'N TRIOMF VAN SMAAK KRONIEK van den DAS. 1 CENT VIRGINIA SMAAKT U BESLIST prYBETER ^.A EN IS TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 28 JANUARI 1939. No. 24. De beurs is nerveus. SCHADUWEN AAN DE KUST. .-«asT". Proefbalonnetjes Er is gister op deze plaats iets geschre ven over de onheilspellende geruchten, wel ke de laatste weken door de democratische landen gingen inzake zekere politieke plan nen van Duitschland en Italië tegen Frank rijk en Engeland. Dwars door deze geruch ten heen verneemt men echter sinds Don derdag weer wat opwekkender nieuws vooral uit Engeland. Zoo schreef de „Ti mes" in zijn editie van Vrijdagochtend, dat de Duitsche regeering weliswaar den Ro- meinschen asgenoot zal steunen, doch het in geen geval op een oorlog zou willen la ten aankomen. En hetzelfde blad meende de Franschen een riem onder het hart te kunnen steken inzake de bedoelingen van Franco. Deze zouden in het geheel niet an- ti-Fransch zijn. Met een „primeur" kwam de Londensche „Daily Mail", een blad, dat fascistische re laties heeft, voor den dag. Op gezag van zijn Romeinschen correspondent heeft dit blad, zooals men trouwens reeds weet, mee- degedeeld, dat Mussolini binnenkort een conferentie-van-vier (vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië) zou willen bijeenroepen, om er de volgende punten te bespreken: 1. Spanje te sparen voor verder bloedvergieten; 2. de positie van het Spaansche volk te bepa len in overeenstemming met Duitschland en Italië, die Franco hebben geholpen; 3. te bewerken, dat de vier mogendheden zich verplichten, wederinstelling van een regee ring der communisten of van het volks front in Catalonië of te Madrid te verhin deren. Zóó gesteld, lijken ten minste twee dezer punten voor de groote Westelijke mogendheden onaanvaardbaar, daar zij zich steeds tegen inmenging in Spanje's eigen aangelegenheden hebben verzet en boven dien onmogelijk een speciale voorkeurspo sitie aan de as RomeBerlijn kunnen toe kennen. Zulk een „regeling" zou niet slechts bij een groot deel der Engelsche en Fransche bevolking op grimmig verzet stuiten, maar ook lijnrecht induischen te gen de materieele belangen van Groot-Brit- tannië en Frankrijk. Misschien echter is het Daily Mail-be richt een proefballontje of wel houdt het verband met een anderen „primeur", opge nomen in de continentale te Parijs ver schijnende editie, waarin ook gewag word gemaakt van eerlang te voeren hoogst gewichtige onderhandelingen voor de toekomst van Spanjeen „de positie der Italiaansche en Duitsche vrijwilligers". Volgens dit relaas zou Franco, door bemid deling van den te Londen vertoevenden her tog van Alva, de Britsche regeering te ver staan hebben gegeven, dat hij zelf de noo- dige stappen zou doen, om alle buitenland- sche strijders uit zijn land te verwijderen, indien hjj een voorloopige regeering, door drie vierden der bevolking aanvaard, zou kunnen vestigen. Barcelona zou dan tijde lijk zijn hoofdstad worden. Naar 't heet, verkeeren de onderhandelingen nog in een beginstadium, maar men geeft te kennen, dat Engeland, op zijn beurt, zich zou moe ten verplichten, een zekere hoeveelheid grondstoffen te verschaffen wol, katoen en andere stoffen ten behoeve der Spaan sche (lees: Catalaansche) industrie zoo mede kapitaal voor Spanje's ontwikkeling. In dit verband mag worden opgemerkt, dat de Britsche regeering sedert geruimen tjjd betrekkingen met Franco heeft aange knoopt, vooral ook ter wille van de groo te Engelsche belangen op het Iberische schiereiland. Duitschland en Italië kunnen Franco niet of slechts zeef onvoldoende helpen bij de restauratie van het door 2% jaar burgeroorlog zwaar geteisterde land en zoo zou 't mogelijk zijn, dat ook hier de eene (Engelsche) de andere (Spaansche) hand ging wasschen en omgekeerd. Ook de benoeming van een Franschgezinden bur gemeester voor Barcelona kan er op wij zen, dat de Times zijn redenen had, toen het City-orgaan de Fransche vrienden min of meer geruststelde omtrent Franco's toe komstige houding. En tevens mogen wij dan nog herinneren aan de bereidwilligheid, waarmee laatstgenoemde is ingegaan op Groot-Brittannië's verzoek, toch geen po litieke wraakoefening te plegen. Laat ons hopen, dat de belofte wordt gehouden er zijn antecedenten, die in dit opzicht tot nadenken stemmen. Finantieel economisch weekoverzicht. Mislukking der Fransche staats- leening Verdere koersdaling van H.V A ;'s Bevredigend jaar verslag der Holland-Amerika Lijn. In een periode van politieke bewogenheic hijscht de beurs het eerst het noodsein Wanneer het waar is, da"t men aan de mate van nervositeit, die de beurs ver toont, de spanning kan afmeten, weike op- politiek gebied heerscht, dan heeft het ei in de laatste week dreigend uitgezien en dan is ook voor de naaste toekomst nog geen kalmeering der internationale ver houdingen te verwachten. Zóó scherp ah in de donkere Septemberdagen van het Naar het Engelsch van J. Jefferson Farjeon. 42). Napoleon ging zitten. Nu was hij alleen met zijn gevoelens en gedachten en die waren nu niet bepaald prettig gezelschap. Buiten adem als hjj was, was hij niet in staat opnieuw aan de jacht deel te nemen en toen hij eindelijk op adem gekomen was en ontdekte, dat hij geen beenen gebroken had, was het woud eens zoo stil en een groote, zwarte deur scheen hem van de wereld te hebben afgesloten. „Wat nu?" dacht hij. Hij kon opstaan en 't spoor trachten te vol gen, maar hij had geen idee van de richting waar in zij waren gegaan en hij was een beetje suffig. Hij meende, dat hij zijn hoofd gestoten moest hebben tegen een boom tronk, toen hij viel. Jadaar was de tronk. Hij voelde met zijn hand. „Waarom voor den duivel, koos je juist deze plek om te groeien, akelige boom tronk?" mopperde hij. „Wist je dat ik ko men zou?" Hij ging op zijn knieën en daarna stond hij weer op beide beenen. Een hevig ver langen naar huis overviel hem. Thuis! Waar was dat? Was het niet een hotel, en een kop thee, en iemand die hem vertelde, dat hij een grapjas was? Dat visioen steun de hem en opeens begon hij te lachen. „Je hoofd is nog niet zoo slecht, Nappy", zei hij tot zich zelf. „Sluit je oogen een oogenblik, doe ze dan weer open en ga vorige jaar zijn de koersfluctuaties wel iswaar niet geweest, maar in veel gevallen was er toch zoo'n dringend aanbod, dat dit slechts tot aanmerkelijk lagere koersen kon worden opgenomen. Vooral in Londen was de tendenz "uiterst gedrukt. Iets beter heeft de Parijsche beurs zich gehouden, hetgeen er op zou kunnen wijzen, dat men in Frankrijk zelt de gevolgen van de overwinning der recht- schen in Spanje voor den nabuurstaat niét al te donker inziet. Het spreekt intusschen vanzelf, dat de vrees voor politieké ver wikkelingen niet zonder invloed op de koersen van Fransche staatsfondsen is gebleven. De bezorgdheid hierover had zich reeds aan het eind van de vorige week doen gevoelen, toen de inschrijving op de groo te Fransche staatsleening, ter conversie van de spoorwegleeningen, openstond. Het minder gunstige resultaat der léening hield hiermede stellig verband, al was dit tevens toe te schrijven aan het feit, dat bij de vaststelling der emissie-voorwaarden het vertrouwen in het Fransche staats- crediet overschat was. Op de Nederland- sche tranche der leening ad 100 millioen schijnt slechts voor ruim de helft te zijn ingeschreven, waarbij een deel der in schrijvingen zeker nog van Fransche zijde afkomstig was. Daarentegen is de Zwitser- sche tranche ad 75 millioen geheel ge plaatst; ook hier moet voor belangrijke bedragen zijn deelgenomen door het Fran sche vluchtkapitaal, dat zich meerendeeïs bij de banken in West-Zwitserland be vindt. Op de Amsterdamsche beurs werden de stukken na de emissie verhandeld op 93% d.i. dus 1% beneden den koers van uitgifte. Inmiddels werd bericht, dat het hier niet geplaatste deel der leening in Frankrijk is ondergebracht, zoodat het Emissie-syndicaat kon worden ontbonden. De in den loop van dit jaar aflosbaar ge stelde Fransche spoorwegleeningen zijn iets in koers teruggeloopen. Het koersverloop van de nieuwe leening der Bataafsche Petroleum Mu'. heeft niet beantwoord aan de verwachtingen, die in verband met de geweldige overteekening der emissie konden worden gekoesterd. Blijkbaar hebben velen, die gemajoreerd hadden, meer stukken „thuis gekregen" dan waarop ze hadden gerekend zoodat ze het teveel van de hand hebben moeten doen, waarbij dan nog het aanbod van de „echte" premie-jagers kwam. Nadat de leening aanvankelijk tot 101 d.i. dus r',c boven den emissie-prijs was verhan deld, is de noteering ingezakt tot slechts een kleine fractie boven den koers van uitgifte. Een flauw tendenz voor den gulden in het buitenland is aan de Nederlandsche beleggingsmarkt weliswaar niet geheel voorbijgegaan, maar van veel beteekenis waren de koersvariaties niet. Er was geen sprake van verkoopsdrar.g van de zijde van het publiek, die anders in tijden va:, politieke spanning valt waar te nemen, op zich zelf reeds een bewijs, dat de onge rustheid van het buitenland ten aanzien van de positie van ons land hier geen weerklank heeft gevonden. Natuurlijk geeft de algemeene politieke onzekerheid ook het Nederdandsche pu bliek aanleiding tot een gereserveerde Guy zoeken". Hij sloot zijn oogen, opende ze. En toen hij ze opende zag hij Guy, die naar hem keek. HOOFDSTUK XXIV. Guy's verhaal. „Neem me niet kwalijk, maar is uw naam Guy Haines?" vroeg Napoleon beleefd. „Wis en waarachtig!" antwoordde het individu. „Wat hoe kom je in 's hemels naam hier?" „De verbazing is wederkeerig", mompel de Napoleon. „Hoe ter wereld kom jij hier?" „Dat is een heele geschiedenis", mopper de Guy, terwijl hjj ongerust het bosch in keek. „Ik weet of er wel tijd ïs het te vertellen. Ik veronderstel, dat je weet, wie het was, die zoo juist tegen je is opge botst?" „Ik heb er geen notie van", antwoordde Napoleon, „behalve dan dat het iemand was met een heel puntig hoofd. Maar als je dat heele voorval hebt gezien. Guy, waarom heb je hem dan niet tegen gehou den?" „Dat probeerde ik, domoor", antwoordde Guy. „Ik zal hem achterna, toen jij en die agent aan kwamen slenteren. Het was Luigi". „Wat, dat ellendige kleine Italiaantje?" riep Napoleon uit. „Ja, dat ellendige, kleine Italiaantje" knikte Guy. „Luister eens, Nappy „Napoleon, als 't je belieft. „Nappy" is strikt privé". „Och schiet op! Het is nu geen tijd om nonsens te praten! Luister, Napoleon Bo houding, zoowel ten opzichte van de obli gatie- als de aandeelenmarkt. In ver- uouding tot den geringen omvang van het aanbod waren de koersverliezen nog be trekkelijk groot; dit is wel voornamelijk daaraan toe te schrijven, dat er nog slecht., weinig kooplimites in de markt liggen, zoodat de verkoopeii moeilijk worden op gevangen. Toch kon er zoo nu en dan eenig herstel Intreden, met het gevolg, dat de koersverschillen tegenover het eind van de vorige week per saldo niet zoo heel belangrijk z;jn. Tot de fondsen, die het meest onder druk hebben gestaan, behooren aandeelen Handelsver. „Amsterdam", die beneden de 400 zijn aangeland. Men vreest, dat dt uitkeering van een interim-dividend dit jaar achterwege zal blijven niet zoo zeer wegens een sterken achteruitgang van de resultaten over het afgeloopen jaar als wel met het oog op de onzekere vooruit zichten voor verschillende producten, waai bij de H.V.A. belang heeft. Voor de Java suikermarkt vormt het voortduren van den oorlog tusschen China en Japan een factor van onzekerheid, zoo wel wat de afzetverhoudingen als wat de prijsontwikkeling betreft. Daar staat ech- ter tegenover, dat de afzetmogelijkheden in Britsch-Indië zijn verbeterd en dat de ge- heele oogst 1938 van de hand is gedaan, zoodat men, in tegenstelling met voor gaande jaren, niet met het vraagstuk van voorraden en de financiering daarvan 1e doen heeft. De prijzen zijn ook na de jong ste verlaging met 50 ct. per 100 kg nog hooger dan een half jaar geleden, toon met vernes moest worden verkocht. Verschillende rubberaandeelen boekten ook een scherp koersverlies, in overeen stemming met de gedrukte stemming der rubbermarkt, die volkomen beheerscht werd door de internationale situtatie. Als de rub- bernotëering op de tegenwoordige hoogte blijft zal het Restrictie-Comité in zijn bin nen eenigen weken te houden bijeen komst wel niet besluiten tot een verhoo ging van het export-percentage, welks lage stand een rendabele exploitatie van vele rubberondernemingen reeds van te voren uitsluit. Aandeelen Koninklijke Petroleum zak ten weliswaar tot beneden de- 300 -in, maar zij ondervonden toch eenigen steun van berichten over prijsverhoogingen van ruwe ohe in Amerika, waar men de voor uitzichten voor de petroleummarkt verbe terd acht. Dat alles er nog niet is, zooals het zijn moet, blijkt echter wel daaruit, dat op de benzinemarkt in het Oosten van de Ver. Staten een prijzenoorlog is uitge broken, die een scherpe prijsverlaging met zicht heeft gebracht. Van de industrieëele fondsen waren voor al Nederlandsche Fordfabriek gevoelig la ger, vermoedelijk als gevolg van technische omstandigheden: gebrek aan kooplimites tegenover klein aanbod. De berichten over decentralisatie van het Nederlandsche Phi lips-bedrijf hebben geen invloed gehad op het koersverloop van het fonds dat vol komen beheerscht werd door de algemee ne marktfactoren. Aandeelen Unilever stonden speciaal onder druk, omdat dit concern, wegens zijn overal verspreide belangen, bijzonder kwetsbaar moet wor den geacht bjj een internationaal conflict. Scheepvaartwaarden zakten alle in koers in, ook Holland-Amerika Lijn, ondanks de publicatie van het alleszins bevredigende jaarverslag van deze onderneming, welke, exploitatie-ontvangsten in het afgeloopen jaar 309,583 grooter waren dan in 190, en die een onveranderd dividend uitkeen van 5 pet., waarvoor slechts 900,000 be- noodigd is, terwijl voor reserveering en af schrijving ruim 3% millioen wordt aan gewend. Hoewel de vooruitzichten voor het loopende jaar met het oog op de in ternationale politieke onrust moeilijk be oordeeld kunnen wórden, stemt het to. bevrediging, dat op grond van boekinger. de eerste maanden van het nieuwe boek jaar zich niet minder gunstig laten aan zien dan die van het vorige jaar. Voor de Indische lijnen is het afgeloopen jaar ook niet onbevredigend geweest, a; zullen de resultaten vermoedelijk die var. 1937 niet geheel evenaren. Voor de Java- China-Japan Lijn hebben de gevolgen van het conflict tusschen China en Japan een vermindering van het uitgaande en binnenkomende vervoer hun invloed op- het bedrijf gevoelen, zoodat zelfs voor drie schepen van haar vloot van 12 schepen el ders emplooi moest worden gezocht we gens gebrek aan lading op de gewone routes! Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop 5% Duitschland (Youngleening) 19% —14% 7 Duitschland (Dawesleening) 14% —12 3%3 Nederland 10099% Anac. Copp. 23%—20%—20% Bethlehem Steel 53%46%46% Unilever 128—121%—124% Philips' 191—177%—178—183 Kon. Petrol. 302—295—299% A'dam Rubber 195%—185%—187% Serbadjadi 9486% H.V.A. 415—392—396 Javasche Cultuur 185170 Deli Batavia 191184% Deli Mij. 224%—201 206 Ned. Scheepv. U. 110105. BELANGRIJKE UITBREIDING VAN HET AANTAL FLIKKERLICHTEN BIJ ONBEWAAKTE OVERWEGEN. In de memorie van antwoord inzake de begrooting van het Verkeersfonds voor 1939 heeft de minister van waterstaat medege deeld, dat op het oogenblik twee onbe waakte overwegen, nl. te Steenwij k en te Brummen voorzien zijn van een flikker lichtinstallatie en dat bij negen, waarvan de bewaking zal worden opgeheven, de plaatsing van zoodanige inrichting in een vergevorderd stadium of in voorbereiding verkeerde. Daarnevens deelde de minister mede, voornemens te zijn, spoedig te komen tot een urgentieplan voor de verdere uit breiding dezer installaties. Met de uitvoe ring van dit plan zal thans een aanvang worden gemaakt, doordat, naar wij van de directie der N.S. vernemen, dezer dagen door den minister opdracht is gegeven, de volgende 19 onbewaakte overwegen van een automatisch waarschuwingssein te voor zien: Haren: weg van Haren naar Waterhui zen; Scheemda: weg Meeden-Westerlee- Kloosterholt; Zwollerkerspel; rijksweg Zwolle-Almelo; id.: Dalfserweg; Ruiner- wold: weg van Meppel naar Ruinen; Steen- wijkerwold: Koningin Wilhelminaweg; Raalte: rijksweg Zwolle-Almelo; Weerselo: weg naar Enschede; Heerde; Zwolsche Grindweg; Venray: weg van Maashees n. Venray; Vught: Moleneindsche Beesten pad; Rucphen; Zegstraat; Maartensdijk: Hollandsche Rading; Kloet in ge: Mo lenweg; Boskoop: Zijde; Oosthuizen: Grindweg Edam-Oosthuizen; Berkhout: Jaagweg. NOODTOESTAND IN DEN TUINBOUW. Bijzonder in de streek rond Hoorn is de nood in den tuinbouw weer sterk nijpend, zoodat overheid en organisaties, om van de directbetrokkenen maar te zwijgen, met groote bezorgdheid de ontwikkeling gade slaan. Op een deze week te Lutjebroek op initi atief van den L. T. B. kring Westfriesland gehouden conferentie is wel gebleken, hoe ernstig de toestand op dit oogenblik is. Aan deze conferentie werd o.m. deelgenomen door de Kamerleden Jac. Groen Azn. en A. J. Loerakker, en door verschillende burge meesters uit de omgeving. Men uitte zijn groote beweemding over het feit, dat, ondanks herhaalde en opeen volgende toezeggingen, nog steeds de vier de steunuitkeering van den tuinbouw over 1938 niet is afgekomen. Bovendien achtte men het noodzakelijk, dat voor de bloem kool, gezien de bijzondere omstandigheden, een bijzondere steun van 5 ,cts voor de maanden October en November wordt ge geven, terwijl o.ok bepleit werd, den steun voor de aardappelen tot 100 pet. van de productiekosten Uit te betalen. Er heerscht groote armoede in de streek, de nieuwe be palingen van den kleinen tuinderssteun be- teekenen voor velen een directen achteruit gang, reserves in de tuinbouwbedrijven zijn sinds lang uitgeput, en in de gezinnen is - de toestand zeer ernstig. Men achtte het dan ook noodzakelijk, dat, naast de vele po gingen, welke reeds worden ondernomen van de zijde der organisaties, Kamerleden, gemeentebesturen enz., opnieuw krachtig op extra maatregelen wordt aangedrongen, hetgeen dan ook geschieden zal. Over den juisten vorm daarvan zal men zich nog be raden. In afwachting daarvan werd nog maals langs telegrafischen weg bij het de partement op bespoediging van den toege zegden steun over 1938 aangedrongen, waarnaast echter bijzondere maatregelen noodig zullen zijn. Met spanning en ongeduld wacht men in de streek op de resultaten van deze actie. DE OMZETTEN IN HET WINKEL BEDRIJF IN 1938. Aan een door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengesteld overzicht, over de jaren 1937 en 1938, is het volgende ont leend De omzetten in het winkelbedrijf hebben zich in het afgeloopen jaar gunstiger ont wikkeld dan in het jaar 1937; gemiddeld waren zij 4,7 procent hooger. De verbetering was vrijwel gelijkelijk over het eerste en tweede halfjaar verdeeld; in het eerste se mester van 1938 bedroeg de omzetstijging 4,7, in het tweede 4,3 procent, ten opzichte van de overeenkomstige perioden van het jaar daarvoor. De grootste omzet in het eerste halfjaar wordt, behalve in de uitver koop-periode, omstreeks Pinksteren bereikt In dezen tijd doet het publiek de zg. zo- mer-aankoopen (speciaal kleeding en ma nufacturen), terwijl vermoedelijk de na de schoonmaak noodzakelijke gebleken aan schaffingen, meer in het bijzonder ten aan zien van huishoudelijke artikelen, mede van invloed zijn. Het indexcijfer voor Mei, op basis van den gemiddelen maandomzet van 1937 100, bedroeg voor 1937120, voor 1938 121. De najaarsdrukte valt in de maand Oct. terwijl daarna weder in December in ver band met de feestdagen een sterke omzet stijging valt waar te nemen. Zoowel de St. Nicolaas- als de Kerstverkoopen waren in het afgeloopen jaar gunstiger dan in 1937. De omzet in de geheele maand Dec. 1938 was rond 4 procent hooger dan in deze maand 1937. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat blijkens door het centraal bureau voor de statistiek verstrekte voorloopige gegevens in de week 9 tot en met 14 Januari 1939 bij gesubsi dieerde vereenigingen met werkioozenkas waren aangesloten 536 personen waar onder 75.147 landarbeiders) Van de 495 389 verzekerden, buiten de landarbeiders, was het, werkloosheidsper- THti 'y, tywXA naparte, wat gebeurt er voor den drom mel? Waarom waart Luigi in dat bosch rond, en waarom zit die politieagent hem na? En waarom ben jij hier „En, nog eens, waarom ben jij hier?" onderbrak hem Napoleon. „Toen we terug van de boot, merkten we dat je nog steeds weg was „Wat? Ben je heusch naar die boot ge weest?" „Och hemel! Guy, weet je dan heele- maal niets?" steunde Napoleon. „Ja, we zijn naar de boot gegaan en er is een heele- boel gebeurd doode menschen en gek ken en doorgesneden telefoondraden en de hemel weet wat nog meer en toen we zes absenten bij elkaar telden, dachten we, dat het tijd werd voor een kleine jacht. Sefton ging dus de politie halen en we gin gen op jacht. Jij en Luigi waren twee, van de zes, er zijn dus nu nog maar vier over. Ik denk,, dat ik mijn deel wel gedaan heb. Ben je uit het hotel gegaan om Luigi ach terna te zitten?" „Nee, dat niet", antwoordde Guy, terwijl hij opnieuw in de richting van het bosch keek. Zich omdraaiende keek hij naar het Noorden. „Ik verliet het hotel om jou ach terna te gaan „Mij?" „Ja! Je bent geen slechte kerel, Napo leon, maar je bent een beste ezel, daar helpt niets aan. Ik had nooit gedacht, dat je die idiote weddenschap ernstig had ge nomen en je hebt me werkelijk een schrik bezorgd". „Prettig dat te hooren", antwoordde Na poleon. „Ik heb ook werkelijk eenige schrik-momenten doorleefd. Wat ik zeggen wil, ik denk dat ik nog wat zitten ga. Weet je, ik heb mijn hoofd een beetje gestooten". Guy keek hem angstig aan. „Voel je je beroerd?" vroeg hij. „Nee, maar een paar minuten rust zullen mij weer op de been helpen". „Dan ben ik blij, dat ik terugkwam en den agent alleen de achtervolging liet voortzetten", zei Guy, terwijl hij zijn met gezel naar een grasrijk plekje bracht. „Is dat beter? Goed. Ja, ik zag je vallen, of schoon ik niet wist wie het was in de on- gewondenheid, en plotseling kreeg ik een ingeving, die me deed teruggaan. Goed werk, hè? Ik ik hoop, dat je je nu beter voelt. Ik ik heb hulp noodig". En opnieuw dwaalden zijn oogen naar 't Noorden. „Dan ben ik je man", antwoordde Napo leon, „zoo gauw als dat gegons in mijn hoofd ophoudt, en dat gesuis wordt al elke minuut minder. Wat zou je er van zeggen, als je me intusschen eens je geschiedenis vertelde. Je zei, dat je het hotel verliet om mij te zoeken, hè? Waarom deed je dat?" „Ik had een visioen van je lijk, dat met het getjj kwam aandrijven", antwoordde Guy. „En van mezelf, hoe, ik verder het le ven doorging met het gevoel, alsof ik een moordenaar was. Ik ging naar je kamer om je te zeggen, dat je je niet moest hou den aan die zotte weddenschap en toen zag ik, dat je weg wag. Dus ging ik je achterna en ik was er kapot van. En dat het goed was, dat ik ging, zul je dadelijk hooren. Ik zocht de heele omgeving af, ging naar het strand en keek zelfs in spelonken (Ingez. Med.) „Je doet mij verbaasd staan", mompelde Napoleon. „Maar 't was vergeefsch. Niks gedaan. Tenslotte ging ik naar het hotel terug, in de hoop, dat je misschien intusschen terug gekomen zou zijn. Maar je kamer was nog leeg, en toen gaf ik het op". „Aardig van je", zei Napoleon. „Ga ver der. Wat deed je daarna? Heb je toen brandalarm geslagen?" „Nee ik ging naar Sefton's kamer. Hij was ook uit. Ik dacht werkelijk, dat ieder een in den maneschijn was gaan wandelen! In elk geval, jou kon ik niet uit mijn ge dachten bannen, dus ging ik weer weg en zocht een ander deel van het strand af, en juist wilde ik teruggaan en alles opgeven toen er iets heel bijzonders gebeurde. Wat ik zeggen wil", onderbrak hij zich zelf ang stig, „hoe voel je je nu? Als je denkt op te kunnen staan, zou ik de rest dan niet be ter onder 't lopoen kunnen vertellen?" Napoleon klopte op zijn hoofd. „De pijn schijnt weg te gaan", rapporteer- Guy wees naar het Noorden, naar den weg, die Napoleon en de agent hadden ge- loopen, toen de kreet hen het bosch in had doen rennen. „Dien kant op", zei Guy. „En hoe vlug- de hij. „Ik geloof eigenlijk, dat hij al weg is. Maar waar wil je dat we heen ■wande len?" ger we gaan, hoe beter. Weet je in dit soort spel ben ik geen uitblinkerZal ik je op helpen". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5