THEE doet je goed! KRONIEK van dan DM. LANDBOUW. LUIK 1939 TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 26 JANUARI 1939. No. 22. SCHADUWEN AAN DE KUST. WALCHEREN. ZUID-BEVELANB. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. INTERNATIONALE WATERTENTOONSTELLING MEI-NOVEMBER Nieuwe critiek op het Engelsche defensiebeleid In de eerste helft van December van het vorig jaar is er te Londen nogal wat ru mor geweest over uitlatingen en publicaties in de pers betreffende de Engelsche bewa pening, in het bijzonder wat de verdediging tegen aanvallen uit de lucht betreft. Vol gens al deze openbaringen zou er aan de or ganisatie der luchtafweer en trouwens ook aan de wijze waarop de Engelsche herbe wapening plaats vindt, verschrikkelijk veel haperen. Sommige jonge leden van de re geering, z.g. junior-ministers, zouden zelfs geprobeerd hebben een soort van opstand tegen Chamberlain te ontketenen. De be weging luwde naderhand en men kreeg den indruk, hier weer eens met een storm in een glas water te doen te hebben gehad. De laatste dagen echter heeft de vinnige critiek op het regeeringbeleid inzake de de fensie opnieuw den kop opgestoken, waarbij nu vooral de minister van oorlog Hoare Belisha, het moet ontgelden. Naar de Lon densche correspondent van de N.R.C. aan zjjn blad meldde, trekt inde eerste plaats een ontslagaanvrage van een officier van de Britsche luchtmacht, kapitein Mac Lean de aandacht. Deze officier, die een kwart eeuw bij het luchtwapen heeft gediend en twee jaar lang de vertegenwoordiger van de Engelsche luchtvaart bij den Volken bond was, heeft zijn ontslag aangevraagd bij wijze van protest tegen het falen van de verantwoordelijke autoriteiten de lucht afweer op peil te brengen. Captain MacLean beschuldigt de autoriteiten er van, dat de politieke crisis verleden jaar September groote tekorten in de defensie tegen lucht aanvallen aan het licht heeft gebracht en dat deze tekorten nog steeds niet zijn aan gevuld. Een ander symptoom van de weer op laaiende critiek was een lang artikel in de „Evening Standard" van den militairen ex pert, captain Liddel Hart. waarin hij onder den titel „Engeland in gevaar", verschei dene ernstige tekorten in de Engelsche de fensie aanwijst. De reputatie van den schrij ver waarborgt, dat zijn artikel veel aan dacht zal ontvangen. Hjj is de militair cor respondent van de „Times" en staat be kend als Engeland's eerste expert op het gebied van de defensie, hetgeen blijken mag uit het feit, dat hij herhaaldelijk met offi- cieele opdrachten is belast. Captain Liddel Hart beperkt zijn waarschuwingen niet, al dus de correspondent der N.R.C., tot het ge vaar uit de lucht, maar toont ook ongerust heid over de positie ter zee. Hij wijst er op, dat Duitschland, Italië en Japan tezamen binnenkort over 270 onderzeeërs zullen be schikken, „wat bewijst, dat zij Engeland's minachting voor dit wapen niet deelen. Het is twijfelachtig, zoo gaat de schrijver door, of wij op het oogenblik voor de bescherming van onze convooien meer dan honderd es- cortschepen beschikbaar zullen kunnen stel len, vergeleken met vierhonderd in 1917. Tegelijkertijd is onze koopvaardijvloot van 2800 tot 1800 teruggeloopen, zoodat eenzelf de percentage verliezen als wij in den groo- ten oorlog door de activiteit van de onder zeeërs geleden hebben, onzen voedingsmid- delenaanvoer nog meer in gevaar zou bren gen dan toen". Betreffende het gevaar uit de lucht geeft Liddel Hart de volgende vergelijkende cij fers. In den grooten oorlog heeft het aantal Duitsche bommenwerpers, dat aan een luchtaanval deelnam, nooit meer dan veer tig bedragen, terwijl het totale gewicht van de bommen, die in de jaren 1914 tot 1918 op Engeland zijn geworpen 74 ton niet heeft overtroffen. Engeland bezat toentertijd ech ter vijfhonderd stuks afweergeschut, waar van ongeveer tweederde voor de verdedi ging van Londen werd gebruikt. In Septem ber 1938 had de Duitsche luchtmacht op één dag tienmaal zoo'n groote hoeveelheid bommen op Londen kunnen werpen als in het heele tijdvak van den grooten oorlog. Het aantal luchtafweerkanonnen, waar over Londen in September kon beschikken, bedroeg echter niet meer dan honderd, waarvan de helft bovendien nog niet eens gevechtsklaar was. Al deze gegevens zijn niet nieuw. Liddel Hart heeft ze reeds eerder gepubliceerd en de minister van oorlog heeft ontkend, dat zij juist waren.. Dat de schrijver van net artikel in de „Evening Standard" nu weer tot den aanval terugkeert, bewijst ec'iter wel, dat hij zich zeker van zijn zaak voelt. Als zijn beschuldigingen onjuist zjjn, schrijft de „Evening Standard", hebben de verant woordelijke autoriteiten een voor de hand Naar het Engelsch van J. Jefferson Farjeon. 40). De visschers lachten. Zij kenden de klip pen en ofschoon zij ze gewoonlijk mijdden, waren ze toch best geneigd er heen te gaan als het noodig was. „Wij kennen den weg, mijnheer" ant woordde een van hen. „Ja, natuurlijk, dat begrijp ik", knikte de inspecteur. „Ik denk, dat jullie hier veel komen, hè?" De visschers keken elkaar aan. „Niet meer dan noodig is, mijnheer", zei de oudste van de twee. „Wat wil dat precies zeggen?" „Nou, meneer De spreker stokte. „Wrakken zijn nu niet het aangenaamste gezelschap". „En dit wrak vooral niet", mompelde de andere roeier. Root keek de visschers belangstellend aan. „Een wrak kan je toch geen kwaad doen, wèl?" vroeg hij. „Dat zou ik niet durven beweren, me- neer", antwoordde de oudere visscher. „In elk geval bleven wij er uit de buurt sinds Fred Last de dooden had hooren huilen". „Dat was de wind", viel de jongere ze nuwachtig in. „Fred is zelf een wrak sinds den oorlog." „En er was geen doode?" vroeg de in specteur verder uit. „Er werd een arme kerel vermist", ant woordde de bijgeloovige visscher, en ver AAGTEKERKE. Dinsdagavond verga derde de landbouwvereeniging „Helpt El kander" onder leiding van haar voorzitter den heer L. de Visser. Van de geiten- en rundveevereeniging was een verzoek inge komen, waarin werd gevraagd om subsi die voor de te houden keuringen. Besloten wordt om f 2.50 te geven aan de geitenkeuring en 5 aan de rundvee keuring, waarbij werd bepaald dat 2 prij zen moeten worden beschikbaar gesteld voor de groep stieren, en 2 voor de groep koeien en jongvee. Door den secretaris en penningmeester werden jaarverslagen uitgebracht, waaruit bleek dat er een goed slot te boeken viel, Vervolgens werd nog medegedeeld dat het vervoer van kunstmest en granen op dezelfde wijze zal geschieden als in het af geloopen jaar. AAGTEKERKE. Woensdagavond gaf de zangvereeniging „Nut en Genoegen", haar jaarlijksche uitvoering. Het programma be staande uit 12 zangnummers, werd onder leiding van den heer P. Faasse op vlotte wijze uitgevoerd. Ter afwisseling wérden drie samenspraken gehouden. RAAD DER GEMEENTE RITTEM. RITTEM. Woensdagmiddag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van loco burgemeester W. Boogaard. Afwezig was de heer L. Osté. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van de Commissie tot wering van schoolverzuim, inhoudende de mededeeling, dat in de gemeente gedurende 't jaar 1938 geen ongeoorloofden schoolverzuimen heb ben plaats gehad en tevens dat de commis sie in haar vergadering van 13 Januari jl. tot voorzitter heeft benoemd den heer K. de Visser en tot secretaris den heer B. J. de Meij. Besloten werd bij de Amsterdamsche Bank N.V. te Middelburg een safe-loket te huren, waar de effecten der gemeente kun nen worden gedeponeerd. Dinsdag 17 Januari jl. heeft er een on derhoud plaats gehad tusschen den loco burgemeester en het hoofd luchtbescher mingsdienst eenerzijds en den commissaris der Koningin, den secretaris-generaal van het ministerie van binnenlandsche zaken en den inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen ander zijds. Deze heeren waren van meening dat nog tot een bedrag van ongeveer 266 aan luchtbeschermingsmateriaal moest worden aangeschaft. B. en W. stelden voor op de begrooting een bedrag van 300 voor deze uitgaven uit te trekken. Na eenige discus sie werd hiertoe besloten. Van de Landarbeidersvereeniging „We- derzijdsch Belang" te Middelburg was een schrjjven ontvangen, waarin werd medege deeld dat de geldelijke toestand der Ver- eeniging het niet meer toelaat om de an nuïteit over 1938 en volgende jaren ten volle te voldoen. De annuïteit zal over 1938 in plaats van 50 slechts 35 bedragen. Met dit schrijven werd accoord gegaan. Besloten werd aan de Geitenfokvereeni- ging over 1939 een bijdrage van 2.50 te verleenen. VERE. Vanwege den commandant der Marine wordt bekend gemaakt, dat gedu- 2-ende het tijdvak 3031 Januari oefenin gen gehouden zullen worden nabij het Steendiep. Te dien einde worden mijnen uitgelegd in een gebied van 51° 36' N.B. tot 51° 32,8' N. B. en 03° II' O. L. tot 04° 14,2' O.I. Dit terrein zal worden afge bakend door vier groote markeertonnen voorzien van vlaggen. Bovendien zal de mijnenlegger „Hydra" voor bewaking dit tijdvak nabij het Steendiep liggen, daar ge noemd gebied gevaarlijk is voor de vis- scherij en de scheepvaart, dat wil zeggen zoolang genoemde markeertonnen aanwe zig zijn. VERE. Ten behoeve van het werk voor de vereeniging De Macht v.h. Kleine is al hier ingezameld een bedrag van bijna 16 en ruim 2.50 voor Kerstgaven, De afdee- ling telt thans 62 leden. liggend middel om zich te verdedigen. Zij kunnen dan, wanneer het parlement de volgende week weer bijeen komt, de be schuldigingen van hun plaatsen op de re- geeringsbank weerleggen. scheidene leden van het gezelschap herin nerden zich later die opmerking. „Dat zei Fred in elk geval. Het kan zijn, dat er nog iemand was". Het eind van den tocht naderde en de eene kant van het wrak lag voor hen. Vastgemaakt aan den ketting, en gezellig schommelend lag daar de Daisy. Maar als zij meenden, dat zij de late ge bruiker van de Daisy zouden verrassen, dan hadden zij "het mis, want deze verraste hen. Plotseling praaide een stem hen van boven en een hoofd keek over de railing. „Hallo!" riep de stem. „En juist op tijd ook". Leonard keek op in de oogen van mijn heer Griddle. Hij werd boos, gedeeltelijk door de houding van den ouden man en gedeeltelijk door het onverwachte van de situatie. Mijnheer Griddle zou opgewonden en verhit moeten zijn. Hij was echter zeer koel. „Ik dacht, dat u vast in slaap was" lach te de oude heer. „En ik dacht van u hetzelfde", antwoord de Leonard. „U hebt me niet verteld, dat u nog eens naar het wrak zou gaan!" „En u vertelde mij niet, dat u naar de politiepost ging", antwoordde mijnheer Griddle. „Maar ik vermoed, dat ons gewe ten aan 't werk ging, toen wij in bed la gen. Ik kwam alleen hier terug om te zien of er iets was, dat wij over 't hoofd zouden hebben gezien even eenvoudig als uw wandeling van vijf kilometer naar de po litiepost. Kom aan boord". De inspecteur riep: „Dank u wel, maar we hebben geen uit- VROUWENPOLDER. Dinsdagavond hield de afd. Vrouwenpolder van den Ned. Chr. Landarbeidersbond in de consistorie der Ned. Herv. Kerk een goed bezochte pro- pagandavergadering, waarin als spreker optrad de heer Mustwerf en o m. de bur gemeester tegenwoordig was. WESTKAPELLE. Vrijdag a.s. des voor middags 914 uur komt dé Raad alhier in openbare vergadering bijeen Agenda o.a. aankoop bouwgrond Wb. Lievense; baat belasting Groeneweg no. 10; bespreking uitbreidingsplan; voorstel tot oprichting van een avondvakcursus Nijverheidsonder wijs. KAPELLE. De landbouwvereeniging VIOS kwam in algemeene ledenvergade ring in het hotel de Zwaan onder voorzitter schap van den heer A. de Schipper bijeen. Allereerst werden de analyses kunstmest voorgelegd, waarna werd meegedeeld de uitslag van de gehouden aanbesteding 28 Dec. 1.1. van kunstmeststoffen met en zon der bijgevoegde onkosten. De voorz. gaf daarbij een uiteenzetting van de kwestie der publicatie in ons blad, oordeelende, dat de Middelb. Crt. gemeene verdachtmakin gen zou hebben geuit. Spr. deed een be roep op het vertrouwen der leden in het be stuur, hetgeen geschonken werd, nademaal niemand reageerde op de uiteenzettingen. Daarop deed de secretaris, de hr. D. Gan seman rekening en verantwoording over 1938. Aangekocht werden 547500 kg kunst meststoffen tot een bedrag van 22628. De inkomsten bedroegen 11. De penningmeester de hr. C. Ossewaarde deelde mee dat het totaal der inkomsten met het kassaldo bedroeg 350 uitgegeven werd 121, batig slot van 229. In zijn jaarverslag deelde de secretaris D. Ganseman nog mee, dat het gemengd land bouwbedrijf en ook het veebedrijf niet be paald gunstig was te noemen. Herinnerd werd aan de September-gebeurtenis en den afloop dezer gebeurtenissen en de daar mee in verband staande economische toe standen. Spr. verplaatste zijn gehoor bij de toe standen die zich op land- en tuinbouwge bied voordeden en kwam aldus voortgaan de op het vereenigingsterrein. Met 146 le den begon 1938, 8 nieuwe leden traden toe, 4 bedankten, 6 zijn "overleden. De vereeni ging telt thans 147 leden. In het bestuur kwam geen verandering, de samenwerking liet niets te wenschen over. De rondvraag leverde geen bizonderhe- den op. De voorzitter zeide dat het bestuur het jammer vond'dat over hen geschreven is, maar constateerde dat het bestuur het volkomen vertrouwen heeft. WAARDE. Dinsdagavond trad alhier, ten huize van mej. de wed. Kloet, overste Bierman uit Middelburg op, met het be kende onderwerp: „Luchtbescherming". De spreker had veel succes, want bij de oprichting van een plaatselijke afdeeling, was er geen der aanwezigen weigerachtig om lid te worden. 53 dames en heeren wer den lid. Groote schuur afgebrand. In de buurtschap Reuzenhoek onder de gemeente Zaamslag, heeft gistermorgen een felle brand gewoed. Een groote schuur, eigendom van de Gebroeders Verlinde, al daar, is tot den grond toe afgebrand. De schuur, welke in twee gedeelten was ver deeld, bevatte een partij regeeringsgraan van ongeveer 500.000 kg. In het andere ge deelte bevond zich een vlasserij. Vermoe delijk door het warmloopen van een as is hier brand ontstaan. De vlasserijmachines alsmede een partijtje vlas en de schuur wa ren niet tegen de gevolgen van brand ver zekerd. De brandweer van Zaamslag slaag de er in een schuur die zich in de nabijheid bevond, voor het vuur te behoeden. PROVINCIALE VEREENIGING TOT VERBETERING VAN HET GEITENRAS IN ZEELAND. Woensdag vergaderde in een der zalen van de Eendracht te Middelburg de Pro vinciale Vereeniging tot verbetering van het geitenras, onder voorzitterschap van den heer M. J. Rottier uit Vlissingen. Aanwezig waren ongeveer 100 personen, onder wie 54 afgevaardigden van afdeelin- gen. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, dat de algemeene toestand der vereeniging reden tot tevredenheid geeft. Men kan gerust zeggen, dat de kwaliteit der melkgeiten vooruitgaande is, en de gei- tenhouderij in Zeeland toenemende. Als een 7-jarige melkgeit van Schouwen voor 70 naar buiten de provincie verkocht wordt, is dit een bewijs, dat ook buiten Zeeland de Zeeuwsche geitjes bekend worden. Ook het behalen van een eersten prijs op de teen toonstelling te Utrecht is daarvan een be wijs. Door een ondoordachte handeling van de Provincie N. Holland inzake afgeven van een afstammingsbewijs voor een verkoch ten dekbok, beliep de vereeniging een finan- cieelen strop en bovendien een verlies van 20 leden. Spr. hoopt, dat de Ned. Commissie daar de noodige aandacht aan zal wijden. Spr. bracht hulde aan de heeren Sietema, Versluys en Zwagerman voor hun arbeid in 1939 voor de vereeniging en wenschte allen een goed jaar 1939 toe. De secretaris, de heer J. Versluijs uit Se- rooskerke, bracht vervolgens zijn uitvoerig jaarverslag uit, waaraan wij ontleenen: De secretaris behoeft nooit te gewagen van onaangename verhoudingen tusschen bestuur en leden, wat niet wil zeggen, dat er nimmer klachten of verschillen van op vatting zouden zijn. Dit is ook goed, want wordt een vereeniging naar fabrieks-model, dan zit er geen groei en opbloeiend leven in. Bij al het goede, dat de vereeniging had, kwam er toch een ernstige schaduw over het vereenigingsleven, omdat de hooggeach te voorzitter, mr. P. Dieleman, door een on geval werd getroffen. Nog steeds is rust geboden en ieder weet wat dit voor den voorzitter die de belangen der vereeniging ten alien tijde als de zijne behartigt, be- teekent. Op 31 December j.l. waren bij de vereeni ging aangesloten 65 afdeelingen met 3561 leden en 6259 geiten. Een vermeerdering dus van 101 leden en 187 geiten. De financieele toestand in de afdeelingen is zeer verschil lend. De thermometer van het intensief me deleven, en die van de financiën houden ge woonlijk gelijken tred. Bij de afdeelingen waren per 31 Decem ber 93 dekbokken gestald. De reserve op het fokstation bedroeg toen 5 grooten en 15 kleinen, dus totaal 113 dekbokken. Er zijn in 1938 op 61 plaatsen keuringen gehouden en totaal waren 1819 dieren aan gevoerd. Op het laboratorium van den Rijks-zui- velconsulent werden alle onderzoekingen weer gratis verricht, de bokkenmoeders werden op kosten van de P.V. gecontroleerd en daarnevens hebben vele particulieren aan de controle medegedaan. De uitkom sten bewezen weer het nut der controle. Op 15 plaatsen werd een lezing gehouden of een vergadering bijgewoond. De secre taris wekt de afdeelingen op mede te wer ken aan de vervulling van ledige plaatsen onder de donateurs als gevolg van vertrek of overlijden. Een woord van lof wordt ge bracht aan de accurate penningmeesters. Van 7 melkgeiten op het fokstation is er een kort na het lammeren gestorven. In het geheel werden 28 bokjes en 5 geitjes opge fokt,deze groeien voorspoedig op. De reser ve dekbokken bestond gemiddeld uit 12 groote en 24 kleine dekbokken. Als door gangshuis kwamen 47 dieren in en gingen er 53 uit. De oorspronkelijke schuld van 7350 daalde tot 5935 en de secretaris wekt op door een kleine bijdrage als donateur de tweede 1400 afschrijving vol te maken. Een onbelast fokstation zou het ideaal zijn. Een grootsch en ontzag wekkend getuigenis van vooruitstrevende denkbeel den op kunst, techniek en sportgebied. HAVAS GELDER (Ingez. Med.) De secretaris besloot zijn jaarverslag met dank aan allen, die hem en 't bestuur ter zijde staan. Spr. gaf de verzekering, dat ook voor 1939 het deel van zijn werk zal zijn, aller belangen te bevorderen, voor zoover dit onder zijn bereik is. Spare de Heere aldus de heer Ver sluijs ons land en volk, en schenke Hij ons de kracht om ons werk te kunnen voortzetten een ieder in het hem door God geschonken beroep, tot heil van onze ge zinnen. Overeenkomstig het gunstig advies van het boekhoudbureau der Z.L.M. werden de rekening der vereeniging en die van het fokstation goedgekeurd. De eerste geeft een eindcijfer aan van 4019 en een nadeelig saldo van 312; de tweede resp. 2877 en 59. Deze rekeningen werden goedgekeurd en ook de begrootingen 1939, voor de vereeni ging 3857 met 150 nadeelig slot en voor het fokstation 2790 en 45. Overeenkomstig het voorstel van het be stuur werd besloten in de prijzen voor de aan te koopen bokjes voor 1939 geen wij ziging aan te brengen. De heer W. Sietema bracht het verslag uit over de geitenkeuringen in 1938, en wees er op, dat het aantal aangebrachte dieren vooruitgaat. Van de 1819 aange brachte dieren waren er 1417 niet en 402 wel gehorend, alzoo 77,9 ongehorend, te gen 73.5 in 1934, 72.5 in 1930, 68.3 in 1925 en 59 in 1920. Ook het percen tage witte dieren is stijgend nml. van 62 in 1925 tot thans 88 Zeker blijft het melkgeven een voornamer eigenschap. Ge horende geiten zijn vaker kwaad, en dat is altijd schadelijk. Gaat het om den verkoop van velletjes dan zijn de eigenaars van witte geiten de baas, omdat ze duurder zijn. Al is het niet gemakkelijk ter zake van de kwaliteit een goed algemeen oor deel uit te spreken, toch kan de heer Sie tema zeggen, dat in groote lijnen de kwa liteit vooruit gaat. Vooral het aantal af wijkende dieren wordt steeds kleiner. Ook ----t, (ïngez. Med.) noodiging noodig", zei hij kort. „Williams, jij blijft hier en bewaakt de boot, terwijl de rest van ons eens rond gaat kijken. Bent u alleen op het schip?" riep hij naar mijn heer Griddle. „Heelemaal alleen", antwoordde de oude man, „en ik ben juist in een stemming voor gezelschap". Root zette het gesprek niet voort voor dat het gezelschap aan boord geklommen was. Toen trok hij een zeer bruikbare re volver uit zijn zak, keek ze nauwkeurig na, en zei: „Wel, mijnheer Griddle. En hebt u iets gevonden, dat u over het hoofd had ge zien?" Een oogenblik aarzelde mijnheer Griddle. Voor een getrainde speurder was dat mo ment echter al lang genoeg. Hjj maakte er dus geen geheim van, dat hij inderdaad iets had gevonden, dat zij hadden voorbij gezien. „Ik hoopte zelfs", zei hij, „dat u het ge noegen zou smaken het zelf te vinden maar uw kruisverhoor heeft dat verhin derd. Kom maar mee, dezen kant op". Hij leidde hen langs het dek en de trap naar dat gedeelte van het schip, waar de doode man lag. Toen zij de stille kamer binnen kwamen, wierp de inspecteur een vluggen blik op de liggende gestalte, maar hun gids keek daar niet naar. Naast de gedaante lagen een paar stokjes en daar onder „Weet u wat dat is?" vroeg mijnheer Griddle. „Natuurlijk", antwoordde inspecteur Root. „Dynamiet". Er heerschte stilte. Plotseling wendde Leonard zich tot mijnheer Griddle en zei rustig: „U was zeker even verbaasd als wij, toen u dat dynamiet vond". „Ja, natuurlijk", riep de oude man uit. „Dan wilt u ons misschien vertellen, wat u verwachtte te zullen vinden, toen u die spaantjes naar boven bracht?" HOOFDSTUK XXIIII. De aanmoediging van Napoleon Truelove. Mijnheer Valentine Morley was in 't minst niet gelukkig, toen hij, gehoor ge vend aan een onvriendelijk door elkaar schudden, zijn oogen plotseling opende en Napoleon Truelove naar hem zag staan kijken. „Goeie hemel", mopperde hij. „Is het een mensch dan niet vergund maar een halven nacht te slapen?" „Niet in een nacht als deze", antwoordde Napoleon treurig. „We hebben je noodig, kerel!" „Wie heeft me noodig?" „Het gerecht". „Och, doe niet zoo zot", gromde Morley. „Er is geen gerecht, dat iemand ondervra gen wil, als hij juist slaapt. Wees niet zoo geheimzinnig, en vertel wat je te zeggen hebt. Als u denkt, dat ik mij verbonden heb om in mijn pyama op jacht te gaan „U behoeft nu juist niet in pyama te ver schijnen", onderbrak Napoleon. „U kunt avondtoilet aantrekken als u wilt. Maar ik ga weer naar buiten in den donkeren, don keren nacht, dus ik begrijp eigenlijk niet wat u te klagen hebt. Of wilt u misschien met mij ruilen?" „Neen, dank u". „Goed dan. Wees dankbaar voor weinig barmhartigheid. Respecteer u zelf, en ga dan naar beneden in de hall en houdt ooren en oogen open voor afschuwelijke en af grijselijke geluiden en tooneelen. Het af schuwelijke tooneel zal waarschijnlijk zijn, dat ondergeteekende wordt binnengebracht op een baar en vermoedelijk zal ik ook ver antwoordelijk zijn voor afgrijselijk gegil". „Wat beteekent dit alles in 's hemels naam?" vroeg Morley, terwijl hij rechtop ging zitten. „Mijn beste kerel, het is niet goed om mij uit te vragen", antwoordde Napoleon. „Maar als je heusch wilt weten, wat er op 't oogenblik aan hapert, dan kan ik u zeg gen, dat er zes personen vermist worden, in verschillende stadia van krankzinnig heid, en ik mag mee helpen om "hen te zoeken. Zoo ver ik weet, is er slechts een halve hond op drie hazen, dus waarom die hazen eigenlijk wegloopen, is me een raad sel. Ik ga echter, in gezelschap van een flinken agent „Wat? is de politie hier?" riep Morley, opspringend. „Ja. Dus alles bij elkaar genomen, kun je je zelf gelukkig prijzen, kerel. Alles wat je te doen hebt, is wakker blijven en de dames te bewaken en zoo af en toe zullen we terugkomen en u vertellen, hoeveel van ons er nog over zijn. Is het leven niet ge noeglijk?" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5