5 ct. - 1 2 ..Mijnhardtjes" 50 ct. (Ingez. meü.; enkele plaatsen voor groote inrichtingen onverpacht bleven, wordt overwogen een tweede verpachting te houden. Voor kommies bij de directe belastin gen en accijnzen slaagde de heer J. Voor hans, thans hulpkommies te Aardenburg. Goes schrikte hem niet af. Donderdag werd te dezer stede zekere A. H., wonende te Weert, aangehouden en naar Middelburg overgebracht, omdat hij nog vier dagen tuchthuisstraf te goed had. Waarschijnlijk teekende de man verzet aan tegen dit vonnis, want gisteren legde de Goesche politie opnieuw de hand op hem, omdat hij zonder vergunning als straat zanger optrad. Zoodoende werd hij opnieuw verbaliseerd. Afscheid mej. Wessels. Mej. N. M. N. Wessels nam, wegens aan staand huwelijk, afscheid van-de Chr. Frö belschool. De scheidende onderwijzeres, die vergezeld was van haar verloofde, werd door de kinderen toegezongen, en de voor zitter van het schoolbestuur, de. heer L. Duvekot, memoreerde wat mej. Wessels voor de school geweest was en betuigde daar zijn dank voor. Het hoofd der school, mej. L. Breel, bood mej. Wessels hierna, namens personeel en kinderen, eenige fraaie geschenken aan. De hr. Van Gelderen zeg de namens zijn verloofde dank voor de haar gebrachte hulde. Hierna volgde vertooning van eenige kinderfims en een tractatie, waarna wethouder A. L. van Melle den feestelijken middag sloot. Auto's in botsing. Vrijdag reed de autobestuurder P. C. K. te Schiedam, die uit de Van der Bout straat kwam, tegen een auto op, be stuurd door B. J. B. te Ginneken, die door de Wilhelminastraat in de richting van Middelburg reed. Beide -auto's wer den aan de voorzijde nogal flink bescha digd. De inzittenden bleven ongedeerd. De politie maakte proces-verbaal op. „Onze Goesche Sport." Volgende maand zal bij Drukkerij San- dijck, onder dén naam „Onze Goesche Sport", een maandblad verschijnen, dat officieel orgaan zal zijn van vrijwel alle Goesche sportvereenigingen. De uitgave van den eersten jaargang is door den steun ,der Goesche adverteerders reeds ten volle verzekerd. Zieke schepeling. Het Belgische stoomschip „Espagne", op weg van Antwerpen naar de Middelland- sche zee, verzocht alhier doktershulp, voor een zieke lichtmatroos. Dokter Detmar heeft zich, vergezeld van een inspecteur van politie aan boord begeven, waarna de zieke lichtmatroos van boord is gehaald en in een ziekenhuis alhier is opgenomen. De kapitein van de „Espagne" wil trach ten alhier een vervanger te doen aanmon steren. SOEBURG. Donderdagavond gaf het Soe- burgsch mannenkoor voor een stampvolle zaal van café Marnix alhier onder leiding van zijn directeur den heer H. K. van Duijvenvoorde zijn eerste openbare uitvoe ring. De voorzitter, de heer L. M. Naaktgebo ren heette in 't bijzonder welkom burge meester Stemerding en mevrouw, de be sturen van de beide zangvereenigingen al hier en die van het mannenkoor te Vlissin- gen en Middelburg. Hij wees er op, dat de vereeniging nog maar pas 8 maanden ge leden is opgericht en vroeg de aanwezige in hun critiek daarmede rekening te willen houden. Daarna werd, met afwisseling van muziek van het Jesayes ensemble te Middelburg, een tiental zangnummers gezongen, die aandachtig werden aangehoord en telkens een warm applaus verwierven. Voor een nog zoo'n jeugdige vereeniging was de zang dan ook zeer goed. De directeur heeft een programma weten samen te stellen, dat niet ging boven de krachten aan het koor en daarmede bewe zen zijn werk te verstaan. Onder zijn lei ding gaat Soeburgsch mannenkoor dan ook zeer zeker een goede toekomst tege moet. Hem'werd een ets van Louis Heij- mans, aangeboden. Het één actertje „Eindelijk" wérd niet onverdienstelijk gespeeld. Er werd harte lijk gelachen. De avond, die voor de vereeniging een succes is geworden werd met een gezellig samenzijn besloten. HANSWEERD. Het Belgische motor' schip Vijema heeft op de Westerschelde een anker met ketting verloren. Ankervis schers van Hansweerd zullen trachten het te visschen. Na onderzoek van het gisteren gemel de lekke schip Frederica is gebleken dat het schip meteen noodreparatie niet ge dicht kan worden. Men is gister begonnen om de lading köten over te laden in het schip Frasquita. Het Nederlandsche motorschip In Deo Confido geladen met ijzer op weg naar Ant werpen kreeg gister machineschade op de Westerschelde. De sleepboot Leen heeft schip opgepikt en hier binnengesleept. La ter is het schip per sleepboot Jette naar Antwerpen gesleept. HOEDEKENSKERKE. In de vergadering van de Burgerlijke Maatschappij tot Exploi tatie van Weegbruggen is 't dividend over 1938 vastgesteld op 8 pet. De heer Jan Hoekman, die aan de beurt van aftreding was, werd herkozen. RILLAND. Donderdag hield de afdeeling Rilland Bath van „Het Groene Kruis" haar jaarvergadering onder leiding van haar voorzitter den hr. W. M. Moree. Aanwezig waren 48 leden. De voorzitter herinnerde in zijn openings rede aan het 30 jarig bestaan der Vereeni ging op 6 Januari j.l. Was het aantal leden aanvankelijk zeer gering, thans bedroeg dit 522. Bij het 25-jarig jubileum der vereeni ging is het Wijkgebouw geopend,, waarin thans o.a. het Consultatiebureau voor zui gelingen is gevestigd. In het jaarverslag van den secretaris werd medegedeeld, dat in het afgeloopen jaar verlenging der statuten is gevraagd voor 30 jaar. Gedurende het afgeloopen jaar vertrokken 3 leden en traden 9 nieuwe toe. Volgens de rekening van den penning meester werd in 1938 ontvangen 2111 en uitgegeven 1992. In het verslag van de Commissie voor Wijkverpleging en tuberculosebestrijding werd gemeld dat door de wijkverpleegster- huisbezoekster 414 bezoeken werden afge legd; 2987 malen werd hulp verleend, malen de laatste hulp. Bovendien werden voor zuigelingenzorg 203 bezoeken afgelegd en 24 zittingen gehouden waarin 259 con sulten werden gegeven. 21 zuigelingen wer den ingeschreven; 4 transporten werden ge leid, met de hoogtezon werden 3 personen 74 maal bestraald; met de infraroodelamp 56 malen. MIDDELBURG. CITY. Het schip der vervloeking. Afgaande op den titel, verwacht men een film die in hoofdz'aak aan boord van een schip en dan niet bepaald een pleizier- jacht speelt. Niets is echter minder waar. Schotland, in de omgeving van Edinburgh, is het terrein der handeling. Het is de pe riode van de opstanden der Schotsche Hoog landers, die het onder de heerschappij van den Engelschen koning George niet al te best vinden konden. En al zijn de openlijke vijandelijkheden gestaakt, rumoerig blijft het. Alan Breek blijft zich verweren en hij is degene, dien alle Schbtsche clans bereid zijn te volgen. Tijdens een zijner tochten doodt een vol geling van Breek, Jamie, den gehaten be lastinggaarder Red Fox, en deze daad wordt door de Engelsche machthebbers aangegre pen om een prijs op het hoofd van Breek te zetten. En hiermede zijn alle factoren aanwezig om een spannende ontwikkeling der gebeurtenissen te waarborgen. Noch tans is de film zeer sober gehouden. In hoofdzaak draait zij om een drietal per sonen, Breek, het meisje Jeannie en den kleinen Davie, door Freddie Batholomew weer aantrekkelijk gespeeld. Er komt dan werkelijk nog een schip aan te pas, maar of dit den sensationeelen naam dekt? War ner Baxter en Arleen Whelan vervullen de beide „groote" hoofdrollen en zij doen dit in overeenstemming met het geheel: een voudig en onopgesmukt. Kunstzijde. Kunstzijde lijkt ons een film van ouderen datum, die blijkbaar oorspronkelijk als stomme film opgenomen is. Zij geeft een beeld van Duitschland vlak na den oorlog. De jonge fabriekseigenaar, Helwerth, die jaren in het buitenland geïnterneerd ge weest is, vindt bij zijn thuiskomst de fa briek op het kantje van den ondergang. Hij komt dan in aanraking met een uitvinder, die de kunstzijde ontdekt heeft. De fabriek wordt geheel op de fabricage hiervan inge steld en al worden den jongen fabrikant vooral van de zijde van zijn schoonvader de teleurstellingen niet bespaard, tenslotte zegeviert hij. Kathe von Nagy en Willy Fritsch spelen de beide hoofdrollen. ELECTRO. Spionnage in de Maginotlinie. Een film van Fransche makelij heeft al tijd een apart cachet. Het spel, de regie en de montage vormen een bijzonder geheel welke kenmerkend is voor dergelijke films. De meeste Fransche films toch scheppen een bepaalde sfeer, welke boeit en de aan dacht ten volle bezig houdt. Zoo is het ook weer met deze film. Al ontelbare malen is spionnage als een dankbaar onderwerp aangegrepen. Er zijn vele variaties op dit thema uitgewerkt, maar de aard van het gegeven stelt den regisseurs in staat altijd met wat origineels voor den dag te komen. „Spionnage in de Maginotlinie" is een aan trekkelijke en knap gespeelde en geregis seerde film. Reeds het feit dat ditmaal de Maginotlinie door de spionnen tot operatie terrein is gekozen brengt iets geheimzin nigs in deze rolprent. Immers de Maginot linie is de onneembaar geachte vesting aan Frankrijks Noord-Oostgrens. Tot wel meer dan 25 meter diep en over een uitgestrekt gebied vormen deze onderaardsche vesting werken een enorme verdedigingslinie. De film legt hierop zonder hinderlijke overdrij ving, maar niet minder duidelijk den na druk. En in deze omgeving nu ontdekt de nieuw benoemde commandant spionnage. In de vesting worden enkele moordaanslagen gepleegd en vol spanning gaat men dan het onderzoek naar den spion volgen. Een sober treffend verhaal, dat prachtig spel te zien geeft van Victor Francen en Véra Korè- ne. Nanon. Erna Sack en Johan Heesters kan men hier bewonderen in een alleraardigste ope rettefilm der Ufa. Vlot, opgewekt en amu sant is de handeling, melodieuse muziek én goede zang zijn te genieten. Deze operette is een aaneenschakeling van komische voor vallen waarmede men zich zonder twijfel kostelijk amuseeren zal. Erna Sack, ook wel eens de Duitsche nachtegaal genoemd, is een coloratuur zangeres die over een prachtig geschoolde stem bezit. Johan Heesters toont zich een waardig partner, die, wanneer hij verliefd wordt op Nanon, de waardin van het Gouden Lam het oord van vermaak waar het vroolijk naar toe gaat, ook blijk geeft te kunnen zin gen als de beste „Nanon" is een genoeg lijke film met een aardig verhaal, zang, mu ziek en vroolijkheid. GOES. GRAND THEATER. J'accuse. Het is de laatste dag van den oorlog, maar de mannen aan het front weten dat niet. Ze leven er nog in een hel, als die ren, maar toch steeds denkend aan hun thuis, vrouw, kinderen, en geliefde. Tal van handen binden hen aan dat thuis, herin neringen, brieven, bezorgdheid, jalouzie. Dien laatsten dag gaat nog een patrouille van twaalf het vuur in. Slechts éèn, hoe wel eerst reeds voor dood verklaard, be houdt het leven. Doch dat leven is voor goed gebroken, vooral door dien laatsten dag, toen zijn elf vrienden sneuvelden. Ter wijl hij bovendien aan één van hen de be lofte deed, niet met zijn vrouw te zullen trouwen. Hoewel dit de eenige vrouw was die hij liefhad. Vooral echter leeft in hem de gedachte aan den eed, dien hij bij de graven van zijn vrienden zwoer, dat deze oorlog de laatste zou zijn. En in de jaren die volgen zoekt hij naar een middel om den volgenden oorlog onmogelijk te maken. Want geleidelijk blijkt, dat de menschheid niet geleerd heeft. Opnieuw is men gaan bewapenen, gaan dreigen met geweld. Dan vindt hij iets, dat den oorlog dadelijk lam zal liggen, een kleeding, doorzichtig als glas, die dus ook het hoofd kan bescher men, en die niet te vernietigen is, door geen steken, geen sabelhouwen, geen ko gels, geen vuur. De soldaten, daarin ge kleed, zijn onkwetsbaar. Maar daarop, door het granaatsplintertje dat niet uit zijn hoofd verwijderd was kunnen worden, krijgt hij een aanval van krankzinnigheid, ge volgd door een lange periode van onnoozel- heid. In dien tijd wordt de formule gevonden van zijn uitvinding en kort daarop vindt men ook al weer iets uit dat zelfs deze kleeding kan vernietigen. Tegen dat de uitvinder zijn verstand terug krijgt is de oorlogsdreiging heviger geworden, een nieuwe strijd schijnt niet te voorkomen alierwege wordt gemobiliseerd, de legers trekken reeds tegen elkaar op. Dan reist Jean naar het oude oorlogsgebied, met zijn massa graven, naar den grond waarin de honderdduizenden gesneuvelden van 19141918 liggen. En hij bezweert ze op te staan, als een aanklacht en een pro- test tegen dien nieuwen oorlogswaanzin. En de talloozen reizen inderdaad op en trekken, als een vreeselijk leger naar de steden, Franschen, Duitschers, kleurlin gen, één in hun aanklacht Deze stof is op buitengewoon suggestie ve wijze behandeld Het moet een ge weldig werk geweest zijn, deze film zoo te vervaardigen. Regie en spel zijn mees terlijk. Vooral de hoofdrol-speler, Victor Francen, is een buitengewone kracht. Al leen zijn spel reeds maakt deze wonder lijke film tot een indrukwekkende wer kelijkheid. Van het gevarieerde hoofdprogramma Willen we een geestige teekenfilm en een mooie muzikale film noemen. (Ingez. Med. In de plaats van dokter Moree, die Ril land gaat verlaten, werd als voorzitter ge kozen dokter Nanninga. In de plaats van den heer W. Koning Wz. die in 1938 de gemeente heeft verla ten, werd tot bestuurslid gekozen de heer T. Hujjsman. De aftredende bestuursleden, de heeren J. van Damme, Chr. Kok, R. Rijk en M. Westrate werden bij acclamatie her kozen. Op 1 Februari a.s. te 7 uur zal in de zaal van mej. Van Baaien de film „Roeping" worden vertoond. Vervolgens nam de voorzitter, wegens zijn aanstaand vertrek uit de gemeente af scheid van de vereeniging. Hij dankte het bestuur en de leden voor de prettige sa menwerking en wenschte dat het de ver eeniging onder haar nieuwen voorzitter wel moge gaan. De vice-voorzitter de heer J. Donzen sprak een woord van dank aan dokter Mo ree, memoreerende wat sinds de oprichting der vereeniging waarvan de scheidende voorzitter van het begin af de leiding heeft gehad tot stand is gebracht. De heer H. A. Dronkers bracht namens de Commissie voor wijkverpleging en tu berculosebestrijding dank aan den aftre denden voorzitter. Vervolgens heeft de pen ningmeester, de heer P. J. Dominicus den scheidenden voorzitter toegesproken en hem hulde en dank gebracht voor alles wat deze heeft gedaan voor de gemeente en voor de Groene Kruisvereeniging. Dokter Moree bedankte de sprekers en hoopte dat de samenwerking van bestuur en leden der Vereeniging met den nieuwen voorzitter even goed zal zijn als tot dus ver. „Stad en Landen" van Schouwen- Duiveland. De vergadering tot oprichting van een vereeniging ter bevordering van stads-, dorps- en landschapschoon stond onder voorzitterschap van dr. J. J. Westendorp Boerma. B. en W. van Zieriksee en van enkele dorpen waren aanwezig, alsmede vele andere minnaars van oud-steden-, dorps- en landschapschoon. Ten eerste weet ieder, aldus dr. Westen dorp Boerma, dat Zieriksee een der mooi ste oude steden van ons land is, met goed bewaarde fraaie monumenten en daar naast tal van woningen, die de aandacht trekken door hun sierlijkheid en hun ver houdingen. Maar ook op de dorpen en op het land zijn karakteristieke huizen en landschappen bewaard gebleven- Vervolgens ging spr. na, dat in vroegere tijden Zieriksee nog veel mooier is ge weest, alsook de dorpen en het landschap zelf. Veel heeft" men zien verdwijnen en vei vangen door iets dat zich niet kan meten met hetgeen er eerst stond, een verschijnsel, dat men alierwege in onze provincie en het geheele land aantreft. Nu mag men daarbij niet werkloos blij ven toezien. Het' is plicht te trachten daar iets tegen te doen. Daarvoor dient men zich te vereenigen. Wat is nu de taak van zoo'n vereeni ging? Het wekken van belangstelling voor het mooie dat er nog bewaard is gebleven, bv. door krantenartikels, door lezingen, lec- tuurverspreiding, tentoonstellingen enz. En daarnaast: op de bres staan als die schoonheid van stad of dorp belaagd wordt. Het is er vooral niet om te doen van ons eiland een openluchtmuseum te maken, maar te trachten het oude te houden en als er iets ouds verdwijnen gaat, dat er iets voor in de plaats komt, dat zich aan past in de omgeving van de verschillende vormen en stijlen, die uit vroeger eeuwen nog bewaard bleven. Men onderschreef de doelstelling van de nieuwe op te richten vereeniging die den naam: „Stad en Lande" van Schouwen en Duiveland kreeg. Dr. Westendorp Boerma werd voorzit ter; het overige bestuur, zal na een lezing van den architect v. d. Kloot Meijbure worden gekozen. BRESKENS. Donderdag slaagden te Breskens voor het examen elementaire ver pleging afd. Roode Kruis Breskens de da mes: S. Bijleveld, J. Crince, C. Carels, R. de Hullu-Carels, C. Meijer, J. Meijer, M. Melieste, M. de Pree-Leenhcfuts, M. Taze- laar en B. van Vooren. SINT-KRUIS. Op de algemeene jaarver gadering van het muziekgezelschap E.N.Z.K alhier bleken de inkomsten over 1938 te bedragen 385, de uitgaven 382, batig slot 3. De contributie der werkende leden bleet onveranderd op 1. Tot bode werd aaiïgewezen de heer J. Martjjn. Tot bestuursleden werden herko zen de heeren I. de Bruijne en J. Luteijr.. VOETBAL WEDSTRIJDPROGRAMMA. Zeelandia krijgt thuis RCS te bekampen. Dit tweetal weegt wel tegen elkaar op en een gelijk spel zou ons niet verwonderen. Middelburg gaat bij De Zeeuwen op bezoek. De groen witten zullen verstandig doen de zen wedstrijd niet te gemakkelijk op te vat ten, want dan zou het wel eens een teleur stelling kunnen uitloopen. Echter flink aan gepakt zit er wel een goede zege voor de bezoekers in. Goes zal wel met leege han den uit Roosendaal terugkeeren, daar RBC- toch wel tot het laatste haar kans op de eerste plaats met volle kracht zal trachten te handhaven. De Baronie heeft tenslotte de beste papieren in handen tegen Breda. 3e klasse A. Van de leidende elftallen heeft Terne fa zen de lastigste wedstrijd voor den boeg. Sluiskil uit zal oppassen voor haar zijn. Axel zal wel over Hulst zegevieren en ook Breskens zal wel oppassen geen punt te la ten vallen tegen Tern. Boys. IJzendijke za! wel de handen vol hebben aan Oostburg en het resultaat van deze ontmoeting is niet gemakkelijk te voorspellen. Wellicht dat 't terreinvoordeel den doorslag geeft. Hoofd plaat kan thuis van Biervliet winnen. 3e klasse B. Zeelandia II dat de zwakke broeder in deze klasse blijft zal ook tegen Goes II wel geen voordeel halen. Goesche Boys krijgt een zware ontmoeting te spelen tegen Ter- neuzen II, dat den Goesenaren wel geen punt zal cadeau doen. EMM. en De Zeeu wen II ontloopen elkaar niet veel. Middel burg II krijgt Burgh op bezoek. Deze voet ballers uit Shcouwen en Duiveland vormen een sterk elftal, waar Middelburg II nog de handen aan vol zal hebben. Het programma luidt: 2e klasse A: Breda—Baronie, De Zeeuwen Middelburg, RBCGoes, Zeelandia-RC^ï. 3e klasse A: HoofdplaatBiervliet, Sluis kilTerneuzen, Tem. BoysBreskens, IJzendijkeOostburg, HulstAxel. 3e kiasse B: Goes IIZeelandia II, Mid delburg II—Burgh, EMM.De Zeeuwen :t Terneuzen II—Goesche Boys. Vrij| hande eiland jaar Meti nis v< Dg- heerel groot ran De| heer en uil mer Del kan orde| het weid

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6