Hf 1 NIDDELBURGSCHE COURANT WORTH CTATE GOESCHE COURANT Koningin Wilhelmina spreekt tot het Nederlandsche volk. mmtMLma, Ex-keizer Wilhelm viert zijn tachtigsten verjaardag Vijftig gasten op Huize Doorn. ZEELAND. ÜDGELBURG. WALCHEREN. I 1 AMERICAN «■/CIGARETTES] WEERBERICHT. HOEST FAMEL ZUIDBEVELAND. Dagblad. Uitg. N.V. DeMiddelburgscheCrt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 27 JAN. 1989. EERSTE BLAD. 182e JAARG. NUMMER 28. TWEE BLADEN. VRIJDAG Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberïchtèn en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, big vooruitbetaling. vBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. de volle de Raad H.M. de Koningin heeft hedenmiddag te 12.45 uur de volgende radiorede gehouden: Waar de gedachte der geestelijke en mo- reele herbewapening in het middelpunt der beïangsteling is komen te staan en mij ge bleken is, dat er nog veel verschil van mee ning bestaat omtrent hare toepassing, wil ik trachten u nader toe te lichten, hoe ik haar zie. Vanzelf zal dit tevens een ant woord zijn op enkele van de vele vra gen, die mij naar aanleiding daarvan langs verschillende wegen bereikten. De innerlijke vernieuwing, die de oproe pen van October voorop stellen, nopen ons tot eene geheel nieuwe instelling ten op zichte van alle nooden van den tijd, een zich daarvoor inzetten, in eigen omgeving, en eigen kring en als volk in zijn geheel. Met vreugde heb ik de bereidwilligheid be groet van zoovelen, zoowel hier, als in Ne derland onder de keerkringen, om aan deze geestelijke en zedelijke krachtsinspaning deel te nemen. jje stroom van persoonlijke betuigingen van instemming, die ik mocht' ontvangen, zoowel als de gemeenschappelijke adressen, geven blijk van den ernstigen wil, als mensch, en als kring, er den schouder on der te zetten. Wil die krachtsinspanning de sterke hef boom worden, die ons volk opheft boven zichzelf uit, boven de onderlinge verdeeld heid en den druk van den tijd, dan moet zij omgezet worden in de levenshouding van: t,draagt elkanders lasten" in de geheele samenleving. Laten wij in dit ernstige tijdsgewricht werkelijk eerlijk zijn teg^jiover ons zelf en ook als volk en de oogen niet sluiten voor onze tekortkomingen en feiten als mensch en al? gemeenschap. De verdeeldheid en voortschrijdende splitsing en versnippering, die ons in v liet dagelijksche leven tegemoet treden met de daarmee gepaard gaande ver- nreemding onderling, zijn slechte heel meesters voor de krankheden van on sen tijd. Waar juist nu het verlangen staar samenwerking en het sluiten der gelederen bij talloos velen opkomt en de noodzaak gevoeld wordt elkander de hand te reiken, moet aller streven er in de eerste plaats op gericht zijn el kander te begrijpen en begrepen te worden. Men geve zich rekenschap hoe het den enkeling te moede moet zijn, indien de om standigheden nog drukkender en benau wender zouden worden en hij zich niet ge dragen zoude voelen door de gemeenschaps gedachte. Ik weet het niet korter uit te drukken dan in de woorden van den 2den oproep: „vrees voor afbraak moet worden omgezet in wil tot opbouw". Wat moet er opgebouwd worden? Waar op moet onze- arbeid gericht zijn? In de eerste plaats op een geheel gewij zigde, nieuwe geestesgesteldheid ten op zichte van de nooden die allerwege zijn ont staan, en op een krachtig streven om, als volk in zijn geheel, daarin te voorzien. Ten tweede op het bevorderen van een nieuwe geestesgesteldheid ten opzichte van de moreele en geestelijke moeilijkheden van dezen tijd, en van den drang om ook daar in, in nationalen zin, de helpende hand te reiken. Heel bijzonder hebben mij daarom de mededeelingen en berichten verblijd over de hier en daar aan den dag ge treden pogingen van practische toe passing der gedachte van geestelijke en moreele herbewapening in grooter ver band, met wegcijfering van hetgeen dreigt te scheiden en vooropstelling van een breede gemeenschapsgedachte. Nog geheel onder den indruk van de prachtige samenwerking en eensgezindheid, geheel uit U zelf voortgekomen, bij gelegen heid van de viering van mijn 40-jarige re geering, doe ik een beroep op U aller me dewerking om deze eensgezindheid duur zaam te doen zijn en practisch in toepassing te brengen bij de bestrijding van den hoog- gestegen nood op geestelijk en stoffelijk ge bied en de hinderpalen weg te nemen, die den opbouw tegenhouden, die noodzakelijk is om tot een betere toekomst te geraken. Als men de gedachte laat gaan over de groote vraagstukken, die voor duizenden een levensbelang zijn, denken wij in de eer ste plaats aan het schrijnend leed van de werkloosheid. De bestrijding daarvan, zou in hooge mate gebaart zijn door de geboden nieuwe instelling des geestes tegenover de nooden van ons volk. Mogen de in een vergevorderden staat van voorbereiding verkeerende plannen der overheid, welke eene aanzienlijke uitbreiding der werkverschaffing beoogen, aangevulu door hetgeen particulieren bereid blijken te doen, een krachtig begin van toepas sing der herbewapening op groote schaal zijn. Voor onzen geest rijst op het gebrek aan brandstoffen, kleeding en dekking, dat in een zoo groot aantal gezinnen is ontstaan, en dat, ondanks de mildheid van vele en onderscheidene groepen, nog steeds om le niging roept. Daaraan zal eerst ten volle kunnen worden voldaan als de geest van saamhoorigheid en helpen over ons gehee le volk vaardig wordt. Ter verduidelijking herinner ik U hier aan het vuur, dat allerwege aan den dag kwam bij het vervaardigen van wanten en bivakmutsen voor onze gemobiliseerden voor den eersten winter na het uitbreken van den oorlog. En een dergelijke alge- meene belangstelling en voortvarendheid deed zich verleden jaar voor, waar het gold het maken van uitzetten voor jong geborenen ter gelegenheid van de geboorte mijner kleindochter. Al bestreken deze behoeften slechts een :eer be_cneiden oppervlak op maatschap pelijk gebied, de eenheidsgedachte, die daarbij op den voorgrond trad, geeft een helder beeld van wat hier aan de orde is Niet minder dan aan de materieele moei lijkheden denk ik aan het schrijnend leed en de gedruktheid in het hart van hen, die van werk verstoken zijn, of op ande re wijze slachtoffer van de crisis zijn. Hier ontsluit zich een wijd arbeidsveld voor naastenliefde in nationalen zin, om de gevolgen te bestrijden van crisisleed, zoowel voor hen die midden in het leven staan, als voor de jongeren, die geen kans krijgen om aan dén slag te komen. De landen, die in den wereldoorlog ge wikkeld waren, hebben voorzien in de noo den van de oorlogsslachtoffers. Is er niet aanleiding naar middelen te zoeken om hetzelfde te doen voor de velen, die buiten hun schuld slachtoffers zijn geworden van de huidige economische omstandigheden? Ik weet, dat de wil tot opbouw, uitgaan de boven alle verdeeldhied, bij zeer velen aanwezig is. Ik zou deze allen willen vragen voor te gaan, en vooraan te staan, bij het te verrichten werk in groot verband en nationalen zin, teneinde metterdaad, en met hun bezieling en voortvarend heid, het bewijs te leveren, dat dit moet en kan! Sedert het uitbreken van den wereld oorlog is er veel op maatschappelijk en staatkundig terrein ontwricht en zijn ons, door de omstandigheden, beperkingen van onze vrijheid opgelegd, waardoor ons ge duld op menigerlei gebied op de proef is gesteld, want, al verandert onophoudelijk het beeld van den toestand en daarmede ook de aard van de offers, die van ons gevraagd worden, de onvrijheid is er niet minder om Deze prikkelbaar makende en benauwen* de toestand is oorzaak, dat goede eigen schappen weieens in het gedrang komen terwijl minder goede soms hun vrijen loop nemen. Het is overeenkomstig de beginselen der herbewapening om dergelijke verschijnse len van verwording niet met onverschillig heid voorbij te gaan, doch zich deze als gemeenschap en als als volk aan te trek ken, de handen uit de mouwen te steken, ten einde de vergroeiing uit te snijden. Alleen de overtuiging van een geheel volk van de noodzaak van den door mij bedoelden opbouw, gevolgd door de een drachtige poging daartoe, kan verval en ineenstorting voorkomen en een beweging in opgaande lijn doen ontstaan. Ongetwijfeld zal geen van U de hoo ge innerlijke waarde en de diepe betee- kenïs ontgaan van zoodanig^, vrijwilli ge, en uit eigen overtuiging voortgeko men nationale daad een vrij volk, dat in de grondslagen, waarop zijn staats bestel rust, het hechte fundament vindt, waarop het zich kan verjongen en vernieuwen. Ik zoude in mijn taak tekort schieten, waar ik over de moreele en geestelijke her bewapening spreek, die zoo nauw samen hangt met de geestesgesteldheid van den enkelen mensch, indien ik niet een enkel woord zeide over de persoonlijke zijde de zer geestelijke krachtsinspanning. In den eersten oproep lezen wij, dat Gods levende geest elk volk en elk mensch tot zijn hoogste bestemming roept. Deze geest beantwoordt ook den angstkreet, dien de mensch in zijne geestelijke ellende en ver latenheid slaakt naar Gods nabijheid. Deze begeerte naar persoonlijk contact met God is wel nooit zoo sterk en zoo ver breid geweest als tegenwoordig, nu schier alles wegvalt waarop de menschheid eer tijds meende te kunnen staat maken, en onzekerheid en onvastheid ons overal tege moet treden. Die persoonlijke verhouding, zonder wel ke geen innerlijke vrede mogelijk is en die ver uitgaat boven de hoogste scheidsmuren, onverschillig van welken aard deze mogen zijn, kenmerkt zich bij uitstek door waar heidszin, oprechtheid en eerlijkheid. Ik zou dit met het volgende beeld willen verduidelijken. Wij weten, dat er geen spleet zoo klein is, of het zonlicht en de lucht, die wij in ademen, dringt er door heen. Op gelijke wijze banen Gods liefde en Gods geest zich een weg door de kieren van het bestaan van elkeen. Van elkeen, zonder uitzondering, onverschillig in welk werelddeel hij woont, of wat zijn overtui ging is, of welke taal hij spreekt. Staat ons allen deze ontzaglijke doch te vens zoo verblijdende en moedgevende waarheid helder voor oogen? Beseffen wij, dat zij het krachtigste cement is tusschen menschen onderling en volken onderling? Op deze waarheid, berust nu de gedach te der herbewapening en het „draagt el kanders lasten". Omdat velen mij gevraagd hebben naar mijn persoonlijk geloof en per soonlijke ervaring en mij herinnerd werd aan de woorden „Christ avant tout", die ik eens neerschreef, voeg ik ten besluite het navolgende nog hier aan toe: De ervaring, die aan die woor den ten grondslag ligt, is mijn leid ster geweest om tot bovenstaand in zicht te komen. Ik hoop aan die woorden „Christus DE EERSTE VERJAARDAG VAN PRINSES 'BEATRIX. Em verzoek van „de Prïneevïag" Het hoofdbestuur van „de Princevlag" heeft al zijn afdeelingen en zijn' verspreide leden opgewekt, den eersten verjaardag van Prinses Beatrix te gedenken door te vlaggen en zich met Oranje te tooien. Het hoofdbestuur richt dit verzoek voorts tot de geheele bevolking .van Nederland en de overzeesche gebiedsdeelen, in de hoop, dat aldus getuigenis zal worden gegeven van de dankbaarheid en de vreugde over den voorspóedigen groei van onze kleine oranje-prinses die zulk een groote plaats in het hart van ons volk inneemt. DE P.T.T.-DIENST OP DEN VERJAARDAG VAN PRINSES BEATRIX. Op 31 Januari a.s., de verjaardag van Prinses Beatrix zullen de kantoren voor den postdienst niet later zijn opengesteld dan tót 12 uur. Gedurende de openstelling worden echter alle onderdeelen van den postdienst behandeld als op werkdagen. Het postvervoer zal geschieden als op werkda gen. Het aantal buslichtingen wordt be perkt, met behoud van een lichting in aan sluiting op de naehtposttreinen. De eerste briefpostbestelling geschiedt normaal, de tweede op een geschikt tijdstip, tenzij de plaatselijke feestviering dit onmo gelijk zou maken. De tweede buitenbestel ling vervalt, evenals de tweede pakketpost bestelling en de tweede bestelling van aan- geteekende stukken. Voor den telegraaf- en telefoondienst zullen de bijkantoren met beperkte dienst uitvoering en de stadsstations na 12 uur gesloten zijn. HR. MS. „TROMP". Thans is vastgesteld, dat Hr. Ms. flottiel jeleider „Tromp" op 1 Februari a.s. uit Lissabon zal vertrekken. Volgens het oor spronkelijk reisplan zou de „Tromp" van 27 tot 31 Januari Ponte Delgada hebben aangedaan. Zulks vervalt thans uiteraard. Voor het overige zal de „Tromp" haar reis volgens het oorspronkelijk reisplan voort zetten. Op 30 Maart zal het schip te Nieu- wediep terugkeeren. Omringd door een grooten kring van fa milieleden en door een vijftigtal vertegen woordigers van Duitsche oud-adellijke ge slachten, heeft de ex-keizer van Duitseh- land, Wilhelm II van Hohenzollern, vandaag met groote pracht en luister op huize Doorn zijn tachtigsten verjaardag gevierd. Reeds vroeg in den morgen was het vrien delijke Doorn in een feeststemming. Van zeer vele huizen was de. vlag uitgestoken. Dit was het eerste bewijs van dezen dag van de sympathie, die de ex-monarch zich in den loop van twintig jaar, welke hij nu reeds als banneling in Doorn doorbrengt; van de zijde der bevolking heeft mogen' verwerven. Ook het landhuis, waar de ex- keizer woont., was vandaag in een feest kleed gestoken. Voor hef bordes was een baldakijn aangebracht, waaronder de ex- keizer en zijn familie vanmiddag de hulde van de Doornsehe ;bevolking in ontvangst namen. De gasten, die in den loop van de week uit alle deelen van het Duitsche rijk naar Nederland waren gekomen en die voor het meerendeel afstammelingen zijn van regee- rende vorsten uit het Duitschlan'd vóór den oorlog, kwamen reeds vroeg in den morgen op huize Doorn. Slechts de meeste familie leden van den ex-keizer en de allervoor naamste gasten logeeren deze week op hui ze Doorn, de anderen zijn ondergebracht in hotel Pabst te Doorn of in het hotel Van Stameren te Maarn. Kort voor negen uur verzamelden zij zich in de hall van huize Doorn. Even na negen uur verscheen Wilhelm II in de hall. Hij was gekleed in het generaalsuniform van het voormalige eerste lijfgarde-regiment en hij zag er zeer opgewekt uit. Zijn gemalin, Prinses Hermine, was de eerste, die hem op dezen heugelijken dag hartelijk geluk- wenschte. Vervolgens waren het de kinde ren en kleinkinderen van den ex-keizer, die hem de hand drukten en wel in volg orde van ouderdom. De ex-kroonprins was gekleed in het uniform van de doodskop huzaren. Om tien uur werd onder leiding van ds. Doehring een kerkdienst gehouden. Ds. Doehring sprak naar aanleiding van Jesaja 55 de verzen 6 en 7, en Mattheus 11, vers 6. Deze teksten had de ex-keizer zelf uitgekozen. Na den kerkdienst verspreidden de gas ten zich over de verschillende zalen van huize Doorn. Er heerschte een zeer onge dwongen stemming. De gasten bezichtigden de tientallen geschenken, die de ex-keizer ter gelegenheid van zijn verjaardag uit al le deelen van de wereld heeft mogen ont vangen, niet alleen van vorstelijke perso nen, maar ook van eenvoudige menschen, in het bijzonder uit Duitschland, die hem bloemen hadden gestuurd, fraai bewerkte shawls, zakdoeken, enz. Het geschenk van Prinses Hermine bestond uit een in olie verf geschilderd portret van den Keizer. De zalen van huize Doorn waren herscha pen in een bloementuin. Ook was er een groot bloemstuk van Prinses Juliana en van Prins Bernhard. Het was reeds bekend, dat de Prins tegen twaalf uur op huize Doorn werd verwacht om persoonlijk zijn gelukwenschen aan te bieden. Baron van Hardenbroek zou namens de Koningin den ex-keizer gelukwenschen. voor alles" tot aan mijn laatsten adem tocht trouw te blijven. Daartoe geve Hij mij de kracht. Ik heb gezegd. Besmettelijke ziekten. In de week van 15 tot en met 21 Januari kwamen in onze provincie 5 gevallen van roodvonk voor, n.l. 2 te Kadzand, 3 te Soeburg en 1 te Arnemuiden. Een Beatrix-brug? In „De Zeeuw" doet iemand een aardig denkbeeld aan de hand. „Wij bezitten in Middelburg, zoo schrijft hij, op den Dam een schoon monument als blijvende hulde van Zeelands hoofdstad aan het Oranjehuis. Aan de andere zijde van den Dam is een brug. Een brug zonder naam, want de aan duiding: „Nieuwe brug", is niet officieel en op den duur tamelijk zinloos. Straks krij gen we een nóg nieuwere brug bij het sta tion. Zou het nu niet mogelijk zijn deze brug, b.v. op den jaardag van onze jonge Prinses, den naam te geven van Prinses Beatrix-brug, als nieuw bewijs van aanhan kelijkheid van onze stad aan Oranje?" Een goed idee, dunkt ons. Als er dan in het opgaande metselwerk eens een eenvou dige steen gemetseld werd, met naam en datum? Den 8en Februari 1899 (dus binnen kort 40 jaar geleden), zoo meldt men ons, vestigde mr. P. Dieleman, die kort te vo ren was gepromoveerd, zich in onze stad als advocaat. Hij begon toen meteen zijn be langrijken arbeid op staatkundig en maat schappelijk gebied; we denken hierbij in 't bijzonder aan zijn groote verdiensten op 't terrein van waterschapszaken. Wij vernemen nader, dat mr. Dieleman dien dag buitenslands zal zijn. 't ZAND. Gevonden voorwerpen: een re genmuts te bevragen bij J. de Visser, Kerk straat D 267; een eind bindtouw, Jac. Goedhart, Lageweg E 211; een dop van een benzinetank, L. Verhage, N. Vliss. weg E 136. RAAD VAN DOMBURG. DOMBURG. Donderdagavond vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burge meester baron Van Tuyll van Seroosker- ken. Afwezig was de heer J. de Pagter. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van de P.Z7E.M. dat niet zal worden in gegaan op een verzoek tot vermindering der kosten van de straatverlichting. Mis schien zal over 1938 een geringe retributie worden gegeven. De v o o r z deelde me de dat B. en W. besloten hadden de aanslui tingen op de waterleiding in het Karregat van straatpotten te voorzien, waar het wegdek nu toch geheel vernieuwd wordt. De Pensioengrondslagen voor de ambte naren van den Burgerlijken stand werden vastgesteld. Tot leden van het stembureau werden benoemd voor 1939: mr. baron van Tuyll voarz., J. Westenburger plv. voorz. J. de Visser, P. J. Elout, leden, W. Brand en J. de Pagter Lzn„ C. Geldof en M. Janse plv, leden, T)e voorzitter deelde mede dat wegens een te laag opgegeven raming de belasting opbrengst voor het CuCTisqaar ISa» met 2200 kan worden verhoogd. Hierdoor kun nen de reserves op peil blijven wat hard noodig was en behoeft geen of althans in geringere mate kasgeld geleend te worden. Eenige dagen geleden heeft er een on derhoud plaats gehad tusschen den burge meester, 't hoofd van den luchtbescher mingsdienst eenerzijds en den Commissaris der Koningin, den secretaris-generaal van 't ministerie van binnenlandsche zaken en den inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen anderzijds. Hierbij werd aangedrongen tot 't aanschaf fen van gemeentewege van verschillende benoodigdheden ten behoeve van de lucht bescherming tot een totaal bedrag van 400. B. en W. stelden voor hiertoe over te gaan. De heer G e I d o f was van meening dat een kleine gemeente een goede uitrusting nimmer zal kunnen betalen. De v o o r z. zeide dat ook de mogelijk heid open staat van opvorderen in tijden van werkelijk gevaar. De heer G e 1 d o f achtte het beter dat het Rijk deze kosten op zich nam en vond het gewenscht dat door de gemeenten hier op werd aangedrongen. De v o o r z. zou er wel voor voelen dat het Rijk dit deed. Het zou dan veel effec tiever gebeuren, het Rijk weet allang dat dit de meening is der gemeentebesturen. Maar in de Kamer heeft de regeering het pleit gewonnen om de gemeenten hierin te doen voorzien, daarom zal een schrijve geen zin hebben. De heer Elout gelooft niet dat een schrijven van de gemeenten effect zal heb ben. Echter meende hij ook dat de meening der gemeenten in dezen telkens naar voren moet worden gebracht. De y o o r z. achtte het beter, indien later zulks gewenscht moet worden ge acht, de bezwaren te brengen bij de afd. Zeeland der Ver. van Ned. Gem., dan dat een kleine plaats als Domburg zich in de zen tot de regeering zou wenden. Na nog langdurige discussie werd het voorstel van B. en W. aangenomen. O.a. zullen worden aangeschaft 25 zaklantaarns, 35 gasmas kers, 6 paar handschoenen, chloorkalk, 600 zandzakken, een zuurstofcylinder, twee ver- bandtrommels enz. B. en W. stelden voor op verzoek der be woners om den naam van de straat „Het Karregat" te wijzigen en wel den naam te geven van Wagenstraat. De heer De Visser had gedacht Nieuwstraat of Dwarsstraat. De heer G e 1 d o f stelde voor „Steyns- hofstraat" naar deze straat uitloopt op het vroegere zoo genoemde „Steynshof" een naam die in den volksmond nog bestaat. Dit voorstel door B. en W. overgenomen (Ingez. Meded.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, plaatselijk nog eenige regen of natte sneeuw, zwakke tot matige N.O. tot N. wind, weinig verandering in tempera tuur. IMKEL: lichte of matige wind uit N. of N.O. richtingen, betrokken hemel, nevelig en op sommige plaatsen mist. daling der temperatuur met een nachtelijk minimum van 0 tot 5 gr. Za. 28 Januari. Zon op: 7 h 50; onder: 16 h 35. Licht op: 17 h 05. Maan op: 10 h 31; onder: 12 h 29. E.K.: 28 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Januari. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 27 5.05 17.35 11.43 23.50 Zaterdag 28 5.50 18.26 12.30 Zondag 29 6.42 19.23 0.41 13.23 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldlnget Januari. Hoogwater. Laagwnt»r, Vrijdag 27 6.55 19.18 0.16 12.41 Zaterdag 28 7.34 20.03 0.59 13.28 Zondag 29 8.19 20.55 1.47 14.19 VERKOUDHEID BRONCHITIS Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd ais een betrouw baar geneesmiddel ter bestrij ding van aandoeningen der ademhalingsorganen. SIROOP Kleine flacon f 1.15 Groote flacon f 1.90 (Ingez. Meded.) werd m.a.s. aangenomen. Bericht van Ged. Staten was ingekomen dat het plan tot verbetering der traverse door de gemeente is goedgekeurd. Bij de rondvraag zeide de heer De ?is-. ser het te betreuren dat in het omge doopte Karregat een trottoirband wordt, gelegd. Zulks ontsiert déze straagt. Brand zeide dat hij ook deze meening is toegedaan. Echter huizen^ aan de eene pjae (jer straat veel hooger liggen dan aart uë andere zijde was zulks noodzakelijk. Verder vroeg de heer De Visser nïeü- wen aanplant voor de wegens iepziekte ge rooide boomen in de Zuidstraat, wat werd toegezegd. De heer G e 1 d o f vroeg aandacht te schenken aan de stemhokjes bij de a.s. ver kiezingen. Deze waarborgen naar zijn mee ning geen geheime stemming. De Voorz. zeide dat reeds besloten was de stemhokjes af te sluiten met gordijn tjes. RITTEM. De ziekenkas „Onderlinge Hulp'V hield gisteravond haar algemeene jaarver gadering. Al is er over 1938 een klein na- deelig slot, alle leden werden in het leven gespaard. In 't begin van het nieuwe jaar is echter een lid overleden. Volgens het verslag van den penning meester waren over 1938 de inkomsten 372 en de uitgaven 382; nadeelig slot 10. Aan 19 leden werd voor 317 ziekteda gen 323 uitgekeerd. De heeren A. Schout, A. F. Meijers en D. Polderman werden als bestuursleden herkozen. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de hee ren M, Breel en Js. de Pagter. In de contributie, de uitkeering en de gratificatie aan den bode werd geen ver andering gebracht. IERSEKE. Woensdagavond vergaderde het comité ter behartiging van de belan gen van „Het Zonnehuis" te Beekbergen in de zaal Nolet. Ds. M. Bons, Ned. Herv. predikant sprak een sympathiek openings woord waarin hij wees op het vele goede dat dit huis der nooden volbrengt. Spr. wekte allen op om financieelen steun te geven. De heer H. Th. van der Helm, ad ministrateur der vereeniging „Het Zonne huis" vertelde van de vele nooden en be hoeften van 't Zonnehuis. De zangver. Ho sanna bracht eenige nummers ten gehoore. Ds. Van Egmond geref. pred. sprak het slotwoord. Ds M. J. Mooy, Evang. predi kant was verhinderd. Donderdagavond vergaderde de ver eeniging Handelsbelangen. De aftr. be stuursleden J. Kole, W. Meeuse, F. Tram per en T. H. v. d. Berg werden herkozen. Het bestuur vroeg of er belangstelling was onder de leden om een tentoonstelling te houden. De animo daarvoor was niet groot. Getracht zal worden of nader over leg mogelijk is. Voor een gezamentlijke reis naar de Jaarbeurs gaven zich bereids 13 leden op. Vanwege de firma Van Nel- Ie zal in samenwerking met Handelsbelan gen een rookwedstrijd worden gehouden. Bij rondvraag werd besloten om met He-

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1